Gemeenten rond Den Haag geven en help en Gemeenteraad bestemt 2 millioen voor eigen schade Vluchtelingen willen niet aan eigen drama denken Den Haag doorvoercentrum van evacué's Feestelijkheden afgelast Statenlaan 81: het huis waar de millioeneii binnenrollen HET VADERLAND 3 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Bereid tot iedere mogelijke liulp In een korte, indrukwekkende zitting: herdacht de gemeenteraad gistermiddag de slachtoffers in de overstroomde ge-1 bieden. Het was mij bekend, zo begon j de burgemeester, mr F. M. Schokking, zijn sobere rede die door alle gemeente raadsleden staande werd aangehoord, dat bij de raad de wens leefde in een buiten gewone bijeenkomst uiting te geven aan de gevoelens van medeleven in Den Haag. De burgemeester achtte het niet meer nodig de diepe ellende af te schilderen; het toegebrachte leed is nauwelijks te peilen. Het medeleven in het gehele land heeft zich ook in Den Haag gemanifes teerd Van overal komt hulp en wellicht is de materiële schade spoedig en snel hersteld. Maar onherstelbaar is het ver lies aan mensenlevens. Met enkele mi nuten stilte herdacht de raad hierop de meer dan duizend doden. Daarna gaf de burgemeester een over- doht van wat er in Den Haag op het gebied van de hulpverlening is geschied. Reeds Zondag kwamen vele instellingen, organisaties en instanties en tal van par ticulieren hun hulp aanbieden. Ten ge meentehuize kon men voorlopig niets anders doen, dan geregeld contact on derhouden met hoger gezag en met hen dia hulp kwamen aanbieden. De laatsten werden allen geregistreerd, ten einde te gelegener tijd van de aangeboden hulp gebruik te kunnen maken. Op alles voorbereid De burgemeester vertelde hoe reeds op 1 Februari voorbereidingen werden getroffen voor het verlenen van hulp bij oen eventuele evacuatie. Dadelijk bood de gemeente Den Haag zijn hulp aan a*tn de provinciale evacuatiecommissaris. Berst meende men, dat Den Haag 4000 evacué's moest opnemen, later bleek dit aantal overdreven en werden getallen genoemd van 2000 en 700. Er kwamen er nog slechts weinig. Tot gistermiddag werden hier 607 evacué's geregistreerd. Nu is het mogelijk, dat de meeste evacué's elders en niet in het overbe volkte Den Haag zullen worden onder gebracht. doch het apparaat zal voor lopig in stand worden gehouden. De bur gemeester bracht dank aan de vele auto mobilisten en anderen, die hun auto's en tijd beschikbaar stelden, en zeide hun teleurstelling te kunnen begrijpen, nu van hun hulp zo weinig gebruik werd ge maakt. Het heeft de leden van het ge meentebestuur goed gedaan te bemerken dat de bevolking wat betreft het onmid dellijk verlenen van hulp achter hen sfcond. Men weet nu, dat de burgerij bij mogelijke nieuwe rampen bereid is on middellijk te helpen. Voor de grote col lecte op Donderdag gaven zich niet min der dan 1700 collectanten op. Spr. zei er van overtuigd te zjjn, dat de Haagse burgerij niet achter zal blijven. De raad vertrouwt, dat dit bij de inza meling zal blijken en niet minder bij de bereidheid zoveel mogelijk evacué's in volle vrijheid op te nemen. Het college van B. en W. kan bij alle te nemen maatregelen tot leniging van de nood rekenen op de volle steun en eendrachtige medewerking van de ge meenteraad. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat God Almachtig mag troosten allen over wie droefheid is ge komen, en dat Hij ons land voor verdere rampen mag behoeden. Daarna nam de gemeenteraad zonder hoofdelijke stemming en zonder discus sie het voorstel van B. en W. aan 2.000.000 beschikbaar te stellen voor herstel van de vernielingen aan boule- ard en haven. Alle gemeenteraads leden stelden hun presentiegelden ter beschikking van het Nationale Rampen fonds. Eigen scliade Eerst toen de burgemeester daarne de schade in Den Haag opsomde namen de wethouders en raadsleden weer plaats. Herstel van de schade aan boulevard en haven zal ten naastenbij twee millioen gulden vergen. De glooiingen zijn zwaar beschadigd. Negen a tienduizend vaten haring rolden de haven in. De schade aan exportharing is echter geringer dan werd gevreesd. De