Dr Alexander Loudon tijdens concert overleden 50 Jaar geleden «RUIlil HT7T VADERLAND 2 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Het laatste jaar had dr Loudon zijn schouders onder de Ned. Opera gezet. Hij was voorzitter geworden van het Haagse Opéra Comité en ook voor deze instelling had hij plannen te over, Den Haag ver liest in hem een groot man, die door zijn langdurig verblijf in de Ver. Staten op de> hoogste post. die Nederland daar te ver geven had, een zekere Amerikaanse zake lijkheid en doortastendheid had gekregen, die aan zijn persoon een wel zeer bijzon dere bekoring gaven. Hij was de eenvoud zelf en ofschoon hij altijd lachend pochte op het feit dat hij niets van muziek af wist. voegde hij er reeds bij dat het Residentie-Orkest zijn hobby en sport was. Zo heeft hij voor het culturele leven van Den Haag door zijn initiatieven de Diplomatieke loopbaan Dr Alexander Loudon, geboren in 1892 te Den Haag, volgde de diplomatieke loop baan, waarin hij zeer hoge functies ver vulde. Hij studeerde rechten aan de Dr Alexander Loudon, de voorzitter van het Residentie-Orkest opende het concert van gisteravond in het Gebouw voor K. en W. met een korte toespraak, waarin hij de nationale ramp herdacht, het Rampen-fonds-concert van Zondag a.s. aankondigde en mededeelde dat het Res. Orkest onder leiding van Prof. Rudolf Moralt het concert zou openen met het Air van Bach ter herdenking van de vele slachtoffers van de watersnood. Tijdens dit Air van Bach is dr Loudon onwel geworden. Hij heeft de solisten- kamer nog kunnen bereiken en is daar enige minuten later overleden. Het orkest, niet op de hoogte van wat zich in de solistenkamer afspeelde, had inmiddels het concert geopend met de ouverture Freischütz van Weber, gevolgd allergrootste verdiensten verworven, door de Burleske van Richard Strauss door Theo v. d. Pas gespeeld. In de daaropvolgende korte pauze deel de Mr Evert Cornelis. directeur van het Res. Orkest, het publiek diep ontroerd het plotselinge overlijden van de Voor zitter van het orkest mede en verzocht een ieder stil naar huis te gaan. daar het 'concert verder geen doorgang zou vinden, Gedurende de laatste jaren was dr Alexander Loudon in onze stad de stu wende kracht van het muzikale leven. Van het ogenblik af, dat hij eind 1948 de algemene leiding van ons orkest op zich nam, is het Residentie Orkest als met sprongen vooruit gegaan en het kon zich opwerken tot een zelfs internationale faam. Hij was het, die Willem van Otter- loo en mr Evert Corn'elis hier bracht, hij heeft voor de leden van het Orkest alles gedaan om hun bestaan te verzekeren en hun artistieke daden te verbeteren. Steeds zat hij vol plannen, die hij met een zekere bonhommie en in alle eenvoud toch altijd als grandseigneur, wist door te zetten. Voor het Res Orkest had dr Loudon alles over en de trots waarmede hij enige minuten voor zijn dood het pu bliek nog vertelde van de opofferingsge zindheid van zijn mannen, die een belang rijk deel van huri gage hadden afgestaan voor het Rampenfonds en die bereid waren Zondag as. voor de leniging van de nood te spelen, was oprecht gemeend. HET VADERLAND 5 Februari 1903 Het Engelsche telegraafagentschap Cen tral News heeft een bericht uit Kaapstad, volgens hetwelk een groot aantal Jood- sche landverhuizers, door de nieuwe emi- gratiewet getroffen, bij hun aankomst te Kaapstad weder teruggezonden zijn. van Den Daag en Scheveoingen «SSXW9 -.oFXCcrrrct wi«rrsrN ov CUtn GuUe kl&ik&n Hendrik Hagenaars Hoek Wij zijn allen diep getroffen door de ramp. Wij zijn allen gewend aan het ver nemen van ellende. Wij dachten misschien dat wij er im muun voor geworden waren. Dat wij er langzamerhand wel tegen gehard zouden zijn. Soms laten wij althans voor ons zelve eerlijk zijn soms vernemen wij verschrikkelijke berichten en wij zeg gen dan dat wij diep getrofffen zijn, maar ons hart voelt niet wat onze lippen zeggen; wij weten met ons verstand dat dit verschrikkelijk moet zijn voor wie het ondergaan, maar zélf ondergaan wij het niet. Met deze raipp is het anders. Ditmaal zéggen wij nauwelijks hoe verschrikkelijk het is. Wij zeggen liever helemaal niets. Ditmaal voelen wij het door-en-door. Wij zijn er stil van. Wij hebben geen zin om dingen te doen waarin wij gewoonlijk wèl zin hebben. Wij hebben zelf deel aan deze ramp. De drang