Minister Staf huldigt militaire hulp Grote waardering voor Marine en Luchtmacht Eerste Kamer over Humanisme Inwendige zuiverheid; MACHTELD WISSE, FOTOGRAFE PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN W. Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 5 Februari 1953 Derde Blad No. 27832 Vijf militairen vermist (Van onze parlementaire redacteur). In de Eerste Kamer heeft de Minister van Oorloe en Marine uiting gegeven aan de erkentelijkheid van de regering voor de huln. welke door de bondgeno ten wordt verleend bii het reddingswerk en de lenieine van de nood in de ramp gebieden. Dpze huln werd reeds Zondag aange boden en in dank aanvaard toen do Amerikanen met amnhibievaartuigen bii hor reddingswerk werden ingeschakeld. Ook de Engelsen kwamen met in Duits land gestationneerd materiaal te hulD Belgische militairen ziin ingeschakeld bii de evacuatie en bii het herstel van de diiken Franse troepen nemen met mo- torvlotten aan het reddingswerk deel. terwijl ook de Denen met motorvlotten ziin ingeschakeld. Voor al dezo huln. aldus de minister, waarvan uiteraard niet meer dan. een vluchtige onsommine kan worden gege ven. is de Nederlandse regering de bond genoten van harte dankbaar. In totaal ziin in het rampgebied gelijk bekend 5000 Amerikaanse sol daten bii het reddingswerk betrokken. Zii zijn onder het bevel geniaalst van de territoriale bevelhebber, generaal Buurman van Vreden. Minister Staf heeft uiting gegeven aan ziin grote waardering voor wat de militairen in alle rangen hebben gepresteerd en nog presteren. De minister sloot zich aan bii de hulde, welke door de woordvoer ders in de Eerste Kamer aan de mili tairen was verleend. Drie soldaten en twee leden v»n het Marinepersoneel worden vermist. De minister eaf een uiteenzetting om trent de organisatie van de militaire hulpverlening. Terstond na de eerste mededelingen heeft de militaire bevel hebber in Brabant, de eerste maatrege len getroffen. Daarop i* de order van de chef van de Generale Staf tot onmid- HERHALINGSOEFENINGEN AFGELAST (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft minister Staf gisteren meegedeeld, dat de in Maart te houden herhalingsoefenin gen van het 44ste regiment gevechts- troepen zijn afgelast in verhand met beschikbaarstelling van kaz.erncs en legergebouwen in West-Brabant ten behoeve van de évacué's. D-trein Bazel-Amsterdam bij Luik ontspoord De D-trein van Bazel naar Amster dam via Luik-Maastricht is 20 km voor Luik ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden enige rei zigers licht gewond. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nederland vervoerd. delliike terugroeping van verlofgangers gevolgd De omvang van de overstro ming kon men toen nos met, overzien, maar Zondag om 12 uur kon het hulp- .verleningswerk reeds ter hand worden genomen. Dp militaire hu!p onder bevel van de territoriale bevelhebber bepaalt zich uilsluitend tot het verlenen van mede werking. De organisatie van de bij stand is geheel in handen van de bur gerlijke autoriteiten. De minister, die de grootste waardering had voor het ontreden van Marine- en Luchtstrijd krachten deelde mede dat tegen mili tairen. die aan de lastgeving geen ge volg hebben gegeven, maatregelen zul len worden getroffen. Eerste Kamer aanvaardt Oorlogsbegroting Waardering voor opbouw Krijgsmacht (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks gemaakte fouten en ge bleken tekortkomingen is er geen aan leiding voor defaitisme, maar voor gematigd optimisme, dat wij een