VRIENDEN IN DE NOOD Italianen diep h Nederlands iep Dewogen door leed vloog Rid gway naar Den Haag ZWITSAL SIROOP HAAGSCHE COURANT Donderdag 5 Februari 1953 Pagina 13 Herinnering aan onze hulp hij Po-overstroming (Van onze Romeinse correspondent) De Italiaanse pers wijdt vele kolommen aan de ge beurtenissen in Nederland.en herinnert aan de wijze, waarop Nederland heeft meegeleefd met de ramp, welke Italië in de winter van 19511952 trof. Zo lezen wij in de Romeinse „Messagero": „De ontzettende ramp, welke een land heeft getroffen van zo beminnelijke en werkzame beschaving, een der meest aantrekkelijke hoekjes van ons oude Europa, vervult de ziel der Italianen met een onuitsprekelijk gevoel van smart en een drang om te getuigen van brandende broederschap". Millioenen lires stromen binnen „Misschien kan géén tweede volk zo goed als het onze de betekenis van deze ramp beseffen, die elke vorm van leven bedreigt op een grondgebied, dat door noeste vlijt en menselijk geduld aan de baren werd ontworsteld. Het hart van Italië klopt vandaag voor Neder land. het bevriende, edele, vrede lievende Nederland, zo heldhaftig in zijn arbeid en zo machtig in de scheppingen van wetenschap en kunst. Maar die solidariteit van Italië wil niet alleen een formeel gebaar zijn. Door op zo ruim mo gelijke schaal deel te nemen aan de internationale hulpactie, welke de grootte van deze ramp vereist en dat met de uiterste spoed zullen de regering en het volk van ons land niet anders doen dan het edelmoedig en spontaan voorbeeld volgen van de regering en het volk van Nederland in de smartelijke dagen der overstroming var. de Po- vlakte. Laten wij het ons herinne ren: Nederland droeg tot de onmid dellijke hulpverschaffing aan de slachtoffers van de Po bij met met minder dan 165 millioen lire, tien tallen tonnen graan, honderden stuks vee, duizenden paren schoe nen. talrijke motorvoertuigen en nog vele andere waardevolle zaken in een indrukwekkende hoeveel heid. De ziel van het kleine Neder land. dat zich in de wereld een grote plaats heeft weten te ver schaffen en dat toch zozeer is blootgesteld aan de slagen van het lot. kon zich op dat voor ons tra gische ogenblik niet met meer adel en grootsheid manifesteren." En in een ander blad, de „Tem po", lezen wij: „Het Nederlandse volk, dat thans getroffen wordt door een onheil dat in zijn geschie denis niet alleen staat, heeft in 1951 met diepe bewogenheid medege- voeld met de ramp van de Po. De hulp, die door Nederland aan Italië werd verleend, bereikte België bclpt ons Fabrikant schonk één ton melkchocolade (Van onze Brusselse corres pondent) Men is in Nederlandse kringen te Brussel buitengewoon aetief met dc hulp aan dc getroffen Neder landse gebieden. Maar de hulp van Belgische zijde doet voor de Ne derlandse actie zeker niet onder. Honderden Belgische dames heb ben zich bij de Nederlandse am bassade te Brussel en het consu laat-generaal te Antwerpen gemeld, om Nederlandse kinderen op te nemen, aldus verklaarde ons gis teren een woordvoerder van de Nederlandse ambassade. Te Antwerpen is een afdeling van het Ned. Rampenfonds opge richt, dat in eén dag 150.000 frs verzamelde, terwijl gisteren reeds met de derde zending goederen voor Nederland een aanvang werd gemaakt. Het Belgische Benelux Comité, dat gepresideerd wordt door de Belgische oud-minister Julius Hoste, heeft in de Belgische pers een oproep tot de Belgische bevol king gericht, om „Nederland dat zwaarder dan België getroffen is", te steunen. De burgemeester van Sint Nico- laas heeft logies aangeboden voor meer dan 300 personen. Zijn ambtgenoot van het Waalse stadje lamel bood aan 30 kinderen per autobus af te halen. De grote Belgische banken stort ten gisteren ruime bijdragen voor het Comité Benelux. Twee grote magazijnen, waarvan de filialen in Ostende werden be schadigd. stelden vrachtwagens ter beschikking voor het transport der goederen naar Zeeland en Zeeuws Vlaanderen. Een chocolade fabrikant leverde één ton melk chocolade. Het is onmogelijk een overzicht te verkrijgen van de ten bate van de getroffen gebieden gevoerde acties. Tientallen Belgische organi saties doen spontaan mee. Deze acties, die in de aanstaande week nog intensiever zullen worden ge voerd omdat men begrepen heeft dat de ramp welke Neder land getroffen heeft, oneindig veel groter is dan in België gaat voor het merendeel uit van het particulier initiatief. 