DE GELDERLANDER Geteisterd gebied door nieuwe ramp bedreigd HELPT „Dodenplaatsen" met 6 gestegen MATROZENSHAG Militair uit Didam vermist (Advertentie) VAN ROSSEM S ^CEUSft* WEERBERICHT VANNACHT LICHTE VORST DE BILT 5 Febr. Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de naclit en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. De Gelderlander Dagbl. v. Nijmegen De Gelderlander Gewest. Dagblad Arnhems Dagblad De Oost-Gelderlander Veluwe- en IJsselbode 105e JAARGANG No. 30 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN D.n V 14—3- iderland Getrouwe '42 1-5-45 Kan toren: Hessenberg IR Nijmegen. Telefoon (K 8800) - 24641 (6 lijnen) alle afdelingen GIRO: 25574 AANTAL DODEN (Van onze BERGEN OP ZOOM, 5 Febr. Be droeg het aantal slachtoffers van de icatersnood gistermorgen 873, in een dag tijds is dit droeve cijfer met 447 vermeerderd. Met zekerheid moet thans worden aangenomen, dat 1320 mensen bij de springvloed het leven hebben verloren en nog steeds is het niet doenlijk te zeggen hoe groot het verlies aan mensenlevens in iverkelijk- heid is. De grote toename van het dodencijfer is een gevolg van het eerst gisteren bekend worden van het grote aantal slachtoffers in Oude Tonge, dat bijna 300 moet bedragen. Drie De burgemeester van het zwaar getroffen Oude Tonge op Goeree Overflakkee zond gisteren het volgende bericht in de aether: „Gezien de toestand van de dij ken wordt verwacht, dat bij een tweede stormtij de nog intact zijnde dijken in het dorp het zul len begeven en dat dan algehele evacuatie nodig zal zijn". Een groot aantal lijken drijft in het water langs de dijken. De be schikbare plaatselijke krachten kunnen niet voor het bergen worden ingezet, omdat zij daartoe niet meer in staat zijn. Men heeft dan ook dringend personeel ge vraagd voor deze werkzaam heden. Tevens werd verzocht om toezending van 200 doodskisten verslaggevers) honderdduizend mensen hebben al hun bezittingen verloren. En inmid dels dreigt het rampgebied opnieuw geteisterd te worden. Van alle kanten bereiken ons berichten dat de heden morgen verwachte nieuwe springvloed wederom vele dijkdoorbraken zal ver oorzaken en al mag dan ivaar zijn dat deze niet zulk een groot offer aan men senlevens zal vergen als zijn brute voorganger van Zondag, hij zal onge twijfeld grote verwoestingen aanrich ten, veel herstelde dijken opnieuw aanvreten en de enorme moeilijkheden van het moment nog sterk vergroten. heden uitstekend vorderen en 200 lakens om de lijken te ver voeren. Uitgeput Na dagenlang wachten zijn vele mannen, vrouwen en kinderen van uitputting op zolders en da ken gestorven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, zijn tal van slachtoffers gevallen. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicopters gebracht naar geïsoleerde zieken, die drin gend hulp behoeven. Iedereen spant zich tot het uiterste in om levens te redden en te behouden. Gevaar dreigt óok voor Papen- drecht, waar de herstelwerkzaam- uitstelcend waar het gat in de dijk bijna ge dicht is. Mocht een springvloed inderdaad losbarsten, dan moet met een hernieuwde overstro ming worden gerekend. In het Land van Heusden en Altena, waar gisteren de eerste doden gemeld werden, is de situatie eveneens critiek. Hier wordt een zware strijd tegen het koppige water gestreden, hetgeen even eens het geval is bij Sprang in de omgeving van Waalwijk. Een hevig gevecht met het wa ter woedt verder nog op Tholen, waar de zeedijk langs de Zuid en Zuid-Westzijde van het eiland is weggeslagen, terwijl op de Noordpunt eveneens een dijk— Helicopters verrich ten fantastisch werk bij de redding van mensen uit benarde posities. Teruggekeerd op de basis Woens- drecht, helpen beman ning en grondpersoneel deze uitgeputte oude baas naar een gereed staande ambulance wagen doorbraak plaats vond. In de reeds gedichte dijk van de Nieu we Waterweg bij het eiland Roo- zenburg' is gisteren weer een gat geslagen van vier meter. Honderd man genietroepen bieden hier de helpende hand. Evacuatie Bij al deze berichten in-mineur en pessimistische verwachtingen valt niettemin toch ook meer gunstig aspect te vermelden: dui zenden en duizenden slachtoffers van de stormvloed konden giste ren van de eilanden worden ge red. Velen, ontelbaar velen ver leenden hulp bü transport en ver pleging en het kan niet genoeg gezegd worden welk een groot aandeel in dit machtige, moei zame karwei onze geallieerde vrienden hebben gehad en ook j vandaag zeker nog zullen hebben. De Amerikanen sjouwen en