MTREK VERWERF U DEZE PRACHTIGE TEGEL Goudswaard heen LAATSTE BERICHTEN RUIM 60 KRANEN WEER AAN HET WERK o Het onderzoek der antibiotica hulpverlening gaat onvermin derd voort Kunstagenda Gebed en Boete PAGINA 2 Dooi-de loop der omstandigheden is de aetie lot hulpverlening, door de Schiedammer.- voor de geteisterde gebieden georganiseerd, op Goudswaard geconcentreerd geworden. Hoewel aanvankelijk ook evacué s uit dit dorp naar Schiedam zouden komen, is dit niet doorgegaan, aangezien Goudswaard nog'niet ontruimd behoefde te worden. at er nog gebeuren, zal, valt thans niet te zeggen, gezien de nieuwe berichten over dijkdoorbraken etc. Goudswaard is dus door Schiedam geadopteerd en onze stad heeft er reeds liet een en ander heengezonden, dat door de burgermeester telefonisch *an onze burgemeester, mr. Peek, gevraagd was. Nadat het besluit was genomen tot adoptie van Goudswaard, hekben B. en overlegd, in hoe verre er ook financieel hulp kon worden geboden. Dit zal eventueel in overleg met Den Haag moeten gebeuren. Intussen blijft daar nog de nood zaak voor bet gemeentebestuur, bij te dragen in de schade, door de bewoners van bet Hoofd, Lek- en Rijnstraat geleden. B. en \V. of bun vertegen woordigers zullen zich zo spoedig mogelijk naar Goudswaard begeven, om zicli er op de hoogte te stellen van de behoeften. OOK AFGELAST Het Carnavalsbal van de Mater Ama- bilisschool, dat gehouden zou worden op 9 Februari a.s. in gebouw Irene, is afgelast. GESLAAGD Geslaagd voor examens stenografie de dames P. M. de Kaper, M. F. L. van Rooyen en P. A. C. Timmerman, allen leerlingen van de R. K. Middelbare Handelsavondschool, alhier. BURGERUJKK STAND Gisteravond is in Schiedam een groot aantal geëvacueerden aangekomen en ondergebracht in Schiedam. Burgemeester J. W. Peek onderhield zich in gebouw Irene met de getroffenen. steld van de goede gang van zaken. En in het gebouw Irene kreeg men enigszins een indruk van de ellende, welke er geleden wordt. We zagen een oude man en een oude vrouw, hand in hand zittend in een hoek. Ze waren naar de zolder van hun woning gevlucht. Toen ze eindelijk uit hun benarde positie ver lost werden en werden weggeroeid, zagen ze hun enige zoon dood in een boom. Wat de hulpverlening betreft, deze is thans in belangrijke mate gecoördineerd. De politie, die zoals we reeds meldden, direct een werkcomité had geformeerd, blijft ingeschakeld, aangezien ze belang rijk werk verricht heeft en nog verrich ten moeh Maar de samenwerking met het Rode Kruis ;s nu afdoende geregeld- Zoals reeds elders werd opgemerkt, is het hulpverlenen sorris een ondankbaar werk- Zo kwam een hulpcolonne in Ab- biïc.broek. om daar te ervaren, dat dit dorp reeds ontruimd was. En men heeft af en toe met pech te kampën gehad. —snaar -«-ech t/t ■en schuit, die op wegr 'eisferde gebieden, kröeg onderweg mo- was haar de ge- torpanne. Maar ook hier werd hulp on. dervonden. Aan de andere kant was het weer een boot met vluchtelingen, die in plaats van naar Schiedam te varen, naar Rotterdam moest worden gesleept, zodat een colonne auto's, pas uit Abbenbroek teruggekeerd, op het Hoofd tevergeefs stond wachten. Intussen kwamen reeds gisteravond verschillende convooien vluchtelingen binnen. Het gebouw Irene was tot ver zamelpunt en doorzendstation ingericht. Daar zorgden helpsters en helpeis van 't Rode Kruis, da: de mensen verkwikt werden met koffie en brood. En van hier uit werden ze naar de adressen gestuurd van mensen, die zich bereid hadden ver klaard. vluchtelingen op *e nemen. Dit gebeurde zowel in Schiedam als in om liggende plaatsen. Ongelofelijk OVERSCHIE