Vlissingers verrast door de snelle hulpverlening uit Leiden Burgemeester Kolff kon zijn ontroering nauwelijks baas blijven Tot dusver vijftig evacué's bij Leidse familie of kennissen Ook Leidse Rode Kruis hielp mee GEMEENTE LEIDEN Columbiaanse gezant ontkent vervolging Protestanten Uitvoering van Bachs orgelmis door „Soli Deo Gloria" NIEUWE LEIDSCHE COUBANT s DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Nauwelijks was in Leiden bekend geworden welke vreselijke ramp ons land getroffen had, of het comité Leiden helpt Vlissingen meldde zich bij bur gemeester Van Kinschot met de mededeling gaarne bereid te zijn zich op nieuw in te zetten voor de getroffen havenstad op Walcheren, die door de na-oorlogse hulpverlening zo nauw met Leiden was verbonden. Reeds Maandagmiddag vond op het Stadhuis een bespreking plaats, waarvan men reeds de resultaten weet. Direct ging het comité aan de arbeid en Dinsdag morgen om half zes vertrok het transport. Om drie uur werd Vlissingen bereikt en Dinsdagavond sliepen de getroffen Vlissingers onder Leidse lakens op Leidse matrassen. Het motto Wie snel helpt, helpt dubbel was in daden omgezet. Wegens de overstromingen was het de anders. In de oude binnenstad, die niet mogelijk Vlissingen via de normale aanmerkelijk lager ligt dan de buiten route over West-Brabant te bereiken, wijken, hadden vele huizen onder water Daarom reed het Leidse transport in de gestaan, waarvan vooral een groot aan- ochtendschemering over Utrecht, Den i tal winkeliers en daarnaast vele van de Bosch. Tilburg en Breda naar de Belg!- minst-draagkrachtige burgers Hpzp sche grens, om via Antwerpen en Gen: weer op Nederlands grondgebied te ko men (Zeeuwsch-Vlaanderen) en over Breskens per pont Vlissingen te bereiken. De medewerking van de autoritei ten was enorm groot. De auto's had den geen internationale papieren en voor de goederen was er geen uit voervergunning, hoewel het transport over België leidde. De heer F. C. de Hosson, die als lid van de gemeente raad het Leidse gemeentebestuur ver tegenwoordigde, was echter in het bezit van een brief, waarin burge meester Van Kinschot alle binnen- en buitenlandse autoriteiten verzocht alle mogelijke medewerking te ver lenen. Onder de indruk van de tragische ramp en overtuigd van de noodzaak, dat er spoedige hulp verleend moest worden, gaven de douane-beambten hun volle medewerking en het transport had bij de grens slechts enkele minuten oponthoud. Practisch onafgebroken werd er door gereden tot Breskens. waar de Leide- naars de eerste gevolgen van de ramp met eigen ogen konden zien: onderge lopen land. stukgeslagen dijken, in haast opgeworpen nooddammen van zakken zand en grote wanorde in de huizen, die gedeeltelijk alweer bewoond werden. In Vlissingen By aankomst van de pont in Vlissin gen werd hei Leidse transport opgewacht door het Roode Kruis, dat inmiddels door de Sleutelstad van de komende hulpver lening op de hoogte was gesteld. Direct reden de auto's naar een voor dit doel bestemde lege kazerne, waar leerlingen van de Zeevaartschool klaar stonden om de vracht te lossen. Binnen een uur wa ren de goederen opgeslagen en werden de Leidenaars naar het stadhuis gebracht, waar juist een bijzondere gemeenteraads zitting ten einde was. Burgemeester Kolff en de wethouders Van Oorschot en Poppe ontvingen de Leidse deputatie, bestaande uit de heren F C- de Hosson. raadslid. J. P. v. d. Blom en W. C. A. van Kerkhof, voorzitter en lid van „Leiden helpt Vlissingen". W. Heyveld. chef van de Leidse matrassen- fabriek Redeko, en uw verslaggever. In de burgemeesterskamer sprak mr Kolff hartelijke dankwoorden voor deze zeer snelle hulpverlening en herinnerde aan de hulp. die Lei den reeds eerder aan Vlissingen-in- nood geboden had. De burgemeester kon zijn ontroering nauwelijks mees ter blijven toen hij de Leidse ver tegenwoordigers verzocht zyn dank aan gemeentebestuur en burgerij over te brengen. De heer De Hosson sprak een kort wederwoord, waarin hij er op wees. dat Leiden het als een plicht gevoeld heeft de medemens-in-nood te heipen. Veel vernield Onze eerste indruk was. dat Vlissingen niet veel geleden had. maar een rond gang met wethouder Van Oorschot leer- oude straten het slachtoffer waren ge worden. Het was triest te zien hoeveel huisraad en winkelvoorraden er vernietigd waren, maar het dwong onze grote bewondering af te constateren hoe vol goede moed