mm. Polygoon laat de wereld zien 500 personen per hoe Nederland lijdt Luchtbrug naar de noodgebieden Walcheren is er nog vrij goed afgekomen Springtijspringvloed en stormvloed ZWITSAL SIROOP Zeeland in Amerika wil ISederlanders opnemen m Rampenfonds giro 9575 De Marine deed goed werk DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA i „Het was moeilijk de camera te richten" t andaag tweede reportage in de bioscopen vliegtuig gered De Amerikaanse hefsehroefvlieg- tuigen die op de vliegbasis Woens- drecht zijn gestationneerd, hebben Woensdag 350 400 personen gered, merendeels inwoners van Nieuwe Tonge. die naar het veiliger Som- molsdijk werden overgebracht, De Belgische en Engelse hef- ich roefvliegtuigen van deze basis redden ongeveer 100 personen. De vliegtuigen van de Nederland se luchtmacht maakten eveneens ve le vluchten boven de noodgebieden; zij wierpen zandzakken uit, o.m. bo ven Veere, Zonnemaire en Burch. Verder werd er voedsel, kleding en allerlei materiaal afgeworpen boven Krabbendijke en Schuddebeurs. De Engelse en Belgische hefschroef- vliegtuigen hebben zich verder be zig gehouden met het verplaatsen van materiaal, het afwerpen van voedsel, kleding en medicamenten. Alle hefschroefvliegtuigen zijn on danks een sterker wordende wind en verslechtering van het zicht met de hulpverlening voortgegaan tot de duisternis inviel. De Britse luchtmaarschalk Sir Ro bert Forster heeft onbeperkt vlieg tuighulp uit Duitsland toegezegd, Voorts zullen vliegtuigen uit Frank rijk, Italië, Zwitserland. Noorwegen, Zweden en Denemarken arriveren. In overleg met de Belgische auto riteiten zal do Sabena haar derde hefschroefvliegtuig ter beschikking van de Nederlandse overheid stellen Dit toestel zal Donderdag uit Brus sel vertrekken. Hoog Amerikaans bezoek AMSTERDAM, 5 Febr. Met iedere beschikbare camera legt Polygoon-Profilti de nationale ramp op duizenden meters filmband vast. Deze ramp zal in al zijn oneindige droefheid voor het nageslacht bewaard blijven. Sinds Maandagmorgen wordt het kantoor in Haarlem overstroomd met telegram men, waarin filmmaatschappijen uit alle delen van de wereld dringend reportagefilms van de geteisterde gebieden vragen. Sinds Maandagmorgen worden die films per vliegtuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands nationale ramp trekt thans in honderdduizenden bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorbij. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het, bu reau voor wederzijdse veiligheid <MSA). Harold E. Stassen, zullen deze week een bezoek aan Neder land brengen. Zij zullen o.m. in Den Hag door H.M. Koningin Juliana in audiëntie ontvangen worden en be sprekingen voeren met, vertegen woordigers van de Nederlandse re gering. Hel buiteiiland lielpt Het gemeentebestuur van Wenen heeft een lijst geopend voor inteke ning ten bate van de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De gemeenteraad van Nice heeft een bedrag van 500.000 francs uitge trokken voor de bewoners van de Nederlandse noodgebieden en wil gedurende een maand 500 Neder landse kinderen op kosten van de gemeente gastvrijheid verlenen. De gemeente Cannes heeft een bedrag van een millioen francs ge voteerd voor de getroffenen in Ne derland. Bovendien zal Cannes 100 Nederlandse kinderen opnemen. Postwissels voor Rampenfonds naar Statenlaan 8 Den Haag Diep ontroerende beelden Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land dc eerste 7 minuten du rende film over de ramp ver toond, een extra editie van Polygoon-Profilti. Onmiddellijk na de vertoning van deze extra editie wordt in de bioscopen gecollecteerd. Niemand laat de bus passeren zonder iets te of feren. Vandaag draait in do grote steden reeds de tweede, aflevering der reportage, waar in do eerste luchtopnamen voorkomen. Ook in Amersfoort is deze nieuwe film-reportage reeds to zien. Men ziet er o.a- opnamen in van het zwaar getroffen Halsteren, van Papendrechtvan 's Gravendeel en van Zeeuws Vlaanderen. Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen have en goed een boerenfamilie er toe brengt, slechts opa en oma aan de reddingboot af te staan, terwijl alle andere familieleden wuivend op dc paar vierkante meter droge grond op hun hoeve achterblijven, hoewel zo volkomen door het wa ter zijn ingesloten." En men ziet hoe het verdronken vee wordt wegge sleept, omdat het in het water rot tend een gevaar voor de volksge zondheid vormt. Uit de 2000 meter film, die Maandagmorgen werd gebracht, is de eerste reportage van 7 minuten samengesteld. Op hoogspanning draaien de machines bij Polygoon, waarmede afdrukken worden ver vaardigd. Die afdrukken gaén niet alleen naar sfilc bioscopen In dc we reld. doch naar de rege ring, die smalfilms heeft besteld voor alle Nederlandse ambassades en gezantschappen. Vandaag, drie dagen na hun ver trek, zijn de eerste reportagewa gens even naar Haarlem terugge keerd. „Ik heb moeten filmen." zegt de chef cameraman Piet Buis, „maar sonis was het moeilijk, om koel bloedig en nuchter je camera te richten op zoveel menselijk leed. Ik heb mezelf ingeprent: het buiten land moet dit ook weten. Er moet hulp komen." „Ik heb roeibootjes aan zien leg gen. waarin ook honden waven meegekomen. Die beesten sprongen er uit, schudden het water uit hun vacht en sprongen dan weer het ijskoude water in om terug te zwemmen naar hun huis. Onder weg werden ze weer door andere bootjes opgepikt en dan herhaalde zich hetzelfde." De'heer Buis is vandaag om half elf van het vliegveld Soesterberg opgestegen in de Dakota, die prins Bernhard zelf bestuurde- Naast de prins nam majoor-vlieger Gerben Sonderman plaats. „De prins heeft heel Zeeland overgevlogen," vertelt Buis. „Hij was zichtbaar getroffen en zeide zich dit niet le hebben kunnen voorstellen. Op het vlieg veld Valkenburg is de prins ten slotte geland. Veilig en in goede handen van het. Roode Kruisdoch het ver lies van have en goed nog niet le boven, wacht deze vrouw zonder belangstelling de din gen, die komen gaan, af. In Zeeland inzet van parachutisten? Het marinevliegkamp Valkenburg nabü Lelden, werkt op volle toeren, dat wil zeggen, zolang liet dag is, want zodra de duisternis is gevallen, wordt het voor de vliegers uiterst moeilijk de plaats van bestemming 1 nrins Bernhard, terwijl ook Fire- moeten zijn. wordt dan ook drin gend verzocht deze streken te mij den. PARACHUTISTEN De staf van de Luchtvaartdienst, die bij de operatie luchtbrug de lei ding heeft, kreeg gistermorgen ver sterking van nog twee Packets, oorts van een Siebcl. eigendom van Leven in Vlissingen vrijwel normaal VLISSINGEN'. 5 Febr. - De Pro vinciale Zeeuwse Courant, die thans in Goes wordt gedrukt, zal van Dinsdag af gaan draaien bij het ..Rotterdams Nieuwsblad" te Rot terdam. De drukkerij in Vlissingen. waar het blad tot en met Zaterdag .1.1. verscheen, is n.l. door het water zwaar beschadigd en honderd ton papier ligt in het water. In de Vllssingse binnenstad heeft van Zondagmorgen 4 uur tot Maan dagmorgen 3m. water gestaan, dat echter nu voor een belangrijk deel is verdwenen. De boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, doch voor het overige deel is Vlis singen. gezien de omstandigheden een der meest bevoorrechte plaatsen in Zeeland. Het leven is er vrijwel normaal, het veer naar Breskens werkt en alleen het weinige- drink water is nog een handicap. Vlissin gen krijgt n.l. een deel van zijn wa ter van Ossendrecht in West-Bra bant. doch de waterleiding over de Kreekrakdam is beschadigd, waar door de watervoorziening naar Zee land is afgesneden. In Middelburg lopen de waterkra nen helemaal niet. Daar is het wa ter gerantsoeneerd Het wordt vla tankwagens gedistribueerd. Walche ren is er nog vrij goed afgekomen, en al; inen door Middelburg rijdt, zou men niets van de watersnood melken, als het er niet vol was van doortrekkende evaeué's, die via Zeeuwsch Vlaanderen afgevoerd worden. 1220 Ha van het eiland staan oi>- der water. Voor de overige eilanden zijn de cijfers: Schouwen 11890 ha, Dulveland 5040. St. Philipsland 1400. Nederland geeft In de 1250 zielen tellende ge meente Opperdoes heeft een inza meling voor de hulpverlening van de getroffenen een bedrag van ƒ9105 c,n°eleverd. dit is ruim 30 per ge> zin. De collecte in Nederhemer! (Bom meier waard» heeft ruim ƒ23 000 opgebracht, 'per gezin ruim ƒ20». In de 3800 zielen tellende ge meente Oudewater is 10.000 in geld en voor ƒ20.000 aan goederen bijeengebracht De bevolking heeft voor vierhonderd evaeué's plaats aangeboden. Tholen 5810, Noord-Bevcland 240C, Walcheren 1220, Zuin-Beveland. West van het kanaal. 