slo- ven bij het reddingswerk en schijnen in edele wedijver te strijden met Belgen, Fransen en natuurlijk de Nederlanders. Gro te colonnes met voedsel, kleding, medicamenten en materialen stromen naar de geteisterde ge- j bieden en in de lucht was een j zeer druk verkeer,-waarover we U elders meer uitvoerig berichten. I REEDS TOT 1320 GESTEGEN Militairen uit de rampgebieden zo spoedig mogelijk met 4 dagen verlof DEN HAAG, 5 Febr. Zodra de toestand is gestabiliseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie, zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij Zee-, Land en Luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getrof fen gebieden, een buitengewoon verlof met familiebezoek worden verleend van 4 dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. DEN HAAG, 4 Febr. Sinds Zondagavond wordt in de omge ving van Fijnaart de soldaat van het korps Commandotroepen J. E. Willemsen, legernummer 320905414, afkomstig uit Didam, vermist. Aanonzelezers IN verband met de ramp die ons land heeft geteisterd en welke een buitengewoon zwaar verlies aan mensenlevens heeft veroor zaakt, hebben wij besloten dit jaar geen carnavalsnummer uit te geven noch op andere wijze in onze kolommen aandacht aan carnavalviering te besteden. Wij sluiten ons hierbij aan bij de Limburgse bladen, die een gelijk standpunt innemen. Directie en Hoofdredactie ZOALS reeds is meegedeeld, organiseert het Ned. R. K. Huisvestings Comité te 's Herto genbosch, in samenwerking met het Nationaal Rampenfonds,' een hulpactie voor de door de waters nood getroffen gebieden. Deze actie omvat zowel geld ais kle ding en dekking. Het Ned. R. K. Huisvestings comité doet een dringend beroep op alle katholieke Nederlanders, kleding en dekking te willen be zorgen aan het Centraal Bureau, Hekellaan 6, 's Hertogenbosch. Het gironummer van het Ram penfonds is 9575, dat van de N.V. Uitg. mij. de Gelderlander 25574. kA et de vlag halfstok. teken dat er doden aan boord zijn, arri veert dit vaartuig in de haven van Bergen op Zoom Totaal van deze gebieden 1256 Doden uit andere gebieden (Rotterdam, e.o., KrimpenerwaardNoord-Holland en Texel) 16 Volgens berichten van hedenmiddag 2 uur 48 TOTAAL 1320 Droeve lijst groeit steeds Van onze redactie) J-JET aantal plaatsen, waaruit de 1320 slachtoffers, van wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, afkomstig zijn, is met zes gestegen en bedraagt thans 64. Oude Tonge op Goeree-Overflakkee met 300 en Stavenisse op Tholen met 200 doden zijn de zwaarst getroffen plaatsen ten aanzien van het verlies van mensenlevens. Nieuwe Tonge 75, Nieuw Vosse-. meer 50, Numansdorp 67, Ooster- land 40, Oosterschelde 4, Ossenis- se 1, Ouddorp 1, Ouderkerk aan de IJsel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Fapendrecht 1, Poor- tugaal 7, St. Philipsland 1, Raams- donkveer 2, Rilland 1, Rotterdam 1. Serooskerke 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Strijen 20, Terneuzen 2, Texel 5, Veére 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1. Willemstad 12, Wolfaartsdijk 9, Yerseke 10, IJsselmonde 3, Zie- rïkzee 15, Zuidland 20, Zaam- slag 1. Door het groot aantal doden in Oude Tonge heeft de provincie Zuid-Holland het hoogste aantal slachtoffers, namelijk 639 te be- Slachtoffers in Z-Holland: 639 De slachtoffers zijn afkomstig uit de volgende plaatsen: Afcbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dintel- oord 3. Dreischor 15, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goeree en Overflak kee 40, Goese Sas 7, 's Gravendeel 57, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5. Heijningen 25, Heinènoord 2, Hoedeker.skerke 1, Hondsbosse Zeewering 1, Hontenisse 8, Klun- dert 13, Kortgene 40, Krabben- dijke 4, Kruiningen 11, Maartens- dyk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, treuren. Zeeland telt 475 doden, Nieuwendijk 3, Nw. Neuzenpolder Noord-Brabant 152 en Noord- 1, Nieuwerkerk en Ouwerkerk 13,Holland 6. Van de zwaarst getroffen eilanden en gebieden geven wij hier onder het aantal doden en het aantal inwoners. Eiland/ gebied Goeree-Overflakkee Voorne-Putten West-Brabant IJsselmonde, zonder gem. Rotterdam Alblasserwaard Schouwen-Duiveland Eiland van Dordrecht Oost-Zeeuws Vlaanderen West-Zeeuws Vlaanderen Noord-Beveland Zuid-Beveland Hoeksewaard Tholen Walcheren Doden Inwoners 443 33922 26 28050 152 91760 10 57285 4 85422 116 23881 78308 13 58749 1 27401 41 7365 ■15 49852 143 45137 245 17332 5 70490

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1