bediening van de semafoor bleef op zijn post. De burge meester noemde daarna nog de hulp die Scheveningse loggers, gemeentewerklie den en andere Hagenaars in de over stroomde of bedreigde gebieden verleen den. Vier detachementen van elk 25 man politie zullen helpen. De burgemeester hoopte dat de ramp spoedig tot te over- ziene proporties zou worden terug gebracht. Vertrouwen op burgerij De nestor van de gemeenteraad, de heer Smitskamp, stemde daarna namens de raad in met de door de burgemeester gesproken woorden van medeleven en mededogen. Voor de velen die het leven verloren kan hulp niet meer baten, maar voor de anderen, die veelal van alles zijn beroofd, moet alles worden gedaan wat menselijk mogelijk is. Ons volk is daartoe volkomen bereid. Mr W. L. V. d. Sluis Tot juridisch adviseur van het Chr. Nat. Vakverbond, speciaal belast met de juridische aspecten van de arbeid van het C.N.V. (Bedrijfsorganisatie etc.) is benoemd onze stadgenoot mr W. R. v. d. Sluis, werkzaam op de afdeling wet geving en publiek recht van het departe ment van Oorlog alhier. Mr Van der Sluis werd 27 Aug. 1923 te Dirkshom (waar zijn vader predikant was bij de Geref. kerk) geboren. Te Groningen ontving hij middelbaar on derwijs, maar in de bezettingsjaren moest dit worden afgebroken. Geduren de de laatste oorlogsjaren was mr v. d. Sluis werkzaam in de tuinbouw te An- dijk (N.-H.). In 1946 deed hij staats examen gymnasium en ving hij zijn juridische studie aan aan de V.U. Medio 1951 slaagde hij voor het doctoraal exa men rechten en sindsdien is hij aan het departement van Oorlog werkzaam. Mr Van der Sluis heeft zijn benoeming aan genomen en zal 1 April a.s. bij het C.N.V. in functie treden. Inwendige zniverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee LOOS ALARM De Sch. 74 vertrok gistermorgen uit Hoek van Holland naar het Haringvliet om assistentie te gaan verlenen aan een boot met evacué's, die in moeilijkheden verkeerde. Later is de Sch. 74 opge- stoomd naar Middelharnis om vandaar naar Oude Tonge te gaan. Het schip heeft een arts aan boord. De radio is uitgevallen. Men vermoedt, dat de hul-p, die de Sch 74 in het Haringvliet heeft ver leend, in verband staat met een gerucht, dat daar een schip met evacué's zou zijn omgeslagen. Wel zou een zand schuit vergaan zijn. Latere berichten hebben gemeld, dat het in nood verkerende schip veilig de haven van Middelharnis is binnenge sleept. Haagse dagblad- directies bieden reclamefonds aan Voor rampenfonds f30.000 De Haagse Kring van Dagblad directeuren heeft als een deel van zijn bijdrage tot leniging van de nood de tegenwaarde van ƒ30.000 beschikbaar gesteld aan adverten tieruimte, in de eerste plaats voor opwekkingen e.d. van het Natio naal Rampenfonds, erkende lief dadigheidsinstellingen, en even tueel -nog tb.v. enkele andere or ganisaties, die acties entameren. Feestavonden, bals, sportwed strijden met liefdadige doeleinden, zaken die een deel van hun omzet afstaan e.m.d., komen niet voor steun uit dit reclamefonds in aan merking. Aanvragen dienen te worden ge adresseerd aan de directie van het blad, waarin deze mededeling is opgenomen. Ook huisdieren behoeven hulp Naast de vele rampzalige mensen, die getroffen zijn door de watersnood, zijn er ook vele huisdieren, die dakloos rond- zwerven en hulp behoeven. Hoewel het Nationale Park te Amerongen nog niet tot stand is gekomen, wil de stichting Armivedi te 's-Gravenhage trachten de thans noodlijdende dieren zoveel moge lijk te helpen. Zij roept daarvoor de medewerking in van hen, die begrijpen, dat ook de dieren moeten worden ge holpen. De stichting heeft de beschik king gekregen over een paar schuren in Amerongen en is bezig te trachten de nodige hokken in bruikleen te krijgen of te huren. Zij, die bereid zijn de stich ting te helpen met hokken, manden., voedsel enz en eventueel met het trans port wordt verzocht dit per omgaande op te willen geven'aan: Stichting Amdvedi, Ant, Duyokstr. 