2075; Oost van kanaal 3960, West-Zeeuwsch Vlaanderen 300. Oost-Zeeuwsch Vlaanderen 2727. Tezamen dus een oppervlakte van 37.506 ha. zo het niet oen grote stad is) temid den van dc walerwoestenij te vin den. Gisteravond nog kwam een Oxford van dc Ï..S.K. uuv<uTleMet- zake terug. Ket toestel had baby-[meer uit t voedsel in Oottgcnsplaut en blikken water in Nieuwerkerk moeten „drop pen", maar kon door het slechte zicht dc doelen niet vinden. Iïet bracht dc kostbare artikelen dus weer mee terug. flies en Austers voor verkennings- luchten zijn Ingezet. In de loop •an do ochtend kwam van eon be- Dc ondervinding heeft geleerd, dat dc „droppings" overdag meestal wel terecht komen. Maandag zijn van het vliegkamp Valkenburg 48 vluchten uitgevoerd, voornamelijk naar GoereeOverflakkee. Dinsdag kwam men on dit vliegkamp tot ruim 80 vluchten en weid het ope- voeren in de omgeving kerk, waar alles onder water staat en de evacuatie druk aan dc gang is. Dit toestel heeft de lading zandzakken afgegooid op de Sloedatn, waar met man en macht wordt gewerkt aan het herstel van dit zo belangrijke verbindingspunt. Een Beechcraft. is opgestegen om in Zeeland geschikte landingsplaat sen voor parachutisten tc zoeken. Spoedopdrachten zijn binnengeko men voor Ellewoutsdijk <5000 zand zakken1. Yerseke, waar 50 paar rub berhandschoenen dringend nodig varen en Ooltgensplaat, Nieuwe ratiegebicd uitgebreid lot de j Tonge. Nieuwvliet en Brouwersha- Zeeuwse eilanden. Sindsdien kan I ven voor drinkwater. men spreken van een luchtbrug. In de „operation rooms" dc ziel van deze luchtbrug, ligt een grote staf kaart van het noodgebled uitge spreid. Als een vlucht is volbracht, wordt een knop in de desbetreffende plaats geprikt. Een van de grote hangars op het vliegveld Valkenburg ligt 'vol met voorraden, baby voedsel, kaarsen en medicamenten, tol rubberboten voor 25 personen toe. Bovendien liggen daar nog 27.000 broden en een paar honderdduizend zandzakken. Vele bemanningen klagen over burgervliegtuigen, die zich in de lucht boven Zeeland ophouden, blijkbaar touristen. Het is zeer i druk hoven het noodgebied en toe stellen, die daar niet noodzakelijk Giethoornse punters Van Rotterdam is vertrokken naar Bruinisso de „Willem 1", een om gebouwd landingsvaartuig. Aan boord zijn ingeladen 25 pun ters uit Giethoorn, alle van aan- hangmotoren voorzien en behalve met de mensen uit Giethoorn, wor den ze met marinepersoneel bemand. Met man en macht is men dag en nacht in touw om de dijk aan de Noord-West punt van Noord-Beveluud tc dichten. (Luchtfoto). Zo uit liet vliegtuig DEN HAAG. 4 Febr. - Een Amerikaan, die vandaag met 't K.L.M.-vliegtuig uit New-York aankwam, over handigde, zo gauw hij uit 't toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L-M.-em ployé die binnen zijn ge zichtsveld kwam, 'n cheque voor een zeer aanzienlijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Amsterdam doet wat het kau Voor de aanvang van de gemeen teraadszitting te Amsterdam heeft burgemeester d'Ailly een rede uit gesproken, waarin hij een schets gaf van de ramp „zoals ons in geen eeuwen heeft getroffen". Dé" hoofdstad'heeft a! 'n inventa risatie opgemaakt van de beschik bare ruimte voor eventuele eva eué's. Amsterdam doet, en zal doen wat het kan om opnieuw waar te maken het „Luctor et Em,ergo", dus burgemeester d'Ally. Hij stelde aan het slot van zijn rede de raad voor 500.000 gld. be schikbaar te stellen voor de finan ciering der maatregelen. Zonder hoofdelijkestemming verklaarde de raad zich hiermede accoord. Belangrijkste factor is de wind Daar er over de begrippen spring tij. springvloed en „stormvloed" nog bij velen verwarring blijkt te be staan. zodat sommigen zich ongerust maken over het op 16 Februari a.s. le verwachten springtij, wordt hier over van de zijde van het K.N.M.I. het volgende