2WITSAL Rood China biedt nu een „wapenstilstand" aan LAXEERAKKERTJE5 Dr A. Loudon tijdens een concert overleden WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voorkom BESMETTING r.--, TTTT n Van het erf van School en Kerk Wordt dr H. Mühlenfeld Duits gezant in Den Haag? Geen eendenmosselen meer aan schepen te duchten SIROOP s; Toch is het zo! 4 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Na Eisenhowers stap inzake Formosa Maar Tsjou En Lai dreigt tevens Amerika en rammelt met de sabel DE CHINESE PREMIER, tevens minister van Buit. Zaken, Tsjou En Lai, heeft de Verbondenen een onmiddellijk „staken van het vuren" op Korea voorgesteld. Hij wil, althans daar lijkt het op, een wapenstilstand, maar slechts op de voorwaarden, waarover partijen het in grote trekken te Pan Moen Djon eens waren. Maar juist het belangrijkste punt, namelijk de repatriëring der krijgsgevangenen, bleef onopgelost. Ook het voorstel van India in de V.N. inzake de krijgsgevangenen werd door de communis tische afgevaardigden verworpen. Tsjou En Lai stelt nu een politieke con ferentie van elf landen voor over het nog onopgeloste probleem van de repatriëring der krijgsgevangenen. Washington ziet in deze proefballon van Peking „niets nieuws" en Londen acht het voorstel „volkomen onaan vaardbaar". Reuter vestigt er de aandacht op, dat dit voorstel van de Chinese communisten wordt afgeschoten binnen 48 uur na verklaring van Eisenhower, dat hij be sloten had tot „deneutralisering" van Formosa. Het plan van Tsjou En Lai ademt een oorlogszuchtige geest, want immers, hij liet tevens een dreigement horen: „Indien Amerika niet van plan is de besprekingen te heropenen en de Ko reaanse oorlog wil uitbreiden, dan is China volledig bereid verder te strijden". Volgens de tekst van A.P. wekte de communistische Chinees op tot algehele anobilisering der mankracht en verste viging van het economische program, teneinde de strijd op Korea tot een goed einde te brengen. Hiermede parallel loopt het commen- Advertentie) ^Inwendige zuiverheid^ is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Koning Boudewijn naar Nice Koning Boudewijn is met de kanirok- 'ldj'ke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal aldaar herstel zoeken voor een hardnekkige griep, die hij verleden week had opgelopen. De koninklijke fa milie heeft voor veertien dagen haar in trek genomen in de villa ,,Les Cedres" Russen willen toch onderhandelen Over Oostenrijks vredes verdrag Gromyko. de Russische onderminister van Buit. Zaken, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is, zioh te doen ver tegenwoordigen op een bijeenkomst van plaatsvervangende ministers, waar men zal onderhandelen over een- -vredesver drag voor Oostenrijk. De Russen maken echter op bepaalde punten voorbehoud. Een woordvoerder van het Britse mini- taar van het communistische persbureau „Nieuw China" op het besluit van Eisen hower inzake Formosa. De Chinees-na tionalistische leider Tsjang Kai Sjek wordt er van beschuldigd, de hulp van vloot en luchtmacht der Amerikanen te hebben gevraagd voor een vijandelijke inval in de Chinese Volksrepubliek. Vol gens de Chinese Nieuwsdienst, zijnde het voorlichtingsbureau der nationalistische regering te New York, zijn 580.000 ge organiseerde, anti-communistische gueril- lastrijders actief opgetreden op het Chi nese vasteland. De meerderheid dezer guerillastrljders staat in contact met het militaire hoofdkwartier op Formosa. Zij zouden gecoördineerd kunnen worden met nationalistische, geregelde troepen, zodra grote operaties op het Chinese vasteland aanvangen. In het voorstel voor een bestand op Korea, uit de kast gehaald door Tsjou En Lai, zjjn geen kansen voor de vrede vervat, omdat een desbetreffende Rus sische resolutie reeds door de Assem- blèe der V.N. even vóór Kerstmis ver worpen werd. Inmiddels hebben te Lon den tussen