Haagse amateurzenders Dag en nacht wisselen berichten met bedreigd gebied Springtij, springvloed en stormvloed Redders in de huiskamer Beroep op werknemers en werkgevers Hel schroei vliegtuigen redden honderden mensenlevens HAAGSCHE COURANT Donderdag 5 Fetruari 1953 Pagina Minister Staf huldigt onze bondgenoten In gevecht met de tijd en met electrische apparaten (Van een onzer verslaggevers) i „Hallo PA één DM, PA één DM, hier PA I Zo zijn ook in Den Haag de nul CY, PA nul CY hallo, wij hebben radio-amateurzenders uitgegroeid tot communicatiemiddelen, die be- UW bericht, thans goed ontvangen. Wij dreigde gebieden voor het ïsole- ment behoeden en er voor zorgen, zullen uw verzoek dadelijk doorgeven aan dat tijdig hulp kan worden gebo nden aan duizenden. Niet in cijfers I uit te drukken is het aantal men- sen. dat direct of indirect aan deze het Rode Kruis Den Haag". stuur de zendontvangers niet per vliegtuig naar Zuidland, er is geen ruimte om te landen, zendontvangers kunnen hier slechts komen over land of over zee, slechts over land of over zee „Hallo* PA één DM, PA één DM PA nul CY - Daarom ïs het zozeer te betreu ren, dat deze zenders, gewikkeld in gevecht met de tijd, vaak door de onnadenkendheid van omwo nenden worden belemmerd. Gis- uw verzoek door aan de militaire bevelhebber Den Haag". teren belde PA nul CY ons op. „Komt u zich er zelf eens van over tuigen, hoeveel last we hebben van - wij geven In de Eerste Kamer heeft de minister van Oorlog en Marine uiting gegeven aan de erkentelijk heid van de Regering voor de hulp welke door de bondgenoten wordt verleend bij het reddingswerk en de leniging van de nood in de ramp gebieden. Deze hulp werd reeds Zondag aangeboden en in dank aanvaard j loen de Amerikanen met amphi- bievaartuigen bij het reddingswerk werden ingeschakeld. Ook de En- Ontzie de zenders SeIsen kwamen met in Duitsland gestationneerd materiaal te hulp. Belgische militairen zijn ingescha keld bij de evacuatie en bjj het herstel van de dijken. Franse troe pen nemen met motorvletten aan het reddingswerk deel. terwijl ook de Denen met motorvletten zijn in geschakeld. Voor al deze hulp, aldus de mi- i nister, waarvan uiteraard niet meer dan een vluchtige opsom ming kan worden gegeven, is de Nederlandse Regering de bondge noten van harte dankbaar. In totaal zijn in het rampgebied 5000 Amerikaanse soldaten bij het reddingswerk betrokken. Zij zijn onder het bevel geplaatst van de territoriale bevelhebber generaal Buurman van Vreeden. Minister Staf heeft uiting gege ven aan zijn grote waardering voor wat de militairen in alle ran gen hebben gepresteerd en nog presteren. Drie soldaten en twee leden van het marinepersoneel electrische apparaten", zo vroegenworden vermist. de mannen. Wy hebben kunnen be luisteren. hoe soms een uiterst be langrijk bericht niet of verminkt kon doorkomen, alleen en uitslui tend, omdat een mijnheer in de omgeving het zo hoogst noodzake lijk vond zich op dat ogenblik te gaan scheren. Nu is het gebruik van electrische toestellen niet steeds te vermyden. Maar hoe meer dit beperkt wordt, hoe meer kans De minister gaf een uiteenzet ting omtrent de organisatie van de militaire hulpverlening. Terstond na de eerste mededelingen heeft de militaire bevelhebber in Brabant de eerste maatregelen getroffen. Daarop is de order van de chef van de generale staf tot onmid dellijke terugroeping van verlof gangers gevolgd. Zondag om 12 uur kon het hulpverleningfewerk reeds ter hand worden genomen. De militaire hulp onder bevel van de Territoriale Bevelhebber be- iaalt zich uitsluitend tot het ver- .enen van medewerking. De or- er bestaat, dat de berichten uitganisatie van de bijstand is geheel Zuidland en uit Zeeland duidelijk 1 i!' handen van de burgerlijke auto- ei ten. De minister, die de groot- t ste waardering had voor het optre- orden naar de instanties, den van marine- en luchtstrijd krachten. deelde mede dat tegen militairen, die aan de lastgeving Weinig slaap en tnaaltijdi haastige en In de huiskamer tn de Van Loo- straat zitten drie mannen. Een radiotechnicus, een rijtuigschilder van de HTM en een verzeker ings- heambte. Ze hebben geen tijd zich te scheren, geslapen hebben ze nauwelijks en een haastige maal tijd geschiedt tussen de voortdu rende berichten wisseling door. Terwijl een van hen in contact blijft met het bedreigde dorpje Zuidland op Putten, waar een mo biele post van de Deven terse brandweer vrijwel onafgebroken zendt op de 98 meter, neemt de rij tuigschilder ijlings plaats achter het telefoontoestel: „Rode Kruis? We hebben hier een dringende boodschap van Zuidland. Kunt u even noteren? Zuidland verzoekt om 2500 lunchpaketten. 