rede lijke defensie kunnen opbouwen. Dat zeide minister Staf gisteren in de Eerste Kamer bjj de verdediging van zijn begroting. Hem en de Staatssecre tarissen gewerd aan alle zijden in de Kamer veel waardering voor het ge voerde en uitgestippelde beleid voor de opbouw van de Krijgsmacht. Slechts van communistische zijde was er critiek, maar de heer Geugjes, die de plaats van de heer Van Santen inneemt, overtreft deze weliswaar in demagogisch vernuft, maar bepaald niet in kennis en ir Staf had dan ook niet veel moeite, zich de Benjamin van de Eerste Kamer van het lijf te houden. Met klem heeft de minister nog eens gewezen op het gewicht van de deelne- J ming van West-Duitsland aan de E.D.G. Hij deelde voorts mede, dat op de Nato-conferentie in Parijs uitdrukking is gegeven aan de vaste wil, het gehele Nato-gebied integraal te verdedigen. In April zal in behandeling komen de vraag van Ridgway om hoger bedragen voor de verdédiging beschikbaar te stel len. De Nederlandse regering zal naar vermogen medewerken, maar de minister liet met na, er met betrekking tot de financiële consequenties op te wijzen, dat Nederland in vergelijking tot andere landen een redelijke bijdrage levert en dat gezocht moet Worden naar evenwicht in de militaire inspanning en het econo misch en sociaal welvaartspeil. De Kamer heeft de begroting goedge keurd, met aantekening dat de C.P.N. tegen is. Kwestie voorlopig weer van de baan (Van onze parlementaire redacteur) Uitvoerig heeft de Eerste Kamer gis teren gedebatteerd over de geeste like verzorging van de militairen, welke kwestie politiek scherper impulsen heeft gekregen. Vertegenwoordigers van alle fruf'is nebben j <,n het debat deelgenomen. Het best, althans het uitvoerigst, -eictu- menteerd kwam daarbij de AR. >mator Algera voor de dag Het was niet de eerste maal dat deze afgevaardig le zlcli mengde in een debat over het na.na- nisme en hij deed het ook nu ste k ee- emotioneerd. scherp tegenover elkaar stellend zijn christelijk belijden en de afwijzing dier beHldenis door de huma nisten. Hij verscherpte dit. betoog door citaten uit de humanistische 'iterptuur. En al ste'de mr In 't Veld daar tegen over, dat hil veel van wat in deze citaten werd geschreven niet kan onderschrijven, wat de heer Algera stelde, maakte in de Kamer toch wel sterke indruk. Politiek belangwekkend was, dat de heer Algera er aan herinnerde, dat reeds in 1949. toen de geestelijke ver zorging van de DUW-arbeiders in het geding was. zijn partijgenoot Schip pers het afwijzend standpunt zijner fractie t.a v. het humanisme ten prin cipale was gesteld. Destijds heeft de KVP er het zwijgen toegedaan en daarom is het des te meer verrassend, dat men zich nu zo te weer stelt. Minister Staf heeft op zeer nuchtere wijze gezegd, wat er met betrekking tot het humanistisch thuisfront eigenlijk aan de hand is geweest, nadat de heer In 't Veld nog eens ztfn op 14 Januari verdedigde standpunt had toegelicht. Hij achtte een openhartig en eerlijk gesprek beter dan het langs elkaar heenpraten De heer In 't Veld zag wel degelijk een mogelijkheid tot een overeenstemming te komen. Men heeft het voorgesteld, zo zeide minister Staf. alsof iedere soldaat die vrije dagen wil hebben vrij kan krijgen voor het bezoeken van bezinningssamen- komsten van het Humanistisch Verbond. Men moet het ook zien in de iuiste ver houding: 12 bijeenkomsten, elk voor 30 man per laar. Aan de gestelde taak voor de geeste lijke verzorging: de Ghr. waarden te be waren en te versterken wordt onverkort