Haringvliet en Hollands Diep vol vluchtelingenschepen Ongeorganiseerde hulp leidt soms tot verspilling van energie Doorbraken dreigen in Land van Heusden en Altena Bij Rampenfonds de 7 min. reeds overschreden De dijken gedicht en de polders weer leeggemalen Dief van hulpgoederen krijgt 6 maanden gevangenisstraf 3 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Evacué's luchten hun hart (Van een onzer verslaggevers) A LS MEN OP DE aanlegsteiger naast de haven van het ondergelopen •C*. Willemstad staat, is het Hollands Diep een schouwspel van druk scheepvaartverkeer. Rijnaken, de rode kruisvlag in top, sleepboten, die een hele serie kleinere schepen door het woelige water trekken, plezier jachten en kleinere motorbootjes, alle stampvol met mannen, vrouwen en kinderen, die hun huizen temidden van het water hebben verlaten. Franse troepen bieden vertellen, die al zijn vee en zijm bedrijf iheeft moeten achterlaten om zloh met hulp izijn wouw en kinderen te laten redden „Ofsohooni de dijk enkele tientallen me- De geruchten zijn er de voornaamste ters ver was, zwommen de koeien en oorzaak van dat de organisatie van het paarden wat heen en weer lieten de reddingswerk in het algemeen zo moei-1 koppen hangen en verdronken" lijk geregeld kan worden. Wij noemen Het klinkt allemaal zo nuchter en een voorbeeld: in Dmtelsas de haven 120 koud_ ma.ar de mensen zijn _0 bHj van Dinteloord in Noord-Brabant, trof- d te zjj {n een warme k -uit fen w. het de,-de genie-bataljon uit te zijn „aar een Iaals waar Meziere Charleville in de Franse Arden- nen. ongeveer 500 mannen die hunkeren f f1,1""' en onderbrengen, dat ze om de handen uit de mouwen te steken de d'n2cn mdt z° dramatisch meer z,en en „ces pauvres Hollandais" te helpen akze «'«rkelijkheidgeweest zijn. uit hun lage landen aan de zee. Een deel I toestand op Overflakkee is nu vrij den, Een oud boertje, het zijden petje met een kinbandje op het grijze hoofd, een polderwerker, die zijn grote stappen 'n de zware laarzen regelt naar die van een oude vrouw, wier witte haren wappe- •en in de wind. Twee jonge vrouwen die een in doeken gewikkelde reiswieg even op de dijk zetten om hun mannen goe dendag te kussen, die blijven achter om nog te redden, wat er te redden valt. Ze zijn inschikkelijk genoeg en nemen met plaatsje op een koffer in de kajuit genoegen. hen ging met een veerpont over naar Flakkee. met platte bootjes en an der materieel. Zij voeren daar rond, maar konden niet helpen. „De mensen waren daar al lang weggehaald", ver telde ons de commandant, ,,en de lui die er nog zaten wilden blijven om te pro beren het vee te redden en bezittingen te beschermen. We willen zo graag hel pen Nu brachten ze. met de veerboot teruggekeerd in Dintelsas, de platte boten weer aan land en probeerden zij zich nuttig te maken in het ondergelopen land van Brabant. Er komen nog meer Fransen, twee bataljons zijn onderweg. Maar waar zul len zij worden ingeschakeld en waar zullen zij effectieve hulp kunnen ver lenen? Grote verspilling van krachten Wij weten natuurlijk best, dat bij de huidige toestand van de communicatie middelen overleg en ordening onmoge lijk is. Maar een enkel radiobericht, een gerucht, mondeling en verminkt over gebracht, brengt zoveel handen onnodig in beweging, dat hier gerust van krachts verspilling kan worden gesproken. Het ware wenselijk, dat tenminste radiobe richten zó geredigeerd waren', dat dit voorkomen wordt. We zitten' nu met de sohryfirnaiohiine op de üomieën temidden van enkele boe rengezinnen uit Flakkee, die we met onze gecharterde boot uit de Sluishaven op Overflakkee 'hebben weggehaald en dóe met ons meevaren, naar Rotterdam, waar ze óf bij familie willen blijven óf willen doorreizen naar verwanten en kennissen in, duet land. Zij hebben hun bedrijven in deplorable staat achterge laten, de koeien en paarden, tot de buik in het waiter, auto's en tractoren verzakt ir. de goliven, de huizen omspoeld „Wt willen zo gauw mogelijk terug" is d< algemene ondertoon van de druikke ge- gesprekken. De huizen zijn nog heel. al is meubilair en bekleding natuurlijk waardeloos geworden. Wij hebben er gelukkig het leven bij gehouden', al scheelde het ndet veel. Het water? Dat blijft nog wel twee maanden zo staan. U m oet maar rekenen, da t de buiten- dijken open liggen en we