om te helpen is helemaal écht in ons. En wij willen zó helpen en in zulk een mate, dat wij er ons zelve iets om zullen moeten ontzeggen. Wij zullen dit met een soort bitter-smakende voldoe ning doen. Wij zijn zélf bij deze vrese lijke dingen betrokken, Dat geschiedt zelden. En er is een grote gemeenschap pelijkheid in ons verdriet om deze ramp. Dat is misschien de enige kostbare en lichte plek in de barre duisternis van dit ongeluk. Het is goed als wij trachten te be grijpen waaróm dit zo is. Er is, geloof ik, een groot stuk Neder landse solidariteit in; een groot stuk liefde voor ons kleine land. Er zijn mensen, die wel eens smalend over onze eigen kleinheid spreken en die spotten op het stukje rivierdelta dat Nederland heet. Maar in hen, evenals in alle anderen van Nederland is toch, zonder dat zij zich daarvan bewust zijn, óók een stukje trots: dat mensenhanden, geleid door mensengeest en mensenkracht, dat kleine stukje grond aan de zee ..ontworsteld" hebben. Nu zijn wij plotseling geplaatst tegen over de barre werkelijkheid: dat zulk groots mensenwerk door één storm kan worden vernietigd en ongedaan ge maakt. Geplaatst tegenover de zeker heid, dat wat wij onze zekerheid waan den, kinderspel is voor de krachten die uit de oneindigheid losbreken. Daarom, geloof ik, zien wij in het noodlot dat zovelen getroffen heeft, een deel van onze eigen zwakte en van onze eigen ontoereikendheid. Naast het gewone, menselijke mededogen om de ellende waaronder zovelen nu lijden, is er een gemeenschappelijk, Neder lands, element in het feit dr. ons ge meenschappelijk land is aangerand door de vijand. Er is. ook in onze solidariteit nü, een parallel met Mei 1940. Wij zijn. persoonlijk, diep geschokt door een ramp die ons, persoonlijk, aan gaat. Persoonlijker dan dat er iets anders verschrikkelijks was geschied. Wij willen Holland houden. Dit is de grond van onze ontzetting. Dit zal, gelukkig, óók de grond van onze hulpvaardigheid zijn. Leidse Universiteit en promoveerde daar in 1927 op het proefschrift: „Verdeling van bevoegdheden in enkele middelpunt zoekende samengestelde rechtsgemeen schappen". In de diplomatieke dienst be kleedde hij functies in Londen, Buenos Aires, Washington en Madrid. In 1934 volgde zijn benoeming als gezant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkenbond te Genève. In 1938 werd hij gezant te Washington en van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur op deze gewichtige post. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij lid van de Raad van State, welke hoge functie hij in 1952 neerlegde, toen hij secretaris werd van het Internationale Hof van Arbitrage, als opvolger van wy- len jhr mr A. M. Snouck Hurgronje. Alexander Loudon was drager van vele hoge Nederlandse en buitenlandse onder scheidingen. Wij geloven dat het geheel in de geest van de gisteravond zo plotseling en zo tragisch overleden Voorzitter van het Res. Orkest Dr Alexander Loudon is om de voornaamste punten van zijn toe spraak, die hij enige minuten voor zijn dood hield hier aan te halen. Dr Alexander Loudon wekte allereerst alle aanwezigen op Zondagmiddag a. het Rampenfondsconcert in het Gebouw bij te wonen. Het programma was ver anderd zeide hij het bestaat nu uit de Ouverture Coriolan van Beethoven, Vioolconcert van Beethoven (Theo Olof) Vioolconcert van Brahms (Herman Krebbers). De gehele opbrengst van dit concert gaat naar het Rampenfonds. De voorzitter deelde verder mede dat de leden van het orkest een belangrijk deel van hun salaris in het Rampenfonds hebben gestort en dat de Weense diri gent Prof. Rudolf Moralt. die gister avond dirigeerde, een groot deel van zijn honorarium heeft geschonken voor het goede doel. Wat betreft het concert van 18 Febr. a.s. door het Orchestra National uit Pa rijs deelde Dr Loudonmede. dat dit orkest spontaan heeft aangeboden de totale salarissen van de leden van dit orkest voor die dag te storten bij de Ned. Ambassade te Parijs. Dit is ongeveer 2500 gulden. Alle opbrengsten verder van dit concert, o.a. de radio-uitzending voor de KRO worden gestort bij het Nat. Ram penfonds. Tenslotte deelde Dr Loudon mede dat het Franse Orkest tijdens de pauze van het concert op Amerikaanse wijze een schilderij van een levende Franse mees ter zal verkopen, waarvan de gehele opbrengst ook voor het goede doel zal