242 Doden in Engeland De Britse minister van Binnen landse Z3ken, Sir David Maxwell Fyfe. heeft Woensdag in het Lager huis verklaard. dat volgens de laatste officiële gegevens bij de overstromingen in Zuld-Oost- Engcland 242 personen hel leven hebben verloren. Het is nog niet mogelijk precies het aantal ver misten op te geven. wat stoffelijke waarde betreft het peil van de hulp, die ons ge boden werd door de grootste en machtigste mogendheden der aarde, en, wat nog veel méér zegt, het was een hulp die verleend werd zonder propagandistische bijbedoe lingen. volkomen spontaan en uit het hart. In het droeve uur dat Nederland thans doorleeft, geloven en ver trouwen wij dat Italië met gelijke liefde de hulp, aan de Po-vlakte geboden, zal weten te vergelden. Voor hulpverlening Onverwacht is vanmorgen om 11.20 uur in een Skymaster van de Amerikaanse lucht macht generaal Ridgway, opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten, uit Pa rijs in Nederland aangeko men. „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van mijn interna tionale staf om te zien of er iets binnen ons vermogen gedaan kan worden om het Nederlandse volk bij deze grote ramp. die het getrof fen heeft, to helpen", zo verklaarde generaal Ridgway onmiddellijk na dat hij uit het vliegtuig gestapt was aan enkele verslaggevers. „Wij zijn vanmorgen reeds over het getroffen gebied gevlogen", zo vervolgde hij. „Van Ostende naar Duitse liulp (Van onze correspondent uit Bonn) Het z.g. „Technische Hilfswerk" is een organisatie, die door het Weslduïtse ministerie van Binnen landse Zaken met steun van de industrie in het leven Is geroepen om in tyden van nood in te grüpen. Deze organisatie is uiteraard in dc eerste plaats voor West-Duitsland zelf gedacht, maar toen de omvang van de watersnood in Nederland bekend werd, is de gehele organi satie gealarmeerd om op het eerste sein volledig uitgerust naar Neder land te vertrekken. Het „Techni sche Hilfswerk" beschikt over zg. „Katastrofentrupps", die van de modernste reddingsmiddelen zün voorzien, o.a. gemotoriseerde rub berboot-veren met een draagver mogen van 2000 kg en een opper vlakte van 12 vierkante meter. Toen wy gisteravond met de centrale in Koblenz telefoneerden, verwachtte men daar. dat heden, Donderdag, de eerste hulptroepen naar Nederland zouden gaan en wel van uit Aurich in Oost-Fries land. Er bevinden zich reeds motor vaartuigen van de Wasserschutz- Polizei in Nederland. By het West- dultse Rode Kruis en b\j de Ne derlandse consulaten komen vele giften in geld en natura binnen, terwül vele artsen, waaronder zelfs uit West-Berlijn hun diensten heb ben aangeboden, en chemisch- pharmaceutische fabrieken medi camenten naar Nederland willen sturen. Gisteren nam de Bondsdag nog eenstemmig een voorstel aan, waarin de Bondsregering verzocht word in de grootst mogelijke om vang met materiële hulp en dien sten klaar te staan. En wij doen daarom een beroep op de regering, op het Rode Kruis en op alle andere instellingen die in staat zijn een initiatief te nemen, opdat Italië zij aan zij staat met het Nederlandse volk in deze epi sode van zijn door de eeuwen du rende strijd tegen de natuurmach ten." In een radiorede heeft minister president De Gasperi het Italiaanse volk opgewekt om deel te nemen aan de hulpactie. „Wij kennen", zeide hij, „de slachtoffers niet en verstaan hun taal niet. Maar zij zijn onze broeders en ons lot is ver bonden met het hunne." Twaalfduizend Milanese tram conducteurs hebben spontaan en eenstemmig besloten een uur loon af te staan In een oproep aan alle Milanese arbeiders hebben zij bo vendien verzocht hun voorbeeld te volgen. De arbeiders van de Fiat- fabrieken hebben een hulpcomité opgericht en de directie schonk 15 millioen lire. „Olivetti" stelde een vacantiekolonie van het personeel beschikbaar voor Nederlandse ge troffenen. Het dagelijkse radio-kwartiertje bracht onder de