KORTGENE: ruwhouten kisten DE DIERENARTS UIT OUDE TONGE VERTELT Gehele families verdivenen Nog geen ongerustheid over de gezondheidstoestand Utrecht verwerkte vluchtelingen in record tempo HET VADERLAND 7 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 De vlag hing uit (Van een onzer verslaggevers) Over strobalen en zandzakken, hier en daar met ladders, deuren en planken tot loopbruggen verbonden, banen wij ons een weg door Kortgene, waar het water decimeter voor decimeter zakt. Door stukgeramde ramen werpen wij een blik in de geruïneerde kamer van een huis. Nat, troosteloos slijk en water. Zo hebben wij al honderden kamers gezien. Wij liepen over een dijk, letterlijk tussen twee wallen van cadavers. Een mens verhardt snel In een kleine woning hangen de over gordijnen nat en vuil voor de ramen. Wij schuiven ze opzij. Het grauwe licht valt de kamer binnen. Een mens ver hardt snel, zeker, maar daar in die ka mer grijst het. licht over stille lichamen van zes mensen. Een man, een vrouw, een meisje, een jongen. In een hoek van de kamer nog twee jongens; de een de hand gebald tot een wanhopige vuist. De ander' nog als in een poging om nog te zwemmen. Wij wankelen terug. Als wij weer op de dijk staan halen wij even diep adem, heel diep adem en staren in de verte. De toren van Kortgene's kerk staat daar hoog en somber tegen de grauwe hemel. De klok, die Zaterdagnacht alarm sloeg, is verstomd. Uit één der galmgaten steekt nog de vlaggestok met het rood- wit-en-blauw, dat Zaterdag vrolijK in de wind wapperde. Het was toen een dub bel feest dn Kortgene, wegens de ver jaardag van Prinses Beatrix èn wegens het in gebruik nemen van het nieuwe gemeentehuis. Die Zaterdag wat een tijd lijkt dat nu geleden! trok het plaatselijke orkest met vrolijke muziek door het dorp, een stoet blijde, uitgela ten 'kinderen er achteraan. De vlag hing toen uit. Nu nog, maar besmeurd en in flarden. Een tijdje later, na de eerste diepe halen aan een sigaret om de emotie de baas te worden, waarschuwen wij de rijkspolitie. Even later lopen mannen naar het huis met ruwhouten lijkkisten tussen zich in. Die liggen in lange rijen aan de haven. Yan vijftig mensen uit Kortgene weet men, dat zij verdwenen zijn. Van hoevelen evenwel weet men niets? Hele families zijn omgekomen, families, waar niemand meer naar zoekt. Wie miste deze zes, in dait huis daar langs de dijk? De radio geeft het aantal doden op: 800, 1000, 1200. Maar de burgemees' ter van Kortgene zegt, wat iedereen hier denkt: „Als het totaal beneden de 1500 blijft, valt het mee." „Valt het mee Kan dit nog mee vallen? Daar is de verschrikking van de Torendijk in Kortgene. De boerderij van de landbouwer De Visser, een vooraan staand man in dit vroeger zo welvaren de donp, bezweek het eerst. Het water, soms opgolvend tot boven de dakrand, ramde in enkele minuten de sterke mu ren stuk. De boer, de boerin, twee kin deren, een knecht en een meid verdwe nen in het ijskoude, wilde water. Even later volgden andere huizen. Nieuwe woningen, met betonnen muren. Nu staam' daar boven het water nog slechts de ruines, wat fragmenten Van muren, een .