Belgische Raad van State contra Europees leger Eerste Kamer nam begrotingen van Oorlog en Marine aan HET VADERLAND 11 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Regering zal advies waarschijnlijk terzijde leggen In zijn advies op het wetsontwerp, hou dende goedkeuring van het verdrag der Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.), dat ter goedkeuring bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers is ingediend, komt de Belgische Raad van State tot de conclusie, dat de principes van de Bel gische grondwet „niet in overeenstem ming te brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, dat supra-nationale ge zagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen". „Ook de bevelvoering over het leger wordt de Koning door dit verdrag ont nomen en de Kamers verliezen de con trole op de defensiepolitiek, doordat het leger opgenomen wordt in het Europese leger", zo heet het verder. De Raad van State is dan ook van oordeel, dat de grondwet zich verzet tegen goedkeuring door het Parlement van bedoeld verdrag. „Slechts een dringende noodzaak, zoals de handhaving van 's lands onafhanke lijkheid, zou de goedkeuring door de wetgevende Kamers van het verdrag der E.DG. zonder voorafgaande herziening van de grondwet, kunnen rechtvaardi gen". De Raad van State heeft slechts een adviserende taak en slechts het Belgisch Parlement kan over het wetsontwerp be slissen. Uit het feit, dat minister van Zee land het wetsontwerp reeds bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft in gediend, mag worden opgemaakt, dat de regering geen rekening zal houden met het afwijzende advies van de Raad van State. Zij zal ongetwijfeld bij de behan deling in het Parlement er op wijzen, dat de „dringende noodzaak", waarvan de Raad van State in zijn advies spreekt, aanwezig is. Verwacht wordt, dat de Kamerleden van de C.V.P., die in de Kamer over een absolute meerderheid van vier stemmen beschikken, de partijdiscipline in acht zullen nemen en dat het wetsontwerp zal worden aangenomen met de socialistische liberale en communistische oppositie tegen. De grondwet zou dan eerst na de volgende algemene verkiezingen herzien worden. Frans gebrek aan geestdrift De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van de Franse Nationale Vergadering heeft de socialist Jules Moch, voormalig minister van Landsver dediging, aangewezen als rapporteur over zaken, verband houdende met de voorge stelde Franse bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag. De commissie voor de strijdkrachten heeft haar voorzitter, generaal Pierre Koenig, een aanhanger van generaal De Gaulle, aangewezen als rapporteur over dezelfde aangelegenheid. Moch en Koenig zijn beiden tegenstan ders van het E.D.G.-verdrag in zijn hui dige vorm. Men beschouwt de hun ver strekte opdrachten als een aanwijzing van de bracht van het verzet in de Fran se Nationale Vergadering tegen bekrach tiging van dit verdrag. Sneltrein Basel—A'dam ontspoord De D-trein van Base] naar Amsterdam via Luik—Maastricht is gisteren 20 km voor Luik ontspoord. Drie reizigers He pen lichte verwondingen op. De reizi gers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Nederland vervoerd. Volgens spoorwegautoriteiten is het on geluk waarschijnlijk het gevolg van dè ontsporing van de tender op de oprit van de brug over de Ourthe. De ontspoorde tender stuitte op een wissel, waardoor de volgende wagons eveneens ontspoorden. De locomotief bleef in het spoor en trok de ontspoorde wagens tegen de brug op, waar zij teger, de leuning bleven hangen. West-Duitse grens- politie wordt versterkt De West-Duitse Bondsdag heeft beslo ten de grenspolitie van tien tot twintig duizend man uit te breiden. De Vrije De mocratische en de Duitse Partij hadden een motie hiertoe ingediend, welke met 188 tegen 144 stemmen bij vier onthou dingen werd aangenomen. Communisten en socialisten stemden tegen. De bedoe ling is de snelle groei van de Oost-Duitse Volkspolitie aan de andere 2ijde van het IJzeren Gordijn bij te houden. