Nederlanders kunnen voor treffelijke soldaten zijn De Kerk trof veel leed Minister Staf: arme dank voor buitenlandse hulpverlening NEDERLAND EN DE EUROPESE DEFENSIEGEMEENSCHAP Onze verlangens en reden van vertraging Boekhouder verduisterde „in roes" veertien mille Politiewet ontworpen GOEDERENTREIN WERD OPGEBLAZEN Schoot Britse regering tekort? Nieuw rumoer TRAGISCH CONCERT VAN RESIDENTIEORKEST om oorlogsbuit DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Human. Thuisfront opnieuw in "t geding 's-GRAVENHAGE. 4 Februari IN ZIJN ANTYVOORDREDE naar aan leiding van de opmerkingen, welke in de Eer-te Kamer bf| de behandeling van de begroting van Oorlog en van Marine zijn gemaakt, heeft minister Staf zich allereerst aangesloten bi) de woorden waardering je gens de militai ren voor hun menslievend hulpbetoon bij de watersnood ramp. Helaas zjjn 3 soldaten en twee leden I van het marine personeel hierbü omgekomen vermist. De militairen O. Staf *Ün Zondag nawoorden van waar de eerste oproep dering., spoedig in hun garnizoenen teruggekeerd. Tegen enke len, die zy"n achtergebleven, zullen maat regelen worden genomen. Warme dank betuigde dc minister ook voor de hulp «en de medewerking, welke wU van buitenlandse zijde ondervinden. Naby de noodgebicden zijn kazernemen- tcn beschikbaar gesteld voor evacué's. De herhalingsoefening van het 44e regiment gevechtsgroep, die 1 Maart a.s. zou be ginnen, kan i.v.m. de huidige omstandig heden niet doorgaan. Wat de critiek op de defensie-opbouw betreft, moet, aldus de bewindsman, reke ning worden gehouden met hetgeen moge lijk is. Ondanks de fouten, die gemaakt zijn, blijft de minister optimistisch en heeft hij vertrouwen, dat we slagen in het opbouwen van een redelijke defensie. Gezaghebbende deskundigen hebben waardering voor wat de krijgsmacht pres teert. Nederlanders kunnen voortreffelijke soldaten zijn. In verband met de critiek op de kazernebouw verklaarde spr., dat uiterste zuinigheid wordt betracht met de defensie-geiden. Inzake de verdediging van het Nederlandse grondgebied stelde de bewindsman nog eens vast, dat de vaste wil bestaat het NAVO-gebied integraal te verdedigen. T.a.v. dc financiële consequentie der defensie-inspanning merkte hij op. dat Nederland in vergelijking met zijn bond genoten een redelijk aandeel levert. Hij verwachtte, dat de volksvertegenwoordi ging het de regering mogelijk zal maken het herstel in de noodgebieden krachtig aan te pakken. Daarvoor zullen zeer grote bedragen nodig zijn. Deze zijn niet af hankelijk van de defensie-uitgaven. Geen gelijkstelling lussen gods dienstige en humanistische ver zorging •Het meest in het oog springende onder werp bij de behandeling van de defenste- begroting vormde merkwaardigerwijs de kwestie van de geestelijke verzorging der militairen i.v.m. de aan het Huma nistisch Thuisfront verleende subsidie om bezinningsbijeenkomsten te doen houden waarvoor aan militairen bijzondere faci liteiten worden toegekend. De replieken waren hoofdzakelijk aan deze kwestie gewijd. De redenen van de beroering, die zij In katholieke kring heeft verwekt, zijn. Thuisfront zou genieten. Dit Thuisfront kan in het belang van militairen werkzaam zijn, maar dit be tekent geen gelijkstelling met de gods dienstige verzorging door de kerk genootschappen. Het bezoek aan de bezinningsbijeenkomsten van het Hu manistisch Thuisfront is gebonden aan bepaalde voorwaarden. De minderjarigen moeten de schrif telijke toestemming van ouders of voogden hebben, terwijl militairen uit kerkelijke milieus er niet aan mogen deelnemen, maar alleen zij. die uit drukkelijk verklaren humanist te zijn. De bewindsman beschouwt het Huma nistisch Verbond ook niet als de aan gewezen organisatie voor de geeste lijke verzorging van buitenkerkelijken. Aan de bescherming der christelijke waarden wordt alle aandacht geschon ken- Bij de subsidieverlening aan de onder scheiden thuisfronten, dus ook het huma nistische, bindt de minister dan ook aan de voorwaarde, dat niet wordt ingegaan te gen de erkenning van christelijke waar den. Hij houdt zich ook voortdurend op de hoogte omtrent hetgeen op de huma nistische bezinningsbijeenkomsten wordt gedaan. Het aantal deelnemers hieraan wordt beperkt gehouden. Mr In Veld: Geen bezwaar tegen tegemoetkoming aan K.VP.-standpunt In een persoonlijk onderhoud met pater Stokman had de minister reeds van bo- jnstaande tegemoetkoming aan het K.V.P.