hebben het water van de Noordzee zo in het land. Bij Noordoostenwind loopt er wat uit, bij Zuidwestenwinden loopt er wat bin nen. Velen, van hen 'hebben langer daru een dag op de daken gezeten, op zolders en in de nokken van de schuur. „We had den wel niets te eten bij ons maar haddien geen honger ook. We veel te nerveus, 'begrijpt u wel". Er is veel vee verdronken, op Over flakkee, want de dieren die na het door breken van de dijk uit de stallen, wer- dlen gejaagd, bleven bij die schuren staan en verdronken daar. „Ver men de beesten niet" horen we een boer constant. In Oude Tonge over welk dorp de wildste verhalen de ronde deden er zouden 150 mensen op een dijk zitten, geïsoleerd aan beide kanten, is geen be woner meer aanwezig. Alles is door hulp krachten o a. uit Rotterdam, weggehaald en de mensen, die nog op de 'boerderijen in de omtrek verblijven zijn daar vrij willig achtergebleven om een oogje te houden op hun bezittingen. Lange stoet ontmoedigden Over de dijk bij. Sluishaven trekt een lange stoet van koude en ontmoedigde mensen. Ze dragen hun schamele eigen dommen in slopen, zakken en kartonnen dozen bij zich en hebben kinderen in dekens gepakt op de arm. Voetje voor voetje schuifelen ze over de halfverniel- de landingsbrug naar de scheepjes die daar in het woelige water klaar liggen om hen naar Dinteloord te brengen, cen trum van doorzending naar droge oor- Prins geïnstalleerd als voorzitter Rampenfonds Prins Bernhard is gistermiddag in het ministerie van Binnenlandse Zaken ge ïnstalleerd als voorzitter van het Natio naal Rampen fonds, in tegenwoordigheid van o.a. de ministers Beel en Van Thiel. Het bestuur van hte Nationaal Rampen fonds is terstond met zijn werkzaam heden begonnen. De wind zet op De wind komt weer opzetten uit het Westen. Het Haringvliet, het Hollands Diep en de Zeeuwse wateren zetten witte kuiven op hun golven en breken in witte waaiers uiteen op de resten van de dijk. Dreigt er gevaar? Zijn de evacué's niet bang, dat het land, dat zij nu gelukkig verlaten hebben, opnieuw te lijden zal hebben van golven, die boomstammen eri huizen doen vernielen en wrakhout tegen gammele schuren doen beuken? De kleine scheepjes die ter redding zijn uitgevaren tornen met hoge boeggolven op tegen de olven, tussen Franse landingsvaartuigen, Britse marineschepen, politieboten. Duitse kotters, trawlers en salonboten. Hoe ziet Flakkee er morgen uit? en Duiveland en Tholen? Niemand kan het zeggen Dit is een verward verhaal. Het zijn dan ook de belevenissen van deze Woens dag, toen wij met onbekende bestemming uit de Rotterdamse haven vertrokken. In Willemstad op de kerk klommen en het ijde, ondergelopen- land van West Noord-Brabant overzagen een vlakte van rimpelend water, toen wij tegen het getij opkruisten naar de Sluishaven op Over- Wanneer er in de zware dijk een gat is geslagen begint men op deze even simpele als doel treffende manier zo'n gat te dichten. Geen beter middel dan zakken, gevuld met zand. Hier zijn studenten van de Tech nische Hogeschool aan het werk te Strijen. flakkee, daar de boot vol mensen namen en naar Dinteloord stoomden, toen wij met een kleiner aantal naar Rotterdam voeren en daar in de avond nog hielpen met het bestellen van taxi's en het wijzen van de weg. Het is verwan-end, al deze indrukken. Elke evacué heeft een droef verhaal van zijn belevenissen, iedereen weet iets te vertellen van het dorp. de polder of de buurt, waar hij vandaan komt. Velen van hen voelen zich in de Ahoy'-hal in de Maasstad als bannelingen, die zo gauw- mogelijk weer naar huis kunnen. Moge hei, hun gegeven zijn spoedig weer op hun erven te staan en over hun droge landerijen uit te kijken. Mogen zij weer plannen maken voor opbouw on herstel. Want dat is hun liefste wens In Nieuwendijk 3 slachtotleis Opnieuw zeventien lijken aangespoeld aan de dijk in Steenbergen In het land van Heusden en Altena is de toestand op het ogenblik goed te noemen. Aanvankelijk koesterde men enige angst, dat in de afgelopen nacht de weersomstandigheden de toestand zouden verergeren, maar het is bij bange voorgevoelens gebleven. Er is in de loop van de dag maar weinig water bijgekomen. De gemeente Almkerk is door het water in verschillende delen gesplitst. Met zakken zand wordt koortsachtig gewerkt aan de ver sterking van de dijken. De