RUITERAVOND AFGELAST De Ruiteravond op 12 Februari a.s. is afgelast. Het bestuur van de Schie- ruiters verzoekt dit bekend te maken, ook aan degenen die reeds kaarten had den genomen. SCHIEDAMSE VEEFONDS ONTBONDEN Het in 1905 te Overschie opgerichte Schiedamse Veefonds een fonds des tijds beogende de onderlinge hulpver lening ingeval koeien aan inwendige gebreken bleken te lijden is Woens dag ontbonden, aangezien de huidige regeringsmaatregelen het bestaan van dergelijke fondsen overbodig hebben gemaakt. Bij monde van de voorzitter is wel zeer speciaal dank gebracht aan de heer K. A. Venselaar, die meer dan 25 jaar penningmeester is geweest. Het nog aanwezige saldo is naar rato orv der de leden verdeeld. MAASSLUIS MIDDENSTANDERS STEUNEN RAMPENFONDS De plaatselijke middenstandsvereni- ROTTERDAM Dief uit Alioy'-hallen Kreeg maximumstraf: 6 maanden De 26-jarige timmerman I. v. d. Staal, uit Rotterdam-Zuid, die Maandag in de Ahoy-hallen door de recherche werd aangehouden, omdat men vermoedde, dat hij van de ingezamelde goederen had gestolen, is gisteren reedr GEBOREN: Maxia J. H.. dochter van I gingen kwamen Woensdagavond in ge- M. A. Vallenduuk en H. Peters. OVERLEDEN: C. P. v. Gulik, vr. van A. Valk 85 j.; A. van Waart 75 j. WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Te bevragen bij het Hoofdbureau van Politie tussen 9-12.30 uur en 2-6 uur Grij ze wellen sjaal, zwart mutsje, rode port- monnaie. herenporlemonnaie, auto-reser vewiel, fietstasje. sponsrubber zadeldek. Te bevragen bij de vinders padvinders- riem. E. Zonneveld, Zwartewaalsestr. 57 wit gebreid want, J. v. Rutten, Gem. Rei niging, Buitenhavenweg bruine heren hoed, B. Oosterman. Lekstr. 24aknot grijze wol, J. de Jong, Boerhavelaan 30b bruine hoed, J. v. d. Stoel, Manastraat 7b grijze herenhoed, J. Timmers, Gordonstr. 18a glacé handschoen (R), T. v. Colien- butg, Potgieterstr. 23b koperen hand schoenklem, T. Polderdijk, le Kortland straat 13 grenze herenhoed, H. Zeeman, Leliestraat 49 kindermuts, de Jong, v. Leeuwenho^kstraat 4b grijze herenhoed, A. J. Keldermans, v. Ruijsdaellaan 29b broche, C. Mak, Gasstraat 37 sportport- monnaie inh. 0.79, J. v. d. Sloot, Maas- damsestr. 3 zwarte dgmesportemonnaie, A. van T Hof, Willemskade 45a; bruine he- renportemonaie, J. H. Vendeloo, Zweedse- straat no. 169 kettingarmband, J. C. Hof, Burgemeester van Harenlaan 138cpoe derdoos, Koning, Franklinslraat 13 bruin leren portemonnaie, inh. 10.45, P. Bloe- mendaal, Oosterstraat no. 64 portemon naie, inh. 2.J. Droog. Vlaardingerdijk 115groen militair tasje. C. Christen, Heenvlietsestraat 49 rekenboekje, S. Oos terveen, Boylestraat 13a bruine schoen, G. van Oort, Wattstraat 27a zakmes, B. Tettero, Nieuwstraat 8 nagelknipper, W. Verhoef, Parallelweg, 92 duimstok, M. Bokhorst, Esdoornlaan 11 ring met 4 sleutels, W. Schoenmakers, Villastraat 102. VL AARDIN GEN ZUINIG MET „STOREND" STROOMVERBRUIK! De commissaris van politie te Vlaar- dïngen doet een ernstig beroep op de be woners van de omgeving van de Richard Bolstraat pm stofzuigers cjn andere efe< trische appartSSh zo weinig mogelijk*te gebruiken ,daar de zender, die Sn de i geving is opgesteld en een verbinding onderhoudt met de getroffen gebieden, zeer ernstig door het gebruik van deze apparaten wordt gehinderd. Een 26-jarlge jongeman vertelde, dat hij door zijn ouders was Weggezonden, om een tante t& helpen, die lager wocinde. Hij kwam terup en zag lot zy'n ontzetting dat zijn huis was weggeslagen en zyn ouders verdronken waren. Er bevinden zich thans in en om Schiedam vluchtelingen uii Zierikzee, Goudswaard. Bruinisse, Oude Tonge en andere dorpen. We vermelden nog, dat hedenochtend op het Hoofd het water een stand van 1,88 plus A.P. bereikt had. De Hoofd straat stond toen weer gedeeltelijk onder water, doch er was verder geen gevaar. Katholieke evacues Wij vestigen er de aandacht op, dat ka tholieken, die evacuees willen opnemen zich eveneens moeten melden op de afde-rUi: lingBevolkiDt. Nt,mv,trjat 26. WJ-; „."JV'f; U^:.S? c.