Stroom van goederen en geld uit het buitenland Chinees voorstel vuren te staken Stampvol geladen Rijnaak met evacué s voer naar Rotterdam Ontroerende staaltjes van menslievendheid In Duits grensgebied grootse inzamelingen Zondag algemene gedenkdag Kerkdiensten in teken van gebed en DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 8 ZIERIKZEE ZAL WELDRA VERLATEN ZIJN (Van onze verslaggever) AAN BOORD ADRIANA JACOBA, 4 Febr. - In de brede stralenbundels, die het zwakke zonnetje over de spiegelgladde zee voor de haven van Zierikzee werpt blinken de masten van een 50-tal schepen, die daar sedert uren enkele al sedert enige dagen voor anker liggen. Vrijwel zonder uitzondering zijn ze alle tot aan de nok geladen met voedsel, kleren en schoeisel voor de bewoners van het Zeeuwse havenstadje doch binnen enkele dagen wellicht ook binnen enkele uren reeds zal dat alles niet meer nodig zijn. Zierikzee zal weldra ver laten zijn. Van alle zijden wordt er voortdurend op aangedrongen het plaatsje zo spoedig mogelijk te verlaten, daar elke nieuwe vloed het nu nog droge stadsgedeelte dreigt te overspoelen. Zierikzee is niet groter meer dan een paar honderd vierkante meters. Daarbuiten ligt de eindeloze overstroomde watervlakte. Op de Adriana Jacoba worden' op het ogenblik, dat we dit schrijven, de laatste vluchtelin gen, die de Rijnaak nog herber gen kan, binnengebracht. Grote luxe autobussen hebben de oud jes van dagen, waarvoor het schip is bestemd, aangevoerd. Steunend op de schouders van Rode Kruismannen of verpleeg sters passeren zij de loopplank en dalen de lange trap af naar het grote ijzeren ruim, waar art sen klaar staan om onmiddellijk de nodige hulp te verlenen. Ve len meest jongeren moeten ondanks hartverscheurend ge- i 'ween, teleur worden gesteld. Zij staan in eindeloze queue's aan de kade- en bieden een intens droevige aanblik. Hartverscheurend Een moeder, met een kind van Visie van Max Reimann NATO is de oorzaak van watersnood FRANKFORT, 4 Februari. (A.P.). De Wéstdui t'séi communist Max Reimann heeft een boodschap gezonden1 aan zijn geestverwanten in Nederland en daarin de oor zaak van de overstromings-1 ramp toegeschreven aan het NATO-pact. In de boodschap zegt Reimann „Uw dijken, uw bescherming tegen rampen, zouden sterker geweest zijn 1 indien de openbare geldmid- delen als gevolg van de poli tiek van het Atlantische Pact niet waren verkwist voor de 1 Amerikaanse oorlogvoering". slechts enige dagen in een grote deken gewikkeld, hangt bitter schreiend aan de jas van een geneesheer. Zij hoopt zo vurig eindelijk dit ellendige eiland te kunnen verlaten, dat het lijkt alsof een weigering haar met totale wanhoop zou slaan. Zij kan nog mee, doch zij is dan ook de allerlaatste. Tegen drie uur kan de tot in de uiterste hoeken bezette Rijn aak eindelijk zee kiezen, rich ting Rotterdam. Een jonge vrouw met verwarde haren drukt haar kleine jongen vast tegen zich aan. Het kind kijkt verrukt naar het bekertje melk, dat het van een verpleeg ster heeft gekregen. Onbewust van wat zich rondom hem af speelt, kijkt het naar de zielige menigte, die rondom hem in het stro verzonken ligt. De reis is voor hem een evenement. Hij is nog te klein om de angst, die op het gezicht van zijn moeder valt te lezen, te begrijpen. Jonge heldin Een andere vrouw vertelt het droeve avontuur van een meisje dat naast haar staat. Zij is zeven tien jaar en aan niets is het haar aan te zien, dat zij de heldin is, waarvan de vrouw vertelt. Met haar vader, moeder en een klein zusje van drie jaar dreef zij op een vlot nabij Re- nesse, totdat het duidelijk werd, dat een van de drijvenden om de anderen te kunnen redden, het vlot zou moeten verlaten. Zij sprong in de top van een eenzaam boven de eindeloze zee vlakte opspringende tak. Twee dagen later werd zij door een helicopter ontdekt en naar Zie rikzee gebracht. En nu is zij hier. „We naderen Rotterdam" roept de stem van een verpleegster. Een kleine honderd dodelijk ver moeide mensen richten zich langzaam uit hun pijnlijke po sitie op. Anderen blijven apa thisch zitten, wezenloos voor zich uitstarend. In Rotterdam zijn ze ontscheept. Een grote colonne Rode Kruiswagens stond aan de Parkhaven gereed om de stum- perds naar de Ahoy-hallen te brengen. Van daar uit zullen zij verder gaan. r\ odelijk vermoeid J i van de doorstane j inspanning en emotie i is deze kleine op een i stapel kledingstukken in slaap gevallen. j Plunderaars gearresteerd DORDRECHT. 