25 flessen lysol, 5 pakken vette watten. 50 handdoeken en 5 roeiboten met ge ringe diepgang Heeft u dat?" En dan een ander nummer: „De militair bevelhebber? Zuidland I Voor bedreigd Zuidland Puften enige verbinding met de buiten- i wereld: amateur-zender PA nul C4 in hun huiskamers mensen gingen zitten redden. Zondag en Maandag is het be gonnen. Dadelijk gingen 25 radio- droppen. maar over land of over zee te sturen, néén, NIET door de lucht PA nul CY een der grote ijadio-amateurzenders in Den Haag, doorkomen en snel doorgegeven kunnen w waarvoor de mededelingen bestemd zijn. Vooral op de bewoners van o de buurten rondom Valkcnboslaan regelen zullen worden getroffen, en Van Loostraat wordt een beroep gedaan. Velen vragen zich tijdens deze dagen van nood af: „Kan ik ergens mee helpen?" In het zo weinig mogelyk gebruiken van electrische apparaten ligt een deel van het antwoord besloten! Daar er over de begrippen springtij en springvloed en storm vloed bU velen enige verwarring blijkt te bestaan, zodat sommigen zich zelfs ongerust maken over net op 16 Februari a.s. te verwachten springtij, wordt hierover van do zijde van hot K.N.M.I. het volgen de medegedeeld; Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: le. dc wisselende samenwerking van zon en maan; 2e. de werking van de wind op de Noordzee. De maan en de zon beïnvloeden beide het eb- en vloedverschyn- sel, doch de maan het meest. Der halve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt. Het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort. na volle maan en kort. na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. V. amateurs in Den Haag aan het werk, Ze gingen zo maar wat zit ten luisteren, want van de golf lengten der zenders in de noodge bieden wist men toen nog niets af. Dat is pas langzaam gekomen. Door voortdurend onderling telefonisch contact der amateurs, is men er in I Mcnudfr geslaagd een nel op te bouwen, dat grote delen van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden bestrijkt. Het gebeurde allemaal in samenwer king met de Bijzondere Radiodienst "ÏJ25 Watt sterk vormt voof het van*dè PTT. De zender PA nul CY :s aan het dorje Zuidland op Putten 1 blijven „hangen", maar kan via an- dere kanalen, als dat nodig is. ook j mét andere gebieden verbindinj dorpje Zuidland de enige verbin ding met de buitenwereld. Het bc f™ j SSJjKSSn. 'oKTkSm i zender. Thans is collega's te hulp. „Geef die zender ii.p\rr>n pon hl-eek" 7n 7.ePt de radin- bouwden ze het eensklaps worden verkerende Putten. men wei levensader ge- I even een breek", zö zegt de radtó- technicus tegen de verzekeringsbè- van ontelbare in nood ambte -ihij heeft niet in de gaten. op het eiland dat een logger op zijn kanaal zit". En dan krijgt die zender een breek: I Hallo, hallo, de opgeroepene zal u niet kunnen verstaan. Een logger Rustig klinkt de stem van brandweerman uit het nu zo ver- zendt op uw kanaal. Heeft u dat afgelegen dorp. Maar in de beslo- begrepen?" En even later: „Kun- ten, veilige sfeer van deze Haagse nen wij da; bericht voor u nemen?" huiskamer laat zich uit al die be- Ent: die drie mannen, voort- richten het drama afleiden, dat zich durend in beweging en irt spanning in deze gebieden voltrokken heefi temidden Er zijn mannen, die gewapend met technische schoppen, wegtrokken om zand- zakken te vullen en dijken te dich- hun ingewikkelde iratuur, beweegt zich de vrouw des huizes. „Kom, ik zal wel even sigaretten voor jullie ten. Er zijn mannen, die naar het j draaien", zegt ze. "Want daarvoor zuiden voeren of reden