Churchill en Eden enerzijds, Dulles en Stassen anderzijds, besprekin gen plaats gevonden over de jongste stap inzake Formosa. Na de verzekerin gen van Dulles, dat alles in het werk zal worden gesteld om de oorlog in het Verre-Oosten tot Korea te beperken, is de Britse vrees enigszins getemperd. Het kernpunt blijft echter of Amerika Britten kan verzekeren, dat geen enkele actie zal worden ondernomen, waardoor de Koreaanse „politie-actie" der V.N. en de Chinese „burgeroorlog" samen zullen vloeien? Ii Stal over hulpverlening Amerikanen (5000) onder Nederlands bevel Geen kerkelijke militairen naar humanistische bijeenkomsten De Eerste Kamer neeft gisteren z.h.st. de begrotingen van Oorlog en Marine aangenomen. De communisten kregen de gebruikelijke aantekening, dat zij tegen waren. Ook minister Staf uitte zijn waarde ring voor de hulpverlening der militairen aan de door watersnood geteisterde bieden. Tegen enkele militairen, die met op eei-.o oproep naar hun gamizoene gingen, zullen maatregelen worden nomen. (Gisteren meldden wij reeds, dat drie beroepsonder officieren, a.o hun plicht verzaakten, werden gedegradeerd Red.) Nabij de noodgebieie,. zijn kazerne- meuten ter beschikking gesteld v evacué's. r herhalingsoefening van het 44e regiment gevechtsgroep, die 1 Maart zou aanvangen, kan niet doorgaan. Vijf duizend Amerikanen zijn ons te hulp ge sneld en zonder meer onder bevel lt.-generaal Buurman van Vr sur steld. Uitvoerig sprak de bewindsman over de humanistische verzorging in het leger. Van bevoorrechting is geen sprake. Omdat de Christelijke waarden moeten worden beschermt cn verstevigd, wordt de eis gesteld, dat in de uitingen van het Humanistisch thuisfront de waarde der chris'elijke beginselen niet in twijfel wrrdt gesteld. Er is geen gelijkstelling met godsdienstig, verzorging door kerk genootschappen. Er wordt op toegezien dat de humanistische bezinningsbijeen komsten (12 per jaar, telkens voor man) niet worden bijgewoond door mili tairen uit een kerkelijk m-icu Het E.D.G.-verdiag Raad van State in België tegen Toch zal de Kamer het aannemen De Belgische Raad van State is tot de conclusie gekomen, dat de principes van de Belgische grondwet niet in overeen stemming te brengen zijn met de bepa lingen van het E.D.G.-verdrag. Dit mach tigt supra-nationale organen tot het ne< men van beslissingen, zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen. Ook de bevelvoering over het leger, aldus sterie van Buit. Zaken te Londen be-1 conclusie, wordt de koning ontnomen en vestigde, dat een Russisch antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een ferentie was ontvangen. Wij herinneren er aan, dat Rusland verleden week wei gerde een 'bespreking bij te wonen over een „verkort" Oostenrijks vredesver drag. De Geallieerden hebben de uitno diging herhaald: voor een conferentie over Oostenrijk, zonder enige vooraf gaande verbintenis van een der partijen. Spanning langs Israë lische grens Jordanië vraagt steun van Engeland Er heerst spanning langs de Israëlisoh- Jordaanee grens, veroorzaakt door inci denten. Een hiervan is het opblazen van een Israëlische goederentrein. Prompt daarop hebben Israël en Jordanië klach ten ingediend bij de bestandscommdssie voor Palestina van de V.N. De zaak ziet er tamelijk ernstig uit, omdat Ben Goe- MAARSCHALK TITO president non, oe premier, m «Mt terue- van Zuid-SiaTië. pai een beziek aan Tur- keeroe voor een specialetotenetKltting yje brengen zodra de omstand,iShede» Israel ml aaraten op drastische maat- hem ï^owlown. de Kamers verliezen de controle op de defensie-politiek, doordat het leger op genomen wordt in het Europese leger. De Raad van State oordeelt, dat grondwettelijke bezwaren zijn tegen goedkeuring door het parlement. De Raad van State heeft slechts een advise rende taak en het Belgische parlement moet over het wetsontwerp beslissen. Uit