-'.uk zolder, scheefgezak'Een lrnge rij stukgeramde huizen, waar nie mand levend uit wist te ontkomen. een man, die zelf ook alles verloren heeft. Wij overhandigen hem de gevon den documenten. „Zij zijn beiden dood," zegt hij, doelend op de twee erflaters. Zijn eigen archief is weg; de twee ge typte vellen bergt hij zorgvuldig in zijn zak. Misschien alles wat er overbleef van de notariële dossiers Alleen misère Wat moet en kan men verder vertellen van Kortgene: hetzelfde als van Rilland, van Kruiningen, van Ellewoutsdijk, van Baarland en van al dia tientallen andere plaatsen. Alleen maar dat monotone ver haal van dood en ellende, van de diepste, allerdiepste misère. Het ls niet te be schrijven. Een kinderlijkje, dat aan komt drijven; de oude man. die vertelt, hoe zijn vrouw verdronk; de vrouw, die al leen maar zegt: „M'n man en de tien kinderen bennen d'r goed met 'ekommen, maar m'n ouwe moeder van drie en tachtig is er niet meer 's Namiddags staan wij op het bootje, dat heen en weer vaart tussen Noord- Beveland en Walcheren. Een stil water met schreeuwende grutto's en krijsende meeuwen. Dan het slapende Veere. zware deuren van de Campveerse toren liggen uit de scharnieren, de kelders zijn volgelopen en het wegdek is stuk. Maar het sierlijke torentje van het onbescha digde stadhuisje steekt boven het stadje uit. Men zou, nu het water is verdwenen, door deze oase van schoonheid willen dwalen om even te bekomen van al het verschrikkelijke. Doch de auto wacht Wij moeten verder: Middelburgrust een pinkelend carillon. Door d€ Sloepolder tussen Walcheren en Zuid- Beveland naar Goes. Van Goes naar Ierseke. Ierseke Aan de haven heerst daar een grote drukte van af- en aanvarende, lossende en ladende schepen, die de dienst onder houden op Zierikzee. In een vissersboot laadt de Marine opvouwbare sloepen en noodlicht-installaties. Boven de Ooster- schelde brommen de motoren van de circulerende vliegtuigen. In het oester stadje zelf is het raadhuis het evacuatie centrum voor een deel van Zuid-Beve land. Auto's rijden af en aan, vol met door het water van huis en haard ver dreven mensen. Ook vrachtauto's arri veren, volgeladen met kleren, dekens en matrassen, alles door en door nat, gered uit' de ondergelopen huizen. In de haven laadt men schoppen, zak ken, levensmiddelen, schijnwerpers. Alles wat men in de getroffen streken nodig heeft. Heel Nederland helpt. Ginds, in de duisternis, ligt de misère. De mens- in-nood hoopt en vertrouwt op allen, die hen in hun grootste nood willen helpen. Nu de storm is bedaard en het water zakt, lopen wij over de dijk. Aan c.e voet daarvan liggen stoelen, tafels, hout en stro, cadavers van paarden en var kens, van koeien, en kippen, van honden en katten. Tussen het gras van de dijk fladderen wat papieren. Wij zien zacht-rose glimmering van een zegel en rapen het papier op. Het zijn twee tes tamenten. Verleden voor notaris Klop, Mr Kesper bezocht Goeree- Overflakkee L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft gisteren een bezoek gebracht aan en Overflak'kee, alwa- r -j a overleg met burgemeesters en andere autoriteiten een reeks maatregelen trof tot leniging van de nood. Het nodig Twee dagen zitten wij reeds te midden van de diepste menselijke ellende, de ellende in de door de watersnood getroffen gebieden. Wij zagen de dodèn, de ravage. Niets is in staat die ellende te be schrijven. Wat in deze gebieden gebeurde is erg. Zo erg, dat het moeilijk is om het juist in woord of beeld uit te drukken. U allen, die dit leest, kunt u waarschijn lijk nauwelijks een voorstelling maken van dit alles. Weest er van verzekerd, dat hier en daar hulp moet komen, terstond. Helpt. Met alles wat u kunt. Het is nodig, heel nodig. Ontzeg uzelf iets voor hen, die alles verloren. Gedeftkt giroreke ning 9575 van het Nationaal Ram penfonds. PAPENDRECHT De dijk gaat weer dicht. (Luchtopname ANP-foto) „Kom. dadelijk even terug" Post voor geëvacueerden De P.T.T. verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kun nen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbla den en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten >r dreswijzigmg, d'.