Nijmegen krijgt geen evacué 's Burgemeester neemt initiatief oprichting Watersnoodcomité Nijmeegs Wandel-Verbond thans bij de N. B. v. L, O. aangesloten Ir. H. Hopster nam afscheid van wandelend Nijmegen; C. Broeder als voorzitter N.W.V. gekozen rhans coördinatie van Nijmeegse hulpverlening aan rampgebieden OPERA AIDA BELEEFDE GROOTSE OPVOERING Storm langs de Britse Oostkust Üpe.H.Cng.ókaeKS&H, ILit fvet jouhnaaÉ u/m da Stad 2 DE GELDERLANDER DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN '4 De boten die Zondag en Maandag door Nijmegen naar Bergen op Zoom en Philipsland werden gezonden, hebben zeer nuttig werk kunnen doen. Wij vernamen dit gisteren van havenmeester Klein- jan, die de leiding van dit hulpverlenïngswerk heelt en zelf met de „Ons Genoegen" van een Nijmeegs ingezetene, vanuit Bergen op Zoom verschillende tochten naar de overstroomde gebieden gemaakt heeft, Het is uitermate moeilijk, zo zeide de heer Klein- jan, om als vreemdeling de grote wateren en de overstroomde ge bieden te bevaren. Het meenemen van een loods is dan ook nood zakelijk, wil men geen ongelukken maken. De boten uit Nijmegen die in Bergen op Zoom ligplaats hebben, maakten ook verschil lende tochten met goederen en onderhielden een pendeldienst tus sen de op de Schelde op vloed wachtende boten en de haven. De boten die op Philipsland waren ingezet, doen reeds eerder dienst. De heer Groeneveld, chauffeur van de Centrale garage, begeleidde de boten als motor-deskundige, teneinde eventuele storingen te kunnen verhelpen. Ook militairen werden door de boten vervoerd, die meermalen tochten ondernamen naar Tholen en Krabbendïjke. Bergen op Zoom is een tij-haven en met de kleinere boten kan tfjdens de eb zeer verdienstelijk werk worden gedaan. Gisteren in de loop van de middag moest evenwel het uitvaren worden gestaakt vanwege de zeer krachtige wind. Zelfs grote boten bleven in de haven. OOK DE ZEEVERKENNERS Reeds na het vernemen van de eerste berichten Zondagochtend besloten de Zeeverkenners van de St. Paulüs-troep te Nijmegen de helpende hand te reiken in Zeeland. Een zakenman uit de stad Stelde welwillend een truck met materiaal ter beschikking en in het begin van de middag ver trokken zij naar Bergen op Zoom, meldden zich op het raad huis en werden ingeschakeld bij de reddingswerken in Rilland- Bath (Zuid-Beveland). Maandags werd met hun me dewerking het dorp Rilland in. zijn geheel geëvacueerd 2400 mensen). Hun ervaring op het water kwam hun goed te pas. Vele malen moesten zij echter nog door het water waden, zelfs tot borsthoogte, om zieken en zwakken te bereiken. Onder de geredden bevond zich ook de burgemeestersvrouw met haar kinderen, die nog onkundig was van de dood van haar man. Ge leidelijk aan werden ook pon tons aangevoerd door de genie troepen en kon het werk flink vlotten. In de middag daalde het water, zodat slechts moeilijk van de boten gebruik gemaakt kon worden. Men droeg de mensen door het water naar het nog met amphibiewagens bereikbare ge meentehuis. Bij het vallen van de avond, toen het water weer steeg, was het grootste gedeelte van het dorp reeds-geëvacueerd; de laat ste 60 man werden nog met boten gered uit hun benarde positie on der het licht van schijnwerpers. Op hun basis in de militaire ka zerne ,van Bergen op Zoom kon den zij zich van droge kleren voorzien, voedsel krijgen en ge