Nieuwe storm bedreigde Engeland Ramp op Zuid-Hollandse eilanden het grootst Rood-Chinese premier stelt wapenstilstand voor Chinees voorstel Day by Day HET VADERLAND DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Na „deneutralisering" van Formosa Elf-landenconferentie zou over krijgs gevangenen moeten beraadslagen De Rood-Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai, heeft in Peking voorgesteld het vuren in Korea onmiddellijk op de reeds met de Geallieerden overeengekomen voorwaarden te staken. Het krijgsgevangenen-probleem zou - na het staken van het vuren - behandeld moeten worden op een politieke conferentie van elf landen. In Washington en Londen zijn de reacties op Tsjoe's aanbieding niet opgewekt: men ziet er een herhaling in van de door de Algemene Vergadering indertijd ver worpen Russische voorstellen inzake Korea. Tsjoe deed zijn voorstel Woensdag op de vierde zitting te Peking van het Poli tieke Volkscomité, het voornaamste poli tieke orgaan tot de bijeenroeping van een Volkscongres (Parlement), dat het volgende jaar gehouden zal worden. De Rood-Chinese premier verklaarde, dat zijn plan de weg zou openen tot be sprekingen over een bestand in Korea en andere problemen in het Verre Oos ten. Het voorstel werd gedaan binnen 48 uur na president Eisenhowers mede deling. dat hij besloten had tot een op heffing van de neutraliteit van Formosa. Tsjoe zeide voorts, dat de bestandsbe sprekingen te Panmoendjon onvoorwaar delijk heropend dienden te worden. Hij voegde er aan toe, dat, „indien de Ame rikaanse regering niet van plan was deze besprekingen te heropenen en indien zij de Koreaanse oorlog wilde uitbreiden, China volledig bereid is verder te strij den". Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken is het voorstel van Tsjoe En Lai De Rood-Chinese premier Tsjoe En Lai heeft het ondanks of door de deneu- tralisering van Formosa nuttig geoor deeld om eens te kijken, wat er met de nieuwe Amerikaanse regering-Eisen- hower te bereiken valt. Tsjoe En Lai gaf in Peking te verstaan, dat zijn land en Noord-Korea bereid zouden zijn tot een onmiddellijke wapenstilstand, waarbij de repatriëring van de krijgsgevangenen naar een conferentie verwezen zou wor den van die landen, welke bij de Koreaanse oorlog betrokken zijn, Tsjoe liet voorts doorschemeren, dat op deze wijze ook de weg voor de bespreking van andere problemen betreffende het Verre Oosten geopend zou kunnen wor den. Tsjoe's voorstel vertoont veel gelijke nis met datgene, wat de Russen aan het einde van het vorige jaar in de V.N. als hun wens te kennen gaven. Ook 4, de Russen stelden de oprichting voor van een commissie van elf ■Xg&j mogendheden, waaraan de Alge- v mene Vergadering der V.N. de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen zou moeten toevertrou wen. De Russen eisten echter, dat d« krijgsgevangenen alle vrijwillig of on. vrijwillig gerepatrieerd zouden wor den en hierom draait thans de gehele zaak: houdt Rood-China aan deze eis vast, óf wil Peking het repatriëringspro bleem voorlopig in het midden laten? In het eerste geval heeft het geen zin de onderhandelingen te Panmoendjon, welke de Amerikanen in arren moede afbraken en die de Rood-Chinezen thans willen hervatten, weer op te nemen. Mocht Peking echter vóór het inwer kingtreden van de wapenstilstand niet de aanvaarding van het standpunt der ge dwongen repatriëring eisen, dan valt ei over het voorstel van Tsjoe En Lai te denken. Diens opmerking, dat er ook naar een oplossing voor andere vraag stukken in 'het Verre Oosten gezocht zou kunnen worden, verbergt echter talloze voetangels en klemmen. In de eerste plaats het probleem van de erkenning van Rood-China. Dit brengt Washington in een moeilijke situatie, vooral Eisenhower Tsjiang Kai Sjek de vrije hand tegen Rood-China gegeven heeft door de deneutralisering van Formosa Het is toch wel zeer lastig om twee met elkander vechtende China's te erkennen. In nauw verband hiermede staat Rood- Chlna's eventuele toelating tot de V N. Hoe kan Washington daarin berusten, wanneer het de regering van Peking niet erkent? De gehele kwestie is gecentrali seerd in de vraag: wat moet er met For