Nieuwe bedreigingen voor de Alblasserwaard Vliegers kruisen boven barre verlatenheid Soldaten vechten tegen het water Bij reddingswerk zijn reeds 5 militairen omgekomen DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 BleskensgraafPapendrecht en Oud-Alblas worden ontruimd (Van onze speciale verslaggever) ALBLASSERWAARD, 4 Febr. Het leek er aanvankelijk op, (lat (le bewoners van de Alblasserwaard, die in nacht van Zaterdag 31 Jan. op Zondag 1 Febr. door de overstromingsramp getroffen werden, Dinsdag het ergste leed geleden hadden. Een groot gedeelte van de polder stond onder water, huizen waren vernield, vee was verdronken, maar het water scheen niet verder op tc dringen. Toch bleef do toestand erg gevaarlijk. Bjj Papendrecht is een gat in de dijk geslagen van 70 m. breed en 10 m. diep. Hoewel hard gewerkt wordt om het gat tc dich ten, (krikt men een dag of tien nodig te hebben om het werk zover klaar te krijgen, dat de dijkbreuk geen bedreiging meer vormt. In middels stroomt het water zelfs bij laag tij nog door het gat. Het blyft langzaam stijgen, waardoor men vreest, dat een slaperdijk be zwijken zal en nieuwe delen van de Alblasserwaard zullen onderlopen. Met het oog daarop zullen de bewoners van Bleskensgraaf, Oud-Alblas en Papendrecht, voor zover zij gevaar lopen, geëvacueerd worden. Boeren weigeren te vertrekken Tn Alblasserdam, waar wij de Rode Kruispost, het middelpunt van het hulpverleningswerk. bezochten, ver wachtte men een stroom van eva- cfié's. De burgemeester van Alblas serdam heeft Den Haag om een bai- lybrug verzocht, teneinde een ver binding te krijgen van de hoger ge legen weg over de Noord naar het lager gelegen dorp. Er zijn uit deze streek reeds men sen geëvacueerd, doch men doet de ervaring op. dat een aantal boe ren bij een hunner stond het wa ter tot aan de bedstee weigert te vertrekken. Hun koeien willen zij op de zogenaamde ..waterzolder" zetten, maar of deze, doorgaans oude zolders, de vracht zullen kunnen dragen, is de vraag Men is voornemens de mensen te dwingen in hun eigen belang de hof steden te verlaten, omdat daar hun leven niet meer zeker is. In Oud-Alblas was de toestarfd Dinsdagmiddag critiek. Men had er behoefte aan ziekenauto's, brancards enzovoort. Voortreffelijke hulp heeft men ge kregen van het Rode Kruis in Delft, dat de Alblasserwaard geadopteerd heeft eii met veel materiaal is ver schenen. De te evacueren mensen gaan, voorzover zij niet rechtstreeks naar familie kunnen trekken, naar dc cantine van de Nederlandse Kabel- fabriek in Alblasserdam, vanwaar voor verder transport gezorgd kan worden. Het vee zal men afvoeren r.aar Alphen, vanwaar men mede deling heeft ontvangen, dat er tal rijke koeien opgenomen kunnen worden. Alblasserdam zelf heeft ernstig geleden, doch men is er de toestand meester. Een vrouwtje stond er al weer in alle gemoedsrust haar straatje tc vegen Verderop in Kinderdijk, waar in de omgeving nog talrijke huizen in het water staan, heeft men bange uren beleefd. In het ..Huis te Kin derdijk" herinnert een gevelsteen, voorstellende een wieg met een baby en een poes erin. aan de St Elisabethsvloed, die in 1421 het land teisterde en tienduizenden slacht offers eiste. Men vreesde er in d( bange stormnacht voor een herha ling. doch dank zij het onvermoeide, eendrachtige werk van de bewoners kon een groot onheil voorkomen worden. In de dijk langs de Noord zijn lelijke gaten geslagen. Op enige plaatsen heeft hij op doorbreken ge staan, maar met zandzakken er ander materiaal heeft men het dijk- lichaam kunnen versterken. De uit hun huizen gedreven be woners van het dorpje hebben bij anderen onderdak gevonden. In het raadhuis is een ziekenzaal ingericht, waarin een