noten dan enkele ogenblikken noodzakelijke rust. Na een kort oponthoud sorteerden ze tot in de vroege morgen van Dinsdag goederen die afkomstig waren uit Oploo en Arnhem, en in de Nato-kazerne te Ossendrecht wa ren aangevoerd. Aan de 3000 evacué's die in deze kazerne een gastvrij onderdak hadden gevon den, werden deze goederen uit gereikt. Toen hun taak hier be ëindigd was, keerden de verken ners naar Nijmegen terug, ter wijl enkele leiders nog via Ant werpen Zeeland wisten te berei ken en daar nog hun krachten geven. DE STUDENTEN De Nijmeegse studenten ont moetten wij gistermiddag in Steenbergen waar zij gelegerd zijn om medé te werken aan het herstel van de dijken op Philips land. Ook elders in het rampge bied zijn Nijmeegse studenten aan het wérk. Gisteravond zijn 110 studenten naar Oudenbosch ver trokken om van daaruit hulp te bieden. GEEN EVACUATIE NAAR NIJMEGEN Het staat thans vrijwel vast, dat Nijmegen niet in aanmer king zal komen voor het onder brengen van evacué's. De voor bereidende maatregelen hier voor waren reeds getroffen R.K.V.V. KOLPING H. M. van tien Akker Dinsdagavond half twaalf over leed plotseling in de leeftijd van 61 jaar, de heer H. M. v. d. Alcker bestuurslid en ere-lid van R.K.V.V. Kolping. Kolping verliest hiermede een van haar beste werkers, die ont zettend veel voor de voetbalsport en Kolping in het bijzonder heeft gedaan. Dat hij ruste in vrede De plechtige uitvaart en be grafenis zal plaats hebben Vrij dag a.s. om 10 uur in de St. Jo seph kerk aan het Keizer Karei- plein. Daarna bijzetting op het kerkhof Jonkerbos. Alle leden van voetbalvereniging Kolping ■worden verzocht hierbij tegen woordig te zijn. onder leiding van de heer L. J. Barendtsen, hoofd van de afd Bevolking, doch nader blijkt, dat onze stad geen evacué's zal krijgen. In dit verband wordt verzócht geen adressen meer op te geven, waar ge- evacueerde personen kunnen worden ondergebracht. PLAATSELIJK COMITé WATERSNOOD IN OPRICHTING De Burgemeester heeft een op roep doen verzenden aan alle verenigingen in de stad, waarin hij deze uitnodigt een vergade ring bij tg wonen in de Raadzaal op Zaterdagmiddag half vijf. Het ligt in de bedoeling om dan te komen tot oprichting van een co mité Watersnood 1953. Zulk een comité wordt van groot belang geacht in verband met de voor genomen adoptie van een of meer getroffen plaatsen in liet ramp gebied. DE BIDSTOND De bidstond voor dc slacht offers van de nationale ramp, die hedenavond van 9—10 uur in de kerken wordt gehouden, heeft in de Theresia parochie van het Waterkwartier van 89 plaats; in de Lourdes parochie van 78 en in Neerbosch (St Antonius Abt) van 89. R.K. UNIVERSITEIT Op Maandag, 9 Februari zal vanwege de Universiteit in de St.. Joseph-kerk aan het Keizer Karelplein te 9.30 uur een plech tige H, Mis van Requiem worden opgedragen voor de zielerust van degenen, die omgekomen zijn bij de watersnood- Hoogleraren, Lectoren, Docen ten, Privaatdocenten, Assistenten, Biblothecaris, Ambtenaren en Studenten der Universiteit wor den uitgenodigd deze plechtigheid bij 1e wonen. Gedurende de voormiddag van die dag vallen de colleges uit en is de Universiteit tot 11 uur ge sloten. CARNAVALVIERING Van tal van verenigingen en van dansinstituten ontvangen wij verzoeken om mede te delen dat hun carnavalviering niet door gaat. Aangezien wij aannemen dat er geen enkele