è r alle post- 1—ntoren verkrijgbaar -jn. De corres pondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dag. - be zorgd kan worien, zal aan de afzenders wnrden teruggezonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het an de verzonden stukken. Regeringsvoorlichtings dienst doet goed werk Spoedige hulp ls dubbele hulp; dit motto geldt meer dan ooit in de strijd, die ons land sedert Zaterdagnacht tegen het water voert. Spoedige hulp kan slechts worden geboden met snelle ver bindingen. Daar het telefoon- en tele- graafverkeer in de rampgebieden van het eerste uur af grotendeels was ontwricht, bracht de radio uitkomst. Een berichten dienst werd uit de grond gestampt, en 24 uur per etmaal klinken nu mededelingen en inlichtingen door de aether, die voor zorgen, dat een plaats op Schouwen benzine krijgt en dat ten Oosten van Kortgene rubberboten worden afgewor pen. Het centrum van deze berichtendienst is in Den Haag bij de regeringsvoorlich tingsdienst. Het eerste bericht de regeringsverklaring van Zondagmiddag over de ramp, die ons land had getroffen is al door honderden andere gevolgd. Het bleek noodzakelijk een apart appa raat in het leven te roepen: telefonisten, die dag en nacht de binnenkomende mededelingen van de meest uiteenlopen de aard stenografisch opnemen, een redac tie om vast te stellen, welke mededelin gen voor radioberiohten in aanmerking komen en telexisten om de veraoeken of inlichtingen, die niet via de radio worden verspreid, door te geven aan de betrok ken instanties. De eerste dagen heeft het R.V.D,-perso neel dag en nacht gewerkt om de berich tendienst gaande te houden. Zij hebben nu versterking gekregen van personeel van andere diensten en vrijwilligers. Het rode lampje boven de ingang van de studio, waar omroepers van de omroep verenigingen vrijwillig langdurige dien sten doen, brandt vele uren per dag. De stromen berichten, die via microfoons en luidsprekers de luisteraars in geheel Nederland bereiken, zijn een bijdrage van niet te onderschatten betekenis in de strijd tegen het water. De heer J. A. Vreeswijk, dierenarts te Oude Tonge, het dorp, dat volgens de laatste berichten zo ontzettend heeft ge leden, nu naar Den Haag geëvacueerd, vertelde ons de gebeurtenissen in de ont zettende nacht van 31 Januari op 1 Febr. „We waren zonder aan Jets bijzonders te denkén naar bed gegaan het storm de deerlijk, maar niemand kon ook maar iets vermoeden wat ons boven het hoofd hing. Om vier uur heeft de stormklok geluid, ook de beheerder van het post kantoor heeft een uur achter elkaar bij alle abonné's de telefoonschel laten gaan, maar wü hebben door de storm niets ge hoord. Het was of alle dakpannen los lagen -en klepperden en het geluid van de wind was alles overstemmend. Om vijf uur echter vermoedde mijn dochter on raad, zij stond op, wilde naar beneden gaan, bemerkte dat het licht weigerde en toen zij de trap afging, raakte zij op de derde of vierde tree al in het water. Zij wekte ons, wij kleedden ons aan en wachtten er was door de duisternis niets te zien en wij dachten, dat alleen onze polder onder water was gelopen. Eerst toen het licht werd, konden wij door een verrekijker van een dakraam uit constateren dat heel Overflakkee één watermassa was. We zaten dus op de eerste verdieping. De keuken, totaal onder water, was on bereikbaar. we hadden geen stukje eten, geen druppel drinkwater. Vier en twin tig uur heeft dat geduurd lijken dre ven voorbij, kadavers van paarden, koeien en varkens nu en dan zagen wij in de verte redders met bootjes, die mensen.van de daken haalden of uit zol derramen trokken. Toen wij aan de beurt kwamen, waren we verkleumd, verhon