-staadpunt blijk gegeven. De humanistische heer In 't Veld (P.v.d A.) bleek tegen deze tegemoetko ming geen bezwaar te hebben. Als op deze basis overeenstemming zou kunnen worden bereikt, dan zou dit door hem en zijn politieke vrienden worden toege juicht We willen de minister steunen om ten deze tot een bevredigende modus vivendi te komen, aldus de F.v.d.A.- woordvoerder. De heer Brandenburg (C.P.N.) die het Humanistisch Verbond beschouwde als een nieuwe kerk van de P.v.d.A. nam hem deze tegemoetkomende houding ernstig kwalijk. Hy eiste gelijke rechten voor gelovigen en ongelovigen. Het Humanistisch Verbond heeft vol gens de heer In 't Veld niet de pretentie de geestelijke verzorging voor buitenker kelijken te monopoliseren. Aan hel missionneringswerk der Kerken t.a.v. deze groep wil hij geen strobreed in de weg leggen. Met waardering citeerde de heer In 't Veld een artikel van pater dr van der Wey in het Eindhovens dagblad, waarin deze erkent, dat het Humanistisch Ver bond mensen hoger op kan brengen en in zijn werk een verdienstelijke poging ziet t.a.v. mensen, die anders tot nihi lisme zouden vervallen. De heer Algra (A.R.) meende, dat de kwestie niet was opgelost door te on derscheiden tussen geestelijke verzor ging, uitgaande van de kerken en ethi sche welzynsverzorging. uitgaande van het humanistisch thuisfront. Dat de minister deze constructie van pater Stokman had overgenomen, oor deelde hij even begrijpelijk als princi pieel onjuist. Op de vraag van de heer Algra, of zijn rede van gisteravond niet formeel zowel als materieel één verloochening inhield van het standpunt van pater Stokman antwoordde de heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) te geloven, dat pater Stokman zijn stellingen zou kunnen on derschrijven. Bredere opleiding van officie ren geivenst In overeenstemming met hetgeen de heer Algra betoogd had. was minister Staf van mening, dat getracht moet worden om tot een bredere opleiding der officieren te komen. Met verbetering dei- promotiekansen. zoals de A.R.-spreker had voorgesteld, moet men echter vol- •ens de bewindsman voorzichtig zon. Voor het idee van carrière-planning was hü echter wel 1e vinden. Wat tenslotte de officiers-salarissen betreft, had men z.i. hier te maken met het algemene probleem der midden groepen. De salarissen dezer groepen worden door de regering in beschouwing geno men Ook voor de officieren hoopte no, dat dit spoedig zal gebeuren. Dat de publicatie van de Nederlandse tekst van het Europese verdedigings verdrag, thans, zoals gemeld, bü de Tweede Kamer ter goedkeuring inge diend, zo lang op zich heeft laten wach ten, heeft louter een technische oorzaak gehad, aldus is ten departemente van Bui tenlandse Zaken nader toegelicht. Bij de ondertekening was namelijk slechts een nict-officiëlc tekst voorhanden. De daar na gemaakte Franse tekst bleek vele fou ten te bevatten en het nam vele maan den tjjds in beslag om tot een officieel gewaarmerkte Nederlandse vertaling te komen- Bij de onderhandelingen heeft de Ne derlandse delegatie in het bijzonder aan gedrongen op het vermijden van een al te krappe integratie, welke de militaire doeltreffendheid van de organisatie zou schaden, en verder op het behoud van zo constateerde de bewindsman bfj dc I een bepaalde controle door de nationale repliek, deels vervallen, deels berusten vertegenwoordigers ter behartiging van zy op misverstanden. gerechtvaardigd nationale belangen, als- Het was hem niet duidelijk, welke bij mede op het toïstandbrengen van een zondere voorrechten het Humanistisch doeltreffende verbinding met de Noord- ai]antjscbe organisatie- Men meent te mogen constateren, dat deze Nederlandse verlangens in de tekst van het verdrag tot hun recht zijn geko men en dat een goed uitgebalanceerde verhouding tussen de nationale en de gemeenschappelijke bevoegdheden is ge schapen. T.a.v. de organen der Europese defen siegemeenschap wordt opgemerkt: Het is de taak van de „Raad van mi nisters" het beleid van het „Commissa riaat" en de politiek der regeringen met elkander in overeenstemming te brengen en verder heeft deze raad het recht van voorafgaande instemming met bepaalde handelingen en beslissingen, van initia tief tot het treffen van regelingen en tot het geven van bindende aanwijzingen. Het Commissariaat verzorgt de organi satie. de uitrusting en de administratie van de bij elkander gebrachte Europese strijdkrachten. De „Gemeenschappelijke vergadering" kan de leden van het Commissariaat tot collectief of individueel aftreden dwin gen en begrotingen wijzigen of verwer pen. Het „Hof" heeft het toezicht op het optreden van de organen der gemeen schap en de naleving