Vergeefse tocht van Franse soldaten naar Flakkee Vele vrijwilligers gaan terug, omdat er nu te veel zijn Getroffenen klagen niet, gespaarden juichen niet De „Piet Hein ingericht als hospitaalschip Vierspelen- kamp heeft eigen plaats Spelden met zwarte koppen Mededelingen betreffende evacuatie enz. Donderdag 5 Februari 1953 7j (Van een onzer verslaggevers) A/b „VONDELINGENPLAAT", Woensdag. Omstreeks 3 uur vanmiddag meerde de veerboot, die de verbinding onder- werden van het kastje naar de muur gestuurd. Wij brachten een kort bezoek aan Willemsstad, dat volkomen geïso leerd In het overstroomde land ligt. Burgemeester Van der Hooft vertel de. dat hij die Zaterdagavond een raar gevoel in zijn maagstreek had gehad en daarom reeds voor midder nacht de mensen uit de omliggende polders had laten waarschuwen Mis- T-. /-x n i i schien was daaraan het geringe aan houdt tussen Noord-Brabant en Goeree en Overflakkee aan tal siacht0ffers te danken. Naast het de steiger van Dintel-Sas. Franse soldaten van het derde ba-1 cafe, tegenover het raadhuis, was een taljon genietroepen stonden, met de stormhelm op het hoofdkracht^a^hefw,te" te verdu- en zwemvesten aan, mannetje naast mannetje op het dek om i ren had gekregen, staat op instorten, aan land te gaan. Ze hadden enkele tientallen kleine landings- ^e,1. Belgische soldatenkerkhof is vol- boten bij zich, die eveneens op het dek van de veerboot stonden opgeladen, Geredden hadden zij niet bij zich. Hun tocht naar het verdronken land van Flakkee was vergeefs geweest. Met gezichten, grauw van moeheid, stonden zij daar aan het dek. Toen klonken korte bevelen. Groep na groep trad aan, nam een van de landingsboten en bracht deze aan land. Korporaal Prud'homme vertelde van vier meter hoog. Toen het water ons, dat zij Maandagavond uit Mézië- hem inhaalde, was de golf tot zijn res Charleville waren vertrokken geluk door de spreiding geslonken Dinsdagavond kwamen zy in Neder- en kwam hij er door. Vele mensen land aan; het bataljon werd in de dachten, dat er mist kwam opzetten! buurt van Roosendaal gelegerd. De In Oudp Tonge en Nieuwe Tonge gehele morgen hadden zij de ooste lijke polders van Flakkee afgezocht met hun boten, Er waren niet veel mensen meer en die er waren, lieten zich niet overtuigen met de Fransen mee te gaan. Nu gingen ze maar er gens in Brabant of Zeeland aan de dijken werken. „We hebben in geen drie nachten geslapen," vertelde korporaal Prud' homme. „Het spijt ons zeer, dat wij niet hebben kunnen helpen. De men sen hier hebben ons bijzonder harte lijk ontvangen en zorgen goed voor ons. Hopelijk zal men ons elders be ter kunnen gebruiken." Hij tikte beleefd aan zijn helm en ging verder met zijn werk. We keken elkaar eens aan. Was er weer iets mis met de organisatie? Een nadere ver klaring hoorden wij van een aantal evacué's, die wij een half uur tevo ren in de Galathese haven, dicht bij Ooltgensplaat, aan boord hadden ge nomen. Eigenlijk geheel toevallig waren we daar verzeild geraakt. Het had in onze bedoeling gelegen naar het eiland Tholen te varen om ons daar op de hoogte te stellen van de toestand. We kregen echter vertra ging en besloten toen op Ooltgens- &laaU aan te houden en daar te pro eren de vluchtelingen te helpen. In de Galathese haven had de storm vloed de landingssteiger ontwricht; deze lag voor een deel in het water, maar door middel van planken kon den wij een verbinding met de wal tot stand brengen. Op de dijk stond een groepje vluchtelingen op een boot te wachten. Verderop langs de dijk naderden er meer, voor het me rendeel oude mensen, vrouwen en kinderen. Een deel wilde naar Din- teloord. een ander deel naar Rotter dam. Een kleine honderd mensen vond een plaatsje op de „Vondelin genplaat". Ze waren afkomstig uit Den Bommel en Achthuizen. Angst voor verdrinkings dood „Er zijn daar niet veel mensen meer," vertelden zij. „de meesten zijn reeds geevacuecrd en alleen de mannen blijven achter om aan de dijken te werken. Wij kunnen ons wel voorstellen, waarom men niet met de Fransen mee wilde gaan. De meeste vluchtelingen willen alleen terug over Middelharnis. Die weg vinden ze veiliger. In de polders bo ven Oude