mosa gebeuren? Eisenhower heeft be loofd, dat' hij oude vrienden niet in de steek zal laten. Er is op het ogenblik geen oplossing voor het vraagstuk van het Verre Oosten te zien en daarmede waar schijnlijk evenmin voor het vraagstuk- Korea. Zolang de 'betrekkingen in het Verre Oosten immers niet geregeld zijn blijft Korea zelfs bij een wapenstilstand een even zere plek als Duitsland. Ook de twee Koreaanse helften zullen naar hereniging blijven streven. Aangezien het régime van de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee nu niet bepaald demo cratisch genoemd kan worden, zal de geestdrift van vele Zuid-Koreanen voor het bewind in hun landsgedeelte vaak niet groot zijn, hetgeen een aanzienlijke verzwakking van de Zuid-Koreaanse Re publiek betekent. Ook zal Zuid-Korea nooit in staat zijn al spant het zich tot het uiterste in om een strijdmacht en een oorlogsindustrie te organiseren. 4Ue blijvend opgewassen zijn tegen een Kussisch-Chinees-Noord-Koreaanse com binatie. De Zuid-Koreanen houden thans twee derden van het front in hun land bezet, maar zij zijn hiertoe slechts in staat, doordat zij militair en politiek sterk geruggensteund worden door de V.S. Voor de Amerikanen zal het evenwel stellig reeds een opluchting zijn, indien een einde gekomen is aan hun voort durende verliezen aan mensenlevens in het onherbergzame Koreaanse land, waar Amerikaanse soldaten weer alle ellende meemaken van de loopgraven- strijd uit de eerste wereldoorlog. Indien echter een wapenstilstand gesloten wordt, waarbij geen overeenkomst over de krijgsgevangenen bereikt is, zal deze op luchting al spoedig plaats maken voor een gevoel van onbehagen over het lot van de Geallieerde krijgsgevangenen. Deze mensen wil Peking ongetwijfeld gebruiken als middel om concessies van het Westen af te persen (Peking maakt zich over het lot van de Chinese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen geen Borgen), zodat speciaal Washington, zo els hierboven reeds werd opgemerkt, voor hete vuren zou komen te staan. De regering-Eisenhower is, door haar eigen besluit tot deneutralisatie van Formosa èn door Tsjoe En Lai's voorstel, reeds diep in de kwesties van het Verre Oosten verwikkeld. Critiek op de Britse regering KONING BOUDEWIJN in Oostende. De burgemeester (In jacket) begeleidde de jonge vorst. voor Engeland volkomen onaanvaard baar. Het is. aldus de woordvoerder, in wezen hetzelfde als het voorstel, dat vervat is in de Sowj et-resolutie over eindiging van de strijd in Korea, die reeds door de Algemene Vergadering der V.N. vóór Kerstmis j.I. verworpen werd. In kringen te Washington is men van oordeel, dat het' voorstel van Tsjoe En Lai tot het staken van de vijandelijk heden in Korea geen nieuwe gezichts punten opent. Het schijnt, zo zeide men ook in Washington, hetzelfde voorstel te zijn, dat in December door de Russische minister van Buiten!. Zaken, Wisjinski. bij de Algemene Vergadering van de V.N. werd ingediend. Commentaar op deneutralisering Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft in een commentaar op het besluit van de Amerikaanse president Eisenhower tot het „deneutraliseren" van Formosa, Tsjiang Kai Sjek er van| beschuldigd de hulp van de vloot en de HongkonE redden en him handels luchtmacht van de V.S. te hebben ge- belangen in China", aldus de Afgevaar- vraagd voor een inval in de Chinese j (Hgde Bichar(is, „Hoe eerder zü beseffen, Volksrepubliek. Volgens het persbureau (Jat een lllusie najagen, hoe beter", vroeg Tsjiang niet om de steun van land- AiPVnnder strijdkrachten, „want hij weet heel goed, vertold, dut, naar hij had vernomen, de Chinese nationalisten ge vechtsvliegtuigen, die zij van de V.S. zul len krijgen, zouden gebruiken om de be langrijke Noord-Zuidspoorweg op het Chinese vasteland aan te vallen. Wlley merkte op, dat deze spoorweg, welke 3200 km lang is, een belangrijke aanvoer lijn vormt voor de communisten, die de Franse strijdkrachten in Indo-China be vechten en voor de Chinese communisten, die in Korea tegen het V.N. leger strijden. De gouverneur van Formosa, K. C. Woe, heeft via de „Voice of America" de Chinezen op het vasteland aangespoord lijdelijk verzet