van het verdrag. Een ..Commissie van rekeningen", be staande uit zes door de aangesloten lan den aan te wijzen vertegenwoordigers, heeft het recht om het gehele financiële beleid te controleren, een overeenkom stige taak als die van de Rekenkamer in het Nederlandse staatsbestel. Hervormde kerk bij 100 jaar kromstaf Geen ahti-papisme bij eventuele bijeenkomsten of acties Het moderamen van de Generale Sy node van de Ned. Herv. Kerk is van plan richtlijnen te geven voor de houding, die in deze Kerk moet worden ingenomen oij de viering van het eeuwfeest der hiër archie in Nederland. Het moderamen zal tevens publicaties over dit onderwerp doen verschijnen. „Het is ons gebleken", zo schrijft hot moderamen, „dat verschillende kerkera- den en verenigingen zich hebben afge vraagd, of het ook gewenst was naar aan leiding van het eeuwfeest der ft.K. hiërarchie in Nederland, zoals dit rond om Hemelvaartsdag zal worden gevierd, tot 't houden van bijzondere bijeenkom sten of tot andere activiteiten over te gaan. In sommige gevallen heeft men reeds uitgewerkte plannen hiervoor ge reed, in andere is men nog in het sta dium van overleg. Het moderamen der Generale Synode acht het gewenst, dat over dergelijke voornemens enig voorafgaand overleg met het secretariaat wordt gepleegd. Zo wel verwarring als dubbel werk kunnen op deze wijze het beste .worden voorko men. In ieder geval moge er op worden aan gedrongen aldus dit schrijven dat alle activiteiten anti-papistische tende'n- zen geheel weten te vermijden. Niet het negatieve geluid tegen Rome, maar het positieve getuigen voor de waarheid dient op de voorgrond te staan". Het ontwerp Het thans bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp inzake de Europese Delensiegemeenschap beslaat vijf artike len. n.1. betreffende het verdrag tot op richting van de E D G.; de overeenkomst betreffende de rechtspositie; het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de E D.Ghet protocol bij het NATO- Eén jaar geëist Dc procureur-generaal by het Haagse gerechtshof heeft gisteren, conform het vonnis van de rechtbank te. Rotterdam, een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardciyk cn een proeftyd van drie jaar tegen A. van S., boekhouder in 's-Gravenhage. Van S. was ais boekhouder werkzaam bij de firma Groenewegen op Rozenburg. In de tüd van een jaar had hy blijkens een accountantsonderzoek 14.000 ver duisterd. Van S. had verschillende debi- teurposten, die betaald waren, laten open staan, alsof deze nog niet voldaan waren. Het ontvangen bedrag eigende hij zich dan toe. Het verduisterde geld gebruikte hq voor taxi's, dure borrels cn sigaren. Hij meende zelf, dat het door hem ver duisterde bedrag 10.000 beliep. Appellant erkende de feiten Hij was in hoger beroep gekomen omdat hij meende, dat bij de behandeling voor de rechtbank niet alle feiten duidelijk naar voren waren gekomen. Hij begreep niet hoe hij tot deze daad was gekomen en kon geen andere verklaring vinden dan in „een roes" te hebben geleefd. Hij had voor hel verduisterde geld ook nog meubelen gekocht en deze aan zijn werkgevers als schadevergoeding aange boden. maar toen deze meubels zouden worden weggehaald, bleek dat zij reeds verdwenen waren. Als getuige werd een der firmanten Groenewegen gehoord. Deze verklaarde onder meer 2000 aan accountants te heb ben moeten betalen om de warwinkel, die Van S. in de boekhouding had aangericht, te laten ontwarren. De verdedigster pleitte clementie voor haar cliënt, die. naar zij zelde. een zwak karakter had en gaarne de „grote mijn heer" speelde. Zij vroeg een straf gehjk tan die van het voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. verdrag nopens bijstandsverplichtingen van NATO t.o.v. de E.D.G.; en een alge mene maatregel van bestuur in verband met eventuele wetswijzigingen. De rege ring vraagt namelijk de bevoegdheid om in spoedgeval bij het vaststellen van al gemene maatregelen van bestuur voor de uitvoering van het verdrag zo nodig af te mogen wijken van de geldende wet ten. Volgens de militaire bepalingen van het E-D.G.-verdrag worden bepaalde „nationale eenheden" buiten het E.D.G.