het feit, dat het wetsontwerp bij de Bel gische Kamer is ingediend, vait od te maken, dat de regering met dit afwijzend advies wel geen rekening zal houden. Zulks, omdat hier „dringende noodzaak" aanwezig is. Verwacht wordt, dat het wetsontwerp zal worden aangenomen, slechts met de stemmen der oppositie, dus van Socialis ten, Liberalen en Communisten, tegen. De grondwet zou dan eerst na de volgen de verkiezingen herzien worden. Colleges en practica aan de Uni versiteit van Groningen gaan normaal door, evenals bij de T.H. te Delft. Amerika verlamt onze uitvoer Regering overlegt over maat regelen Op vragen van het Tweede Kamerlid, da heer F. den Harte; (V. - .D.) naar r anleiding van de beperki gen op d° invoer van onze zuivel in de Verenigde Staten hebben de ministers mr J. Beijen, mr J. M. A. H. I -uns en S. Manshoit geantwoord, dat de ambassa deur te Washington zijn bezorgdheid over deze maatregel heeft doen blijken. Voorts s'aat de regering in voortdurend contact met de andere getroffen landen en pleegt overleg over de te nemen stappen. De gegevens waarop de hoeveelheden be rusten, welke Nederland tot einde Maart a.*. mag invoeren, zijn nog steeds* ni_t beschikbaar. De beperkingen -op de in voer van Edammer en Goudse kaas zijn nog niet afgeschaft. PraagNa de Joden, de Vrijmetselaars Men zal zich het program der nazi's herinneren: vijanden van het volk wa ren. de Sociaal-Democraten, de Joden, de Vrijmetselaars. Thans verklaart de radio van het communistische Tsjechoslowa- kije. zulks nadat de strijd is aangebonden tegen de Joden: de Vrijmetselaars zijn het regiem der. volkedemocratieën ,vijan- dig gezind, hun loges-ver bergen.mis-' dadige elementen. i Aü. erteniip Tragisch verscheiden in K. en W. na toespraak voor Rampenfonds Niemand, die gisteravond in K. en W. op het concert van hei Res. Orkest aan wezig was. zal vermoed hebben, hoe spoedig de man, die voor de aanvang ontroerd woorden van deelneming vond voor de slachtoffers van de grote waters noodramp, zelf door de dood verrast zou worden. Dr Alxander Loudon, voorzit ter van het Res. Orkest, vertelde in deze zijn laatste toespraak nog, dat de leden van het Orchestra National de la Radiodiffusion Frangaisé spontaan beslo ten hadden alle baten van hun concert op 18 Febr. af te staan en dat de gast- dirigent van deze avond, Rudolf Moral: hen hierin al was voorgegaan. Hij ver zocht de toehoorders na het in memoriam te spelen Air van Bach op te staan en enkele minuten stilte in acht te nemen. Dr Loudon begon zich onder deze plech tigheid onwel te voelen en vergezeld van zijn vrouw en de directeur van het Res. Orkest, mr Evert Cornelis, verwijderde hij zich uit de loge. Het concert nam, ge heel volgens het programma, een aanvang met Webers Ouverture „Der Freischütz" maar na het 2de nummer, het „Burleske" van Rich. Strausz, waarin Theo van der Pas de pianopartij speelde, moest mr Cor nells mededelen, dat dr Loudon over leden was. Het concert werd daarop afgebroken. De dood van dr Loudon zal in alle mu- ziekkringen met grote ontsteltenis ver nomen zijn. Hij heeft in de tijd van zijn oorzitterschap van het Res. Orkest zeer veel goeds voor het orkest gedaan en van het huidige hoge peil heeft hij de grondslag gelegd door als medewerkers te kiezen de dirigent Willem van Otterloo en de directeur mr Evert Cornelis. Dit driemanschap is nu plotseling wreed be ëindigd. Dr A. Loudon is op 5 Juni 18B2 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechts wetenschappen aan de Leidse Univer siteit en promoveerde daar in 1927 op het proefschrift „Verdeling van bevoegd- regelen, om aam de Arabische „operaties' bij de Israëlische grens een einde te ma ken. Engeland neemt een afwachtende houdiing aam, alvorens te voldoen aam het Jordaanse verzoek steun te verle men aam de bescherming der grenzen. Jordanië heeft namelijk, op grond van een verdrag