de hand gehouden en door de uitingen van hef Humanistisch Thuisfront mo gen di.e waarden niet in twijfel worden gesteld Van enige gp'iiksteUine van het werk van het Humanistische Thuisfront met dat van de kerken Is geen sprake. Bij subsidiering van de thuisfronten moet worden nagegaan dat in de uitin gen niet tegen de Christelijke waar den zal worden ingegaan. Het bezoe ken van de bezinningsbijeenkomsten van het Humanistisch Thuisfront mo gen niet worden bezocht door militai ren uit kerkelijk millieu. Minderjari gen mogen alleen deelnemen op schrif telijke toestemming van ouders of voogden. De minister kan zich overigens ook wel verenigingen met de opvatting van de heer Algera. die gesteld had. dat de kwestie der geestelijke verzorging een zaak is van regeringsbeleid. Daarmede is deze kwestie voorlopig weer van de baan. (Ingez. Med.-Ads.) is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee TIT Staat vordert schadevergoeding VAN EIGENAARS „FAUSTUS" De Staat der Nederlanden zal dezer dagen de dagvaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de .Faustus" die in de nacht van 6 op 7 November j.l in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan Het bestuur van deze rederij bezat twee sche pen. waa.ror.der de „Faustus" Het an dere schip is in Januari j.l. verkocht De eigenaars van deze rederij schijnen Grieken te zijn en wonen in Engeland De Staat vordert nader vast te «te'Wi schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en het wegwerken van het wrak. Jlir dr A. Loudon tijdens concert overleden Oud-gezant Washington; Voorzitter Residentie-Orkest Tijdens het concert van het Resi dentie-Orkest in het Gebouw voor K. en IV. in Den Haag is gisteravond overleden dr A. Loudon, secretaris generaal van het Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie-Orkest. Hjj is 60 jaar oud geworden. Dr Loudon had in zijn toespraak bij het begin van het concert een hartelijk woord van aanbeveling gesproken voor het concert ten bate van het Nationale Rampenfonds, dat het Residentie-Or kest Zondag a.s. zal geven en voor het concert, met hetzelfde doel te geven door het „Orchestre National" uit Pa rijs op 18 februari a.s Hij had daarbij meegedeelcL dat de leden van het Franse Orkëst Kun salarissen voor dit concert, bij elkaar ongeveer f 2500. aan het Na tionale Rampenfonds zouden schenken, dat de bijdrage van de K.R.O. voor het opnemen-van het concert eveneens naar het Rampenfonds gaat en dat een schilderij'van een Franse meester in de pauze bij opbod zal worden verkocht, Tijdens de uitvoering van het eerste nummer „Air" van Bach, werd dr Lou don onwel, waarna hij in de bestuurs kamer aan een hartverlamming over leed. Geen verdere schade in Engeland Uit nadere berichten blijkt dat de storm in Engeland geen nieuwe slacht offers heeft geist. Ook werd geen verde re schade aangericht. MAXIMALE STRAF VOOR LAAG MISDRIJF. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 6 maanden zonder aftrek wegens diefstal van drie jassen, enige dagen.geleden gepleegd in de Ahoy- hal uit goederen,bestemd voor de vluchtelingen uit de geteisterde ge bieden. De officier had eveneens 6 maanden geëist, zeggende dat het hem apeet niet meer te kunne eisen tegen deze man. voor wie iedere kwalificatie te gering is. Er wérd een wetsartikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aan dacht komt, nl. een artikel betreffende diefstal bU watersnood. Feuilleton door ELSE HOFKER (De misdaad op het eil and) 10) Stampvoetend staat Machteld bij de