5 Febr. Vijf onverlaten, die zich aan plunde ring' in 's Gravendeel schuldig maakten, zijn gearresteerd en in gesloten in het huis van bewa ring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's Graven deel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half 7 's avonds tot 7 uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De poli tie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. ~iP de vliegbasis Woens- drecht worden rubberban den ingeladen in een toestel van de Rijksluchtvaartschool om straks boven het onderge lopen gebied te worden gedropt Allerwegen medeleven en sympathie (Van onze buitenlandse redacteuren) OVER de gehele wereld vaart een golf van mede lijden en sympathie voor de slachtoffers van de catastrofe die ons land heeft getroffen. Allerlei in stanties en niet in het minst particulieren getroosten zich grote opofferingen om zoveel mogelijk voor Ne derland te doen. Overal, waar men om hulp voor de getroffenen vraagtdoen zich ontroerende staaltjes van menslievendheid voor. Steeds komen er énorme hoeveelheden berichten binnen over acties en hulpverlening uit het buitenland, zodat wij ook thans een korte samenvatting geven van het voornaamste, dat er in de diverse landen voor ons zwaar getroffen land wordt gedaan. AUSTRALÏë: Comité voor hulp verlening opgericht. Alle inwo ners verzocht een dag loon af te staan. BELGIë: Complete kapsalon uit Brussel voor gedupeerde kapper. Belgische jeugd stelt 300 bedden, 300 matrassen en 600 dekens be schikbaar. CANADA: Watersnoodfonds ge sticht. 250 kisten met kleding worden van Toronto door de KLM naar Nederland vervoerd. CURASAO: Grote opbrengsten bij inzamelingen van geld en goederen. Grote stoot moet nog komen. B.P.M. stelt 500.000 gul den ter beschikking. Op eiland reeds ingezameld 708.000 gld. Op Aruba 55000 gld. DENEMARKEN: In schouwbur gen, eetgelegenheden en biosco pen staan collectebussen. De SAS, KLM en Sabana vervoeren goederen geheel kosteloos. Cata- (Van onze verslaggever) NIJMEGEN, 4 Februari. Onder het sympathieke hulpbe toon voor de getroffen gebieden, neemt dat uit bet Nederlands- Duitse grensgebied en met name uit de Kreis Cleve, een vooraan staande plaats in. Onder de Ne derlandse kolonie en onder de Duitse burgerij worden spontaan inzamelingen van geld en goede ren gehouden. De Duitsers heb ben hét initiatief overgenomen en als resultaat van de eerste inzameling kon vanavond een auto, gevuld met meer dan 2000 diverse kledingstukken bij het Roode Kruis te Nijmegen worden afgeleverd. Hiervan is meer dan de helft nieuw; ze werden door Duitse fabrikanten uit de Kreis Cleve beschikbaar gesteld. Verder heeft, Landrat Albers aan de Nederlandse Consul te Kleef de heer A. Jurgens mede gedeeld dat onder de Kleefse schoenindustrie een inzameling zal worden gehouden. Als eerste resultaten konden vijfhonderd paar nieuwe schoenen worden beschikbaar gesteld. Het Neder landse consulaat, te Kleef is dan ook in een soort warenhuis her schapen en de hulpactie van Duitse ziide neemt steeds grotere vormen aan. De Duitse overheidsinstanties, de kerkelijke organisaties en de onderwijzers on de scholen hou den in de Kreis Cleve een geld inzameling. Zondag zal in de Kreis Cleve in alle kerken wor den gecollecteerd voor de Neder landse rampgebieden. Geld en goed Kevelaar heeft de Nederlandse consul alreeds 2000 Mark toege zonden; in een begeleidend schrijven werd medegedeeld dat de bedevaartsplaats Kevelaar voor driehonderd mensen hotel accommodatie beschikbaar stelde. Bovendien werd een groot aantal adressen opgegeven waar Neder landse kinderen, kunnen worden opgenomen. Als eerste hulp van Duitse zij de ontving het consulaat een brief van een school in Winn'e- kendonk, een plaatsje bij Keve laar, waar de kinderen 42 Mark van hun spaarpenningen hadden afgestaan. De stad Goch houdt, in samen werking met de Nederlandse Vereniging aldaar een huis-aan- huis collecte. Firma's in Kleef hebben een groot aantal wollen dekens be schikbaar gesteld. Uit Aken werd een transport goederen naar Vaals vervoerd. In Gronau houdt de Nederlandse