Generaal Ridgway in Den Haag aan de slachtoffers voor hulp officieel nieuws) Vloog vanmorgen met stafofficieren uit Parijs over de getroffen gebieden Dodenlijst lopen Vliegers op Ypenburg werkloos rond De Dierentuin nog twee dagen opvangcentrum evacué's Drieduizend collectanten trokken er vandaag op uit Knap staaltje reddingswerk door kap.-vlieger Hoekstra De Hofstad reserveert 2 millioen voor stormschade Vandaag de eerste verlieslijst van het Rode Kruis HET ENIGE ADRES!! SIERADEN „SIM0NS" NIEUWE HAAGSCHE COUHANT 5 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Amerika reikt ons de hand /"ONVERWACHT arriveerde vanmorgen op Schiphol in een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de N.A.T.O.-strijdkrachten. Na het vertrek uit Parijs, maakte hij een rondvlucht over de geteisterde gebieden. Van Schiphol vertrok hij naar Den Haag om overleg te plegen met civiele en militaire autoriteiten. Zijn bezoek houdt uitsluitend verband met de ramp, die Nederland getroffen heeft. Na de besprekingen over hulpverlening zal Ridgway onmiddellijk terugkeren naar het hoofdkwartier van de „Shape" in Parijs. Op zijn tocht werd hij vergezeld door enige officieren .an het hoofdkwartier, namelijk luchtmaarschalk sir Hugh Saunders, zijn plaatsvervanger voor de luchtmacht; admiraal André Lemon nier, zijn plaatsvervanger voor de marine; kolonel B. M. P. van Griethuis en, de Nederlandse militaire vertegenwoordiger bij de „Shape", en kolonel Paul Wit- touek, de Belgische militaire vertegen woordiger, alsmède majoor Maeder en anr Lehrbes. Op Schiphol verklaarde hij tegenover de pers: „Ik ben hier gekomen met een Zuid-Holland GOEDEREEDE OVERFLAKKEE Oude Tonge 300 Nieuwe Tonge 75 Stellendam 27 Ouddorp 1 HOEKSCHE WAARD Numansdorp 67 's-Gravendeel 57 Strüen 20 Heinenoord 2 VOORNE PUTTEN Zuidlana 20 Hellevoetsluis 5 Abbenbroek 1 IJSSELMONDE Elftplaat (Poortugaal) IJsselmonde ELDERS IN DE PROVINCIE (Krimpen a.d. Stormpolder IJssel) Brandwyk Ouderkerk a.d. IJssel Rotterdam Maassluis Sliedrecht Papendrecht Zeeland SCHOUWEN EN DUIVELAND Oosterland Zierikzee Serooskerke Drelschor Nleuwerker -Ouwerkei Burghsluis Brouwershaven Bruinisse THOLEN Stavenisse St. Maartensdijk ST. PHILIPSLAND NOORD-BEVELAND Kortp-ene Geersdtjk ZUID-BEVELAND Kruiningen Ierseke (aangespoeld) 'Volphaartsd'jk Goese Sas (aangespoeld) Krabbendüke ILapelIe Oudelande Rilland Hoedekenskerke Niet gespecificeerd WALCHEREN Wissingen Veere ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hontenissc Terneuzen Nw. Neuzenpolder (Hoek) Ossenisse Zaamslag WEST-BRABANT Nieuw Vossemeer Fijnaart Heiningen Halsteren Klundert Moerdijk Steenbergen Willemstad Dinteloord Nleuwendlik amsdonktveer Wagenberg NOORD-HOLL/tND Texel Hondsbossezeevr ng Totaal Zuid-Holland 599 Totaal Zeeland 528 Totaal N.-Brabant 188 Totaal N.-Holland 6 1321 (Opgave A.N.P. onder voorbehoud) aantal officieren van mijn internationale staf, teneinde na te gaan of wij iets Reeds 220 vliegtuigen in volle actie Slecht weer in afgelopen nacht getrotseerd De Luchtmacht Voorlichtingsdienst deelt mede, dat het aan tad bij het red dingswerk betrokken vliegtuigen gere geld toeneemt. Dinsdag middag 3 Febr. bedroeg het totaal 124, Woensdagmid dag 150 en hedenmorgen 220 stuks, waar van 25 hefsch roef vliegtuigen. Uit het buitenland wordt nog een paar dozijn toestellen verwacht. Ongeacht de slechte kunnen doen om de„ al' gelopen nacht is de hulpverlening door bij de grote ramp, dde het getroffen heeft, to helpen. Wij zijn over het getroffen gebied gevlogen van Ostende naar d'e pun. van Walcheren, vervolgans naar West-Kapelle, waar wij naar het Oosten zijn afgedraaid, en later via Dordrecht en Botterdam naar hier gevlogen. Ik heb een zeer duidelijk beeld gekregen van d- enorme omvang der overstromingen." Vanmiddag voert generaal Ridgway be sprekingen