tramhalte; al twee maal heeft ze een propvolle wagen voorbij laten gaan en onverbiddelijk gaan de wijzers van de torenklok in de richting van negen uur. Ze houdt er niet van te laat te komen. Ze zet de kraag van haar mantel op en huivert. Achter haar rug daveren auto's, fietsers glijden over het glim mende asphalt. Onder getier van de fietsers, die snel moeten uitwijken, stopt, met een gierend geluid van de remmen, een open wagen. Hellol, zegt een bekende stem, vlak by haar en Machteld kijkt in het on verschillige gezicht van Michel Crlpps. Moet je naar het bureau? Al is dan een ritje in de open wagen met dit weer geen pretje, alles ls beter dan het gehang op de vluchtheuvel Machteld klautert in het autootje en sluit de kraag van haar jas nog steviger om haar hals. Zonder iets te zeggen, rijdt Cripps door Vlak bij het fotobu reau kijkt hij haar even van terzijde aan; grinnikt om haar bleekblauwe ge zicht. Koud?, vraagt hij. Het klinkt spot tend. De wagen stopt met een schok en Machteld schiet bijna met haar hoofd tegen de voorruit. Ze wordt kwaad; wat verbeeldt dat jong zich wel. Nee, zegt ze met stijve lippen van de kou. Helemaal niet. Heerlijk fris. Bedankt voor de lift, Cripps. Geen dank zegt hij, even kort, en rijdt door. Die Cripps, zegt Broerse, die Juist komt aanwandelen. Beleefd houdt hij dt deur voor Machteld open. Aan overbeleefdheid lijdt hij niet. Machteld stopt haar handschoenen in de zakken van haar mantel en wrijft haar ijskoude handen. Hij heeft me in elk geval vor te laat komen behoed. Zeg, Broc-se, die man spreekt wonderlijk goed Neder lands voor een A. 'kaan. Helemaal niet zo wo' -'srlijk: zijn moeder is een Hollandse Uit het atelier V een schone -tem: Komen jullie nog? Er ligt hier en grote bestelling He 'Td van ïr'~ Ifde stuk. Proost, zegt Broerse en trekt z! stofjas aan Machteld volgt r''-> voor beeld De deur van 'e donker- kamer valt achter hen dicht En terwijl Machteld de baden voor het O! twikkelen en afdrukken in orde mankt dringt het eensklaps ot haar door. dat ze nu nog niet weet, waar c'ster- avond zo dringend naar toe moest. HOOFDSTUK IV Michel Cripps staat voor het raam en kijkt nadenkend naar het water in de gracht, dat de laatste dagen c_n flink stuk is gerezen De wind is gaan licgon en uit de nu egaal grijze lucht siepelt c i fijne motregen. Hij kan niet op gang komen vanmor gen De post op zijn bureau ligt nog ongeopend en voor de kranten, die hij moet doorlezen, heeft hij geen geduld v nmorgen. Het beste zou zijn, or.m:-,Jc 'k dat artikel ove-- die opium-affaire af te schrijven. Er is haast bij, notabene. Maar hij heeft geen zin, doodeenvoudig geen zin, De brief van de hoofdredactie, die hij gisteren kreeg, zit hem dwars. Een ver maning, eens iets bijzonders te sturen, slaat hem altijd lam Alsof hij niet ac tief genoeg is. Weliswaar hebben do-foto van de mlllionnair en deze brief elkaar gekruist, zodat de al te scherpe,kant van de opmerking „dat hij niet moet denken in Holland te kunnen rentenie ren", enigszins verzacht wordt: het blijft toch steken. Doorgaans heeft Michel er lak,-<ian, wat de mensen van hem zeg gen, maar een aanmerking op zijn werk kan hij niet hebben. Vooral niet, als het ongemotiveerd is. Zijn werk is het eni ge wat hem interesseert; de rest kan hem niet schelen, Michel Cripps is een eenzaam mens. Hij heeft de stugge, teruggetrokken aard van zijn Hollandse moeder, die hem be let, zich bij anderen aan te sluiten. Wel heeft hij veel kennissen en de connec ties rollen hem als het ware in de