Tweede gevaar voor Engeland afgeweerd? Huidige samenleving Oost-Duitsland biedt geen w aarborgen voor de rechten van de mens Schadevergoeding in België De Polesine wordt vergolden Eerste verlieslijst Róode Kruis verschenen Hier ligt een taak voor de democratische landen LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 5 FEBRUARI Een uur na middernachtis aan de geheie Britse Oostkust'een storm opge stoken. Men vreesde een nieuwe ramp voor de reeds zwaar getroffen Britse gebieden. De veiligheidsdiensten op het eiland Sheppey aan de Zuidelijke oever van de Theems werden gealarmeerd. Later in de nacht nam de wind geluk kig in kracht af. Er bestond hoop, dat een tweede ramp bij de vloed in. de vroege ochtenduren zóu uitblijven. Twee duizend personen die weigeren het eiland Canvey té-verlaten werden gewaarschuwd voor de dreigende vloed. Indien de toestand gevaarlijk voor hen zou worden, zóu men hen door middel van twee lichtsignalen waarschuwen. Ofschoon het zwaargetroffen eiland officieel „waterdicht" werd verklaard, kregen de geëvacueerde bewoners toch nog geen toestemming naar hun wonin gen terug te keren. In totaal zijn 265 lijken van slachtof fers van de overstromingen in het afge lopen weekend' geborgen. De Britse vissersvloot heeft tenslotte niet erg veel te lijden gehad van de stor men in het afgelopen weekeinde. Hét merendeel van de schepen slaagde erin na een verwoede strijd met de elemen ten een Engelse of Schotse haven binnen te lopen. Eén treiler heeft schade aan het roer opgelopen. Onze Londense correspondent meldt nog nader: Gisteravond stak opnieuw eén storm achtige wind langs de Oostkust op. Windstoten van 96 km. werden geregis treerd in Lincolnshire en Yorkshire. De vloed was hoger dan normaal. Boeren kregen het advies hun vee naar hogere plaatsen te brengen. Het grootste gevaar dreigt aan de rivier Ouse, waar granietblokken en ander dichtingsmateriaal in snel tempo wordt aangevoerd. De bewoners van Kingslin gingen naar bed met zandzakken achter de voor deur. De gevaarlijkste plek is in Wig- genhall, tussen Kingslin en Downham Market, waar een gat van 40 meter in de rivierdijk is geslagen. Studenten uit-Cambridge helpen mee met de wanhopige strijd, welke hier te gen het water wordt gevoerd. In het ber dreigde gebied wonen 35.000 mensen. Er werd door de autoriteiten op aangedron gen dat zij hun kinderen naar Kingslin zouden sturen. Gisteravond iaat kon het gevaar voor lopig worden bezworen; In Schotland vielen slechts 6 doden te betreuren, terwijl 150 personen dakloos zijn. In Tilbury aan de Theems, stroomaf waarts van Londen, zijn nog steeds 5000 mensen afgésrieden. Zij zitten op het bovengedeelte van hun woningen. De minister van binnenlandse zaken verklaarde in het Lagerhuis dat geen De omgeving van het plaatsje King's Lynn in Engeland staat on der water. Velen zijn uit dit gebied gevlucht naar het plaatsje, waar zij In een voor het doel. overhaast in gericht kldsselokdal,A worden de evacué's verzorgd, door Pode-Kruis- zusters. Eén'baby krijgt de fles, een werden ondergebracht in scholen oude-vrouw wordt in bed geholpen, en bij particulieren. enkele Engelse regering een alarm systeem had ingevoerd, doordat een ramp van deze aard zich in.de tegen woordige eeuw niet had voorgedaan. Met spoed wordt thans nagegaan of het mogelijk is een dergelijk waarschuwings systeem te. organiseren. Reeds is gepleit voor permanente samenwerking met Nederland op dit gebied. De Nederlandse regering heeft 10.000 koolspitsen in Engeland besteld voor zoeklichten. Deze zijn reeds per KLM afgezonden. De BBC besluit haar avond-uitzending met een speciaal gebed voor de slacht offersvan de rampen in Engeland en Nedërland. De BBC heeft Michael Barsley, die reeds zovele programma's uit Nederland heeft verzorgd, naar ons land gestuurd voor een grote reportage over de waters nood, welke Donderdag, 13 Februari, zal kunnen worden gehoord. De BBC geeft overigens voortdurend korte beelden van hetgeen zich in Ne derland afspeelt. Onze Brusselse correspondent' meldt: Het Belgische Rode Kruis is belast