Het gulden boek van de militaire hulpverlening West-Schouwen kan niet begrijpen; waarom eerst Dinsdag hulp kwam Herhalingsoefeningen van 't 44e Reg. afgelast Vastenavondbijeenkomst werd omgezet in een mooie dag van bezinning DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Schepen verstopten de haven van Zierikzee Toen ons schip zo omstreeks een uur gistermiddag Zierikzee bereikte, 1 viel weinig anders te doen, dan zioh achter de gestadig groeiende rij van wachtende schepen aan te sluiten. In de haven bleek er namelijk niets meer bij te kunnen, als gevolg van de enorme stroom schepen, die Zierikzeewaarts waren vertrokken. Een en ander deed ons denken aan de woorden, die de maritieme commandant van Rotterdam de kolonel J. de Booy, tot ons sprak, toen wij in het holst van deze gure Februarinacht aan boord van het evacua tie-scheepje stapten. leiding van burgemeester, jhr. R. Roëll requireeröe men scholen en gebouwen en men heeft vele parti culieren ingeschakeld om de uitge wekenen onderdak te bieden. In de landbouwhuishoudschool werd een keuken opgericht om alle mensen van voedsel te voorzien. En het is ook in' zijn gemeente, vanwaar constant de helicopters opstijgen om de in Oos- terland en omgeving nog steeds op bomen en daken bevindende mensen op te vissen en in veiligheid te bren gen. Van Haamstede uit werd Maan dagochtend via de zendinstallaties van de op de kust gestrande Finse boot „Bore (VI)" ook het eerste contact met Holland gelegd, uit v/elke stad thans de militaire ver bindingsdienst met morse en mobilo foon geheel Schouwen is volko men van electriciteit verstoken wordt onderhouden. „Het wordt een circus daar in Zie rikzee. Men beschouwt het als een tweede Duinkerken en vertrekt met vrijwel alle schepen naar Zierikzee. Maar men ziet daarbij over het hoofd dat de haven van Duinkerken juist eventjes groter was dan die. waar mee Zierikzee het moet doen". We zijn niet blijven wacnten in Zierikzee en enkele tientallen kilo meters verderop, in het Zuidwesten van Schouwen gelegen Burgsluis, waarheen de schipper op volle kracht had laten varen kregen we echter een geheel ander beeld. In het zwaar beschadigde haventje van Burgsluis lag slechts één scheepje, het eerste dat sinds de wa tersnood het Westen van Schouwen Duiveland had aangedaan. Dit scheepje bracht de eerste hulp „Een groot probleem," zo vertelde de burgemeester ons, „vormt echter de afvoering van het gedode vee. aan dit zeer'geteisterde gebied in de j Bovendien levert de voeding van de verm van dringend benodigde medi-1 levende have grote moeilijkheden op, cementen en dekens. En kort na de als gevolg van gebrek aan voeder en aankomst van de Scheveningse trei-1 het feit, dat de voederputten onder Ier zagen de eenvoudige Burgsluiserswater staan. Voorts moeten de boe- opnieuw een verblijdend licht in de rci\», wegens^gebrek aan emmers, alle West Schouwen Op een van de vele tientallen boten, die Schouweo Duiveland te hulp zijn gesneld, bevond zich een verslaggever, wiens schip, aangekomen in Zierikzee, daar de haven volkomen geïsoleerd vond door tientallen andere schepen, die hulppogingen in het werk stelden. Men is toen door gevaren naar Burgsluis en de toestand van het plaatsje en zijn omstreken, vindt u in bijgaand artikel beschreven. „Verwondert heeft het ons hier wel", aldus de heer Roell, „dat eerst Maandag tegen het middaguur voor het eerst een vliegtuig boven West- Schouwen verscheen en dat het daar door tot Dinsdagochtend moest du ren, aleer de eerste steun ons van buiten af bereikt". Zijn ambtgenoot van Renesse, mr. C. F. Lunzingh Tonckens, deelde deze mening. „Men had moeten begrijpen", zo zeide hij, „dat door het lange uit blijven van enig bericht dezerzijds alle contact met de buitenwereld ver broken was en dat de toestand ern stig moest zijn". Overigens is Renesse zelf behoor lijk gespaard gebleven, dank zij het feit dat dit dorp 4M meter boven de zeespiegel ligt. Wel heeft de buiten kant van de gemeente