schoot maar op vriendschap met Michel Cripps kunnen maar heel weinigen bogen. Vrouwen stoot hij af, door zijn on verschilligheid en zijn cynisme. Dat was vroeger, voor de oorlog, in Amerika al zo. Hij is geen athleet; geen charmant causeur. Hij is klein van stuk en tenger en heeft een alledaags, onopvallend ge zicht. Hij is niet aardig voor vrouwen: hij laat ze te veel merken, dat hij ze maar onbelangrijke nietsnutten vindt. Daarbij is hy' wantrouwend. Michel Cripps heeft slechte ervarin gen op liefdesgebied; na zijn, welgeteld, negende blauwtje; heeft hij in een p- welling zich als vrijwilliger gemeld on trok naar het westen, om Europa te helpen bevrijden. In het leger leerde hij ware kameraadschap kennen, maar één voor één kon hij zijn vrienden begra ven. Hij vocht in Frankrijk, in België en in Nederland'; hij lag dagenlang op zijn buik in de modder, leed kou en honger. De triomftocht na de bevrijding bracht nieuwe teleurstellingen. Hij werd met open armen ontvangen; later merkte hij, dat het voornamelijk om zijn sigaretten en de lang ontbeerde chocola was. Dat deed de deur helemaal dicht. Zijn oorlogsverhalen werden In Ame rika met grote waardering ontvangen: zijn kennis van de Nederlandse taal be zorgde hem de baan van correspondent voor een groot, Amerikaans blad. En zo bleef Michel Cripps in Nederland, zon der dat er iets was dat hem bond. Een zamer en cynischer dan ooit te voren. Een klop op de deur doet hem om zien. Een secretaresse verschijnt met een pakje foto's Het is de reportage van de opiumzwendel. Ondanks zichzelf geïnteresseerd be kijkt Cripps de foto's. Die troep aan de overkant werkt niet 'slecht. En Zomers is geen kwaaie kerel. Hij zou in Amerika lang geen slecht figuur slaan. Buitengewoon goed werk! Cripps voelt zyn vervelende stemming verdwijnen. Zoals die vent donker-Amsterdam heeft weergegeven. Jonge, jonge, wat een sfeer. En een prachtkop van die Chinees. (Wordt vervolgd) uw IIJÜ jjgj3j Dr A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hii studeerde rechtswe tenschappen aan de Leidse Universiteit en promoveerde daar in 1927 op het proefschrift „Verdeling van bevoegdhe den in enkele middelpuntzoekende sa mengestelde rechtsgemeenschappen". In 1920 werd hij attache bij het Neder landse gezantschap te Londen, in 1922 tweede gezantschapssecretaris te Bue nos Aires en later te Washington. In 1926 werd hy benoemd tot eerste ge zantschapssecretaris te Madrid, in 1932 gezantschapsraad en zaakgelastigde al daar. In 1934 volgde zijn benoeming tot ge zant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland by den Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur in de Amerikaanse hoofd stad. Na ziin terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State In Mei van het vorige jaar werd hij secretaris-generaaal van het. Perma nente Hof van Arbitrage in Den Haas. als opvolger van wylen jhr mr A. M. Snouck Hurgronje, Sinds eind 1948 was hij voorzitter van het Residentie-Orkest. Dr Mühlenfeld, nieuwe Duitse ambassadeur De West-Duitse regering heeft het voornemen dr Hans Müblenfeld, de fractieleider van de Duitse Partij in de Bondsdag, te benoemen tot am bassadeur in Den Haag. Het agree ment is gisteravond gevraagd. Dr, Mühlenfeld is een der vooraan staande figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de leiding van de kleine fractie der Duitse Partij op zich te nemen. De Duitse ^Partij is de kleinste der drie regeringspartyen en een der partyen. die zich er op hebben toegelegd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroegere