c DE KONINKLIJKE MARINE EN DE HULPVERLENING _3 Eerste lijst van slachtoffers watersnood Wat doet de Nederlandse luchtmacht FLAMINGO EILAND WAAROP STEMT U AF? Hulpverlening van allerlei aard PANDA EN DE MEESTER-DOKTER HAAGSCHE COURANT Donderdag 5 Februari 1953 Pagina 2 Ruim 2000 man van de Kon. Ma rine zijn bij het reddingswerk thans ingeschakeld. De Rijkswerf werkt dag en nacht. Reeds Zondag wer den de eerste schepen ingezet. Thans zijn 100 motorvaartuigen bij het reddingswerk betrokken. Nog 22 motorvaartuigen worden in ge reedheid gebracht. De grootte der vaartuigen varieert van 5000 ton tot kleine motorboten. In totaal zijn 12 mijnenvegers ingeschakeld. Sinds 2 Februari is het zwaarte punt van de activiteit verlegd naar Schouwen-Duiveland en Stavenis- se. Om deze reden werden o.a. 4 sleepboten met 9 motorvletten van de K. M. naar Zierikzee gezonden. Andere plaatsen waar marine vaartuigen in actie zijn, of zijn ge weest. zijn Vlissingen. Kruiningen, Middelharnis, Zuidland (gecva- cueerd). Wemeldinge. Hansweert, Burgesluis. Den Bommel geëva cueerd». Galatheapolder. Stellen dam. Hellevoetsluis. Numansriorp, Wissekerke, Kortgene, Wol- phaai tsdijk. Oudelande, F.llen- woudsdljk en Bruinisse. Volledig kan deze opsomming niet zlin. De marineluchtvaat tdienst is zeer actief geweest Op Zondag werden door twee Mitchells ver kenningsvluchten uitgevoerd boven Goeree en nabij Middelharnis In totaal nemen 3 Mitchells. 4 Har poons. 3 Sea-Otters. 1 Oxford en 1 helicopter van de M.L.D aan het werk deel Talloze vluchten ter verkenning en voor het uitwerpen van rubberboten, voedsel, en hulp middelen worden uitgevoerd. De Helicopter en de Sea-Otters (Am- phibie-vliegtuigen) maakten zich verdienstelijk door mensen uit be narde posities te verlossen. De He licopter had op 2 Febr. 45 perso nen gered. De Sea-Otters hebben velen naar droog gebied getaxied en gewonden naar Valkenburg. De Koninklijke Marine heeft tot dusverre de assistentie aan de ge troffen gebieden geleid via Rotter dam. waarbij veel materieel van meer Noordelijk gelegen bases be schikbaar werd gesteld. De com mandant maritieme middelen te Rotterdam, kapt.-ter-zee O de Booy. had te Rotterdam de be schikking over de hulpmiddelen van de onderzeedienst en Hr. Ms. „Karei Doorman", met totaal om streeks 2000 man. De actie werd geconcentreerd op hulpverlening aan en evacuatie van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden; met oorspronkelijke prioriteit voor Goeree Overfiakkee, dienst) af'naar deze gebieden ge dirigeerd 42 oorlogsschepen waar onder mijnenvegers, motortorpedo boten. landingsvaartuigen, verder alle beschikbare marinesleepboten, enkele marine water- en olietan kers en tenslotte 'voor werk op ondiep water) rond 100 marinemo torsloepen en motorvletten. Voor een groot aantal dezer vaartuigen werden uitrustingen en eventueel bemanning aangevuld of geheel verstrekt uit te Rotterdam be schikbaar materieel en marine personeel. Ook werden 180 particuliere vaartuigen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en even. tueel van aanvullende marinebe manning voorzien. Veertien Engel se en 7 Belgische vaartuigen van de Royal Navy Rhine Squadron" werden van verbindingsofficieren voorzien en gedirigeerd naarBrui- nisso en Zierikzee. Als gevolg van deze hulpverle ning en gecoördineerde maatrege len stromen thans van de bovenge noemde eilanden de evacué's '"ij duizenden en de van eeiste hulp voorziene gewonden en zieken bij honderden op veilige plaatsen bin nen gedeeltelijk te Rotterdam. Ook is op vele plaatsen op de eilan den de allerergste nood. wat be treft honger en dorst althans enigszins verminderd. De Koninklijke Marine acht het plicht er de aandacht op te vesti gen. dat een groot deel van deze resultaten onmogelijk zou ziin ge weest zonder de overste'nemle me dewerking van particuliere vaar tuigen met hun opvarenden, en de beschikbaar gestelde ladingen Het effect hiervan is verveelvoudigd door het coördinerende werk van de marine. De actie wordt met kracht voortgezet. (Advertentie) Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. '°°*M£NS^1EEN^A,fNEuS „Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie geven voo de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken." DINTELOORD Geïdentificeerde slachtoffers Janssen. Martinus, geb. 21.8.1904 te Halsteren, laatste adres- C. 57; De Vos, Jan, geb. 1.6.1894 te Fijn aart. laatste adres: C 56; Vissers. Jaatje, geb. 27.2.1893 te Dinteloord, laatste adres: C. 56. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers Van de Meeberg. Leendert. geb. 13.8.1898 te Klundcrt, laatste adres: D. 231; Kloet. Wilhelmina Annrea geb 20 11 1906 te St. Maartensdijk, laatste adres: D. 231. begraven in Direct na het terugroepen van i stad Tholen, Krabbendijke, Ko- al het personeel behorende tot de lijnsplaat, Kamperland en Kort- Nederlandse Luchtmacht, is ook gene. Zuid Beveland en Beierland; later aangevuld met Schouwen en Dui- v'eland en Tholen. Wat werd gedaan Tot gisteren vyerden van Waal haven in Rotterdam 'de opperzee- •an die zijde de hulpverlening met kracht ter hand genomen. Nog op Zondagmiddag werden onder zeer ongunstige weersom standigheden van het vliegveld Gilze-Rtjen 15 verkenningsvluch- ten boven het rampgebied ge- noordpunt maakt tot de duisternis dit be- geheel onder water De commandant van een Oxford van de marine-luchtvaartdienst, die vandaag boven het eiland Tienge- meten heeft gevlogen, vertelde dat het hele eiland behoudens enke le plekken onder water staat. In het gehucht Tlengemeten ^a^hij de bewoners naar buiten "Tomen toen het vliegtuig rondcirkelde. Op een klein stukje grond was vee sa mengedreven. Bij de ingang van de haven is een scheepje over de dijk geslagen en ligt 6 4 7 meter ver in het land. Een boerderij te Vluchtheuvel in de Middenpolder is door het water stukgeslagen. Er werden daar geen mensen waargenomen. Op het uitersteOostpunt van het eiland, waar enige huisjes staan, hangt de was buiten. Ook hier werd echter geen teken van leven gezien. Op het Hollands Diep. bij Willemstad nadert een vloot van wel 40 kleine scheepjes, op weg naar de noodgebieden. lette. Te land werden van dc vlieg basis Eindhoven des middags nog 200 man troepen naar Bergen op Zoom gebracht, terwijl kleine de tachementen bij Zuidland en Vlaardingen werden ingezet. Zondagnacht ging de hulpverle ning voort, waarbij 84 man bij Ril land Bath meehielpen. Uit het kruithuis in Delft werden 2000 dekens beschikbaar gesteld. 's Maandagsmorgens om 9 uur arriveerden 300 manschappen van de luchtmacht in Ridderkerk, ter wijl op de vliegbasis Eindhoven honderden manschappen zandzak ken vulden, die naar Bergen op Zoom werden gevoerd. Ruim 200 man van de onderof- ficiers-kaderschool uit Breda ver leenden hulp bij Klundert, terwijl 117 man uit Wuensdrecht naar Zeeland vertrokken. In de mor genuren voerden een tweetal Har- vards verkenningen uit boven Beierland. Des middags om 3 uur arriveerden 4 helicoptèrs van de Royal Navy op Gilze-Rljen. Drie Beechcrafts wierpen op bedreigde punten 1500 zandzakkei uit. Voorts arriveerden te Zevenbergen 2 agre- gaten en 4 zoeklichten van de vliegbasis Eindhoven, waar als nog 4 agregaicn en 8 zoeklichten in gereedheid werden gebracht en bestemd voor de omgeving van Bergen op Zoom. Hoewel Neder land slechts over 1 helicoptère van de Marine Luchtvaart Dienst be schikt, is dit toestel in samenwer- Bü Sommelsdyk werden per heltocoptère geneesmiddelen neer gelaten. een radiotoestel met be diening en een dokter. In de Goe- reese haven werden by een schip geneesmiddelen en zaklantaarns neergelaten, terwijl bij Wissekerke een radioset met personeel werd afgezet. Een vrachttoestel bracht vanuit de vliegbasis Valkenburg levensmiddelen en andere drin gende benodigdheden naar Schou wen-Duiveland en Sommelsdyk Op meer dan 25 plaatsen op de Zuidhollandse Eilander, en Zeeland werden melk. brood, margarine, zandzakken en rubberboten ge dropt. Tot de reeds uitgevoerde opera ties behoort o.m. nog het uitwer pen van 500 kg medicamenten bo ven Stellendam, voedsel en water voor 1200 mensen boven Goeree, voor 1000 mensen voedsel en water boven Dirksland, voor 2000 m sen boven Melissant en voor 900 mensen boven Moerdijk (dorp) Boven Stavenisse werden voorts nog 5000 lege zakken uitgewor pen, boven de stad Tholen voedsel en boven Wolfaartsdjjk rubber boten. 