bevolking is heel rustig. De dijk, waarover de verkeersweg van Keizersveer naar Sleeuwijk loopt, is uiterst zwak. De burgemeester van Post voor evacué's afzender vermelden Weer stukgoederen naar Zeeuwse eilanden iDe P.T.T. verzoekt, alle geëvacueerden, ihun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen 'kunnen verwachten, dus ook aan officiële licha men en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adreswijziging, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor 'geëvacueer den, die door de post niet 'binnen een paar dagen 'bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, ten einde deze niet in onzekerheid te laten omtrent ihet lot van de verzonden stuk ken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. De Nederlandse Spoorwegen hebben in samenwerking met van Gend en Loos, ingaande vandaag een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoederen van en naar Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren en Westelijk Zuid-Beveland. Voor deze verbinding kunnen alleen de volgende goederen worden aangeno men: 1) levensmiddelen voor mens en dier; 2) geneesmiddelen; 3) levensbe hoeften, namelijk: textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pom pen, motoren, lichtaggregaten en onder delen voor onmiddellijke hulpverlening; 4» zendingen bestemd voor of afkomstig van het Roode Kruis, hulpcomitè's of andere officiële instellingen tot hulp verlening. Met vertraging In de doorvoer moet MBWbowoiOW» i i gehouden. Almkerk spooi-de gisteravond de bevol king aan, zoveel mogelijk te evacueren. Later werd echter gemeld, dat er niets verontrustends was. Het water staat nog hoog als in het begin van de over stroming. De dijk aan de kant van de Biesbosch is zo slecht dat een doorbraak dreigt, waardoor het Land van Heusden en Altena hoog onder water zou kunnen komen. In de loop van de dag werden uit vliegtuigen op verscheidene plaatsen zandzakken uitgeworpen. De hulpver lening aan de slachtoffers wordt met een maximum van inspanning voortgezet. Aan de dijk in Steenbergen zijn op nieuw zeventien doden aangespoeld, ver moedelijk uit Oud-Vossemeer. Extra-zakgeld voor de helpende militairen Minister Staf heeft goedgekeurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de noodigebieden, tot nader order per dag een extra-zakgeld zullen ontvangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten, een en ander met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af. De afdeling Genie van de S.R.O.G'. te Soestenberg heeft voorgesteld:, dat de mi litairen ami duet rampgebied, die per dag een gulden extra krijgen, dit bedrag af staan aan het Ned. Rampenfonds. Klundert, eveneens in Noord-Brabant, geheel geëvacueerd. Het dorp staat voor negentig procent onder water. Vee.' huizen zijn ingestort en veel vee is ver dronken. Er was gisteravond geen onmid dellijk gevaar, maar de wind stak op. Honderden mannen van de genie en burgers werkten aan de dijken. Dodencijfer op Texel tot vijf gestegen De burgemeester van Den Burg, n C. de Koning, heeft medegedeeld, dat hc-t dodencijfer op Texel thans vijf bedraagt. Het vijfde slachtoffer is de landarbeider W. Bernardus uit De Waal. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland ver mist. Als voorzorgsmaatregel is de boeren van de Texelse polder Het Noorden in overweging gegeven het vee uit deze polder te evacueren. Toen Zondag j.l, de dijk van polder de Eendracht bezweek, werd de Noorderdijk, een vrij zwakke zanddijk, aangewezen tot bescherming van de polder Het Noorden. Ook de veestapel in de geteis terde polders is zwaar getrof fen. In de haven van 's-Graven- deél, in de Hoekschewaard, worden cadavers van koeien, varkens en paarden op schepen geladen, om naar de destructie bedrijven te worden vervoerd. t Hulp voor de getroffen aspirant-emigranten Het Commissariaat voor Emigratie deelt mee: Als onderdeel van de hulp verlening zullen aan adspirant-emigran- ten, die getroffen zijn door de overstro mingsrampen en in wier voornemen tot emigratie geen wijziging is gekomen, zo veel mogelijk tegemoetkomingen worden verleend ten behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzon derlijk geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmeldingskantoren der gewestelijke arbeidsbureaux of van de particuliere emigratie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevinden- Indien dit niet mogelijk is. kunnen zij zich telefo nisch in verbinding stellen met de Stich ting Landverhuizing Nederland in Den Haag, tel, K 1700—392380. toestel 55. N.V.V. verwacht 50 millioen van werkgevers en werknemers BIJ HET NATIONAAL RAMPENFONDS was tot gisteravond een bedrag van f 7.131.