DE MENS VOLKOMEN MACHTELOOS Aangrijpendste indruk van het noodgebied uit de lucht: Vreselijk zijn de verhalen van de vliegers MENSEN EN DIEREN IN ÉÉN LANGE STOET... VERLIESLIJSTEN VAN NED. RODE KRUIS Noodkreet uit oneindige watervlakte DE COURANT-NIEUWS VAN DE DAG DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 BHB ATER, het eerste waar aan de overlevenden de grootste behoefte hebben. „Zend water" staat daaróm geschreven op een grote Rijnaak in de nabijheid van Brouwershaven, duidelijk leesbaar voor de overvlie gende piloten. Luchtfoto K.L M. (Van een speciale verslaggever) VLIEGVELD WOENSDRECHT, 4 Febr. De vlieger vóór ons maakt een cirkelend gebaar met een vinger: ..Omkeren!" schreeuwt hij naar achteren. „Overal verder het zelfde, overal water". Het kleine sporttoestel gaat in een scherpe bocht naar stuurboord liggen, hangt een paar seconden lang scheef tussen hemelen water. De hemel, waar lichte witte wolken drijven en een vriendelijk zonlicht straalt, het water, grauw en grijs en eindeloos, dat van horizon tot horizon welft. Alleen maar daken, en vooral: water WE vliegen reeds" enkele uren boven het verdronken land. Vliegen er te zamen met honder den andere toestellen. Met laag langs de golven strijkende Har- vards en Beechcrafts, met snelle jagers, met logge transportkisten en met di£ vreemde bol-ogige in secten, die de helicoptères zijn. Het is oppassen in de lucht. Want het is er druk. De vliegtui gen scheren boven en onder, aan stuur- en bakboord. Met brede schroefzwaaien landt een breed- buikig Amerikaans hefschroef- vliegtuig in Zierikzee. Een Brit verheft zich rechtstandig en lang zaam uit Oude Tonge. Langs de romp van de helicoptère twee brancards, slechts even beschut door een plastic schermpje. Er liggen twee lichamen op. Beneden wapperen vier tere rood-wit- blauwe vlaggetjes. Een bebakend terrein, een stuk slib naast puin van boerderijen van St. Maartensdijk. Een vlieg tuig snelt uit de wolken, ruist in een brede bocht naar beneden. Laat tussen die vier vlaggetjes duizenden zakken vallen. Mannen hollen er op af, maken wat arm zwaaien, bukken zich dan en rapen. Monotoon landschap EEN lange tocht met dit vlieg tuig. soms een monotone tocht. Water, doorbroken dijken, rode en zwarte daken, cadavers van koeien en varkens, wrakhout en overspoelde wegen. Vliegend over Tholen: een stad, hoog op het land, te midden van uitgestrekte slibvelden, waarvan het water zich zeer langzaam heeft terugge trokken. Langzaam en aarzelend door brede sleuven in de kléi, die zijn als groeven in een eeltige hand. Vliegend over Scherpenisse, een modderige muziektent, een Rode- Kruisauto, een weg met een paard en een wagen en een man die langzaam voortgaan. Soppend door water en slik. daarachter een spoor van schuim. Brede dijker, met gapende gaten. Bij elk gat tien, twaalf nijvere mannekens, die zandzakken stappelden Dan het Mastgat, het Keete. 'n Lieutenant E. C. Sprcadbury Twintig uur in de weer: twintig man per helicopter gered Vaarweg voor honderden schepen, ■iie in een lange rij achter elkan der trekken. Komend van Schou wen en Duiveland, of op weg naar Gosree en Overflakkee. Leven en beweging, een drukte en actie geeft het over de dorpen. Men bergt cadavers, men werkt aan dijken. Men parachuteert voedsel, verzamelt vee. De pol ders worden doorkruist door hon derden kleine vletten. Een vrien delijke dag, met rustig water en zacnt zonlicht. Rood, wit en geel IN het Lent blinken ue helrode zwemvesten van Amerikaan- ;e militairen, die met ducks aan iet werk zijn bij Nieuwerkerk en Oosterland, blinken de witte puinhopen van verwoeste dorpen, schittert het geel van rubberboten, die als monsterachtige sinaasap pelschillen langs huizen en dijken liggen. Hier en daar in de polders staat een eenzaam paard tot de buik in het water. Steeds het noofd naar beneden gebogen. De dieren zijn al drie dagen zonder voedsel en drinkwater. Schiet ze dood,, zegt een kapi tein van de vliegbasis Woens- drecht. Ze zijn vrijwel niet meer te redden. De beesten lijden. La- ;en we ze mitrailleren. De paarden kijken niet op naai de vliegtuigen. Ze staren over het .age water. De helicoptères stijgen en dalen. Kabelen de laatste hopelozen op, die dagen achtereen op daken en dijken de dood rond zich hebben