titel „Ketting der solidariteit" op de eerste dag 20 millioen lire op. De burgemeester van Rome schonk twee millioen lire. De Paus zond een goederen trein met sinaasappelen voor de Nederlandse en Belgische kinderen en stelde alle vacantiekolonies van de „Pauselijke commissie van bij stand" ter beschikking van ont heemden. de punt van Walcheren, vervolgens naar West Kapelle, waar wij naar het Oosten zijn afgedraaid en later via Dordrecht en Rotterdam hier naar toe zijn gevlogen. Ik heb een zeer duidelijk beeld gekregen van de enorme omvang der overstro ming. Vanmiddag in Den Haag zal ik besprekingen voeren, o.a. met de Nederlandse minister van Oor log en Marine. Na de bespreking zal ik vanmiddag nog terugkeren naar Parijs." Buitenland ziet ramp op de film Nadat een dag na de nationale ramp d.e eerste reportage van Poly goon Profilti reeds in de Neder landse bioscopen te zien is geweest, is de tweede beeldenreeks van ver schrikkingen en ellende alweer verschenen. Elite meter filmband wordt gebruikt om de ramp in al zyn oneindige droefheid vast te leggen en voor het nageslacht te bewaren, Uit het buitenland stro men de aanvragen voor reportages over de overstromingen binnen. Het is voor de camera-mensen moeilijk om koelbloedig hun lenzen te richten op zoveel menselijk leed. maar daarachter ligt de gedachte dat het buitenland moet weten wat hier allemaal is geschied. In het nieuw uitgekomen journaal ziet men de opnamen van o.a. Halste ren. Papendrecht, 's-Gravendeel en Zeeuws Vlaanderen. De Neder landse regering heeft een aantal smalfilms besteld voor alle Neder landse ambassades en gezantschap pen. Vliegtuigen vermist Het zoeken naar het viermoto rige Britse transporttoestel dat sedert Maandag boven de Atlanti sche Oceaan in de omgeving van Labrador vermist wordt, is Woens dag gestaakt. Het toestel, een „York", had 39 personen aan boord behalve de bemanning een aantal Britse militairen met hun gezin nen. Het was onderweg van Groot- Brittannië naar West-Indië. De Canadese luchtmacht maakte bekend dat het zoeken naar een vermiste „Lancaster" in Labrador tot nu toe geen resultaat heeft op geleverd. De Lancaster had een bemanning van negen koppen aan boord. Het zoeken wordt voortge zet. Waar de slachtoffers vielen Zoals elders reeds gemeld be draagt het aantal slachtoffers thans 1320, gespecificeerd als volgt: Abbenbrock 1, Brandwük 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Brug- sluis 10, Capelle 3. Dinteloord 3, Dreischor 15, Fünaart 46, Gaars- dyk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, "s-Gravendeel 57, Halste ren 17, Hellevoetsluis 5. Heynen- oord 2, Nieuwendyk 'Band van Heusden en Altena) 3. Heyningen 25, Elftplaat (gem. Poortugaal) 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezee- wering 1, Hontcnisse (Kerkdorp Samswaarde) 8, Klundert. 13, Kort- gene 40, Krabbedijke 4, Kruiningen 11, Maartensdijk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk en Ouwerkerk 13, Nieuwe Tonge 75, Nw Vossemeer 50, Numansdorp 67. Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4. Ossenisse 1, Oosleiland 40, Ouddorp 1, Ouderkerk a. d. IJssel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1. St. Philipsland 1, Raamsdonksveer 2, Rilland 1 (burgemeester). Rotterdam 1, Se- rooskerken 15, Staven isse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sledrecht 1, Stormpolder 6, Strtfen 20 (minstens). Terneuzen 2. Texel 5, Veere 2, Vlissingen 3. Wagen berg 1, Willemstad 2, Wolfaarts- dyk 9, Yerseke 'aangespoeld van elders) 10, IJsselmonde 3. Zaamslag 1, Zierikzee 15, Zuidland 20. (Opgave A.N.P. onder voorbe houd). Britse vissers veilig De Britse vissersvloot heeft niet erg veel te lijden gehad van de stormen in het afgelopen week einde. Het merendeel van de schepen slaagde er in na een verwoede strijd met de elementen een Engelse of Schotse naven binnen te lopen. Een woordvoerder van een vis- sersbedrijf te Grimsby deelde mede dat. voor zover men weet, geen schepen over tijd zijn. D-trein Bazel-Amslerdam hij Fuik ontspoord De D-trein van Bazel naar Am sterdam via LuikMaastricht is 20 km voor Luik ontspoord tenge volge van yzel op de