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft in de Oost-Duitse „Volkskamer" voro de eerste maal gesproken over de vluchtelingenstroom uit de Sowjet-zone van Duitsland naar het Westen. Hij ver klaarde, dat deze massale uittocht „een gevolg was van een tegen de S.U. gevoer de zenuwen- en leugenoorlog". „Zelfs wordt gepoogd", zo vervolgde Grotewohl, „leden der Oost-Duitse regering door be loften en bedreigingen naar het Westen te lokken". Bij de behandeling van de begroting voor 1953 deed de premier een hevige aanval op de minister van Financiën, dr Hans Loch, Hij verklaarde, dat op het ministerie van Financiën „op bureaucra tische en kapitalistische wijze wordt ge werkt", en voegde hieraan toe: „de mis dadige ven-aders in regeringskringen zul len worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". Critiek op de B.B.C. Twee Britse bladen hebben, critiek geleverd op de wijze, waarop in Enge land gewaarschuwd werd voor over stromingen. Da critiek is vooral gericht tegen de BBC. De Daily Sketch" stelt de Nederlandse radio, die een zender ter beschikking van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. „In Nederland", aldus het blad, „werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse gela ten. Men kan veilig zeggen, dat in En geland millioenen niets van de over stromingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand geno men hadden." De „Daily Mirror" is van mening, dat de BBC haar programma had moeten onderbreken om de bevolking in te lichten, Het blad eist een onderzoek naar de reden, waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werden. Unilever op de Antillen In verband met de nieuwe en gunstiger bepalingen i.z. winstbelasting en inkom stenbelasting mede voor beleggingsmijen, heeft Unilever N.V. op Curasao opgericht de Mavibel International N.V. (Mij voor internationale beleggingen) met een ka pitaal van 10 millioen dollars. Hoogenboscli N.V. 8 pet De directie vanHoogenbosch' Schoe nen N.V. deelt mede, dat 1952 voor de N.V. een gunstig jaar is geweest. In vergelijking met 1951 zijn de om zetten in geld, ondanks de prijsdaling, vrijwel gelijk gebleven. Het aantal ver kochte paren is aaumerkelijk gestegen. Het bedrijfsresultaat is dan ook van dien aard, dat 8 pet dividend zal worden uitgekeerd (onv.). Koers aandelen giste ren: 101%. Tabellen 1952 Verschenen zijn bij de Uitgeverij Hen drik Sythoff's Financiële bladen N.V. te Amsterdam de Tabellen 1952 van laagste en hoogste koersen en dividenden over de jaren 1942 tot en met 1952 met aan tekeningen, maandomzebten, wissel- en discontokoersen, overzicht emissies 1952 en agenda van de premietrekkingen in 1953. STRIJEN Scholieren herstellen de dijk. Scherpe Britse nota aan Cairo Selwyn Lloyd, de Britse minister van Staat, heeft in het Lagnhuis medege deeld, dat Egypte geen heil ziet in ge bruikmaking van geweld orn de Britten uit de Suezkanaalzone te verdrijven. Lloyd verklaarde, da;. Gr. Brittann-ë scherp had geprotesteerd bij de Egyp tische premier, generaal Naguib, tegen de anti-Britse bedreigingen van zijn of ficieren. Op deze nota gaf de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mah- moud Fawzi, de verzekering, dat Egypte streeft naar een oplossing door onderhan delen. Het Britse protest volgde op suggesties van Egyptische officieren om de guerilla tegen de Britse troepen in de Suezkanaal zone te hervatten. Staat dagvaardt reders van Faustus De staat der Nederlanden zal dezer dagen de dagvaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de „Faustus", die in de nacht van 6 op 7 November jl. in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de „Faustus". Het andere schip is in Jan. jl. verkocht. De eigenaars van deze rede rij schijnen Grieken te zijn en wonen in Engeland. De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en