veel water- voor hen zo donkere dagei. verschij- I rael£ van de koeien weg laten Io- schade geleden en is zeer veel vee nen. toen met enkele schrille tonen j pen". - 1 omgekomen. van de stoomfluit onze met_ vele waardevolle en bruikbare artikelen geladen „Ouderzorg" binnenvoer, j Nog niet zodra waren zij met nog een tweede schip gemeerd of de medici, bestaande uit vier artsen, begaven zich met een uitgebreide apotheek op weg naar Heemstede. Naar deze plaats bleken namelijk de uit vele omlliggende onder water staande dor-- pen de vluchtelingen te zijn overge bracht, in totaal ongeveer 500 per sonen. En enkele ogenblikken later trokken ds. v. d. Wall en een luite nant ter zee 2e klasse van Westen en enkele matrozen er op uit om hulp te bieden, daar waar die mogelijk was en waar die gevraagd werd. Ver behoefde zij niet te gaan, want op nauwelijks 100 meter afstand was ZONDAG GEEN SCHOUWBURG- VOORSTELLINGEN? Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties in Neder land dringt er bij haar leden sterk op aan a.s. Zondag geen voorstellin gen te geven in verband met de na tionale herdenking voor de slacht offers van de watersnood. DERDE -MILITAIR VERMIST Vermist sinds Zondagavond in de omgeving van Fijnaart de soldaat van het Korps Commandandotroe- pen J E. Willem'se, afkomstig uit Didam (Gld). DR. LOUDON OVERLEDEN TIJDENS CONCERT. Tijdens een concert van het Resi dentie-orkest in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is gisteravond overleden dr. A. Loudon, secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage en voorzitter van het Residentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr. Loudon de bezoekers opge roepen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar oud geworden. D-TREIN BAZEL—AMSTERDAM ONTSPOORD De D-trein van Bazel naar Amster dam via LuikMaastricht is 20 km voor Luik ontspoord. Er zijn geen do den of zwaar gewonden, wel werden enige reizigers licht gewond. De rei zigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nederland ver voerd. Minister Staf wil geen gelijkstelling van thuisfronten Nadat de Eerste Kamer het wets-nisatie niet gelijk met de Christelij- ontwerp tot wijziging van dt wet op ke organisaties, de bedi'ijfsorganisatie, strekkende tot Hedenmorgen tussen 8 en 10 uur worden 500 inwoners van Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Zeeland, waarvan dc 1700 inwoners vermoedelijk meer dan 300 om het druk doende'uit venefafflendê ,eveu kwamen te Bergen op Zoom woningen de schamele resten van de huisraad op een wagen te laden. ZES PERSONEN IN VEILIGHEID. Toch bleef de actie van de marine mannen op deze dag tot hun spijt slechts tot het geringste beperkt. De inwoners van Burgsluis, van wie op een totaal van 150 mensen, tien de dood vonden in de kokende golven van de Oosterschelde, waren nl. al len naar het naburige Haamstede geëvacueerd, waar zij (de omstan digheden in aanmerking genomen) op prima wijze worden verzorgd. Lui tenant Van Westen kon dan ook te midden van deze zo trieste aanblik biedende onder water gelopen lan derijen en huizen, waar men in de loop van Zondag twee nog in leven zijnde in oranje sjerp (ter gelegen heid van de verjaardag van prinses Beatrix) gestoken kinderen uit de onstuimige watermassa opviste, wei nig anders doen dan burgemeester Van Citters zijn scheepsruimte aan te bieden voor het vervoeren van ge troffenen. Een aanbod, dat uiteraard dankbaar werd geaccepteerd. Zo brachten wij in de loop van Woens dag 60 personen naar beter oorden over. WAAROM ZO LAAT? In Haamstede, dat de grote stroom van vluchtelingen uit Serooskerke, Scharrendyke, Noordwelle, EUemeet en Eikerzee te verwerken kreeg, heeft men een uitstekende organisa tie opgebouwd. Onder de energieke verwacht. Alle overlevenden in Stavenisse op het eiland Tholen zijn gistermiddag, nadat de berichten voor nieuwe drei gende storm bekend waren gemaakt, door het regiment Prins EYederik, bijgestaan door commandotroepen en 100 man