Tónge bevinden zich veel draaikolken. De angst voor de ver drinkingsdood is te groot." En toen kwamen de verhalen los. Deze mensen uit den Bommel en Achthuizen, zij komen er rond voor uit. hebben veel minder meegemaakt dan de bewoners in de meeste an dere dorpen van het eiland. Zij wa ren ook in het geheel niet apathisch, eerder rustig en niet zo dodelijk ver moeid. Wat zij wèl hebben beleefd, is overigens nog erg genoeg. Vloedgolf van vier meter Daar was een man, die drie dagen aan het reddingswerk in Nieuwe Tonge had deelgenomen en toen pas aan zijn vrouw en kinderen kon den ken. die hij naar Den Bommel had gebracht. Hij vond ze terug, gezond. In die rampnacht had hij met zijn auto, die zestig kilometer reed, men sen in veiligheid gebracht. Achter hem aan donderden een vloedgolf Bij Volkshuizen opgeven voor evacué's De Volkshuizen in Rotterdam wil len gaarne de adressen noteren van bewoners uit de verschillende wij ken, die bereid zijn evacué's uit ie noodgebiedcn op te nemen. De adressen van de volkshuizen zijn; Wester Volkshuis, Roemer Vis- scherstr. 18, tel. 37073. Zuider Volks huis, Brink 7, tel. 71151. Charloisse Volkshuis, Katendr.. Lagedijk 450. tel. 70791. Crooswijkse Volkshuis. Van Reynstraat 32. tel. 24926. Katen- drechtse Volkshuis. Tolhuisstraat 27 tel 77259. Ons Huis. Gouvernestraat 133. tel. 31627. Kralingse Volkshuis. Hoflaan 132 tel. 22993 s Medeleven in de sleep dienst Op de sleepboten van L, Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die vrijwel alle op reis zijn. hebben de berichten over de ramp die ons land getroffen heeft, diepe indruk ge maakt. Aan boord van de schepen is terstond -een inzameling gehouden ten bate van het Nationaal Rampen fonds; telegrafisch komen berichten over vrij grote bedragen, die aan boord van de zeeslepers zijn bijeen gebracht. zat men te springen om rubberboten. De vliegtuigen gooiden ze. neer bij Middelharnis. Hulp te laat „De bedoeling is goed." zei iemand, „maar wat kunnen die vliegtuigen eigenlijk voor ons doen? We hebben boten met weinig diepgang nodig of vletten om de mensen uit de polder te halen. Die hadden we Maandag al moeten hebben. Nu komt de hulp veelal te laat." En de dyken? Behalve de grote doorbraken zitten er honderden zwakke plekken in. Praktische boe ren zijn er voor de doorbraken te verdiepen, omdat dan het water uit de polders kan stromen. Het enige risico is. dat diezelfde polders bij hoog water weer vol zullen lopen. Dit risico willen ze nemen. Het wa ter, zo menen zij, moet zo snel mo gelijk worden geloosd. Eerst dan kan het. opruimingswerk krachtdadig worden aangepakt. De polders liggen vol daden en cadavers. Die vormen een ernstig gevaar voor de achterge blevenen, ook al zullen zij tegen ty phus worden ingeënt Rijkswaterstaat schijnt echter niets voor deze dras tische maatregel te voelen. Wie heeft gelijk? Men weet het niet. Overcompleet Twee jonge mannen, een student en een typograaf uit Amsterdam, scheepten zich in Dintel-Sas op de „Vondelingenplaat" in. Ze keerden maar weer terug naar huis, omdat niemand van hun diensten gebruik kon maken. De een had bij Zéven- bergsehoek 60000 jutezakken gelost en was via het overvolle Breda en Zevenbergen in Dintel-Sas terecht gekomen. De ander had zich bij het Rode Kruis gemeld en had geholpen waar hij kon in de Noordwesthoek van Brabant. .Ze waren vol lof over dé hulp, die" de militairen boden, maar er was een overcompleet aan personeel en daarom gingen ze maar terugTwee vrijwilligers uit Rot terdam ondergingen hetzelfde lot. Ze ledig verwoest. Gasbedrijf werkt weer normaal Het Gemeentelijk Gasbedrijf is thans de moeilijkheden geheel te boven en werkt op volle capaciteit. Zondag was de situatie zeer ern stig, aangezien in de nacht alle pro ductiemiddelen waren uitgevallen. De laaggelegen delen van de in stallaties stonden onder water, zelfs de rookkanalen van de ovenbatte rijen waren geheel met water gevuld. Met hulp van de brandweer uit Rotterdam, Bloemendaal en Haarlem is men erin geslaagd het water te verwijderen, zodat Zondag om uur namiddag aan de Keilehaven de productie reeds kon aanvangen, 's Avonds om elf uur waren alle pro