de mensen bezig waren de rommel op te ruimen. Het was echter duidelijk, dat honderden kleine middenstanders door deze ramp aan de rand van het faillisse ment gebracht zijn. Velen hebben voor duizenden guldens schade geleden aan winkel-inventaris en voorraden: schade die zijzelf nooit meer te boven komen, wanneer niet geholpen wordt. De uitreiking Wanneer we misschien nog niet vol doende overtuigd waren van de nood zaak om hulp te bieden, dan werd ons dat Dinsdagavond wel duidelijk. Met enorme snelheid had de Sociale Dienst een aantal van de ergst getroffen slacht offers opgeroepen en reeds om half 8 verdrongen zij zich in de kazerne, om de uitgereikte bonnen voor Leidse matras sen, lakens, linnengoed, bovenkleding en schoenen in te wisselen. Ontroerende tafereeltjes speelden zich er af en de verhalen, die de slachtoffers vertelden, zijn met geen pen te bschrij- ven. Uit hun ogen. waarin nog de schrik en doorgestane emoties te lezen stonden, sprak een grote dankbaarheid voor het geen Leiden zo prachtig en snel voor hen gedaan heeft- Er waren mensen bij, die niets van hun huisraad hadden kunnen redden en die met geleende kleren rond liepen. Gistermiddag was de Leidse deputatie weer in de Sleutelstad terug, wetend dat in Vlissingen vele slachtoffers in grote dankbaarheid gedenken wat Leiden in de eerste uren na de ramp voor hen gedaan heeft. De Leidse goederen voor Vlissingen worden zo vlug mogelijk uitge laden. Hier worden de matrassen door behulpzame handen weggedragen. Collecte-opbrengst tot f 80.000 gestegen Reddingswerk in Oude Tonge Ook voor de afdeling Leiden van het Rode Kruis is er dezer dagen veel werk geweest;.. De transportco lonnes van de afdeling zijn voortdu rend in dc weer om waar mogelijk hulp té bieden en reeds enige malen zijn troepen uitgerukt naar Rotterdam om hulp te bieden in het evacuatie- gebied te Rotterdam. Voorts vertrok in de loop van de nacht nog een transport colonne, samengesteld uit manschappen van colonnes uit Leiden en omgeving, voor reddingswerk naar Oude Tonge. Gisteren is men bezig geweest om alles in gereedheid te brengen ten behoeve van het ontvangstcentrum Leiden van evacué's, die mogelijk hier kunnen worden ondergebracht,. Uit het depót van het rampencomité werden 90 bedden gereed gemaakt voor legering. Helpsters van het Rode Kruis-korps staan gereed hier hulp tc bieden. Er worden lijsten van slachtoffers op gemaakt, welke voor belanghebbenden ter inzage liggen bij het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis. Rijnsburger- weg 3, en aan het bureau van onze courant. De eerste lijst ligt vanaf heden ter inzage. Men wordt vriendelijk ver zocht geen telefonische aanvragen over de vér lieslij sten te richten tot het bureau van het Rode Kruis, aangezien dan de kans groot is, dat de telefoonlijn geblok keerd wordt. Bij het informatiebureau van het Rode Kruis zal voorts iedere dag van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds gelegen heid bestaan tot het vragen van inlich tingen betreffende vermiste naaste fami lieleden. Deze verzoeken worden dan doorgezonden naar de betreffende afde ling van het Ned. Rode Kruis te Den Haag. Tenslotte verzoekt men ons te willen mededelen, dat nog steeds gelegenheid bestaat tot het afgeven van dekens beddegoed aan het informatiebureau. De gemeente Leiden heeft, zoals men wee:, de Stadsgehoorzaal gevorderd om over deze ruimte te kunnen beschikken, als er grote groepen geëvacueerden in de stad aankomen. Vanmorgen was he; nog met bekend, of Leiden voor het op nemen van vluchtelingen wordt aange wezen. Maar loch wordt alles op alles geze; om tijdig klaar ;e komen. De bur gerij werkt hiertoe in ruime mate mee. He; is slech's ruw te schatten, hoe groot dc bij de autoriteiten bekende huisves- iingscapaciieit voor getroffenen is. Bij de Sociale Raad zouden zich 900 particulie ren hebben gemeld en bij het stadhuis ook al zo'n aantal, zodat Leiden in ieder geval een paar duizend mensen zou kun nen herbergen, Dit is echter de minimale capabi'.eit. aangezien niet allen huisves ting voor slechts één persoon hebben op gegeven. Er zijn wel mensen, die drie of 'er vluchtelingen kunnen hebben. Dan hebben ook velen zich gemeld, die i een of andere wijze hulp willen ver lenen. als de evacué's Leiden binnenko men, van de nodige goederen moeten worden voorzien en naar hun tijdelijke 'erblijf moeten worden gebracht. De Stadsgehoorzaal