om evacué's hebben die mannen, die hun na- te ontzetten. Eu er zijn ook man- j mên niet in de krant willen heb- nen, die plaats namen achter hun ben. geen lijd. Sigaretten, die zijn microfoons èn hun koptelefoons en j voor hen een eerste levensbehoefte - OP deze ogenblikken. Ën als er tijd voor is, dan kauwen ze haastig een drijven boterham naar binnen of drinken ze èèn geperste sinaasappel. „Öf we geslapen nebben? Nou. dat houdt Ontelbare bossen vlas rond het woonhuis van de mole naar te 's-Gravendeel. De ge- met een paar uurtjes wel op hele oogst ging hier verloren --r - r- Emigratie versneld Voor getroffen a.s. emigranten Al» onderdeel van de hulpver lening zullen nan ndspirant-emi- grantcn, die getroffen zijn door de overstromingsrampen en in wier voornemen tot emigratie geen wij ziging is gekomen, zoveel mogelijk faciliteiten worden verleend ten behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonderlijk geval zal hierbij de doorslag gevén. Deze adsplrant- emlgranten kunnen zich in ver binding stéllen mot een van de aanmeldingskanloren der Gewes telijke Arbeidsbureaux of van de particuliere emigratie-organisaties •n of naby de plaats, waar zy zich bevinden. Indien dit niet. mogelyk is, kunnen zij zich telefonisch in verbinding stellen met de Stich ting Landverhuizing Nederland in Den Haag, tel. K. 1700-392380, toestel 55. Zeeland helpt Zeeland Intussen heeft het Amerikaanse plaatsje Zeeland in de staat Michigan, heel goed begrepen, dat er nu duizenden zonder bestaansmogelijkheid in Neder land zijn gekomen. De gemeen teraad van het plaatsje heeft een telegrafisch verzoek tot president. Eisenhower gericht om een onbe perkt aantal door de watersnood getroffen Nederlanders voor emi gratie naar de V S. in aanmerking te laten kómen, om zich êen nieuw bestaan op te kunnen bouwen. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een nor maal verschynsel. dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een springvloed en een springeb, of een springhoogwater on een springlaagwater. Een springvloed of springhoog water Is dus een hoogwater dat wat hoger is dan het gemiddelde hoogwater, doch het wordt ook onmiddellijk gevolgd door een springlaagwater dat lager is dan het gemiddelde laagwater. Doch nu komt hier de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat. een storm uit het Noordwes ten een ophoping van water in het zuidelijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt. Is deze verhoging van waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een storm vloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdurige Noordwester- storm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen eatastro- phaal worden. Dat nu was het ge val in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam, door die uitzonderlijke storm. Nu zyn ook zonder de wind de springvloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder wind, de springvloed van die bewuste nacht I dor de werking van maan en zon iets minder hoog geworden zijn dan de voorafgegane springvloed van 18 Januari en dan de volgende van 16 Februari. Dit betekent dus: Ie. dat. de stormvloed nog hoger geworden zou zijn als dezelfde storm op 18 Januari of 16 Februari opgetreden zou zijn; 2e. dat by het eerstvolgend springtij, indien de wind geen com plicatie geeft, het hoogwater en het laagwater verwacht moeten worden ongeveer even hoog te zullen zyn als het hoogwater en het laagwater op 18 Januari. Wel moet verwacht worden, dat de getijstromen van het in- en uit trekkende water sneller zullen zijn dan gemiddeld. Een uurloon wordt een verdubbelde bijdrage Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een onlangs te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp, welke het Nederlandse bedrijfleven in al zijn geledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp welke ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van rle Arbeid besloot een drin gend beroep te doen op alle Ne derlandse werkgevers en werkne mers om als eerste hydrage in de nood, die over zovele tienduizen den ïs gekomen, de navolgende maatregelen tot