baan. Er zyn geen doden of zwaar gewonden. We] weiden enige reizigers licht gewond. De reizigers van de ont spoorde trein zün per extra-trein naar Nederland vervoerd. Wordt Loch gezuiverd De Oostduitse premier Grote- wohl heeft in de Duitse „Volks- kamer", by de behandeling van de begroting voor 1953, een he vige aanval gedaan op de minis ter van Financiën, dr. Loch. Iiy verklaarde dat op het ministerie van Financiën „op bureaucrati sche en kapitalistische wüze wordt gewerkt"., hieraan toevoegend „de misdadige verraders in rege ringskringen zullen worden ont maskerd, ongeacht de door hen beklede positie West-Duitsland had ln Januari van dit jaar in de Europese Betallngs Unie een voordelig saldo van 20,9 millfoen dollar tegen een nadelig sal do van 27,3 millioen dollar ln de voorgaande maand. Chinees voorstel tot staking van vuren op Korea Onaanvaardbaar Tsjou En-lal, Chinees premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren od Korea voorgesteld op de bestandsvoor- waarden, die reeds met de geallieerden zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou meteen worden gevolgd door een politieke conferentie van elf lan den over de nog onopgeloste kwes tie van de repatriëring der krijgs gevangenen, aldus meldi radio- Peking. Tsjou zeide, dat de bestandsbe sprekingen te Pan Moen Djon on voorwaardelijk heropend dienen te worden. Hy voegde er aan toe. dat, indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te her openen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden. China volledig bereid is verder te strijden". In kringen te Washington is men van oordeel dat het voorstel van Tsjou En-lai geen nieuwe gezichts punten opent. Het schijnt, zo zeide men, hetzelfde voorstel te zijn, dat in December door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, by de Algemeene Ver gadering van de Verenigde Naties is ingediend en toen verworpen werd. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken is het voorstel van Tsjou En-lai voor Engeland vol komen onaanvaardbaar. Dulles en Stassen bij Adenauer (Van onze correspondent te Bonn) Omstreeks het middaguur zijn hier de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen aangekomen. Hun bezoek aan Bonn zal welis waar kort zijn morgenochtend vroeg vertrekken zij alweer maar toch hoopt men in regerings kringen. dat het volledig aan zijn doel zal beantwoorden, daar er omtrent de in Europa te voeren politiek tussen de opvattingen van de nieuwe Amerikaanse regering en die van Bondskanselier Adenauer uiterlijk gezien geen verschillen bestaan. Op een manier, die aan duide lijkheid niets te wensen overlaat, heeft Adenauer de laatste dagen trouwens zyn best gedaan, zich van alle Westeuropese staatslieden als de het meest overtuigde aan hanger van Eisenhowers en Dulles' buitenlands politieke conceptie aan te dienen. Bij aankomst werden Dulles en Stassen door Adenauer afgehaald. Vervolgens bad een lunch plaats bij de waarnemend Amerikaanse Hoge Commissaris Reber, waarbij ook aanzat de Franse Hoge Com missaris Frangois Poncet (de Brit se Hoge Commissaris Kirkpatrick is ziek). Verder was er generaal Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Duitsland, die de laatste dagen in verband met de watersnood in Nederland was en die door Dulles en Stassen ongetwijfeld naar zijn indrukken zal worden gevraagd. In de namiddag zou Dulles onder vier ogen een gesprek met Adenauer hebben. Voordien wat zeer interessant is zal de sociaal-democratische oppositielei der Ollenhauer echter gelegenheid hebben gehad om met Dulles van gedachten te wisselen. Men neemt aan, dat Ollenhauer daarbij de negatieve sociaal-democratische opvatting over het Europees leger tot uiting zal brengen, doch overi gens zyn bereidheid zal tonen om de Amerikaanse politiek in Europa te steunen. Stassen zal met vice- kanselier Blücher een onderhoud hebben over meer economische aangelegenheden. Het gesprek tussen Adenauer en Dulles staat onder een goed ge sternte, want juist enige dagen geleden heeft president Eisenho wer aangekondigd, dat de Ver. Staten definitief afscheid denken te nemen van de Yalta- en (wat hetzelfde is) Potsdam-politiek, iets