is ingericht als een door- gangsverblijf. Vandaar uit zouden de ge- evacueerden over de s'ad worden ver spreid. In de gehoorzaal zou plaats zijn voor maximaal honderdvijfUg vluchtelin gen. Nu 180.000 De gemeonte-ontvanger, de heer Ver stegen, deelde ons vanmorgen mee, dat de opbrengst van de geldinzameling in Leiden tot f 80.000 is toegenomen, Men wil de'ze week de 1'100.000 vol maken. Het schijnt, dat bij de huis-aan-huvs-col- legte enkele straten niet zijn bewerkt. Ook waren op die avond verscheidene men- niet thuis. Voor het gemak geven we hier nog he;, gironummer van de gemeen te-ontvanger: 6155. Hei is ook mogelijk, geld aan de loketten van de afdeling financiën ten stadhuize af tc geven. De heer Verstegen gaf nog dit advies: wacht niet te lang me; het geyen van de bij drage. Spoedige hulp is dubbele hulp! Wij voegen er nog aan toe. dat alle Leidenaars nog maar eens serieus moe ten nagaan, of ze nog iets voor het natio nale rampenfonds kunnen missen. Leiden heeft goed gegeven, dat staat vasl, maai de totale opbrengst valt enigszins tegen als we die met de opbrengsten van tal van andere gemeenten, kleine en grote, vergelijken. Laten we er op z'n minst voor zorgen, dat de f 100.000 er komt! Ten bate van het rampenfonds had de ontspannings- en ontwvkkelingsvereni- Morgen toch Avondgebed Dr K. E, H. Oppenbeimer, Hervormd studentenpredikant, verzocht ons mee te delen, dat het Avondgebed, dat steeds op Vrijdagavond van kwart over 7 tot kwart voor acht in het koor van de Pie terskerk wordt gehouden, morgenavond, juist met het oog op de ramp die ons land en volk heeft getroffen, gewoon doorgaat. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes zn van J. Calk- hoven en M. Keijzer: Hendrikus Bernar- dus zn van W. P. Rikken en E. W. A Borst; Johanna dr van K. Teske en J, van der Mee; Johanna Cornelia Maria dr van P. J. Ruigrok en E. M. Hoogen- boom: Arie Cornells zn van C. A. den Ouden en S Kloots; Eduard Jacobus zn van W. Veldhuyzen en G. Nievaart. OVERLEDEN: J. Wijfje, huivr. van Laterveer. 69 jaar, GEHUWD: W. van Berkcl en J. H. W, Verbaan; J. D. Pelgrim en C. M. J van i der Laan; G Nievaart en C. N. J. Witte; |L, Cerdijn en S. Westerhoven; II. Wol- ting en M. E. Veldman; P. van Dam en W. Brókkaar; J. Fieri? er. C. S II. Sa; ging personeel N.Z.H. afdeling Leiden een klaverjaswedsrrijd georganiseerd te gen de personeelsvereniging van de coöperatie Vooruit. De coöperatie had voor deze gelegenheid haar can'.ine gratis beschikbaar gesteld. Na afloop van de wedstrijd kon een bedrag van f60 aan het Rampenfonds worden overgemaakt. Naar Vlissingen Vanmiddag tegen 1 uur zijn weer vijf vrachtwagens met kleding, schoenen en meubelen uit de Hooglandse kerk naar Vlissingen ver:rokken. De reis gaat over België. Aan de sortering van de vele goederen in de kerk is gisteravond de laatste hand gelegd. Er werden gisteren nog steeds nieuwe 'vrachten aan de kerk bezorgd. Er was een groot aantal helpers om ze op te vangen. Voor evacué's Het weeshuis aan de Rodenburgerstraat is ingericht als ..uiigiftecentrum voor ge- evacueerden". Er zijn op di' ogenblik ij f tig evacué's in Leiden ondergebracht bij familie of kennissen. Zij moeten zich melden op het stadhuis en ontvangen daar een formulier, op vertoon waarvan men goederen in het weeshuis kan halen. Gistermiddag kreeg de burgemeester e-en oproep van zijn collega te Heen vliet zo spoedig mogelijk een zending kle- en dekking te sturen. Gisteravond om 7 uur reeds vertrok een vrachtwagen uit Leiden met bestemming Heenvliet. De reis is goed verlopen. De burgemeester van Heenvliet loonde zich zeer dankbaar voor de spoedige hulp eij, voor de kwali teit van de goederen. Met ingang van morgen wordt in Luxor een doorlopende voorstelling gehouden, waarbij opnamen uit de rampgebieden worden vertoond. De toegang is 35 cent. De totale opbrengst van deze cineac wordt overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. Otticiële publicatie SLUITING BUREAU DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat de bureaux van de Dienst voor Soci ale Zaken, thans gevestigd aan de Nieu we Mare 15 en het Levendaal 1. in ver band met de verplaatsing van deze dienst naar het pand Steenschuur. 