medegedeeld: Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet al tijd gelijk zijn: le. de wisselende samenwerking •an zon en-maan; 2e. de werking van de wind op de Noordzee. De maan en de zon beïnvloeden beiden het eb- en vloed verschijnsel, doch de maan het. meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samen werkt, het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan in doodtij. Een springtij is dus een normaal verschijnsel, dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een spring vloed en een springeb. of een spring- hoogwater en een springlaagwater. Een springvloed of springhoog- water is dus een hoogwater, dat wat hoger is dan het gemiddelde hoog water. doch het wordt onmiddellijk gevolgd door een springlaagwater dat lager is dan 't gemiddelde laag- water. Doch nu komt hier de invloed van wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwester een op hoping van water in het Zuidelijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt. Is deze verhoging van het waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een stormvloed. Treft nu een uitzonderlijke zware en lang durige Noordwester storm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de ge volgen eatastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam. Door die uitzonderlijke storm. Nu zijn ook onder de wind de springvloeden niet alle precies even hoog. Zo zou. zonder wind, de spring vloed van die bewuste nacht does- de werking van maan en zon iets minder hoog geworden zijn dan de voorafgegane springvloed van 13 Jan. en dan de volgende van 16 Fe bruari. dit betekent dus: le. dat de stormvloed nog hoger geworden zou zijn als dezelfde storm op 18 Jan. of 16 Febr. opge treden zou zijn; 2e. dat bij het eerstvolgend spring tij, indien de wind geen complicaties geeft, het hoogwater en het laag- water verwacht moeten worden on geveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laagwater op 18 Januari. Wel moet verwacht worden, dat dc getijstromen van het in- en uit trekkende water sneller zullen zijn dan gemiddeld. (Advertentie) Bescherm Uw Kinderen Landbouwers willen steuAen Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over de wijze, waarop op korte termijn in het agrarisch bedrijfsleven de door de Stichting van de Arbeid voorgestelde maat regelen ter voorziening in de ont stane nood kunnen worden verwe zenlijkt. Aangezien overwerken in deze tijd van het jaar niet mogelijk is gaan de gedachten naar een op roep lot het. ter beschikking stellen van de waarde van een vacant ie- dag uit. Voor de nadere uitwerking en organisatie van deze maatregel, die in beginsel door het da gelijl* bestuur van de Stichting voor de Landbouw is aanvaard, zijn enkele dagen nodig. Hulpverlening Personeel en directie van „Wil- ton-Feijenoord" te Schiedam hebben aan het Rampenfonds 250.000 af gestaan Prinses Wilhelmina heeft haar particuliere auto ter beschik king van het ziekenvervoer gesteld De Ned. sigarettenindustrie schonk ruim drie millioen sigaretten De streek Noordeinde. gemeente Graft (N.-H.) met 26 gezinnen en 37 inwoners bracht 1077 bijeen of wei ƒ12.37 per inwoner In Sassen- heim werd 100.000 gecollecteerd. Drummen 82.000, Dantumadeel ƒ60.000 Zweden heeft o.a. 25000 dekens gezonden Noorwegen heeft drie ..fabricated houses" aan geboden Luxemburg stuurt 2000 dekens en het Belgische Rode Kruis drie vrachtauto's mot keukengerei en beddengoed Het N.V.V. heeft 250.000 ter beschikking gesteld Het Duitse vakverbond ƒ45.000 Het personeel van de Ned. Buurt spoorweg-Mij. te Zeist '943 perso nen) en van de N.Z. HolL Vervoer- Mvj. te Haarlem (1288) staan één dag betaald verlof af Een collec te te Arnhem bracht 295.483 op, te IJlst ƒ4600. Dordrecht-Gorinchcm weer verbonden Van af hedenmorgen acht uur rijden (voorlopig slechts tijdens dag licht) weer treinen op het baanvak Dordrecht-Baanhoek. De bedoeling is deze treindienst op een autobus dienst tussen Baanhoek en Gorin- chem te doen aansluiten. Bij de in Tilburg gehouden col lecte is een bedrag bijeengebracht van ƒ50.000. hierbij zijn niet inbe grepen de grotere giften. HOU en OR/EP i kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende hei ouwel-cachit waarborgt smaakloos EH gemakkelijk IHHEMEH Dollars stromen bij duizenden binnen NEW YORK, 5 Febr. - De gemeen teraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft in een speciale vergadering eenstem mig besloten president Eisenhower telegrafisch te verzoeken, een onbe perkt aantal door de watersnood ge troffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar do V. S., om zich daar een nieuw bestaan op tc bouwen. Afschriften van het telegram, dat onmiddellijk werd verzonden, zijn toegezonden aan de senatoren van Michigan in het Congres en aan de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles. In alle delen van de V.S. wordt spontaan gereageerd op de oproe pen tot hulp, die zijn gepubliceerd in de Amerikaanse pers en door de televisie. In het gehele land werken de Nederlandse consulaten onder hoogspanning, om de toevloed van pakjes en geldbedragen, variërend van 5 tot 1000 dollars verwerken. Het consulaat in New York ziet er uit als een pakhuis. Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zorgen voor gratis vervoer van Detroit, Chicago. Denver, Los Angeles, San Francisco en andere grote plaatsen naar New York. Vanmorgen zijn de eerste giften door de K.L.M. naar Nederland ver voerd. In Baltimore is zoveel inge zameld, dat de Amerikaanse rege ring is gevraagd een speciaal leger vliegtuig beschikbaar te stellen voor de verzending. Vanmorgen is in New York een comité opgericht ter Nederlandse steun uit Duitsland De Nea. ambassade te Bonn en de Nederlandse consulaten in Duitsland hebben bekend gemaakt, dat zij een actie zijn begonnen onder de Neder landers in Duitsland, tot het bijeen brengen van gelden en goederen. De Nederlandse bond in Duitsland, waarbij 72 Nederlandse verenigin gen zijn aangesloten, heeft besloten, haar gisteren reeds begonnen actie te coördineren met die van de am bassade. Ook kunnen kinderen .in Duits land 'bij Nederlanders) worden op genomen. In Katwoude. een van de klein ste gemeenten van ons land, gelegen tussen Monnikendam en Volendam, heeft een collecte onder de 250 in woners ƒ3400 opgeleverd, d.i. ƒ13.50 per i coördinatie van alle hulp in de stad. Vele vooraanstaande Amerikanen en Nederlanders hebben zitting geno men in dit comité. Velen werden gered door 100 schepen Bij het aanbreken van de noodtoe stand werd het marinepersoneel on der bevel van commandant zeemacht Nederland Zondagmiddag opgeroe pen. Dit personeel werd ter beschik king gesteld van de plaatselijke mi litaire autoriteiten. Thans is ca 2000 man van de Koninklijke Marine bij het reddingswerk ingeschakeld. Ook werd onmiddellijk begonnen met het gereedmaken van alle voor het red dingswerk beschikbare kleine vaar tuigen. Reeds Zondag konden de vaartuigen die zich nabij het ram- pengebied bevonden, worden inge zet, terwijl de vaartuigen die elders vaarklaar lagen naar het getroffen gebied werden gedirigeerd. Er z(jn thans 100 motorvaartuigen van de Kon. Marine by het red dingswerk betrokken. Nog 22 mo torvaartuigen worden gereedge maakt. Er kan momenteel geen nauwkeu rig overzicht van de positie der vaartuigen worden gegeven, daar hun bezigheid in vele gevallen door plaatselijke omstandigheden wordt beïnvloed. De officier belast met hulp bij watersnood, kapitein ter zee W. F. van Duim bevindt zich met zijn staf aan boord van een mij nenveger in het rampengebied nabij Zierikzee. Bij het reddingswerk zijn 12 mij nenvegers ingeschakeld. De laatste dagen is het zwaartepunt van de ac tiviteit meer en meer verlegd naar Schouwen en Duiveland en Stave- nisse. Afzonderlijke vermelding verdient het koninklijke jacht Piet Hein. dat gereed gemaakt is als hospitaalschip. De naarineluchtvaartdienst is zear actief geweest. Talloze vluchten ter verkenning en voor het uitwerpen van rubberboten, voedsel.'en hulp middelen werden uitgevoerd. De helicopter en de amphibie-vliegtui- gen maakten zich verdienstelijk door mensen uit benarde posities te ver lossen. De helicopter heeft Maandag 45 personen gered. De sea-otteA hebben velen naar droog gebied ft- taxied en gewonden naar Valken burg overgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2