tegen het communisme te organiseren en „de krachten van vrij China te ondersteunen, wanne tegenaanval op het vasteland zouden doen". Woe wekte de Chinezen op het vasteland op zich aan te sl-iten bij af delingen guerillastrijders ei deze te hel pen „verbindingen te vernielen en oor logsmateriaal te vernietigen". dat indien deze het Chinese vasteland binnen vallen, hun het zelfde lot deel achtig zal worden als de Japanners in de loop van de laatste oorlog". De Democratische Senator Fulbright heeft te Washington in een verklaring voor de pers voorgesteld, dat de vliegtuigen aan de Chinese nationalisten ter beschikking zullen stellen, opdat zij de verbindingen van de communisten in China zouden kunnen bombarderen. Hoewel de Senator toegaf niet op de hoogte te zijn van de militaire problemen, die een dergelijke maatregel zou mee brengen, verklaarde hij niet ln te zien, waarom de maatregel niet zou kunnen worden toegepast, daar de Russen de Chinese communisten voorzagen van jachttoestellen en toestellen voor de op leiding van vliegers. Hij voegde er even wel aan toe geen Amerikaanse piloten voor luchtaanvallen op Chinees gebied te willen gebruiken. De Senator zeide ook gekant te zijn tegen het beginsel van eventuele steun van de Amerikaanse vlootstrljdkrachten voor nationalistische aanvallen tegen de Chinese kust. Een aantal Amerikaanse Congres leden heeft uiting gegeven aan hun on genoegen over de in Britse kringen uit gesproken vrees met betrekking tot de aangekondigde deneutralisatie van For mosa. „De Engelsen proberen eenvoudig Nadat de vredesonderhandelingen tus sen de regering van de Philippijnen en de rebellen van de communistische Hoek- balahap waren mislukt, is de regering met vier bataljons een aanval op de rebellen in het centrale deel van het eiland Luzon begonnen. Ook op andere plaatsen is men tot acties overgegaan. De storm, welke In de afgelopen nacht aan de gehele Britse Oostkust woedde en waarbU windsnelheden optraden van meer dan 100 km per uur, heeft gelukkig niet tot nieuwe rampen geleld zoals aan vankelijk werd gevreesd. Wel braken de golven opnieuw door de inderhaast her stelde dijken langs de geteisterde kust van Lincolnshire, doch de in het gevaren- gebied gelegen dorpen, die opnieuw on derliepen, waren reeds inderhaast geëva cueerd. In totaal zjjn in Engeland reeds 265 HJken van slachtoffers geborgen; volgens onofficiële schattingen zal het aantal doden ln Engeland mogelijk tot omstreeks 400 stUgen. Het aantal dak lozen in Engeland bedraagt ongeveer 30.000. In Norfolk zijn aan de burgerbevol king honderden zakken zand uitgereikt om daarmede hun huizen tegen nieuwe dreiging te versterken. De bewoners van de gevaarlijke gebieden hebben opdracht gekregen al hun bezittingen en mond voorraad naar de zolders over te brengen. De politie heeft thans overal in het overstroomde gebied de wachten ver dubbeld om plunderen tegen te gaan. In verschillende berichten wordt gesproken over rondtrekkende dieven, die alles uit de verlaten huizen halen, wat van waarde is. De labourieider Morrison heeft ln het Lagerhuis de regering verzocht, onmid dellijk een rondschrijven van Juni j.L in te trekken, waarin de gemeentebesturen in het kustgebied werd opgedragen, het werk aan de dijken te vertragen teneinde materiaal te besparen. Morrison noemde deze maatregel, gezien de jongste gebeur tenissen, „op zijn minst ongelukkig". De leider van de linkervleugel in de Labour- partij, Bevan, besohuldigde de regering er van „de werkzaamheden ter bescher ming tegen de zee te hebben gesabo teerd". Dit werk, zo zeide hij, heeft altijd in het middelpunt van de aandacht der labourregering gestaan. In zijn antwoord verklaarde de minis- V.S. trachten Finse tanker tegen te houden Naar in officiële Amerikaanse kringen wordt vernomen, heeft de Amerikaanse regering te Helsinki en Ankara stappen gedaan om het vervoer van 7000 ton brandstof voor straalvliegtuigen naar communistische China tegen te gaan. De Finse tankboot „Wiima" is met deze lading, die uit Roemenië afkomstig is, op weg naar het Verre Oosten. Het schip zou zich thans in het gebied van het Suez-kanaal bevinden. De Finse en Turk regering zouden