worden bestemd. Lof van de schilder- therapie Expositie in het „Haagsch Sanatorium" „Het is moeilijk de invloed van een ge neesmiddel op een patiënt te beoordelen, maar op de vraag of de schildertherapie goede resültaten geeft, antwoord ik vol mondig: ja!", aldus de directrice van het ..Haagsch Sanatorium" bij de opening van een tentoonstelling in het gebouw in de Doorniksestraat; tentoonstelling, waarop het werk dezer amateurs in zijn verrassen de verscheidenheid en kleurigheid te zien is. Helaas slechts voor zeer korte tijd. maar wie er belang in stelt, kan heden avond van 7 tot 8.30 nog gaan kijken, Dr L. M Kluit kenschetste de schilder therapie als een gelukkige vorm van actieve afleiding en zei, dat de patiënten hun ziekte en zorg vergeten, daar zij volkomen verdiept raken in hun werk. Bij iedere geneesmethode hangt echter veel af van de persoon die haar toepast en het is een speciale gave van de heer Andrea „om ieder naar aard en aanleg aan de gang te zetten en te stimuleren" Het Haagsch Sanatorium is drie jaar ge leden begonnen met de proef, een kunste- naar-paedagoog aan zijn staf toe te voe gen. Nadat gunstige resultaten waren verkregen met de mannelijke patiënten, die in het algemeen minder actieve aflei ding hebben dan de vrouwelijke, is men thans ook met deze begonnen, De criticus R. E Penning heeft vervol gens voor een aandachtig gehoor verschil lende aspecten van de schildertherapie belicht en er op gewezen, dat in. elk mens iets van een latente kunstenaar schuilt. Het vormende element is van grote betekenis voor de mens en wie zich met kunst bezig houdt ook al beoogt hij geen kunstenaar te zijn werkt aan zijn eigen geest In het gewone leven komt men daar niet spoedig toe, voor zie ken heeft de artistieke werkzaamheid echter een bijzondere betekenis en aan trekkelijkheid, juist omdat hun omstan digheden niet zo aantrekkelijk zijn. Spre ker citeerde in dit verband de woorden van Adrian Hill, de vader der huidige schildertherapie: .wij leven in twee we relden. die van de feiten en die van de verbeelding". Men kan het onderwerp inmiddels ook van een andere zijde benaderen, aldus de heer Penning, namelijk van de kant van de kunstenaar. De kunst is een specali- teit geworden, door specialisten beoefend en goeddeels door specialisten gewaar deerd. Juist thans worden echter ver woede pogingen gedaan om dit isolement te doorbreken. De kunsttherapie is een bewijs dat kunst tot iets dienen kan en heeft daarom ook de belangstelling van de Federatie van Beeldende kunstenaars. Spreker meende, dat deze taak bij de schilder Kees Andrea in uitstekende han den is en besloot zijn betoog met een woord van hulde aan de leiding van het Haagsch Sanatorium, die nu eens niet eerst de kat uit de boom hééft gekeken, maar het aandurfde een nieuwe weg in te slaan. Het zou te ver voeren en bovendien niet juist zijn, een gedetailleerde bespre king van de expositie te geven. Maar wel moet het mij uit de pen, hoe fris het geheel er uit ziet en hoeveel aquarellen, gouaches of teke.ningen er bij zijn, die ter dege een beeldende, aesthetische be tekenis hebben misschien juist omdat zij enkel voor eigen genoegen en ontspan ning zijn gemaakt en dus geen verkeerde „pretentie" hebben. De verscheidenheid der uitingen wijst er op, dat Andrea geen „volgelingen" kweekt, maar de pa tiënten alleen tot zelf-uitdrukking brengt: elke inzending heeft immers een ander karakter. Van kunst gaat naar zijn overtuiging altijd een heilzame, integrerende en rege nererende d i. in feite therapeutische werking uit. ook al mag deze werking in cidenteel zijn en buiten haar eigenlijke doelstelling liggen. Het is voor de tegen woordige maatschappij dan ook een goed ding. dat sociologen, paedadogen, medici e.a. hier meer en meer oog voor krijgen. In het geval van patiënten voegt zich daarbij dan nog het zo belangrijke ele ment van de absorberende afleiding en het aangename „verdrijven" van de tijd; daarom verheugt het, dat in circa 20 van de 100 sanatoria in ons land de kunst- therapie thans toepassing vindt. Dat het Haagsch Sanatorium een van de eerste, zo niet het eerste was hiertoe over te gaan, strekt deze inrichting tot eer. De Gr. KADAVERS worden in 's Gravendeel in schepen geladen; ze worden in Limburg vernietigd. Gewijzigd programma in de Kon. Schouwburg In verband met de nationale