vam 1948, Groot Brittammdë om bulip verzocht. Zoa-ls men weet, handhaaft Engeland troepen en een klei ne luchtmacht im Jordanië. Atlantische conferentie in Den Haag uitgesteld De Atlantische conferentie, georgani seerd door de Ned. Raad der Europese Beweging en de Vereniging voor Interna tionale Rechtsorde, die Vrijdag en Za terdag zou worden gehouden in de Rid derzaal te Den Haag is in verband met de noodtoestand uitgesteld. Getracht zal worden de conferentie te doen doorgaan op Vrijdag 30 en Zater dag 31 Maart a s. Brand aan boord van Queen Elizabeth geen sabotage De Britse politie heeft vastgesteld, diat de brand, in het grote passagiersschip Queen Elizabeth, de vorige week, niet dioor sabotage is veroorzaakt. Bij deze brand werd één der hutten geheel door het vuur verteerd. Annie de Reuver zegt mede werking met AVRO op De bekende vocaliste van The Skymas- ters, Annie de Reuver, echtgenote van de heer Jack Philips, heeft haar medewer king met de AVRO opgezegd. Zoals be kend trad zij op uitnodiging van de AVRO met het ensemble The Skymasters op. Advertentie V colt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal ln uw ingewanden doen atromen, andera ver teert uw voedsel niet, het bederft. V raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wflze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Flora-feesten gaan door Andere dingen uitgesteld e feestelijkheden in Heemstede en Haarlem ter gelegenheid- vam de grote imifcermationa-le bloemen-tentoonstell ing Flora 1953, die 13 Maart a.s. opengaat, gaan door. Het bestuur van Haarlems Bloei heeft in overleg met de directie vam Flora hiertoe besloten omdat de grote slag, die Nederlands economie heeft getroffen, het noodzakelijk maakt, veel mogelijk vreemdelingen naar ons land te lokken. De carnavalsfeesten te Bergen op Zoom ijm afgelast De carnavalsvereniging za melt gelden im voor de slachtoffers. Het eerste doel is een ton. In Blerick en Nij megen is eveneens het carnaval afge last. De co-lieges en practica aan de R.K. universiteit zijm voor de rest vam de week gestaakt. De beurs voor meubelen en woningtextiel te Utrecht gaat Maan dag door. De Paardendag, die de Neder- lamdise Vereniging tot Bescherming van Dieren en de firma Van Gend en Loos 14 dezer te Utrecht zou houden, is gesteld. Advertentie) met Vrije prijzen landbouw gronden ongewenst De stichting van de Landbouw heeft in een adres aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat zij de vrije prijsvor ming van landbouwgronden ongewenst acht, dit in tegenstelling tot een met de kleinst mogelijke meerderheid aangeno men uitspraak van October 1951. Zij ver enigt zich met de door de regering voor gestelde prijsbepaling, nl. kapitalisatie van pachtprijs minus lasten oo een basis van 75 pet van langlopende staatsobli gaties. Als middelen ter bevordering van prijsbeheersing wil zij een voorkeurs recht voor de zittende pachter, behou dens een uitzondering, en prijsbeheersing van scheiding en deling ener gemeen schap behalve die ingevolge erf- of hu welijksgoederenrecht. heden in enkele middelpuntzoekende samengestelde rechtsgemeenschappen" In 1??0 were hij aUa.hé bij het Neder- lands e gezantschap te Londen, in 1922 tweede gezantschapssecretaris te Buenos Aires en later :e Washington. In 1926 werd hij benoemd tot eerste ge zantschapssecre taris te Madrid, in 1932 gezant- schapsraad er zaakgelastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en ver tegenwoordiger vam Nederland bij de Volken bond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land ali ambassa deur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad vam State. In Mei van het vorige jaar werd hij secretaris-generaal van het permanente Hof van Arbitrage in Den Haag, als op volger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hurgronje. Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Rouveen (toez.) W. Vroeg- indewey te Bieiswijk. Te Zandvoort J. de Groot te Apeldoorn. Benoemd tot vicaris te Den Ham W. van Hennekeler te Nijkcrk; tot vicaris te Amsterdam (wijkgem. Oude Kerk) J. v. d. Heiden, theol. cand. Aangenomen naar Vroomshoop itoez) H, Roest te Beuningen. Geref. Gemeenten Beroepen te Vlaardingen, H., Ljgtenberg le Rotterdam-West; te Meliskerke J. W Kersten te Genemuiden. Bedankt voor Borssele M, Heerschap te Wagen ingen. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam (2de pred.- pl.) I. J Vasseur te Kampen (nadere beslissingen). Deelneming van Chr. Ref. Church in Canada Bij de Geref. Kerken in Nederland is een telegram binnengekomen van dt Chr. Ref. Church in Canada met een be tuiging van hartelijke deelneming met de ontzettende ramp en de verzekering van daadwerkelijk medeleven in het milde offer der liefde en der gebeden. Inauguraties aan de V.U. gaan door Men verzoekt ons mede te delen, dat hoewel de colleges aam de Vrije Uni versiteit een week zijn stopgezet de ambtsaanvaardingen van mr P. Borst en dr G. Wielenga morgenmiddag gewoon doorgaan- Bidstond van Mohammedaanse Raad Op initiatief van de wnd Hoge Com missaris van Indonesië, zal de Moham medaanse Raad in Nederland Zondag a.s. te 12 uur een bidstond op de resi dentie van de H C. „Backersbagen" te Wassenaar, voor de slachtoffers van de ramp. Vertegenwoordigers van Pakistan, Perzië, Egypte en Turkije worden hier bij uitgenodigd. De kerkeraden van de Geref. Ker ken art. 31 K.O. te Den Haag-West en Scheveningen hebben de kerken in de cJassjs 's-Gravenhage verzocht a.s. Zon dag een biddag te houden i.v.m. de watersnood. De heer W. Berends heeft gisteren zijn ambt als gewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft aanvaard met een voor dracht over „De ontwikkelingsgang en uitkomsten van biochemisch onder zoek". KOU en GRIEP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende Advertentie) het ouwel-cachet waarborgt smaakloos ek gemakkelijk innemen Fractie-voorzitter Deutse Paitei, zondei diplomatieke cariièie Bijbels en Psalmboeken voor getroffenen Ieder die een Bijbel, een Psalmboek of nog liever deze beide in een band gebon den kan missen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, kan de exemplaren zenden aan: Bijbelhulp. Postbus 78 Arnhem. Aanvragen ten be hoeve van de getroffenen kunnen even eens aan dit adres gericht worden. Ook de Katholieke Actie zamelt missaals, kerkboeken, rozenkransen en uitgaven van de H. Schrift in, ten bate van geëva- cueerden. Maranathaconferentie afgelast De aangekondigde Maranathaconferen tie op het buitencentrum der Ned. Bap tisten Jeugdbeweging „Renderloo" t« Epe (Gld) gaat niet door van 14-16 Febr., daar het centrum ter beschikking is ge steld van het Roode Kruis. Conferentie Oecumenische jeugdraad De landelijke conferentie van de Oecu menische Jeugdraad zal worden gehou den op 7 en 8 dezer in het Hervormd Lyceum te Amsterdam. De prof. A. E J. Moddermanstich ting is bevoegd verklaard om te Leiden een bijzondere leerstoel te vestigen in de natuurwetenschappelijke criminalistiek. De Utrechtse letterkundige Jan Engelman heeft de functie van docent aan de Jan van Eyckacademie te Maas tricht aanvaard met een rede over echt en vals primitivisme. De jubileumviering van de Wage- ningse Vrouwelijke Studentenvereniging op 4 en 5 dezer is afgelast. Ministeriële beschikkingen De Staatscourant van Woensdag 4 Febr. bevat de volgende ministeriële beschik kingen, enz.: goedkeuring type rijwiel- achteriicht; goedkeuring type koplan taarn voor motorrijtuigen: wijziging ar beidsreglement bedrijfsschappen; ver gunning tot overwerk in ondernemingen in verband met de nationale ramp; in voer van toebereid dierlijk vet langs het kantoor Vlaardingen; besluit ingevolge artikel 21 van het reglement voor de werkloosheidsverzekering; toepassing van art. 4 lid 