echter hebben mede gedeeld, dat zij niet kunnen ingrijpen. Met de Turkse regering werd contact op genomen, omdat de „Wiima" op weg naar een haven op het Chinese vasteland de Dardanellen is gepasseerd. In de V.S. beschikt men over inlichtin gen. dat van de ongeveer 850 schepen, die de eerste tien maanden van het vorige jaar in Chinese havens dokten, er 600 onder niet-communistische vlag voeren. WEATHER OUTLOOK Bright periods, with showers in some districts. Light frost is expected tonight; other wise the same temperature, Light to moderate wind from between north and west. HETVADERLAND For information regarding this column, please telephone No. 184340 ext. 48, or write to Het Vaderland, 27 Park straat. The Hague. T^oreizn residents in Hoi- ber gloves, and vaccine being willing travel is wanted. How After expressing its "profound ■T land will learn with deep dropped from planes as well some of the drivers get any sympathy with our neigh- l win i_\o„r.4KafTc and cioen is a mvstei-v. which is hours of Holland, whose agony resrêTöf the death of Dr A. as rubber boats, sandbags and sleep is a mystery, which Loudon? Secretary General tools. It is one of the greatest probably the same with some of the Permanent Court of air operations ever organised. has been so great", the paper the workers inside the says how terrible it is that the Arbitration, at a concert in The Hague last night. Dr Lou don had made DIPLOMATS STUNNED Yesterday almost half eloquent hun(jred members of the appeal to the audience to diD]omatic corps in Holland L.u funH hilt 1 «1J UlUlUlUdMl f.- held the flood fund, but fjew 0Ver the whole flooded collapsed a few minutes later and died. depots. This night life is inspiring, without a doubt. LOOK OUT FOR IT A unique plan to help swell area at the invitation of the the Dutch National Disaster Foreign Ministry. All ^of Fund has been devised by this THE GREAT EVACUATION In P®th" With rumblings of rising gales and amidst a rain and snow and hail, Hol land's great relief organi sation started last night on one of the most stupendous tasks so fat «temPttcL With many tkoiwndl still in peril and«hjgh ,,des reach m A11 gesture of renouncing eco nomic help from America "should have been followed by so cruel a blow". It then makes this practical proposal: "Our two countries should get together in the struggle to recover from the ravages of the sea. and to devise pre- Lis -juuijoiitu tLk o ventive measures. By all his return: We shall never telling the full story of the means let us have a warning get this sight out of our flood disaster. It will be on system but it would sale at a minimum price of doubly effective if it could be on an international basis, with Dutch and British weather service other". NEWS IN BRIEF The lower house of the West German Parliament has passed a measure doubling the strength of the Frontier Police, ter van Binnenlandse Zaken, Sir Maxwell Fyfe, dat hij de te nemen maatregelen van nabij zal bestuderen. Naar het conservatieve blad „Daily Mail" meldt, is een plan opgesteld voor de aanleg van een vierhonderd kilometer lange dijk, die de gehele Britse Oostkust zal beschermen. Deze dijk, die naar Churchill zal worden genoemd, zal hon derden mlllioenen ponden kosten. De toestand in België Ook de bewoners van Oostende heb ben in de vroege ochtenduren van van daag een angstige tijd doorleefd. De vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de golven tegen de kruin van de dijk slaan, welke Oostende tegen de zee beschermt. De zee zag echter geen kans het terrein, dat zij sedert het week einde verloor, te herwinnen. In het geheel zijn voor zover bekend, veertien personen bij de overstroming in België omgekomen: zeven in Oostende, vijf in de monding van de Schelde bij Antwerpen en twee in de omgeving van Termonde. De materiële schade bedraagt naar schatting drie milliard Belgische francs. De zwaarste materiële verliezen werden geleden door zakenlieden en vis sers, wier goederen niet tegen zeeschade zijn verzekerd. Wethouder Wroome uit Oostende zeide, dat, indien de staat niet in een of andere vorm financiële steun verschaft, honderden zakenlieden uit Oostende