-i-.w. melding, dat zij katholieken willen heb- piano .Lantaren, 8 uur: ..Rome n est p:r ben. {dans Rome", (Theatre Hébertot.). ROTTERDAM TQNEKf, EN" MUZIEK Vrijdag 6 Februari combineerde spoedeisende ledenverga dering bijeen, waarin de voorzitter, de heer Johs. van Velden de ramp schet ste, welke ons land en volk treft. Ge lukkig dringt de plicht tot naastenliefde om hulp te bieden. Ook de middenstan ders van Maassluis willen, alhoewel er velen zelf getroffen zijn, niet achter blijven en het bestuur stelde voor een bedrag van 1000 beschikbaar te stel len voor het Nationaal Rampenfonds. Bij de bespreking, die hierop volgde werd gesuggereerd dit bedrag te ver hogen. Bij monde van de heer C. Fille- kes deelde het actie-comité mede het uitgetrokken bedrag voor een ontspan ningsavond eveneens ter beschikking te zullen stellen. Dit bedrag zal door het bestuur van samenwerking tot 500 worden aangevuld, zodat 1500 aan het Nationaal Rampenfonds zal worden overgemaakt. INENTING. burgemeester van Maassluis maakt bekend, dat alle personen, die Maandag en Dinsdag j.l. zijn ingeënt tegen typhus en para-typhus zich voor de 2e injectie moeten melden Woens- dpg 11 Februari a.s. tussen 4 en 7 uur n.m. in het gebouw Zuiddijk 78. EERSTE EVACUé'S IN MAASSLUIS Woensdagavond zijn de eerste evacué's in Maassluis aangekomen. Met twee autobussen werden 80 evacué's, uit Oosterland, op Duiveland, in het Zeemanshuis afgezet. Zij werden op en kele na, die naar familie in andere plaatsen werden vervoerd, in Maassluis ondergebracht. Donderdagmorgen werden de zwaar getroffen mensen, in het voormalige secretarie aan de Zuiddijk, door de af deling van het Ned. Rode Kruis afd. Maassluis, van het allernoodzakelijkste, kleding, schoeisel en dergelijke, voor zien. De mogelijkheid bestaat dat nog meer evacué's zullen arriveren. Op last van de burgemeester dienen alle personen, die als evacué in deze ge meente zijn ondergebracht, zich. ten spoedigste te melden ter gemeentese cretarie. Govert van Wijnkade 30. De secretariats dagelijks geopend van 8.20/tot^^B^ir en van 13.30 tot 17 u/ir. kj troywboekjV) medebreng! PASSAGIERSSCHEPEN Bonare, Amsterdam naar West Indië. 4 op 2380 mijl NO. van. Barbados. Fairsea, Sydney naar Amsterdam, 4 120 mijl O. van Mllta. Groole Beer 4 van Rotterdam te N.York verwacht. Johan van Oldenbameveit. Amsterdam naar Djakarta, paseerdc 5 Malta- Maasdam, Havan» naar N. York. 4 op 280 mijl ZZW- van Kaïp Hatteras. Nieuw Amsterdam 5 van Cristobal te Havana. Oranjestad. Aiisterdam naar Cristobal, passeerde 4 Martinique. Ryndam, N. Yodc naar Rotterdam, Cobh. Veendam. Rotterdam naar N. York, 4 op 52 2 miji'WNW van'Scllly. Zuiderkruis. Kaapstad naar Amsterdam, passeerde 4 Freetown. Oproep van Episcopaat aan Katholiek Nederland Het Hoogw. Episcopaat van Nederland politierechter verschenen om zich te heeft tot de Katholieken de volgende op- erantwoorden. De man kreeg conform roep gericht bü l God. heeft ons volk een zwaar kruis op gelegd. Honderden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizenden lijden bitter en millioe- nen lijden innig mee. Wij buigen in diepe ootmoed ons hoofd voor Gods Heilige Wil en aanbidden Zijn ondoorgrondelijke Voorzienigheid. Zijn Heilige Wil is ons altijd goed en geze gend. Maar dierbare Gelovigen, wij moeten veel meer doen. Ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Wij moeten niet ophouden de goede God te smeken, dat Hij Zich in barmhartige goedheid over ons moge ontfermen en ons de kracht moge geven, om deze zware uren gelovig te dra gen en om in waarachtige broederschap elkander te helpen. Uw bisschoppen doen daarom een heilig beroep op U allen doet boete, verenigt U in gebed en helpt zo goed als gij kunt. Als wij allen op deze wijze in Zijn Naam verzameld zullen zijn in deze droevige da gen, dan zal God in ons midden zijn en dan zal zelfs deze zware beproeving ons dichter bij God brengen. En vergeet dan ook Haar niet, die ons door God werd gegeven als Troosteres dei- bedroefden. Zij is onze Moeder, vooral in de nood en Zij zal ook nu door Haar sme kende almacht tonen, dat Zij tevens oor zaak van onze blijdschap wil zijn. Geheel Christelijk Nederland gaat op Zondag a s., 8 Februari, samen de handen vouwen, Katholieken c-n niet-katholieken, Zorgt. Pnestter en Gelovigen, dat al onze Gelovigen van die dag een bid- en boete dag maken. Wij schrijven aan onze geestelijkheid voor, dat zij te dien einde gepaste regelin gen treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van gezamenlijke aanbidding en Wij smeken al onze Gelovigen om zonder uit zondering mee te bidden en mee te offe ren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en volk. de eis de maximumstraf, waartoe hij kon worden veroordeeld: zes maanden zonder aftrek. „Hoe kom je aan die jas?" had een rechercheur Maandag in de Ahoy'-hallen aan v. d. S. gevraagd. In zijn verbouwe reerdheid had de man toegegeven, dat hij het kledingstuk had weggenomen. Bij onderzoek kwam uit, dat hij thuis nog twee jassen had. Dat er iets niet mee in orde was, bleek wel uit het feit. dat 's mans echtgenote een regenjas had j verstopt. Voor de rechter verklaarde v. d. S., dat hij de jassen had gekregen. Hij zou op hulpverlening zijn uitgegaan en daarbij zyn jas en zijn colbertjasje hebben ver speeld. Een chauffeur zo vertelde bij eerder had hem toon drie jassen ge geven Noch de ambtenaar O. M. noch de poli tierechter namen aan. dat dit verhaal juist was. Het speet de ambtenaar, dat bij geen hogere straf kon eisen. Hij meende, dat het publiek door dit geval moest worden afgeschrikt. De rechter veroordeelde de man conform de eis met het bevel de in beslag genomen goederen aan het Rode Kruis af te dragen. Hij zei i.a., dat de verdachte blij mocht zijn, dat men clementie had gehad en hem niet voor de rechtbank welke een maximum straf van zes jaar had kunnen geven, had gedaagd. KAMERMUZIEK TEN BATE VAN DE SLACHTOFFERS De hoboïst Jaap Stotijn. de fluitist Dirk Alma en de pianist Sas Bunge, die voor Zaterdagavond 1 Februari a s. een ka mermuziekavond in de aula van het Mu seum Boymans hadden georganiseerd hebben, onder de indruk van de ramp die ons land heeft getroffen, spontaan besloten de opbrengst van hun concert af te staan aan het Nationaal Rampen fonds. Het Museum Boymans en de firma Rij ken de Lange hebben eveneens hun medewerking verleend door het belange loos ter beschikking stellen van respec tievelijk zaal en vleugel- WELDADIGHEIDSCONCERT ROTTERDAMS OPERAKOOR Tot leniging van de vreselijke ramp die zovelen landgenoten heeft getroffen, heeft het bestuur van het Operakoor spontaan besloten het concert van 12 Maart a.s. geheel te organiseren als Wel dadigheids-Concert. Dit concert vindt plaats in de Rivièra-Hal. Medewerking" wordt verleend door de Italiaanse tenor Nino Adami en de jonge