1 onder c der Werkloosheids wet. Op 75-j. leeftijd is te Bergen (N.H.) overleden de vroeger zo bekende actrice voordrachtskunstenares Anna Chath. Verbeeck—de Swardt. (Van een onzer verslaggevers.) Gisteravond is bij het departement van Buitenlandse Zaken te Den Haag een démarche ondernomen om agrément te verzoeken voor dr H. Mühlenfeld als Duits ambassadeur in Nederland. Reeds waren te Bonr. geruchten in omloop, dat dr Mühlenfeld op de nomi natie stond om naar Den Haag gezonden te worden. Op informaties uit Den Haag werd vervolgens geantwoord, dat de vroegtijdige publicatie werd betreurd en dat het inderdaad de bedoeling was de ?derlandse regering deze oandidaat voor te dragen. Het is nl. gewoonte voor een nieuwe diplomaat steeds het advies in te winnen van Buitenlandse Zaken. Uiteraard is het geen gewoonte deze aan- Belangrijke Amerikaanse uitvinding ryE 38-JARIGE Ameri kaanse chemicus Ro bert Spier heeft reden tot tevredenheid. Hij is uitvinder van een middel, dat het aankle ven van eendenmosselen de romp van sche pen tegengaat. Gisteren is gebleken, dat zijn middel in de practijk inderdaad vol doet. Het 10.000 ton grote Liberty-schip George A. Lawson, dat méér dan een jaar geleden met het middel bestreken ivas en intussen de Atlantische Oceaan, de Golf van Mexico en de Caraïbi- sche Zee, waar veel een denmosselen voorkomen, bevaren heeft, kwam uit het water met een vol komen schone romp. De eendenmosselen be zorgen de scheepvaart maatschappijen jaarlijks een verlies van millioenen guldens aan verloren tijd en droogdokkosten. Zij kunnen de snelheid van een schip met één tot drie en een halve knoop vertragen en ma ken, dat er veel meer brandstof dan normaal verbruikt wordt. De kapitein van de Lawson, Andrew Vasaka, heeft meegedeeld, dal zijn schip van deze euvels geen last heeft gehad. Het middel heet Dia nol en wordt door de verf gemengd, waarmee de scheepsromp wordt behandeld. Het is een mengsel van organische chemicaliën in poeder- vorm en blijft werken zolang de verf houdt Spiers heeft gezegd, dat de Dianol de een denmosselen en andere koudbloedige organis men, die zich op de romp vastzetten, verlamt. Zij laten los en gaan dood. Spiers heeft zijn labo ratorium in St. Peters burg, Florida. De toepassing van het middel kost ongeveer 20 cent per scheepston. vragen vóór agrément te publiceren. Dr H. Mühlenfeld is de fractieleider van de Deutsche Partei in de Bondsdag, waarvan hij sinds 1949 deel uitmaakt. De Deutsche Partei is de kleinste der drie regeringspartijen en is het politieke onderdak geworden voor de vroegere r ttionaal-socialisten. Weliswaar behoort dr Mühlenfeld tot de rechtse vleugel, welke het gematigste deel van de partij genoten omvat. In 1946 was hij een der oprichters van de Welfenpartij, de Neder- saksische landspartij, die de kern vormt van de huidige Deutsche Partei. Voor de vorming van de Bondsrepubliek was hij lid van de economische raad voor Brits-Amerikaanse zone in Frankfort. In Straatsburg was hij afgevaardigde in de Raadgevende Vergadering van Europa. Dr Mühlenfeld is 51 jaar, woont Isernhagen bij zijn geboorteplaats Hannover en promoveerde te Göttingen ie rechten en de .taatswetenschappen. Hij heeft geen diplomatieke carrière achter de rug en met hem doe' het tweede lid van de D.P, zijn intre diplomatie. De Duitse gezant te Chili is daaruit nl. ook afkomstig. (Advertentie) Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind bedreigende gevaren bestrijden met: 3 nooit geweest. Maar de dingen anders, de din- Toen knielden ze samen. Ze zochten en von- gen zachter zeggen dan ik ze meen dat kan den kracht. Tibor Aczél hing het wambuis, dat hij juist ik niet." Hij haalde hoorbaar adem. „Dat mag HOOFDSTUK TT had uitgetrokken, over de leuning van één van ik niet. Zulke voorzichtigheid zou ontrouw we- de hoge stoelen Hij deed dat zorgvuldig, als zen." De