Vereniging een inzameling op grote schaal. Het Theater am Niederrhein heeft aangeboden in Nijmegen een voorstelling te geven, waarvan de gehele opbrengst zal worden afgestaan aan het Nederlandse Rampencomité. Ook het comité KleefNijmegen houdt een in zameling. De vrachtwagen met goederen uit Kleef was de eerste welke uit het buitenland over de grens kwam. De chauffeur, die de wa gen reed, had geen pas; bij de wagen waren geen papieren. De grensautoriteiten verlenen de grootst mogelijke medewerking om het vervoer van de goederen zo snel mogelijk te doen plaats hebben. llna-vliegtuig volgeladen met do® kens en kleding verzameld dooï het Deense Rode Kruis, vertrok ken. ENGELAND: In commissie heb ben kindertehuizen deuren wijd open gezet voor Nederlandse vluchtelingetjes. Het in de oorlog zwaar getroffen Coventry zond 30.000 gulden. 24 schepen van het vlooteskader in Duitsland naar Nederland gezonden, FRANKRIJK: Rode Kruis heeft talloze aanbiedingen gekregen om onderdak te verlenen aan dakloze kinderen. Enorme gel delijke steun. ITALIë: De Gasperi hield een roerende radiotoespraak, waarin hij speciaal voor Nederland om hulp smeekte. 30 Millioen lire stroomden in twee uur bijeen. Benjamino Gigli bood in deze uitzending 6000 gulden aan. Overstelpende aanbiedingen van alle zijden. De Paus zond een trein kleding. Een groot aantal kinderen onderdak geboden. Jeugd helpt spontaan. Genie troepen en brandweerlieden staan gereed. Negen ton medi cijnen worden gezonden. Tram personeel van Milaan bood een uur loon aan. ISRAëL: Regering göf opdracht om 500 kisten sinaasappelen te zenden. Ook warme kleding wacht op verscheping. LUXEMBURG: Regering heeft 2500 dekens aangeboden. NED. ANTILLEN: Op de eerste dag van de hulpverleningsactie werd op Aruba 65000 gulden op gehaald. Hulpacties worden ge organiseerd in grote particuliere bedrijven. NIEUW GUINEA: Centraal co mité voor hulpverlening opge richt. NOORWEGEN: Aanbieding van drie „fabricated houses". Twee rederijen schonken ieder 1000 gulden. Grote hoeveelheden de kens en beddegoed onderweg naar Nederland. OOSTENRIJK: Stroom van medeleven en sympathie. In enkele dagen millioenen bijeen. Episcopaat zond 100.000 shilling. Treinlading hout voor wederop bouw onderweg. 1000 kinderen kunnen worden opgenomen. Kath. Volkspartij schonk 120.000 shilling, die bestemd waren voor propaganda voor de a.s. verkie zingen. Socialistische partij schonk 100.000 shilling. In vele kerken worden bidstonden ge houden. Oud moedertje gaf 200 shilling, die zij zelf had gecollec teerd in het tehuis voor ouden van dagen. Onmiddellijk bestand in Korea? Op reeds overeenge komen voorwaarden TOKIO, 4 Febr. (Rtr.).- Tsjou en LaiChinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag een onmiddel lijke staking van het vu ren in Korea voorgesteld op de bestandsvoorwaar- den, die reeds met de ver bondenen gijn overeenge komen. Hei staken van het vuren zou moeten worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog on opgeloste kwestie van de repa triëring der krijgsgevangenen, aldus meldt radio-Peking. Tsjou deed dit voorstel Woens dag op de vierde zitting te Pe king van het politieke volksco mité, het voornaamste politieke orgaan tot de bijeenroeping van een Volkscongres (parlement) het volgende jaar. Hij verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een be stand in Korea en andere proble men in het Verre Oosten. Mao Tse Toeng is voorzitter van he comité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. Het voorstel is gedaan binnen 48 uur na president Eisenhowers mededeling, dat hij besloten had tot opheffing van de neutraliteit van Formosa. Brits commentaar Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken is het voorstel van Tsjou en Lai voor Engeland vol komen onaanvaardbaar. Volgens hem is het in wezen hetzelfde als het voorstel, dat vervat is in de Sovjet-resolutie over beëindiging van de strijd in Korea. Dit is reeds door de algemene vergade- rng der V.N, vóór Kerstmis j.l, verworpen. DEN HAAG, 4 Febr. - De regering deelt mede: in verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de geza- i f<j menlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dra- j gen van herdenking cn bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2