wat Adenauer altijd zeer heeft ge wenst, maar welk genoegen het Truman-bewind hem nooit heeft bereid, Dit is vooral daarom van zo grote betekenis, omdat de Ver. Staten nu voor het eerst formeel de na-oorlogse Duits-Poolse grens verwerpen. De Amerikaanse regering heeft be sloten, alie Amerikanen die bij de UNESCO, de organisatie der V.N. voor onderwijs. Wetenschap en Cul tuur, werken, aan een onderzoek naar hun loyaliteit te onderwerpen. INDONESIË Investering van geblokkeerde gelden Enkele zakenlieden in Oost-Java hebben aan de Indonesische rege ring het plan voorgelegd, in Indo nesië een industriële onderneming op ie richten, die zal gaan werken met kapitaal van naar Nederland gerepatrieerden, dat hier geblok keerd is. Het deelnemen met geld in dc op te richten onderneming zal uiteraard geschieden met in stemming van~ de in Nederland vertoevende eigenaar van het geld. dat nu al jaren renteloos in Indo nesië ligt. De Indonesische regering zou be reid zyn toestemming te verlenen om de geblokkeerde gelden vry te geven. ZWARTE KOERS VAN DE GULDEN In Soerabaja Is de zwarte koers van de Nederlandse gulden ten opzichte van de Roepiah ongeveer 15 In Djakarta daarentegen kan men op de zwarte geldmarkt nog steeds een gulden kopen voor vier vier roepiahs en in Medan zelfs voor drie roepialis. BINNENLAND Westduitse deskundige over: Uitlevering oorlogsmisdadigers De Nederlandse regering heeft om uitlevering van de ontsnapte Bredanaars gevraagd daar naar al gemeen ook in het Volkerenrecht erkende beginselen de uitwyzing niet gebruikt mag worden als een middel om een eigenlijk ontoelaat bare uitlevering toch te verkrijgen. Zo heeft een deskundige van het Weslduitse ministerie van Justitie, H. Meyer, in het bulletin der rege ring meegedeeld. De grondslag voor een uitleve ringsovereenkomst moet in dit ge val de Duitse uitleveringswet van 1929 zyn. Volgens deze wet be slissen niet de gerechten doch de Regering over de uitlevering. In dien de betrokkene zich echter niet met de uitlevering accoord ver klaart mag uitlevering pas plaats hebben nadat het gerecht haar toelaatbaar heeft verklaard. Meyer wyst er op dat geen uit levering kan geschieden wegens politieke handelingen, ook niet we gens daden, waarmee men een po litieke handeling heeft willen voor bereiden, verzekeren, dekken of afweren. De uitlevering is volgens Meyer evenwel toelaatbaar wan neer de strafbare daad een opzet- telyke misdaad tegen het leven is, tenzy deze in open stryd zou zyn begaan. In het artikel wordt er op ge wezen dat dc bezettingsautoritei ten iedere beslissing der Duitse in stanties inzake uitlevering door een eigen besluit kunnen teniet doen, wanneer de Duitse beslissing on verenigbaar geacht zou worden met byv. de eisen van veiligheid. Kettingverkoop Directeur veroordeeld De Amsterdamse Rechtbank, voor wie de directeur F. W. L. van een Amsterdams confectiebedryf in hoger beroep terecht heeft ge staan, heeft bewezen geacht, dat met de reclame-actie van het vorig jaar, waarby waardebonnen van f 5 een rol speelden, de loterywet is overtreden. Uitspraak doende legde de recht bank de directeur echter een veel lagere boete op dan die door de Kantonrechter: f 10 of 4 dagen. Nieuwe commandant Valkenburg Kapitein-luitenant-ter-zee-vlieger J. M. van Olm is met ingang van 16 Februari belast met de functie van commandant van het marine vliegkamp Valkenburg. Hij volgt kapt.-ltz-vlieger jhr. P. J. Elias op, die bij de marinestaf wordt ge plaatst. Oorlogsbegroting door Eerste Kamer aanvaard Ondanks gemaakte fouten en ge bleken tekortkomingen is er geen aanleiding voor een defaitisme, maar voor gematigd optimisme, dat WÜ een redelijke defensie kun nen opbouwen, dat zeide minister Staf gisteren in de Eerste Kamer bii de verdediging van zijn begro ting. Hem en de staatssecretaris sen gewerd van alle zijden in de Kamer veel waardering voor het gevoerde en uitgestippelde beleid voor de opbouw van de krijgs macht. Slpchts van communistische zijde was er. zoals te doen gebrui kelijk. critiek. Met klem heeft de minister nog eens gewezen op het gewicht van de deelneming van West-Duitsland aan de EDG. Hij deelde