21, op 6 en 7 Februari a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. Van 9 Februari a.s. af zullen bedoelde bureaux gevestigd zijn aan de Steen- schuur no 21 (telefoonnummer 31941). Agenda voor Leiden Donderdag Burcht, 9 uur: afdeling Leiden Dieren bescherming, jaarvergadering. Kleine Burcht, 8 uur: propaganda- avond L.D.V., simultaan Wim Huisman. Chr. Geref. Kerk, half 8: ds M. Baan van Dordrecht. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari) Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Tol nader order uitgesteld Donderdag: zangersavond R.L. en O., Leiderdorp. Vrijdag: vergadering C.B.T.B.; K. en O.-avond Antonius-clubhuis. Zaterdag: huldiging Wassenaars bur gemeester. Zonder officieel vertoon De opening van het nieuwe gebouw van de dienst voor sociale zaken zal Zaterdag zonder enig officieel vertoon geschieden. Sonncvanck-bazar uitgesteld De bazar, die begin Maart in het wijk- gebouw Levendaal ten bate van het kin derpaviljoen van het sanatorium Sonne- vanck zou worden gehouden, is uitge steld. Chr. Geref. Kerk De leden van de Chr. Geref. Kerk wordt verzocht, in zo groot moge lijk aantal de bijeenkomst te bezoe ken, die vanavond om half 8 in de kerk wordt gehouden. Ds Baan van Dordrecht zal mededelingen doen over de heersende nood. Leidse korporaal bij red dingswerk omgekomen De 21-jarige Leidse korporaal L. N. van Polanen, Witte Rozenstraat 21. is bij het 'etlen van hulp aan Oude Tonge op Flakkee Dinsdagmorgen omgekomen. Bij het dalen van een helicopter werd hij aan het hoofd gewond en overleed ter plaatse. Van Polanen was in April 1952 gehuwd •oonde in bij zijn ouders. Tuinbouw en Plantkunde hield jaarvergadering Cursussen lopen goed In het Gulden Vlies werd gisteravond o.l.v. de heer Joh. Jonker de jaarvergade ring gehouden van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In zijn inlei dend woord memoreerde de voorzitter ook de ramp, die de Zuidhollandse eilan den. Zeeland en Westelijk Noord-Brabant heeft getroffen. De terugslag zal voor een deel opk wel de tuinbouw treffen. De secretaris bracht bet jaarverslag uit en klaagde daarin óver het slecht bezoe ken van vergaderingen. Het ledental liep ieis achteruit, maar de cursussen lópen goed. De penningmeester kon een batig saldo melden van f883.16, waarbij het budget van de tentoonstelling ter gele genheid van he'. 75-jarig bestaan builen beschouwing was gelaten. De begroting werd sluitend gemaakt op een totaal van f 1680. In deze vergadering werd ook medede ling gedaan van het resultaat van de al gemene tuinbouwcursus. waarvan de derde-jaars Vrijdag j.l. het diploma be haalden: twee „met zeer veel vrucht", twee „met veel vrucht" en zeven „met vrucht". In September worden de diplo- Gevechten van geen enkel belang" Toch kunnen enkele daden van terreur niet worden tegengesproken Het Kath. Ned. Persbureau heeft een onderhoud gehad niét de gezant van Co lumbia in ons land, Carlos Vera Villa- mizar. naar aanleiding van de uitvoerige berichten in ons blad, over de geloofs vervolging, waaraan de Protestanten in Columbia zijn blootgesteld. „Hebben er tussen Katholieken en Pro testanten in Columbia gevechten plaats gehad?" zo werd aan de gezant gevraagd. Hij antwoordde: „Indien zij al hebben plaats gehad dan zijn zij toch van. geen enkel belang, omdat het in de meeste gevallen ging om mondelinge protesten, die door Katholieken voor de Protes tantse kerkgebouwen werden uitge bracht. Het moet als een uitzondering worden beschouwd wanneer een Katho liek in actie is gekomen en in die ge vallen, waarin dat wel gebeurd is, is er geen enkele Protestant persoonlijk letsel toegebracht". Volgens het K.N.P. weerspreekt, deze verklaring op ondubbelzinnige wijze de berichten van het Evangelisch Verbond in Columbia welks leider Quiroga, met zekere regelmaat het buitenland in be roering tracht te brengen over de ver volging waaronder de Protestanten in Columbia te lijden zouden hebben". Volgens het K.N.P. „weerspreekt deze Ospina. een Jezuiet uit Bogota, zijn de rapporten van Quiroga „van het begin ai verdacht geweest", „zeer moeilijk te verifiëren", „gaan zij mank aan critisch onderzoek" en „vloeien zij over van <Jn- juistheden, verkeerde voorstelling van zaken én onwaarheden". Niet ontkend Echter schrijft het K.N.P. ook het vol gende: „Terwijl jnet zekerheid tot op heden kan worden vastgesteld dat er in de laatste jaren slechts weinig gewelddaden tegenover Protestanten zijn gepleegd, kunnen enkele daden van terreur als het werpen van stenen, brandstichting en zelfs moord toch niet worden ontkend, doch zij zijn door