gerd en half gek van de dorst. We werden naar een huis gebracht, dat nog droogstond en voor 't eerst hoorden we toen over de omvang van de ver schrikkelijke ramp die ons getroffen had. Met een grote schuit brachten ze ons naar Dinteloord en vandaar met een bus naar Den Bosch. Nu zijn we hier heer Vreeswijk is vele jaren lang dierenarts geweest in Oude Tonge. Hij is op jaren en kende iedereen in het dorp bij iedere naam weet hij te ver tellen over het aantal paarden, koeien en varkens dat bij die naam hoort. Zijn ver haal is in alle luguberheid zelfs eentonig: hij neemt een potlood en tekent dorp en dijken: daar woonde een landbouwertje met vrouw en dertien kinderen allen verdronken. Daar stond een schuur toen we voorbij voeren zaten er veertien man op het dak. „Kom dadelijk even terug", riepen ze, „om ons te halen. We rooien het wel zo lang". Toen de boot terug kwam was de schuur ingestort, allen verdwenen in 't water. Daar een gezin verdronken, de man die daar aan de voet van die dijk woonde, zag vrouw en zes kinderen verdrinken op die plek lagen veertien koeien dood Men zegt, dat alleen in Oude Tonge zeshonderd mensen dood zijn en dat op een inwonertal van tegen de drie dui zendVolgens de officiële gegevens is het aantal van bekende doden opge lopen tot 240. Boeiend is het verhaal van de talloze reddingen die de heer Vreeswijk in Oude Tonge zag verrichten door helicop- tères. „We kunnen de uitvinder van deze wondermachines niet dankbaar ge noeg zijn", zegt hij. Grenzen vallen weg De ambassade van België te 's-Gra- venhage deelt mede, dat de Belgische douane en grensoverheden de gewenste faoiliteiten zuilen verlenen aan perso nen van Nefteclandse nationaliteit, dde zich van Nedërlan'd' uit viS Tel - naar geteisterde gebieden in Nèder'a-J begeven, en door wie jn de huidig om standigheden geen identiteitsbewijzen kunnen worden overgelegd. Faciliteiten zullen eveneens worden verstrekt aan die i ersonen, welke goederen transpor t-ren bestemd voo-r de geteisterde bieden. Chirurg gedropped Voorlopig geen grootscheepse medische hulp nodig HET OGENBLIK is de gezondheidstoestand gunstig, ten minste voor zover men op de berichten kan afgaan, maar ik zou toch een stuk geruster zijn, indien alle kinderen tegen dyphterie gevaccineerd waren geweest," zo luidde de mening van de hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, dr C. Banning, over de de gezondheidstoestand in de getrof fen gebieden. „De plaatselijke, geïmproviseerde hulp is in gemeenten, die een doortastende en voor zijn taak berekende burgemeester hebben dit zijn er vele in één woord magnifiek." Van alle zijden is men de getroffen ge bieden te hulp gesneld, maar deze „wil de" hulpverlening heeft, waar het be treft de medische verzorging, niet veel zin. Gistermorgen kwamen er bijv. in Zierikzee 15 artsen aan, die daar even wel in het geheel niet nodig waren en dus werden teruggezonden. Zij hadden van tevoren geen overleg gepleegd over de wenselijkheid van hun komst en dit was dan het resultaat. Dr Banning raadt daarom ook de vele artsen en verpleeg sters, die zich ter beschikking stellen, aan, zich allereerst in verbinding te stel- Inzameling en verspreiding van goederen De intendance van het Nederlandse Rode Kruis gaat bij de inzameling en verspreiding van goederen van het prin cipe uit, dat alles van een centraal punt uit geregeld dient te worden. Het is dus mogelijk, dat wagens bv. uit Maastricht eerst naar Den Haag komen, maar het kan ook geschieden, dat een aantal vrachtwagens met gesorteerde goederen uit Groningen onderweg, rechtstreeks naar de noodgebieden worden gediri geerd, wanneer tevoren uit Groningen