het wegwerken van het wrak. De Britse vereniging van radiozend amateurs heeft alle Britse stations ver zocht voorlopig niet uit te zenden op de 80 meter band, aangezien deze door Ned. amateurs wordt gebruikt voor noodver- keer. Onbevredigende indruk van discussies (Van onze parlementaire redacteur) IN HET HELLEGAT Botters brengen redding. Bonn bindt strijd aan tegen Vreemdelingenlegioen Het West-Duitse Parlement heeft een wetsontwerp aanvaard, op grond waarvan de aanwerving van Duitsers voor dienst neming in de legioenen van vreemde naties verboden wordt. Met algemene stemmen is het strafwet boek in die zin gewijzigd, dat tot gevan genisstraf veroordeeld kunnen worden Duitsers, die in het binnen- of buiten land geholpen hebben bij het werven van jonge Duitsers voor vreemde strijd krachten. Ook buitenlanders, die zich hiermede in Duitsland bezig houden, zijn strafbaar. Geen enkele natie werd bij name ge noemd, maar de actie is kennelijk gericht tegen Frankrijk, waarvan de aanwer vingscampagnes voor het beroemde Vreemdelingenlegioen de woede van het Parlement te Bonn opgewekt hebben. Bondskanselier Adenauer heeft het Par lement medegedeeld de Westerse bondge noten verzocht te hebben aan dergelijke wervingsacties een einde le maken. De Geallieerden hebben echter nog niet ge antwoord. Een West-Duitse communist over de ramp in Nederland De West Duitse communisten hebben de overstromingsramp in Nederland toe geschreven aan het „Atlantische pact" De communistische West-Duitse leider Max Reiman heeft een boodschap aan de Nederlandse communisten gezonden, waarin hij zegt: „Uw dijken, uw bescher ming tegen rampen, zouden sterker zijn geweest, indien de openbare geldmidde len als gevolg van de politiek van het Atlantisch Pact niet waren verlcwist voor de Amerikaanse oorlogsvoering. De vei- tegenwoordiger van dit Pa-ct, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, waart op het ogen blik rond door Europa". De communistische leider voegt hier aan toe: „Een herschepping van de na tuur in de S.U. bewijst, dat een ramp niet onvei-mijdelijk is. Wij verplichten ons daarom onze pogingen om hermilitarisa- tie van West-Duitsland en een imperia listische oorlog te voorkomen te ver hevigen. Rotterdam aan groot gevaar ontsnapt Het heeft maar weinig gescheeld of grote delen van Zuid- en Noord-Holland, met inbegrip van de stad Rotterdam zou- den in de nacht van Zaterdag op Zondag eveneens een prooi van het water zijn geworden, In een uiteenzetting voor bui tenlandse diplomatieke vertegenwoordi gers in ons land verklaarde dr ir Van Veen, hoofd-ingenieur van de Rijks- I waterstaat, dat, indien de dijk ten Wes ten van Rotterdam, de Schiela.ndse Hoge Zeedijk, was doorgebroken, de ramp nog geweldiger afmetingen zou hebben aan genomen dan thans reeds het geval is. Het gebied rondom Rotterdam ligt n.l. nog lager dan het reeds overstroomde. De Hoge Zeedijk begon het op één punt reeds te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 mili tairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten spring-.n om dichtingsmateriaa] te krijgen indien men dynamiet bij de hand had gehad. Als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot deel van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd. Den Haag zou grotendeels gespaard ge bleven zijn, omdat het op hoog duinzand ligt. Een doorbraak zou betekend hebben, dat drie millioen mensen gevaar zouden hebben gelopen, in dit dicht bevolkte ge bied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te redden. Dr ir Van Veen, die er op wees, dat het gevaar in Zuid-Nederland nog niet geheel geweken is, verklaarde te hopen, dat de dijken deze zomer hersteld kun nen zijn. Na één of twee maanden kun nen de gebieden weer droosgemalen zijn. daar men thans over een betere outillage beschikt dan kort na de oorlog. Daar het water thans hoger is gekomen dan men ooit voor mogelijk had gehouden, zal men niet kunnen volstaan