de bisschoppen veroor deeld en worden door de staat gestraft". Volgens prof. Ospina vinden deze daden hun werkelijke oorzaak in het op treden van de Protestanten zelf. Volgens hem beweren de Protestanten, dat zij de H. Schrift komen onderwijzen aan de Columbianen. dié bijna allen Katholiek zijn en het Katholicisme als staatsgods dienst hebten. Deze Columbianen voelen zich daardoor zo zwaar beledigd over cut optreden, wijl de uit Angelsaksische lan den komende zendelingen niet kunnen ontkennen, dat in hun landen meer dan 100 millióén personen zónder godsdienst leven. Bovendien verspreiden deze zen delingen „godslasterlijke pamfletten over de Paus, H. Eucharistie en Maria". Voort» zijn volgens prof. Ospina de Protestan ten altijd in politieke kwesties verwik keld. zodat bulletins, welke in het bui tenland worden verspreid, opsommingen zijn van feiten, die door politiek-belang- hebbenden worden verteld. Politiek Volgens de gezant bestaan er relaties tussen de Protestanten en de oppositie partij, de liberale partij. Vooreerst idea- logische verwantschap, die uitgaat naar Absolute en onbeperkte vrijheid van godsdienstoefening, in het verlangen dat de politieke invloed van de kerke lijke hiërarchie worde beperkt, tèn tweede ook verscheidene gevallen van sympathiek meeleven waar het ging om verzet tégen normale overheidsmaat regelen. In sommige gevallen hebben volgens de gezant uit het buitenland komende Protestanten hulp verleend aan liberale bandieten. In 1950 vertoefde mr Preston Smith (V.S.) in de „Illanos" en gaf o.a. speciale aanwijzingen om de bandieten te leiden of de plannen dér regering te dwars bomen. Tot dusver deze R.K. reacties op onze publicaties. Houding Herv. Kerk bij viering R.K. hiërarchie Het moderamen van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk is van plan richtlijnen te geven voor de houding, die n deze kerk moet worden ingenomen bij dé viering van het eeuwfeest der R.- Kath. hiërarchie in Nederland, Het mode- ramen zal tevens publicaties over dit onderwerp laten verschijnen. ..Het is ons gebleken", zo schrijft het moderamen, „dat verschillende kerkera den en verenigingen zich hebben afge vraagd of het ook gewenst was om naar aanleiding van het eeuwfeest der R.K. hiërarchie in Nederland, zoals dit rond om de Hemelvaartsdag zal worden ge vierd, tot het houdep van bijzondere samenkomsten of tot andere activiteiten over te gaan. In sommige gevallen heeft men reeds uitgewerkte plannen hiervoor gereed, in andere is men nog in het sta dium van het overleg. „Het moderamen der generale synode acht het gewenst, dat over dergelijke voornemens enig voorafgaand overleg tnet het secretariaat der kerk wordt ge pleegd. Zowel verwarring als dubbel werk kunnen op de?e wijze het beste worden voorkomen." Voorts schrijft het moderamen: „In tezamen met die van andere cur- ieder geval moge er op worden aange ven uitgereikt. I drongen, dat alle activiteiten anti-papis- De bestuursverkiezing omvatte deze tische tendenzen geheel weten te vermij- keer twee vacatures, die van de heer A. Lagendijk, die herkiesbaar was en die van de heer H. Wageonans, die zich we gens drukke werkzaamheden niet her kiesbaar stélde. De heer Lagendijk werd als penningmeester herkozen; voor de heer Waaemans werd gekozen de heer C. v. Egmond. Nadat er nog enige nieuwe leden in de kascömmispie waren gekozen, volgde de rondvraag. den. Niet het negatieve geluid tegen Rome, maar het positieve getuigen vóór de waarheid, dient op de voorgrond te staan. Zo kan één waardig en verant woord bezig zijn met de vragen rondom i het Rooms-Katholiclsme in ons vader land het beste dienstbaar worden maakt aan onze eigen taak, de opbouw der Hervormde gemeente en de doorwer king van het Protestantse gètuigénis in ons volksleven." Gymnastiek van Rondom de Maredijk De gymnastiekafdeling van de buurt, en speeltuinvereniging Rondom de Mare- dUk gaf gisteravond in bet Antoniusclub- huis evn openbare les. De voorzitter, de heer G. A, Sassen, heette in zijn openings woord de aanwezigen welkom en zei o.m„ dal het bestuur ernstig overwogen heeft om deze avond, gezien de omstandighe den niet ie doen doorgaan. Men mocht echter de vele kinderen, die lid zijn van de gymnastiekafdeling. niet teleurstellen. De avond werd verder zeer sober ge houden: muzikale omlijsting was er niet. De heer Sassen heette afgevaardigden van de Leidse bond van speeltuinvereni