MATROZENSHAG Nabij Wissekerke werden 20.000 zandza kk en gedropt Na tienmaal cirkelen was de lading los BIJ VOORNSE KANAAL WORDT OM DE DIJK GEVOCHTEN schuimende beest heeft Het teruggeslagen Reddingen in waterwoestenij HAAGSCHE COURANT Donderdag 5 Februari 1953 Pagina 6 (Advertentie) VAN ROSSEM S %0CEIES# MOEIZAME VLUCHT MET VOEGENDE VRACHTAUTO Van een onzer verslaggevers) Eerste luitenant Gentry, uit Oakland-city, in Californië, kijkt bedenkelijk als hem vlak voordat hij met z\jn Fairehild C.119 Packet, in de wandeling „flying box-car" ofwel „vliegende vrachtauto" genaamd, wil opstijgen van het vliegveld „Valkenburg". „Wat zit daar in" vraagt hij, als de motoren brullend aanslaan. „Zaklantaarns" schreeuwt iemand, die buiten staat. „Daar komt niet veel van terecht, als we dat neergooien", zegt hy tegen ons in de grote plas tic-cockpit. Maar we zullen het proberen!". Dan taxiet de zware, ietwat logge C.119 naar de startbaan voor een vlucht naar Wissekerke, alwaar 20.000 zandzakken gedropt zullen worden, bestemd voor Colynsplaat. Merkteken op weiland Naast luitenant Gentry zit luite nant Howard, ook van de U.S. Air- forca. Hij is afkomstig uit Okla homa. Het zijn twee laconieke vliegers, deze Amerikanen, die sinds Maandagmiddag vrijwel aan een stuk door vluchten gemaakt hebben boven het rampgebied. Of ze nu wel eten of slapen op tijd, dat kan hen allemaal niet schelen. Hoofdzaak is voor hen, dat er zo veel mogelijk geholpen wordt. Even is het wachten op de start baan op het signaal van de ver keerstoren, en dan schiet de „vlie gende-vrachtauto" los. Naast deze beide Amerikaanse vliegers zit nog de Adelborst le klasse Over- meire, uit Amsterdam, van de Ma- rine-vliegdienst. Hij is als mede navigator aan de bemanning van dit toestel toegewezen. „Als het voor mij al moeilijk is de weg te vinden" zegt hij „dan is dat zeker het geval voor de Amerikanen, die hier weg nog steg weten". Het na vigeren met vliegtuigen boven het rampgebied valt helemaal niet mee. Wegen, dijken, spoorbanen, ze zijn allemaal onder water ver dwenen en kunnen dus niet meer als oriënteringspunten dienst doen. „Wij hebben nu Zierikzee als herkenningspunt" zegt de adel borst „en vandaar komen wij wel verder". Wissekerke heeft vanochtend dringend om veel zandzakken ge vraagd, bestemd voor Colijnsplaat. Eerst was men van plan op de be dreigde plaats zelf te droppen, doch dat bleek niet mogelijk. Op een droog weiland te Wissekerke, zo is zo net telefonisch nog doorgeko men, heeft de bevolking eenvou dige merktekens aangebracht op de plaats waar de zandzakken uit de „vliegende vrachtauto" gegooid moeten worden Koers naar droppingsplaats Luitenant Gentry zet direct koers naar de kust. Eenmaal hier, vlie- Sen wij langs Scheveningen, Kijk- uin en Hoek van Holland. Adel borst Overmeire geeft aan de hand van zijn kaarten de koers aan, De „vliegende vrachtauto" vliegt op 500 voet hoogte, met een snelheid van ongeveer 200 knopen per uur. Na tien minuten zijn we al bij Ro zenburg. waarvan de kop droog is. Een ogenblikje later volgt Goe- ree. Ze ver als het oog reikt is er een watervlakte. Vele vluchten hebben deze wakkere Amerikanen al gemaakt boven de overstroomde gebieden, maar telkens als zy er weer boven zijn, worden zij op nieuw gegrepen. Dat is wel duide lijk aan hun strakke gezichten te zien! De kop van Schouwen glijdt dan vervolgens onder ons door. Overal hetzelfde beeld van ellen de: huizen tot aan het dak 111 het water, koeien angstig opeenge hoopt op droge plekjes land. Een Aan de collecte voor de nood- gebieden werkten ook deze twee inwoners van de tropen (in dit geval India) nr" beeld van troosteloze triestheid. Adelborst Overmeire loodst de Amerikanen netjes recht op Zie rikzee aan. Laag glijdt het zware vrachtvliegtuig over dit zo zwaar getroffen stadje. Wat samenge- hoopte mensen kijken omhoog. Zou uit dit toestel wat voor hen komen? Maar, neen, het vliegt door, met daverende motoren, want Wisse kerke is vlak bij. Achter