o.a. met de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir G. ".af. Generaal Ridgway was gekleed in battledress, toen hij cp Schiphol uit het vliegtuig stapte. Begeleid door een motor- escorte van de Koninklijke Marechaussee, vertrok hij onmiddellijk naar Den Haag Var .iddag zal generaal Rdgway ook besprekingen voeren met de Amerikaanse commandant, die het bevel heeft over de troepen van het Amerikaanse leger, welke thans in de noodgebieden opere ren. Hierbij zal ook generaal Buurman van reeden aanwezig zijn. de lucht op beperkte wijze voortgezet. Autobanden, „dinghies" (bootjes), red- di.ngsgordels, zandzakken, voedselpak ketten, dir ink water bussen en vele andere materialen werden uitgeworpen. Ook zijn er verschillende hulpkrachten ver voerd (doctoren en medici) naar Haam stede en Mehssant. Drie Austers werden beschadigd. Door Amerikaanse helieop- lères in samenwerking met amphibie- vaartuigen konden deze nacht 500 per sonen worden gered, voornamelijk uit Nieuwe Tonge. Het aantal geredde per sonen door Engelse en Belgische helicoD- tères is nog niet bekend Chr. Kampeerclub Het door de Ned. Chr. Kampeerclub te organiseren weekend van 79 Febr. in De Haven te Wassenaar is afgelast, evenals de cursussen, welke deze en de komende weken zouden worden ge houden. Vreemde situatie Zouden gaarne in de noodgebieden hulp willen verlenen (Van een onzer verslaggevers) Het is in deze dagen stil op Ypenburg: een stilte, die men op andere vlièg- velden gelukkig tevergeefs aantreft. Onder de enthousiaste vliegers van de Nationalé Luchtvaartschool wordt gemopperd, zij zijn tot nietsdoen ge doemd. „De Chef-Luchtmacht, van wie wij de orders krijgen, schijnt ons vergeten te zijn De chef-vliegdienst van de N.L.S. vertelde ons, dat hij de luchtvloot, met instructeurs en vliegers, onmiddellijk beschikbaar stelde. Hij heeft op Ypenburg een vijftal uiterst handige Piper-Cubs, een-motorige toestel letjes, klaar staan, terwijl ook op Hilversum en Eelde materieel en vliegers van dit vliegbedrijf beschikbaar zijn. Er is grote aandrang bij de Lucht- 100 X 100 meter is al voldoende. Maar machtstaf uitgeoefend bij het reddings- j aangezien de N.L.S. op eigen gelegenheid werk te worden ingeschakeld. Men heeft niets mocht ondernemen, heeft het wei uiting gegeven aan zijn grote teleurstel-1 nig zin nader op het practische nut van ling over het uitblijven van vlieg-orders de toestelen in te gaan. Daarbij is duidelijk uiteengezet, welke I Op Ypenburg kijkt men echter met prettige eigenschappen de lichte vlieg- j jaloerse ogen naar een Deen) die op tuigjes voor het reddingswerk hebben.eigen gelegenheid kwam overvliegen en De voordelen van de Piper-Cub sprin-nu met hetzelfde type vliegtuig bergen gen direct in het oog: met deze „kisten" kan men, bij wijze van spreken, op een tafelblad landen, een weilandje van HAAGSE DAGBLAD DIRECTIES BIEDEN RECLAMEFONDS AAN Voor rampentonds 30.000.— De Haagse Kring van Dagblad directeuren heeft als een deel van zijn bijdrage tot leniging van de nood de tegenwaarde van 30.000 beschikbaar gesteld aan adverten tieruimte, in de eerste plaats voor opwekkingen e d. van het Natio nal Rampenfonds, erkende lief- c digheidsinstéllingen, en even- 1 lèl r.og tb.v. enkele andere or- f nsaties, die acties entameren. 'eestavonden, bals, "sportwed- f' 'den met liefdadige doeleinden. 