6, Den Haag, tel. 556137. SCHEERSTER. De zestienjarige Mary Timmer uit Den Haag had dit nooit gedacht! Stilzwijgende moed Nog steeds blijft de vluchtelingen stroom aanhouden, nog steeds komen ge- evacueerden de Dierentuin binnen en nog steeds is de organisatie daar druk bezig de aankomenden te verzorgen en zo vlug mogelijk aan een onderdak adres te helpen. Mét de vluchtelingen komen ook steeds meer tragisohe ver halen binnen, het ene al droeviger dan het andere. Geen wonder dat de 'buiten staander er neerslachtig van wordt en tenslotte het leed maar aan zich laat voorbijgaan. Is hier nog wat aan te doen? Hoe weinig kan menselijke hulp uitrichten, het is om moedeloos te wor den. Goed, er wordt geld 'bijeengezameld, er is voldoende eten en meer dan vol doende kleding, maar wie kan de ver loren levens terugbrengen? Wie kan een mens troosten die plotseling heel alleen op de wereld staat? Weer teruggevonden Zij, die in de Dierentuin hulp bieden zijn vol begrip voor deze mensen, zij luisteren naar de verhalen en ondanks het feit dat zij zich soms machteloos voelen, 'blijven zij helpen, ondanks alle vermoeidheid 'blijven zij werken, hulp bieden waar dit maar mogelijk is. Er wordt in deze tijd zoveel gedaan wat be wondering afdwingt Een wachtmeester van de Rijkspolitie, 3000 Collectanten op pad Reeds in de vroege ochtenduren kon men in alle delen van de stad de col lectanten aantreffen, die een rode kruis speldje uitreikten aan hen, die een gave in de bus deden vallen. En dat waren er zeer velen. De indruk, di« wij kregen, is, dat er meer werd geofferd dan voor welke collecte ook. Ruim 3000 collectanten zijn op pad ge gaan. Het was ongeveer het maximum aantal, dat men kon verwerken, doch het aanbod van collectanten was nog groter. Elk wijkbureau heeft beoordeeld, hoe veel collectanten men langs de huizen en hoeveel men er op straat wilde stu ren. Hedenavond worden alle bussen ge teld in de H.B.S. aan de Raamstraat, waarbij dat zij met nadruk gemeld geen publieke belangstelling word toegelaten. Talrijke automobilisten ver lenen medewerking om de bussen e.d. op te halen. De tellers zijn afkomstig van de P.T.T., van het G.E.B. en van het Gem. Gasbedrijf. Het zijn geroutineerde krachten. Dat zij veel te tellen mogen hebben! Een van de studenten aan het Institute of Social Studies, een in woner van Pakistan, collecteert met veel succes. Vijftienhonderd naar omliggende dorpen Zoals de situatie thans is zal Den Haag geen noemenswaardig aantal evacué's opnemen uit de noodgebieden. Wel zul len de zalen van de Dierentuin vandaag en morgen fungeren als een soort kleine Ahoy-hallen, waar een bescheiden aan tal vluchtelingen wordt ontvangen, een eerste verzorging krijgt en daarna wordt doorgestuurd naar andere ge meenten, met name plaatsen in het Westland, alsmede Leidschendam. Vijftienhonderd worden doorgestuurd In de loop van de morgen waren wij er in de Dierentuin getuige van dat een kleine groep uit de noodgebieden ver drevenen 150 tot 200 werd ontvan gen. Deze trieste groep, waarbij oude mannen en vrouwen zowel als heel jonge kinderen waren, was samengesteld uit de bewoners van verschillende door het water overvallen dorpen op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden. Alleen een gedeelte van deze groep zal waar schijnlijk een min of meer permanent onderdak worden geboden in Den Haag. De Dierentuin zal dan verder 1500 vluchtelingen opvangen, van wie er 500 uit Oude Tonge en 1000 uit Nieuwe Tonge cn Dirksland komen. Hoewel men bij benadering niet kan zeggen wanneer zij precies zullen arriveren, worden de Jubileum van ir Felix Broeders in de nood De bemanning van het Franse schip Cartihage, dat op het strand te Scheve, ningen is gestrand, tegenover Seinpost, heeft een collecte onder haar leden ge houden die 160 gulden heeft opgebracht, welke aan het Nationale Rampenfonds is gezonden. De bemanning heeft daarmede uiting willen geven aan haar medeleven op dit uur met het Nederlandse volk, maar ook om haar dankbaarheid te betuigen voor de belangstelling en de hulp die zij mochten ondervinden van Neder landse zijde, ondanks het feit dat de aandacht van héél Nederland gericht is op de onmetelijke ramp die ons land getroffen heeft. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: E. Boon-SIes, z.