uitvoering te brengen 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Na tionaal Rampenfonds ten bedrage van tenminste één uur loon of sa laris. welke bijdrage door de werk gevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Óp een bedrijfstaks- of on dernemingsgewijze te regelen ma nier zal op korte termijn zo mo gelijk door alle werknemers ten minste 8 uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt zal, verhoogd met een gelyk be drag van de zijde van de werkge ver, eveneens worden afgestaan aan het: Nationaal Rampenfonds. Tn geval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden ge streefd op andore wijze door oen beiderzijds offer een geldelijke bij drage van ongeveer gelijke groot te aan dit fonds af te staan. Laat dienstverband ge- evacueerden voortbe staan Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen be drag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het. besloot derhalve zich t.z.t. nader te heraden over even tuele verdere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bij deze gelegenheid tevens êen beroep op de werkge vers, wier ondernemingen, als ge volg van de overstromingsramp tijdelijk zyn stilgelegd, indien mo gelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. In hef belang van de volks gezondheid moeten de cadavers van het omgekomen vee uit de noodgebieden verwijderd worden. Deze foto werd gemaakt in 's-Gravendeel, waar men dode vorkens in een schip laadt Gift van Prinses Wilhelmlna Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van ƒ25.000 geschonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden. Op het vliegveld Valkenburg werkt men met man en macht aan de verzending van levens middelen, drinkwater enz. Uit vliegtuigen wordt een en ander boven de nog droog staande gedeelten van de getroffen ge bieden afgeworpen. Blikken wafer worden goed verpakt met op gepompte auto-binnenbanden om de schok bij het op de grond komen te breken Herhalingsoefeningen van 1 Maart gaan niet door Doordat verschillende kazernes ter beschikking zijn gesteld voor vluchtelingen, kunnen de herha lingsoefeningen, die op 1 Maart zouden beginnen, niet doorgaan. Extra verstrekkingen aan hulpverlenende militairen De minister van Oorlog heeft goedgekeurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de nood gebieden, tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ontvan gen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten zulks met. terug werkende kracht van Zondag 1 Februari af. Zo spoedig mogelijk als de toe stand dit toelaat, zal aan militair personeel uit. de getroffen gebie den een buitengewoon verlof van vier dagen voor familiebezoek worden verleend. Militair vermist Sinds Zondag wordt in de om geving van Fijnaart de militair J. E. Willemsen uit Didam vermist. Int. Kindemoodfoncls der Ver. Naties gaf een ton Volgens een telegram aan de publiciteit svertegenwoordiger van het Internationaal Kindernood fonds der Ver. Naties in Nederland heeft dit Fonds een aanzienlijk be drag ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de hulpverlening aan moeders en kinderen uit de getrof fen gebieden. Dit bedrag dat voor zichtig geraamd wordt op 80 k 100.000 gulden is het aandeel van 40 pet. dat UNICEF zou krijgen uit de opbrengst van de grote vluch- telingencoilecte in de laatste maan den van 1953. Voorts vernemen wy, dat het Nationale Vluchtelin gencomité zijn gehele inzamelings apparaat. ter beschikking heeft ge steld van het Rampenfonds. Het Internationaal Kindernood fonds der Ver. Naties heeft eventu ele verdere hulp in het vooruit zicht gesteld. Geen personen meer op daken of in bomen Volgens de berichten, die van terugkerende vliegers op Woèns- tireent worden ontvangen, bevinden zich in de overstroomde gebie den op Schouwen en Duiveland en Goeroe Overflakkee vrijwel geen personen meer op daken of in bomen. Er worden nu hoofdzakelijk mensen van zolders gehaald. Men heeft hier de indruk, dat. wan neer er hard doorgewerkt wordt, de taak van de hefschroefvlieg- tuigen, voor wat Schouwen en Duiveland betreft, heden groten deels zal worden volbracht. Vorder wordt