met uitslui tend het herstel van de beschadigde dij ken. Een verhoging van de bestaande dijken is onvoldoende en veelal ondoen lijk, daar steden als Dordrecht op de dijk zijn gebouwd en moeilijk verwijderd kunnen worden. Men zal het in een an dere richting moeten zoeken. In dit ver band gewaagde de hoofd-ingenieur van de reeds bestaande, doch wegens de daar aan verbonden hoge kosten voorlopig terzijde gelegde plannen tot een grote afdijking. Wil men het water er uit hou den, aldus ir Van Veen, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzondering van de Niéuwe Water weg en de Schelde. Gas en electra in Rotterdam normaal De werkzaamheden bij het gemeente lijk energiebedrijf te Rotterdam zijn nu zo ver gevorderd, dat het, mede door de van elders via het koppelnet verkre gen hulp mogelijk is gebleken, de be perkende bepalingen voor het electrici- teitsverbruik van hedenmorgen af op te heffen. Ook het, gasbedrijf is thans de moeilijkheden geheel te boven en werkt nu weer op volle capaciteit. „De krenten zijn telefonisch verbon den" zei jaren geleden iemand, toen wij op Schiermonnikoog waren en het hotel op Zondagmorgen een substantie ser veerde, welke als „krentenbrood" werd aangekondigd. Aan dat grapje, dat wij nu nóg niet begrijpen en daarom waarschijnlijk heb ben onthouden, deed de. behandeling van de defensiebegroting in de Eerste Kamer denken. Voornamelijk oud brood: ook minister Staf herhaalde veel, wat in zijn memorie van antwoord reeds voorkwam Erger, en lichtelijk beschamend is dat in deze, voor Nederland uiterst span nende dagen, waarin de lijst van slacht offers van de watersnood een angstwek kende lengte krijgt en de worsteling tegen het water de inspanning van de gehele natie eist, het voornaamste Onder werp van de gedachtenwisseling in de Volksvertegenwoordiging.... het Huma nistisch Verbond was. Terwijl een be groting ter tafel lag van rond 1500 mil lioen voor onze defensie, een nauwelijks te dragen financieel offer voor het Ne derlandse volk. De heer Wendelaar (V.V.D heeft op deze tegenstelling ge wezen. Toen de heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) de invloed van het humanisme in het leger schetste als een „dodelijk gevaar voor onze beschaving", verdween een ogenbük die rustige Ka mer uit onze aandacht, zagen wij de in gestorte huizen van Zierikzee. dat oude stadje met zijn prachtige poorten, waarin velen van honger en koude zijn gestor ven. Dachten wij aan al die gebieden, waar dood en ellende hun offers hebben geëist, de soldaten en de studenten een verbeten strijd voeren tegen het water. &&&POHT E1V WEDSTRIJDEN N. G. M. van Wijk Bonds- ridder Woensdag had te zijnen huize Molen laan 3 te Rijswijk de huldiging plaats van de heer N. G. M. van Wijk, die 25 jaar zijn beste krachten heeft gegeven in tal van commissies voor het lage: voetbal, Commissie Katholiek Voetbal, Diocesane RK Sportbond en als Commis sielid van de KNVB. Het Bondsbestuurslid de heer drs W. Reyseger die vergezeld was van de Secretaris-penningmeester van de KNVB de heer L. Brunt, schetste de jubilaris als een actief .werker in tal van Commis sies en stelde hem als het lichtend voor beeld van de jongeren. Het deed spreker genoegen dat het Bestuur van de KNVB besloten had de heer Van Wijk te benoe men tot Bondsridder, een hoge onder scheiding welke sporadisch wordt toe gekend. De heer mr E. G. van Bisselick, voor zitter van de afdeling 's Gravenhage van de KNVB met de heren J. H. F. de Boer en A. M. Dijkman, vertegenwoordigende de jubileumcommissie, karakteriseerde de heer Van Wijk als een energiek per soon, die bergen werk voor de afdeling 's Gravenhage gedurende het afgelopen 25 jarig tijdperk heeft verricht. Spreker overhandigde namens de aangesloten enigingen en Bondsofficials een fraai vloerkleed. De Commissie Katholiek Voetbal was vertegenwoordigd door Rector Grimber gen, de heer H. v. d. Heuvel kwam als afgevaardigde van de Diocesane