aantal zieken wordt ver pleegd. Primitief, met eenvoudige middelen, doch dc mensen zijn ver zorgd. Wij weten het, er zijn streken, waar de toestand veel en veel erger is en waar onnoemelijk leed geleden wordt, maar ook hier hebben ver twijfelde inwoners een verbitterde strijd tegen de woedende elementen gevoerd, zoals wij ervoeren op on ze tocht naar de overstroomde ge bieden in het Zuid-Westen van ons land. Prins Bernharcl voorzitter Rampenfonds Prins Bomhard is gistermiddag in het ministerie van Binnenlandse Zaken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in tegenwoordigheid van o.a. de mi nisters Beel en Van Thiel. Prinses gaf f 25.000 Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van 25.000 geschonken. Tragisch ongeval Tijdens de door Engelse helicop ters uitgevoerde werkzaamheden op Schouwen en Duiveland is. kort nadat op Oude Tonge een met me dicamenten en warme kleding gela den hefschoefvliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van dit plaatsje achteruit op de staarischroef ingelopen. Hij werd op slag gedood. Vele bewoners van 's-Graven- deel werden met grote rubber- vlotten gered. Geëvacneerclen en de post De P.T.T. verzoekt alle ge- evacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzcndin- gen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adreswijziging, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor geëvacueerdcn, die door de post niet binnen een paar da gen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden te ruggezonden. teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzon den stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan ynders. Groningenmeer dan mil li oen Voor zover thans bekend werd hebben de collecten in stad en pro vincie Groningen voor 't Nat. Ram penfonds de één millioen* reeds overschreden. Over het gehele noodgebied De momenteel onder de wapenen zijnde militairen 10 a 20.000 man zijn over het gehele noodgebied bij de hulpverlening (veelal met le- germateriaalIngezet. Hier geven wy een overzicht van de acties, wel ke tot op heden door de Koninklijke Landmacht na de coördinatie zyn verricht. Dinsdag waren van de le mili taire afdeling bijna 5000 militairen rechtstreeks bij de hulpverlening betrokken, o.m. troepen van de zware Lua ..Rhenen" uit 's-Graven- hage, die bij Den Helder, Rozen burg. Heenvliet en Abbenbroek meehielpenGenie-detachementen uit Soestcrberg werkten bij 's-Gra- vendeel. Spijkenissc. Heenvliet en Oud-Beierland, Genie uit Gorin- chem bij Hardinxvckl. dc verbin dingstroepen uit Utrecht bij Stol wijk en technische troepen uit Utrecht bij Middelharnis. Een groot contingent van de Intendance uit Amsterdam arriveerde te Dirks- land, terwijl de Lua uit Bussum bij Rockanjo werd ingezet. De Konink lijke Marechaussee had een aan deel bij Rotterdam en Abbenbroek, Verklaring van de minister (Van onze parlementaire redacteur) In aansluiting aan verschillende afgevaardigden gaf minister Staf Woensdagmiddag in de Eerste Ka mer uiting aan zyn bijzondere waar dering voor het door militairen van iedere rang en stand gepresteerde by dc bestryding van de waters nood cn haar gevolgen. Hy betuig de voorts /.