voorts mede, dat op de NATO-conferentie in Parys uit drukking is gegeven aan de vaste wil. het gehele NATO-gebied inte graal te verdedigen. In April zal in behandeling komen de vraag van Ridgway om hogere bedragen voor de verdediging beschikbaar te stel len. De Nederlandse regering zal naar vermogen medewerken, maar de minister liet niet na. er met betrekking tot de financiële conse quenties op te wUzen. dat Neder land in vergelyking tot andere lan den. een redelijke bijdrage levert en dat gezocht moet worden naar evenwicht in de militaire inspan ning en het economisch en sociaal welvaartspeil. De Kamer heeft de begroting goedgekeurd, met aantekening dat de CP.N. tegen was. De beperking van zuivel producten in Amerika Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Den Hartog over de Amerikaanse maatregelen tot beperking van de invoer van zui velproducten hebben de ministers Beyen en Luns en de minister van Landbouw geantwoord, dat de Ned. ambassadeur te Washington reeds te bevoegder plaatse van zijn be zorgdheid heeft doen blyken met betrekking tot de op 30 December 1952 ingevoerde invoerbeperkingen. De regering staat voorts in voort durend contact met de regeringen van de landen, die eveneens door de onderwerpelijke Amerikaanse invoerrestricties zijn getroffen. Met deze landen wordt thans mede in afwachting van meer nauwkeu rige gegevens nopens de draag- wydte van de onderhavige invoer- rectricties overleg gepleegd met betrekking tot de stappen, welke gedaan zouden dienen te worden, teneinde zo mogelijk opheffing of anders verzachting van de voor onze export van zuivelproducten zo nadelige bepalingen te bewerk stelligen. BEKNOPT NIEUWS Buitenland De volgende ministeriële bijeen komst van de NATO zal op 23 April ln Parijs beginnen. Deze conferentie zal waarschijnlijk niet langer dan drie dagen duren. Het Italiaanse tankschip „Miriella". dat, met 5.000 ton Iraanse olie geladen, tracht de Britse blokkade te doorbre ken. naderde Dinsdagavond de haven van Suez, aldus is in te Suez ontvan gen berichten gemeld. Dertien Amerikaanse communistische leiders zijn tot gevangenisstraffen en boetes veroordeeld De beschuldiging luidde: „Samenzwering teneinde de gewelddadige omverwerping van de regering der V.S. te propageren." Do Zuidkoreaanse president Syng- man Rhee, heeft de doodstraf ingesteld voor burgers die Noordelijke ontsnap te krilgsgevangenen helpen. Twee „Mcteor"-straaljagers vap de Belgische luchtmacht zijn Maandag middag neergestort: een in de omge ving van Thienen. de andere bij Leu ven De twee piloten kwamen om het leven. In West-Duitsland zijn in 1952 400.000 woningen voltooid Op het vliegveld Kaltak bij Hong kong is Maandag een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-54 verongelukt. Van de 21 inzittenden werden één zwaar gewond en acht licht. Kort voor de landing raakte het toestel een dijk. Het vloog dadelijk nadat het met de grond in aanraking was gekomen in brand. Een Canadese bommenwerper van het type „Lancaster" met negen inzit tenden. wordt tussen Labrador en Ncw-Foundland vermist. Een in het gebied van de Stille Oceaan vermist watervliegtuig met vijf personen wordt als verloren beschouwd. Dc Griekse minister van Buiten landse Zaken, Stephanopoelos, is in Belgrado aangekomen voor defensie besprekingen met Zuldslavische lei ders. onder wie maarschalk Tito. mijnwerkers om het leven gekomen. Op 12 en 13 Februari zullen de Fran se premier Mayer, en de Franse mi nisters van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken te Londen be sprekingen voeren met de Britse re gering. Tweeduizend Oost-Duitsers zijn Maandag naar West-Berlijn uitgewe ken het hoogste aantal dat ooit op één dag werd geregistreerd. De E.C.E. heeft bekend gemaakt, dat de meeste van de 27 aangesloten Euro pese landen thans ingestemd hebben met een nieuwe conferentie over het handelsverkeer tussen Oost- en West- Europa. Bij de voortzetting der behandeling van het proces Oradour heeft het mili taire tribunaal van Bordeaux besloten met ingang van gisteren de berech ting van de aangeklaagde Duitsers en Elzassers te splitsen. Koning Boudewijn van België Is Dinsdag met