Katho lieke Sportbond en belden boden even eens geschenken aan. Alle sprekers hadden tevens één wens, nl. dat de jubilaris weer spoedig hersteld zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. De heer Van Wijk die een rustkuur moet ondergaa^n dankte voor de onder scheiding, dié hem ten deel was gevallen en voor de fraaie geschenken, die hij voorts heeft mogen ontvangen. Hij hoop te spoedig weer zijn beste krachten aan de sport te kunnen geven. A.D.O.H.B.S. op Zaterdag avond a.s. Wegens ongunstige weersomstandig heden is de wedstrijd H.B.S.A.D.O., welke gisteravond op het V.U.C.-veld zou worden gespeeld ten bate van het Ram penfonds, uitgesteld tot Zaterdag 7 Februari a.s Voor de organisatie van de Olym pische %elen in 1960 zal de stad Tokio 1 ar cand'idatuurstellen. Maandagavond word't vip de Hoky een ijshockey wedstrijd gespeeld tussen ..H.Y.C. en de Ijsvogels ten b van de slachtoffers van de watersnood. Touriiooi om het wereld kampioenschap 1954 Voor het tournooi om het wereldkam pioenschap 1954 (coupe Jules Rimet) waarvan de eindronden in Zwitserland worden gespeeld, hebben de volgende veertig landen ingeschreven: Zwitserland, Zweden, V/. Duitsland, Haiti, Oostenrijk, Brazilië, Frankrijk, Engeland, Portugal. Finland, Eire, Italië, De Saar, Ver.- Sta ten, Luxemburg, Chili, Joegoslavië, Korea, Polen, Egypte. Hongarije, China, Ir.dia, Wales. Israël, Griekenland, Spanje, Mexico, België. Roemenië. Turkije. Japan, Schotland, N. Ierland. Peru, Bulgarije, Tsjeehoslowakije, Noorwegen, Vietnam en Uruguay. Deense deelneming De heer Ebbe Sehwarz, voorzitter van de Deense Voetbal Bond heeft een tele gram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Tevens biedt hij aan een wedstrijd in Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot de week die 2f Maart eindigt zijn hiervoor, wat de Deen se Voetbal Bond betreft, beschikbaar. Overgespeelde Cupwedstrijden De uitslagen van de wedstrijden, welke voor (3e vierde rondo van de F.A. cup werden overgespeeld, luidden: Birming ham City—Sheffield United 3—1, Brent ford—Aston Villa 1—2, Luton Town- Manchester City 51, Tottenham Hotspur Preston North End 10, West Brnin- wich Albion—Chelsea 00 na verlenging. Haagse sclioolwedstrijden Evenals voorgaande jaren zullen ook thans weer Sclioolwedstrijden in Den Haag worden gehouden en wel op Woensdag 8 en Donderdag 9 April e.k Wedstrijden afgelast De t afeltennis weastrij den voor dé hoofdklasse en de overgangsklasse van de N.T.T.B., vastgesteld voor Zaterdag r Zondag zullen in verband met de na tionale ramp niet doorgaan. Ook alle handbal wedstrijden voor Zaterdag en Zondag zijn afgelast. Alle wedstrijden, die door de afdeling Den Haag van de KNVB (de voorm. Haagse Voetbalbond) voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgesteld, zijn afgelast. De ontmoeting Haags K.N.V.B.-elftal Rotterdams K.N.V.B.-elftal gaat op Dins dag 10 Februari 1953 niet door. De bokswedstrijden, welke op Vrijdag Februari a.s. door D.O.S. ten bate van het Nationaal Rampenfonds in de Dierentuin zouden worden gehouden, zijn uitge steld tot Vrijdag 13 Februari a.s„ daar in de Dierentuin geen zaal -beschikbaar SCHAATSENRIJDEN Wedstrijden in Noorwegen voor Rampenfonds De oorspronkelijk in het Bislet Sta dion vastgestelde liefdadigheidswedstrij den waaraan o.m. Hjalmar Andersen zou deelnemen tezamen met de Nederlandse rijders zijn wegens bezwaren van de Noorse Bond naar Tousbcrg verlegd. Het zijn tweedaagse wedstrijden welke gisteren zijn begonnen. De Noor Finn Hodt heeft na deze eer ste dag de leiding genomen. Hodt won de vijfhonderd meter in 43 seconden en werd derde op de drieduizend meter in een tijd van vijf minuten 13.9 seconden. Hodt heeft thans voor de gecombineer de tijden een puntenaantal van 95.317. Antón HuiskeS staat als tweede op de ranglijst met 97.067 punten, Pat Mc- Namara Is derde met 97.117 pt, Kees Broekman vierde met 97.267 pnt en Wim van der Voort staat