ramp zijn er wijzigingen gebracht in het pro gramma van de Koninklijke Schouwburg voor de komende dagen. De voorstelling van Donderdagavond, Als het kindje binnenkomt, gaat niet door. Vrijdagavond wordt Giraudoux' Ondine opgevoerd, Zaterdagavond De Kersentuin van Tsjechow, terwijl de mid dagvoorstelling van Zondag vervalt en Zondagavond te 8.15 u. de tragedie van Garcia Lorca, Yerma, zal worden ge bracht. Verkoop van schilderij t.b.v. Rampenfonds De Haagse schilder Pierre Hoeks heeft een schilderij door hem gemaakt, voor stellende: „De watersnood op Walcheren in 1945" aan Kunsthandel De Poort. Noordeinde afgestaan om het te verko pen. Dit schilderij is thans geëtaleerd met het bijschrift, dat de opbrengst ge heel zal worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Leerlingen Ned. Lyceum helpen De toneelgroep van Het Nederlands Lyceum onder leiding van de heer Bau- det geeft a.s. Vrijdagavond in het Kur- haus te Scheveningen een liefdadig heidsuitvoering van het toneelstuk „Kleine kinderen worden groot". Het stuk werd eerder reeds in Seinpost ge speeld en toen zeer goed beoordeeld. De opbrengst zal geheel worden overgedra gen aan „Het Nationaal Rampenfonds" te Den Haag. Plaatskaarten a f 3.— kun nen worden besproken in het Centraal Bureau, Willemstraat 40, tel. 112279. Brandstofvoorziening hulpcolonnes Verscheidene vrachtauto's uit hulp colonnes staan 's nachts zonder benzine omdat zij langs de route niet kunnen tanken. Op benzinestations- en pomp houders langs de voor het reddingswerk vitale routes is een beroep gedaan om, indien zij in deze nood-periode niet per manent geopend zijn, voorzieningen te treffen, opdat ook 's nachts de brand stofvoorziening van de hulptransporten niet stagneert. Padvinders zenden klipper De „Rambonnet", het 150 ton metende klipperschip van het district Rotterdam van de Nederlandse Padvinders Vereni ging is naar de getroffen gebieden ver-" trokken. De Rambonnet is geladen met voedingsmiddelen, kleding, medicamen ten en veldbedden. Aan boord bevinden zich dertig leiders en voortrekkers, als mede een radiotelegrafist van de marine. Het schip zal ongeveer een week weg blijven. Mevr. A. C. Verbeeck-De Swardt overleden Op ruim 75-jarige leeftijd is Maandag in het rusthuis dr Blok te Bergen over leden de bij de oudere generatie welbe kende toneelspeelster en voordrachts kunstenares Anna Catherina Verbeeck- de Swardt. Zy was geboren op 18 Mei 1877 te Borgerhout bij Antwerpen en is gehuwd geweest met de in 1932 in En geland overleden Belgische kunstschil der Arthur Verbeeck. Zij speelde bij het Antwerpse toneel en is te kenschetsen als de tegenspeelster van Hubert La- roche. Ook in Nederland is zij 25 tot 30 jaar geleden op vele plaatsen, alsook in de Amsterdamse Stadsschouwburg, voor het voetlicht verschenen. Kerkconcert Julianakerk ten bate slachtoffers watersnood Op Donderdag 12 Februari geeft Henk Herzog een concert in de Julianakerk aan de Kempstraat. Medewerking verlenen Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan; Mevr. R. Grims-Strootman, alt. De dameskoren Jubilate en Juliana o.l.v. Bernard Verboom. Ds P. Lugtigheid zal een inleidend woord spreken. Het pro gramma vermeldt o.a. „Hebe deine Augcn auf", Mendelssohn, en „Stabat Mater", Pergolesi „Ruwe stormen mogen woe den". De gehele opbrengst zal worden overgedragen aan het Nationeel Rampen fonds. Aanvang 8 uur. Uitgave „Watersnood 1953" De medewerking van alle zijden maakt het slagen van de uitgave der Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels „Watersnood 1953" een feit. Men kan zich nu reeds op het boek (bin nen 14 dagen a f3.50 in de handel ko mende) laten inschrijven bij elke boek handelaar. Van de eerste oplage wordt een bate van ca f 175.000 voor het rampenfonds verwacht. Rokertjes De gezamenlijke Nederlandse siga rettenindustrie heeft een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar gesteld ten be hoeve van de slachtoffers. Ik ben mij bewust van het gevaar dat er in veralgemening schuilt, maar zo nu en dan word ik toch getroffen doör een verschijnsel, dat mij kenmerkend Nederlands toeschijnt. Bijvoorbeeld: de onwellevendheid welke in het letterkun dige leven de boventoon voert. Wanneer een schrijver in Frankrijk z'n werk door een vakgenoot beoordeeld ziet, grijpt hij onmiddellijk naa zijn pen om zijn