- verband gehouden. Dit zün troepen, be stemd voor overzee, troepen voor dc V. N., de lijfwacht van het staatshoofd, de koninklijke marechaussée cn afzonder lek personeel voor diensten buiten de E.D.G. Ook de voor integratie bestemde onderdelen kunnen aan de E.D.G- wor den onttrokken in geval van onlusten op het grondgebied van dc betrokken staat, onlusten in overzeese gebieden waarvoor de betrokken staat verantwoordelijk is en voor speciale internationale opdrach ten- Door Vereniging van Nederl. Gemeenten (Van onze correspondent) De vereniging van Nederlandse Ge- meeiiten heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken aangeboden een ont werp van een politiewet. De vereniging beoogt hiermede een bijdrage te geven voor het reeds lang aanhangige politie- vraagstuk. Door de terzake tussen de departementen van Binnenlandse zaken en van Justitie bestaande controverse is dit vraagstuk welhaast onoplosbaar ge worden. Het ontwerp-politïewet wordt genoemd de uitkomst van een construc tief beraad in gemeentelijke kring en beschreven als een met nuchterheid en practische zin aanvaardbaar compro mis Volgens bet ontwerp zal er zün A dc gemeenteiyke politie, B de gémeenteiyke politie, gewestelyk georganiseerd; C de Rijkspolitie; D de Koninklijke Mare chaussee en E burgerlijke of militaire korpsen. Als regel zal elke gemeente een eigen politiekorps hebben; maar de Kroon kan gemeenten beneden 10.000 inwoners of met een bebouwde kom van beneden 5000 inwoners aanwijzen waarin de ge- westelyke politie dienst zal doen. De gemeentepolitie staat onder hevel van de burgemeester; de gewestelijke politie onder de Commissaris van de Koningin. Jordanië en Israel op gespannen voet Er heerst wederom ernstige spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens, ten gevolge van een aantal recente grens incidenten in de nacht van Maandag oi Dinsdag j.l., toen bij de Jordaanse grens een Israëlische goederentrein werd opge blazen. Vjjf wagons werden hierbü ver nietigd, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beide klachten ingediend bij de V.N. bestandscommissie voor Palestina. D Israëlische minister-president en minister van landsverdediging, Ben Goerion. aie met vacantie was. is. in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeen komst van het Israëlische kabinet, waar op de gespannen toestand langs de Israë lisch-Jordaanse grens zal worden gespro ken, naar Jerusalem teruggekeerd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjaret, heeft de volksvertegen woordiging Woensdag medegedeeld, dat de Israëlische regering de gebeurtenissen langs de Israëlisch-Jordaanse grens „waak zaam volgt". „Wij zijn vast besloten de noodzakelijke stappen te nemen, om een herhaling der aanvallen op ons grensge- Tocli was er nog een prachtige 1952 1952 is voor de Kerk een jaar geweest- van lievige beproevingen in de commu nistische landen, in de andere gebieden echter een jaar van geleidelijke groei. In de landen onder de Propaganda Fide werden 27 nieuwe kerkelijke gebieden opgericht: 6 bisdommen, 9 Apostolische Vicariaten en 12 Apostolische Prefec turen. Van de 27 nieuwe kerkelijke gebieden zijn er S in India. 5 in Columbia, 4 in Brits West-Afrika en verder 1 in Brits Oost-Afrika, China, Falkland-eilanden, Formosa, Frans Centraal-Afrika. Indo nesië, Congo, Noord-Rhodesia, Oceanië en Zuid-Afrika, Negen kerkelijke gebieden onder de Propaganda Fide weiden in rang ver hoogd. De Apostolische Prefectuur Tai- peh op Formosa werd verheven tot bis dom. Verder werden elders een vicariaat en een prefectuur tot de rang van diocees Nieuwe Duitse ambassadeur Agréinent voor dr Mühlenfeld gevraagd De Westduitse regering heeft het voor nemen dr Hans Muhlenfeld, de fractielei der van de Duitse partij in de Bondsdag, benoemen totambassadeur in Den Haag. Alhoewel ket in Bonn wordt be treurd, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend dat aan de Nederlandse regering om het agrément voor dr Mühlcnfeld is verzocht. Gisteravond is dit inderdaad ge schied. Dr Muhlenfeld is, een der vooraanstaan de figuren in de r„ waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de lei ding van de kleine fractie der Duitse partij oo zich te nemen. De Duitse partij is de kleinste der drie regeringspartijen en een der partijen, die zich erop hebben toegelegd een nieuw po litiek tehuis te worden voor de vroegere nationaal-socialisten. Dr Mühlenfeld be hoort evenwel .tot de conservatieve politici, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Hij is een der oprichters van de Nedersaksische Landspartij, bijgenaamd de Welfenpartïj, omdat vele van haar aan hangers sympathieën hadden met het oude koningshuis van Hannover. Dr Mühlenfeld is 51 jaar oud en geboren Hannoveraan. Vit geteisterd Engeland Plan voor 400 km. lauge „Churchill-dijk" ln het Britse Lagerhuis heeft dc regering Dinsdag harde noten te kraken gekre gen, wijl zij in gebreke zou zijn gebleven, de nodige