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Ned. Bank, de Postchèque- en Girodienst en aan contanten. Het N.V.V. en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van f 100.000 verhogen tot f 250.000 en het Troelstra-oord te Beekbergen ter beschikking stellen van de evacué's. Indien alle werkgevers en werknemers voldoen aan de oproep van de Stichting van de Arbeid, verwacht het N.V.V. een bedrag van on geveer f 50 millioen voor het Rampenfonds. Een inzameling op de walvisvaarder Willem Barendsz en de vangstschepen in de Zuidelijke IJszee heeft 14.385 op gebracht. Employé's van de Dok- en Werfmaatschappij „Wilton-Feyenoord" te R'dam zamelden ruim 100.000 in, waar bij de directie nog een bedrag van 150.000 voegt. Het bestuur van de Alg. Bond van Ouden van Dagen schonk 500 en vroeg tevens steun voor de le den, die het slachtoffer zijn geworden van de ramp. Zeventig van de 160 af- Waarschijnlijk nog deze zomer „Het land van de zee afsluiten, om nieuwe rampen te voorkomen" „We hopen, dat de dijken deze zomer hersteld zullen zijn. Na een of twee maanden kunnen de overstroomde gebieden weer zijn drooggemalen. Het zal nu sneller gaan dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans beter materiaal heeft en veel hulp kan verwachten". Dit zei gisteren dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat tot veertig diplomaten, die, op uitnodiging van het ministerie van buitenlandse zaken, boven het ge teisterde gebied hadden gevlogen. In de grote hangar van Valken burg worden reusachtige voor raden levensmiddelen, zoals broden en blikjes soep, vlees en boter gesorteerd en naar de getroffen gebieden gevlogen door middel van de luchtbrug. Duizenden verse broden wach ten op transport. Er kan nog niet worden gezegd, hoe het met de landbouwgronden is gesteld. Veel hangt er van af, of er veel vers wa ter in de gebieden is. dat de verzilting kan tegenhouden. Verkenningsfoto's moe ten nu uitwijzen, waar de dijkdoorbraken allereerst moeten worden aangepakt. Dan zal ook worden bezien, wanneer kan wor den gebruik gemaakt van de hulp, die uit vele landen wordt aangeboden. „Als deze springvloed veertien dagen later was ge komen. zou het water nog hoger geweest zijn", zei de heer Van Veen. Hij verklaar de, da; de ramp nog groter afmetingen zou hebben aangenomen, wanneer de dijk ten Westen van Rotterdam, de Schie- landse hoge zeedijk, was doorgebroken. Deze dijk 'begon het op een ogenblik te begeven en er is toen met man en macht gewerkt, om het gat :te dichten. Dynamiet, om de kerk op te blazen Als men dynamiet bij de hand had ge had, zou men zelfs een kerkgebouw heb- Oproep voor familieleden van zeevarenden Het bestuur der Nederlandse Reders- verend'ging verzoekt de naaste familie leden van zeevarenden uit de noodgebie- den, die de opvarenden van Nederlandse koopvaardijschepen van hun toestand in kennis willen stellen, zich in verbinding te stellen met de rederijen, waartoe het schip 'behoort. De rederijen zullen zor gen voor doorzending van deze berich-1 ten. ben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben. Indien deze dijk het 'begeven had. dan zou een groot gebied van Zuid en Noord-Holland zijn overstroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het op het duinzand ligt. Dan zouden drie millioen mensen gevaar hebben gelopen. Men verwachtte vroeger, dat iets dergelijks als thans het geval is, maar eens in de 500 jaar zou kunnen voorko men en later, dat een dergelijke vloed maar eenmaal in de 350 jaar mogelijk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moe ten doen. Hij gewaagde van de plannen, die er voor deze ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men het water eruit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzonde ring van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Hij maakte het de buitenlanders duidelijk, dat het niet mogelijk is, overal de dijken te verhogen en te versterken Van ouds zijn vele steden op de dijken gebouwd. Zo kan men onmogelijk Dor drecht geheel gaan verwijderen. Men moet het dus in een andere richting zoe ken. in welk verband hij herinnerde aan de hier bovengenoemde plannen. delingen zijn zeer nauw bij de ramp be trokken. Werknemers in het bouwbe drijf zullen acht uur loon beschikbaar stellen en de werkgevers voegen een ge lijk bedrag hieraan toe (geschatte op brengst 1 millioen). Ook één dag be taald verlof geeft het personeel van de Neü. Buurtspoorweg Mij. te Zeist (943 personen) en van de N.