7/ -n die een deel van hun omzet a' on e.m d„ komen niet voor e' uit dit reclamefonds in aan ging. •-anvragen dienen te worden ge dresseerd aan de directie van het blad, waarin deze mededeling is opgenomen. Strand en duinen afgesloten Het strand en de duinen van Scheve- ningen tot Hoek van Holland zullen i.v.m dringende herstelwerkzaamheden van heden af voor het publiek gesloten zyn. Dit besluit is genomen door de dijkgraaf en de hoogheemraden van Delfland, als mede door de burgemeesters van Rot terdam, Den Haag. Monster en 's-Graven- zande. Ned. genietroepen zullen met hulp van Amerikaanse soldaten de on dermijnde bunkers opblazen. Koninklijk voorwoord voor Watersnood-album Het ligt in de bedoeling top de Ver eniging ter bevordering van de belan gen des Boekhandels haar uitgave „Wa tersnood 1953" tot een waarlijk natio naal album te maken. Dit nationale ka rakter wordt verhoogd door het feit, dat H. M. de Konin gin de toezegging heeft gedaan een voorwoord in het boek te «zullen schrijven. Als titel van de uit gave heeft de vereniging gekozen „De Ramp". Zij is voornemens een uitgave te doen verschijnen in Franse, Duitse en Engelse tekst. Ook bestaan er plannen voor een Zuidafriikaanse uitgave. Zoals bekend zijn de baten van het boek be stemd voor het Nationaal Rampenfonds. Dit album heeft de boekwinkels in Den Haag vandaag reeds handen vol werk gegeven. Tientallen mensen bestel len telefonisch een exemplaar. Sommigen vragen of het boek al verkrijgbaar is. Naar verwacht wordt, zullen er tiendui zenden exemplaren nodig zijn. De kosten Den Haag brandt van verlangen om te helpen (Van een onzer verslaggevers) HEEL DEN HAAG brandt van verlangen om iets te doen en is door de organisatie nu eenmaal grotendeels gedoemd om werkloos af te wach ten of de zo spontaan aangeboden diensten ook werkelijk gevraagd worden. In de grote zaal van de Dierentuin, waar vanmorgen weer bij kleine pluk jes vluchtelingen binnenkwamen, wordt dit wachten wel het sterkst ge voeld. Temeer daar de mensen, die binnengeleid worden, eigenlijk niets liever doen dan maar stil neer zitten, moe, uitgeput en verslagen als zij zijn. wel bedenken, dat het niet om de vol- dioenir-'g van het schenken mag gaan, doch alleen om de meest practische vorm van hulpverlening en laten zij rustig blijven wachten, zodiat, warmee:- zij op geroepen worden, ze ook onmiddellijk klaar stae-n. Waar de evacué's heentrekken In Rotterdam zijn sinds Dinsdagmid dag 4500 evacué's uit Stavenisse, Zijpe, Den Bommel, Middelharnis, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Bruinisse, Dirks- land, Stiiensas en Zierikzee aangekomen; voorts 225 uit Ooltgensplaat In Schie dam kwamen 300 a 400 evacué's uit Zie rikzee. Bruinisse, Herkingen, Oude- en Nieuwe Tonge en Goudswaard; in Ber gen op Zoom 500 uit Stavenisse; in Din- teloord 2600 uit verschillende plaatsen; in Brouwershaven 1000. Toch doet een hartelijk gebaar, een sigaret, 'n kop warme koffie soms won deren. Dan licht het even in de doffe ogen en komt er een dankbaar woord stamelend te voorschijn: „We zijn gered!" Bij elke goede ervaring komt dat gevoel weer naar boven: dat nu het gevaar ge weken is. Het verlies van goed en huis is een leed van een heel andere inhoud. Men zoekt nu alleen maar naar familie leden, naar vrienden en buren. Namen worden bijna niet genoemd, niemand durft te vragen. Men weet immers niet, welke wonde men opnieuw aanraakt. De predikanten, die voortdurend aan wezig zijn en zich scharen aan de tafel tjes waar de gezichten het bedrukst zijn. vinden veel contact. De mensen zijn blij hier iemand te vinden, die een woord van geloof en troost laat horen. Intussen blijft de taak van Den Haag in het evacuatieplan veranderlijk. De mensen, die tot nu toe binnen zijn ge komen hebben in Den Haag een liefde rijk tehuis gevonden, na geregistreerd en verzorgd te zijn in de Dierentuin. Vandaag en morgen worden verder nog 500 bewoners van Oude Tonge verwacht, waarvan er 350 naar Wateringen en 150 naar Leidschendam zullen gaan. Voorts 1000 inwoners van Nieuwe Tonge en Dirksland, die verdeeld worden over 's-Gravenzande (200), Naaldwijk (450) en Monster (350). M-ooht in een van deze plaatsen geen mogelijkheid bestaan om de mensen on- miiddelLijik op passende wijze voor lan gere tijd te h-uisvesten, dan worden zij tijdelijk