van de Franse genie, geëva cueerd. Slechts 50 man zijn in Sta venisse achtergebleven. Voor bewa king, want hoe gek het ook mag klinken, het blijkt dat er schuimers zijn, die er met bootjes op uit trek ken om de huizen te plunderen. Te Bergen op Zoom zijn heden drie van deze piraten gearresteerd. Zwermen vliegtuigen hebben Woensdag de gehele dag boven Zee land gekruist om de vaartuigen de weg naar de geïsoleerde vluchtelin gen te wijzen. In een binnendijk bij Klutsdorp, 9 km. ten noorden van Bergen op Zoom is een gat geslagen, waardoor de achtergelegen polder van 50 ha. onder water is gelopen. De_ bevolking uit de polder wordt geëvacueerd. Militairen waren, on der leiding van de rijkswaterstaat, Woensdagavond bezig dit gat te dichten. mensen van de luchtstrijdkrachten, de genie, leden van de K.M.A. en Commandotroepen, De reddingen geschieden in hoofd zaak door middel van- kanontractors met rupsbanden, waarvan de motoren en dynamo's waterproof waren ge maakt. Gisteren begaf men zich naar Goes met platboomsvaaïtuigen, om daar het vee te redden. De kanon tractors zullen worden gebruikt om de cadavers van hel verdronken vee naar de kant te trekken, waar zij door destructie-afdelingen worden weggehaald. Ook nabij Stavenisse drijven honderden cadavers van koeien, paarden, schapen en mensen rond die door de ontbinding waarin zij verkeren een groot gevaar vormen en zo spoedig mogelijk moeten wor den opgeruimd. Een convooi platboomséhuiten lag gereed met 100 man commandotroe pen en 100 man van de Franse ge nie, die over prachtig materiaal be schikt, om naar Tholen te vertrek ken. Hier ging men een binnendijk in de meest Zuid-Oostelijke punt van het eiland versterken. De rest van het eiland, ongeveer 80 pct.; zal voor lopig worden prijsgegeven. Het Prins Frederik Regiment on derhoudt ten slotte nog een pendel dienst met ar til Ier ie-tr actors tussen Halsteren en Tholen, en vervoert hierbij dekens, water, butagas, storm- In de Wiihelminakazerne te Bergen lampen, rubberlaarzen enz. op Zoom waar 't Prins Frederik Re- In het patronaatsgebouw te Bergen giment zijn hoofdkwartier heeft op- lop Zoom waar alle vluchtelingen na geslagen, staat de telefoon geen ogen- 1 hun aankcast worden verzorgd, al- blik stil. Hier bevindt zich het een- vorens doorgezonden te worden naar tram, van waaruit alle reddingspogin- Den Bosch, heerst een grote bedrij- hier ook over een korte golf ontvang en zendtoestel, waarmee Schevenin- gen werd opgevangen. „Als de mensen hier aankomen", zo vertellen kapelaan Smits en de lei der van de auto-colonne Adema. „zijn ze nog volkomen versuft en wij kun nen bijna geen woorden uit ze krij gen. De meesten verkeren in hét on zekere over het lot van hun naaste familie. Woensdagmorgen werd een jongetje van 10 jaar uit Halsteren binnengebracht, die zijn vader, moe der en 7 broertjes en zusjes voor zijn ogen had zien verdrinken. De mensen zijn dolgelukkig, wan neer ze verder geëvacueerd worden, want zij wensen zover mogelijk weg te zijn van de plaats des onheils. Woensdagmorgen kwam er een echtpaar aan, dat drie dagen zonder enige beschutting op enkele vier kante meters droge grond temidden van de klotsende golven had door gebracht. Het was alles kwijt en verkeerde in een toestand die iedere beschrijving tart. verlenging van overgangsbepalingen voor de Woltersomse organisaties had goedgekeurd, heeft de Kamer de begrotingen voor oorlog en voor ma rine in behandeling genomen. Minister Staf sloot zich aan by de woorden van waardering voor de mi litairen voor hun menslievend hulp betoon. Hij deelde mee, dat drie sol daten en twee leden van het marine personeel zijn omgekomen of worden vermist. Tegen enkele militairen die achter zijn gebleven na de oproep van Zon dag zullen maatregelen worden ge nomen. Nabij noodgebicden zijn kazerne- menten beschikbaar gesteld voor evacué's. De herhalingsoefening van het 44e regiment gevechtsgroep, die 1 Maart zou beginnen, kan niet door gaan. In verband met