openbare carna- valviering doorgaat, lijkt het ons overbodig al deze afzonderlijke berichten op te nemen. Wil men inlichtingen over toegangsbewij zen enz. dan wende men zich tot de betrokken verenigingsbesturen enz. GIFTEN Door een onvolledige opgave van de organiserende instantie, moeten wij thans nog mededelen, dat giften ook kunnen worden gestort bij de Nederlandsche Cre- dietbank, die evenals alle banken rekeningen heeft geopend, zowel ten name van het Nationaal Ram penfonds als van het Rode Kruis onder het motto Watersnood. R.K. E.II.B.O. De afdeling Nijmegen van de R.K. E.H.B.O. is inmiddels uit het rampgebied teruggekeerd, na dat de dertig leden op verschil lende plaatsen zeer verdienste- lijlc werk hebben verricht. NACHTVOORSTELLING Ten bate van het Nationaal Rampenfonds wordt hedenavond om elf uur in het Centrum theater een nachtvoorsteliing ge geven van Charlie Chaplin's „Lime Light". JUBILEUM SINT MICHAEL De R.K, Politiebond afdeling Nijmegen viert vandaag haar 40-jarig bestaan. De herdenking heeft in verband met de omstan digheden op zeer sobere wijze plaats en is vanmorgen begon nen met een H. Mis. De feest avond vindt uiteraard geen door gang. Er werd onder de leden een collecte gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds en hoezeer ook de politiemannen medeleven met hun zwaar ge troffen landgenoten blijkt wel uit het feit, dat de collecte een bedrag opbracht van f 331,85. Wat it to. U. do*A "IÉDEN De Vereeniging: Hoofdstad Ope rette met ijG'schichten aus dem Wienerwald", 8 uur. Centrum: Charles Chaplin's „Li melight", 2.30, 8 en 11 uur. (De voorstelling van 11 uur is ten bate van het Nationaal Ram penfonds). Scala: The Killei-s, 2.30, 7 én 9 uur; KFC 18 jaar C I. Asta: Lost boundaries (Verloren grenzen), 2.30, 7 en 9 uur; KFC alle leeftijden. Corso: Zoologica, 8 u; KFC alle leeftijden. Kath. Gezellen Ver.: R.K. Zang en Toneelvereniging Onderling Kunstgenot met „Gaslicht", 8 uur (ten bate van slachtoffers nationale ramp). Stevenskerkhof no. 2: Spreekuur voor vróuwen die gaan emigre ren 24. uur. Consultatiebureau voor alcoho lisme: adviezen dagelijks, Don derdag 78 uur. Gebouw As- sumptió, Muchterstraat 10. Raadhuis: Tentoonstelling Op bouw, geopend van 8.30—12.30, 25.30 uur. Vrije toegang. Gem. Museum: Mariënburg 26, geopend van 105 uur. Rijksmuseum Kam, geopend van 10—4 uur. Landstichting: (gem. Groes- beek). Bij voldoende belang stelling rondgangen onder des kundige leiding. VRIJDAG 6 FEBRUARI De Vereeniging: Het Gelders Or kest, 3e abonnementsconcert, serie B, 8 uur. Centrum: Charles Chaplin's „Li melight", 2.30, 6.30 en 9.15 uur; KFC alle leeftijden. Scala: Ontoelaatbaar. Asta: Toen stond de aarde stil, 2,30, 7 en 9 uur; KFC 14 jaar. Kath. Gezellen Ver.: R.K. Zang en Toneelvereniging Onderling Kunstgenot met. „Gaslicht", 8 uur (ten bate van slachtoffers nationale ramp). Gemeentemuseum, Museum Kam, Tentoonstelling Raadhuis en II. Landstichting: als op Donder dag. APOTHEKEN Zondags-, nacht- en avonddienst uitsluitend voor recepten Verenigde Apotheken, Willems- weg 86. Zijnen-Wartel, Mr. Franckenstr. 