in Den Haag ondergebracht. Mevrouw De RuyterDe Zeeuiw, lid van Gedeputeerde Staten, is naa«r het West- land vertrokken om zich van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Er is echter nog een goede kams, dat meer groepen naar Den Haag zullen ko men en het opname-apparaat blijft in functie. Wel zal het opvangcentrum Zaterdag verhuizen naar een kleinere behuizing, daar het niet nodig is de gehele Dieren tuin te blijven reserveren voor de kleine groepen. Het is altijd prettiger zijn gevoelens door goede daden te tonen, dan om maar te moeten zitten wachten. De Ha genaars voelen allemaal hun handen jeuken om mee te helpen, men komt met speelgoed aam, men wil kleren geven, maakt logeerkamers in orde en voelt Het land richt zich Weef Op als dat allemaal Duitse ambulance-auto overgedragen (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om half elf is op het Plein 1813 aan de minister-president, dr W. Drees, een complete Volkswagen-ambu lance-auto aangeboden. Dit geschenk van de Volkswagen- fabriek in Duitsland, bood de heer Ben Top, importeur van Volkswagens in Ne derland, aan. Hij zei, dat het een per soonlijke gift aan dr Drees was. uit be wondering voor de waardige wijze, waarop deze Nederland na de oorlog onder moeilijke omstandigheden heeft gediend. De auto is door dr Drees ter vrije beschikking gegeven. Dr Drées sprak ontroerd een woord van dank. Met deze wagen kunnen drie patiënten worden vervoerd, alsmede, drie personen verplegend personeel. Adoptie-gemeente voor Den Haag Het gemeentebestuur van 's-Graven- hage heeft zich tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gewend met de vraag welke gemeente of gemeenten eventueel door Den Haag geadopteerd kunnen worden. Wassenaar zal het zwaar getroffen Abbenbroek adopteren. Briefkaarten met adres van geëvacueerden Aan de geëvacueerden, die onderdak hebben gekregen, wordt verzocht per briefkaart aan hun naaste familieleden te berichten op welk adres zij zi.jn on dergebracht. Verwachting van de Rode Kruiscollecte is hoog gespannen (Van een onzer verslaggevers) „Het is fantastisch". Dat was de op merking. die wij overal hoorden op de Rode Kruisoollecteposten door de gehele stad. Vanmorgen, nog vóór het daglicht door de bewolkte hemel was gebroken, waren al 3000 collectanten op stap ge gaan met duizenden -t-neldjes. Onder dit collecten bevinden zich huismoeders die aLes voor enkele uren in de steek had- Watersnood in België niet zó ernstig zijn f 3,90. waarvan het grootste deel wordt afgedragén aan het Nationaal j zich kriegel worden. Rampenfonds. I niet nodig blijkt te zijn. Laten zij echter Boven Schouwen-Duiveland Rubberboten met lange touwen brachten uitkomst Twee militairen om het leven gekomen Drie worden er nog vermist Officieel wordt medegedeeld, dat in het. noodgebied sinds Zondag vermist wordt de dpi. soldaat J. E. Willemsen uit Didam. Tengevolge van een ongeval tijdens dei hulpverlening is 4 Febr. te Oude Tonge overleden dpi. korporaal L. N. v. Pola- nen, In totaal zijn van de Kon. Land macht twee militairen om het leven ge komen en worden er drie vermist. Twee militairen van de Kon. Marine, van wie men aanvankelijk vermissing aannam, zijn thans terecht. Registratie van evacué's Door de ramp, welke ons land heeft getroffen, is een groot aantal personen verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstandig heid, dat velen in den lande in twijfel 'verkeren omtrent het lot van hun betrek kingen, acht de minister van Binnen landse Zaken het noodzakelijk met spoed een eenvormige en eenvoudige registratie van de personen, die naar een andere gemeente zijn verplaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hij richtlijnen aan de gemeentebesturen ge geven. De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats hebben op kosteloos van rijkswege