Poolse bas Ta- deusz Wierzbicki van de Koninklijke Opera te Gent, terwijl met de overige solisten nog wordt onderhandeld. „NET ALS TARCtSILS Een ogenblik concentreerde zien gisl^" ren al het reeds verdoofde leed m Oude Tonge op het drama van de vaandrig der KMA, Polanen, die bij de evacuatie van gewonden cn zieken getroffen werd door de nog draaiende staarlschroef van een helicopter. De voorzitter van de Katholieke Nati onale Bond van de EHBO, afdeling Breda, de heer M. Dekkers verleende de sterven de. toen medische hulp niet baten mocht, nog de eerste geestelijke hulp, later kon de pastoor van Oude Tonge hem nog het Laatste Oliesel toedienen. Toen de pas toor hoorde, dat de EHBO-ers Brabanders waren, kwam hij met het verzoek of zij misschien Ons Heer wilden evacueren. Mèt de brandweer en de koster bereikte men per sloep het altaar, liet daar tot overmaat van ramp de pastoor was dagen en nachten in louw geweest de sleutel van het tabernakel vallen (die met een magneet moest worden opgevist), borg met veel moeite de ciborie met geconsa creerde Hosties cn overhandigde deze aan de twee Brabantse EHBO-ers. de heren Dekkers en zijn cojlega Freijsen uit Gin- neken. Toen begon een tocht, die ze zicht on danks alle schokkende ervaringen der laatste dagen toch heel hun leven zul len herinneren Met de ciborie vol H. Hosties probeer den ze eerst per motorvlet Dintelsas te bereiken, moesten echter terugkeren, stapten over op een snelboot, die ook het stoffelijk overschot van de vaandrig aan boord had, bereikten na een eindeloze tocht via een ander schip en via Dor drecht tenslotte gisteravond laat met hun kostbare Last Rotterdam. „Het was overal donker en in de sneeuwstorm wisten we eerst geen weg", vertelden ze ons. „We hadden namelijk de pastoor beloofd de ciborie naar Breda te brengen. Na veel vragen kregen we tenslotte een kerk in het Westen op, za gen ergens „Una Sancta" op een deur staan en belden daar aan. Een der paters van Una Sancta bezorgde de ciborie toen snel een plaatsje in het tabelnakel „Ik weet zeker", zei de heer Dekkers, „dat mijn zoon nou zeggen zal, dat zijn vader net als Tarcisicus Ons Heer gered heeft Beiden waren vol lof over de uiterst correcte houding, zowel van katholieken als ook speciaal van andersdenkenden, welke hun tijdens deze onvergetelijke tocht was betoond. DOMHOTEL IN UTRECHT BLIJFT BEHOUDEN Nieuwe eigenaresse ..Terminus's moderniseert het Naar wij vernemen, zijn directie en commissarissen van de N.V. Exploitatie I hotel „Terminus" te Den Haag en /~i Utrecht overgegaan tot aankoop van! U6CI1 6V3CUC het Domhotel aan de Catharijnesingel hoek Westerstraat in Utrecht, dat deze i maand in openbare veiling zou komen. De veiling gaat niet door. De heer C. Van regeringswege wordt meege- Larrewijn, die binnen enige tijd de lei- i deeld. dat tot nader order geen evacué's ding zal overnemen, heeft de bedoelingmeer worden ondergebracht in Rotter- het hotel nog deze zomer te modernise-dam. Alle vluchtelingen worden than3 ren en het interieur te verbeteren. i doorgevoerd naar Schiedam, Delft en meer voor Rotterdam Nog ongeveer 50 kranen wachten op plectrische stroom Tengevolge van de overstromingen waren aanvankelijk alle 116 kranen van de Handelsinrichtingen van het Havenbedrijf der gemeente Rotter dam buiten werking. Niet alleen was door het onderlopen der kaden de voeding gestagneerd, doch bovendien was bij sommige kranen de vrij laag hangende rijmotor onklaar geraakt. Reeds gisteren kon weer met 25 van de ruim 60 op het 600-voltsnet aange sloten kranen gewerkt worden. Van daag verkeren zij alle weer in werk bare