in het laadgedeelte zijn 5 Amerikaanse soldaten op hun hoede. Zij weten, dat als zometeen een bel gaat, zij zich schrap moeten zetten om de zandzakken er uit te gooien. Zij behoren, met hun luitenants tot de 41ste Troop Carrier Squadron en de 317de Troup Carrier Group, van de Rijn-Main-basis te Duitsland. Sinds Augustus '51 zijn ze al ver weg van huis en zij hadden nooit kunnen denken, dat hun krachten nog eens nodig zouden zijn in het kleine Nederland, dat door een vloedramp getroffen werd. Gedurende de vlucht hebben zij rustig liggen roken op de zankznk- ken, die in grote stapels in de vrachtruimte zijn opgeslagen. Een paar zijn er in slaap gesukkeld, zo moe zijn ze. „He, Joe. wak ker worden", zegt een kameraad. „We zijn er en we moeten klaar staan voor actie". „Oké, oké", is het antwoord. De achterkant van de „flying- boxcar" is open en de wind giert naar binnen. Het is een gure koude wind. Om te voorkomen, dat de mannen door de zuiging naar buiten worden gesleurd, hebben zij zich met grote banden aan de wand van het toestel vastgebonden. Ook langs de ge hele achteropening, tussen de beide machtige staarten van het toestel in, loopt een afscheidings- touw, ter voorkoming van onge lukken. Vele paren handen slingeren zandzakken van achterin het. toe stel naar de opening, van waar uit zo straks gegooid zal worden. Vier Amerikanen stapelen de lege zakken netjes op in de opening. „Klaar voor actie", zeggen ze. Ondertussen heeft de piloot vlak bij Wissekerke, op 150 voet hoogte vliegend, het weiland ann- Jetroffen. Een paar strepen dul- en aan. dat hier de plaats van de „dropping" is. Een doordrin gende bel rinkelt en wordt door het geraas van de motoren heen gehoord. Even nog vliegt het toe stel door en dan gaat de eerste zending van de 7 ton zandzakken naar beneden. Gespannen kijkt iedereen toe. of de lading inder daad op de juiste plaats komt. Een seconde later weten we. dat de eerste ..dropping" ten dele naast het doel terecht, kwam. Weer keert de „vliegende vracht auto" terug. In Wissekerke zelf staan op de straten de mensen samengetroept naar omhoog te kijken Éij zwaaien met zakdoe ken en wife lappen Twee Neder landse militairen hebben op het weiland post gevat en geven met vlaggen signalen naar ons. Maar we weten al. dat we hier goed zijn en dat de tweede dropping beter zal zyn. Inderdaad is de tweede lading zandzakken precies terecht gekomen. Drie kwartier, met in totaal 10 rondvluchten zjjn nodig, om de 20.000 zandzakken uit het toestel te krijgen. Iedereen in het toestel, behalve de piloot en de navigator, hijgt van de inspannende arbeid, om telken male, tussen twee overvliegperio- den in, samengebundelde zand zakken op tijd voor de opening te krijgen. De bel, ten teken, dat er weer een lading overboord kan, kent geen pardon. Men heeft maar te zorgen dat alles op tijd klaar is. Als dan ook alles eruit is. gaan de duimen omhoog en krijgt de pi loot het teken, dat er teruggevlo gen kan worden naar Valkenburg. Via Duiveland en Overflakkee, al waar wij r.og een laatste impres sie opdoen van de rampspoedige fevolgen van de overstromingen, ereiken wij bijna twee uur later Valkenburg. Nauwelijks zijn we geland, of een nieuwe vrachtwagen met zand zakken wordt voor de opening van het vliegtuig gereden. „Dan gaan we maar weer dadelijk" zegt lui tenant Gentry. Toch vertelt hij nog even, hoe hr gisteravond om 10 uur er nog op uit is gegaan met zijn jongens naar Scharrendijke. alwaar de toestand toen kritiek was. In het duister hebben ze zand zakken gedropt „En vanmorgen had je moeten zien hoe we enige tonnen hoc: voor de uitgehonger de koeien neergooiden. Ze vlogen er op af, als kinderen naar een zak suikergoed". Zo gaat het op Valkenburg: op- steigen, droppen, terug, laden en weer weg. Onvermoeid en onver poosd, totdat het teken zal komen, dat de eerste en meest dringende nood gelenigd is. Op Voorne en Putten heerste vanmorgen een gespannen toe stand aangezien de Oostelijke dyk langs het