ter beschikking te stellen verplaatsingsformulieren. Tot de rijksinspectie van de bevolkings registers en het informatie bureau van het Rode Kruis zullen vragen omtrent de verblijfplaatsen van vorenbedoelde per sonen kunnen worden gericht. Mr Kesper op Goeree- Overflakkee De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Goeree en Overflakkee, alwaar hij na overleg met burgemeesters en andere autoriteiten een reeks maatregelen trof tot leniging van de nood. GEMEENTE s-GPAVENMAGE INGEBRUIKNEMING NIEUWE STADHUIS De volgende Secretarieafdelingen zullen, in verband met de overplaatsing naar hel nieuwe Stadhuis, op de hierna vermelde verhuizingsdata gesloten zijn. De spreekuren van de Wethouder en het Hoofd van de afdeling Onderwijs op 11 Februari 1953 vervallen. Secretarieafd.: Verhulst op: KUNSTZAKEN 7 en 9 Febr. (en secretariaat Haags Cultureel Centrum) (thans Lijnbaan 32) ONDERWIJS (en de Haagse Stichting voor Lichamelijke Opvoeding) (thans Lijnbaan 32) Nieuw telefoonnummer van deze afdelingen 185281 Heropening der kantoren op de dag na de laatste verhuisdatum. Nieuw adres: BURGEM. DE-MONCHYPLEIN BURGEM. DE-MONCHYPLEIN werk in de overstroomde en bedreigde polders verzet. De rubberbootjes, die deze Deen met zijn Piper dropte, troffen bijna altijd doel: hij kon met zijn „kist" laag vliegen en op uiterst geringe snelheid, bijna stilstaand in de lucht. Slechts éénmaal heeft de N.L.S. een hand kunnen uitsteken, toen een inge nieur van het departement van Water staat boven het verdronken land een verkenningsvlucht moest maken. De N.L.S.-ers troosten zich nu maar met de gedachte, dat de Luchtmacht wel weet, wat goed voor hen overigens. Bij de Chef-Luchtmachtstaf wenste men zich vanmorgen op ons verzoek over deze kwestie niet nader uit te laten. In de nacht van 3 op 4 Februari is Schouwen en Duiveland een aantal it sert van het dak van een huis gered door het stoutmoedige optreden van de re serve-kapitein-vlieger van de lucht macht, J. Hoekstra die met een sport- vliegtuig drie rubberboten afwierp tij dens een moeilijke vlucht in het dui ster, deze piloot stelde zich met zijn Fairchild-vliegtuig beschikbaar voor reddingswerk op punten, waarvan be kend was, dat zij tot de z.g. noodadres sen behoorden. Hij voerde drie rubber boten mee, voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de ochtend van 4 Februari met succes op een be- 'È'en'schrale troost i nardf P1"'5, h« ell»"d Schouwen en Duiveland heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om ver binding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de red dingboten, die in de nabijheid in het Slachtoilers dooi buig. Schokking herdacht Raadsleden schenken presentiegelden aan het Rampenfonds (Van één ornzer verslaggevers) De Haagse raad is gistermiddag in buitengewone vergadering bijeen ge weest. onder voorzitterschap van bur gemeester Sohokking. Alle leden, uitge zonderd de heer N. Veldhoen, waren aanwezig. De toespraak van de burge meester werd staande aangehoord. Hij vestigde er de aandacht op, dat de wa tersnoodramp ontstellende afmetingen heeft aangenomen en dat er diepe ellen de over. een groot deel van ons land is gekomen. Het toegebrachte leed is niet te peilen, zo zei hij. Maar de spontane wijze, waarop hulp wordt geboden, is een waarborg, dat het leed zoveel moge lijk zal worden verzacht en de materiële schade snel kan worden hersteld. Vervolgens werden enige ogenblikken stilte in acht genomen. De burgemeester vertelde de raad hoe reeds Zondag tal rijke instellingen, organisaties, en zelfs particuliere personen het gemeentebeu stuur hulp hadden aangeboden. B. en W. zijn die dag bijeen geweest om maat regelen te beramen en contacten met hogere organen te leggen. De coördina tie is tot stand gebracht voor zover het de hulpverlening betreft Verschillende gemeentelijke diensten hebben hulp ge boden, terwijl nog 4 detachementen van 25 politiemannen gereed staan. Ook sprak de burgemeester over de tegenstrijdige maatregelen bij het ont vangen van evacué's. De afvoer van slachtoffers zal volgens een berioht van bet ministerie van Binnenlandse Zaken hoofdzakelijk geconcentreerd worden op Rotterdam en Utrecht. Bericht zal wor den afgewacht of het ontTOngstaipparaat van Den Haag klaar moet blijven staan. Vervolgens roerde de burgemeester de schade aan, die de storm en springvloed op Seheveningen heeft aangericht. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van ƒ2 millioen werd zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Tot slot sprak de nestor van de pad, de heer H. Smitskamp. Hij zei diep ge troffen te zijn door de ontzaglijke ramp, die ons land trof. De leden van de raad stemmen van harte in met de woorden, die de burgemeester heeft gesproken. Spr. vertrouwt, dat de algemene inspan- nig om de collecte in Den Haag te doen slagen, succes zal hebben. Hij zegde na mens de raad bet college steun toe bij het nemen van maatregelen. Hij besloot met het uitspreken van de hoop. God Almachtig moge troosten allen over wie droefheid gekomen is en dat Hij ons land voor verdere rampen moge be waren. De raadsleden stelden hun presentie gelden ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. water terecht kwamen. Dank zij deze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zich toe trekken en deze vervolgens gebruiken om zich uit hun benarde positie te verwijderen. Vermiste jongen uit Nieuw- Vossemeer terecht De 18-jardge Jan Musters uit Nieuw- "ossemeer (geen militair), die als ver mist /as opgegeven, is terecht. Hij be vindt zich In Tilburg, z- déelt het Ram- pencomité aldaar mede. Het aantal doden tengevolge van de watersnood in België is 14, aldus het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken. Dit aantal is als volgt verdeeld: Oostende 7; Antwerpen 2; Elversele 2: Lillo 3. Het Belgische Ministerie van Open bare Werken zal met betrekking bot de waterschade op dezelfde wijze handelen als bij de oorlogsschade. Minister Oscar Behogne voorspelde, dat de herstelwerk-' saambeden aan het kusbgebied op zijn laatst in Mei a.s. zal zijn voltooid. De staat neemt de schade aan nationale en gemeentelijke eigendommen voor ziin rekening. Alle honden die in Oostende cp straat worden aangetroffen, worden door de politie doodgeschoten Deze maat-egel is noddig om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. De scheepvaart op Antwerpen is her vat: het havenbedrijf ziet er weer nor maal uit. Ook de radio van het loods wezen werkt weer gewoon- Uit geheel België stromen giften voor da getroffen gebieden binnen. De Bel gische federatie van socialistische vrou wen heeft haar tehuizen ter beschikking gesteld van het Rode Kruis. den gelaten en kantoormeisjes, die er vrij voor hadden gekregen. Oudere heren hanteerden me-, geestdrift de bus. Overal heerste hetzelfde beeld: niemand ont snapte aan hun aandacht en bijna ner gens kon worden gerammeld, want de bussen zaten vol tot aan de rand met papiergeld. Fietsers s'apten van hun rijwiel en automobilisten stopten, wanneer met de bus werd gezwaaid. De offerbereidheid enorm en. voor zover wij konden nagaan, onttrok niemand zich aan zijn plicht. Reeds om 11 uur kwamen de eerste bussen op de posten terug, omdat ze vol waren. Maar enthousiast nam men eèn nieuwe bus mee. De centrale telpost aan de Raamstraat was klaar om de naar schatting 160 tel lers van Gasbedrijf. Electriciteitsbedrijf en PTT vanmiddag te ontvangen. Lange tafels met telapparaten, die zo in bedrijf konden worden gesteld, al verwacht men meer papier dan munten. Vrijwilligsters voor de cantine waren ook al vroeg paraat, want. zo zeiden zij, de inwendige mens moet goed verzorgd worden. Men