DAGBLAD VOOR AMERSFOORT LAATSTE DIJK OP SCHOUWEN-DUIVELAND IS VANMORGEN DOORGEBROKEN HELPT! RUIM ZEVEN MILLIOEN in Rampenfonds Wieldijk bij Nieuwesluis (Voorne) door stijgend water bedreigd ry Al 1272 doden 9575 Bij Haamstede 15.000 zand- Dodencijfers zakken gedropt Bijdragen op postgiro of stuur een postwissel naar het secretariaat van het Nationale Rampenfonds Slatenlaan 81, Den Haag. Verlieslijst van Rode Kruis „Ik durf niet' 13e Jaargang, no. 30 Donderdag 5 Februari 1953. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR- TJ. DE BOORDER NOG altijd wordt nieuwe ellende gevoegd bij die, waarin Zuid-West Nederland sedert de noodlottige stormnacht van 31 Januari op 1 Februari werd gedom peld. Vanmorgen zijn de laatste drie dij ken op Schouwen-Duiveland doorgebro ken, namelijk de dijk ten Noord-Oosten van Zonnemaire, die ten Oosten van Brouwershaven en die, welke ongeveer één kilometer ten Westen van Noord- gouwe lag. Schepen, die in de buurt wa ren, spoedden zich er heen om hulp te bieden hij evacuatie. Doordat het water in de Heenvlietse Polder (Putten) nog voortdurend blijft stijgen, wordt thans de toestand voor de Wieldijk bij Nieuwesluis zeer ernstig. Men vreest deze dijk, waar het water reeds op enkele plaatsen overheen spoelt, niet te kunnen behouden. Als de dijk breekt vervalt de enige verbinding van Voorne en Putten met Rotterdam. Woensdagavond zijn dijken doorgebroken in het land van Altena, waar de waterkering tus sen Werkendam en Hank aan de Bergsche Maa s op enkele plaatsen bezweek onder het geweld van de watermassa's. Als gevolg hiervan zijn in het dorp Nieuwendijk drie doden te betreu ren. Er werd in dit plaatsje enorm veel schade aangericht. De huizen staan half onder water en men heeft een noodziekenhuis moeten inrichten in de Gereformeerde pastorie. Eerder op de dag werd bij Klutsdorp, 9 km ten noorden van Bergen op Zoom een gat geslagen in een binnendijk. De daarachter gelegen polder van 50 ha. stroomde onder en de bevolking van dit gebied moest worden geëvacueerd. Militairen waren Woensdagavond, onder leiding van de Rijkswaterstaat, bezig dit gat te dichten. Hieronder volgt een opgave van de tot dusver bekende "aan tallen doden, die bij de overstro mingsramp te betreuren vallen, gespecificeerd naar de diverse plaatsen. Deze lijst is bijgewerkt tot op Donderdagmorgen 9 uur. Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruimsse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischor 15 Elfplaat, gem. Foortugaa>l, 7 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goedereede 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Heinenoord 2 Hellevoetsluis 5 Heijningen 25 Hoedekenskerke 1 Hondsbossezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Sint Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw Neuzenpolder 1 Nieuwendijk (Land van Altena) 3 Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13 Nieuwe Tonge 75 Nw Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Oudelande 2 Ouderkerk aan de LJssel 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonkveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Sliedrecht 1 Stavenisse 200 Steenbergen 13 Stellendam 27 Stormpolder 6 Strjjen 20 Terneuzen 4 Texel 5 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 9 Yerseke 10 IJsselmonde 3 Zierikzee 15 Zuid land 20 Eigenlijk mag men zich nog gelukkig prijzen, dat het hier- bij is gebleven. Het weer in de omgeving van hêt Noordzeege- Foto boven: Tientallen schepen in het Mastgat tussen Tholen en Schouwen-Duiveland op weg naar de vele in nood verkeren de plaatsen om medicamenten, voedsel, kleding en water te brengen en de bevolking af te voeren. Foto onder: Bij Strijen zijn uit het land gekomen middelbare scholieren en studenten hard aan het werk om de dijk tijdelijk te herstellen met zandzakken. bied onderging Woensdag een belangrijke verslechtering. De luchtdrukverschillen namen toe en men verwachtte als ge volg daarvan wederom storm achtige winden uit het Noord westen. In verband met het ookomend getij vreesde mei: i hiervan de rampzaligste gevol- gen voor de verbrokkelde en verzwakte dijken. Algemeen werd de toestand als hoogst critiek beschouwd. Bij Burgh en Haamstede op het eiland Schouwen bestond het ge vaar van dijkdoorbraak. In verband daarmee werden Woensdagavond cm half tien op het vliegveld Haam stede vijftienduizend zandzakken, gedropt. Tussen het waterschap Noord-Schouwen en het-waterschap- Schouwen verdedigden honderd mi» (Zie verder pag. 3) DEN HAAG. Het aantal personen, van wie met zekerheid is komen vast te staan, dat zij bij de overstromingsramp het le ven hebben verloren, was volgens de gegevens, waar over men Donderdagmor gen om één uur 's nachts beschikte, gestegen tot 1272. DEN HAAG. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot W oensdagavond een bedrag van 7.131.000 binnengekomen aan geld via de banken en de post- chèque- en girodienst, gestort en aan contanten. Woensdagmiddag is Prins Bernhard geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in tegen woordigheid van de ministers Beel en Van Thiel. Inzamelingen Woensdag in verschillende gemeenten gehou den bereikten per gezin een gemiddelde van 30.Op de „Willem Barendsz" en de vangstschepen in de Zuidelijke IJs zee heeft het personeel 14.385 bijeengebracht. Het personeel van Wilton-Fijenoord te Schiedam bracht ruim 100.000 bij een, waaraan de directie 150.000 toevoegde. In het bouwbe drijf is een actie begonnen tot steun aan het Nationaal Ram penfonds. De werknemers zullen acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zullen een gelijk bedrag eraan toevoe gen. De gezamenlijke organisaties van werkgevers en werk nemers in het bouwbedrijf hebben verklaard, dat deze actie tenminste een millioen gulden zal opbrengen. I Het NW en de daarbij aangesloten I organisaties zullen het bedrag van 100.000, dat ter beschikking zal wor den gesteld van het Nationaal Ram penfonds, verhogen tot 250.000. Het verbondsbestuur heeft het Troelstra-oord in Beekbergen ter be schikking gesteld voor het onder brengen van evacué's. De Algemene de Bono van Ambtenaren heeft voor hetzelfde doel zijn vacantieoorden in Uddel en in Ellecom aangeboden en de Algemene Bond Mercurius heeft het vacantie-oord in Lunteren be schikbaar gesteld. Verwacht mag worden, dat. indien alle werkgevers en werknemers aan de oproep gevolg geven, een bedrag van ongeveer 50 millioen voor het Nationaal Rampenfonds zal kunnen worden bijeengebracht. Ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds heeft het Internatio naal Kindernoodfonds van de Ver enigde Naties (Unicef) afstand ge- Herstel eist vier keer zoveel werk als Walcheren DEN HAAG. Het herstel schade die thans is aangericht, eist zeker vier keer zoveel werk als de drooglegging van Walcheren na de oorlog. Dit heeft ir Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, meegedeeld. Ir Maris merkte op, dat vanzelf sprekend de omstandigheden veel gunstiger zijn dan in 1945, maar dat niet lang moet worden gewacht met het herslelwerk om te voorkomen, dat de in de dijken geslagen gaten door het getij zullen worden ver groot Dit is destijds op Walcheren ook gebeurd. daan van zijn aandeel (40^) in de inzameling van de Nationale Com missie voor Vluchtelingenhulp. Hoe groot het bedrag is, dat daardoor aan het Rampenfonds kan worden afge staan, kan thans nog niet worden be paald, aangezien het totaal van de inzameling, die met het oog op de ramp in eigen land werd stopgezet, nog niet bekend is. Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van 25.000 geschonken voor de getrof fenen in de geteisterde gebieden. Het Duitse Vakverbond heeft het NW telegrafisch zijn deelneming betuigd en heeft als bewijs van soli dariteit 45.000 gulden overgemaakt. In Curacao was Woensdag al f 708.000 bijeengebracht, op Aruba f 55.000. Drie directies van de Ba taafse Petroleum-Maatschappen ga ven f 500.000. De Australische regering heeft aan Engeland en Nederland elk 50.000 pond sterling geschonken voor hulpverlening DEN HAAG. Heden. Donder dag. heeft het Nederlandse Rode Kruis een eerste verlieslost uitge geven, waarop meer dan honderd j namen voorkomen van personen, waarvan verluidt, dat zU om het le- I ven zouden z(jn gekomen of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel moge lijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorko men, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aan wijzing zijn, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat de ver want mogelijk iets is overkomen. De lijsten liggen ter inzage op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze af delingen niet op te bellen voor informaties. De voorlopige verliesüjsten lig gen eveneens bR de administratie van ons blad ter inzage. plank moest om veilig aan de wal i waren de enige woorden, die het angstige knaapje sprak, toen hij over de loop- Dordrecht te komen. Vastge houden door zijn redders liep hij aarzelend naar de veiligheid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1