Voornse Kanaal tussen Nieuwersluis en de Trambrug dreigde door te breken. Met man en macht wordt er gezwoegd om dit te voorkomen. Met het hoge ty steeg het water in de Heenvliet- polder ongeveer 80 cm, hetgeen by een dijkdoorbraak zou beteke nen dat het gebied Zwartewaal overstroomt en de enige overge bleven verbinding tussen Rotter dam en Voorne wegvalt. Vracht auto's uit Boskoop voeren pramen aan om mensen en vee te kunnen vervoeren, indien dit nodig zou blyken DUk op Rozenberg weer stukgeslagen In de Staartdyk op het eiland Rozenburg is gisteravond weer een groot gat geslagen. Met man macht is men vanmorgen vroeg weer begonnen met het dichten daarvan. Ook het dichten van de gaten in de d«k bij de Kroonpolder is in volle gang. Hier is de toestand minder gevaariyk. In een binnendyk by Klutsdorp, 9 km ten Noorden van Bergen op Zoom is een gat geslagen, waardoor de achtergelegen polder van 50 ha onder water is gelopen. De be volking uit de polder wordt geëva cueerd. Evacuatie heeft normaal verloop Hoewel op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zyn van hot aantal geëvao.ueerden en de ver spreiding over het land, kan ge zegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal over- solirijden. In het algemeen worden de ge- evacueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuwse Eilanden met uitzon dering van Schouwen-Duiveland en de Zuidhollandse eilanden met. uitzondering van Goeree of Overflakkee zoveel mogeiyk in de naaste of niet al te ver ver wijderde omgeving ondergebracht Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord-Brabant ziin afgevoerd waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zy via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden schikbaar zijn en van waaruit over verschillende plaatsen in de provincie worden verspreid. De geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delfi en Schiedam verder naar het Noorden. Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt ge streefd de getroffenen zoveel mo gelijk niet te ver van huis onder te brengen. Registratie verplaatste personen Mede in verband met de omstan digheid. dat velen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot var. hun betrekkingen, acht de mi nister van Binnenlandse Zaken het noodzakelyk met spoed een eenvormige en e .nvoudige registra tie van de personen, die naar een andere gemeente zijn verplaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hij richtlUncn aan de gemeen tebesturen gegeven, De registratie zal in de gemeen- i van verblijf in drievoud plaats hebben op kosteloos van rijkswege ter beschikking te stellen verplant en gsformu li er en. Tot de Riiksinspectie van de be volkingsregisters en het Informa tiebureau van het Rode Kruis zul len vragen omtrent de verblijf plaatsen van vorenbedoelde perso nen kunnen worden gericht. Vermiste militairen terecht De twee militairen van de Ko ninklijke Marine, van wie aanvan- kelük werd aangenomen dat zij vermist waren, zUn thans terecht Tengevolge van een ongeval is te Oude Tonge de dpi. korporaal L. N. van Polonen overleden. De acties der luchtmacht Ondanks do zeer slechte weers omstandigheden, heeft de lucht macht vannacht doorgewerkt in het geteisterde gebied. Dinsdag middag bedroeg het aantal vlieg tuigen 124 en vanmorgen waren 200 toestellen in de lucht, waarvan 25 hefschroefvliegtuigen. Rond 500 personen werden gered door Amerikaanse hefschroeftoestellen. De commandant zeemacht Nedor- land maakte gisteren een inspec tietocht boven hot noodgebied. To Brouwershaven zyn 1000 evacué'» aangekomen. Te Rotterdam en Schiedam zijn 3000 vluchtelingen aangekomen. Voorts zUn de eerste veeladingen aangekomen in Rot terdam. Binnenlandse hulpacties Nog steeds stromen de giften binnen uit geheel Nederland, waar bij vooral uit de kleinere gemeen ten vaak zeer grote bedragen zyn. Zo heeft de gemeente Baflo (Gr.) met 2800 inwoners, ongeveer 38 000 byeengebracht:, d.w.z. ge middeld ƒ13,50 per inwoner. T< Winsum werd 40.per gezin ge collecteerd en te Oldenhove 15.