\ C. S. W. van Driel-Klop, z.; M, A. J. Adam-Ver- heggen, z,; M. van Duijven voorde-Hof sink, z.; J. P. Mackaaij-van Wel, d,; J. van der LeestrBentvelzen, z.; J. H. Kibbel-Nïhot, d. C. van der Heijden-de Bruijn, z.: G. M. Spaans-de Korte, d.; A. C. Vollebregt-dc Kok, d.; J. C. Storm-Cenin, z.; Ch. Baak- Spaans, z. ;M. J. Wigleven-Bijleveld, d.; M. L. Borman-Schad, z.; C. Arkeveld-Du- rand, d.; J. Th. Janssen-Gerritsen, z.; C. J. Denie-Voorwinde, d.: F. L. H. M. G. Meyer- Vlol-Lhoëst, z.; J. H. Hoogstraalen-Heuve- llng van Beek, z.; J. W. Brog-Driessen, d.: E. Theron-Pienaar, z.; H. Bosman-Werner, z.; A. L. Doornik-Breevaart, z.; E. J. M. van Paaschen-Fontenal, d.; H. van Wan- rooij-Klarenbeek, d.; H. P. Meurs-van Vul pen, d. OVERLEDEN: M. Boezer, ongehuwde vrouw, 92 j.; L. ten. Hoorn, man van Th. van Weezenberg, 82 j.; A. van der Vlis, man van A. J. van Oosterhoud, 77 j.; J. ten Kate, man van P. A. Thielen, 44 j.; P. Meijers, man van M. M. Lucas, 66 J. Schellevls. man van A. Beekenkamp. 76 R. Dommisse, dochter, 2 dagen T. Waterlander, vrouw, gehuwd geweest met J. de Groot, 87 j.: M, C. Haak, vrouw, gehuwd geweest met N. Roos, 81 j M. T. van der Leeuw, vrouw, gehuwd geweest met G. J. Vaassen, 74 j.; J. H. W. Roël, vrouw, gehuwd geweest met J. W. van Gardingen, 86 J.; Chr. J. M. Gelauff, man van E. van Etten, 57 J. Voor Burgerschap en Burgerzin Het Contact Haagse Vrouwenvereni gingen heeft zich tot de gemeenteraad gewend met het verzoek te willen be vorderen, dat zij, die de kiesgerechtigde leeftijd bereikt hebben, jaarlijks worden bijeengeroepen, en dat dan aan hen het boekje Burgerschap en Burgerzin wordt uitgereikt. Dit boekje is uitgegeven on der auspiciën van de Ver. van Ned. Ge meenten. In vele kleinere en ook in en kele grotere gemeenten begint het plech tige uitreiken van deze boekjes reeds tot een jaarlijkse traditie te worden, Atlantische conferentie uitgesteld De Atlantische Conferentie, georga niseerd door de Ned. Raad der Euro pese Beweging en de Ver. voor Intern. Rechtsorde, die op Vrijdag 6 en Zater dag 7 Februari zou worden gehouden in de Ridderzaal, is in verband met de noodtoestand uitgesteld. Getracht zal worden de conferentie te doen doorgaan op Vrijdag 30 en Zater dag 31 Maart a.s. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, werd in zilver toegekend aan de heer M. Chabot, remise-chef bij de H.T.M., en in brons aan de heren A. v. d. Berg, bestuurder bij de H.T.M. en P. A. Prinsen, chef- drukker bij de Haagse drukkerij Luctor et Emergo. Men zal wellicht kunnen begrijpen, dat de receptie ter gelegenheid van het 25- jarig dienstverband van ir drs B. B. C. Felix, die in het begin van deze week in het hoofdkantoor van de H.T.M, aan het Bezuidenhout werd gehouden, onzer zijds niet die aandacht heeft gekregen als anders onder dergelijke omstandigheden zeker het geval zou zijn geweest. Niette min willen wij thans nog het verloop van dit gebeuren schetsen. Onder andere werd een bezoek ge bracht door het college van Burgemeester en Wethouders en voorts door de oud burgemeesters van Den Haag, mr J. A. N. Patijn en mr S. J. R. de Monchy. Ver der waren er vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zuid-Holland, van het Verkeersinstituut, van werkgeversorganisaties en van het Vreemdelingenverkeer. Directeuren van gem. bedrijven en hoofden van ge- Bevestiging en intrede van ds H. Pol Gisteravond heeft ds H. Pol, gekomen van Boskoop zijn intrede gedaan in de Mirtekerk als tweede predikant van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Moer- wijk. De nieuwe predikant werd beves tigd door zijn vader, ds D. Pol, emeritus predikant te Utrecht, die zulks deed sprekende over Joh. 21 15b, 16b en 17b. Onmiddellijk daarop deed ds Pol intrede. Hij bepaalde zijn gehoor bij het woord uit Hand. 36b wat ik heb, dat geef ik u". De plechtigheid werd bijgewoond door de heren wethouder mr J. van Aartsen, .aniens het gemeentebestuur, de Ned. Herv. wijkpredikanten ds C. M. Krijger en ds J. J. W. A. Wijchers, ds C. Gilhuis van 's-Gravenhage-Oost alsmede door deputaties van de Chr. Geref. kerk