gezien. Wil, zwart en rood I Zierikzee achter de kerk iykt het een veemarkt. Hon derden koeien staan daar. Een mozaïek van zwart en wit. Rood en wit zijn de ruines van de dor pen. Dorpen, die honderden do den tellen. Het dorp Stavenisse glijdt voorbij. Het dorp Oude- Tonge glijdt voorbij. Langs Burgh, langs Haamstede. Een kleine strip, waar de Piperclubs van de Rijks Luchtvaartschool op landen. Ze brengen wat voedsel en ze brengen wat medicamenten. Snellen dan terug naar Woens- drecht, waar weer andere vlieg tuigen opstijgen. Waar de.helicop tères slechts 'n enkele maal ko men, om zich vol te drinken met benzine, om dan weer naar de eilanden toe te stevenen. Sprin- gena van dorp tot dorp, om van huis tot huis nog diegenen te red den, die al die dagen op de daken hebben moeten verblijven. Maar nu zit daar niemand meer. Alle mannen en vrouwen zijn weg. Verschrikkelijke verhalen DE piloten kunnen vreemde, soms verschrikkelijke verha len vertellen. Van een man, die met zijn vrouw op een dak heeft gezeten, zijn vrouw aan de ene hand: de andere hand geklemd aan een schoorsteen. Het water kabbelde langs hem voort. Zijn rechtervoet sloeg daar en een nacht achterheen, met de golfklots van het water tegen de dakgoot. Die voet is nu kapot; de man heeft geen hiel meer. hij heeft geen been meer. Het is slechts een versplinterd bot. Maar de man is gered en de vrouw is ge red. Ze zijn overgebracht naar een ziekenhuis bij Zierikzee. Door naar Bruinisse. Twee ha vens. Vol schepen. De ene haven is eigenlijk niet te vinden. Die is water dat in het water staat. De andere haven is drooggebla- zen. Er liggen een paar schepen in het slib. Alleen NAAR St. Pmlipsland. Kapot. Hogerop. Naar Goeree en Overflakkee. De dorpen kapot. De boerderijen kapot. Er staan nog wat muren. Er liggen wat ro de daken. Langs de dijken talloze cadavers van koeien en varkens. Dan keren wij. Het, gaat in een lange, rechte streep naar Woens- drecht, het hooggelegen vliegveld, achter het sappige groen van hoge dennen. We stappen uit, wandelen naar de Operations Room. We horen verscheidene talen. Engels, Frans. Nederlands. Piloten komen af- en aanlopen, gehuld in gele zwem vesten. Ze wisselen ervaringen uit. Geven elkaar waarnemingen door. Praten over een zinkend schip bij Middelharnis. Wijzen met vingers op de kaart. Drinken on- DEN HAAG, 5 Febr. Vandaag zal het Ned. Rode Kruis een eerste verlieslijst uitgeven, waarop meer dan honderd namen voor komen van personen, van wie verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel i gelijk dagelijks worden uitgege ven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontro 1 e e r d. Zij kunnen voor familie leden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een a a 11 w ij zing zijn, dat re kening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mo gelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage lig gen op de p 1 a a t s e 1 ij k e afde lingen van hel Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op le bellen voor informaties. Ook od onze redactïebureau's zullen deze lijsten ter inzage lig gen. Carnavals afgelast De Carnavalsviering in Breda. Bergen op Zoom, Den Bosch Maastricht. Heerlen. Weert. Venlo, Roermond. Sittard en Kerkrade is voor dit jaar afgelast. Plunderaars gepakt De politie van Abbenbroek (Putten) arresteerde twee lieden, die goederen hadden gestolen uit huizen in het verdronken land. Burgemeester vermist De burgemeester van Sommels- dijlc (bij Middelharnis) wordt ver mist. De beroepssergeant Cornells van der Put, die toevallig ;n Som- melsdijk vertoefde, heeft de hulp verlening aldaar op zich genomen. Hij heeft hulp van 5 andere mili tairen. 