-. In Lekkerkerk hebben de boeren 71 stuks vee afgestaan. De werf Wilt.on-Fyenoord heeft een kwart millioen geschonken. Het NW heeft zyn bedrag ver hoogd tot ƒ250.000.— De BPM stelde 500.000.— ter beschikking. LAATSTE BERICHTEN Productie-capaciteit onaangetast Gebleken is, dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbedrijven ondervon den reeds moeilijkheden by het •erkrijgen van orders. In de over stroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De productie capaciteit van de Nederlandse in dustrie als zodanig is door de ramp niet aangetast. Zondag a.s. bioscopen gesloten Het hoofdbestuur van de Neder landse Bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemene gedenkdag, de bioscopen Zondag 8 Februari in het gehele land ge sloten zullen zijn. Zelfs bemanning „Klipfontein" De bemanning van liet voor de oostkust van Zuid-Afrika vergane ms „Klipfontein", die alles kwjjt is, heeft niettemin de handen ineen geslagen en tezamen met de equipage van de „Zuiderkruis", waarop zy thuisvaart 550 gulden byeengebracht voor de slachtoffers van de noodgebieden. Telefoonnummers Bureau Watersnood Rode Kruis Het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt nogmaals dringend voor het Bureau Watersnood de tele foonnummers 184790, 184791 en 184792 te gebruiken, daar de cen trale van het hoofdbestuur de aanvragen voor dit bureau door overbelasting niet kan verwerken. Vergaan oan de „Faustus" Eis tot schadevergoeding Naar wij vernemen zal de Staat By de dochtermaatschappyen in de der Nederlanden dezer dagen de Antillen is 250.000.— ingezameld. dagvaarding uitbrengen aan de Uit Indonesië zyn KLM toestellen Panamese rederH, die e genares is 1 'li iATToictc Hu-, 1 n Xnvpm- onderweg met 4Vj ton goederen. De Esso-Nederland heeft een ton aan het Rampenfonds overge maakt. Het personeel gaf 2 pet van zijn loon. De bakkersgezellen in geheel Nederland geven 10 pet van hun loon. De Algemene Verenigde Com missie ter leniging van Rampen door Watersnood heeft tot dusver 392.930.aan het Nat. Rampen fonds overgedragen. van de „Faustus", die in Novem ber jl. in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de „Faus tus". Het andere schip Is in Ja nuari jl. verkocht. De eigenaars van deze redery schynen Grieken te zyn en wonen in Engeland- De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dCk en het wegwerken van het wrak. Ruim zeven millioen voor Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 7.131.000.- binnenge komen aan geld. gestort via de Nederlandsche Bank, de Postche que en Girodienst, en aan contan ten. Naar wij vernemen is vandaag wederom een groot bedrag aan giften binnengekomen. VOOR HET RAMPEN FONDS Het hoofd van de kleuterklas van het Instituut Wolters heeft gistermiddag een filmvoorstelling op touw gezet voor kinderen van 4 tot 9 jaar. De opkomst was zo enorm groot. 300 a 400 kinderen dat er 3 voorstellingen moesten worden ge geven. Voor men aan de verto ning van de film begon, werd de kinderen over de ramp verteld, verduidelykt met bordtekeningen, graniofoonplaten en gekleurde platen Ieder kind betaalde een kwartje entrée. De totale opbrengst was 135, welk bedrag is overge maakt aan het Nationaal Ram penfonds. Het personeel van de Drukkerij Mouton heeft Maandag een dag loon afgestaan voor de getroffe nen van de watersnood. In totaal werd een som van f 3500 by elkaar gebracht, welk bedrag door de di rectie is verdubbeld. RUIM 3 MILLIOEN SIGARET TEN VOOR RODE KRUIS Het Ned. Rode Kruis deelt mede. dat de gezamenlyke Nederlandse sigarettenindustrie een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar heeft ge steld ten behoeve van de slachtof fers. MR, KESPER BEZOCHT GOEREE-OVERFLAKKEE Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Goeree en Overflak kee. alwaar hy na overleg met burgemeesters en andere autoritei ten een reeks maatregelen trof tot leniging van de nood. HULPACTIE VAN ZAADHANDELAREN De