'I elegram over AVRO aan minister Het Landelijk Comité van Actie van de AVRO-leden heeft een tele gram verzonden aan de minister van O.K. en W.. waarin het zegt met verontwaardiging kennis te hebben genomen van de weigering door de voorzitter van de AVRO om dc berichtgeving betreffende de noodgebieden op bepaalde voor den te coör dineren met king met een door de Sabena 'Bel- Iandere omroepverenigingen. Het gische Luchtvaart My> beschik- verzoekt de minister met klem baar gestelde helicoptère onafge- zodanige maatregelen te nemen, broken in rouw voor de redding dat de bedoelde weigering in geen van personen, die op daken en in enkel opzicht schade kan doen aan bomen in nood verkeren. Diezelf- 'de uiterst belangrijke taak. die de de dag kwamen opdrachten binnen I radio heeft ter leniging van de om droppings uit te voeren boven nood en ter verzachting van het Oude Tonge. Dirksland, Stavenisse. Ileed". FEUILLF1 ON 70 Het was wonderlijk, dat zij deze brief van haar moeder kreeg een dag. nadat Mark die brief van zyn vader ontving. Misschien waren ze zelfs wel met dezelfde vliegpost meegekomen en werden alleen de brieven in de stad vlugger be steld Ze dacht na over het pro bleem van ouders en onzelfzuch tigheid Marks vader had kennelijk slechts één dierbare wens, nl. dat zijn zoon zyn praktijk zou over nemen, maar hij weigerde een of fer en liet Mark volkomen vrij om zélf te kiezen. Haar ouders waren kennelyk ongerust over haar plan nen met Carlos 'ze moest debrief wel heel slecht gesteld nebben, dat ze zó haar twijfel tussen de regels door hadden kunnen lezen), maar toch lieten ook zij hun dochter vrij om zelf haar keuze te doen Ouders hadden geen eenvoudige taak. Als hun kind eenentwintig werd, begon een eigen zelfstandig leven voor dat kind. dat hun dier baar was.... Toni moest even lachen bij de herinnering aan haar eigen 21ste verjaardag. Ze had nachtdienst gehad in het zieken huis en er was geen prake van een luisterrijke viering met feeste lijkheden geweest. Toch had ze het gevoel gehad dat het leven nu pas voor haar zou kunnen beginnen Voor ouders hield echter de zorg niet op, als hun kind meerderjarig was geworden. Ze bleven zich zor gen maken of je nu 21 of 41 was Toni keek even naar Molly, die zich altijd druk maakte over Phoe be's ontbijt, omdat ze vond dat haar dochter niet voldoende at Ze wenste, dat ze niets naar huis had geschreven over Carlos, en ze was opeens vastbesloten vanavond te zeggen, dat het uit moest zijn. Daarna zou ze een brief naar huis schrijven, dat ze zich vergist had. dat ze dwaas was geweest, maar dat ze gelukkig bijtijds haar fout had ingezien. Ze zou maar niet schrijven, dat ze van iemand an ders, die al een meisje had, was gaan houden.... Er kwam even en een zeer wijde rok. Er was geen enkele versiering op aange bracht. behalve een smal tulen ructv langs het bescheiden dé colleté. Je ziet er uit als een engel, zó uil de hemel, zei Olivia goed keurend. toen Toni bij haar bin nenkwam om zich te laten bekij ken Toni had. voordat ze zich ver kleedde. Olivia gei'olper bij he: kleden voor het diner en zc had zorg het zware wit e haar gekapt. Ze was er trots op. dat ze met deze overdadige massa haar iets wist te bereiken. Ze vroeg zich wel eens af. hoe Juani- bta. die voorheen altijd Olivia ge- begon ze haar andere brieven open kapt had. zich als bannelinge in te maken Er was een briefje by het andere gedeelte