gingen, van verschillende zustervereni gingen en de heer Van Lil apart welkom. Van het programma werd genoten. Vooral de nummers, waarin de kleuters optraden, waren bijzonder aardig. Door de grotere kinderen (meisjes) en enkele dames werd verdienstelijk aan verschil lende toestellen gewerkt. Ook willen we de oefeningen met de zaktantaarns. de knotsen en de springrietjes niet onver meld laten. Mej. A. H, Boelee. de leidster, gaf een twee.al goede demons;raiies. Terecht wex-- j den haar na afloop enkele geschenken overhandigd NOORDW11K Het werd een alleszins bevredigende vertolking De Chr. gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" kwam deze keer op haar jaarlijkse uitvoering een* niet (zoals gewoonlijk) met een monumentaal werk (met orkest en solisten) voor de dag, maar had zich beperkt tot de eenvoudige^ Sobere zogenaamde „orgelmis" van Joh, Seb. Bach, Zogenaamd: want met de aloude Mis heeft dit werk zo goed als niets te maken. L.V.B.-wedstrijden gaan niet door De Leidse voetbalbond heeft alle voor Zaterdag vastgestelde wedstrijden afge last. Ten bate van de slachtoffers: Deense Voetbalbond biedt wedstrijd aan Telegram van Schwarz aan Karei Lotsy Naar wy vernemen heeft de heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense Voet balbond, een telegram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Tevens biedt hij aan een wedstrijd in Nedei-land te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zon dagen tot 15 Maai't en alle weekdagen tot de week die 28 Maart eindigt zijn hiervoor, wat de Deense Voetbalbond betreft, beschikbaar. Nieuws over de ramp in het kort Gistermiddag werd officieel uit Nieu- ;e Tonge gemeld, dat daar reeds 75 mensen om het leven waren gekomen: 'n Oude Tonge zouden minstens 240 slachtoffers te betreuren rijn; het totaal aantal was toen gestegen tot 1223. In Dinteloord zijn 660 evacué's van Goeree-Overflakkee aangekomen, onder wie velen uit Oude Tonige; Bengen op Zoom ontving 120 patiënten uit de om geving van Zierlikzee; tienduizenden ge- evacueerden uit Zeeland passeerden Dordrecht, Oip weg naar Utrecht. De Scheven! mgse vissers, uitgerust met 10 sloepen, hebben ongeveer 2 000 mensen gered, vooral van het eiland Putten: ook honderden storks vee wer dén uit de nood geholpen; ook de Kat- wijkse vlppt is flink in actie geweest. Minister Zijlstra en minister Van Tbiel zuilen vandaag de getroffen ge bieden bezoeken. De Franse vrachtboot Carthago zit nog hoog en droog op het Scrievemmigse strand, -venalB dé kotter Ouddorp 13 bij Nóordwij'k. Meteor-straailjaigers zijn thans druk doende, alle getroffen gebieden te foto graferen; dat is van groot belang voor hulpverlening en de herstelwerk zaamheden. Groot is het leed op het eiland Tho- len; ln Stavenisse zójm reeds bijna 200 omgekomenen geborgen; Poortvliet en St. Maartensdijk hebben erg geleden; St. Phllipsland is geheel overspoeld. Bijna geen mensen meer in bomen of op daken Volgens berichten, die terugkerende vliegers óp Woensdrecht gistei-middag doorgaven, bevinden zich op de over stroomde gebieden op Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee vrijwel geen mensen méér in bomen of op daken. Successen van Broekman in Noorwegen Vrijdag te Sandefjord ten bate van Nat. Rampenfonds In Noorwegen werden in het plaatsje Tonsberj internationale schaatswedstrij den gehouden. Kees Broekman en Anton Huiskes bewezen ook nu weer hun hege monie op de lange afstand en kwamen resp. als eerste en tweede op de 3000 meter ln de tijd van 5 min, 08.8 sec. en 5 min. en 11.8 sec. Wim van der Voort, werd twaalfde in 5.24.3. De 500 meter werd een zege voor de Noor Finn Hodt in 43 sec. Huiskes werd vierde in 451, Broekman vijfde in 45.8 sec. en V. d. Voort zevende in 46.2 sec. Te Drontheim werd Maarse tijdens internationale schaatswedstrijden vierde op de 1500 meter in de tijd van 2 min. 27.3 sec. Sverre Haugli werd eerste in 2.22 9 Vrijdagavond zullen Broekman. Huis kes en Van der Voort uitkomen in wed strijden te Sandefjord, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de slacht offers in de getroffen gebieden in Neder land. In de Dierentuin te Den Haag Schreiende babies en versuite ouderen In Den Haag, waar o.m. 300 vluchte lingen uit Oostei'land op Schouwen zijn aangekomen, beschikt men over 6000 adressen en 10.000 bedden om de ménsen té hélpèn. Doorgangscentrum is dg Die rentuin, waar men hartverscheurende