voorzitter van de Vereniging voor de teelt van en handel in tuin- bloemzaden verzoekt de zadenhan- delaren. die uit de geteisterde ge bieden ziin of wordgn geëvacu eerd, dan wel in hun woonplaats zijn gebleven, zich in verbinding te stellen met het secretariaat der Vereniging. Elandstraat 42, te Den Haag, tel. K. 1700 - 331881. Een hulpactie der collega's wordt voorbereid, teneinde de zaaizaad- voorziening in materiaal en voor raden ter beschikking te stellen. Verkenningsvlucht boven Zeeland Het wit schuimende beest heeft teruggeslagen. Eeuwen lang hebben mensen gezwoegd om het terug te drijven. Omzich tig werd het weggeduwd en verbeten werd de tegenstand beteugeld. De zee was buiten het land en scheen alleen zo af en toe haar rust van eindeloos ruisen te onderbreken. Totdat zij een wit schuimend beest werd, dat een aanval op het land deed. En het wit schuimende beest heeft terug geslagen, en daarna legde het weer lui zijn klauwen over het overstroomde land, dat onder ons ligt. Vliegtuigen duiken Vanuit het vliegtuig lijken de mensen die in groepen achter de dijken werken mieren; kleine slip jes, die mensen zijn die voor het behoud van honderden anderen vechten. Meer dan een 130 militaire vlieg tuigen van vier verschillende na- tics zwermen van de vroege och tend tot de late avond over de wa- terwoestenijnen van Goeree Over flakkee, Schouwen-Duiveland, S'.. Philipsland en Tholen. Snelle ja gers en zware •.ransporttoestellen. amphibievliegtuigcn, lichte „piper cups" en fragiele helicopters. Een jager duikt snel naar een nog on zichtbare plek in het gore water. Even later hangt een helicopter boven de plaats. Langs een ladder zakt een man naa.- beneden en helpt dan langzaam twee ver kleumde mensen naar boven. Hij zelf moet nu op het dak achter blijven want het toestel is vol. Straks zal hy wel worden opge haald. Voorlopig kan hij er beter tegen dan de geredden. Zaten zij er alleen, of hebben anderen, die reeds twee drie dagen op het el lendige koude dak hebben gebeden, de wanhoop in de dood voelen ein digen? Verkenningsvliegtuigen dirigeren de ontelbare dukws die in deze wateren onschatbare diensten ver richten. Onafgebroken kruipen zU over de verdronken eilanden en kunnen mensen bereiken die an ders opgegeven hadden moeten worden. 40 Mensen tegelijk kunnen in deze dukws vervoerd worden. Daar werken mannen met vletjes tegen de zichtbare zuiging van het hen onbekende gebied. Hier en daar zyn er al een paar vastgelo pen. Op een zandbank ligt een kleine logger te wachten op ho ger water. Cadavers De zeedUk van Flakkee is over grote gedeelten weggeslagen. Al leen aan de vorm van de havens zUn de plaatsen te herkennen. Stel lendam, aan twee zUden niet meer door dijken beschermd, ligt levens loos tussen water en slijk Lager vliegend zijn de enorme hoeveel heden wrakhout, huisraad kleren en dood pluimvee, dat tegen de dijken en huizenresten is geslagen, te zien. De lijken der bewoners zyn zoveel mogelijk uit het water gevist. Cadavers van koeien en paarden drijven opgeblazen en doelloos rond. Het water van het Springersdïep en van 'net Haring vliet hebben vrij spel. De duinenrij van Goeree duidt alleen de plaats van het eiland nog maar duidelijk aan. Verder naar Schouwen-Duive- and. De duinenrij van Renesse naar Haamstede en Burgb steekt boven het water uit. Het eiland is verder bijna totaal verzwolgen. Brouwershaven, Zierikzee, Brui- nisse en alle andere plaatsen daar tussen zyn geheel of gedeeltelijk ondergelopen. Havens liggen vol schepen, klaar om de overgebleven bevolking te evacueren. Ducks en rubberboten zwermen nog over het water. Een stroom van vaartuigen beweegt zich constant door de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren in beide richtingen evacué's ophalend of weer wegbrengend. Schip in nood Radio-berichten gonzen door de ontvanger. Boven een droog plekje land gooit een transportvliegtuig enige balen zandzakken uit de ge opende laaddeuren. Uit een heli copter wordt