de Koninklijke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal in Nice herstel zoeken van een griep die hij verleden week heeft opgelopen. De Wcstdultse Bondsdag heeft Woensdagavond besloten de grenspo litie van tien tot twintigduizend man uit te breiden. Vastgesteld Is, dat de brand in het Britse passagiersschip ..Queen Eliza beth". welke ln de afgelopen week plaats vond. niet door sabotage Is veroorzaakt. Volgens het Italiaanse blad „II Quotldiano" zijn in 1952 en de eerste drie weken van dit jaar in het geheel 1165 buitenlandse Katholieke priesters en leden van religieuze orden uit communistisch China gewezen. om de deelneming van de Neder landse Regering over te brengen met de ernstige ramp. die het Verenigd Koninkrijk heeft getroffen. De heer A. Th. Lamping, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn. heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan president Heuss aangeboden. President Tito van Zuid-Slavië zal een bezoek aan Turkije brengen zodra de omstandigheden hem "zulks veroor loven. zo ls te Belgrado meegedeeld. Woensdagavond is nog een Italiaan se tankboot. de derde sinds de Anglo- Iranian zich uit Iran moest terugtrek ken uit Genua naar de Perzische Golf vertrokken om olie in te nemen. Binnenland In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag zijn de afdelingen sa mengesteld en is de heer H. van Eys- den (A.R.) beëdigd. De heer Van Rljckevorsel (K.V.P.) heeft aan de ministers v. d. Kieft en Donker vragen gesteld over het geven van inlichtingen door de douane-re cherche aan Duitse opsporingsambte- De heer Goedhart heeft aan de mi nister van Onderwijs, K. en W., schrif telijk vragen gesteld, waarin hij die minister verzoekt, aan de directie van het Amsterdams Toneelgezelschap te doen weten, hoe hl] denkt over het feit. dat bet Amsterdams Toneelgezel schap op zijn agenda een speciale voorstelling voor de vereniging Neder, landU.S.S.R. heeft staan. Om in de eerste jaren in de behoefte aan te garanderen leningen ten behoeve van bijzondere Nijverheidsscholen te kunnen voorzien, zal een verhoging van het maximumbedrag met 75 mil lioen naar de mening van de regering alleszins redelijk zijn te achten. Zij doet in die geest een voorstel. Het m.s, „Slamat" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, zal Dinsdagmiddag uit Rotterdam naar Indonesië vertrek ken. De handelsovereenkomst tussen Ne derland en Ierland is voor 12 maan den verlengd. Er is geen wijziging ge bracht In de bepalingen van de over eenkomst. Het was eind Januari 5 jaar geleden dat door de E.V.O. de eerste keurings auto ln gebruik werd genomen. H.M, „Boeroe" op terugweg uit Nw- Guinea, wordt 6 Februari in de haven van Nieuwediep verwacht. Naar aanleiding van het nieuwe reis besluit voor de Rijksambtenaren heeft het hoofdbestuur van de B.T.A. beslo ten ernstig te protesteren bij het be stuur van het ambtenarencentrum. Het hoofdbestuur heeft er o.m. be zwaar tegen dat middelbare technische ambtenaren He klasse moeten reizen, terwijl hun collega's in de particuliere industrie 2e klas plegen te reizen. Door de „Fédération National De- vouement Francals" zullen Zaterdag 9 personen uit Maastricht worden onder scheiden op grond van hun grote ver diensten tijdens de bezetting en di rect na de bevrijding De paardendag, die op 14 Febr. te Utrecht gehouden zou worden, is uit gesteld. Ook de carnavalsvieringen in Nijme. gen, Vcnlo, Blerick en Bergen op Zoom. zijn afgelast. De carnavalsver enigingen houden thans inzamelingen voor het Rampenfonds. Drie Maastrichtse jongens, die onder Invloed van opwindende films een Inbraak hebben gepleegd, nl. de 17-Jarige A. H. van L„ de 18- jarige F. II. S. en de 24-jarige F. H, V„ werden veroordeeld tot straffen van resp. anderhalf en een jaar jeugdgevangenis. Advertentie Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind bedreigende gevaren bestrijden mettj KUNST DE UITGAVE „WATERSNOOD 1953" Het ligt in de bedoeling van de vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels haar uit gave „Watersnood 1953" tot een waarlijk nationaal album te maken. Dit nationale karakter wordt ver hoogd door het feit, dat H.M. de