waterkeringswerken te doen uitvoeren, die de jongste overstromingsramp in OosuEngcIand althans gedeeltelijk hadden kunnen voorkomen. De labourleider Morrison verzocht bij het desbetreffende debat de regering onmiddellijk een rondschrijven van Juni j.l. in te trekken, waarin de ge meentebesturen in het kustgebied werd opgedragen, het werk aan de dij ken te vertragen, teneinde materiaal te besparen. Morrison noemde deze maatregel, gezien de jongste gebeurtenissen, „op zijn minst ongelukkig". De leider van de linkervleugel in de labourpartij, Bevan, beschuldigde de regering er van „de werkzaamheden ter bescherming tegen de zee te hebben gesaboteerd". Dit werk, zo zeide hij, heeft altijd in het middelpunt van de aandacht der vroegere labourregering gestaan. In zijn antwoord verklaarde de mi nister van binnenlandse zaken, Sir Maxwell Fyfe, dat hij de te nemen maatregelen van nabij zal bestuderen. Naar het conservatieve blad „Daily Mail" meldt, is een plan opgesteld voor de aanleg van een vierhonderd kilometer lange dijk, die de gehele Oostkust zal beschermen. Deze dijk, die naar Churchill zal worden ge noemd, zal honderden millioenen ponden kosten. In het gebied aan de Britse Oostkust,- dat in het afgelopen weekeinde werd ge teisterd. is men nu koortsachtig bezig met het herstel van de dijken, aangezien voor dit gebied opnieuw harde wind is voor speld. De Britse autoriteiten hebben Dinsdag te middernacht bekendgemaakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey by de zuidelykc oever van de Theems, als De heer Vrijman biedt excuses aan Mr W. Wendelaar heeft Dinsdag de Eerste Kamer in kennis gesteld van een schrijven van de heer Vrijman, waarin deze de Kamer zijn excuses aanbiedt voor de misleiding, waaraan hij zich jegens dit hoge college heeft schuldig gemaakt. Dit schrijven siert de man, zo voegde de heer Wendelaar hieraan toe. voorgoed verloren moet worden be schouwd. Alle pogingen om dit deel van het eiland terug te winnen zyn gestaakt. Te Kings Lynn werd de toestand op nieuw gevaarlijk, doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Watlington en St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege ochtenduren van vandaag steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Op het eiland Canvey vonden leden van een reddingsploeg een drüvende wieg met een slapende zuigeling van acht we ken. De wieg was blijven hangen aan dc rand van een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. verhoogd. Zeven prefecturen werden vicariaten. In de missiegebieden werden in het af gelopen jaar 49 bisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleders benoemd: 2 aartsbisschoppen, 10 bisschoppen. 17 Apostolische Vicarissen. 10 Apostolische Prefecten. 5 hulpbisschoppen en 5 Apos tolische Administratoren. Van de nieuwbenoemden zijn er 9 of wel 18 pet van inheemse oorsprong. De bisschop van Accra, Goudkust, mgr J. Bowers, is een neger, afkomstig van de Dominicaanse Republiek. Verder in China mgr J. Wan, bisschop van Han- gohow; op Formosa mgr J. Kuo. bisschop van Taipeh; in Japan mgr B. Tamizawa, bisschop van Sapporo; in India mgr M. Arattukulan. bisschop van AUeppy; mgr A. Edezhat, bisschop van Cochin; mgr B. Peres, wijbisschop van Magalore; in de Congo mgr A. Bigirumwami, Apostolisch Vicaris van Nvondo; en in Zuid-Afrika de eerste negerbisschop mgr E. Maba- thana, bisschop van Literc in Basuto- „Miriella" nog steeds niet gesnapt Nieuwe tanker naar Per zie ondenveg Woensdagavond is wederom 'n Italiaanse tankboot de derde sinds de Anglo- Iranian zich uit Perzië moest terugtrek ken uit Genua naar de Perzische golf vertrokken, vrü zeker om olie in te ne men. Het is dc „Recco", een scheepje van 469 ton. Ondertussen is de Miriella nog altyd van Abadan onderweg naar 'n onbekende bestemming en nog altijd niet door de Britten, die met argusogen op de loer liggen, in beslag genomen. Het schip is laatstelijk gesignaleerd niet ver van de Ingang van het Suezkanaal. De vertegenwoordiger van de rederij van de Miriella te Suez, de Britse ..Coaling Cy" deelde mee. dat het schip de laatste dagen eik radiocontact verbroken had, om zo stil mogelijk door het kanaal te kunnen slippen. Men neemt aan, naar men toegaf: dat de Britten het schip niet in Egyptische territoriale wateren zullen aanhouden, omdat dan een Egyptische rechter de zaak te beoordelen zou krijgen. Inmiddels zijn op de vuurtoren van Suez en op New Port-rots speciale wachtposten uitgezetom het schip in de gaten te houden. Het weer kon voor deze wacht posten niet beter zijn: de