van hei huis van Joy. haar zusje, om te vragen voelde; ze zag het meisje^ nooit door DOROTHY QUENT1N vertaald uit het Bnaels een droefgeestige trek op haar ge-1 zicht en Nigel, die haar gadesloeg, vroeg belangstellend: Toch geen slecht nieuws van huis. Toni 9 Nee. dank je, zei ze snei. en tot de werkelijkheid terugkerend. k of ze bruidsmeisje mocht zijn Er waren enige brieven van verpleeg sters-vriendinnen. aan wie ze over Floriana. maar niet over Carlos, had geschreven. Een van aar schreef we benijden e allemaal Jij boft wel enorm om met dergelijke millionnairs naar verre landen te reizen. Ik zelf heb meer in Olivia's afdeling Te oor- dolen naar dc- vooruitgang in Phoebe's kapsel, bleek Juanita echter nog steeds de kunst te verstaan, Toni maakte een buiging bij Olivia's compliment en glimlachte, hoewel ze niet in 't minst In een stemming voor grapjes was. Van- Verk en twee of drie kinderen, laatste adres: Molendijk 68: heer en mevr. Brand, laatste adres: Molendijk 72; wed. Verdonck en dochter en drie kleinkinderen, genaamd De Zeeuw, laatste adres: Molendijk 70; mevr. Kraak, laatste adres: Molendijk 80; kind van C. Heidemolen. laatste adres: Molendijk 51. HALSTEREN Maas, Petrus, "eb. 23.6.1951, te Halsteren, zoon van Maas. Marinus en van Johanna Raats; Tiggelen, van. Maria Wilhelmina. geb. 24.4.1919 te Wouw, echtgen. van Raats. Johannes, wonende te Hal steren B 308; Raats. Cornelia Ma ria Wilhelmina. geb. 20.1.1950. te Bergen op Zoom. adres: Halsteren B308. dochter van Raats, Johan nes en van v. Tiggelen. Maria Wil helmina; Raats. Petrus Johannes, geb. 7.8.1945, te Bei-gen op Zoom, zoon van Raats. Johannes en van v. Tiggelen Maria Wilhelmina: El- zakker van Phïlomena, geb. 7.9.1918 te Halsteren, echtgen. van Paulus. Marinus. wonende te Hal steren B340: Srhillemans. Adriana Maria. geb. 25.6.1914 te Steenber gen echtgen. van van Meer. Si mon. wonende te Halsteren B 337. HOEDEKENSKERKE Leys, J., Hoedekenskerke. Vrouw is op de hoogte. GEMEENTE HOEK Nieuw Neusen-Poldcr Smallegange. oaby. 3 maanden. HONTENISSE Leeraert. Maria Isabelle. echt genote v. Kindt, Aloisius, 65 jaar. lijk gevonden, geborgen: Mattheys- sen Agnes Mathllde, echtgen. van Daalman, Serule. 33 jaar. Hik ge vonden en geborgen: Daalman. Roza M.. 8 jaar. Hik gevonden: Daalman. Theophyl S. C.. 6 jaar, lijk gevonden: Smit. Desyre 68 iaar. lijk nog niet geborgen: Maas. Louisa, echtgen. van Smit. Desyre, 66 jaar. lijk nog niet geborgen; Smit de. René G.. 37 jaar. HJk nog met geborgen: Smit de. Agnes Ma ria. 24 jaar lijk nog niet geborgen. KLUNDERT Overleden Johannes Adrianus Blommers, geb. 19 12.1900, laatste adres: Kru- eerstraat 6 Klundert 'opgegeven door mevr. Scheering. Anna Beynslaan 59. 's-Gravcnhage). MAASSLUIS 2e Februari 1953 Mej. J. van der End. geb. 14,8.1883. ongehuwd, laatste adres: Zandpad 6. RJLLAND-BATH Groffau. J. A. de. Burgemeester, vermist. ROTTERDAM Verdronken A. v. d. Starre, uit Sliedrecht. VEERE Leeman. Hubregt. geb. 4.5.1874 te Veere; Theune. Johanna, echtg. Leeman, geb, 21.11.1869 te Arne- muiden, adres A 88. Veere. VLISSINGEN Beers. Petrus Martinus van. geb. en 23.5.1883 te Vlissingen. adres: me' Oroenewa! 36. Vlissingen; Verha gen. Johann, geb. 15.10.1910 te Keulen 'Dtl.>. Bou-1. Bankert 106. Vlissingen: Jonge, Franclscus de, geb 53.1904 te Vlissingen. gehuwd met Lorgier, Cornelia Catharina. Vrouwenslraat 16. Vlissingen. Dinteloord: Van Opdorp. Johanna Francisca Maria, geb 11.12.1944 in Fijnaart. laatste adres: D. 228; Slikboer. Adriana Wilhelmina. geb. 13 11 1904 te Dinteloord. laatste adres: C 123; Polak, Adriana Johanna, geb. 22 8.1906 te Willem stad. laatste adres: D 241; Holle mans, Maria, geb. 15.6.1946 te Fijn aart, laatste adres: D 160; Hartvelt, Pieternella Adriana, geb. 15.1.1910 te Fijnaart. laatste adres: D 169, De Geus, Leendert Machiel. geb. 22 4 1936 te Breda, laatste adres: D 169: De Geus. Christiaan. geb 26 7 1946 te Fijnaart: De