met de verzorging van 10.000 Belgische gezinnen, die naar schatting hulp dienen te ontvangen. Samen met de ver tegenwoordigers der regering beheert het Rode Kruis het pas opgerichte Bel gische rampenfonds. De minister van landbouw verklaarde dat de boeren uit dit fonds 70% van de schade-aan vee, materialen en stallen, enz. vergoed zullen krijgen. Kosteloos wordt aan de boeren gips geleverd ter bestrijding van de verzilting van cul tuurgronden. Volgende week zal het rampenfonds reeds beginnen met het leveren van vee aan de boerend machines aan kleine be drijven en middenstanders. Te Oostende is. het .verboden honden vrij in de straten te laten rondlopen, uit vrees voor een epidemie. De politie kreeg bevel de dieren neer te schieten. De toegang tot de stad staat sedert gisteren onder controle. Men constateer de n.l.' dat honderden nieuwsgierigen uit Brussel en-, elders kwamen opdagen, wat allerminst bevorderlijk is voor de opbouw. Bij de polders ten Noord-Oosten van Antwerpen was de situatie, ten gevolge van de hevige en koude wind van gis teravond verslechterd. Aan de kust werd veel van het herstel- werk' der jongste dagen vernietigd. In de Ardènnen-is men er in geslaagd de autosnelweg van Luik naar Bastogne vrij te maken. De bewoners van Oostende hebben in de vroege ochtenduren een angstige tijd doorleefd. De vloed bereikte zijn hoogte punt en een harde wind deed de golven tegen de kruin van de dijk slaan, die Oostende tegen de zee beschermt. De zee zag echter geen kans het terrein dat zij sedert het weekeinde verloor, te 'her- winnen.. In het geheel zijn voor zover vanoch tend .békend was, veertien personen bij de overstroming in België omgekomen: zeven in Oostende, vijf in de monding van de Schelde bij Antwerpen en twee in de omgeving van Termonde. De materiële schade bedraagt volgens een wethouder van Oostende drie mil- lard Belgische francs. De zwaarste materiële verliezen wer-, den geleden door zakenlieden en vissers, wier goederen niet tegén zeeschade zijn verzekerd. Italië in actie! Millioenen lires van hoog tot laag (Van onzé Romeinse correspondent) De Italiaanse pers wijdt -vele: kolom men aan de gebeurtenissen in Neder land en herinnert aan de wijze, waarop Nederland heeft meegeleefd met. de ramp, welke Italië in de winter van 1951 —1952 trof. Zo lezen wij in de Romeinse „Messagero" o.a. „Laten 'wij het ons herinneren: Ne derland droeg tot dé onmiddellijke hulp- verschaf fing' aan de slachtoffers .vari de Polesine bij met niet minder dan 165 millioen lire, tientallen tonnen graan, honderden stuks vee, duizenden paren schoenen, talrijke motorvoertuigen en nog vele andere waardevolle zaken in een indrukwekkende hoeveelheid. De ziel van. het kléine Nederland, dat zjclï -in Vandaag heeft het Ned. Roode Kruis een eerste verlieslijst uitgegeven, waar op meer dan honderd namen voorkomen van personen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze- lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het Informatiebureau van het Roode Kruis de heer J. van de Vosse zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen' voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoog stens eén aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. Bovendien ligt deze lijst voor belang stellenden ter inzage aan ons Bureau Witte Singel 1. Ook wij verzoeken dringend daarover niet telefonisch in lichtingen te vragen! In Zeeland en de Zuid Hollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Roode Kruis bezig met het ver zamelen van gegevens, sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwez'ge autoriteiten, andere afkom stig van ooggetuigen, evacué's. militairen en burgers, die helpen aan de bestrij ding van dé ramp en haar gevolgen enz. daar het onder de huidige omstandighe den ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte .termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toetsen, kunnen genoemde verlieslijsten dus al leen beschouwd worden als een voorlo pige informatie, die voor correctie vat baar is. de wereld-een grote plaats heeft weten te