opmerkingen over Nederlandex-s die onder commando van Amerikaanse officieren zijn ge steld, zei minister Staf, dat 5000 Amerikanen ons dezer dagen zijn te hulp gesneld. Zonder meer zijn ze onder bevel van luitenant-generaal Buurman van Vreeden gesteld. De minister achtte onmiddellijke paraatheid van grote betekenis. De vliegvelden worden bewaakt en de pax-aatheid van bepaalde onderdelen wordt opgevoerd. De minister meende, dat getracht moet worden te komen tot een bre dere opleiding der officiex-en. Met de verbetering der promotiekansen moet men voorzichtig, zijn. Voor de suggestie ener commissie uit het bedrijfsleven met de verte- genwoordigex-s van de militaire de partementen en financiën gevoelde de minister niet veel. Komende tot de geestelijke ver zorging zegt de minister, dat men het duet voorkomen alsof een militair, die een paar vrije dagen wil hebben maar behoeft te zeggen, dat hij naar een bijeenkomst van het Humanis tisch Verbond wil gaan. Zo is het niet. Er zijn twaalf bijeenkomsten per jaar, ieder voor 30 man. Een bij zondere regeling is er niet. Spr. staat op het standpunt, dat de Christelijke waarden moeten worden beschermd en verstevigd. Hij stelt dan ook de eis, dat de uitin gen van het Humanistisch Thuis front niet in twijfel stellen de waar de der Christelijke beginselen. Het Humanistisch Thuisfront kan z.i. nuttig werkzaam zijn, maar dat betekent geen gelijkstelling met de fodsdienstige verzorging door de erkgenootsch-ppen. Er worden dan ook bepaalde eisen gesteld, o.a. met betrekking tot de leeftijd. De be zinningsbijeenkomsten moeten ook niet worden bijgewoond door militai ren uit een kerkelijk milieu. Daarop wordt toegezien. Het is de minister niet duidelijk, welke voorrechten aan het Huma nistisch Thuisfront zouden worden verleend. Spr. stelt de Humanistische Orga- Met betrekking tot dc Nederland se militaire missie in Indonesië ver- klaart de minister, dat er besprekin gen zullen worden gevoerd met Dja karta. Bij de replieken is o.a. nog uitvoe rig gesproken over het Humanisme. De begrotingen worden daarna z.h.s. aangenomen met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. WIJZIGING WET BEDRIJFSORGANISATIE. Gisteravond is in de vergadering der Eerste Kamer aan de orde geko men het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie. De wijziging strekt tot verlenging van overgangsbepalingen ten aanzien van Woltersom-organisaties met het oog op het feit, dat de P.B.O. nog niet allerwege zo ver is gevordex-d als aanvankelijk werd voorzien. Minister DE BRUYN deelde mede, dat op 30 Januari 654 vakgroepen en ondervakgroepen zijn opgeheven; 84 beschikkingen liggen klaar voor de opheffing van andere. Met spoed wordt getracht aan het bestaan van vakgroepen die niet meer nodig zijn, een eind te rnaken. Daardoor ontstaat wel een vacuum, maar de minister vertrouwt, dat dit zal worden opgevuld, doordat ex- schappen komen ingevolge de bepa lingen van de wet op de P.B.O. Het wetsonwerp wordt z.h.s. goed gekeurd. DIVIDENDBEPERKING ééN JAAR VERLENGD. De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag de verlenging van de dividend beperking met één jaar met 31 tegen 15 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de V.V.D.- en de C.H.-frac- ties, prof. Hellema (A.R.) en de he ren Mertens, mr. Sassen, mr. Re- gout en dr. Van Velthoven (K.V.P.). De Party van de Arbeid, de commu nisten en de andere aanwezige leden van de K.V.P. en de A.R. stemden voor. MGR. ALFRINK. De aartsbisschop-coadjutor, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, is naar wy vernemen, uit Rome vertrokken om naar Nederland terug te keren. Zoals men weet, was mgr. naar de Eeuwige Stad gegaan om er in een rustperiode herstel te zoeken na een ziekte. Op de Delftsche Groenten vei ling" te Delft heeft de omzet over 1952 ƒ9.466.713.bedragen. Dit is ruim 642.000.meer dan over 1951. De export had weer het leeuwenaan deel. Daarbij nam Duitsland een eer ste plaats in. gen in een