van 's-Gravenhage-West en de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Zuid, alsmede door tal van gemeenteleden uit Boskoop. Aangezien voor ds Pol nog geen wo ning beschikbaar is blij" hij voorlopig nog in Boskoop wonen. Haagse Rode Kruis-colonne naar Brabant In opdracht van de commandant van het Rode Kruiscorps is de colonne Den Haag gisteravond uitgerukt naar Breda. De leden van deze colonne kwamen na de radio-oproep van gistermiddag in meer dan voldoende mate op om de voertuigen te bemannen. Het noodziekenhuis is mee genomen. In Breda zal men nadere in structies afwachten. Arbeidsbureaux 's avonds open De Directeur-Generaal van het Rijks arbeidsbureau deelt mede, dat de Ar beidsbureaux te Den Haag, Dordrecht, Sliedreeht, Gorinehem, Rotterdam, Maas sluis. Delft, Leiden, Gouda, Utrecht, Zeist, Den Bosch, Almkerk, Tilburg, Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom tot elf uur 's avonds geopend zün voor het in ontvangst nemen van aanvragen om arbeidskrachten voor de noodgebie den. meentelijke diensten waren aanwezig. Na mens de gemeente Werd ir Felix een oude prent van de stad aangeboden. Namens de werkgevers werd een zilveren drink beker overhandigd. Het personeel, dat gelden had ingeza meld, heeft deze gelden op uitdrukkelijk verzoek van ir Felix overgemaakt naar het fonds voor minder valide kinderen van H.T.M.-ers. Het was een behoorlijk bedrag, dat nog steeds uitbreiding onder gaat. Uiteraard werden alle feestelijkheden, die na de receptie waren gedacht, afge last terwijl ook de receptie zelve sober werd gehouden. Tot wie men zich moet wenden Afgeven kleding: Stopgezet. Afdragen van giften: Nationaal Rampenfonds, giro 9575, Tel. 553200. Inlichtingen evacues in Den Haag: B.V.B., Goudenregenstraat 36, Tel. 394900. Aanmelding werkkrachten: Voor zover nog noodzakelijk uit sluitend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, Prinsegracbt. Aanvragen hulpverlening: Prinsessegracht 27, Tel. 184790, 134791 en 184792. Aanbieding hulpverlening: (Materieel)Prinsessegracht 27, Tel. zie boven. Aanbieding woningruimte: Stadhuis Kerkplein 3, Tel. 115953 Aanbieding marconisten, radio zenders, etc.: Bijzondere radiodienst P.T.T., Tel. "73030. Aanbieding artsen: Parkweg 12, Tel. 554835 (voor lopig voldoende aanwezig). Aanbieding materiaal: Schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken, Van Hogenhoucklaan 60, Tel. 776390. Berichtendienst: Telefonische onbereikbaarheid van gebieden doorgeven aan RVD, Wassenaarseweg 40, Tel. 183830. Aanvragen geestelijke (N.H.) hulp: Ds Gijsman, Koninginnegracht 81, Tel. 116306 (centraalpunt). Inlichtingen evacué's In Nederland: Inlichtingendienst Rode Kruis, Rotterdam (antwoordkaart met frankering bijsluiten). Hulp voor huisdieren: Stichting Amivedi, Arnt. Duyck- straat 6, Tel. 556137. eerste 500 echter vanavond of vannacht verwacht. De andere 1000 morgen. Het bestemmingsschema voor deze 1500 mensen ziet er als volgt uit. Van de 500 uit Oude Tonge gaan er 350 naar "Wateringen en 150 naar Leidschendam. Van de 1000 uit Nieuwe Tonge en Dirks land gaan er 450 naar Naaldwijk, 350 naar Monster en 200 naar 's-Graven- zande. Mochten bovengenoemde plaatsen zelf slachtoffer uit een getroffen gebied, heeft zich twee dagen en nachten ten volle gegeven voor het reddingswerk. Zijn eigen huis is door het water weg gespoeld, hij wist niet waar zijn vrouw verbleef, hij wist niets meer behalve dat hij móést helpen. Dat heeft hij gedaan, hij heeft mensenlevens geredMaar er over spreken wil hij niet. „Niet mijn naam in de krant," zegt hij, „en de rest? Och, is dat nu zo bijzonder? Het was niet meer dan mijn plicht." Hij wil niets over zijn reddingswerk loslaten, hij praat liever helemaal niet over deze ramp. „Iedereen heeft gedaan wat hij kon," zegt hij, „ik ook. Méér niet." In derdaad, iedereen heeft gedaan en doet nog wat hij kan, maar voor wat deze man gepresteerd heeft zelf mensen gered, terwijl hij in onzekerheid omtrent het lot van zijn vrouw verkeerde is toch wel een bijzondere moed nodig. Wat hij wel wil vertellen is dat hij Dinsdagmorgen ineens zijn vrouw hier