tonelen kan aanschouwen. De getroffenen zijn gekomen met roeiboten en latér met motorboten, naar Rotterdam, vanwaar bussen hen naar Den Haag brachten. Versuft, gagn ze op de eerste de beste stoel zitten, die ze z.ien. Niemand heeft meer woorden; alleen de babies schreien. Maar als er warme pap komt en warme melk, als er krentenbollen verschijnen en chocolade, dan komt er weer wat be weging in. In een der zalen heeft de G.G.D. een medisch centrum Ingericht, waar alle ge ëvacueerden passeren, kneuzingen woi*- den behandeld en suikerpatiënten ge holpen. Verpleegsters uit de verzorgings huizen nemen de zorg voor de ouden van dagen op zich. Het meest tragisch zijn de volkomen apathische mensen, die. verdoofd door dé ellende, niet meer horen of zien en in elkaar gezakt neer zitten zonder enig besef van de omgeving. Daar is "de 17-jarige jongen, die zijn vadèr, moeder, broer èn zuster voor zijn ogen zag verdrinken. Daar is de jonge man, die urén met zijn meisje op zijn rug rondzwom, tot zij uitgeput in het water verdween. Daar is een ander, die op een dak werd gevonden met het lijk van zijn verloofde sinds uren in de armen. Luther, die nog voor een goed deel middeleeuwer was. en geestelijk veel minder radicaal dan de jonge Calvijn, kon zich niet gemakkelijk losmaken van de rooms-katholieke liturgie. Hij verving de vijf delen van het ordinarium missae door teksten in de Duitse volkstaal. Deze gezangen waren uiteraard niet meer ge groepeerd óm en wezen ook niet meer óp de sacrale handeling der consecratie, zodat hier van een misliturgie niet langer sprake kon zijn. De grote hervormer schiep dus eigenlijk een nieuwe orde van dienst, welke toch nog in belangrijke mate terugwees naar wat geweest was Uit deze daad blijkt wel duidelijk, hoe moeilijk het hem innerlijk gevallen is, ae band met de kerk der middeleeuwen door te snijden. Wanneer men de tekst van deze „orgel mis" volgt, dan bemerkt men een niet onbelangrijke afwijkingvan het origi neel. Na het „Kyrie", het „AUein Gott in der Höh' sei Ehr" (het vroegere Gloi-ia) volgt, vóór het. zeer onvolledige „Credo": Wir glauben all' an einen Gott. eerst Dies sinds die heilgen zehn Gebot. Daarna komen Vater unser. Christ unser Hen-, zum Jordan kam, A us tiefer Not schrei ich au dir. én Jesus Christus unser Heiland. Van het Osanna. Benédietus én Agnus Dei zijn dus geen sporen mêer te vinden. Bach heeft al deze gezangen sober en waardig geharmoniseerd en telkens fjoor een doeltreffend koraalvoorspel voor or gel doen voorafgaan. Het is voor ons altijd nog de vraag, of de gemeente in zijn tijd deze liederen werkelijk (volgens Luthers bedoeling) heeft meegezongen, Daarvoor zijn ze te veeleisend. „Soli Deo Gloria" heeft met deze uit voering een waardevolle daad verricht. Te zelden hoort men deze mooie bewer kingen. Het koor had volop de gelegen heid. zich rustig voor te bereiden en d«ze niet onbenut gelaten. Ondèr de krach tige. geestdriftige leiddng van de héér Chris Hanegraaff kwam men tot een al leszins bevredigende vertolking. De zang klonk, in vergelijking met veideden jaar, belangrijk meer beheerst en ook behou dens enkele kléine onregelmatigheden in de plaatsing der consonanten goed verzorgd. Het stemménmateriaal bleek UitsteVroi-d van de dames. Uniecongres S.S.R. Het 67ste uniecongres van de Gerefor meerde studentenvereniging S.S.R. zal op 26 en 27 Februari in Wageningen wor den gehouden. Prof. C. Veenhof. hoog leraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) te Kam pen en prof. dr F L. Muiswinkel, hoog leraar aan de V.U.. zullen referaten hou den resp. over: de jongerenbeweging, en overheid an economisch leven. Voor de openingsrede is gevraagd mr dr J, Ozin- ga (over de ontwikkeling van het Verre Oosten en de taak van de Christen- intelléclueel aldaar). Huishoudelijke zaken komen aan de orde in de middag van 26 Febr. én de ochtend van 27 Febr. het uniebestuur recipiëert op 26 Febr. om 5 uur. De feestelijke vergadering wordt op 27 Febr. 's svónds gehouden, o.a.