gevangenname. wilde hij een ogenblik tijd winnen. Toen keerde Hij sprak niet over „de dingen verzwijgen" „,at hij zich naar zijn vrouw met de weervraag: dat had ze ook niet verwacht. Misschien had Ha» hii k™ w n i, h aP „Hoe kom je daar bij?" ze even - O, even maar! - gehoopt, dat hij d>.t-hU me! z«n.br°=r S^had. Al- Ze lachte even Thomas beloofd had in zijn woorden alle aan- guc]a Duizend man Rijkspolitie naar rampgebied Ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied zijn ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden in gezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere versterking no dig zou hebben, dan zal zo nodig ook aanvulling plaatsvinden uit de gemeen tepolitie. Daartoe zullen tijdig aanwijzin gen worden gegeven, zodat zelfstandige aanbiedingen aan de noodgebieden uit gemeenten met gemeentepolitie, in het belang van de goede gang van zaken achterwege dienen te blijven. PROMOTIES. LEIDEN, 5 Febr. Gepromoveerd tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld Adult Age", an investigation based i certain aspects of growth curves, de heer R. van der Vaart, geboren te Makassar i thans wonende te Leiden (cum laude). Idem op proefschrift getiteld „Het Nitro- serir.gsproduct van m-Chloorphenol" de heer A. Klaayeveld, geboren te Middelburg en thans wonende te Oegstgeest (cum laude). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de op proefschrift, getiteld: „Incontinentia Urinae Relativa (Stress incontinence) en Electrotherapie de heer W. G. J Hoffmann, geboren te Medan en thans wonende te Leiden. Arbeidsbureau's 's avonds open voor aanvragen Van de arbeidsbureau's zijn o.a. die te Den Haag. Delft, Leiden en Gouda tot 11 uur 's avonds geopend voor het in ont vangst nemen van aanvragen om ar beidskrachten voor de noodgebieden. .,0, ik dacht het te merken. Hij was er al zo op gesteld, met je te gaan wandelen; en aan tafel waren jullie geen van beiden erg spraak zaam" „Iets bijzonders nee. dat niet bepaald. Wat hij vertelde, weten we hier in Nógrad óók al". „Je bedoelt van de gevangen predikanten in Buda?" Tibor knikte. „En wat zei Thomas daar dan van?" wilde Barbara weten. „Nou, hij vertelde het." „Meer niet?" „Hij wilde, dat ik voorzichtig wezen zou." DE HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MERWE was gegaan had hij bij het afscheid ge zegd: „God sterke je, wat er ook mag komen." En zijn hand had langer in die van Tibor ge rust dan anders. En toen was de Kerstdag gekomen. Een dag met een stralende zon aan een klare hemel; een dag met glinsterend zonlicht op de 's nachts gevallen sneeuw. Een dag van dank baar herdenken het heerlijke feit van Christus' geboorte. Ze waren haast allemaal naar de kerk geko men, de leden van de Gereformeerde kerk in stoot te vermijden. Ze begreep, dat dat onmo- Nograd. Alleen wie beslist niet kon de klei- „Mj-ij «e, .w.uu...g gelijk zou wezen, nog éér ze hem hoorde voort n® kinderen, de oude en de zieke mensen en „Wat bedoelde hij?" Er lag spanning in de gaan: „Het gaat er niet in de eerste plaats wie 'ien- mo^ten verzorgen en verplegen wa- vraag. Want Barbara kende bezorgdheid, kende om, hoe ik de dingen zeg. Het gaat om wat ik ren tlluls gebleven, vrees voor de veiligheid van haar man. En dat zeg. En de waarheid mag en wil ik niet ver- Het was feest, Kerstfeest. Thomas over voorzichtigheid had gesproken, be- doezelen of verzwijgen." Maar, toch.. Het was alsof over de blijdschap wees dat hij gevaar, dreigend gevaar zag! „Nee, dat mag je niet," zei ze vast. „Dat van deze dag een nevel hing: de gezichten van „Niet, dat ik vandaag of morgen gevangen ge- mag je niet wat er ook van komt." vele kerkgangers stonden ernstig en bedrukt. Ze nomen zal worden," trachtte Tibor haar gerust .,En als er moeilijke dagen komen: we zijn hadden immers allen gehoord wat in Buda was te stellen. „Maar, dat ik niet te veel zal