op het. hoofdkwartier van de luchtbasis te Woens- drecht vernomen, dat. de toestand in Oosterland minder ernstig is dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De héfschroefvllegtüigen, dié door Engeland cn Amerika ter beschikking werden gesteld, blijken wel zeer belangrijk bij het reddingswerk in de noodgebieden te zyn. In enkele uren tijds hebben de Amerikanen en de Engelsen gisteren verscheidene honderden mensen troffen gebieden gehaald. Geredden worden naar droge plekken vervoerd Dinsdagmiddag arriveerden op dc vliegbasis Woensdrecht 2 Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen, die elk drie personen kunnen vervoe ren en een groot Amerikaans toe stel, met een vervoerscapaciteit van 8 personen. Vijf minuten had den do Amerikanen nodig om ben zine te laden en onmiddellijk daar op zijn zij vertrokken naar do pun ten waar hun hulp dringend nodig was. De Amerikanen werken door totdat zU juist voldoende benzine hebben om de terugreis naar de basis te maken. Een der toestellen bleek bij het invallen der duisternis al zijn ben zine opgebruikt te hebben. Bij zype werd een noodlanding gemaakt en de bemanning heeft daar temidden van de goëvacueerden de nacht doorgebracht. De hefschroefvllee- tuigen van de Amerikaanse 1 macht, kunnen belrekkely' benzine meenemen. Reed! macht, kunnen betrekkelijk weinig benzine meenemen. Reeds na on geveer een uur moet het reddings- -|j» m jaMi te werk worden gestaakt en de rugreis naar de basis worden j maakt. Om het tljdvarlles dat f i daken en uit bomen In de ge laden an brandstof met zich orengi, zoveel mogelijk te beper ken. heeft men thans te Melissant dat in de onmiddellijke nabijheid van het operatieterrein ligt, een benzinedepot ingericht, zodat de toestellen vrijwel zonder onder- breking in actie kunnen blijven. Van Woensdrecht uit opereren voorts zeven Engelse hefschroef vliegtuigen. terwijl er in de loop van vandaag nog vier toestellen worden verwacht. De Engelse toestellen zijn wat groter van formaat, doch kunnen niet meer personen vervoeren dan de Amerikaanse. Wel hebben zij een grotere benzinetank, zodat zij langer in de lucht kunnen blijven. Het reddingswerk van de lucht macht is thans, zo deelt men ons hier mede, volledig georganiseerd. Do hefschroefvliegtuigen brengen de mensen, die zij uit hun geïso leerde positie hebben verlost, naar droge plekken m de omgeving, vanwaar de geredden mét. boten of amphibiévoertuigen worden af gehaald. De boten on de amphibie- voertuigen worden door kleine toe stellen met een geringe snelheid, dat te Woensdrecht. aanwezig is, bestaat bijna uitsluitend uit lès- toestellen, die voor dc hulpver lening moeilijk te gebruiken zyn. Men doet uiteraard wat men kan. Er worden verkenningsvluchten boven het getroffen gebied go- maakt en enkele toestellen hpbben landingen op het strand by Haam stede gemaakt om personen te evacueren. Er bevinden zich hier verdér nog twee hefschroefvliegtuigen van de Sabena, die op eigen ini tiatief aan het reddingswerk deel nemen. De operaties van deze toe stellen worden door het basiscom mando gecombineerd met die van het overige materieel. Niets nodig, dan de volgende Veel wordt aan het initiatief en het improvisatievermogen van de commandant van de vliegtuigen der hulpverkenners overgelaten. Zij kregen de opdrachten, maar de omstandigheden kunnen zich wijzi gen tijdens de vlucht. Zo moest een K.L.M.-Dakota bijv. voedsel boven Nieuwerkerk afwerpen. Op het nog droge marktplein stonden echter enige bewoners, die kenbaar maak ten, dat zij niets mêer nodig had den. Geen nood, de Dakota vloog door en zocht een andere plaats op. waar levensmiddelen nog best ge bruikt konden worden. Ook de be manning van de Sea-otters van de Marine luchtvaartdienst verrichten zeer goed werk. Iedere landing en opstijging in de onder water ge lopen polders is voor hen levens gevaarlijk, omdat zij nooit weten wat er zich onder een wateropper vlakte bevindt. Tot 13.00 uur gis termiddag waren al 32 vluchten uitgevoerd, terwijl er op dat mo ment nog 26 toestellen onderweg waren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3