erkentelijkheid te uiten. Soms maakt hij van die gelegenheid gebruik om zijn bedoelingen nader toe te lichten, doch meestal volstaat hij met een dankbetui ging. Dat is een vorr.i van eenvoudige hoffelijkheid. De Nederlanders, die besproken wor den kennen die wellevendheid niet. En wat erger is: zij gaan prat op hun onbe leefdheid. In de loop van vele jaren mocht ik weieens een enkele aangename brief ontvangen, maar bijna immer be gon de briefschrijver zich te veront schuldigen. Gewoonlijk deed hij het niet, maar in dit bijzondere geval enz. Stel u voor! „Zeer Geachte Heer, In normale omstandigheden ben ik een on gelikte beer, ik hoop dat u mij zult ver geven dat ik thans van die staat afwijk en, voor het eerst beleefd, u mededeel •hoezeer ik uw boekbespreking op prys- stel". Wat de gewone gang van zaken behoorde te zijn, wat elders inderdaad de gewone gang van zaken is, blijft in Nederland een uitzondering. Of ik zelf brieven schrijf aan hen die enige aandacht aan mijn bezigheden be steden? Nimmer. Niet echter uit onbe houwenheid. Doch alleen omdat ik het niet zou kunnen doen, ook al-zou ik het gaarne willen. Ik zie namelijk nooit be sprekingen, omdat ik verboden heb ze mij door te zenden. De Franse schrijver heeft ook de goede gewoonte zijn nieuwe werk aan de cri- tiek toe te zenden met een eigenhandige opdracht. Hij stelt er prijs op voor een ieder een passend woord te vinden. De Nederlandse schrijvers laten hun voort brengselen door de uitgever verzenden. Deze bederft het boek door er (meestal scheef) „ter bespreking" in te stempelen en door het zó slecht te verpakken dat het in negen van de tien gevallen ver fomfaaid aankomt. Van enige persoon lijke, menselijke verhouding is op deze wijze geen sprake meer. Of ik zelf mijn exemplaren ter be spreking van een opdracht voorzie? Nim mer. Maar dat is ook niet mogelijk door dat ik zover wèg woon. Present company excepted.In het algemeen en in be ginsel is het beschaafder en beminne lijker wanneer men de boeken welke men uitzendt van een aangenaam in schrift voorziet. Eveneens in het alge meen en in beginsel, eist de ware wellevendheid dat men iemand, die aandacht aan uw werk besteedt, daar voor dank zegt, al is het maar door middel van een visitekaartje. Crucifix-prijsvraag Paul Grégoire uit Teteringen is, zoals bekend, eerste prijswinnaar geworden van de prijsvraag voor een kruisbeeld, uitgeschreven door de „Stichting 1853 1953", die de herdenking van het hon derdjarig bestaan van de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland organiseert. De tweede prijs werd gewonnen door H. Verhulst te Amsterdam, de derde door F. Verhaak Jr te Breda. De jury bestond uit prof. Oscar Jespers, M. Andriessen, N. Steenbergen, ir C. Pou- deroyen, prof. V. P. Semijn-Esser, mr J. Derks en Jan Engelman. Wat de meerder heid van de jury er toe bewoog aan het ontwerp van Grégoire de eerste prijs te geven, was het besef dat het van alle ontwerpen de beste plastische kwaliteiten bezit, verenigd met een rust en een waar digheid, die de verhevenheid van dit thema niet verstoren. Het ontwerp van de tweede prijswin naar, H. Verhulst, in gele was uitge voerd, is door de jury geprezen om zijn oorspronkelijkheid en gespannen vorm. Het langgerekte van het corpus werd ondergaan als een eigenschap, die inhae- rent was aan de algemene opzet van het ontwerp. In het ontwerp van de derde prijswinnaar. Verhaak, prees de jury de rustige devotie en de harmonie der vormen. De Union Bel Canto deelt haar leden mede, dat in verband met de door de Regering afgekondigde Nationale Rouwdag het concert op Zondagmiddag a.s. in Diligentia voor hen niet doorgaat. We waren dus inderdaad verdwaald. Toen Catire er echter over had nage dacht. kwam hij tot de slotsom dat de beek in de Ventuari moest uitmonden. Vandaar'dat wij de volgende ochtend in het water stapten cn onze weg langs dit koele pad vervolgden. Het water reikte ons ongeveer tot de knieën. Te gen de middag doemde er recht voor ons uit een zonnig wak op. Het bleek de Ventuari te zijn. Catire wierp zijn bagage op de grond en we strekten ons op de oever van het beekje uit. „Als ik me niet vergis, dan zitten we hier betrekkelijk dichtbij een dorp van mijn neven," zei José. „Het moet een stuk stroomopwaarts liggen. Ik zal er met mijn mannen een pad heen banen Blijven jullie hier op ons