zeg- in Gods hand. Ik bid, dat Hij me kracht wil gebeurd; ze wisten immers allen, dat iets der gen wat ik denk. Over de Roomse kerk en over geven, om trouw te blijven. In mijn werk en gelijks óók in Nógrad zou kunnen gebeuren. Zou wat de keizer doet en zo." in mijn geloof." dit wellicht het laatste Kerstfeest worden, dat „En zul je.." begon ze weifelend. Er lag diepe ernst in zijn stem; de ernst van ze ongehinderd mochten vieren in hun eigen Hij liet haar niet uitspreken. „Ik zal niet on- een man, die zijn plicht ,maar ook de zwaarte godsdienstoefening? Luisterend naar hun eigen voorzichtig zijn, Barbara," zei hij. „Dat ben ik van die plicht weet. dominee? Ruim 3 millioen sigaretten voor Rode Kruis De gezamenlijke Nederlandse sigaret tenindustrie heeft een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers. HET WEER IN EUROPA s SS s =5 1 i S 2 5 Q S g Zo5 ca 2 feïgg s 5* Oslo geh bew. NINO 8 -10 0.4 Kopenh geh/ bew. ONO 10 -7 6 Londen sneeuw N 8 -2 0,3 A'dam onbew NNW 5 2 0 Brussel licht bew. N 7 2 S Parijs hagelbui WNW 5 1 1 Bordeaux onbew. windstil -0 0 Stockholm nevel NNO 5 -4 0 Nice onbew. WNW 1 -1 0 Warschau ZZW 2 -2 0.3 Berlijn WNW 2 -4 10 Frankfort WZW 4 -1 0.1 Mu hen W 9 -3 0.3 Wenen zw. bew. ZZW 4 -2 Gegevens van hedenmorgen 7 u. (K.N.M.I.) WAANNEER het ontbreken van krachluitdrukkingen en scheld woorden in de taal als maatstaf voor de beschaving van een volk wordt genomen, zal de erepalm wellicht worden weggedragen door een volkje dat hier te lande als niet minder dan barbaars te boek staat, doch waarvan vele hoger ontwikkelden nog wel iets kunnen leren. Het is een bittere ironie dat het volk, dat wij op het oog hebben, t.w. de Eskimo's zelf een naam draagt die bij de Indianen als scheldwoord geldt. Eskimo betekent n.l. „rauwvleeseter". een term die bij ons gelijk zou staan met „barbaar" of iets van dien aard. Zelf noemen de Eskimo's zich echter Innuït, wat „mens" betekent. Bezien vanuit onze maatschappelijke en geestelijke gezichtshoek, valt er veel af te dingen op het doen en laten der Eskimo's, doch anderzijds ken merkt hun familie- en stamleven zich door hooggestemde opvattingen die weldadig aandoen, De 35.000 Eskimo's van Alaska, Canada en Groenland leven in onbarmhartige en barre om standigheden. doch deze levensvoor waarden hebben de offerzin vergroot en met de mens tot hard egoïsme ver leid, Er bestaat daar in het hoge Noor den een ver doorgevoerd communis me, niet opgelegd door een staat, maar uitgaande van de mens die het van zelfsprekend acht dat hij van over vloed moet afstaan aan minder be deelden. Zolang er eten is behoeft niemand honger te lijden en in tijden van nood heeft de stam automatisch 't recht de jachtgebieden van andere stammen te betreden indien daar ge lukkiger kansen worden geboden. On sociale elementen worden uit 't stam verband gestoten en individuele ge schillen die altijd en overal kunnen voorkomen worden beslecht door zangduel, waarbij de verliezer is prijs gegeven aan spot en lachlust van de toehoorders. Maar daar blijft het dan ook bij, want scheldwoorden kent men daar niet. Juist nu Nederland ervaart hoe nood en ellende de prachtigste eigen schappen in ons volk kunnen wakker roepen, juist nu moet het ons treffen hoe de bittere nood die bijna bij voortduring onder de stammen in het Noorden heerst, de mensen drijft tot een grotere innerlijke rijkdom en be schaving, waarbij het zij nogmaals toegegeven zich uiteraard ook fa cetten bevinden die voor ons onaan vaardbaar zijn. Wat de rampspoedige gebeurtenis sen van deze dagen betreft, morgen willen we nagaan hoe duizenden jaren geleden de grondslag werd gelegd voor de tegenwoordige vorm van ons land, maar tevens, hoe gelijktijdig de voorwaarden werden geschapen voor de watervloeden die door alle eeuwen heen ons land zouden teisteren. (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3