bericht gezonden was. Ongesorteerde goederen echter moeten naar de Intendance in Den Haag om ge sorteerd te worden. Behalve het eigen personeel van de Rode Kruis intendance, werken daar telloze vrijwilligers. Jaarbeurs iverd ingeschakeld MEUBELBEURS GAAT DOOR (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de stad Utrecht als prototype mag gelden van een evacuatie opvangcentrum, dan wordt in 't achterland zeer vlot afdoende aan de vluch telingen geboden. De eerste groep geëvacueerden, die in de nacht van Dins dag op Woensdag in de Jaarbeursgebouwen werd opgevangen, was binnen enkele uren ondergebracht. Op het stadhuis van Utrecht was het de gehele Woensdag nog een drukte van belang van personen, die kwamen melden plaats voor getroffenen te hebben. Het inrichten van een opvangcentrum in de Jaarbeursgebouwen is evenwel slechts een tijdelijke maatregel. Het ge meentebestuur heeft andere gebouwen in reserve ais de doorgang langere tijd in beslag zou moeten nemen. Er is dan ook geen sprake van dat de Voorjaars- beurs vanwege de watersnood en de consequenties daarvan niet zou door gaan. Het is mede in het belang van de ge troffen gebieden, dat alle vormen commerciële activiteit zoveel mogelijk doorgaan. Ook de meubelbeurs, die op 9 Februari begint gaat door. Men is reeds druk met de opbouw ervan bezig. En dit ondanks het feit, dat het Jaar- beursbestuur een groot deel van de enorme ruimten op het Vredenburg heeft beschikbaar gesteld voor het op slaan van goederen afkomstig van hulp verleningsacties e.d. Snel werk Gemeentelijke instanties en de pro vinciale evacuatie-commissaris hebben in een zeer snel tempo in Utrecht een goede organisatie opgebouwd, welke drijft op ervaren ambtenaren, die worden bijge staan door een staf van vrijwillige hulp krachten, o.a. zeer veel studenten. De eerste groep slachtoffers, welke men Woensdagnacht te verwerken kreeg, waren c'e proef op de som, dat de zaak goed in elkaar zat. Want deze groep kwam min of meer onverwacht. Het waren een kleine 300 mensen uit Zuid- Holland, die op eigen gelegenheid wa ren weggetrokken en zich hadden ge meld in de Rotterdamse Ahoy-hallen Daar kon men hen echter niet houden en zond men de groep in zeven grote bussen naar Utrecht door. Op het uitgestrekte Jaarbeursterrein aan de Croeselaan zijn twee grote hal len voor machine-expositie provisorisch als opvangcentrum ingericht. Het pavil joen van R. S. Stokvis dient als „regi stratiecentrum". De Jaarbeurs stond aan de ambtenaren ook eigen krachten af. In enkele uren waren de vluchtelingen na registratie bij particulieren onderge bracht. Wanneer de stad vol zit, gaat men over tot plaatsing van geëvacueer den in andere gemeenten, Amersfoort, Zeist, etc. len met hem of met het Rode Kruis, daar zij op die wijze gestuurd kunnen worden naar streken, vaar werkelijk ge brek is aan geneeskundige verzorging. Momenteel is bijv. in West-Brabant bet verzadigingspunt bereikt; er worden geen colonnes e.d. meer naar toe gestuurd. Van epidemie geen sprake Of, en zo ja, hoeveel gewonden er in de getroffen gebieden zijn, is nog niet te zeggen. Sinds Zondag zijn er o.a. vijf artsen door de hoofdinspecteur naar Dordrecht gezonden, een kinderarts Steenbergen, verpleegsters gingen met een stationcar naar Middelharnis, een arts en verscheidene verpleegsters vertrokken met brancards en spalken 's-Gravendeel en twee artsen bega ven zich naar Lage Zwaluwe. In Maas sluis is momenteel een militaire ploeg aan het vaccineren tegen typhus, dyph terie, para-typhus A, en B. Op last van de hoofdinspecteur zijn alle typhus- bacillendragers uit de geteisterde gebie den naar niet getroffen