-Z.-Holl. Verv. Mij. te Haarlem (1288 personen), met verdubbeling van het bedrag door de directie. Aan collecten kwamen de volgende bedragen binnen: Oudewater 10.000 (en 20.000 aan goederen en plaats voor 400 evacué's). Nederhemert in de Bom- melerwaart 23.000 (ruim 20,per gezin). Tilburg 50.000, Katwoude bij Volendam 3.400 (van 250 imvoners)< Opperdoes 9.165 (ruim 30 per gezin), Heerenveen 35.000. Sassenheim 100.000, Drummen 82.000, Dantuma- deel 60.000, IJlst 4.600 (en 2V2 ton kleren), Benthuizen 11.385,66, Ameland 13.269.22, zestien Noordlimbimgise ge meenten 140.000, Arnhem 295,483 (Gelderland kan 10,000 gezinnen onder-, dak geven). Verder zijn er weer verschillende ge meenten geadopteerd. Arnhem adop teerde Hoedekenskerke, Alblasserdam Oude- en Nieuwe Tonge (en 100.000), Rijssen (Ov.) Oosterland en het district Utrecht van de Bond1 van Garagehou ders besloot de getroffen collega's van Tholen te adopteren. De Centrales van Overheidspersoneel dringen bij het personeel aan om 1% van het maandsalaris of 1% van het sa laris over 4 weken af te staan. De Rot terdamse bouwvakarbeiders hebben twee vacantiebons (voor één snipper dag) beschikbaar gesteld. De Ned. Heide Mij verscheepte 60.000 zandzakken en boven Den Bommel zijn vanmorgen. 50 paar lieslaarzen gedropt. De verbin dingsdienst van de Luchtmacht stelde de P.T.T. een straailzendappaTatuur be schikbaar om de defect geraakte verbin ding te herstellen en Philips 'bood de mobiele electrisohe centrale van haar rijdende tentoonstelling (venmogen 120 kw) aan om een kleine stad van tnoodu verlichting te voorzien. Uit Groningen is een transport lijkkisten en lakens on derweg naar Nieuwe Tonge en uit Grouw. Atekrum en Sneek komen boten met volledige bemanningen. De Vereniging van Ned. Gemeenten wekt de gemeenten op zoveel mogelijk plaatsen in het getroffen gebied te adopteren en dit kenbaar te maken aan het bureau van de Vereniging. Ooster-Hessel er (bij Coevorden) col lecteerde in totaal ƒ30.679. De Ned, Or ganisatie voor het Beroepsvervoer Weg transport dringt er bij de leden op aan een dagopbrengst van één vrachtauto per bedrijf over te maken op de giro van Wegtransport Den Haag, no. 518000. „Deze man is een hyena" Vijl plunderende onverlaten gearresteerd in geteisterd 's-Gravendeel De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 26-jarige timmerman J. v. d. S. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens diefstal van drie jassen uit goe deren die in de Ahoyhal waren opgesla gen voor de vluchtelingen uit de geteis terde gebieden. De officier had eveneens zes maanden geëist, zeggende dat het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, die hij een hyena noemde. Er werd een wetsartikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aandacht komt, n.l. een artikel betreffende diefstal bij watersnood. In het zwaar getroffen 's-Gravendeel (Hoeksche Waard) bevinden zich 1000 in woners, die, of niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunde ren schuldig maakten, zijn hier gearres teerd en ingesloten in het huis van be waring te Dordrecht. Men heeft zich ge noodzaakt gezien in 's-Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als meen geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen, na de eerste sommatie te schieten. Geld voor Rampenfonds in eigen zak Zeventigjarige grijsaard in Groningen gearresteerd Door de Groninger recherche is ge arresteerd de 70-jarige D. J. Hij heeft geld, dat hij ophaalde voor het Natio naal Rampenfonds, in eigen zak ga- stoken. Enkele Groningers maakten da politie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecteren. Hij legde een volledige bekentenis af en zal voor ds officier van justitie worden geleid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2