toestand. Dit geldt eveneens voor de overige i kranen, die zijn aangesloten op het 440- voltsnet. Deze kunnen echter r.iet in j bedrijf worden gesteld, zolang de scha de, welke is aangericht op het onder station Wilhelminakade, dat drie me ter onder water heeft gestaan, niet is hersteld. Daaraan wordt op het ogen blik energiek gewerkt en indien de arbeid aan de kabels gelijke tred houdt met die op het onderstation, zal om streeks Zondag vermoedelijk weer een 440-voltspanning kur.nen worden afge geven. De werkplaats van de Handelsinrich tingen kan thans v/eer op volle capaci teit draaien. Obligatie» Javasche Houthandel Het overkwam inmiddels de organisa toren, dat vijf personen, die zich aanvan kelijk hadden opgegeven, om mensen in huis te nemen, Zj. terugstuurden, omdat ze achteraf besloten hadden, het toch niaar niet te doen Hiertegenover staan inmiddels talloze staaltjes van offervaardigheid. E» wat de actie van op zich zelf opererende vrijwil ligers betreft, een onder leiding van de heer Olte staand hulpexpeditie kreeg on- j derweg motorpanne van de schuit, werd I door de commandant van de „Karei j Doorman" geholpen, ging verder door, raakte ergens in vuil water vast, maar i bereikte ten slotte Zierikzee. Daar wcr- den mensen aan boord genomen en men schakelde nog een schuit in van een schipper, die helemaal uit Lobith wns gekomen, om hulp te verlenen. Negentig getroffenen uit Zierikzee konden in vei ligheid worden gebracht. Verschillende van deze mensen warén met helJoopterès van een wisse dood gereed. Hedenmorgen kwamen ook regel matig transporten binnen, voornamelijk uit de Ahoy-hal te Rotterdam. Toen had men er reeds een drukke nacht achter de rug. Burgemeester Peek, gemeentesecre taris Post en wethouder S3be] hadden zich des nachts reeds op de hoogte ge- ned. vrachtenmarkt ROTTERDAM, 4 Februari 1953. 3 Februari nam.: 1200 ton kolen Haarleni: 350 ton ld. Goes: 200 ton meei Amsterdam; 200 ;on ant'nraclel Middelburg: '.'S ion ieri rakken Goes: 700 ton schilfers Zutfen; 231 en 220 tors ceiUKQse Maastricht. 270 ton copra •.-varen: 1311 cn 914 ton granen vletten: 670 ton koïcn Delf'.. Totaal 25 reizen. Sterdam: 148 1 ton kolen Dén Haag. 12s ton oud Jjzei Alblasstidam; 101 t.m vismeet Maashees: 440 Amsterdam; 75 ton kolen Oud Beljcrland. en 350 ton zinkerts Bude 200 ton meel 420 ton id. T.lburg. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 75ste Jaargang No. 22068 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Ingezonden Mededelingen redactionele li 1 contiac: bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampjoenen (kleine advertentlën) tot 20 v.-bordèn 50 cent. Kik woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend b:j vooruitbetaling. A"<? advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. U kunt (leze fraaie II andtegel verdienen Bij gelegenheid van het 75- jarig jubileum van ons dag blad, hebben wrj de hierbij afgebeelde wandtegel laten maken, uitgevoerd in Delfts blauw, waarop het stadhuis van Schiedam staat afgebeeld. Het wandbord heeft de afme tingen van 13x13 cm. Het is niet in de handel en speciaal voor de „Nieuwe Schiedam- sche Courant" vervaardigd. Op gemakkelijke wijze kun nen onze abonné's deze jubi leum-tegel in hun bezit krij gen. Daarvoor behoeft men niets anders te doen dan de kring van zijn familieleden, vrienden en kennissen eens rond te zien om na te gaan, wie ons blad nog niet leest. Men overtuige dan hem of haar van het nuttige en aan- ülllllillllillllllilllllllllllliilllllll! Een sieraad voor uw huiskamer. De jubi leum-tegel van de Nieuwe Schicdamsche Courant op tvare grootte. Tot 1 April 1953 gemakkelijk te verdienen door iedere ubonné. Sehéaèwmsahe (Swvin><3infc. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt Commissie van vier zal heslissen: tender of uitloting Houders van 3li (5li) pet obligatiën ten laste van de N,V. Vereenigde Javasche Houthandel Mijen zijn Woensdag opnieuw in vergadering bijeen geweest. In behan deling kwam het voorstel, in de jaren 1953/55 geen uitloting a pari te houden, maar de aflossing door inkoop bij tender le doen geschieden. Dit voorstel was in de vorige vergadering als volgt geamen deerd: „De beslissing zal worden opge schort tert de jaarcijfers over 1951 gepu bliceerd zijn en dan wordt bepaald of tot uitloting, dan wel tot tender wordt over gegaan". Ook in deze vergadering werd hierover uitvoerig gediscussieerd. Men werd het tenslotte eens, om uit de aan wezige obligatiehouders een commissie van vier te benoemen die te zijner tijd het jaarverslag zal bestuderen en dan zal bepalen: tender of uitloting. De directie kon geen enkele toezegging doen wanneer het verslag zal verschijnen. Indien dit niet voor 15 December a.s. ge beurt, dient aan de oude aflossingsvoor- waarden, i.e. uitloting a pari, te worden vastgehouden. KEMO CORSET 9,TpCt DIVIDEND De N.V. Kemo Corselfabriek te Amster dam zal voorstellen over het boekjaar 1952 een dividend uit te keren van 9.4 (12) pet, in contanten. Den Haag. Degenen, die in Rotterdam hun wo ning beschikbaar hebben gesteld en nog geen evacué's hebben ontvangen, wordt vriendelijk verzocht hieromtrent niet op te bellen. I Gisteren nog zijn bij de Rivierpolitie 18 grotere en kleinere schepen met 1275 evacué's aangekomen aan het Willems- plein, .de Oosterkade en de Veerhaven arriveerden 12 schepen met 1007 per sonen. GEVANGENEN OFFEREN HUN ROKERTJE De gedetineerden van de strafgevange nis te Schevemngen brachten spontaan van hun cantinegeld 465 voor het Ram penfonds bijeen, dat is ongeveer 2.per man. Deze gift betekent, dat zij voor onge veer twee weken hun rokertje offeren. GELD VOOR RAMPEN FONDS IN EIGEN ZAK De Groningse recherche heeft gearres teerd de 70-jarige D. J. Deze heeft geld, dat hij ophaalde voor het Nationaal Ram penfonds, in eigen zak gestoken. Hij legde een volledige bekentenis af en zal voor de officier van Justitie worden geleid. NIEUWE BONDSRIDDER K.N.V.B. onderscheidt N. G. M. van Wijk Woensdag had te zijnen huize aan de Molenlaan te Rijswijk de huldiging plaats van dc. heer N G. M. van Wijk, die 25 jaar zijn beste krachten heeft gegeven in tal van Commissies voor Lager Voelbal en Katholiek Voetbal, in KNVG-commies- sies en in het diocees Haarlem van de Ned. Kath. Sportbond. Bij monde van hel Bondsbestuurslid dis W. Reyseger, die vergezeld was van de secretaris-penningmeester L. Brunt, is daarbij aan de heer Van Wijk mededeling gedaan van zijn benoeming tot Bonds- ridder van de KNVB., een hoge onder scheiding, welke het Bondsbestuur slechts zelden verleent. Na drs Reyseger schetste ook mr E. G. van Bisselick, die als voorzjjter van de KNVB afd. Den Haag samen met de heren J. H. E'. de Boer en A. M. Dijkman de jubileum-commissie vormde, hel vele werk door de heer Van Wijk verricht, ge volgd door rector A. Grimbergen namens de Landelijke Commissie Voetbal van de Ned. Kath. Sportbond en de heer H. v. d. Heuvel voor de N.K.S. in het bisdom Haarlem. Naast veel hulde voor persoon cn werk waren er ook fraaie geschenken. De heer Van Wijk, die een rustkuur ondergaat en goed vooruitgaat, hoopte in zijn dank woord spoedig weer voor de sport te kunnen werken. gename van een abonnement op onze courant, notere dit abonnement