Geus. Jan Dirk. geb 5 1 1948 te Fijnaart. laatste adres: D 169, Van Mourick, Gerrit Johannes, geb. 13 1 1924 te Willemstad, laatste adres: D 161; Hollemans, Hermanus Leendert, geb. 12.5.1943 te Willemstad, laatste adres: D 160; Dc Wit, Maria. geb. 5 10.1926 te Willemstad, laatste adres: D 161; Suykerbuyk, Antonia Elisahet geb. 17.7 1876 te Steen bergen. laatste adres D 195; Knook. Johanna Adriana. geb. 26.2 1924 te Fynaart, laatste adres: D 183; Driesprong. Jan Olivier, geb. 1.7 1874. laatste adres: C 141; Koetsenruyter, Petrus Gerardus Adriana, geb. 2.4.1950 te Fijnaart. laatste adres- D 248; Koetsenruyter. Lucia Adriana Maria. geb. 29.8.1951 te Fijnaart, laatste adres- D 248; Mackay. Peter George, geb. 7 10.1943 te Fijnaart, laatste adres: D 163. Het stoffelijk overschot is gehorgen van: Lijdekker. Martinus. geb. 28.5.- 1880. laatste adres: D 2-50; Drie sprong, Jannetje, geb 31.1 1906, laatste adres: C 141; Knook. Teun- tje. geb. 20.10.1900. laatste adres: D 182: Eland, Martha, geb. 9.7.1892, laatste adres: D 104. 'S-GRAVENDEEL Omgekomen Heer J. Groot, laatste adres: Langestraat; mej. St Nikolaas. laatste adres. Gorstdijk dochter 'nog met gevonden Kranenburg. 12, jaar oud laatste adres 'Pr. Bernfiafdltraat 14 en moeder en zusje: heer Van Appel doorn. laatste adres: Molendijk 50; mej. Van Steensel, laatste adres. Renoyshoek 53. Waarschijnlijk omgekomen Met. grote waarschijnlijkheid om- ZAAMSLAC gekomen doch lijken nog -iet oe. Alten. Jacobus Jan van. si borgen mej Kruvthof laatste i 20 2 Othene Gem. Zaamslae. adres: Achterdijk 26. wed v i j 'U- geborgen. Wulp en drie kinderen, laatste j Deze lijsten zullen ook steeds ter adres: Molendijk 20; mej. Van inzage liggen aan ons bureau aan Advertentie j KOU en GR/EP kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende HEI OUWEL-CACHET L» WAARBORGT B? SHAAKL00S EH f GEMAKKELIJK IWHEMEN de Wagenstraat, ons bijkantoor te Scheveningen en aan onze agent schappen. Deze lijsten, zo vernemen wy van de directeur van het informa tiebureau van het Rode Kruis de heer J. van de Vosse. zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitge geven De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aan wijzing zijn. dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is over komen De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. In Zeeland en de Zuidhollandse Eilanden zijn speciale functiona rissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens Sommige daarvan zullen verstrek: zijn door nog ter plaatse aanwezige autoriteiten, andere afkomstig van ooggetuigen, evacué's. militairen en burgers, die helpen aan de bestrij ding van de ramp en haar gevol gen enz. Daar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toetsen, kunnen genoemde verlieslijsten dus alleen beschouwd worden als een voor lopige informatie, die voor correc tie vatbaar is. tl va cue s v oor Je tweede maal gered Gistermiddag kwam het alarme rende bericht, dat in het Haring vliet een schip met evacué's in moeilijkheden zou zijn. Twee Sea- Otters en een helicopter van de marine-luchtvaartdienst hebben onmiddellijk naspeuringen gedaan. Het bleek het schip „Margriet" te zlin, aan boord waarvan zich een onbekend aantal vluchtelingen be vond, dat in zinkende toestand verkeerde. Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen en een Ameri kaanse vliegboot werden ingescha keld om de opvarenden te redden. De hefsehroefvliegtuigen haalden de mensen van boord en brachten ze naar de in de nabijheid liggende vliegboot. Alle opvarenden werden gered. De „Margriet" kon een haven worden binnengesleept. Post voor gecvacuecrden De PTT verzoekt alle geëva- cueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor ge bruik maken van de bekende kaar ten voor adreswijziging, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. Dc correspondentie voor geëva- cueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststuk ken is thans nog meer nodig dan anders. Sassenheim actief Een van de gemeenten, die ten aanzien van de hulpverlening zich wel zeer actief heeft betoond, was Sassenheim. Toen Zondagochtend duidelijk werd. dat ons land een ramp had getroffen, kwam het ge meentebestuur bijeen en stelde al direct een groot aantal personen- en vrachtauto's ter beschikking voor vervoer van getroffenen uit de noodgebieden. In korte tijd had zich een com-.té samengesteld, dat het Rode Kruis adressen ver schafte, waar geëvacueferden zouden kunnen worden ondergebracht. Staande de eerste vergadering van dit comité brachten tien z.g. „bol- lenjongens" 50.000 bijeen voor de leniging van de nood. Herstelde routes Naar de A.N.W.B. van een van zijn Wegenwacht-inspecteurs heeft vernomen, vaart het veer tussen Breskens en Vlissingen weer nor maal. De route Breskens, via Sluis naar de Belgische kust is goed be rijdbaar. evenals de verbindings- ïoute dwars over Zeeuws-Vlaan- deren van Breskens via Sluiskil naar Hulst, vanwaar via St. Nico- laas naar Antwerpen kan worden gereden, waar de verkeerstunnel onder de Schelde we^r in gebruik is. Ook de verbinding Sluiskil Terneuzen is hersteld. Voorts is net mogelijk om van Vlissingen via Middelburg naar Goes te rijden en voorts naar Krui ningen, na welke plaats de weg echter overstroomd is. alleen maar een nare suikerpatiënt avond zou ze alleen met Carlos zyn te behandelen, en Wilton zit met i en met hem moeten praten. Deze tweelingen.. Later op de morgen, toen ze Oli via in haar rolstoel op de galerij had geïnstalleerd en met Fisk en Ntgel naar de suikerfabriek reed. viel het haar in, dat vele erpieeg- sters haar altijd verweten hadden, dat juffrouw Cripps van het plaat singsbureau altijd de beste baantjes voor haar bewaarde Terwijl ze nflar het proces van het suikermaken keek, dacht ze met enige bitterheid, dat geen van haar vriendinnen haar behoefde te benijden Alles wa: ze van Floria na mee terug naar huis zou nemen, was het verlangen naar een man. die niet haar toebehoorde, maar iemand anders.. En zo iets had haar ook heel goed in Londen kun nen overkomenZe zou mis schien wel nooit trouwen. Zc zou door de jaren heen een uitstekende verpleegster zijn. die zorgde voor andermans kinderen en in vreem de huizen een onderdak vond Toni luisterde nauwelijks naar de uitleg, die Nigel en Fisk haar gaven betreffende de fabricage van suiker. HOOFDSTUK 24 Toni bezat drie avondjurken en ze koos de eenvoudigste uit voor haar avond met Carlos. Het was een witte jurk met een strak lijfje man hield van haar en ze zou hem pijn moeten doen. Of zijn liefde werkelijk diep zat, of alleen maar veroorzaakt werd door zijn zuide lijk temperament en haar jonge aantrekkingskracht, wist ze niet Misschien zou het voor zlin trots pijnlijker zyn dan voor zijn liefde... Maar hoe dan ook, hy zou haar haten voor de manier, waarop ze hem eerst aangemoedigd had. om hem daarna af te wijzen Toni had geen enkele wrede trek in haar karakter en ze verafschuwde zich zelf om de ongelukkige situatie, die ze zelf had helpen scheppen. Het was waar, dat Carlos nooit naar een „nee" van haar had wil len luisteren, maar dat was nog geen reden om zelf in de waan verkeerd te hebben, dat ze iets voor hem voelde. Ze behoefde hem thans alleen maar naast Mark te denken om onmiddellijk te on derscheiden, welk een enorm ver schil er bestond tussen louter phy- sieke aantrekkingskrach' en wer kelijke liefde Mark en zy spra ken dezelfde taal, zowel diep in hun hart als lichamelijkZe wist dit zeker, ook al had Mark haar nooit de geringste aanwijzing ge geven, dat hij haar physiek aan trekkelijk vond... (Wordt vervolgd) Prinses Wilhelmina heeft haar particuliere auto een „Cadillac ter beschikking gesteld van het zie- kenvervoer De auto is inmiddels naar de geteisterde gebieden ver trokken. Op de eerste dag van de hulp- verlcningsactte werd op Aruba ruim f55.000 (Ned Crt.) ingeza meld De mili'airen op Aruba heb ben aan gaven f 10.000 opgehaald De directie van de Bataafse heef! Woensdag 500.000 gulden Ned Courant i laien overschrij ven op de rekening van het Ram penfonds in Nederland In Curacao is tot op heden in totaal bijeen gebracht 708.000 gulden 'Ned. Cou rant». Het m.s Van der Wijck van de veerdienst EnkhuizenStavoren >s als hospitaalschip ingericht. Uit het buitenland De Deense luchtmacht heeft een vliegboot gezonden mei dekens en kleding van 't Deense Rode Kruis De aanbiedingen uit het buiten land blijven m toenemende mate vloeien Uit W.