niet in staat zullen zijn hun zaken voort te zetten. Dulles in Londen Meningsverschillen over politieke middelen „zeer ondergeschikt" John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft vandaag in Londen verklaard er van overtuigd te zijn, dat de regeringen der V.S. en Engeland „evenals in het ver leden" vriendschappelijk samen zullen werken. Dulles, die vergezeld wordt door Harold Stassen, de directeur van de We derzijdse Beveiliging, werd bij zijn ver trek naar Bonn uitgeleide gedaan door de Britse minister van Buitenlandse Za ken. Eden. Vóór zijn vertrek zeide Dulles, dat de besprekingen van Stassen en hem met premier Churchill, Eden en andere leden van de Britse regering leerzaam en nut tig geweest waren, Zij hadden bijgedra gen tot de wederzijdse goede verstand houding. „Wij zijn het eens, wat betreft onze voornaamste doelen met betrekking tot de vrede ,de veiligheid, het economi sche welzijn en de economische stabili teit. Wat betreft de middelen om deze doelen te bereiken, zijn onze menings verschillen zeer ondergeschikt vergele ken bij de grote mate van overeenstem ming", aldus Dulles. Eden zeide, dat de besprekingen goed verlopen waren. Hij was er zeer tevreden over. Noch de Amerikaanse, noch de Britse ministers wilden vragen beant woorden over de besprekingen. Kolenprijs niet hoger Na de besprekingen van auto riteiten der landen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg heeft minister Zijlstra te verstaan gegeven, dat in geen geval vóór 1 April tot verhoging van de kolenprijs in Nederland behoeft, te worden over gegaan. Ook na deze datum is het zeer wel mogelijk, dat de huidige prijs voorlopig gehandhaafd kan blijven. IN VEILIGE HAVEN. Men weet niet hoe ze heet, noch waar ze vandaan komt. Maar ze is in veiligheid in de Ahoyhal; de Haagse soldaat Van der Velden heeft zich tijdelijk over haar ontfermd. De invloed van spring tij op overstromingen Vrij algemeen verkeert men in het onzekere over de betekenis van de springvloed op 16 Februari a.s, Het is daarom wellicht dienstig een uiteenzet ting te geven van de begrippen springtij, springvloed en stormvloed. Om twee redenen zyn eb en vloed lar.gs onze kust niet altijd gelijk. In de eerste piaats is dit te wijten aan de wisselende samen werking van zon en maan. die beide invloed hebben op het getij, en in de tweede plaats aan de werking van de wind op de Noordzee. Wanneer de zon en maan het. meest samenwerken en dit is kort na volle maan en kort na nieuwe maan dan spreekt men van springtij. Wanneer zij eikaar het meest tegenwerken kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier spreek: men van doodtij Een springtij is dus een volkomen normaal verschijnsel, dat elke twee weken optreedt en bestaat uit een springvloed en een springeb. De zaak komt anders te liggen, wan neer de tweede factor, de wind, er bij komt. Een storm uit het Noord westen geeft steeds een grote opeen hoping van water tegenover de Ne derlandse küst. Valt r.u een 2ware storm samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen zeer ernstig worden, zoals overigens wel geble ken is. Maar relatief bezien ls men er met het samenvallen van deze springvloed van 31 Januari op 1 Februari met de zware storm nog betrekkelijk goed af gekomen. Ook zonder storm zijn nl. niet alle springvloeden even hoog en nu bleek de recente springvloed iets lager te zijn dan b.v. die van 18 Januari, en lager dan die op 16 Februari zal zijn. Indien deze storm samen was gevallen met een van deze vloeden, zouden de gevolgen nog aanmerkelijk ernstiger zijn geweest Wanneer de wind niet tegenwerkt, kan men dus venvachten, dat de springvloed van 16 Februari even hoog zal zijn al? die van 18 Januari. Wel moet men echter in dit geval rekening houden met hei feit. dat de getijstromen van het in- en uittrekkende water sneller zullen zijn dan het gemiddelde. Oost-Kapeïle adopteert Burgh De gemeente Oost-Kapelle heeft de gemeente Burgh geadopteerd. Hulp krachten en materiaal worden Burgh beschikking gesteld. Venray adopteert Hontenisse Venray heeft de gemeente Hontenisse geadopteerd en f 30.000 bij elkaar ge bracht. Morgen zal de opgehaalde kle ding naar de