14. Inwendige zuiverheid Het Nijmeegs Wandelverbond, dat practisch van de oprich ting af de sympathie had van de Nederlandse-Bond voor Licha melijke Opvoeding, is officieel lid geworden van de N.B.v.L.O. Dit belangrijke besluit werd genomen op de algemene ver gadering van het Nijmeegs Wandelverbond, die gisteravond in hotel Astoria werd gehouden. Genoemd Wandelverbond telt thans twintig aangesloten wandelverenigingen met enige hon derden individuele-leden. Daar komt nog bij, dat vele ver enigingen van plan zijn zich op korte termijn te laten aansluiten. Het Wandelverbond telt dan circa duizend leden. nieuwe voorzitter vroeg tijdens deze vergadering de slachtoffers van de ramp in stilte te gedenken. Ten bate voor de slachtoffers van de verschrikkelijke ramp zal, zeer waarschijnlijk 'op Zondag 1 Maart, een afstandsmars worden gehouden, Medailles worden niet verstrekt om het over te maken bedrag zo groot mogelijk te maken. BRIEFORDNERS DSEBELS VuJpeimhuis tegenover Postkantoor wagen met goederen uit het binten land kwam uit de Kreis Cleve. De bewoners van het grensgebied tonen een warm hart te bezitten voor de getroffenen van ons land. liet consulaat te Kleef, waar deze wagen wordt volgeladenheeft veel van een warenhuis weg. Nadat Zondagmiddag ook het apparaat van cle Nijmeegse af deling van het Rode Kruis in actie was gekomen en er een geld- en goedereninzameling op initiatief van de Burgemeester werd gehouden, bleek het al zeer spoedig, dat tot coördinatie dien de te worden overgega.au. Maandagmorgen is deze coördi natie dan ook tot stand gekomen, waarbij de algemene leiding met instemming van het Bestuur van het Rode Kruis in banden werd gelegd van de heer A. Uijen, die wordt bijgestaan door mr. Kroft, secretaris van de Sociale Raad en enkele gemeente-ambtenaren. Deze coördinatie was dringend noodzakelijk, omdat het apparaat van de Nijmeegse afdeling uiter aard niet op een dergelijke om vangrijke taak is berekeiid, naast de specifieke taken van het Rode Kruis bij rampen als waarmede wij thans helaas te maken heb ben. Zeer velen hebben zich bij de klëding-inzameling verdien stelijk gemaakt,alsook bij het 'sorteren' der goederen. Eerste voorwaarde daarbij was, dat,-on danks alle spontaneïteit er niet te vee) mensen aan het werk zouden gaan, zodat men elkaar voor de voeten zou lopen, het geen inderdaad het geval was. Nadat padvinders en verkenners in samenwerking met het Rode Kruis onder leiding van een dei- gemeen te-ambtenaren de zaken in het Veilinggebouw in handen hadden, is thans de leiding en verantwoordelijkheid daarvan in handen gegeven van de federa tie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, waaraan een ambtenaar Van de Dienst van Sociale Za ken is toegevoegd. De dienst Kle ding en Dekking heeft zijn kan toor aari de Bijleveldsingel (Dienst Sociale Zaken). De in Nijmegen verblijvende evacué's 'n twaalftal gezinnen worden door deze dienst van kléding en dekking voorzien. Hierbij wordt dankbaar ge- bi-ulk gemaakt van de diensten Dit was hoe belangrijk het ook is voor de Nijmeegse wande laars en wandelaarstcrs niet het enige dal de volle instemming had van de zeer druk bezochte vergadering. De voorzitter ir II. F. Hopster, die onlangs lot direc teur is benoemd van de Rijks HBS te Den Bosch en thans in de Brabantse hoofdstad een huis heeft gekregen, zal Nijmegen ver laten. Dientengevolge stond het „ver kiezing voorzitter" op de agenda, Het spijt mij ontzettend aldus ir H. F. Hopster dat ik als voorzitter moet aftreden. Van 1950 af heb ik op de meest pret tige wijze met mijn mede-be stuursleden, met bestuurderen van vele verenigingen