verwacht tegen het och tendgloren met de telling gereed te zijn. Voorburg ontvangt 250 evacué's Voorburg was vanmiddag 250 evacué's te wachten in Huize Middenburg aan het Westéind. Het apparaat, dat deze men sen moest opvangen, was gereed. De mensen zouden een beetje worden óp- geknapt en daarna worden doorgestuurd naar de particulieren, die bereid waren mensen op te nemen. De Rode Kruis collecte heeft in totaal 20.000 opge bracht. Uitgestelde bijeenkomsten De Sportvereniging C.W.P. (Centrale Werkplaats PTT) deelt mede, dat de lezing door Dick van Rijn over de Olym pische Spelen te Helsinki, die Vrijdag zou worden gehouden, is uitgesteld. De toegangskaarten blijven geldig. De op brengst zal geheel ten goede komen aan het Rampenfonds. De op Maandag in de Dièrentuin te houden contactavond van de Stichting „Het vierde Prinsenkind" is eveneens uitgesteld. Reeds verkochte bewijzen van toegang blijven geldig. De vergaderingen van het Comité voor lotsverbetering van het buiten dienst zijnde HTM-pcrsoneel, die vanmorgen en vanavond zouden worden gehouden zijn tot nader order afgelast. Gegevens nog slechts voorlopigcontrSle was onmogelijk Het Ned. Rode Kruis heeft vandaag een eerste verlieslijst uitgegeven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van per sonen, waarvan verluidt, dat zij om het 1: ven zouden zijn geko-.en of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens die daarop voorkomen, zijn ongecontro leerd en kunnen dus vor familieleden van daarop vermelde personen dus hoog stens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden .net het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op tie bellen voor informaties. De eerste lijst vindt men elü-zs in dit n immer. In Zeeland en de Zuidhollandse eilan den zijn speciale functionar sen va*1 het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommi? daarvan zullen v-rstrekt zijn door nog ter plaats? aan wezige autoriteiten, andere afkomstig van ooggétuigen, evacué's, mdlitairèn en burgtiA, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz, Daar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toets-rkunnen deze verliêslijsten dus alleen beschouwd worden als een voorlopige informatie, die voor correctie vatbaar is. Verontwaardiging over weigering van AVRO Het landelijk Comité van Actie van de Avro-leden heeft in een telegram agn minister Cals zijn verontwaardiging ge uit over de weigering van de voorzitter van de AVRO om de berichtgeving be treffende de noodgebieden op bepaalde voorwaarden te coördineren met de an dere omroepverenigingen. Het verzoekt de minister maatregelen te nemen op dat deze weigering geen schade kan doen aan de huidige uiterst belangrijke "taak van de radio. „Noodsein neer" Vanmorgen werd door het K.N.M.I. in De Bilt een telegram gezonden aan de groep Zeeland, luidend: „noodsein neer". Dit betekent dat thans alle waar schuwingen met betrekking tot de windkracht zijn ingetrokken. Nederlandse deelneming voor Engeland De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr D. U. Stikker, heeft een bezoek gebracht aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken om de deelneming van de Nederlandse regering te betuigen met de grote ramp, die het Verenigd Koninkrijk heeft getroffen. Geen burgemeester vermist in Sommelsdijk Het bericht, dat de burgemeester van Sommelsdijk werd vermist, blijkt on juist te zijn Sommelsdijk heeft dezelfde burgemeester als Middelharnis. namelijk de heer D, Rijnders en deze is niet ver dwenen. Degene die vermist werd. ii vermoedelijk de waarnemend burge meester van Sommelsdijk, de heer J Dijkers. Deze is thans terecht, zo deelt de heer A. Korteweg, Eikstraat 23. Den Haag. ons mee. Gedupeerde scholieren worden geholpen Leerlingen van kweekscholen, die ten gevolge van de ramp hun school niet of moeilijk kunnen