geëvacueerde bevolking Hontenisse. die onderdak gevonden heeft in Kloosterzande, vervoerd wor den. Dr Loudon, one-time Nether- tbem were stunned at the paper A special pictorial lands Ambassador in Wash- extent of the damage and the supplement, containing over ington, was a prominent ana obvjous mass misery It had too photographs, is being popular figure in Dutch public caused one of them said published in a few days, life, and was very well known - - -■ for his wide range of interests as well as his great en- minds;~~we shall never look at fhusiasm. Cultural life in The sea agajn without thinking one guilder, and the proceeds Hague found in him a great bow jor ^jve days it has will be given to the flood asset, and, indeed, there were SQ reientiessly reached out to fund. The supplement will be services complementing few local activities in which grasp and swallow all within an excellent production to he did not take a lively part. reach, smashing everything send abroad to show just how H van Veen, shroud o! hydra»»" engineer lhe Dutch Waterways Department, has given this general review of the present position: „The danger is by no means yet terrible this national calamity chief has been. efforts now are being directed to saving the people. When that is finished we shall begin more high tides were forecast and as weakened dykes in a score of places threatened to crumble under the weight ot water, orders battcred dykes" went out in several islands for total evacuation. In Goeree-Overfiakkee, for example. 32,000 people were suddenly ordered to leave even TODAY'S FLOODLIGHTS General Matthew Ridgway, Supreme Commander of the who have about 1.000 miles North Atlantic Forces, arrived of border to guard on the past? There may even be more in Holland today to see the East German and Czechoslo- danger ahead, as new storms flood damage and to discuss vakian sides. A" what help could be given. Sunday will be a Day ol The American Secretary ot Remembrance tor the flood State. Mr Foster Dul es^ victims In all churches companled by Mutual Secur- the repairs and restoration of throughout Holland. Queen Juliana will broad- LIVELY NIGHT LIFE A sudden burst of night life has come to The Hague. No longer do the streets fall dead the small patch that was the shortly after midnight; only bit of land remaining of ]or.ger is everything (except this once large island. The one or two clubs) closed mercy armada of little ships down, The Hague, indeed, has was waiting there ready to neVer seen such nocturnal take them, Evacuation started activity as is evident at the just before dark, but had to moment. Roads are packed be suspended later as the with vehicles converging on weather worsened. It was two or three „high-spots" of resumed this morning, how- night life. Pavements are ever, as although the gales crowded with men and women have not so far proved as bad an trying to get in through as expected, the forecast for wide open doors, today is strong northerly gales p0r The Hague has mobilised cast to her people at 1.0 p.m. on Sunday. The Government has ex pressed the wish that the whole of Sunday be observed in a quiet manner with no festivities. All sports matches for Sun day have been cancelled. ity Agency Chief Harold Stas sen, left London today for Bonn on their fact-finding tour of Europe. Few details ha"e been released about their talks ir. Rome, Paris and Lon don. beyond a statement that they are not trying to reach special agreement on any points. Their aim is to ex change views and to reach Prince Bernhard has already understanding on world prob- taken up his new work as ems J»"? d»« H°>" Chairman of the National lan° tomorrow. Disaster Fund, which is now approaching the ten million itself in a surprising manner to tackle the great relief work for the floods. The various guilder mark. Princess Wilhelmina has given 25,000 guilders to the National Disaster Fund and nas loaned her special private car to the relief authorities. There were street collections Sweet and chocolate ration ing ended in England today. Red Cross and other centres today throughout The Hague are working the clock round, for the