ductiemiddelen in bedrijf en thans wordt weer op volle capaciteit ge werkt. Veerdienst Maassluis- Rozenburg gesloten voor particulieren De veerdienst MaassluisRozen burg is tot nader order voor parti culieren gesloten. De dienst fun geert alleen voor officiële instan ties. Lek schip met spek gedicht Vannacht is de motorboot „Spes- Salutis" uit Brielle, met 90 koeien uit Scharredijke in de Parkhaven aangekomen. Het schip was tijdens de reis lek geraakt, waardoor de dieren tot de knieën in het water stonden. Met een hijskraan werden ze op de wal gezet, waarna zij met veeauto's naar twee stallen zijn ver voerd. De brandweer die gealar meerd was om de boot leeg te pom pen, verscheen met een gereed schapswagen en een babyspuit. Men kon evenwel niets uitrichten omdat de bodem van het schip met een dikke laag kaf bedekt was. Met eigen middelen werd het water uit de boot gepompt Het kleine lek werd voorlopig gedicht met een stuk spek. dat slager v. Hal van de Nieu we Binnenweg voor dit doel af stond. Inlichtingen over evacué's Inlichtingen omtrent de verblijf plaats van geëvacueerden kunnen worden verkregen aan de Middel bare Technische School G. J. de Jonghweg 6. waar in de cantine een Informatiebureau is ingericht. Het is telefonisch niet bereikbaar. Belanghebbenden dienen zich aldaar persoonlijk te vervoegen. Bitter verlies en wonderlijke redding drukken eenzelfde stempel op mensen (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. Donderdag „Geld is toch maar slijk," zegt de 42-jarige Frans Koopman uit het gehucht Capelle. Hij verloor zijn 42 koeien, zes paarden, twee tractoren en een personenauto, evenals zijn hofstede. Deze boom van een kerel spraken wij bij de barbier in Zierikzee, die hem met evenveel zorg schoor als toen hij vroeger hier met zijn eigen wagen kwam en. betaalde. Nu was Koopman in een geleende overall en zelfs de drie dubbeltjes voor de kapper bezat hij niet Wel zijn vrouw en de beide meisjes van tien en zes jaar. Daarom zei hij: „Geld is toch maar slijk. We leven nog". We hebben, o.ok andere vluchte lingen gesproken. Nico Flikweert (37 jaar) komt ook uit Capelle. Hij betreurt 26 koeien en drie paarden. Maar ook zijn meisje is er niet meer. Hij is gelaten en rekent ons voor. dat van de 200 inwoners van zijn dorp er 63 dood zijn. als men aanneemt, dat de vermisten, van wie er nu nog niets is vernomen, zyn omgekomen. De 17-jarige A. Hendriksen is met zeven anderen weggedreven op een dak, waaronder de muren wa ren weggeslagen. Hij redde zijn leven door zes uren in een telefoon paal te blijven zitten. Toen het eb werd. zwom hij naar een boerderij, die was blijven staan en vandaar is hij met andere mensen, die er op de bovenverdieping zaten, door de boten weggehaald. De gezinnen Johannes Dorst (man, vrouw en een meisje van een jaarj. Johan Schiettekatte (man. vrouw en vijf kinderen). J. v. d. Weide (man, vrouw en zoon van 17 jaar) en Koos Wastenbrugge. 17 jaar, hebben met hun veertienen op een enkel dak eon etmaal rond gedobberd en zijn allen gered. Maar de moeder, die dr Vleugel Schutter Zondag morgen in de vroegte, toen het water steeg, bij de bevalling hielp, is 's middags met haar kind gestor ven. toen het huis instortte. Wonderbaarlijke reddingen, het verlies van bloedverwanten en het verlies van aards bezit hebben een zelfde stempel gedrukt op al die mensen. Ze zien er bijna allen uit, of ze in vijf dagen tien jaar ouder werden. De getroffenen klagen niet en de gespaarden juichen niet Zij moeten er allen weer bovenop komen en dat zullen de meesten ook wel. En voor de hulp zijn ze dankbaar. Maar overdag praten ze alleen maar over het water en de evacua tie en 's nachts slapen ze niet Collecte in Rotterdam De 200.000 reeds overschreden De opbrengst van de eergisteren gehouden collecte kan nog niet wor den opgegeven. Er zijn 4000 collec tanten op straat geweest, een onge kend hoog aantal. Met de telling komt men eerst hedenavond gereed. Volgens een ruwe schatting zal een bedrag van f 200.000 worden over schreden. De Vierspelenkamp, zoals die al verscheiden jaren door het district Schiedam van de Kon. Ned. Biljart bond wordt georganiseerd, neemt in de biljarterij een geheel eigen plaats in en wellicht is het daaraan toe te schrijven, dat er steeds veel belang stelling voor dit tournooi bestaat. Het zijn niet de kopstukken uit de wedstrijdwereld, die met elkaar de strijd aanbinden en hup krachten meten, doch het eigenaardige is, dat de deelnemers in één ontmoeting vier partijen spelen, namelijk 200 caramboles libre. 