nationaal-socialisten. Dr Müh lenfeld behoort evenwel tot de conser vatieve politici,, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Hy is een der oprichters van de Nedersaksische Landspartij, bijgenaamd de Welfen- party, omdat vele van haar aauhan- Oproep Stichting van den Arbeid Tot afstand van 1 uur loon en 8 uur overwerk Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft zich in een dezer dagen te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp. welke het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn ge ledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid besloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als' eerste bijdrage ir. de nood. die over zovele tienduizen- - den is gekomen, de navolgende maat regelen tot. uitvoering te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bij drage worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste 8 uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede ver diend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. In geval overwerk niet mogelijk ls, dient er naar te worden gestreefd op an dere wiize door een beiderzijds offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve zich t.zt nader te beraden over even tuele verdere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid doet l»ii deze geleeenheid tevens een beroep oo de werkgevers, wier ondernemingen, als gevolg Van de overstromingsramp tiidelïik ziin stilgelegd, indien mogeli|lc. het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. FLORA 1953 GAAT DOOR De feestelijkheden in Heemstede en Haarlem ter gelegenheid van de inter nationale bloemententoonstelling Flora 1953. die op 13 Maart opengaat, gaan volledig door. Het bestuur van „Haar lems Bloei" heeft, in over'eg met de di rectie van Flora 1953 gemeend hiertoe te moeten bes'uiten. omdat de enorme Mag die de Nederlandse economie na alle menselijk leed, heeft getroffen, het noodzakelilk maakt, dat zo veel mogelijk vreemdelingen naar ons land woiden getrokken gers sympathieën hadden met het oude Konigshuis van Hannover. Dr Mühlenfeld is 51 jaar en geboren Hannoveraan Hij woont thans in Isern- hagen naby Hannover. Hij studeerde rechten en staatswetenschap in Göt- tingen en deed pas na de oorlog zijn intrede in de politiek. Behalve afge vaardigde in de Landdag was hij voor de vorming der Bondsrepubliek lid van de Economische Raad voor de Brits- Amerikaanse zone in Frankfort. 14) Ziedaersprak de Minister. I'at ü'Nozel een gezegelde enveloppe voorhoudend. ..deduceer dit en met mijn secretaris". Met tegenzin liet de grote detective de ambtenaar los. die nog steeds, roerloos van emotie, op de grond lag. „Bekorrah!" zei hij spijtig, ..omdat U volhoudt, dat deze spion Uw secre taris is en dat Uw secretaris geen spion is. moet ik wel van de vervolging afzien". Gelukkig bracht de enveloppe, die de Minister van Geheime Zaken hem in de hand drukte, hem weer in een betere stemming. „Ha!" riep hij, „zegels! veel zegels! Geheime docu mentlos! Net iets voor mij!" Meteen haalde hij een zaag uit zijn zak en zette deze op de enveloppe. ..Wat ga je doen?!" riep Panda verbaasd. ..Dat enve loppe wetenschappelijk openen", verklaarde Pat. .voorts de inhoud analyseren, deduceren, combineren en de schuldigen ontmaskeren; waarover het ook mag gaan!" „Hum", iet dr Minister verveeld, „het klinkt allemaal zeer interessant, maerhet couvert mag eerst geopend worden, op duizend mijl ajstand van hier". Radio-Programma VOOR VRIJDAG 6 FEBRUARI. Hilversum I (402 m.) VARA; 7.00 Nieuws: 7.13 Grmuz: 8.00 Nieuws en weer berloh ten- 8.18 Grmuz.: 8.50 Voor de hulBvröi'"'- 9.05 Gr.muz.: 9.35 Waterstan den: 9 40 Voor de kleuters. VPRO.: 10.OO „Kinderen en mensen", —userle: 10.05 Mom-enwiidlne. VARA: 10.20 Gr.