200 studenten en een dok ter. AMBONEZEN HELPEN In Vlissingen is men reeds met het herstel begonnen, waartoe ook de daar in een kamp vertoevende Ambonezen in letterlijke zin hun steentje bijdragen. Telefoon overbelast Daar het telefoonverkeer ten behoeve van het reddingswerk thans grote belemmering onder vindt. is het particuliere interlo. cale telefoonverkeer stilgezet naar: GoereeOverflakkee, VoornePutten, Hoekschewaard, IJsselmonde en de Alblasser- waard. dertussen een kop koffie, kauwen op een boterham. Dan stappen ze weer in hun kisten. Gaan weer op weg om voedsel te brengen, medicamen ten of andere hulpmiddelen. Om mensen te redden. Een vol etmaal te Iaat D^AR is majoor Flinterman. Twee dagen en nachten in touw met zijn bemanning, met kapitein Weehuizen en onder luitenant Schrijver, Ze zijn be gonnen met een Beechcrafl van het vliegveld Volkel. Bij Nieu werkerk hebben ze banden en zwemvesten uitgeworpen, rubber boten, voedselpakketten. Sinds Maandagochtend in touw. Tiental len vlieguren achtereen, om maar hulp te kunnen bieden. Hulp, die eigenlijk, zo zegt kapitein Wee huizen, vierentwintig uur te laat is gekomen voor Schouwen en Duiveland. ..Wij hadden hier al veel eerder moeten z(jn.. Maioor Flinterman slaat even te praten met een Engelse piloot. Het is een vlieger van de Royal Navy, Spreadbury. Gisteren red de hij er drie. Vandaag zeventien. Bij elkaar twintig. Zijn squadron heeft het nog beter gedaan. Die heeft er in totaal honderd-en-vijf van de daken gehaald. Zij blijven vliegen. Zij brengen nog wat ben zine, nog wat kaarsen of zak lantaarns naar de weinige ploe gen. die in de polder nog door werken cm met man en macht de dijken te stutten. Te stutten voor het water, dat in de avond hef tiger gaat opkletsen, aangedreven door een gierende Noordwester- wind. De vierde nacht WEDEROM een nacht de vierde van de verschrikke lijke nachten, die voor Zeeland, voor altijd onvergetelijk zullen zijn. Een nacht, waarin het wa ter zich wesr verheft, waarin het kolkt en bruist en schuimt over de plaatsen, die het reeds onder zijn heerschappij bracht. De mensen weten het nu niet meer. Zij zijn nu ten einde raad. Zij hebben alles doorgemaakt, wat in een mensenleven kan ge beuren, alle ellende, alle pijn, alle smart. Zij hebben zichzelf kunnen redden. Zij hebben ande ren kunnen redden. Ze hebben nog wat beesten in veiligheid kun nen brengen, sommigen hebben UAN HET WEINIGE VEE, dat op het eiland Schou wenDuiveland gered is kunnen worden, heeft men een aantal koeien naar Zie rikzee gedreven en voor lopig bij de Grote Kerk on dergebracht. Links de be kende Grote Toren, vroeger verbonden met de in 1832 afgebrande St. Lievens- of Monsterkerk, waarvoor de Grote Kerk in de plaats is gekomen. Luchtfoto K.L.M. zelfs hurj geld mee kunnen nemen. Er zijn doden geborgen. En nu staan zij machteloos. Nu komt de doffe wanhoop in hun hart. Zij willen nog wel dijken versterken. Maar nu komt de wind. Nu komt het water weer. Het water, dat zij dachten te zijn ontvlucht, maar dat hen wil achterhalen. Dijkwerkers gelaafd Waar mogelijk gaat het herstel werk aan de dijken dag en nacht door. In Zuidland op Putten re k- te het Rode Kruis 's nachts één uur aan 300 dïjkarbeiders in kar tonnen bekérs soep en koffie uit. HOSPITAAI.SCHEPEN Het hospitaal-kerkschip „De Hoop"' arriveerde Woensdagmor gen bij de Ossenhoek in de buurt van Zierikzee, om deel te nemen aan het reddingswerk. Het ko ninklijke jacht „Piet Hem", dat als hospitaalschip is ingcrcht, kwam in Rotterdam aan. De-he- manning van het schip is uitge breid met een marine-arts en ver- olegend personeel. Collecten op zee Op vele Nederlandse schepen op de wereldzeeën houden de beman, n.ngen spontaan collecten Enkele voorbeelden „de „Nieuw-Amster- dam" bracht 2000 bijeen, de ..Aagtedijk" 900, „Schifcclijk" 855. enz. Reeds 35 schepen heb ben gemeld, dat de bemanningen geld büeen hebben gebracht. St. Annaland loopt droog Het water loopt thans weg uit het dorp St. Annaland op Tholen Als het gunst:ge weer aanhoudt kan het aantal verdronken stuk? vee beoerkt kunnen blijven tot 400. Het dorp is verstoken van electriciteit. „Flora" niet afgelast De Stichting ..Haarlems Bloei' heeft besloten, in het belang van het vreemdelingenverkeer. ..Flora 19o3" te laten doorgaan. Óok B. en W. van Haarlem zijn van me ning, dat het in het belang van ons land is, dat deze manifesta tie niet wordt afgelast. wammsmmssss? - 1 «is-sr Groentebootjes helpen Uit Amsterdam zijn Dinsdag 35 motorbootjes, waarmee de tuin ders uit Amsterdam-West hun groenten naar de Markthallen ple gen te brengen, naar de noodge. bieden vertrokken om te helpen bij de evacuatie. De bevolking van Kruinlngen evacueert. In één lange stoet trekken mensen, dieren cn wagens over de overspoelde weg, die het dorp met veiliger plaatsen verbindt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7