Fund. in parts of the North Sea. anything can happen. Almost everywhere most relief activities are concen trated on rescue work, for there are still people who and there seem as many have been marooned since people anxious to work all Sunday. An enormous fleet of r.ight as there are to help almost every known type of during the day. Commercial aircraft is at work. Small vehicles which carry out spotters guide the helicopters their normal duties in daylight to the huge amphibious car- roll up at night to be used riers, whilst the mixed bag in for the delivery of relief between are dropping every- goods, the transport of ref- thing imaginable. Reports tell ugees, or any of the hundred comments on the floods of medicine, bread, milk, rub- tasks for which speedy and Holland. ARE YOU GOING? A performance of "Tales of Hoffmann'' will be given by the Netherlands Opera tonight at the K, and W Theatre. The pianiste Maria Elene Pallemaerts will give a recital A special flood postage stamp at Diligentia tonight, the is to be issued by the post whole proceeds of which will ana telegraphs department. Its 90 to the National Disaster value is 10 cents with a Fund surcharge of another 10 cents. A three-day Boy Scouts BRITISH TRIBUTE Exhibition was opened today Today's "Daily Mail" of at Seinpoststraat 20, Scheve- London has Home striking ningen. It will be open tomor- in row and Saturday from 7.0— 10 a.m. and from 3.010 p.m. De toestand in de noodgebieden TTOEWEL IN ENKELE GEBIEDEN de toestand duidelijk aan het op- A klaren is en men allerwege doende is de schade te herstellen terwijl het normale leven zijn loop herneemt waarbij dan altijd nog in aan merking moet worden genomen, dat dat „normale" leven meestentijds is verstoken van gas, electriciteit en drinkwater of althans op dat gebieó distributie daarvan is ingevoerd is in andere noodgebieden de toestand nog allerminst duidelijk. Zo is voor Schouwen Duiveland weer een nieuwe situatie ingetreden en ook voor andere plaatsen wijzigt zich de toestand naarmate de weersomstandigheden gunstiger of ongunstiger zijn. Een over zicht te geven is daarom geen sinecure, doch wij willen trachten aan de hand van de geregeld binnenkomende gegevens een beeld te geven. Wij willen daarvoor de gebieden, die gereden per auto. De gebieden zyn ech- zijn getroffen, indelen in vier sectoren. A. Alle gebied langs de Waterweg. Rot terdam, de Alblasserwaard, de Krim- penerwaard en IJsselmonde. B. Voorne en Putten. Hoekse Waard en Beijerland, Eiland van Dordrecht, Biesbosch. C. Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, St Philipsland en Tholen en West Brabant met de gebieden in de Langstraat. D. Walcheren, Noord Beveland, Zuid Beveland en Zeeuws Vlaanderen. Globaal genomen kan worden gezegd, dat gebied C. het zwaarst is getroffen, waar bij wij niet aan de indruk kunnen ont komen, dat door de summiere berichtge ving van Zondagmorgen deze gebieden juist niet die aandacht hebben gehad, die zij verdienden krachtens de daar heer sende toestand. Veeleer heeft men zich geconcentreerd op de gebieden, samen gevat onder D. en onder A. Wij zeggen nogmaals, die is de indruk van dit mo ment, een indruk, die overigens ook sterk leeft bij de bevolking van Schouwen- Duiveland en Tholen. Omgeving van Rotterdam j Wanneer we gebied A. onder de loupe nemen, dan mogen we zeggen, dat de toestand thans overal is geklaard. Het aantal doden is vergeleken bij andere rampgebieden gering. Vele dijken in de Krimpener- en Alblasserwaard alsmede op IJsselmonde zijn aangetast, doch men is de toestand vrijwel overal meester. De havens in Rotterdam functionneren normaal. In deze plaats zijn ook weer alle beperkingen t.a.v. stroomverbruik opgeheven. Er wordt veel hulp verleend aan evacué's uit de rampgebieden. Tot Alblasserdam is er normale postbezor ging. De treinverbinding tussen Rotter dam en Gouda is weer hersteld en al leen Zondag buiten werking geweest. De post verder de Alblasserwaard in gaat per fieta of voorzover kan worden ter aan het droogvallen. In de Waterweg tegenover Maassluis is een nieuwe dijkdoorbraak gekomen, doch slachtoffers heeft deze niet geëist en overigens is deze alleen