verschaffen en dat toch zo zeer is blootgesteld aan de slagen van het lot, kon zich op dat voor ons tragische ogen blik niet met inéèr adel en grootsheid manifesteren En in een ander blad, de 'Tempo', lezen wij: „Het Nederlandse volk, dat thans getroffen wordt door een onheil dat in zijn geschiedenis niet alleen staat, heeft in 1951 met diepe bewo genheid medegevoeld met de ramp van de Polesine. De hulp, die door Nederland aan Italië werd verleend, bereikte wat stoffelijke waarde be- Z.K.H. Prins Bernhard, die een bezoek heeft gebracht aan New York ter gelegenheid van de her denking van het 300-jarig bestaan van deze stad, woonde een dienst bij in de St. Mark-kerk In-The- Bouwerie, welke werd geleid door Bisschop Horace W. B. Donogan (links). Tijdens deze herdenkings bijeenkomst sprak Z.K.H. Prins Bernhard de genodigden toe. Achter de Prins en de Bisschop het borstbeeld van Pieter Stuyvesant. De houding der A.V.R.O. Leden protesteren Het landelijk comité van actie van de Avro-leden heeft het onderstaande .te legram verzonden aan de minister van O.. K. en W., onder wie de radio res sorteert: „Het landelijke comité van actie van de Avro-leden heeft met verontwaardi ging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de Avro om de berichtgeving betreffende de noodgeble- den op bepaalde voorwaarden te coördi neren met de andere Omroepverenigin gen. Het verzoekt Uwe Excellentie' met klem zodanige maatregelen te nemen, dat de bedoelde weigering in geen en kel opzicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak, dié de radio heeft ter leniging van de nood en ter verzachting van het leed". treft het peil van de hulp, die ons geboden werd door de grootste en machtigste mogendheden der aarde, en, wat nog veel meer zegt, het was een hulp die verleend werd zonder propagandistische bijbedoelingen, vol komen spontaan en uit het hart!, In het droeve uur dat Nederland thans doorleeft, geloven en vertrou wen wij dat Italië met gelijke liefde de hulp, aan de Polesine geboden, zal weten te vergelden! In een radiorede heeft dé Italiaanse minister-president De Gasperi het Italiaanse volk opgewekt om deel te nemen aan de hulpactie. „Wij ken nen", zeide IA), „de slachtoffers niet en verstaan him taal niet. Maar zij zijn onze broeders en ons lot is ver bonden met het hunne." i2000 Milanese tramconducteurs heb ben spontaan en eenstemmig besloten eén uur loon af te 'staan. In een oproep aan alle Milanese arbeiders hebben zij bovendien verzocht hun voorbeeld te volgen. De arbeiders vari de fiat-fabrie ken hebben een hulpcomité opgericht en de directie schonk 15 millioen lire. „Oli- - vetti" stelde een vacantiekolonie van het personeel beschkbaar voor Neder landse kinderen. Het dagelijkse radio-kwartiertje bracht onder de titel 'ketting der solidariteit' op de eerste dag 20 millioen lire op. De burgemeester vanRome schonk twee millioen lire.- De- Paus zond een goede rentrein niet sinaasappelen voor de Ne derlandse en Belgische kinderen en stel de alle vacantiekolonies van de „Pause lijke commissie van bijstand" ter be schikking van ontheemde kinderen. .(Van eén ónzer verslaggevers) Men heeft in de Kuno Fischerstrasse in West-Berlijn de vluchte- lingenbalans over de maand Januari opgemaakt. Rekening houdend met de belangrijke categorie niet geregistreerden, wordt het totaal aantal mensen, dat in dertig dagen van Oost-Duitsland uit naar West- Berlijn de wijk heeft genomen, op rond 40.000 geschat. Een beklem mend cijfer, dat in feite een felle aanklacht inhoudt tegen een wereld, waarvan de leiders hun onderdanen opriepen zich te verzetten tegen iedere vorm van beknotting van vrije meningsuiting en voorts te strijden voor de rechten van de mens. Die gigantische worsteling, waarbij millioenen ten onder gingen, schiep ruines, welke, dank zij de moderne hulpmiddelen, geleidelijk zullen verdwijnen. Doch zolang er systemen zullen blijven bestaan welke er zich op richten, de mens geen andere betekenis toe te kennen dan een nummer in het maatschappelijk verkeer, zullen latere generaties alleen maar over die