- met de opvoering van het toneelstuk Pygmalion van G. B. Shaw. C.H. en A.R. te Amsterdam samen ter stembus In haar Dinsdagavond gehouden verga dering heeft de Chr. Hist, kiesvereni ging. afdeling Amsterdam besloten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen wederom tezamen met de Anti-Re- volutionnairé partij zo deze daartoe bereid is in de hoofdstad één candi- dateplijst in te dienen. In het mezzo was de klank het mooist. Bij de forti dient de dirigent nog wat voorzichtiger te werk te gaan. Het orgelspel van de heer Joh. Zweers liet geen enkele wens onbevi-edigd. Bach klinkt alleen dan goed, wanneer het schijnt, dat de vertolker het voor zich zelf heel gemakkelijk heeft. Welnu, niets liet Zweers vermoeden, dat hij de vele technische obstakels maar nauwe lijks kon némen .Het spel klonk vloeiend en schoon, ook Ln het magistrale Pj-ae- ludium in Es, dat hij voorixf. en de geniaal gebouwde bijbehorende tripel fuga, die hij tot besluit, vertolkte. Jammer genoeg was de belangstelling gering. Het batig saldo was geheel be stemd voor de dooi- de watersnood ge troffenen. Joh. van W. Laatste partij Botwinnik Taimanov afgebroken De zesde en laatste partij van de tweekamp tussen Botwinnik en Taima nov is na 5 uur afgebroken in een ge compliceerde stelling, met aan weers zijden 15 stukken op het bord. Botwinnik, die met wit speelde, deed herhaaldelijk pogingen om een door braak te forceren, maar Taimanov pa reerde aile dreigingen. Intern, schaaktournooi te Boekarest De uitslagen van de partijen, gespeeld in de zevende ronde van het internati onaal schaaktournooi te Boekarest, lui den: Smyslov iRusl.)Trolaneseu (Roe menië) 10; Petrosyan (Rusl.)Milev (Buig.) 10: Tolush (Rusl.)Filipp (Tsj. SI.) 10; Spassky (Rusl.)Saitar (Tsj. SI.) zfeBoleslavsky (Rusl.) Sliwa (Polen) afgebr.; L. Sza-bo (Hong.) Stoltz (Zweden) 1—0; Ciocoltea (Roe menië)Radulescu (Roemenië) 10; Barcza (Hong Barda (Nooi-w.) 10; S. Szabo (Roemenië)Golombek (G. Br.) afgebr.; O'Kelly (Belg.)Reicher (Roemenië) Vz. Pers. kampioenschappen L.S.B. W. G. Demmendal en mr A. de Groot wonnen Partij BosschaBarkema werd afgebroken Daar de tweede-klassers niet behoef den te spelen, kon men gisteravond alle aandacht besteden aan de prestaties van de spelers uit de eerste klasse. Van hen was drs Becker vrij. Twee partijen waren betrekkelijk snel beslist. W. G. Demmendal overrompelde Jerry Beij in een Weense partij en mr A. de Groot had met de Terrasch-variant van de Franse partij sueces tegen V. Telen g. De enige partij, waarin van geen mate rieel voordeel sprake was. was die tussen G. Bosscha en A. Barkema. De nestor van het gezelschap ging zeer defensief te werk en wat Barkema ook px-obeerde winst behalen kon hij niet. De partij werd afgebroken. Vermeld moet nog worden, dat de partij uit de eerste ronde tussen Barkema en Teleng door Barkema werd gewonnen. Competitie L.S.B. Voorschoten I boekte gisteravond in de eérste klasse van de L.SB een aardig succes, door Caissa I voorlopig reeds een punt afhandig te maken. Het leidt met 5—3 en er zijn twee afgebroken partijen, die uitgespeeld zullen worden. Voor de achttallen-competitie won S.P.W. H met 3ti5^ van Leithen II. H.H.Y.C. won met 74 van Preussen Op de Hokij te Den Haag werd giste ren toch nog een ijshockeywedstrijd ge speeld! De wedstrijd ging tussen HHYC uit Den Haag en de Duitse kampioens- ploeg Préussen-Krefeld. HHYC won met - —4 (0—2. 4—0, 3—2). Waren de Duitsers in de op Dinsdag avond gespeelde wedstx'ijd tegen een bondsteam sterk in de meerderheid ge weest. ditmaal was het HHYC, dat de toon aangaf. In de eerste periode moes ten de Hagenaars nog op temperatuur komen, doch in de tweede en de derde periode waren zij heer en meester op de baan en gaven zij hun tegenstanders weinig gelegenheid tot scoren. Hoewel de doelpunten voor HHYC hoofdzakelijk van de stick kwamen van hun Canadese teamgenoten, hebben de Haagse spelers hen goed terzijde gestaan. Voor HHYC scoorden Zukiwsky (3), Horchuk (2), Lisky en Von der Bauman. Geen tafeltennis- en handbalwedstrijden Naar ons gemeld wordt zullen de ta feltenniswedstrijden voor de hoofdklasse en de overgangsklasse van de N.T T.B.. vastgesteld voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari, in verband met de nationale ramp, niet doorgaan. Ook het Nederlands Handbalverhond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag afgelast. Overgespeelde cupwedstrij den in Engeland De uitslagen van de wedstrijden, welke voor de vierde ronde van de F.A. Cup in Engeland werden overgespeeld, luid den: Birmingham City—Sheffield United 3—1; Brentford—Aston Villa 1—2; Luton Town—Manchester City 5—1; Tottenham Hotspur—Preston North End 1—0; West Bronxwich Albion—Chelsn 0—0 (na ver lenging).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3