veroorzaakt door te snel varende zeeschepen. veerdienst tussen Maassluis en Rozen burg moest daardoor worden gestaakt. Voorne-Putten Gebied B. is aanmerkelijk zwaarder getroffen en vooral gisteravond werd daar de toestand, met name in Abben- broek, weer critiek door hoge water stand en nieuwe storm. Men heeft ech ter geen nieuwe dijkdoorbraken gemeld. In Hoekse Waard worden 150 slachtof fers gevreesd, maar vast zal dit cijfer eerst komen te staan als alle water is verdwenen. Zuidland werd reeds Zon dag geëvacueerd naar de Ahoyhallen. Zeer ernstig is de toestand in 's-Gra- vendeel, waar 57 slachtoffers zijn te be treuren. Bovendien moest hier de avond klok worden ingesteld wegens plunde ring door enkele onverlaten, die zijn gearresteerd en die zijn opgesloten in het Huis van Bewaring in Dordrecht. Rijkspolitie is ter versterking opgeroe pen uit het gehele land om dergelijke feiten tegen te gaan. De opdracht is na eerste sommatie te schieten. Op Beijerland kon veel worden gered door krachtdadig optreden van de be volking. De Biesbosch moest weer aan het water worden prijsgegeven. De toe stand nabij Wieldrecht was ook heden nog critiek, daar de dijk, waarover nor maal verkeer plaats had. ondermijnd wordt verondersteld. Deze dijk is van groot belang voor plaatsen als Zwjjn- drecht en Hendrik Ido Ambacht. Tamelijk gunstig Wanneer we van gebied D gebied C laten we even buiten beschouwing zeggen, dat de toestand tamelijk gunstig is, dan is deze qualificatie natuurlijk altijd relatief. De toestand is nergens uit gesproken gunstig. Maar gezien het feit, dat aanvankelijk dit gebied als zwaarst getroffen werd beschouwd, is de situatie erg meegevallen. Zo is er geen sprake van, dat de Zon dag circulerende geruchten, dat geheel Walcheren weer aan de zee moest wor den prijsgegeven, juist zijn. Integendeel, in Middelburg is vrijwel riets te merken van enige watersnood, in Viissingen gaat het leven normaal zijn gang. Er zijn enkele slachtoffers, er is schade, na tuurlijk, maar de belangrijkste dijken hebben gehouden of zijn weer hersteld en nagenoeg geheel Walcheren staat droog Er is zelfs over de Sloedam naar Zuid Beveland weer enig verkeer mo gelijk en ook de trein rijdt hier weer. Op Noord Beveland is in hoofdzaak het gebied rond Kortgene getroffen, maar alle gevaar is geweken. Zelfs is er reeds autoverkeer geweest over de landengte tussen West Brabant en Zuid Beveland via de weg by Rilland Bath. Zeeuws Vlaanderen is het minst getroffen. Zwaar getroffen Het volgens onze indeling overblij vende gebied C is het zwaarst getroffen. De verhalen daarover van onze verslag gevers vindt men elders. Goeree en Overflakkee, de dodentallen van Oude en Nieuwe Tonge zeggen het reeds, Schou wen en Duiveland dito. Op beide eilanden zijn slechts enkele delen bij de duinregels droog gebleven. Verder zijn de mensen voor zover niet omgekomen of geëvacueerd nog steeds op zolders en hoog gelegen punten bij een. In de meeste gemeenten heerst een noodtoestand. Zij zijn zwaar geteisterd. En niet veel beters kan worden ver teld van Tholen, in het bijzonder van Stavenisse, dat precies in de as van de Oosterschelde is gelegen en dat de volle stoot te verwerken heeft gekregen. Er wordt van ruim 300 doden gesproken, doch de juiste cijfers zullen eerst bij droogvallen zijn op te maken. Het Oos telijk deel van Tholen is er zeer veel beter aan toe. Het is zelfs weer droog gevallen, wat een gelukkige omstandig heid is. daar de evacué's elders van het eiland nu dicht bij huis kunnen blijven. Van St Philipsland is niets meer over. Hoe verder Oostelijk, hoe beter de toe stand wordt. West Brabant heeft een zware klap gehad, maar alle gevaar is geweken en vele gebieden zijn droog gevallen. Uiteraard hebben de plaatsen tegenover de punt van Overflakkee bij Ooltgensplaat het meest geleden, omdat het daar een sterk stroompunt is van water door het Volkerak naar het Ha ringvliet en het Hollands Diep. Hier lig gen Fijnaard, Heiningen en Willemstad. Verder landinwaarts is de Langstraat getroffen (Raamsdonkveer), maar overal is men e toestand meester. Er is al veel gebied droog gevallen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2