tweede wereldoorlog spreken als van een zinloze strijd, omdat het doel, vrijheid voor een ieder, niet werd bereikt. Meer dan honderdduizend ingeschre-' venen en een even groot aantal dat „illegaal" als vluchteling naar West- Berlijn is gekomen, vormen het levend bewijs van een hopeloos falen, de mens ook na 1945, vecht en vrijheid te kunnen waarborgen. Met alleen maar dit te constateren, is het schrijnend vluchtelingenprobleem niet opgelost. Alle landen, welk-* dë de mocratische beginselen zijn toegedaan, hebben nog een kans om de Moskoviti- sche dictatuur te tonen, dat hun rege ringssysteem hoge waarde toekent aan het begrip humaniteit. Als het mogelijk. Is internationaal militair en economisch' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllliillllll De categorie intellectuele vluch telingen uit Oost-Duitsland is zeer groot. Doelbewust zijn de Sovjets er op uit om het studeren in de door hen bezette gebieden onmo gelijk te maken. Dit thema behan delt thans onze verslaggever, die zich in West-Berlijn bevindt. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii samen te werken, dan moet het ook mogelijk zijn al diegenen, die aan de worgende greep van het communisme wensten te ontkomen, te helpen. Tal van vluchtelingen hebben mij eerlijk bekend van de communistische doelstellingen voor zichzelf en de we reld aanvankelijk heil te hebben ver wacht. Heeft het zin deze mensen thans verwijten te doen, nu zij heb ben ingezien van welk een werkelijke aard en karakter deze leer is? Zij, die nauw met deze mensen in aanra king komen en geen Duitsers zijn die zo wel van het nationaal socialisme als van he.t communisme persoonlijk leed hebben ondervonden, spreken zich niet in ver oordelende zin over deze vluchtelingen uit. VOOR „INTELLECTUELEN" GEEN TOEKOMST Ik heb één en zeker niet onbelang rijke groep der vluchtelingen nog niet gesproken. Dat is,dé categorie der jonge intellectuelen.. Tot voor een half jaar kon de jongen, die daartoe de gaven bezat, zich op wat men in Nederland zou noemen middelbare scholen voorbe reiden op een universitaire studie. Het lerarencorps aan deze onderwijsinstel lingen/werd vrijer, in zijn leermethoden gelaten dan de collega's op dè z.g. „Volksschule". Op één enkele uitzonde ring ha, kon het normale lesrooster wor den afgewerkt. Geen communistische organisatie had, tot midden 1952, enige vat op het onderwijsprogramma kunnen krijgen. Zelfs waren de leerlingen vrij gesteld van toetreding tot de „Dienst für Deutschland? en van de Volkspolitie. Zij, die al met goed gevolg hun middel bare schoopopleiding' hade" m afgesloten, konden ongestoord zich verder; onder richten aan de universiteit. - - Maar bij het begin van het nieuwe semester kwamen de moeilijkheden. Ik noem één geval als voorbeeld. Kurt Grothe.17 jaar, is met zijn vriend Hans Niederbaum, 16 jaar, naar West-Berlijn gekomen. Zij komen uit Maagdenburg en- hebben een krankzin nige rondreis van bijna drie weken moe ten maken om de Westelijke sector te kunnen bereiken. Beiden stonden voor hun laatste leerjaar. Op een gegeven ogenblik, in Septem ber, moesten alle leerlingen zich in de aula verzamelen voor het aanho ren van. een redevoering door een hun onbekende communistische partijfunc tionaris, die de leerlingen erop wees, dat een daadwerkelijke medewerking aan de opbouw van de Oost-Duitse volksrepubliek van meer waarde was dan welke studie dan ook. Op grond daarvan zou hét lesrooster worden veranderd: de vakken cultuurgeschie denis en algemene geschiedenis zouden plaats moeten maken voor politiek onderricht en lichamelijke ontspan ning. Dit laatste bleek In de practijk te bestaan uit exercities op het school plein, volkomen in militaire stijl. Een geest van onrust ontstond onder de jongens, welke nog werd vergroot toen de rector werd ontslagen en met enkele leraren met onbekende bestemming werd weggevoerd. LIJDELIJK VERZET. De koppen werden bij elkaar gestoken en sinds October begon er een lijdelijk verzet tegen alle" nieuwigheden, welke door de nieuwe rector en anderen wer den ingevoerd. Ook leerlingen