en met individuele leden van ons ver bond samengewerkt, maar thans is de tijd gekomen, dat ik moet vertrekken. En niet alleen als voorzitter van deze organisatie. Ook moet ik bedanken als gede legeerde van de Vierdaagse. In het Nijmeegs comité Vierdaagse zal ik misschien wel kunnen blij ven, maar daarbij blijft het dan ook. HOPSTER ERE-VOORZITTER In plaats van ir. II. F. Hopster werd met algemene stemmen als voorzitter gekozen de lieer C. J. .T. M. Broeder, die in de Nijmeegse sportwereld geen onbekende is. De heer Broeder hoopte als voor zitter de voetsporen van Ir. Hop ster te kunnen volgen en rekende daarbij op de medewerking van zijn mede-bestuursleden. De vice-voorzitter P. v. d. Den nen nam hierna het woord en bedankte ir. II. F. Hopster voor het vele werk, dat hij in drie jaren voor de wandelsport m Nij- negen en voor het Nijmeegs Wandel-Verbond in het bijzonder, heeft gedaan. Met instemming van alle aanwezigen werd ir. I-I. F. Hopster als ere-voorzitter be noemd. Zeer ontroerd dankte Ir. Hopster de vergadering en hoopte, dat de bloei en de groei van het NWV zal blijven stijgen. De heer v. d. Dennen overhandigde hierna een oorkonde waarop vermeld, dat ir. IJ. F. Hopster met de volle instemming van de vergadering tot ere-voorzitt.er is benoemd. Een fraaie oorkonde, die zoals de scheidende voorzitter zeide een plaatsje in de salon van mijn nieuwe woning waard is. Ook andere verkiezingen ston den op de agenda. Daarbij werd het nodig geacht het bestuur met een lid uit te breiden, Aftredend waren de heren Jeuken en Heemskerk. De candidate!! waren Lt. Springer, Jeuken, Wienen en Heemskerk. Gekozen werden de drie laatgenoemden, waardoor het bestuur er thans als volgt uitziet: Ere-voorzitter jr. H. F, Hopster; voorzitter C. J. J. M. Broeder; secretaris I-I. Jeuken; penning meester C, Wennekes; 2e voor zitter P. van der Dennen; commis sarissen II. Wienen, KI Heems kerk, J. C. J. M. van Gi'oeningen en P. A. Rutten. Als leden van de technische commissie werden herkozen de heren J. J. de Bpnt, K. Heems kerk, J. Bender en Verheijen, terwijl Lt. Springer deze commis sie' completeerde, als nieuw ge kozen lid. Tot leden van de kas- com missie werden benoemd de heren C. Engelaar, J. Willems en Armsti ong. Van het aantal aangesloten ver enigingen noemen we RK Sport- ver. Hercules, en de wandelver enigingen SIOS, Robinson, de Ster, Quick, de Hazewind, DEKO, Pergamyn, ODI (Groesbeclc), de Zwervende zangers (Groesbeek), KAJ (Dniten), de Zwervers, de Jolige Wandelaarstcrs, Kolping, en wandelclubs van Canisius Col lege, Gemeente Tram, Rijks-op- voedingsgesticht en Weesinrich ting Neerbosch, enz. In de opening vond ir, n. F. Hopster het spijtig, dat deze ver gadering op deze dagen van de ontzettende ramp moest doorgaan. Het was wegens tijdgebrek niet meer mogelijk geweest deze vergadering naar een andere da tum te verschuiven. Besloten werd allemaal een steentje bij te dragen. Een bedrag werd door de aanwezigen bijeen gebracht, hetwelk door het be stuur aangevuld werd tot 200,-. Dit bedrag zal aan het Nationale Rampenfonds te Den Haag wor den overgemaakt. Zowel de scheidende als de Niemand in de tjokvol gevul de zaal za) het met de woorden van de voorzitter van de Kunst kring, de heer F, Biessels, on eens zijn geweest toen hij voor de aanvang vertelde, waarom deze voorstelling doorgang moest vin den, ongeacht