gebied van 750 vierkante kilometer worden geleid. De majoors Bril en Engel vertelden ons. dat het Prins Frederik Regiment reeds Maan dag 1500 personen uit Rilland Bath heeft gered in samenwerking met vigheid. De slachtoffers van de over stroming ontvangen hier kleding en eten, terwijl een medische staf de ge wonden verzorgt. Speciale verpleeg sters houden zich hier bezig met ba- bies en jonge kinderen. Men beschikt District Leiden L.T.J. en L.T.B. IN TEKEN VAN DE NOOD ^OOR DE STEDELING deed het wel wat vreemd aan, dat ruim zeven- honderd jonge mensen van het platteland naar de stad kwamen, om daar hun jaax-lijkse vasten-avonddag te houden. Toch menen wij, dat de leiding van de L. T. B. en L. T. J., kring Leiden, haar verantwoordelijkheid op de juiste wijze hebben ingezien. In tegenstelling tot andere organisaties, die alle plannen van vergaderen, enz. per radio of andere berichten introk ken, meende de besturen van beide organisaties de dag te moeten laten doorgaan, zij het dan met een drastisch gewijzigd programma. We moeten eerlijk bekennen, dat ook wij aanvankelijk wat vreemd stonden tegenover het handhaven van de dag. Nu deze dag echter voorbij is durven wij spon taan een pluim op de hoed te steken van de L. T. B en L. T. J. De manier waarop de z. g. vasten-avonddag gehouden is, getuigt van 'n gezonde leiding. 1000 voor Rampenfonds Om 9 uur werd in de Hartebrug- kerk door zeven honderd jongens en meisjes een door rector L. P. M. Vester gecelebreerde H. Mis bijge woond met intentie voor de gedu peerden van de watersnood. Rector Vester hield de pi'edikatie, waarin hij op fijne wijze de vreugde zoals de wereld deze kent en de ware vreugde, zoals God het wil schetste. De ware vreugde ligt in de vrede des harten, welke het zal winnen van alle uiterlijk verdriet. De vreugde ligt niet in de lach van de mens, niet in de dans en de hoerastemming, maar in het diepst van elk goed mensenhart, dat in vrede leeft met zjjn Schepper. Opening. In de Stadsgehoorzaal werd allen, na opening met het LTJ-gebed, jon- gerengroet en het schoon gezongen LTJ-lied, door de heer G. P, van Leeuwen een woord van welkom toegeroepen. De heer G. P. v. Leeu wen vertelde met gemengde gevoe lens deze dag te openen. Hij schetste het noodlot, dat in zovele boeren- en tuindersgezinnen is binnengeslopen Helpt onmiddellijk! Giro 9575 in de afgelopen twee dagen. Op ont roerende wijze bracht hij naar vo ren, wat het zeggen wil getx-offen te worden door een watex-snood, die mens en dier op de meest harde wijze het leven beneemt. Spr. zei, dat net besluit, om de dag toch door te laten gaan, zeer moeilijk was geweest maar nu blij is doorgezet te hebben. Met een gebed voor de overledenen van de ramp besluit hij zijn ope ningswoord. Een hooggestemde rede van mr. Hans Velü volgde. Inleider begon met een schets van de vreselijke ramp, welke ons volle getroffen heeft. Hij beschouwde zeer diep de gesteltenis rondom het geloofsleven op het platteland. Ook daar trof hij een groeiproces aan van ongeloof, gedrag-en door een uiterlijke sleur en folklore. Positief stelde hij, dat vooral de jongeren geen sterk inge worteld geloof dragen, hoewel ex- kleine groepjes zijn die thans dieper willen graven. Op een leuke wijze vertelde hij verschillende tradities van Brabant en Limburg. Tenslotte liet hij zijn schijnwex-per gaan over Frankrijk, waar nu iets goeds staat geboren te worden. De overtuiging sprak hij uit, dat men in Frankrijk vaak beter katholiek is dan in ons land. Zijn hooggestemde speech brak hij af met het bewijs te leveren, dat de huidige jeugd geen leidende on bezielende idealen meer- heeft. Zijn negatief gestelde rede riep onder de jongeren, blijkens de discussie enige x-eactie op. OEGSTGEEST Toneelnitvoering gaat niet door. In verband met de ernstige toestand is de toneelavond, die was vastgesteld op a.s. Donderdag 5 Febr., voorlo pig uitgesteld tot Maandag 16 Fe bruari a.s.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4