een arts naar bene den gelaten om de eerste en zo no dige hulp te bieden aan de geïso leerde zieken. Op het grauwe wa ter ploeteren de Amerikaanse mili tairen, die duideiyk te herkennen zyn aan hun oranje zwemvesten, met de stormboten en overwinnen de zwaarste opstakels. Dan klinkt omstreeks het middaguur een noodkreet: Schip in nood op het Haringvliet!! Alles wat vliegt spoedt zich naar de plaats waar het schip zich bevindt. Zouden de mensen die na zoveel bange uren dachten gered te zyn, toch nog de dood in de golven vinden? Met man en macht wordt gewerkt. Vaartuigen veranderen van rich ting. Helicopters trekken al de eer ste mensen aan boord. Vorder gaat de tocht boven het triest geworden deel van Neder land. De dijken rond het droge stuk polderland tussen Dirksland en Melissant zien er zwak en af gekalfd uit. Hoe lang .uilen ze het nog houden? Van Ooltgensplaat tot voorbij Middelharnis en Som- melsdyk is het een watervlakte, waar de daken of resten van hui zen en schuren net boven uit ste ken. Aan de randen van de geteister de gebieden, zijn de wegen stro men van voertuigen, die alle mo- feiyke hulp brengen. Voedsel, kle- ing. medicamenten, en materia len. Elk uur schynt de stroom te zwellen. In boten en vliegtuigen wordt het transport weer voortge zet, maar voor velen komt de hulp te laat: Verbinding Dordrechl— Gorinchem hersteld Van heden af zullen voorlopig slechts tijdens daglicht weer trei nen ryden op het baanvak Dor drecht—Baanhoek. De bedoeling is deze treindienst op een aütobus- dienst tussen Baanhoek en Gorin chem te doen aansluiten, waar mede de verbinding Dordrecht Gorinchem is hersteld. STEUN' VAN VRIJMETSELAARS De Grote Loge van Noorwegen van de Vrijmetselarij heeft een vliegtuig met dekens aan haar ver tegenwoordiger by het. Groot-Oos ten der Nederlanden, de heer J. C. Spaan te Hilversum gezonden met de opdracht, deze ter beschikking te stellen voor de getroffen Neder landse bevolking. De voorraad is ogenblikkeiyk naar het Rode Kruis doorgezonden. NOODVERLICHTIN VOOR KLEINE STAD Met het oog op de dringende be hoefte aan stroomvoorziening heeft Philips de mobiele electrici- teitscentraie van haar rijdende ten toonstelling met een vermogen van 120 KW aan de betreffende autori teiten mot bediening voor gebruik aangeboden. Deze centrale is in staat een kleine stad van nood verlichting te voorzien. VERSTERKING VAN DE RIJKSPOLITIE IN HET RAMP GEBIED De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen niede, dat ter versterking van de Ryks- politie in het rampgebied ongeveer 1000 man Rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zyn opge- reeds 650 man in het rampgebied, terwyi de overige gereed staan om naar behoefte te worden Ingezet. Opruimen van bunkers en kazematten In gebied van Delfland Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland hebben in overleg met de betrokken ministeries be sloten onniiddellyk over te gaan tot opruiming van de bunkers en kazematten in het gebied van Delfland. Hierbij zullen naast Nederlandse deskundigen en per soneel, 40 man genietroepen van het Amerikaanse bezettingsleger West-Duitsland behulpzaam zyn. Met opblazen van de bunkers __i kazematten zou reeds van daag te Scheveningen worden be gonnen. Het werk geschiedt zo danig, dat geen schade aan de zeewering wordt berokkend. Dykgraaf en Hoogheemraden hebben bovendien met de grootste spoed een rapport samengesteld, dat echter zeer voorlopig is, en nog niet gepubliceerd kan worden. Met hel herstel is een zeer groot bedrag gemoeid. De Regering heeft reeds een bedrag van 1 mil lioen beschikbaar gesteld. Met hel herstel zal te Scheve ningen worden begonnen, waar de bazaltschoeiing van de slrand- hoofden is overspoeld. Men zal hierby vermoedelijk ge bruik kunnen maken van de blok ken beton, die by het opblazen der bunkers vrij komen. Delfland berekent, dat 20 ci 1 meter duin is verspeeld. De situatie langs het strand is thans zo, dat er geen gevaar dreigt, zo lang het. water