gemeenten over gebracht. Het betreft hie patiënten die op last van de inspectie een bepaalde leefwijze volgen, d.w.z. zelf speciale hygiënische voorzorgen treffen. Wan neer nu echter de watervoorziening is uitgevallen, is het niet veilig deze men sen eensklaps aan een andere leefwijze over te laten en op deze gronden berust dan ook hun evacuatie. Naar de mening van ar Banning zal alleen vaccinatie tegen typhus en para- typhus plaats hebben, wanneer men ver moedt, dat de mensen ongezuiverd wa ter hebben gedronken. Van gevaar voor een epidemie is echter vooralsnog geen sprake. Coördinatie Gedurende de eerste dagen van de watersnood heeft de samenwerking tus sen het Rode Kruis en de hoofdinspec tie van de volksgezondheid niet altijd helemaal geklopt. Zo vroeg b.v. Haam stede op een goed moment om een chi rurg. Deze werd ogenblikkelijk gezon den, voorzien van instrumenten. Maar onderweg moest het schip, waar hij op zat. ergens anders heen, zodat hij niet te bestemder plaatse arriveerde. Haam stede vroeg opnieuw om een chirurg en er d één gedropped. Toen bleek ech ter, dat het Roae Kruis ook iemand .estuurd had. De patient kreeg daardoor 'atuurlijk wel een zeer goede verzor ging, maar helemaal de bedoeling was het niet. Nu is vanaf vandaag een ver bindingsofficier benoemd een der oudste assistenten van het Zuidvval Zie kenhuis die voor het contact tussen beide instanties zorg zal dragen. Drijvend vergif geen gevaar Allerlei vragen bereiken het bureau van de hoofdinspecteur. Zo wordt b.v. herhaaldelijk gevraagd of men iemand kan sturen voor identificatie van lijken Dr Banning heeft dit probleem opgelost door te verwijzen naar de rivierpolitie in Rotterdam, die naar zijn mening wel de meeste ervaring met gevallen van verdrinking heeft. Ook wordt geregeld gevraagd, wat te doen met landbouwver giften. die in het water ronddrijven „Laat U maar rustig drijven," zo luidt dan het antwoord, „want zij zijn toch veel te veel verdund om nog kwaad te kunnen doen." Verschillende schepen liggen klaar om als noodhospitalen naar de overstroomde gebieden te trekken, maar men wacht nog af, om te zoeken naar plaatsen waar zij nodig zijn. De geneeskundige inspec teurs van Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land zijn voortdurend op pad om de situ atie in hun provincies op te nemen. Had men zich belet op de ramp kun nen voorbereiden? „Ja zeker, maar toch alleen wat betreft details", was de me ning van dr Banning. Men had direct na de oorlog een aanvang moeten maken met de massale inenting van zuigelingen „Dit is ontstellend Diplomaten vlogen boven de getroffen, gebieden „Zo erg hadden wij het ons niet voor gesteld." Dat was over het algemeen de reactie van een veertigtal diplomaten uit alle delen der wereld, dat gisteren met de „Abel Tasman", een DC 6 van de K.L.M., een vlucht van bijna twee uur boven de door de watersnood getroffen gebieden heeft gemaakt. Toen het toestel om even over één 's middags weer op Schiphol, het punt van uitgang, landde, toonden allen zich diep onder de indruk van hetgeen zij hadden gezien. De tocht boven de geteisterde delen van ons land werd gemaakt op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Za ken, dat vertegenwoordigd was door mr J. Visser en dr E. O Baron van Boet- zelaer. De gasten, die de vlucht met de „Abel Tasman" medemaakten waren de ambassadeurs van de Unie van Zuid- Afrika. India. Engeland. Frankrijk, Ca nada, de Ver. Staten, Japan, de gezan ten van Finland, Argentinië, Venezuela, Denemarken, Iran, Noorwegen, Israël, Brazilië, Zweden, Columbia, Ierland, Luxemburg, Polen, Portugal, Zwitser land, Peru, Egypte en de wnd. Hoge Commissaris