wachten. Vanavond of morgenochtend komen wij jullie dan met kano's ophalen." „Uitstekend, maar laat je zoon bij ons," antwoordde ik. „Als jullie met z'n drieën bent, is dat meer dan genoeg. Jullie kunnen de geweren en maniok Ze vertrokken. Emiliano ging in zijn hangmat liggen. Hij scheen zich niet bepaald op zijn. gemak te voelen, zo alleen met ons. Wij beschouwden hem voornamelijk als een soort „gijzelaar". We konden er nu immers van overtuigd zijn, dat Catire in elk geval terug zou komen, zelfs al liep hij duizend Gua- haribo's tegen het lijf. Ook wij hingen onze hangmatten op. Uren verstreken. Geen van ons sprak. Het woud was even zwijgzaam als wij. Plotseling werd de stilte verscheurd door een heftig geblaf, vlakbij ons. De zoon van José sprong met een schok op de grond en keek ons met glazige ogen aan. „Guaharibo's!" mompelde hij schor. Wij luisterden gespannen, staarden strak naar de dikke bladermuur, die de deze vreemde situatie kleine open plek waar wij onze hang matten hadden opgehangen, aan alle zijden afsloot. Maar we hoorden niets meer. Emiliano ging weer zitten, ging een poosje voorbij, toen sprong aan de andere kant van de rivier, recht tegenover ons, het volle geluid van schreeuwerige menselijke stemmen om hoog. Pierre en ik schoten overeind en waagden ons op een lange tak, die een stuk over het water hing. Op de tegen over ons liggende oever vormde het opeengestapelde flesgroene loof een wand die al even compact en ondoor zichtig was. Verder was er niets te zien. We zochten ónze hangmatten weer op. We hadden onze reisplunje een linnen hemd en broek, die stijf stonden van zweet en modder uitgegooid. We liepen beiden in pyama rond. Die pya- ma'8 zagen er weliswaar ook als poets doeken uit, maar vergeleken met onze andere kleren zaten ze ons als frisse zijde om het lichaam. Van de kant van de rivier kwam nu eensklaps een klop pend geluid, daarna het kletsen van peddels op water. Emiliano snelde naar Onze observatiepost. „Dat moet vader zijn, die terugkomt met de neven!" riep hij uit. Pierre en ik voegden zich bij hem. Een wonderlijk voorgevoel had zich van ons meester gemaakt. En als hij zich nu eens vergist? vroegen wij ons af. De Guaharibo's bezitten geen kano's en zijn de navigatiekunst niet machtig, maarals het desóndanks eens Gua haribo's zijn? De wetten der ethnografie en var elke andere methode van rationeel den ken, hadden eensklaps geen waarde meer voor ons. Het absurde voerde in de boventoon. We hadden slechts één wens: dat het opnieuw zou triomferen! En bovendien: waarom zou er in dit uitgestrekte oer woud niet één Guaharibo kunnen zijn die een kano bezat, waar alle Maquiri- tares in hetzelfde gebied die dingen ai sinds eeuwen vervaardigden? We stonden nerveus op een kluitje bijeen gedrongen op het eind van de bewuste tak. boven het snel stromende rivierwater, toen de kano verscheen. Er zaten drie mannen in: één voorin, één in de achtersteven en één in het mid den. Ze waren volkomen naakt en met zwarte en rode figuren beschilderd. Hun haren waren niet rondom hun hoofd afgeknipt, maar stonden als een kroon op hun schedel, waarvan de kruin als een monnikentonsuur geschoren was. Dat was. zoals elk van ons wist, het Guaharibo-teken. Hun oren warén ver sierd met bosjes zwarte veren. De zoon van Catire mompelde opnieuw: Guaharibo's!" Hij kon het woord ter nauwernood naar buiten krijgen. Hij wilde vluchten, zich in het woud verber gen. Maar wij hielden hem vast. Dit was het definitieve bewijs, We waren midden in het land van de Guaharibo's. Ze moes ten overal om ons heen het bos bevol ken. Als ze nog niets van onze aanwezi; heid bemerkt hadden, dan was dat stom toeval. Het had geen enkele zin ons te verbergen: vinden zouden ze ons toch en hun wantrouwen zou er alleen door versterkt worden. Het was beter hen vóór te zijn. „Roep iets naar hen!" zei Pierre. ,.Wat?" vroeg Emiliano met een doods benauwd gezicht. Hij kon er onmogelijk vandoor gaan: wij versperden hem de weg. ,,Roep maar iets van: vriend! vriend!' De jongen opende zijn mond en riep met een-hoge stem: „Atchika! Atchika!" Pierre en ik namen die roep onmiddellijk over. Ook wij be gonnen „Atchika! Atchika!" te schreeu wen, terwijl wij ons uit alle macht op de borst klopten. De drie indianen draaiden hun hoofden in onze richting. Ze schenen nogal te schrikken, want