ontmoette. Dit weerzien was het enige lichtpunt voor hem in de hele zwarte geschiedenis Zo zijn er meer die ongelooflijke staal tjes van dapperheid hebben betoond, maar zij maken er geen ophef van. Wij zullen er daarom ook weinig van te ho ren krijgen, maar datgene wat toch tot ons doordringt doet goed. Het laat ons het Nederlandse volk zien in al zijn grootheidhecht verbonden in tijden van tegenspoed. Dat is prachtig en waar schijnlijk het enige dat een lichtzijde geeft aan al deze sombere dagen niet op korte termijn voorzieningen kun nen treffen hetgeen niet te verwach ten is, want de wil tot helpen wordt allerwege snel en doeltreffend in daden omgezet dan kunnen de vluchtelingen eventueel tijdelijk bij Haagse families een onderdak krijgen. Verder zullen alle evacué's boven dit aantal van 1500, die Den Haag onverwacht mochten binnen vallen, hier ter stede worden onderge bracht. Men verwacht echter zoals de zaken nu zijn, geen mensen meer. Daarom zal van Zaterdag af de Dierentuin als ont vangstcentrum worden opgeheven en zal elders in de stad naar een dergelijk cen trum van een geringere capaciteit wor den gezocht. AVRO en Regerings voorlichtingsdienst Tussen de Regering en het bestuur van de AVRO is verschil van mening ont staan over de wijze, waarop de berichten van de Regeringsvoorlichtingsdienst door de radio moeten worden gegeven. Het bestuur van de AVRO heeft bij monde van de heer De Ciercq, voorzitter, ver klaard, dat het zich verantwoordelijk acht voor alles wat in de zenduren van de AVRO wordt uitgezonden. Deze om roepvereniging wenste zich daarom het recht voor te behouden alleen datgene te geven wat zij verantwoord acht. De Regering daarentegen staat op het stand punt, dat alles wat de Regeringsvoor lichtingsdienst wenst te geven omgeroe pen dient te worden. Het gevolg van dit meningsverschil is, dat de Regeringscom missaris voor het radiowézen, mr L. A. Kesper de zendtijd van de AVRO heeft gevorderd voor zover dat nodig is voor de berichtgeving. Hoewel op het eerste gezicht lijkt, dat de houding van de heer De Ciercq blijk geeft van een mentaliteit, die in deze da gen niet past, menen we toch begrip voor zijn standpunt te kunnen hebben. Het is immers niet zo, dat de AVRO de berichtgeving van de watersnood wil frusteren, zoals men van vele zijden doet voorkomen. De AVRO wenst alleen zo veel mogelijk te verhinderen dat on- junste en vage en niet ter zake doende berichten voor de radio komen en dat .en niet onnodig in herhaling vervalt. Wanneer de Regering echter een tegen gesteld standpunt inneemt, althans van mening is, dat zij wel zal schiften en beoordelen, dan is vordering inder daad de enige oplossing, omdat daardoor bereikt wordt, dat de AVRO niet langer de verantwoordelijkheid behoeft te dra gen. Natuurlijk maakt de gehele kwestie een minder prettige indruk. Nu men wat meer ervaring krijgt en de verbin dingen met de noodgebieden geleidelijk beter worden, is te hopen, dat men spoe dig tot een meer normale berichtgeving komt. Indien de AVRO duidelijk laat 'blijken, dat zij er niet op uit is tegen te werken, hetgeen ons overigens vanzelf sprekend voorkomt, is er geen reden dat het meningsverschil langer voortbestaat en kan een vergelijk getroffen worden. Wassenaar Gelijktijdig met Den Haag is vandaag in Wassenaar de grote collecte gehou den. Honderden collectanten verspreid door het gehele gebied van de gemeente moeten een groot bedrag hebben inge zameld. Er wordt thans geteld. Van de verdere hulpverlening van Wassenaar vermelden wij, dat een groot detachement hulppolitie naar Abben- broek is geweest en daar uitstekend werk heeft verricht. Een klein contin gent mannen is nog daar met een takel wagen en verscheidene andere hulpmid delen. Twee autobussen en drie vrachtwagens met vrijwilligers zijn eveneens reeds Maandag het rampengebied ingetrokken, doch deze lieden moesten onverrichter- zake terugkeren, daar op dat gebied vol doende aanbod aanwezig was. Vele adressen zijn bekend, waar even tueel evacué's zouden kunnen worden opgenomen, doch nodig zijn die adressen op dit moment niet. In het Patronaats