(jn deelneming met de nabestaanden van hen. die bij de uitoefening van bun zware en som tijds bovenmenselijke taak waren gevallen. Drie soldaten en twee le den van het marine-personeel zyn öf omgekomen öf worden reeds langdurig vermist. Minister Staf gaf nogmaals een beknopt overzicht van de van mili taire zijde genomen maatregelen. Niets dan lof had hij voor de snel heid. waarmee verreweg de meeste militairen Zondag aan de oproep terug te keren gehoor hadden ge geven. Met de heer Algra (A.R.» he kelde de minister dc uitzonderingen. Togen deze militairen zullen do no dige maatregelen worden genomen; bij de op te leggen straffen zal in aanmerking worden genomen dc ïroödtoestand waarin ons land zich bevond. Over het karakter van het militai re optreden sprekend, onderstreep te minister Staf, dat leger, vloot en luchtmacht bijstand aan dc -burger lijke autoriteiten verlenen. Laatst genoemden houden het heft in han den. Sinds Dinsdag staan alle bui tcnlandse hulptroepen onder hei commando van de territoriaal-bevel- hebber. generaal Buurman van Vreeden. Na het uitnemende werk van dc ingezette vliegtuigen en hun be manningen te hebben gememoreerd, gaf de minister een ..vluchtige en volledige opsomming" van de mili taire bijstand van Amerikanen, Bel gen. Britten. Denen cn Fransen. De ze hulp is voor de getroffen gebie den van uitzonderlijk grote bete kenis. Namens ons volk bracht hij onze bondgenoten warme dank. Tot sloi deelde minister Staf mee. dat aangezien alle kazernes in of bij het bedreigde gebied voor reddings doeleinden zijn vrijgegeven, de op 1 Maart a.s. te beginnen herhalings oefening van hel 44ste regiment ge- veehtstrpepen niet doorgaat. Arts stelt zijn vliegtuig ter beschikking De huis-aan-huis-collectc in zes tien van de achttien Noord-Limburg- se gemeenten hoeft 140.000 opge leverd. Een arts le Venlo heeft zijn vliegtuig ter beschikking gesteld. De collecte op Ameland bracht 13,269.22 op (ƒ4,— per inwoner). Franse boeren helpen PARIJS. 4 Febr. Het Franse agrarische vakverbond heeft een be roep gedaan op alle boeren en land arbeiders. geld cn kleding naar Nederland en Engeland tc zenden. de A.A.T. en de vaartuigendienst dc K. L. overal rond en op het water. Het korps Commando's (Roozendaal) is bij Kruiningen, Fij naart, Lage Zwaluwe en Waspik ingezet. Het le en 2e regt. Genie Troepen werken bij Steenbergen, Rilland Bath, Heiningen. Zevenber gen. Wagenberg, Almkerk, Dussen, Terheijden en Zevenbcrgse Hoek. N A BELGIë TERNEUZEN Bijzonder flink hebben zich ook geweerd de leden van de kader- school Weert die na een tienurige tocht uit België met 300 man in de omgeving van Terneuzen hun steen tje bijdroegen. De Lua Waalhaven uit Breda werkt bij Fijnaart en Klundert. De artillerie-school uit Breda helpt by Lage Zwaluwe, Ze venbergen. Sprang-Capelle. Hank en Standaarbuiten. Een belangrijk aandeel in dit gebied hadden van liet begin af reeds onderdelen be horende tot de 33e regt. gevechts groep, gelegerd te Oirschot. Grote detachementen zijn ingezet bij Steenbergen. Hoofdplaat. Waalwijk en omgeving, en Fijnaart. De Lua Kornwerderzand is bij Halsteren in actie. Het regt. Veld-artillerie Pr. Fredcrik werkt met detachementen by Bergen op Zoom, Rilland Bath en Halsteren. Dit regt. heeft met behulp van zijn high-spoed tractors uit overstroomde delen van Bra bants Noordwesthoek talrijke men sen uit een benarde positie kunnen bevrijden. Voorts werken aan het waterfront troepen mee van het rgt Menno v. Coehoorn uit Maas tricht, die zich weren bij Krabben- dijke; het regt. Chasse uit Grave heeft in dc omgeving van Rucphen een evacuatiekamp ingericht. De A.A.T. uit Tilburg verricht overal zijn diensten. De Stoottroepen bij Moerdijk en Lage Zwaluwe. De genietroepen Wezep zijn even eens met zwaar materiaal naar het noodgebied gedirigeerd. Transport naar Zeeuwse eilanden De Nederlandse Spoorwegen heb ben in samenwerking met Van Gend en Loos. ingaande vandaag een ver binding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoederen van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Wal cheren en Westelijk Zuid-Buveland. Alleen worden aangenomen: Le vensmiddelen (voor mens en dier), geneesmiddelen en levensbehoeften zoals textiel, schoeisel, zeep. rook