op het bijgevoeg de bestelbiijet en liet werk is geschied: de jubileum-tegel wordt direct en voor altijd uw eigendom. U kunt tot i April 1953 zoveel wandbor den winnen als u nieuwe abonné's aanbrengt.. Aan de slag! bestelbiljet (Geldig t.m. 31 Maart 1953) Aan de Nieuwe Stililedamselio Courant, Dam 18, Schiedam. Ondergetekende, geabonneerd op de Nieuwe Scliledamnohe Courant, geeft hierbij op als nieuwe abonnë op dit blad Naam en voorletters: Straat en hulsnummer: Handtekening van de nieuwe abonnè: dit* zich bereid verklaart het abonnementsgeld tot wederopzegging en bij vooruit betaling te voldoen: per week k 0.47 per maand k f t 2.per kwartaal 3.85 Doorhalen wat niet zo Is. Als beloning voor deze abonnementsopgavc gelieve U mij. zo spoedig mogelijk, het door U beschikbaar gestelde wandbord, uitgevoerd in Delfts blauw, met het stad huis van Schiedam er op afgebeeld toe te zenden. Naam en voorletters van de abonné: Straat en huisnummer: Handtekening van de abonné: Men meldt ons uit Delft: Bij de aanvaarding van hot ambt van gewoon hoogleraar nan de Technische Hogeschool heeft prof W. Berends een rede uitgesproken in de aula, over de ont wikkeling en uilkomsten van blochemischh onderzoek. Daar op de bereiding van voedings- en geneesmiddelen een buitengewoon groot aantal industrieën, in ons land en elders, is gebaseerd, achtte spreker een rechtvaar diging van de plaats voor de biochemie aan de Delftse Hogeschool niet nodig. Veie nuttige resultaten van biochemisch onder zoek zijn het gevolg geweest van zuivere dorst naar wetenschap en het was de be doeling van spreker niet het accent te leg gen op da practische consekwenties, doch veeleer te wijzen op de waarde van academisch research. Spr. kwam tot de conclusie, dat bij alle fundamentele vra gen in de biochemie men zal stuiten op de eiwitten. Sprekende over de anti biotica, wees hij erop, dat penicilline nog onovertroffen is. Verkeerde men aan vankelijk in de veronderstelling, dat anti- biothica niet in grote getale in de natuur voorkomen, thans weet men, dal het aan tal ingelimiteerd is. De practische bruik onderzocht. Met onderzoek naar nieuwe antibiotica is m een koortsachtig tempo uitgevoerd en nog lang niet afgesloten. Zocht men aanvankelijk in planten, bae- l.criën en schimmels, het accent ligt in de laatste Jaren op de actlnomycelen, Aan bacteriën besteedt men vrijwel geen aandacht meer, daar alle hierdoor ge vormde actieve producten een peptide achtige structuur blijken te bezitten. Der gelijke verbindingen zijn steeds bij paren teral toediening giftig gebleken. Funda menteel onderzoek in het gebied van de antibiotica is nog slechts weinig gedaan. Men heeft nog maar enkele vage aan duidingen van de werking van somiplge van deze stoffen. Men veronderstelt uiteraard, dat een antibioticum een be paald enzym in een gevoelige bacterie remt, maar voor sommige antibiotica heeft men een gehele serie enzymen onderzocht, maar slechts weinig gevonden, dat als een plausibele verklaring voor de werking zou kunnen dienen. Het is niet uitgesloten, dat vele antibiotica bun activiteit danken aan het ingrijpen in de syntheses in de leven de cel. Juist dit deel van de celstofwissc- ting is echter nog grotendeels in nevelen baarheid van al deze stoffen ls evenwel gehuld/ Steeds meer krijgt men hét gevoel, tot enkele beperkt. Het fascinerende gé-'dat bij de synthetische processen de bied van deze antibacteriele stoffen is nog nucleineziiren een belangrijke rol spelen, slechts in de breedte en niet in de diepte {waarop Spreker diepér inging.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2