Koningin de toezegging heeft ge daan een voorwoord in het boek te zulien schrijven. Als titel van de uitgave heeft de vereniging ge kozen "„De Ramp". Zij is voorne mens een uitgave te doen verschij nen in Franse. Duitse en Engelse tekst. Ook bestaan'er plannen voor een Zuidafrikaanse uitgave. Zoals bekend zijn de baten van het boek bestemd voor het Nationaal Ram penfonds. VAN OTTERLOO DIRIGEERT DEENS ORKEST Ten bate van de hulpverlening Willem v. Otterloo zal Zaterdag 14 Februari a.s. in de grote hal van het gebouw der Deense omroep het Deense nationale orkest dirigeren tijdens een uitvoering ten bate van de hulpverlening aan ons land. L'Orchestre National uit Parijs speelt voor liet Rampenfonds Het Orchestre National, dat, zo als bekend, op Woensdag 18 Fe bruari a.s. hier ter stede zal op treden, heeft naar aanleiding van de over Nederland gekomen ramp spontaan een vierledig aanbod ge daan. De salarissen van de leden van het orkest voor dit concert wor den afgedragen aan de Nederland se ambassade te Parys ten bate van het Nationale Rampenfonds. Dit bedrag zal ongeveer 2500 bedragen. De opbrengst van het concert zal na aftrek van de directe kos ten voor zover te 's-Gravenhage gemaakt bestemd worden voor het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst van de bydrage van de Katholieke Radio Omroep voor de opname van dit concert, wordt ten volle aan het Nationale Rampenfonds afgedragen. Een schildei-y van een der Fran se meesters zal in de pauze van het concert op Amerikaanse wyze bij opbod worden verkocht ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Op grond van het vorenstaande is het duideiyk. dat een zo groot mogelyk bezoek aan dit concert van eminent belang is voor de af te dragen baten. HAAGSCHE COMEDIE In verband met de ramp, die Nederland getroffen heeft, zal de Haagsche Comedie dit weekeind in de Kon. Schouwburg een ern stiger repertoire brengen. De voorstelling van hedenavond „Ais 't kindje binnenkomt" zal feen doorgang vinden. Vry dag 6 ebruari zal de opvoering van „Ondine" blyven gehandhaafd. Za terdag 7 Februari zal „De Kersen tuin" worden gespeeld. De voor stellingen voor Zondagmiddag en -avond komen te vervallen. DE SCHOUWBURGEN EN DE HERDENKING Het bestuur van de vereniging van schouwburgdirecties in Neder land dringt er bij haar leden sterk op aan ajs. Zondag geen voorstel lingen te geven in verband met de nationale verdenking van de slachtoffers van de watersnood. SPAANSE AVOND TEN BATE VAN RAMPENFONDS Henriëtte Doornbos, alt-mezzo, Jaap Spigt, clavecimbel en Dick Visser, gitaar, geven a.s. Vrijdag een Spaanse avond in Dlligentia ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Het Davidsfonds, afd. Zuid-Holland, houdt morgenavond een Henriëtte Roland Holst-Van der Schalk herden king in de Marijkezaal van hotel Cen tral Prof Anton van Duinkerken zal het woord voeren. Mevr. A. C. Verbeeck-Do Swardt, een bij de oudere generatie welbe kende toneelspeelster en voordrachts kunstenares, is op ruim 75-jarige leeftijd te Bergen (N.H.) overleden. De jonge Canadese Violiste Betty- Jean Hagen, die vorig Jaar met bij zonder groot succes ln Nederland debuteerde, geeft op Donderdag 12 Februari weer een recital ln Diligen- lia Zij wordt begeleid door de Rus sische pianist Boris Roubakine, de vroegere begeleider van Bronïslaw Huberman. Op het programma staan sonates van Mozart, Brahms, Beethoven (Kreiitzersonate). Annlc de Reuver, de vocaliste van de Skymasters, heeft alle medewerking met de Avro opgezegd. Het negende internationale con cours voor zang. plano, cello, strijk kwartet, clarinet en fagot wordt van 21 SeDt. tot 4 Oct. In Genève gehou den. De leeftijd der deelnemers moet tussen 15 en 30 Jaar (voor leden De voorstelling die het Haags To neelgezelschap „De Vrije Spelers" zou geven op 11 Februari in het A.V.A.- gebouw, is uitgesteld tot Zaterdag 16 Mei. ;SS3SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS3SSSSSSSSSSSSSSSSS£3 J4elen onttdn, gen wij: Jan van Gelder: A mon age; Uitgeverij Foreholte, Voorhout. Dolf Klcek: Meisje, wanneer?; Uitgev. my. J. H. Kok te Kampen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6