de catastrophe welke ons land heeft getroffen. Dat. bleek ook duidelijk uit de collecte voor de slachtoffers, wel ke ruim 1800 gulden opbracht! Niemand dok zal ontkennen dat de voorstelling een zeer indruk wekkende is geweest. Het heugt ons niet ooit een zo volledige en naar alle zijden dramatisch mu zikale tentoonspreiding van ta lent, kunde en realisering in de Nederlandse Opera te hebben ge vonden. Niet in de na-oorlogse, en ook niet in alle vroegere ge zelschappen en combinaties die een hoog doel hebben nagestreefd. Na de opvoering van gisteravond geven we deze de kans, de mu ziekdrama liek tot een internatio naal niveau op te voeren. Nu waren het wel niet allen Neder landers die de Aïda gisteren maakten tot wat het is geworden: een verrukking voor oog en oor, een verovering van hart en zin nen. We stonden en zaten voor het wonder van deze muziek, de aangrijpende macht van een vol dragen geniale kunstvorm op congeniale wijze tot uitdrukking gebracht. Het werd ons spoedig duidelijk bij de inzet van het orkest, dat er nu een werkelijk opera-orkest zat, volledig en vol waardig bezet en begeleid door een rasechte operadirigent, die heel de orkestrale karakterise ring regelde met de hand van de meester, dé hand die kan strelen en striemen. Dat was de eerste winst. De tweede en al de andere betroffen jde magnifieke kóren die weten wat zingen doch te vens spelen betekent, zowel voor als achter! de coulissen, en het ballet dat jou dit. kleine toneel zoal niet dé grootste kansen kreeg, doch niettemin, aantoonde dat het mét de opera ook in dit opzicht ménens is geworden. Al is het toneel van de Vereeniging strikt genomen niet klein, voor de opzei van het décor van Hans van Norden is het dat stellig wel. De grootste praal van de oor spronkelijke bedoeling heeft bij niet nagestreefd, doch de monu mentaliteit. van de scènische op bouw is voor grote ruimten be rekend, die hier nu eenmaal niet waren. De regie van Friedrich Schram was logisch uit het muzi kale beeld en de dramatiek ge groeid. Zijn figuren leefden zelfs in de meest statische scènes, de bewegingen waren zuiver op het rhythme afgestemd zonder te verstarren. Een hoogst-bekwaam en vindingrijk operaregisseur. Het zijn alle de winstpunten die het werk naar een uitzonder lijke triomf hielpen dragen. De grote verrassing was wel de ver tolkster van de titelrol, de neger zangeres Leonora Lafayette. Een pracht zangers, een, die de no blesse bezit welke velen vergeefs najagen, omdat het een gave is van de natuur zoals haar stem dat ondefinieerbare heeft, dat er door-die noblesse, die distinctie, die bezieling is ingekomen. Ze belééfl haar rol, ze ondergaat de ontroeringen van de gekwelde slavin, de verrukkingen van de beantwoorde liefde tot Ramadès, ze is de liefdevrouw, de minna res. Uit haar stem klinken alle tederheden, alle verleidingen, alle betoveringen van alle vrou wen van de wereld, Dit is pas zingen, daar is geen truc of snik of imponèrende klankexpansie bij nodig. Ook haar tegenstand ster Amneris, door Anny Délorie leverde een creatie. Zjj is echter meer de forse, stralende, furieuze natuur, met recht de dochter van een Pharao, die bij al baar trots, door de liefde geraakt haar wéke vrouwelijk gevoel niet kan ont veinzen. Joh an van der Zalm is een dei' weinige Nederlandse teno ren die bij wijze van spreken zo hoog kan zingen als