artikelen en ook batterijen, pompen, motoren, lichtaggregaten en onder delen daarvoor voor onmiddellijke hulpverlening. Bovendien zendingen bestemd voor of afkomstig van het Koodc Kruis, Hulpcomité's of an dere officiële instellingen tot hulp verlening. Met vertraging in de doorvoer moet rekening worden ge houden. Versterkte* politie in noodgebied De Ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1.000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands is opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 agenten in het rampgebied; de ove rigen staan gereed. Van alles beroofd, maar ge troost door het behoud van het kostbaarste bezit, de kleine meid De koningin heeft de getroffen gebieden bezocht. Zij verlaat hier het gemeentehuis van Fijnaart. Met een touw Stuntvlieger redde mensen In de nacht van 3 op 4 Febr. is op Schouwen en Duiveland een aantal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige optre den van dc res. kapt.-vlieger van dc luchtmacht fb. d.t. J. Hoekstra. Met zijn sport-vliegtuig stelde hij zich beschikbaar voor reddingswerk in het zgn. noodadressen-gebied. Hij voerde drie rubberboten mee. die hij tussen 2 en 5 uur tijdens een vlucht in het duister met succes op een benarde plaats heeft neergela ten. Hij liet lange touwen vieren naar de mensen op de daken. Hier mee konden deze de boten naar zich toe trekken en gebruiken om zich in veiligheid te stellen. Radio-rede van Hoge Commissaris De Nederlandse Hoge Commissa ris in Indonesië, mr W. F. L. Graaf van Bylandt. heeft Woensdagavond voor Radio Republik Indonesia in het Nederlandse deel van het pro gramma een rede gehouden over de ramp in Nederland. „Wij allen heo- ben hiervan met verbijstering en groeiende ontsteltenis kennis geno men". HU deed een beroep op alle landgenoten zich in te denken in de ellende, die in het overstroomde land in yzige koude en wind gele den wordt en hun hart te laten spre ken en met milde hand te geven. Vele bedrijven en organisaties zijn bezig inzamelingen te houden, ook voor steun in natura. o. m. kleding. Vele slachtoffers van koude en longontsteking (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Militaire vliegers van vier naties, Nederlanders, Amerikanen, Britten en Belgen, speuren van liet krieken van de ochtend totdat de avond invalt over de waterwoestijnen van Goerée en Overflakkoc, Schouwen en Duiveland, St Plillipsland en Tholen, Snelle jagers, zware transport toestellen en amphibicvliegtuigen, zeer lichte „Pipercups" en zeer fra giel lijkende hefschroefvliegtuigen, ongeveer 130 bij elkaar, doen hun werk krachtig cn moedig, verbonden door krakende en gonzende radio verbindingen. Hier worden zandzakken, voedsel of medicamenten af geworpen, (laar duiken de verkenners diep naar het gore water. Een waarschuwing en kort na dien komt een helicopter aan. Rampzalige ravage Eigens op een dak zit een eenzaam mens. verkleumd, wanhopig te bid den to*, het eindeloze watervlak. „Was hij eerst ook alleen, daar op dat dak?", vraagt men zich af. Mis schien. misschien ook niet. Men helpt de eenzamen, de naamlozen en duizenden ellendigen. Een der red ders moet op de plek. waar een slachtoffer gevonden wordt, achter bliijven, omdat er voor hem in het vliegtuig dan geen plaats meer is. Later wordt hij we! weer opgepikt. De naamloze van het dak is dan al lang veilig. Overal ziet men de vliegtuigen zoeken en helpen. Zieken worden getransporteerd, gezonden naar vei- haven gebracht. De verken ningsvliegtuigen dirigeren ook de „ducks', de amphibiewagens, die als vette slakken over dc verdronken eilanden kruipen. Deze varende wa- ;cns zijn een ware uitkomst bij Let cddingswerk. Velen kunnen thans bereikt worden, die