- muziek: 10 30 Schoolradio: 10.5n Grmuz.: 1125 Voordracht: 11.45 Vocaal Dubbel- kwartet. AVRO: 12.00 Zleeunermuz.: 12.30 Land- en tuinbouwmededelIneen: 12 33 Snort en proenose: 12 48 Gr.muz.: 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of gr.muz.: 13 20 Dansmuz.: 14.00 Kookpraatle: 14.20 Pianotrio: 14 50 Voordracht: 15.10 Fluit en Dinno: 15.40 Oreel en viool. VARA 16 00 Gr.muz.: 16 30 Voor de leutrd: 17.00 Kinderkoor: 17.20 Muzikale causerie: 18.00 Nieuws: 18 15 Felicitaties: 18.45 ..Achter de Horizon" hoorspel: 19 00 Gr.muzlek: 19.10 .Burners, boeven en brieadlers". klankbeeld. VPRO: 19.30 ..Vreugde en verdriet" causerie: 19.50 Berichten: 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking: 20 15 Zang en plano: 20.3o „Europa één", causerie. 20.40 Aanpasslne" causerie. VARA: 21 00 Cabaret: 21.30 „Het ganse raderwerk stond stil" klankbeeld: 21.50 Gr.muziek; 22.05 Buitenlands weekoverzicht: 22 20 Lichte muziek: VPRO- 22 40 ..Vandaag" f miserie: 22 45 AvondwilcUnc VARA: 23.00 Nieuws: 23.15 „In Huwelijk en Gezin" causerie: 23.3024 OO Gr muziek. Hilversum II. (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws: 7.10 Gr.muz.: 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Gr.muz.: 7.45 Een woord voor de d-ag; 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewiide muziek: 8 45 Gr.muz,: 9.00 Voor de zieken: 9 30 Voor de hulsvrouw: 9 35 Gr.muz.; 10,30 Morgendienst: 1100 Viool en plano: 11.30 Gr.muz.: 12 30 Land- en tulnbouwmededellneen: 12.33 Gevarieerde muz.: 12.59 Klokgelui: 13 00 Nieuws: 13.15 Lichte muz.: 13.45 Gr.muz. 14.00 Schoolradio: 14.3o Gr muz.: 14.45 Harp, fluit .viool, altviool en cello: 15.15 Voordracht: 15.35 Gevarieerde rmiz.: 16.00 „De aanleg van een mooi gazon", cause rie: 16.15 Zuid-Afrikaans nrocr.: 16.30 Gr.muz.: 17.00 Hirnensemble: 17 30 Mili taire causerie: 1740 Gr muz.: 17.45 Fries proer.: 18.00 Vocaal dubbelkwartet: 10 38 „Een goed woord voor een goede zaak" causerie: 18.35 Gr.muz.; 18.40 Kamer muziek: 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsultzendlnc: Verklaring en Toelichting; 19.30 Gr.muz: 20On Radio krant: 20.20 Gr.muz.: 20.50 .De Chrlste- lltke Sociale Beweging op Nieuw Guinea" causerie: 21.10 Nederlandse kamermuziek voor blazers: 21.40 Strijkorkest: 22.t5 Kunstoverzicht: 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws en S.O.S.-berlchten: 23.15 Het Evangelie ln Esperanto: 23.3024.00 Gr,muziek. E xper I men tele tele v Is ieproera mm a. AVRO: 20 15—21.45: 1. We maken bont 2, Weerbericht. Pauze. 3. „Hoe wilt U ons zien?" gevarieerd proeTamma. Engeland. BRC Home Service, (330 m.) 12.00 Schoolradio: 13.0n Dansmuz.: 13.25 Gevar. oro?r.: 13.55 Weerberichten: 14 00 Nieuws: 14.10 Gr muz,: 15.00 Schoolradio: 16.00 Hoorspel: 16.30 Orkestconc.; 17.30 Plano en accordeon: 18.00 Voor de kinde ren: 18.55 Weerber.: 19.00 Nieuws: 19.15 Snort: 19.20 Gr.muz.: 20 Oo Amusements- muz; 20 40 Causerie: 21.00 Klankbeeld: 21 40 Causerie: 22.00 Nieuws: 22.15 Nieuwsbrief uit Amerika: 22,30 Geva rieerd progr.j 23.00 Viool en Plano: 23.45 Parlem»ntsoverzloht: 24.000 03 Nieuws. Engeland BRC Light Proer, (150n en 247 m.) 12.00 Mrs Dale's Daeboek: 12.15 Causerie: 12.45 Voordracht: 13 00 Pa riemen t.snvei-zioht: 13 15 Gevarieerde muziek- 13.45 «"bots orkest: 14 45 Voor de klnder*n 15 00 Voor de vrouw; 16 00 Gevar muz'efc: 16 45 Lichte muz.; 17.15 Mr* Dale's Dnebn-v. nso Orgelspel: 18 00 Gvkeetcopcp"- 18 45 Verzoekt) Hier 19 45 Hoov,r>el: 70 00 w»nws er> radiojournaal: ?n 75 Snort: 20 80 Gevar prner.: 2100 Trtem- Hnnrene! met muz: 22 15 Dis- eneeie- 72 00 N'euws- 28 15 Actualiteiten: 93 70 Lichte muz: 0 05 Voordracht- 0 20 •Ov--nc-o„oert- 056—1 00 Nieuw* VnrO..