hun kano stoof prompt op een rots af en sloeg bijna om. Maar op hun gezichten was geen enkele aan doening te lezen. Ze herstelden zich. be gonnen als razenden te peddelen en wa ren weldra uit het gezicht verdwenen. De aanblik van twee baardige lieden in pyama, die Indiaanse woorden schreeuw den en daarbij als apen op een boomtak balanceerden, moest ook wel tamelijk merkwaardig zijn geweest. Terwijl we naar onze hangmatten terug liepen, vroe gen we ons af op welke manier de drie kanovaarders, zo dadelijk hun stamgeno ten van dit voorval in kennis zouden stellen. José's zoon steunde: „Ze zullen terugkomen om ons te do den l" (Wordt vervolgd) NOOD BREEKT WET De Hoogstraat in gebruik Het nog steeds niet in gebruik geno men revalidatie-centrum „De Hoog straat" moet direct ter beschikking ge steld worden uitsluitend voor het opne- r-en van zieken, aldus üe beslissing van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Vandaar dat in deze inrichting (te Leer- sum) geen evacué's mogen worden on dergebracht. Met machtiging van het ministerie worden in „de Hoogstraat" verder alle maatregelen genomen om de inrichting overeenkomstig de aanvanke lijke bestemming zo spoedig mogelijk als revalidatie-centrum open te stellen. HET® VADERLAND NIEUWE COURANT Anno ISéf Uitgave en druk' De Courant HET VADERLAND W.f.I Parkstraat 25-27 's-Oravenhagt Telefoon: 184.349 Giro 1tiT99 Directeur: TH. D. STR UI CK Hoofdredacteur: Dr TV. VAN 1VIJM ABO NN E MEATS PR IJ ZEN: f 24.60 per kalenderjaar, f 6.25 per kwartaal en f2.15 per maand. Lotte nummert 8 centt 't Zuterdagt 15 cent ADVERTENTIE PRIJZEN: 32 cent pa millimeterregel,op contract van 26centaf. Advertentiet in dc tekst 2 maal de f* wont prijt Korte Metten Platteland bereidt eigen hulporganisatie voor Op het platteland, waar men in het bijzonder meeleeft met de slachtoffers van de overstromingen, ls door de land bouworganisaties een aparte organisatie ontworpen voor het verlenen van hulp door met-getroffen landbouwers aan min der gelukkige collega's, speciaal wal be treft het zenden van voedermiddelen en zaai- en pootgoed. Deze hulpverlening zal gericht zijn op de komende weken. De bedoeling is. dat in de diverse pro vincies de besturen van de Prov. Stich ting van de Landbouw met de Prov. voed- selcommissarissen een hulpverleningsap paraat zullen opbouwen, welke zal cteu- nen op de plaatselijke bureauhouders. Geen dieren of voedermiddelen zullen worden verladen, voor de bestemming bekend is. Aan de boeren in de randge bieden. die veel gered vee in hun scnu- ren hebben ondergebracht, is verzocht alle serieletters en oornummers van deze dieren en ook van de verdronken koei te registreren. o e D A G No. 13. Omschrijving Horizontaal: 1. voorrede; 7. sprookjes figuur; 8. rei; 9. stad in Europ. Rusland; 10. Griekse letter; 11. gereed; 13. voorzetsel; 14. de eerste persoon: 16. de maangodin; 19. dof; 21. oude naam voor Perzië; 22. verbond; 24. teugje: 25 ineenzetten v. e. machine. Verticaal: 1. vrucht; 2. electrotechnische term; 3. maanstand; 4. eveneens; 5. windrich ting; 6. krenken; 7, broeder (afk. Ital); 9 het grootste (Lat.); 12. kleine soort eend, 15. vaartuig; 17. stad in do V.S. aan gelijk namig meer; 18. houten kom; 20. metaal; 23. voegwoord in firmanamen. BINNENLAND. De kapitein van de vermiste Gro ninger kustvaarder „Brevo" heeft zich gemeld bij de gemeente-secretai-ie te Gorkum. Alles was wel aan boord. De bux-gemeester van Amsterdam heeft een evacuatie-commissie geïnstal leerd. Deze commissie, beslaande uit ver tegenwoordigers van overheids- en par ticuliere instellingen, is opgericht om voorbereid te zijn voor het geval Amster dam aangewezen wordt als ontvangst centrum. Het bestuur der Nederlandse reders vereniging verzoekt de naaste familie leden van zeevarenden uit de noodgebie- den, die opvarenden van Nederlandse koopvaardijschepen van hun toestand in kennis willen' stellen, zich in verbinding te stellen met de rederijen, waartoe het schip waarop zy varen, behoort. De beurs voor meubelen en woning textiel, welke a.s. Maandag te Utrecht aanvangt, zal in ieder geval dooi'gaan. De echtgenote van de commandant van het Roode Kruis corps, mevrouw L. H. van Oyen, is in opdracht van mr Hunter, hoofd van het M.S.A., met een grote cantïneauto, voorzien van al het benodigde, naar Halsteren vertrokken. Deze cantine is geheel self-supporting. Daar er volgens de weerberichten kans is op minder gunstig weer, is men gisteren in Doi-drecht begonnen ^en nog zwakke plek in de dijk bij de zgn. boven- polder te verstei-ken. Honderden mannen werken thans hieraan. Voor het overige lopen de dijken in Dordrecht geen gevaar Ambassadeur A. Th. Lamping, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan president Theodor Heuss aangebo den. Kapitein-luitenant-ter-zee-vlieger J. M. van Olm is met ingang van 16 Febr. a.s. belast met de functie van comman dant van het marine-vliegkamp Valken burg. Hij volgt kpt.