anders reddeloos verloren zouden zijn. Met 40 tegelijk kan men de slachtoffers snel'en vei lig vervoeren. Eerst ging het trans port over de ondiepe wateren met roeiboten, doch ook deze staken soms nog te diep om geïsoleerde plaatsen te bereiken. Bij tientallen varen grote vit kleine schepen op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen. Het weer was Woensdagmiddag nog kalm. Vele schippers, die met deze wateren niet bekend zijn hebben hun weg niet kunnen vinden. Sommige boten zijn vastgelopen, enkele blijken bij eb boven op een zandbank te zitten. Schip in nood Rond het middaguur klinkt een noodkreet van het Haringvliet: schip in nood: Verkenners, helicopters en een amphibievaartuig spoedden zich er heen om assistentie te bieden. Ons verkenningsvliegtuig, bestuurd door een jonge, kundige vlieger, scheert over Flakkee. Van Ooltgem- plaat tot voorbij Middelharnis qn Soinmelsdijk is dit een watervlakte, waaruit de daken van boerderijen, huizen en schuren, of zeer vaak slechts de resten daarvan, steken. Tussen Dirksland en Ncliszand zien wij, een droog poldereiland. Gered? Het is de vraag, want de polderdij ken, die het hielden, zien er zwak en afgekalfd uit. Vliegtuigen werper, er balen zandzakken af. Men ziet de bevolking graven van hun nog van de vloed verschoonde grond om ze te vullen. Die dijken moeten ver sterkt worden. Cadavers Over grote trajecten is de zeedijk in Flakkee weggeslagen. Op enkele stukken gespaarde polderwijken gra zen hier en daar wat runderen. Hun aantal wordt verre overtroffen door de cadavers, die her en der met van het water opgeblazen lyven tegen de dijken gespoeld liggen. Enorme hoe veelheden wrakhout, stro. dode kip pen en varkens, kleren en huisiaad werden door de wind tegen de dij ken en huizenresten geblazen. De lijken der bewoners zijn zoveel mo gelijk uit deze rampzalige ravage gevist. Stellendam ligt achter zijn haventje levenloos tussen water en slijk. Deze door Urk geadopteerde vis sersplaats is noch aan het Haring vliet, noch aan het Springersdiep meer door dijken beschermd. Goeree is daardoor weer een apart eiland geworden, waarvan de duin rand nog slechts boven het water uitsteekt. Verkenning boven Schouwen-Dui- veland bevestigt de berichten, dat dit eiland op de duinenrij na. die tot ongeveer Retiesse. Haamstede i ii Burgh reikt, vrijwel totaal door de zee verzwolgen is. Brouwersha ven. Zierikzee, Bruinisse en alle an dere plaatsen daartussen zijn geheel of gedeeltelijk overstroomd. Men kent ze aan de kerktorens en vor men van dc havens. Het eiland biedt hetzelfde beeld als Flakkee met zijn rampzalige plaatsen als Oude- en Nieuwe Tungc. De havens liggen vol schepen Vliegtuigen speu ren en helpen. Roeiboten, clucks en ook rubberboten trachten geïsoleer de stakkers te bevrijden. Hulpver lening en evacuatie zijn in volle gang. En tegen de tuinen cn dijk- resten ligt de zee. die als een bruut beest, gezweept door de felle or kaan. al deze ellende veroorzaakte., l'itputting Duizenden en duizenden slacht offers van de stormvloed worden van de eilanden gehaald. Duizenden verlenen hulp bij transport, verple ging en onderdak. Het menselijke uithoudingsvermo gen is beperkt. Na dagenlang u ach ten zijn mannen, vrouwen en kindc- icn van uitputting op zolders ca daken gestorven. Vooral in de nacht \an Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, zyn slachtoffers gevallen. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicop ters gebracht naar geïsoleerde zie ken. die dringend nulp behoeven, ledereen spant zich tot het uiterste lil om levens tc redden en te behou den; de levens van hen die van alle aardse bezit zijn beroofd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3