zee is kalm, er staat geen wind en de maan Is vol. Het vergaan van de „Faustus" Slaat der Nederlanden wil schadevergoeding Naar wy vernemen zal de Staat der Nederlanden dezer dagen de dagvaar ding uitbrengen aan de Paimmeese re- dery, die eigenares is van de „Faustus", die in de nacht van 6 op 7 November jl. in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is vergaan. Het bestuur van dez« rederü bezat twee schepen, waaronder de „Faustus". Het andere schip is in Ja nuari verkocht. De eigenares van deze rederij sehynen Grieken te zyn en wonen in Engeland. De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en het wegwerken van het wrak. LAMPING BOOD GELOOFSBRIEVEN AAN Ambassadeur A. Th. Lamping, de nieu we Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft Woensdag zy'n geloofsbrieven aan president Theodor Heuss aangeboden. bied te voorkomen", verklaarde hij. Uit Londen wordt gemeld, dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken de rap porten over de spanning langs de Israë lisch-Jordaanse grens bestudeert, alvorens te reageren op een Jordaans verzoek om hulp „ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische overschrijdin gen", dat gebaseerd is op het in 1948 ge sloten Brits-Jordaanse verdrag. Groot- Brittannië handhaaft op grond van dit verdrag troepen en een kleine luchtmacht in Jordanië. Ontvangstcentruni in Berg o-Zoom Jongen zag hele gezin verdrinken In het patronaatsgebouw te Bergen op Zoom, waar vluchtelingen na hun aankomst worden verzorgd, alvorens doorgezonden te worden naar Den Bosch, heerst een grote bedrijvigheid. De slachtoffers van de overstroming ontvangen hier kl- ling en eten. terwijl een medische staf de gewonden ver zorgt. Speciale verpleegsters houden zich hier bezig met babies en jonge kinderen. Men beschikt hier ook over een kortegolf ontvang- en zendtoestel, waarmee Scheveningen wordt opge vangen. „Als de mensen hier aankomen", zo vertellen kapelaan Smits en de leider van dc auto-colonne Adema, „zijn ze nog volkomen versuft en wij kunnen bijna geen woorden uit ze krijgen. De meesten verkeren in het onzekere over het lot van hun naaste familie. Woens dagmorgen werd een jongetje van 10 jaar uit Halsteren binnengebracht, die zijn vader, moeder en 7 broertjes en zusjes voor zijn ogen had zien verdrin ken". De mensen zijn dolgelukkig, wan neer ze verder geëvacueerd worden, want zij wensen zover mogelijk weg te zijn van de plaats des onheils. Woensdagmorgen kwam er een echt paar aan, dat drie dagen zonder enigz beschutting op enkele vierkante meters droge grond temidden van de klotsen de golven had doorgebracht. Het was alles kwijt en verkeerde in een toe stand die iedere beschrijving tart. Dank zij vrijgevigheid Inzameling kleding stukken en meubilair stopgezet Het Rode Kruis verzocht ons te mel den: Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzame ling van DEZE goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zet ten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ont vangen is. Wat reeds tot nu toe inge zameld is. zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N. R. K. in ont- gst worden genomen. 'el is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het N. R. K„ Fluwelen Burgwal 19. Den Haag. Het Roode Kruis moge van deze ge legenheid gebruik maken vast een eer ste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. ADOPTIE Vereniging van Nederlandse Ge meenten is bereid ton dienste van de gemeenten alles te doen wat nodig is. De Vereniging ziet op het ogenblik een con crete mogelijkheid, namelyk door bij adoptie van gemeenten de helpende hand te bieden. De leden der vereniging wor den opgewekt aan deze adoptie op grote schaal deel te nemen. Teneinde hierbij zoveel mogelijk te coördineren verzoekt zy de gemeenten, haar bereidheid tot hulp verlening aan getroffen gemeenten aan het bureau der vereniging in Den Haag kenbaar te maken. Ook voor het „uitle nen" van gemeentepersoneel aan getrof fen gemeenten wil de vereniging gaarne haar bemiddeling verlenen. De sport steunt het Rampen-fonds Deens nationale elftal wil komen voetballen Naar wjj vernemen heeft de heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense Voet balbond. een telegram aan Karei I.otsy gezonden, waarin hy uiting geeft aan zyn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Tevens biedt h»| aan een wedstryd in Nederland te spe len ten bate van de slachtoffers. Alle Zondagen tot 15 Maart en alle weekda gen tot de week die 28 Maart eindigt, zyn hiervoor, wat de Deense Voetbal bond