hij wil. En hoe hoger hoe mooier! Dan heeft hij een Italiaans timbre, zo wijd en ruim en klankvol. Met weinig techniek bereikt hij door de gave van zijn natuurstem toch een resultaat waarover men zich moet verheugen. Want hij heeft de muzikale en dramatische intuïtie van waar-het-naar-ioe- moet, De fouten: de lage tonen klankloos, het middenregister operetle-achtig, zacht zingen en mooi en zuiver blijft voorlopig illusie. Daarentegen een begrip, een muzikaliteit en een bloed warme voordracht, welke teza men met. de mooie hoge krach tige stem een kapitaal aan eigen schappen vormen, dat niet rente loos zal blijven, mits hij zijn tekorten inziet en aanvult. Als we nu tenslotte de Poolse zanger Slanislaw Pieezora als Rainphis nog vermelden om zijn bijzondere stemkwaliteit,zijn Imponerend volume en zijn na drukkelijk spel, Gerard Hblthaus als Amonasro in zijn ruige uit beelding en zijn volumineus stemgeluid, dan hebben we de „groten" van deze voortreffelijke Aïda-opvoering min of meer uit voerig besproken. De kleinere: Gee Smith als de koning, Jan Voogt als de bode, en Cora Canne Meyer als de priesteres blonken niet uit, maar misschien hebben ze in die rollen de kansen daartoe niet voldoende gekregen. A.M. COLLECTE Het wordt vreemd gevonden, dat de collecten na één dag stop gezet zijn. Nu er zoveel leecl te dragen is en er zoveel geld nodig is, zou een dagenlang-dufende collecte een „plicht" geweest zijn. "Nog afgezien van het feit, dat de één-daagse collecte gehouden is door veel te jonge kinderen.^ DRANKWET (BEKENDMAKING) Burgemeester en Wethouders van Nijmegen maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. F. A. M, Coenen cm verlof A in .perceel Lange IJezelstraat 59. Binnen 14 dagen, nadat deze bekendmaking is geschied kan een ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren inbrengen. van Nijmeegse autobezitters, die ook op lofwaardige wijze alle mogelijke bijstand aan de cen trale, organisatie in het Rode Kruis-gebouw verlenen. De le den van de federatie van vrou welijke vrijwilligers zijn allen voorzien van een logilimatiebe- wijs en zijn thans nog bezig met het sorteren der goederen. Na de zending van 25 auto's met goederen naar Den Haag, is dezer dagen onk nog een schip met gesorteerde kleding en dek king uit Nijmegen naar het rampgebied gezonden, aanvanke lijk met bestemming Geertrui- denberg, doch vermoedelijk gaat dit schip door naar Zevenbergen, waar grote behoefte bestaat aan kleding en dekking. De bewoners kunnen daar reeds tét'ug keren, blijkens de berichten van heden middag één uur en dan zal stel lig aan veel. behoefte zijn. De steyn van het gebied rond Kleef is buitengewoon groot. De goederen uit dit gebied zijn reeds in Nijmegen aangekomen. Een aantal leden van het Rode Kruis doet dienst in het evacuatie-cen trum Bergen op Zoom onder leiding van ir. Zaalberg en clr. Lammers. De Rode Kruis-men- sén worden vanuit Nijmegen van materialen voorzien. Ook ten aanzien van de inzameling van de gelden zijn de taken thans verdeeld. Nieuwe ramp gevreesd LONDEN 5 Febr. (AFP) - Een uur na middernacht is aan de gehele Britse Oostkust een storm opgestoken. Men vreest een nieuwe ramp voor de reeds zwaar getroffen gebieden. De veiligheidsdiensten op het eiland Sheppey aan de Zui delijke oever van de Theems zijn gealarmeerd. - van heden 4/2 OBLIGATIES Ned. '47 (3-'A) «54 