gebouw zijn enorme hoeveelheden kle ding ingezameld en vandaag verzonden. Wat de gemeente zelve zal doen is nog liet bekend. Er is eerst Maandag a.s. raadsvergadering. Voorburg Zonder hoofdelijke stemming heeft de Gemeenteraad, die in verband met de nationale ramp in spoedvergadering bij een was gekomen, een voorstel om f 10.000 te voteren voor de verzorging van evacué's aanvaard. Mocht dit be drag niet voor plaatselijke maatregelen nodig zijn, dan wordt het aan het Natio naal Rampenfonds afgedragen. Men heeft de buitenplaats Middenburgh ingericht voor „opvangcentrum" van de evacué's. Daarin kunnen 50 mensen voorlopig on derdak vinden. Verder zal Voorburg een nog nader aan te wijzen gemeente uit het getroffen gebied adopteren. Burgemeester Noteboom memoreerde de ramp en gaf een overzicht van de acti viteit die Voorburg direct na het bekend worden had ontplooid. Het Rode Kruis, de Burgerhulp en dc plaatselijke fede ratie van vrouwenorganisaties hadden hierin een aandeel. Zondag werden ver der auto's van de technische dienst uit gerust en. naar de Lopikerwaard en de Krimpenerwaard gedirigeerd. Het oudste raadslid, de heer V. d. Sijde (V.V.D.) bracht de dank van de raad over aan B. en W. voor de getroffen maatregelen en zegde alle medewerking toe. Verder stelde hij voor om de presentiegelden van deze spoedvergadering ter beschik king van het Nationaal Rampenfonds te stellen, hetgeen de instemming van de raad kreeg. king zouden worden gesteld van het Rampenfonds. De evacuatiedienst o.l.v. wethouder M, Brederode heeft met spoed de ont vangst van slachtoffers van de geteis terde gebieden georganiseerd. Op de in woners is d.m.v. bulletins en geluids wagens een beroep gedaan om huisves ting aan de evacué's te verlenen. Op Te Werve en Pax Intrantibus heeft men noodziekenhuizen ingericht. Rijswijk Ook in Rijswijk is de hulpverlening in volle gang. Meer dan 600 Rijswijkers hebben op de bedreigde plaatsen met man en macht gewerkt om het gevaar te keren. Groepen die o.a, werkzaam zijn geweest bij Spijkenisse en Rockanje keerden doodvermoeid terug. Onder andere uit Hellevoetsluis, Spijkenisse en Rockanje zijn dankbetuigen voor de betoonde hulp binnengekomen. Het onder voorzitterschap van wet houder ir P. Stempels in allerijl gevorm de comité heeft goede resultaten be reikt. De straatcollecte heeft ca 8000 opgebracht. Met de goedereninzameling is men nog doende. Enorme hoeveelheden liggen reeds in scholen en andere gebouwen opgestapeld. In de spoedvergadering van de Raad, heeft de Raad op voorstel van B. en W. ƒ2500 beschikbaar gesteld. Alle fracties verklaarden zich na de rede van de burgemeester, waarin deze een overzicht van de hulpverlening gaf, met het voorstel acoord. De heer J. Richter (C.H.U.) ver klaarde namens de Raad dat de presen tiegelden van deze zitting ter beschik- Britse boten, vliegtuigen en zandzakken Vier en twintig schepen van het Britse vlooteskader in Duitsland zijn naar Ne derland gezonden. Het zijn acht motor boten, drie landingsboten en 13 kleine 1 a ndi ngs v aartu igen De R.A.F. in Duitsland heeft verken ningsvliegtuigen voor fotografische op namen en het vervoer van 50.000 zand zakken beschikbaar gesteld. Honderdduizend gulden De Eerste Nederlandse Verzekerings maatschappij op het leven en tegen in validiteit heeft mede namens dochter maatschappijen, een bedrag van f 100.000 ter beschikking van het Nationaal Ram penfonds gesteld, terwijl bovendien het personeel der maatschappij voor zijn in Dordrecht en omgeving getroffen colle ga's een bedrag van ongeveer f 15.000 heeft bijeengebracht. De luchtfoto, gepubliceerd op pag. 6 in onze courant van gisteren, was ver vaardigd door A.N.P.