betreft, beschikbaar. Maandagavond 9 Februari a.s. wordt oo de Hoky in Den Haag een ijshockeywed- strijd gespeeld tussen HHYC en de Ijsvo gels ten bate van de slachtoffers van le watersnood. Tot datzelfde doel wordi-n door de afd. Noord-Holland van de Ned. Wandelsport Bond op Zaterdag 7 en Zon dag 8 Februari a,s. wandeltochten gehou den. De wedstrijd Ajax-Blauw Wit die Woens dagavond in het Olympisch Stadion zou worden gespeeld is niet doorgegaan. In dien het competitie-program van de KNVB voor Zondag 8 Februari vervalt, zal Ajax-Blauw Wit op die dag in het Olympisch Stadion worden gespeeld. POST VOOR GEëVACUEERDEN Adresvermelding van afzender noodzakelijk De PTT verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële licha men en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. De correspondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan wor den. zal aan de afzenders worden terug gezonden. teneinde deze niet in onzeker heid te laten omtrent het lot van de ver zonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans r.og meer nodig dan anders. PRINS BERNHARD GEINSTALEERD Prins Bernhard ïs gistermiddag in bet ministerie van Binnenlandse Zaken ge ïnstalleerd als voorzitter van het Natio naal Rampenfonds, in tegenwoordigheid van o.a. de ministers Beel.en Van Thiel. Het bestuur van het Nationaal Rampen fonds heeft terstond zyn werkzaamheden aangevangen. PRESIDENT SUKARNO OVER DE RAMP President Sukarno heeft Dinsdag :n Makassar zyn leedwezen met de ramp in Nederland uitgesproken. De president, die op het ogenblik een reis maakt door Celebes en Borneo verklaarde, dat bij de gevoelens van leed en smart het Indone sische volk geen politieke geschillen kent. VERBINDING DORDRECHT-GORINCHEM HERSTELD Van af hedenmorgen acht uur ryden weer voorlopig slechts tijdens dag licht treinen op 't baanvak Dordrecht Baanhoek. De bedoeling is deze trein dienst op een autobusdienst tussen Baan hoek en Gorinchem te doen aansluiten, waarmede de verbinding DordrechtGo rinchem is hersteld. Communisten probeerden liet nog eens Nu interpellatie in hoofd stedelijke raad (Van onze Amsterdamse redactie) Nadat de communist Gortzak gepoogd had in de Tweede Kamer te interpelleren over de hulpverlening van de 'overheid voor de getroffenen in de overstroomde gebieden en hiermede geen succes heeft gehad, heeft hij gisteren nogmaals ge poogd aan het woord te komen, dit keer tijdens het begin van de avondzitting van de Amsterdamse gemeenteraad. Naar aanleiding van de mededelingen die bur gemeester d'Ailly in de raad had gedaan, waarover wij elders in dit blad schrijven, poogde Henk Gortzak twee moties in te dienen. Alle fractievoorzitters, met uit zondering van de heer Seegers (CPN) verzetten zich hier fel tegen. Mr A. d'Ailly gaf de communisten in overweging de moties in te trekken hetgeen zij echter weigerden. De burgemeester stelde toen voor om de beraadslagingen hierover te sluiten omdat hij het een onwaardige methode vond om over dit onderwerp te spreken. Dit voorstel werd aangenomen met 27 tegen 11 (CPN) stemmen. Japan wil Zuid-Sachalin en Koerillen terug Premier Josjida van Japan verklaarde Woensdag dat hy alles in het werk zal stellen om „de terugkeer van Zuid- Sachalin en de andere voormalige Ja panse gebieden" by Japan te bewerkstel ligen. Deze verklaring, welke door de Japanse minister van Buitenlandse Za ken, Okozaki, gesteund werd, heeft te Tokio des te meer verrassing gewekt. JHR LOUDON PLOTSELING OVERLEDEN Grote gapingen in de plaatsenrijen van het gebouw v. K. en W. toonden aan dat de tragische omstandigheden waarin ons land verkeert haar invloed op het concert bezoek deden gelden. Toen we dan ook ons te luisteren zetten naar een Weber-Strauss-programma met in deze omstandigheden volkomen mis plaatste muziek dwaalden onze gedachten voortdurend naar onbestemde gebeurte nissen en achtergronden af. Ook het spel van de piano-solist Theo v. d. Pas kon ons in 't geheel niet tot welke emotie of sen satie bewegen. Nu gebeurde het dat de voorzitter van het Residentie Orkest de avond inleidde met enkele medelingen. Na het uitspre ken van deze woorden woorden van zakelijke aard maar die hem toch diep schenen te roeren speelde het orkest de stereotype Air uit Bach's Suite, voor strijkers. Gedurende dit onder doodse stilte klinkend stuk, dat ondanks z'n ge ijkte waarde steeds opnieuw van een aangrijpende kracht blijkt te zijn, gebeur de er iets in de bestuursloge, dat van noodlottige aard bleek te zijn. Het was ons opgevallen, dat de juist van het podium