na de eerste dag op de achtste plaats met 100.250 punten. Anton Huiskes reed de vijfhonderd meter in 45.1 seconden en plaatste zich vierde vlak voor Kees Broekman (45.8) Wim van der Voort boekte een tijd van 46.2 en werd zevende. De drieduizend meter werd gewonnen door Broekman in 5.08.8, Huiskes werd tweede in 5.11.8 en Wim van der Voort twaalfde in 5.24.3. Daar is de phase van het „dodelijk ge vaar" reeds overschreden, heerst de dood in al zijn verschrikking. Daar wordt niet om beschaving gestreden, maar om kost bare levens van tienduizenden mensen. Het Binnenhof ligt wel zeer ver van de noodgebieden. dachten wij. luisterend naar wat verschillende sprekers in de Eerste Kamer zeiden. Al heeft niemand verzuimd woorden van waardering te spreken over het menslievend hulpbe toon, dat de soldaten bieden. Ook de minister gewaagde daarvan, deelneming betuigend voor hen die bij het reddings werk omkwamen. Slechts enkele mili tairen hebben geweigerd. Zondag j.l. ge volg te geven aan de oproep van de generale staf. Zij zullen hun straf niet ontlopen. Met lof sprak de minister over het uitnemende werk, dat met vliegtui gen is verricht, over de hulp, die het buitenland biedt. Hij zei te verwachten, dat de Volksvertegenwoordiging het de Regering mogelijk zal maken het herstel in de noodgebieden krachtig aan te pak ken. Daarvoor zullen zeer grote bedra gen nodig zijn, onafhankelijk van de defensie-uitgaven. De klachten, die van verschillende zijden werden geuit betroffen detailpun ten. Men vindt ze in het verslag van gisteravond, De minister deelde nog mede, dankbaar te zijn voor de hulp uit het buitenland. Kazernes in Brabant zul len worden ingericht voor evacué's, de herhalingsoefeningen voor het 44ste regiment welke in Maart zouden plaats hebben zijn afgelast. Kazernebouw De critiek op de kazernebouw achtte de minister niet reëel. Gezaghebbende deskundigen zijn vol waardering voor hetgeen ons land presteert. Overgangs vliegtuigen met straalaandrijving zijn in bestelling, personeel van de koopvaardij vloot wordt opgeleid voor bediening van scheepsgeschut. Voor deze vloot zullen dit jaar honderden kanonnen komen („kanons", zou Marine zeggen). De i „Karei Doorman" zal langer uit de vaart blijven omdat het personeel nodig is voor de nieuwe kruisers. De minister gaf toe. dat er behoefte is aan beroepsper- soneel, niet alleen aan jonge mensen. Tegen een commissie, als door de heer Algra bepleit, had de 'minister echter bezwaren van practische aard. Hij hoopt dat, als maatregelen worden genomen voor verbetering van de positie der mid dengroepen. ook de officieren daarvan zullen profiteren. De kwestie van de militaire oorlogsslachtoffers wordt com missoriaal bekeken. Het is moeilijk een uitzonderingspositie te scheppen voor de weduwen van invaliden die na hun diensttijd trouwen. De minister ontkende tenslotte, dat hij bijzondere privileges zou hebben gege ven aan het Humanistisch Thuisfront, Hij zal nagaan of het subsidie aan de militaire tehuizen verhoogd kan worden. En wat de Ned. Mil. Missie betreft, deze kwestie moet nog worden opgenomen met de Indon. regering. Misschien keert de missie het volgend jaar terug, mis schien vroeger. De begrotingen van Oorlog en Marine werden tenslotte goedgekeurd z.h.s., met aantekening van het tegenstemmen van de communisten. Internat, wedstrijden te Drontheim De te Drontheim gehouden twee daagse internationale schaatswedstrijden brachten het volgende eindklassement: 1. Haugli 198.776 punten; 2. Offenber- ger 202.290 pnt; 3. Stene 202.533 pnt; 4. Maar se 204.107 pnt; 5. Dahlberg 205.090 pnt. Van 't Oever werd 7e, Schuier 8e en De Graaf 14e. IJSHOCKEY HHYCPreussen Krefeld 7-4 Op de Hokij alhier werd een ijshockey- wedstrijd gespeeld tussen HHYC en de Duitse kampioensploeg Preussen Krefeld. HHYC won met 7—4 (0—2, 4—0, 3—2). Waren de Duitsers in de op Dinsdag avond gespeelde wedstrijd tegen een bondsploeg sterk in de meerderheid