-ltz.-vlieger jhr P. J. Elias op, die bij de marinestaf wordt ge plaatst. Kapt.-ltz-vlieger Van Olm was tot nu toe verbonden aan het defensie studiecentrum. De Maastrichtse rechtbank heeft de 27-jarige G. K. veroordeeld tot Hfe jaar gevangenisstraf wegens een brutale straatroof. Bij'een ingezette achtervolging was een voorbijgaand jongetje door de waarschuwingsschoten van de politie ge raakt. Drie jongens, die op 8 December een inbraak pleegden in een groot magazijn te Maastricht en hierbij hun inspiratie hadden opgedaan door opwindende films, zijn door de Maastrichtse rechtbank ver oordeeld tot Ha en 1 jaar jeugdgevange- De Prov. Zeeuwse courant die haar papieropslag verloor, gaat bij het Rolt. Nieuwsblad drukken. BUITENLAND Loslopende honden worden in Oost ende na vijf uur door de politie dood geschoten om de kansen op epidemieën na de overstroming te vermijden. De Franse minister van Buiten landse Zaken Bidault zal op 24 Februari te Rome een samenkomst hebben met de Italiaanse premier De Gasperi. Koning Boudewijn van België, zijn vader Koning Leopold en de prinses van Réthy bevinden zich voor een ver blijf van tien dagen aan de Rivièra. De brand in het Engelse passagiers schip Queen Elizabeth is, naar is vast gesteld. niet door sabotage verooi-zaakt. Op een claim bij Kimberley m Zuid Afrika is een gele diamant van 325 kirt. gevonden. De steen werd verkocht voor 13500 pond. De arbeiders in de Luxemburgse ijzer- en staalindustrie zijn een 24-uurs- staking begonnen. Zij willen de wei-k week zien teruggebracht van 56 tot 48 uur. President Tito van Joegoslavië zal dit jaar een bezoek aan Turkije brengen als de omstandigheden hem zulks ver oorloven, zo is te Belgrado medegedeeld. Woensdagavond is een Italiaanse tankboot, de derde sinds de Anglo- Iranian zich uit Perzië moest terug trekken, uit Genua naar de Perzische Golf vertrokken, vermoedelijk om olie in te nemen. Het is de 469 ton metende „Recoo" De „Mariella", die met een la ding Perzische olie op weg is naar Italië, wordt elk ogenblik in Suez verwacht. Het wetsontwerp op de openbare veiligheid is bij de Volksraad van de Unie van Zuid-Afrika ingediend door de minister van Justitie, C. R. Svvai-t. De in gediende wet geeft de gouverneur- generaal uitgebreide bevoegdheden om de noodtoestand af te kondigen. De Spaanse minister van Buitenl. Zaken Artajo zal een bezoek van zes dagen aan de Philippjjnen brengen; hfl zal 21 Febr. per vliegtuig uit Spanje vertrekken. De Argentijnse Kamer van Afge vaardigden heeft eenstemmig het ver zoek van President Peron goedgekeurd om Argentinië ter gelegenheid van zijn officiële bezoek aan Chili enige dagen le mogen verlaten. De voorzitter van de Fx-anse natio nale vergadering, Edouard Herriot, heeft namens de assemblée condoleantie-tele- grammen gezonden aan de voorzitters van de kamers van Engeland, Nederland en België. De Franse ministerraad heeft be paald, dat op 3 en 10 Mei a.s. In Frank rijk gemeenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden. De Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft zich eenstemmig uitgesproken voor de be noeming van Conant to': Amerikaans Hoge Commissaris in Duitsland. De benoeming moet nu nog door de voltallige Senaat worden goedgekeurd. Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. farm; 3. wrak; 5. aal; 7. schep; 9. ode 11. uli; 13. Epe: 14 are; 15 wei; 17. era; 19. allee; 22. oor; 23. werf; 24. gaan. Verticaal: 1. foto; 2. Mac; 3. wie; 4. kuil; 6, Ahr: 7. sepia; 8. puree; 10. Dee; 12. Ier; 15. Wouw: 16. vlo; 18. azen; 20. lof; 21. erg. NOOD IN HOLLAND Men zegt: hij geeft tweemaal, die snel geeft; doch hij geeft tienmaal, die te rechter tijd geeft. Goetlic.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2