HAAGSCHE COURANT Schouwen en Duiveland geheel /erzwolgen 1320 Aantal slachtoffers: ZONDAG ALGEMENE GEDENKDAG No. 20964 14 pagina's Donderdag 5 Februari 1933 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent, Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A, G. SUTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A C. JOSEPHUS JTTTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.17Ö per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bU vooruitbet. tot 15 w. 1.—, daarboven tot max. 20 w. 1.50 tuigen hebben 400 personen uit Nieuwe Tonge gered. Deze werden naar Sommelsdijk overgebracht. De gehele bevolking van Ooltsgens- plaat zal worden geëvacueerd. Het gerucht dat de burgemeester van Nieuwe Tonge zou zijn omge komen, blijkt niet juist te zijn. Langs de dijken van Oude Tonge drijft een groot aantal lijken. Dringend wordt om hulp ver zocht om deze stoffelijke over schotten te bergen, aangezien de beschikbare plaatselijke krachten daartoe moreel niet in staat zijn. Hoekse Waard zwaar getroffen De Hoeksche Waard is door de watersnood ernstig getroffen. Vijf en twintig grote en kleinere pol ders zijn geheel overstroomd. Slechts 4 van de veertien gemeen ten op het eiland hebben geen last van het water. In de tien anderen zijn vele woningen overstroomd. Het ergst zijn Numansdorp, Strij- en, 's Gravendeel en Goudswaard getroffen. Er zijn veel slachtoffers tg betreuren. In Numansdorp telt men thans 67 overledenen, allen bewoners van de polder Het Hogezand, waar de hoofdwaterkering over een lengte van ongeveer 2 km is doorgebroken en de bewoners door een grote vloedgolf moeten zijn verrast. In 's Gravendeel zijn 57 slachtoffers en in Strljen is het aantal even boven de 20 ge stegen. In totaal zijn in de Hoek sche Waard, voorzover thans be kend ongeveer 150 personen ver dronken, maar men vreest dat dit aantal nog zal stijgen. Numansdorp is geheel geëvacu eerd. In het dorp staat het water anderhalve meter hoog. i In Abbenbroek verblijven nog 75 mensen, die ter plaatse aanwezig moeten zijn. Wordt de toestand slechter dan zullen zij ook naar elders worden overgebracht. In Spijkenisse is de toestand thans vrij gunstig. Voor de achtergebleven bewo ners van Zuidland bestaat geen gevaar. De versterkte dijk langs het Voomse Kanaal en de afsluitdam te Oostvoome hebben de storm van hedennacht goed doorstaan. Te Heenvliet is de toestand evenwel kritiek, doordat het water in deze polder nog voortdurend blijft stij gen. Men vreest de Wieldyk bij Nieuwersluis niet te kunnen be houden. Als deze dijk doorbreekt komt de enige verbinding van de eilanden Voome en Putten met Rotterdam te vervallen. Het gat bij Papendrecbt Het plaatsen van het tweede zinkstuk in de bres van de dijk bij Papendrecht is uitstekend ge slaagd. Het gat is nu reeds gehal veerd en de werkzaamheden vor deren uitstekend. De binnenko mende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan hedenavond de toestand be reikt zijn. waarbij geen water van enige betekenis meer binnenkomt. De toestand in Brabant In de noodgebieden in Noord- Brabant is over het algemeen weinig verandering in de toestand gekomen. De Oude Fijnaartpolder en het Oudland van Standdaar- buiten zijn tot op heden droog ge bleven. De toestand in het Land van Heusden en Altena is op het ogen blik goed te noemen. Aanvankelijk koesterde men enige angst dat in de afgelopen nacht de weersom standigheden het zwaar geteisterde gebied nog ernstiger zouden tref fen. Het is echter bij bange voor gevoelens gebleven. Er is in de loop van de dag maar weinig water bijgekomen. Almkerk is door het water in verschillende delen ge splitst. De verbinding wordt met bootjes in stand gehouden. Het gat in de dijk nabij Willem stad, waar Zondag de voornaamste dijkdoorbraak geschiedde, is thans gedicht. Vrijwilligers zijn thans nog bezig gaten in vijf andere dijken te dichten. In Nicuwendljk zijn drie doden te betreuren. Er is enorm veel schade aangericht. De huizen staan half onder water. Klundert is ge heel geëvacueerd. Het dorp staat voor 90% onder water. Veel hui zen zijn ingestort en veel vee is verdronken. Dijken nog de Nog groter ramp voorkomen Een veertigtal diplomatieke ver tegenwoordigers uit alle delen der wereld heeft gisteren in een DC-6 van de K.L.M. een rondvlucht boven de getroffen gebieden ge maakt. Dr. ir. Van Veen, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat gaf hen een korte uiteenzetting. Wellicht nog deze zomer, zo zeide de heer Van Veen. kunnen de vernielde dijken in het over stroomde gebied gedicht zijn. Een of twee maanden later kunnen de Geen gevaar in Noord-Holland Texel nog waakzaam Het gevaar voor Noord-Holland is practisch geweken. Gisteren was men wel enigszins ongerust in ver band met het opsteken van de wind. maar alles is vannacht goed gegaan. De zwakste plek ligt ten Noorden van Callandsoog. De Rijkswater staat beschouwt de toestand daar echter als veilig. Op Texel is eveneens geen direct gevaar aanwezig. Desondanks is men daar nog waakzaam. Vannacht heeft de burgemeester zijn cen- traal-post in het gemeentehuis weer betrokken, nadat hij alle be woners van de polder heeft laten waarschuwen het vee in veiligheid te brengen. Op de dijken die nog niet defi nitief waren hersteld, waren wachten geplaatst en een groep werkers, die direct aan de arbeid kon gaan, in reserve gehouden. Het dodencijfer op Texel is thans definitief vijf. Het laatste slacht offer was de landarbeider W. Ber- nardus uit de Waal. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. Voorzover thans bekend, is het aantal slachtoffers, van wie met zekerheid bekend is, dat zij om het leven zijn gekomen, gestegen tot 1320 (Opgave A.N.P., onder voorbehoud) De eerste verlieslost, welke honderd namen van bij de ramp omgekomenen bevat, vindt U op pagina 2. Grenzen vallen weg De ambassade van België te 's-Gravenhage deelt mede, dat de Belgische douane- en grensautori- teiten de gewenste faciliteiten zul len verlenen aan personen van Nederlandse nationaliteit, die zich uit Nederland over België naar de geteisterde gebieden van Neder land begeven en die in de huidige omstandigheden geen identiteits bewijzen of paspoorten kunnen overleggen. Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen welke goederen transpor teren die bestemd zijn voor hulp aan deze gebieden. ze zomer dicht gebieden drooggemalen zijn. Alle gevaar is echter nog lang niet ge weken. TL, V>o Veen gewaagde van de planri.-ii, die er reeds voor deze ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men het water er uit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uit zondering van de Nieuwe Water weg en de Schelde. Als de dijk ten Westen van Rot terdam, de Schielandse Hoge Zee dijk was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetin gen hebben aangenomen. Het ge bied rond Rotterdam ligt nog lager dan het overstroomde. De dijk be gon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht ge werkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar ge pakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen, om dich- tingsmatcriaal te hebben, als men dynamiet bij de band had gehad. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en Noord-Hol land zijn overstroomd. Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Dat zou be tekend hebben, dat drie millioen mensen gevaar zou hebben gelopen in dit dicht bevolkte gebied. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te redden. Ir. Van Veen zeide, dat naar schatting 160.000 ha zijn over stroomd. 300.000 Inwoners hebben alles verloren. Een millioen mensen zijn in nood. Iet Weer Verwachting tot Vrijdag avond (opgemaakt te 10 u.) Vannacht lichte vorst Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voor namelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krach tige wind, in hoofdzaak tus sen Noord en West. Zon op 8.12, onder 17.37. Maan op 1.12, onder 10.04 (L.K. 7 Febr. 509 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 756 mm; v.m. 12 uur: 756 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stationnair. Hoogwater te Scheveningen 6 Febr. Ie hw. 7.17, 2e hw. 19.35. Tussen gisterochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 5 gr. C.: 12 uur: SV2 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 9 gr. C. en de laagste 2 gr. C. f Radio-toespraak van Koningin In verband met de ramp welke Nederland heeft ge troffen hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De Regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Het is weer een bange nacht geweest. Weer waaide een harde Noordenwind over de zo zwaar geteisterde watersnood-gebieden. Met angst in het hart werd met argusogen ge waakt over de weinige nog intact gebleven dijken. Nieuwe doorbraken immers zouden de omvang van de toch reeds zo verschrikkelijke ramp nog groter maken. Hard en ver beten is er gevochten om het behoud van de dijken. Vrijwel het gehele Nederlandse volk heeft, met zorg vervuld, de gehele avond naar de radio geluisterd, die, terwijl de wind om de huizen gierde, bericht na bericht over plaatsen waar de toestand kritiek was, de aether inzond. Eerst vanmorgen werd bekend, dat op het zwaar geteisterde Schouwen vier nieuwe dijken zijn doorgebroken, nl. de dijk ten N.O. van Zonnemaire, die ten Oosten van Brouwers haven, die op ongeveer 1 km ten Westen van Noord Gouwe en die bij Renesse. De situatie bij deze laatste plaats is zeer precair. Stavenisse Zwaarst getroffen gemeente in Europa Een geluk voor de redders en voor hen die met de evacuatie belast z\jn is het feit dat de wind sterk is afgenomen, zodat het K.N.M.I. alle waarschuwingen kon intrekken. Schouwen en Duiveland is vrijwel verzwolgen door de zee en nog slechts de duinen bij Haamstede en Renesse staan boven water. De burgemeester van Stavenisse heeft getelegrafeerd, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 doden zijn te betreuren. Hij noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot deel van de gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Vreselijke toestand in Zeeland Van de situatie in Zeeland werd vannacht de volgende ruwe schets gegeven: Schou- wen-Duiveland staat voor 4/5 deel onder water, Noord- Beveland voor de helft, St. Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid- Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuws- Vlaanderen staat weinig wa ter meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds droogge malen. Alleen bij Terneuzen, Breskens, Ossenisse, Kruinin- gen en enkele andere plaat sen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren byna vol tooid. Men schat dat onge veer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schou- wen-Duivcland zijn geëvacu eerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men gisteren alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven personen. Met hetzelfde is men vandaag doende op Schouwen. Een deel van de bevolking is achtergebleven om behulpzaam te zijn big de herstelwerkzaamheden die allerwege reeds zijn aangevan gen. In Zierikzee, Renesse, Brui- nisse en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aan wezig. De geëvacueerden zgn ge transporteerd naar Rotterdam, vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden ver voerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewo ners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Ook enkele plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen zijn gedeel telijk geëvacueerd. De luchtmacht voerde gisteren talrijke verkenningsvluchten uit, teneinde vast te stellen, welke ge bieden nog onder water staan en welke droog zijn gekomen. Waar genomen werd onder meer, dat te Kortgene op Noord-Beveland de evacuatie in volle gang was. Aan de Noordzijde van dit eiland worden de gaten in de dijken ten noorden van Wissekerke hersteld Een aanvang is gemaakt met het herstel van de grote dijkdoorbraak tussen Schoondorp en Nieuw Strijen. Willemstad was nog steeds geïsoleerd. De meeste slachtoffers in Zee land zijn vermoedelijk te betreu ren in het middendeel van het eiland Sohouwen-Duiveland. Het gebied achter de Westelijke dui nenreeks staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en-èen-halve meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk dat zich in en om de in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderden doden moeten worden geborgen. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulpkrachten aan de opengeslagen dijken ver richten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid, vele boeren zijn praktisch de gehele veestapel kwgt geraakt en men treurt over het verlies van familie leden, buren en vrienden. Des ondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te herstellen. In de om geving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. De verwoesting in Zierikzee is verschrikkelijk. Gehele huizenblok ken zijn door de zware golfslag totaal weggevaagd. Van de ongeveer 300 polders in Zeeland staan er 40 blank. De con clusie die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de watersnood zou zijn getrof fen, is bepaald onjuist wanneer men bedenkt dat de grootte van de pol ders varieert van 20.000 ha tot 100 en minder hectaren. Zo staat b.v. de 16.000 ha grootte polder Schouwen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die een opper vlakte heeft van 100 hectaren. In Zierikzee Is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. In de Vlissingse binnenstad is het water geheel verdwenen. Wel iswaar is de boulevard zwaar Ten Zuiden van Poortvliet op Tholen werd een enorm gaf in de dijk geslagen. Met mar.en macht is men bezig dir met behulp van zandzakken te dichten. Zo uit de lucht gezien lijkt het een hopeloos karwei, maar de stoere werkers, die hier alle krachten inspannen, staan voor niets beschadigd, doch voor het overige is Vlissingen, gezien de omstan digheden, een der meest bevoor rechte plaatsen in Zeeland. De Provinciale Zeeuwsche Courant draait momenteel bij het Rotter- damsch Nieuwsblad te Rotterdam, aangezien de drukkerij in Vlissin gen ernstig is beschadigd. Goeree-Overflakkee geheel geëvacueerd. Met uitzondering van een klein aantal personen, wier aan wezigheid ter plaatse noodzake lijk is. is thans practisch geheel Goeree-Overflakkee geëvacueerd AUeen de bevolkingen van Dirksland en Melissant zijn ach tergebleven. Op de dijk tussen Oude Tonge en Galathesesluis zou zich nog een groep mensen bevinden. Van Dordrecht uit wordt thans ge tracht deze groep te redden. De SCH 74 is met een arts aan boord op weg naar Oude Tonge. Tijdens de landing van een heli copter op de Molendijk te Oude Tonge werd een der inwoners door de staartschroef getroffen en op slag gedood. De Amerikaanse hefschroefvlieg- Eén van de reusachtige Ameri kaanse vrachtvliegtuigen, die van het vliegveld Valkenburg af de ,Juchtbrug" naar de ramp gebieden onderhouden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1