ge weest, ditmaal was het HHYC, dat de toon aangaf. In de eerste periode moesten de Hagenaars nog op temperatuur komen, doch in de tweede en derde periode waren zij heer en meester op de baan en gaven zij hun tegenstanders weinig ge legenheid tot scoren. Hoewel de doelpunten voor HHYC hoofdzakelijk van de stick kwamen van hun Canadese teamgenoten hebben de Haagse spelers toch productief werk ge daan. Voor HHYC doelpuntte Zukiswskl (3x), Horchuck (2x1, Lisky en Van der Bau- men, terwijl Sohibukat, Kremershof t2x) enQuales voor Preussen Krefeld het net vonden. Vrijman biedt Eerste Kamer excuses aan De heer J. S. W. Vrijman heeft blij kens een schrijven aan de Eerste Kamer, waarvan mr Wendelaar gisteren mede deling deed erkend de commissie van de verzoekschriften misleid te hebben inzake zijn houding gedurende de oor logsjaren. Het leéd en de schande, welke zyn deel werden in de jaren 1923 tot 1940, waarin hij naar eerherstel streefde, heb ben bij het uitbreken van de oorlog zijn denkvermogen in de war gebracht. Hij bood zijn excuses aan en verzocht de Kamer om een milder oordeel. SCHAKEN. Int, tournooi te Boekarest De uitslagen van de partijen, gespeeld in de evende ronde luiden: Smyslov— Troisanescu 10; PetrosjanMilev 10: TolushFilipp 1—0; Spassky—Saitar L. SzaboStoltz 1—0 Cicoalfea— Radulescu 10; BarczaBarda 10* O'KellyReiCher De nartijen BoleslavskySliwa en S. Szabo—Go- lombek werden afgebroken. Om het Russische kampioenschap De zesde en laatste partij van de twee kamp tussen Botwinnik en Taimanov is na 5 uur afgebroken in een gecompli ceerde stelling, met aan weerskanten 15 stukken op het bord. Botwinnik, die met wit speelde, deed herhaaldelijk pogingen om een doorbraak te forceren, maar Taimanov pareerde alle dreigingen. Invoer van zuivelproducten in Amerika Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Den Hartog over de Amerikaan se maatregelen tot beperking van de in voer van zuivelproducten hebben de ministers Beyen en Luns en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening het volgende geantwoord: 1. Op 30 December 1952 heeft de rege ring van de Ver. Staten van Amerika door wijziging van de „defence food: order" welke is gebaseerd op de „defence production act 1950" de in voer van vollemelkpoeder, karnemelk poeder en roompoeder aan beperking onderworpen, in die zin, dat gedurende het eerste kwartaal van 1953 niet meer ingevoerd zal mogen worden dan gemid deld van elk dezer producten geïmpor teerd werd gedurende de eerste twee kwartalen van 1952. De gegevens, waarop de hoeveelheden, welke Nederland tot einde Maart a.s. in de Ver. Staten zal mogen importeren, worden gebaseerd, zijn nog niet beschik baar. Tegelijkertijd werden in de bestaande restrictieve maatregelen ten aanzien van andere zuivelproducten enige wijzigin gen aangebracht, n.l. verhoging van het toegestane basisquotum voor blue mold cheese en opheffing van de invoerbeper king op caseïne en gesmolten kaas, gefa briceerd uit Edam- en Goudakaas. Hier mede zijn echter nog niet opgeheven de in Juli 1951 ingevoerde quantitatieve in- voerrestricties op Edam, en Goudakaas. 2, H.M.'s ambassadeur te Washington heeft reeds te bevoegder plaatse van zijn bezorgdheid doèn blijken met betrekking tot de op 30 December 1952 ingevoerde invoerbeperkingen, welke een gevoelige slag toebrengen aan de Nederlandse ex port naar de Ver. Staten. De regering staat voorts in voortdurend contact met de regeringen van de landen, die even eens door Amerikaanse invoerrestricties zijn getroffen. Met deze landen wordt thans mede in afwachting van meer nauwkeurige gegevens nopens de draag wijdte van de onderhavige invoerrestric ties overleg gepleegd met betrekking tot de stappen, welke gedaan zouden dienen te worden, teneinde zo mogelijk opheffing of anders verzachting van de voor onze export van zuivelproducten zo nadelige bepalingen te bewerkstelligen. Javasche Houthandel Houders van 3% (5%) pet