bereiken, kunnen gratis hun studie voortzetten aan de Geref. Kweekschool te Amsterdam. Voor huis vesting zal worden gezorgd. Dit plan is opgekomen bij de leerlin gen van de Amsterdamse school en wordt door bestuur en leraren ondersteund. Het adres van de school is Dintelstraat Amsterdam-Zuid. tel. 71207. Op Walcheren genoeg arbeids krachten Het Provinciaal Bestuur van Zeeland deelt mede, dat op Walcheren voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn. Spaarboekjes bij de boerenleenbanken. Namens de beide Centrale Boerenleen banken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld, dat geëvacueerden op hun spaarboekjes van de Boerenleenbank f 250 per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke boerenleenbanken. Indien ook het spaarboekje ontbreekt kan door de desbetreffende boerenleenbank zo no dig een bijzondere regeling worden ge troffen. Het wonder van Sint- Annaland Menigeen ging in de nacht van Zater dag op Zondag j.I. in St.-Annaland op Tholen niet rustig naar bed. Er was im mers gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water en de Noordwesterstorm ontketen de van uur tot uur een groter geweld. Eer het drie uur was werd de noodklok geluid. En om tien minuten vóór vier voltrok zich de ramp. Het water barstte los in een waterval van niet te beschrijven omvang. In een zondvloed brak de watermassa zich baan over de Langestraat, alles wat op haar baan kwam meedogenloos verbrijze lend, verscheurend, meesleurend, weg slingerend, van een vrachtwagen tot een stuk beton van het oude gemeentehuis toe. Ze lagen in enkele seconden half of op het eind van de Langestraat En toen is daar het grote wonder geschied, een wonder waarover men nimmer uitgepraat zal komen en waarvan men ook geen verklaring kan geven. De mensen, die er een seconde tevoren nog aan het werk waren, de mensen die daar op dat laat ste ogenblik nog stonden te kijken, de mensen die in hun deuren stonden, de mensen die zich op de gangen of bij dé ramen bevonden, ja zelfs die ene vrouw, die daar buiten de vloedgolf over zich heen kreeg, zij allen zijn naar later bleek bewaard gebleven. Dit is het grootste wonder van de doorbraak in de Langestraat in Sint-Annaland even voor vier uur in de nacht van Zondag 1 Februari voor de verkoop van Uw goud, zilver, platina, diamant, brillant en oude tegen HOOGSTE DAGKOERS JUWELIERSBEDRIJF BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: E. Boon-Sies, z.; C. S. W. van Driel-Klop, z.; M. A. J. Adam-Ver- heggen, z.; M. van Duijvenvoorde-Hofsink, z.; J. P. Mackaaij-van Wel, d.; J. van der Leest-Bentvelzen, z.; J. H. Klbbel-Nihot, d. C. van der Heijden-de Bruijn, z.; G. M. bpaans-de Korte, d.; A. C. Vollebregt-de Kok, d.; J. C. Storm-Cenln, z.\ Ch. Baak- spaans, z. ;M. J. Wlgleven-Btjieveld, d.; M. L. Borman-Schad. z.; C. Arkeveld-Du- rand, d J. Th, Janssen-Gerritsen, z.; C. J. Denie-Voorwinde, d.: F. L. H. M. G. Mever- iol-Lhoëst, z.; J. H. Hoogstraaten-Heiive- Un{LYan B£fk« z-: J- W. Brog-Drlessen, d.; E. Theron-Plenaar, z.; H. Bosman-Werner, z.; A. L. Doornik-Breevaart, z.; E. J. M. van Paaschen-Fontenal, d.; H. van Wan- rooij-Klarenbeek, d.; H. P. Meurs-van Vul pen, d. OVERLEDEN: M. Boezer. ongehuwde vrouw 92 J.; L. ten Hoorn, man v*n Th. van Weezenberg, 82 j.: A. van der Vlls, man van A. J. van Oosterhoud. 77 J.; J. man van P" A- Thlelen, 44 j.; P. Meijers, man van M. M. Lucas, 66 j.; J. Schellevls, man van A. Beekenkamp, 4- ,3,V .R; Dommisse, dochter, 2 dagen; T. Waterlander. vrouw, gehuwd geweest met J. de Groot, 87 J.: M. C. Haak, vrouw, gehuwd geweest met N. Roos. SI j M. T. n?o"t £er.L®euw- vrouw, gehuwd geweest met G. J. Vaassen, 74 j.; J. H. W. Roel vrouw, gehuwd geweest met J. w. van Gffdingen, S6 Chr. J. M. Gelauff, man van E. van Etten, 57 j.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3