«c(^e,.t«ohor Rundfunk (309 m.) '•>00 Gevar muz: 13 00 N'euws- 13 25 ovivm-wUcohe muz.: 15 5o Om roem >vk est »n *ol<«ten: 16 15 Moderne kamermuziek: 17.00 N leuws: 17.45 Omroeporkest, plano- duo en solisten: 19.00 Nieuws; 19 45 Ge varieerde muziek: 20.10 „Die v»*kaufte Braut" ooera: 21.45 Nieuws: 22.10 „Die Verkaufte Braut." .opera (vervolg): 23,05 Pianorecital: 23.15 Gevar. oroc-r.: 24.00 Nieuws: 0.30 Dansmuz.: 1.15 Muz. tot moreen vroee. Frankrijk Nat. Proer.. (347 m.) 12.30 Orkestconcert: 13 00 Nieuws: 13.55 Israë lische uitzending; 18.30 Amerikaanse uit zending; 19.10 Gr.muz.: 20.00 Hoorspel: 22.10 Litterair proer.: 22.55 Gr.muz: 23.00 Sollsteneoncert: 23.4524.00 Nieuws. Brussel. (324 en 484 m.) 324 m.t 11.45 Omroepork.: 12.30 Weerber.: 12.34 Gr.muz.: 13.00 Nieuws: 13-15 Orgelspel: 14.00 Schoolradio: 15 30 Svmphonie-ork. en solist: 16.00 Gevar. muz.: 16.55 Gr. muz.: 17.00 Nieuws: 17.10 Koor- en or gelconcert- 18.05 Gr muz.: 18.20 Idem; 18.25 Causerie: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19 40 Gr.muz.: 19 50 Cause rie: 20.05 Gr.muz.: 20.15 Svmphonle-or- kest en solist: 21.45 Gr.muzlek: 22 00 Nieuws: 22.10 Causerie: 22 15 Internatio nale Radio Universiteit: 22.45 Gr .muz.: 22.55—23.00 Nieuws. 484 m.: 12.05 Lichte muz.: 13.00 Nieuws 13.10. 14 30 15.00. 15.45 en 16.00 Gr.muz.: 17.00 Nieuws: 17.15 Gr.muz.: 17.30 Piano recital: 17 50 18 30. 19.00 en 19.40 Gr. muz.: 19.45 Nieuws; 20.00 Omroepork.: 22 00 Nieuws: 22 10 Kamermuz.: 22.40 Gr.muz.: 22.50 Nieuws. Engeland. BBC European Service. Uit zendingen voor Nederland (224 en 49 m.) 22 0022.30 Nieuws en overztoht weekbla den. DONDERDAG: Den Burcht (Jacobazaal): Jaarvergade* ring Ned. Ver. tot bescherming van dieren afd Leiden. 9 uur nam Leiderdorp Geref. Kerk: Zan» VRIIDAG: Pieterskerk: Avondgebed 7.15—7.45 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland— Engeland. Spr. L. Warnick James over op voeding in Engeland, 8 uur nam ZATERDAG: Volkshuls: Spr. dr A. Halx over vtt»- mlnen en hormonen. 4 uur pam- St. Antonlus clubhuls. Feestavond ELK. Gem. Zangver. „Pulchri Studio". 8 uur nam. DAGELIJKS: Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 35): n Jules de ïeopend op «tot 21 Febr.J. DE BIOSCOPEN. Casino „Gefolterde mensen" (18 laar) Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur; werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Ltdo „Storm over Malakka" (14 laar) Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 0.15 uur; werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor ..Bajonetten op" (18 Jaar) Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9 16 uur: werk dagen- 2 30 7 en 9 15 uur Reportages Watersnood, dagelijks van 9 302 uur. •te* „Dwars door de vuurlinies*' (14 laar) Zondag 2 30 4 45 7 15 en 9 15 uur. Werkdagen 2 30 7 15 en 9 15 uur l riimon Singing m the Raln" (allo leeft l Zondag 2 15 4 30 7 en 9 ia uur. Werkdagen 2 30 7 en 9 16 uur das 13 uur tot Zsterdirmorcen 7 Fehru< •ennmen door de onntli-lcen Mare 110 tel 20406 en de •ek L*mmrn=chanswej 4.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4