obligatiën ten laste van de N.V. Ver. Javasche Hout handel Mijen zijn opnieuw in vergade ring bijeen geweest voor de behandeling van het voorstel, in de jaren 1953/55 geen uitloting pari te houden, maar de aflos sing door inkoop bij tender te doen ge schieden. Dit voorstel was in de vorige vergadering als volgt geamendeerd: „De beslissing zal worden opgeschort tot de jaarcijfers over 1951 gepubliceerd zijn en dan wordt bepaald of tot uitloting, dan wel tot tender wordt overgegaan". Ook in deze vergadering werd uitvoerig ge discuteerd. Men werd het ten slotte eens, om uit de aanwezige obligatiehouders een commissie van vier te benoemen, die te zijner tijd het jaarverslag zal bestuderen en dan zal bepalen: tender of uitloting. De directie kon geen enkele toezegging doen, wanneer het verslag zal verschij nen. Indien dit niet voor 15 December 1953 gebeurt, dient aan de oude aflos- singsvoorwaarden, i.e. uitloting k pari, te worden vastgehouden. Nationale Handelsbank in Canada Een commissie van de Canadese Senaat heeft zich met 16 tegen 4 stemmen uitge sproken ten gunste van het verlenen van een octrooi aan de Mercantile Bank of Canada voor werkzaamheden in Canada- In deze bank zal de Nationale Handels bank uit Nederland een controlerend be lang hebben. De senaatscommissie voor bankzaken en handel nam dit besluit na de bezwa ren te hebben aangehoord van hoogge plaatste functionarissen van verscheidene Canadese banken tegen het verlenen van een octrooi aan de Mercantile Bank of Canada. Wanneer het besluit van de commissie door het parlement wordt goedgekeurd, zal de Mercantile Bank waarschijnlijk kantoren openen te Mon treal en Vancouver en later ook te Toronto. Verzekeringswezen bloeide in 1952 Volgens een opgave van het C.B.S. werd in December voor een bedrag van ƒ242.4 millioen verzekerd, waarvan 104,1 min kapitaal-, 120.6 rente- en ƒ17,7 min. volksverzekering. De totale verzekeringen in 1952 zijn hiermede ge stegen tot ƒ2.207,3 min, waarvan ƒ932,3 min. kapitaal-, ƒ1050,9 min rente- en ƒ224,1 min volksverzekering. In 1951 be droegen de verzekeringen ƒ2.017,2 min. Mozaïek van Econ. nieuws Blijkens een met toestemming van de Tripartite I. G, Farben Control Group door de I. G. Farbenindustrie A.G, in liquidatie gepubliceerd bericht, bestaat van 1 Maart 1953 af de mogelijkheid 6 pet obligatiën I. G. Farbenindustrie A.G. 1928, welke volgens de leningsvoorwaar den op 1 Juli 1945 aflosbaar zouden moe ten zijn gesteld, aan te bieden ter be taling van 110 pet van de hoofdsom en de tot 30 Juni 1945 verschuldigde rente. De betaling zal geschieden in Duitse Mark in de verhouding RM 10, DM 1,—. De Ver. Staten hebben de landen, die zyn toegetreden tot de internationale tarwe overeenkomst, meegedeeld, dat zij een verhoging van byna 40 pet wensen van de maximumprijs, welke bij de over eenkomst werd vastgelegd. De V.S. vil len deze maximumprijs gebracht zien van 1,S0 dollar op 2,50 dollar per busheL Volgens een mededeling van de Bank Deutscher Lander had West-Duitsland in Januari in de Europese Betalings Unie een voordedig saldo van 20,9 mil lioen dollar. De voorgaande maand had het een nadelig saldo van 27,3 millioen dollar. Het kwartaaloverzicht van de Rott.r- damsche Bank N.V. over het vierde kwartaal van 1952 bevat o.a. een zeer Interessant en zeer volledig overzicht van de toestand in het diamantbedrijf: pro ductie, verwerking, handel etc. Voorts zïin er de gebruikelijke statistieken en overzichten van de buitenlandse handel. Naar het „Financ. Dagblad" vernam zijn de laatste obstakels, die de hervat ting van de vrije handel in Duitse fond sen in de weg stonden, opgeruimd. Het zou in de bedoeling liggen, in de' loop van de volgende week de vrije handel in deze fondsen, waaronder de Dawes en Young leningen en de obligaties Duit se Kali-Syndicaat, weer toe te laten. Dit zal dan ongeveer acht jaren hebben vergd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6