niet hoger komt dan jl. Zondatr. De duinen-afsluiting Wat het. Scheveningse strand betreft, heeft de maatregel tot afsluiting van de duinen en het strand betrekking op het gedeelte dat begint by het Stille Strand en verder in zuidelyke richting. De grote collecte Eerste 30 bussen: 4300 gulden Vanmiddag om 2 uur zyn in de gymnastiekzalen van de H.B.S. aan de Raamstraat tellers van G.E.B.. het Gasbedrijf en de P.T.T. begonnen met het tellen van de eerste ingeleverde collectebussen van het Nationaal Rampenfonds, Om even voor drie uur kon worden bekend gemaakt, dat de toen ge telde 30 bussen een bedrag bleken te bevatten van 4300.De hoog ste bus bleek een bedrag van bijna ƒ400.te bevatten. Grote hoe veelheden papieren geld worden uitgestort over de lange tafels, waarachter de tellers hebben post gevat en niet magneten lussen deze hopen papier de nikkelen dubbel tjes en kwartjes „uitgetrokken". Als de bussen zyn geteld, wordt het geld met. een briefje, waar op de verschillende muntsoorten staan gespecificeerd, naar de cen- tale telafoeling gebracht, waar een eontröle plaats vindt. Tegen 3 uur waren reeds een kleine 200 hussen binnengebracht en steeds zullen de auto's aan en af blyven ryden tot alle uitgezette bussen, 3000 in totaal, hun bestem ming zullen hebben gevonden. KUNST „HET TONEEL' BEHANDELT HET GEORGANISEERDE THEATERBEZOEK Het laatst verschenen nummer van „Het Toneel" is voor een groot deel gewjjd aan het georganiseerde schouwburgbezoek, zoals we dat kennen in de vorm van uitkopen door kunstkringen en personeels verenigingen. De heer Herman Deinum, direc teur van de Stadsschouwburg te Haarlem, schrijft, dat het nut van dit georganiseerd bezoek door slaand is bewezen, niet alleen in provinciesteden, waar anders geen toneel gegeven zou worden, maar ook in de grote steden, waar op deze wyze velen, die nooit in de schouwburg kwamen, tot toneel liefhebbers zijn geworden. Velen, wier liefde eenmaal gewekt is. worden op den duur zelfstandige bezoekers, die zelf hun voorstel lingen uitkiezen en daarbij bijv. gebruik maken van couponboekjes. Ideaal zou zijn als de publiokorga- nisaties zichzelf op den duur over bodig konden maken. Dr H. P. Schroder, algemeen secretaris van de Mij tot Nut van het Algemeen, wijst op de moeilijk heden van de uitkooporganisaties, die. vooral in de provincie, lang niet alles kunnen brengen wat de gezelschappen op hun repertoir hebben, daar de leden dan zouden bedanken vanwege de aard van sommige stukken, terwijl de gezel schappen, alleen al door het doublure-systeem, vaak niet kun nen voldoen aan de speciale verlan gens van de organisaties Een fede ratie van uitkooporganisaties zal daarin niet veel verandering kun nen brengen en hoogstens van nut kunnen zijn door te bevorderen, dat de gemeenteb'esturen van plaat sen, waar het beroepstoneel voor stellingen geeft, deze cultuuruitin gen gaan subsidiëren. KERKOONCERT JULIANAKERK TEN BATE SLACHTOFFERS WATERSNOOD Op Donderdag 12 Februari geeft Henk Herzog een concert in de Julianakerk aan de Kempstraat. Medewerking verlenen Ankie v. Wickevoort Crommelin, sopraan; mevr. R. GrlmsStrootman, alt; de dameskoren Juliana en Jubilate o.l.v. Bernard Verboom. Ds. P. Lugtigheid zal spreken. Het pro gramma vermeldt o.a. „Hebe deine Augen auf', Mendelssohn en „Sta- bat Maler". Pergolesi, voor dames koor. Voor orgel o.a. improvisatie over het gezangvers „Ruwe stor men mogen woeden". De gehele opbrengst zal worden overgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Aanvang 8 uur. Wassenaar FANCY FAIR VOOR RAMPENFONDS De fancy ïalr, die de Buurtvereni ging Kerkehout heden, Vrydag- en Zaterdagavond zou organiseren m het gebouw Zuiderhout aan de v. d. Oudermeulenlaan zal doorgaan. De baten zullen evenwel worden bestemd voor het Nationaal Ramenfonds. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, de opbrengst te bestemmen voor de Inrichting van een speeltuin In Kerkehout.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4