van Indonesië.Voorts de zaakgelastigden of secretarissen van Bel gië, Hongarije, Pakistan, Joegoslavië, Oostenrijk, Mexico, Spanje, Chili, Grie kenland, Australië, Nieuw-Zeeland, Italië, de Federale Duitse Republiek en Tsjecho- slowakije, Ten slotte de immigratie- attaché's van Zuid-Afrika en Canada, als mede de vertegenwoordiger van de Ne derlandse Antillen, de heer Debrot. De diplomaten werden vergezeld van dr ir J. van Veen, hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat, die een uiteenzetting van de toestand gaf. Bij tamelijk goed weer ging de tocht van Schiphol via de kust, waar men het bij Scheveningen gestrande Franse vaar tuig duidelijk kon waarnemen. Vervol gens ging het land-inwaarts, naar Rot terdam, over IJsselmonde en de Hoekse Waard op de Moerdijk aan. Boven 's-Gravendeel waren de aange richte vernielingen duidelijk waar te nemen; uit de beweging op de wegen en de dijken viel op te maken, dat er hard wordt gewerkt aan het herstel der dijken. Toen men via Rilland en Bath het Zeeuwse gebied binnenvloog, werd het stil in het vliegtuig: de aanblik van de aangerichte schade deed de hoge waar nemers beseffen, dat de ellende, welke in deze gebieden geleden wordt, niet onder woorden is te brengen. Wirwar van schepen Boven Walcheren vliegend, was er een duidelijke opluchting merkbaar. Men vond het algemeen een gelukkige om standigheid, dat dit tijdens de oorlog zo zwaar getroffen en nog steeds in de herinnering van vele buitenlanders voort levende eiland, ditmaal niet zo zwaar geleden heeft als vele andere Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Boven Noord- Beveland ontmoette de „Abel Tasman" enkele hefschroefvliegtuigen, die op zoek waren naar mensen in nood In Ie wateren rondom Tholen werd de aan dacht getrokken door een wirwar van allerlei schepen, samengestroomd ora de helpende hand te bieden. Tussen twee boerderijen ontwaarde men duidelijk een witte sloep, die een aantal personen uit hun benarde positie bevrijdde. De terugweg naar Schiphol ging wederom langs de kust, doch de stemming aan boord was geheel anders dan op de heen reis: in de op gedempte toon gevoerde gesprekken was een hartelijk medegevoel met het Nederlandse volk duidelijk merkbaar. Versterkte rijkspolitie in rampgebied De ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1.000 man rijks politie uit het niet getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van lit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overigen gereed staan om naar behoefte te worden in gezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere versterking nodig zou hebben en ieze niet meer ge vonden zou kunnen worden bij de rijks politie in het overige deel van het land, dan zal aanvulling plaatsvinden uit de gemeentepolitie Daartoe zullen dan tijdig in overleg tussen de departemen ten van Justitie en van Binnenlandse '.aken aanwijzingen worden gegeven, zodat zelfstandige aanbiedingen aan de noodgebieden uit gemeenten met ge meentepolitie hoezeer de goede be doeling daarvan wordt gewaardeerd in het belang van de goede gang van zaken achterwege dienen blijven. tegen dyphterie, maar hier is niets van gekomen. De doktoren hebben daar ook niet voor de volle honderd procent aan medegewerkt en de ouders van de kin deren waren eveneens niet enthousiast. Verder heeft men uit deze ramp geleerd, dat het van ontzaglijk groot belang is over communicatiemiddelen te beschik ken. Dr Banning zal dan ook met kracht propageren, dat elke gemeente of een kleine groep van gemeenten de beschik king zal krijgen over een zender, gevoed door accu's.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4