-foto. Het Nationaal Rampenfonds boekte tot eergisteren 3 millioen. Gisteren waren het er 7. Vandaag zal het bedrag aan merkelijk hoger zijn. Alleen uit Fries land al meer dan een millioen, waarvan reeds enkele tonnen zijn overgemaakt. De commissaris der Koningin in die pro vincie, mr Linthorst Homan, telegrafeer de dat Friesland ruim een millioen bij eenbracht. Opsterland, één der armste gemeenten, met 21.000 inwoners, bracht 35.000 hijeen. Juist toen wij vanmiddag het gebouw verlieten arriveerde een tele gram van de burgemeester van Raalte: zijn gemeente verzamelde 35.000, dat is meer dan 3 per hoofd. In de leiding en de administratie van het Nationaal Rampenfonds is een wijziging gekomen. Prins Bernhard heeft gisteren het presi dium aanvaard en voor de eerste maal op het departement van Binnenl. Zaken de bestuursvergadering geleid. De Prins zal geregeld Den Haag bezoeken om het contact met de andere bestuursleden te onderhouden. Zoals men weet is drs C. A. A. van Luttervelt Zondag, op verzoek van de bestuursleden die bereikbaar waren di rect begonnen met uit niets de organi satie op te zetten. Hij heeft die als het ware uit de grond gestampt (medewer kers en medewerksters aangetrokken, telefoons doen aanleggen e.d.) Het schijnt dat de ministers Beel en Van Thiel (Binnenl. Zaken en Maatschappe lijk Werk) het wenselijk vonden de heer Van Luttervelt te doen vervangen. Hij werd opgevolgd door de gen.-majoor b.d. P. Alons, die gisteren is geïnstalleerd. De samenwerkende omroepverenigin gen hebben besloten, elke dag driemaal vijf minuten beschikbaar te stellen voor het doen van mededelingen van de zijde van het Rampenfonds. Deze uitzendingen zullen 's avonds om zes, zeven en acht uur plaats hebben. De eerste twee zijn, wat de inhoud betreft gelijk, om acht uur volgt een uit zending van volgend nieuws; Op initiatief van de omroepverenigingen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kor- tenhorst, zieh beschikbaar gesteld om deze rad'iomededelingen te doen. Het is mogelijk dat vanavond Prins Bernhard voor dp microfoon zal komen. De registratie van binnenkomende gel den is in handen van de Rijksaccoun tantsdienst. Op het ogenblik werken een twintigtal mensen op het bureau. De de partementen van Financiën en Econ. Zaken hebben enkele typistes ter beschik king gesteld. De andere medewerkers zijn prodeanen. Voor de publiciteit is aan gezocht drs H. J. Jonkers, die reeds enige dagen in functie is. De besturen van de verenigingen welke hun overkoepeling in het Nat. Rampen fonds vinden, zijn vertegenwoordigd in het bestuur van dat fonds. Zij kunnen daardoor de wensen van hun verenigin gen direct in de bestuursvergadering van het Nat. Rampenfonds ter tafel brengen, welke een deel der binnengekomen gelden ter beschikking kan stellen. Waarschijnlijk zal vanavond mededeling worden gedaan van een belangrijke schenking aan een der grootste vereni gingen, die in deze dagen de grootste activiteit ontplooit. Coördinatie hulpverlening De minister van Maatschappelijk Werk heeft na overleg met de minister van Binnenlandse Zaken en het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in een mededeling aan de Commissarissen der Koningin gewezen op de noodzakelijkheid van coördinatie van de hulpverlening op het terrein van maatschappelijk werk en de verzorging der slachtoffers. De minis ter acht de provinciale stichtingen voor maatschappelijk werk de aangewezen organen om tot dat doel als centrale te fungeren. Gezamenlijk beraad over de verdeling van taken, over te nemen ini tiatieven, uitwisseling van ideeën en van reeds opgedane ervaringen, het centra liseren van aanvragen en spreiding van goederen, alsmede overleg omtrent het formeren en inzetten van colonnes van maatschappelijke werksters, gezinsver zorgsters enz. zal op deze centrale posten geschieden. INGEBRUIKNEMING NIEUWE STADHUIS De volgende Secretarieafdelingen zullen, in verband met de overplaatsing naar het nieuwe Stadhuis, op de hierna vermelde verhuizingsdata gesloten zijn. De spreekuren van de Wethouder en het Hoofd van de afdeling Onderwijs op 11 Februari 1953 vervallen. Socretarieafd.: Verhuist op: KUNSTZAKEN 7 en 9 Febr. (en secretariaat Haags Cultureel Centrum) (thans Lijnbaan 32) ONDERWIJS (en de Haagse Stichting voor Lichamelijke Opvoeding) (thans Lijnbaan 32) Nieuw adres: BURGEM. DE-MONCHYPLEIN 9 BURGEM. DE-MONCHYPLEIN 9 Nieuw telefoonnummer van deze afdelingen: 185281 Heropening der kantoren op de dag na de laatste verhuisdatum.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3