van an dere scholen werden tot de hoogste klassen toegelaten, die prompt blijk gaven van hun communistische gezind heid. ZU waren het,.;die aandrongen op een „klassevevtegenwoordiging":' de leer lingen. konden hun wensen en critiek kenbaar maken aan dié vertegenwoordi ging, waarvan de nieuw, aangekomen leerlingen, als initiatiefnemers,, deel uit maakten. Het lijdelijk verzet groeide en de klassevertegenwoordiging werd gene geerd. Dit duurde tot December, toen op een goede, of liever gezegd, .kwade dag de school werd omsingeld door de Volks politie. Een ieder moest in de klas blijven met uitzondering van de vertegenwoordi ging. Deze werd verzocht in de kamer van de rector te komen en als resultaat van de bespreking daar, werden tien tallen jongens uit de klassen gehaald, op vrachtauto's gezet en van geen van de knapen heeft men iets meer ge hoord Enkele jongens zijn uit het raam ge sprongen, waarbij er één dodelijk werd verwond. Kurt en Hans werden niet weggehaald. Met de andere overgeble venen werden zij op het schoolplein bijeengedreven. De (communistische) rector sprak allen toe met de vernaming de lessen „in nieuwe stijl" met aandacht te volgen. Van hen, die 'niet de volgende dag óp school zouden verschijnen, zou den de ouders worden gearresteerd Haiis eri Kurt zijn ondanks deze be dreiging gevlucht. Hun ouders zouden 'nakomen, maar tot op heden hadden zij geen enkel bericht of deze er even eens in warén geslaagd te vluchten. Beiden vertelden nog, da,t in een der lessen ook de positie der Joden werd behandeld. „Zionistische Joden" zo werd gezegd „hoorden in de nieuwe republiek niet thuis, besmet als zij waren door de verderfelijk Amerikaanse ideeën STUDEREN ONMOGELIJK Ten aanzien van de studenten treden de communisten nog drastischer op. Zij moeten .aantonen hoe zij aan- het geld voor hun studie komen. Begrijpelijk worden in de meeste gevallen deze stu dies door de ouders bekostigd. Prompt krijgen deze vaders en moeders een hogere belastingaanslag, met terugwer kende kracht, te voldoen. Blijft men iri gebreke, wat de betaling betreft, dan moet de student zijn studie onderbreken en zich aanmelden bij de „Dienst für Deutschland". Hogescholen en universi teiten lopen dientengevolge leeg. Papa's die volbloed communist zijn, wordt het in hoge mate kwalijk, genomen, dat zij zoon of dochter laten studeren. Dit, zo Nooit had dit zestienjarige meisje uit Dén Haag gedachtdat zij nog eens in staat zou zijn een baardige Zeeuw als een volleerd kapper te scheren. Maar in tijden van nood wordt het onmogelijke* mogelijk, als de goede wil er maar is! Mary Timmer iiit Den Haag doet haar best. heet het, getuigt van eeri nog behept zijn met opvattingen, welke niet meer in deza tijd thuishoren. DOEL' Uit tal van^ inlichtingen waarover da Westelijke geallieerde veiligheidsdiensten beschikken, en tevens uit de verklaringen van de intellectuele vluchtelingen, blijkt, dat het de Sovjets er in de door hen bezette gebieden om te doen is, de stu derende klasse uit te roeien. De Intel* lectuelen vormen een gevaar. Tegen het geestelijk verzet is zeer moeilijk te vechten. Uit deze kringen kunnen hun leiders voortkomen. In Tsjecho Slowakije en Polen vooral bestaan deze verzetskringen, die goed zijn georganiseerd en door de intel lectuele klasse worden geleid. Aan slagen op treinen en sabotages in de fabrieken zijn in de satellietstaten aan de orde van de dag. De communisten zijn beducht voor de „gestudeerden". De arrestatie der Mos- kouse doktoren wordt als bewijs aange voerd voor de stelling, dat de intellec tueel een gevaar vormt voor de proleta riër, Vandaar dat het studeren, in het bijzonder in Oost-Duitsland, practisch onmogelijk wordt gemaakt. De Sovjets beogen een groot niemands land aan de grenzen van hun eigen territoir. Vandaar dat zij de vlucht der tienduizenden vooralsnog niet tegen zullen gaan. Misschien dat zij er straks hun slaven naar toe zullen brengen. Moge de vlucht uit het Oosten voor de gehele westerse wereld een „mene tekel" zijn..»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5