-Duitsland. Luxem burg, Noorwegen, België. Frankryk Italië. Zweden. Canada, de Veren. Staten zijn grote zendingen levens middelen. kleding en dekking on derweg Allerwege in W Europa worden geldinzamelingen georga niseerd. In Australië en Zuid-Afri- ka zijn speciale comité's opgericht om de hulp te organiseren. Talloze blijken van medeleven uit alle delen van de wereld zijn in Den Haag binnen gekomen. Vele lan den zijn zelfs bereid vluchtelingen en kinderen op te nemen De Nederlandse Organisatie Be roepsgoeder envervoer Wegtrans port te 'sGravenhage stelt zich voor een bedrag van f 100.000 bij oen te brengen voor het Nationaal Rampenfonds en vraagt van haar loden een dagopbrengst van een vrachtau'o per bedrijf. Voorts ver zoekt zij hulp voor getroffen col lega's door het beschikbaaistellen van materiaal en materieel Per I Watersnood 1953 De vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar ge steld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het nationaal ram penfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevon den het ontwerp hiervoor te ma ken. DEELNEMING VAN SPORT VRIENDEN De heer Armand Massard, verte genwoordiger van het Comité In ternational Olympique in Frankryk heeft aan kolonel Scharroo, als vertegenwoordiger van dit comité in Nederland, deelneming betuigd namens de Franse sportbeoefe naars met de catastrophe die Ne derland heeft getroffen. Zy bera den zich. hoe zy deze sympathie spoedig in daadwerkelijke steun kunnen omzetten. In verband met het feit, dat de radio-programma's gewijzigd zyn en feitelijk van uur tot uur wor den vastgesteld, is het ons niet tnogclyk betrouwbare opgaven voor Hilversum I en II te geven. I elevisieprogramma VRIJDAG 6 FEBRUARI AVRO 20.15—21.45 1 „We maken t oont". 2. Weerbericht. Pauze. 3. „Hoe wilt U ons zien?" ge varieerd programma. Engeland Home Service 330 m. 12 00 Schoolradio 13 00 Dans muziek. 13 25 Gevarieerd pro gramma. 13 55 Weerberichten 14.00- Nieuws 14.10 Gram muziek 15.Oö Schoolradio 16 00 Hoorspel 16.30 Orkestconcert 1730 Piano en accordeon 18.00 Voor de kinderen. 18 55 Weerberichten 19.00 Nieuws. 19 15 Sport 19.20 Gram muziek. 20,00 Amusementsmuziek 20.40 Causerie, 21.00 Klankbeeld 21.40 Causerie 22.00 Nieuws 22.15 Niouwsbriet uit Amerika 22.30 Gevarieerd programma 23.00 Viool en piano 23 45 Parlementsover- zicht 24.00 Nieuws. 12.00 Mrs. Dales dagboek 12.15 Causerie 12 45 Voordracht 13 00 Parlementsoverzicht 13 15 Ge varieerde muziek 13.45 Schots orkest. 14.45 Voor de kinderen, 15.00 Voor de vrouw 16 00 Ge- vaneerde muziek. 16 45 Lichte muziek. 17 15 Mrs Dal»- s dagboek. 17.30 Orgelspel. 18.00 Orkestcon cert 18.45 Verzoekprogramma. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport 20.30 Gevarieerd programma 2100 Idem, 21 45 Hoorspel met muziek 22.15 Discussie 23 00 Nieuws 23.15 Actualiteiten 23.20 Lichte muziek. 0 05 Voordracht, 0.20 Orkestcon cert. 0.56 Nieuws. Norriwestdcutschcr Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.25 Rhythmische muziek. 15.50 Omroeporkest en solisten. 1615 Moderne kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.45 Omroeporkest piano duo en solisten. 19.00 Nieuws. 19.45 Gevarieerde muziek. 20 10 „Die verkaufte Braut" opera. 21.45 Nieuws. 22.10 .Die verkaufte Braut", opera (vervolg) 23.05 Pianorecital. 23 15 Gevarieerd programma. 24.00 Nieuws. 0.30 Dansmuziek. 