Ned. '47 (3)3 ten. AANDELEN A.K.U. Lever. Br. en Unit. Gew. Phil. Gl. G. B. Kon. Petr. A'dam Rubber Kn. N. St. Mij. Ned. Seheepv. Uni H.V.A. Deli maatsch. AMERIKAANSE Anaconda Bethleh. Steel Genei-. Motors Kenneeott Copper Rep. Steel U. S. Steei Cities Service Shell Union Tide Water 954 1644 167-4 184 185a )62:| 1624 315i 3134e 86 874 138J 139 1294 1294 98 95 f 814 81. FOND' •T.N 43 J 43a. 554 554 684 68§ 80 41} 47f 42 42 924 92 69f 70 22f 224 den bij de heer Coussel, tel. 23920'en bi! de heer Hinderx, tel. 25483. Bridgedrive voor ipectie der directe Be- Minister van Binnen- getroffenen .astingen te Venlo, landse Zaken is toege- wordt met ingang van kend de «re-medaille »APri! ™-Plaf' verbonden an" dl O dé miageaiiye pp a.s. ains- iaar de inspectie der van nnnis in dag 10 Februari, welke belastingen, le afdeling an 0ranJe-Na&sau, in eerst zou worden be- Nijmegen en toege- zUver> aan L. A. Bekker, stemd voor het Labre- ^oegd aan het hoofd huis, wordt nu afge- van de inSpeCtie aldaar. staan aan het Rampen fonds. Er zullen geen Damver. HND prijzen, alleen ere diploma's aan de win- De uilslagen van de naars worden uitgereikt, wedstrijden gespeeld Voor deelname aan de. voor de clubcompetitie drive kan men zich mei- van damver. HND zijn .als volgt: J. Lindsen-F. Berkeljon 1-1; P. Driessen-F. v. Rijswijk 2-0; A. Lange- veld-IJ. v. d. Logt afge broken; C. Voermans-H. v. d. Broek 1-1; J. Smit- IJet Gew. Arbeidsbureau H. Polak uitgesteld- Th. heeft met het gemeente Thijssen-G, v. d. Broek bestuur van Nijmegen „[gebroken; I. v. Kem- besprekmgen gevoerd pen was vrij. om de werkplaats voor TT _T minder-validen (V.T.D. P0°r H- Polak (Voorzit- IO.) te reorganiseren, ter), werd voor de beste De outillage zuJ worden persoonlijke prestatie in verbeterd, zodat de Januari aan A.Lange- werkplaats meer ge- veld, die 4 partijen wist schikt zal zijn om op- te winnen, een gouden drachten voor fabrieken vulpen met inscriptie uit te voeren. Er bestaan uitgereikt, voorts plannen, om aan Voor de tweede prijs deze werkplaats een af- moet nog worden ge- deling tuinbouw te ver- kampt door C, Voer- binden. mans, J. Lindsen, H. v. Inspectie belastingen d. Broek en P. Driessen. voorman en plaatsver vangend techhiseh- werk meester bij N.V. L. A. Moll's Atim te Nijmegen. De heer M. C. M. van Kalmthout uit Gennep, ;hans hoofd van da in- Uit de Staatscourant Bij beschikking van de 'n Halve eeuw geleden Uit „DE GELDERLANDER" van 5 Febr. 1003 KEGELWEDSTRIJD In hel magazijn van den heer 'Langenberg uit de Bwchtstraat zijn tentoongesteld de me dailles, uitgeloofd voor den wedstrijddoor de vereeniging Kegellustbij gelegenheid van haar tienjarig bestaan uitgeschreven en in het „Ilof van Brabantop de Korenmarkt te houden. Er zijn tien gouden, zeven verguld-zilveren en drie zilveren medaillesbehalve nog extra medailles van de heeren Godschalk, Van Lith (Bonte Os) en Henri A. Kusters. goud- en zilversmid, Lange Hezelstraat, die dé boven genoemde, keurig bewerkte medailles tot groote tevredenheid der commissie geleverd heeft ADVERTENTIE: HET WONDER VAN 1903! Hebt U al eens een Vliegende Spekbokking gezien? Niet? Gaat dan naar de Ganzen- heuvel 'No. 4. Daar vliegen ze weg d 10 cent per stuk. En het mooiste is, ze komen nooit terug. Aanbevelend, J. COIIEN Nieuwe Zulphensche Fruithandel .V

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2