teruggekeerde voorzitter van het orkest, de heer Jhr Loudon, bijzonder kortademig was. Vergezeld van mevrouw Loudon verliet hij nu. onmiddellijk na het spelen van Bach's herdenkingsmuziek, de zaal. Déze muziek bleek z'n eigen dodenzang geweest te zijn. Men liet echter het concert tot de pauze ongestoord doorgang vinden, zodat eerst daarna de tragische tijding bekend werd. In weinig landgenoten zal het medeleven met de slachtoffers der watersnoodramp wel zulk een overweldigend gevolg heb ben gehad als in de figuur van Jhr Lou don. Jarenlang heeft hij voor de belangen van het muzikale deel van ons cultuur leven op de bres gestaan. Zijn herinne ring zal daarom lang blijven voortleven bij allen die zich vrienden van het ook door zijn toedoen groot geworden orkest van de Residentie mogen noemen. M. MONNIKENDAM. Dr A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechtsweten schappen aan de Leidse universiteit en promoveerde daar in 1927 op het proef schrift „Verdeling van bevoegdheden in enkele middelpunt zoekende samengestel de rechtsgemeenschappen". In 1920 werd hij attaché bij het Nederlandse gezant-1 schap te Londen, in 1922 tweede gezant schapssecretaris te Buenos Aires en later te Washington. In 1926 werd hij benoemd tot eerste gezantschapssecretaris te Ma-, drid, in 1932 gezantsehapsraad en zaakge lastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en vertegenwoordiger van Neder land bij de Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige jaar werd hij secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage in Den Haag als opvol ger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hur- gronje. Sinds eind 1948 was hij voorzitter van het Residentie-orkest. Residentieorkest steunt getroffenen A.s, Zondag zal een herdenkingsconcert voor de watersnoodslachtoffers gehouden worden waarvoor dirigent en orkestleden zich vrijwillig beschikbaar hebben gesteld en waarvan de opbrengst geheel ten goede van genoemd doel zal komen. Het programma is samengesteld uit de Ouverture Cariolan van Beethoven, diens Vioolconcert benevens het Vioolconcert van Brahms, te spelen door de beide con certmeesters van het R.O. Het aangekondigde concert van het Franse Orchestre National zal doorgang vinden gezien de omstandigheid dat de leden en dirigent van dit orkest hun gage geheel ter beschikking hebben gesteld Bovendien zal bij die gelegenheid een schilderstuk van een hedendaags, Frans schilder worden aangeboden. daar een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken on langs verzekerde, dat Japan geen aan spraken zou laten gelden op de, thans Russische, Koerillen en het eveneens Russische Zuid-Sachalin, en ook niet op herziening van het vredesverdrag van San Francisco zou aandringen. In diplomatieke kringen in de Japanse hoofdstad wijst men er op dat de Wes telijke mogendheden de overeenkomst van Potsdam, waarbij schikkingen ten aanzien van genoemde gebieden werden getroffen, als een voorlopige regeling be schouwen, terwijl de Sovjet-Unie te Ken nen heeft gegeven, dat z'y de bepalingen als definitief beschouwt. Men trekt in genoemde kringen een vergelyking tus sen de toestand aan de Duitse oostgrens met de Oder-Neisse-Linie en de positie van de Koerillen en Zuid- Sachalin. Een regenjas voor vijf gulden Bonneljesysleem verboden loterij Ook de Amsterdamse rechtbank, voor wie een directeur van een confectiebedrijf in hoger beroep terecht heeft gestaan, heeft bewezen geacht, dat met de actie van het vorig jaar, waarbij waardebonnen van 5 een rol speelden, de loterijwet is overtre den. In eerste instantie was de directeur, de heer F. W. L. van deze te Amsterdam gevestigde confectie-industrie door de kantonrechter 100 boete opgelegd. In hoger beroep eiste 14 dagen geleden de officier bevestiging. Gisteren uitspraak doende legde de rechtbank de directeur echter een veel lagere boete op 10 of 4 dagen. De reclame-actie werkte als volgt Er werd een groot aantal waardebonnep van 5 onder het kooplustige publiek ver spreid. De ontvanger van zo n bon moest 20 op rekening van de confectie-indus trie storten en ontving daarvoor vier nieu we waardebonnen, die hij onder zijn ken nissen, althans onder het publiek, van de hand moest proberen te doen. Die laat- sten moesten dan op hun beurt 20 slof ten en zodra dit gebeurd was ontving de eerste persoon een regenjas. Zo zou dit kunnen voortgaan. De directeur ontken de ter zitting, dat het systeem het zelfde was ais dat, waarop de kettingbrieven zijn gebaseerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4