115 Muziek tot mor gen vroeg. Brussel. 324 m. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weer berichten. 1234 Gram.muziek 13 00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Symhonie-orkest en solist. 16.00 Gevarieerde muziek. 16 55 Gram.muziek, 17.00 Nieuws. 17.10 Koor- en orgelconcert. 18.05 Gram.muziek. 18.20 Idem. 18.25 Causerie. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.40 Gram.muziek. 19 50 Causerie. 20.05 Gram.muziek. 20 15 Symhonie-orkest en solist. 21.45 Gram.muziek. 22.00 Nieuws 22.10 Causerie. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.45 Gram. muziek. 22.55 Nieuws. Engeland. BBC European Ser vice Uitzendingen voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws en Overzicht weekbladen. (Op 224 en 49 m.). AGENDA DONDERDAG 5 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsche Cou rant 2u uur ..Een reis langs de planeten". Ditlgentia 20 u - Maria Elena Pallemoerts piano. Kon. Con servatorium, 20 u. Uttwisseltngscon- cert Kleine Comedie 20 u.. „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting." VRIJDAG 6 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Ha;.gsche Cou rant" 15.45 uur: „Een reis langs de planeten" Kon. Schouwburg, 20 uur: „Ondine" Diligentia, 20 uurConcert Spaanse muziek l.uih. kerk 20 uur: Orgelconcert Feike Asma, Kleine Co medie 20 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" BURGERLIJKE STAND BEVALLENE. Boon-Bies, z.; C. S W van Driel-Klop, M. A J. Adam-Verheggen, z.; M. van Üuij- venvoorde-Hoïsink, z.; J. P. Mu- cJtaaij-van Wel. o J. van der Leeji- Ber.tvelzen, z J. H Kiboel-Nihot. d.. C van der Heijcien-de Bruijn. z G. M Spaans-de Korte, d A C. Vollebregt-de Kok. d J C Storm - Cenin. z.; Ch. Baak-Spaans, z.: M. J. Wigleven- Bljleveld, d M L. Bor- man-Schad z.; C. Arkevcld-Durand. cl.; J Th. Janssen-Gerritsen, C. J. Denie-Voorwinde, d.; F. L. H. M G Meyer-Viol -Lhoëst, z J H HoogsUuaten-Heuveling v Beek, z.; J. W. Brog-Di iessen, d.; E, Theron- Pienaar H. Bosman-Wcrnerj z.; A. L Doormk-Breevaart, t.\ E. J. M van Passchen-Fontenal, d H v. Wanrooij-Klarenbeek. d.; H. P. Meurs-van Vulpen, OVERLEDEN: M. Boezer, onge huwde vrouw. 92 j.. L ten Hoorn, man van T. van Weezenberg, 82 j A. van der Vlis. man van A van J, Oosterhoua.. 77 j J ten Kate, man van P. A Thfelen, 44 j.; P. Meljers man van M. M. Lucas. 66 J Schellevis. man van A. Beeken kamp 76 j.; R. Dommisse, dochter. 2 ctgn., T Waterlander, vrouw, ge huwd met J. de Groot 87 j.; M. C. Haak. vrouw, gehuwd geweest met N Roos 81 j., M T. van der Leeuw, vrouw gehuwd geweest, met G. J Vaassen 74 j.: J H. W. Roel. vrouw, gehuwd geweest met J W van Gar- dlngen 86 1 C J M. Gelauff. man. var E van Etten, 57 j. 14, Joris greep de instrumententas, die Panda voor hem ge kocht had en stapte in de koets, die hij ook van zijn vrijge vig vriendje had ge- Welaan", sprak hij. „thans zyn wy voldoende toegerust om onze opwachting in het paleis te ma ken. Ge hebt het in korte tijd ver ge schopt. manneke, van gewone million- nair tot assistent van een beroemde dokter! Tot dusver ben ik zeer tevreden met Uw assistentie, zorg. dat het zo blij- ve!" Panda vond, dat Joris wel veel praats had. „Maar ja", dacht hij, „Joris mag ook wel een beetje trots zijn; niet iedere dokter wordt bij de koning ontboden". In snelle draf ging het nu naar het paleis. „Ziezo", zei Joris, toen de koets daar was aangekomen, „en thans dient onze binnenkomst zo indrukwekkend mogelijk te geschieden. Ik zal het doktersvalies in de hand nemen en draagt gij dan de chirurgi sche instrumenten. Aldus zal iedereen dadelijk zien, dat een beroemde dokter ten paleize komt". Helaas, hoe anders zien anderen ons, dan wij ons zelve zien! Toen zy by de ingang kwamen, wierp de schildwacht slechts even een blik op de indrukwekkende instrumenten en sprak: „Timmerlieden en lood gieters door de achterdeur!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2