150 kader, 30 eén- bandstoten en 20 car driebanden. De spelers moeten een officieel vast gesteld moyenne van 6.00 hebben. Gegadigden, die niet aan die eis vol doen. kunnen dispensatie krijgen van het districtsbestuur om toch uit te komen. Zij spelen dan 150 libre en 100 punten kader terwijl het aantal caramboles één band en drie banden hetzelfde blijft. Voor de wedstrijd, die op Zater dag 14 Februari in Pleinzicht te Schiedam aanvangt en die acht da gen zal duren, meldden zich achttien deelnemers. Negen *'an hen hadden ontheffing van de moyennegrens nodig. Alle spelers zijn ingedeeld in drie groepen var. zes, De winnaar var iedere groep komt in de finale, terwijl de best geplaatste tweede mee in de eind strijd zal uitkomen De finale wordt gehouden op Zaterdag 7 en Zondag 8 Maart. Geen tafeltennis en handbal DEN HAAG. De tafeltennis wedstrijden voor de hoofdklasse en de overgangsklasse van de NTTB, vastgesteld voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari zullen niet doorgaan Ook het Nederlands Handbalver- bond heeft alle wedstrijden voor Za'erdag en Zondag afgelast. Schaaktournooi Boekarest BOEKAREST. De uitslagen van de partyen, gespeeld in de zeven de ronde van het internationaal schaaktournooi te Boekarest, luiden: Smysiov (Rusl Troïanescu 'Roe menië) 1—0; Petrosyan (Rusl.i— Mi- lev (Buig.» 1—0; Tolush (Rusl.)—Fi- lipp tTjs. SI.) 1—0; Spansky (Rusl.)- Saitar (Tsj. SI.) Boleslavsky Rusl.)-Silwa (Polen) afgebr; L. Sza- bo (Hong.)— Stoltz (Zweden) 1—0; Cicocaltea (Roem.)Radulescu (Roe menië) 1—0; Barcza (Hong.)Barda (Noorw.) 1—0; S. Szabo (Roem.) Golombek (Gr.Br.) afgebr.; O'Kelly (Belg Reicher (Roem.) liVi. Slachtoffers helpen slachtoffers DEN HAAG. De opvarenden van het s.s. „Carthage" uit Tunis, dat tijdens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is gewor pen en daar thans muurvast ligt, hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zij hebben Woensdag een geldinzameling gehouden. Overheidspersoneel wil 1 pet. van salaris over Februari afstaan DEN HAAG De centrales van overheidspersoneel (AVOA, Rooms- katholieke Centrale, Protestant. Christelijke Centrale. Ambtenaren- centrale) bevelen het gehele perso neel met grote klem aan te begin nen met op basis van vrijwilligheid één procent van het maandsalaris over Februari of 1 pet. van het salaris over 4 weken af te staan voor de slachtoffers van de ramp. Prinses Wilhelmina stelt particuliere auto ter beschikking DEN HAAG. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft haar particuliere auto, een „Cadillac", ter beschikking gesteld van het ziekenvervoer. De auto is naa- de geteisterde gebieden vertrokken, gevuld met levens middelen. Voor Rampenfonds Denen willen een interlandwedstrijd tegen Ned. elftal (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. De Deense Voetbalbond wil ook zijn bijdrage leveren om de nood in Nederland te helpen lenigen en heeft de KNVB voorgesteld een liefdadig heidswedstrijd tussen Denemarken en Nederland te spelen De KNVB mag zelf de datum bepalen waar op de ontmoeting zal plaa's heb ben. De wedstrijd kan tot 15 Maart op elke gewenste Zondag worden gehouden er. daarna tot 29 Maart op elke willekeurige werkdag. Schaatsenrijders helpen Vrijdag te Sandefjord, later in Oslo Wedstrijden van Woens dag werden uitgesteld TONSBERG Op initiatief van een der bladen uit Osln zou Woensdagavond in het Bisletsta- dion een internationale wedstrijd worden gehouden ten late van de hu lp verlenging In Nederland. De Noorse scbaalsenrij iersbond kon zich echter met rez» wedstrijd, die niet op de kalender vooikwam. niet verenigen. »aarschynlijk gaat hel 20 Februari aoor. De jjsc.ub van Sandefjord nam inmid els het imtia.ief over. Kees Broekman Anton Huiskes, Wim van der Vooit en o.a. Kornei Pa- ,jo. zullen Vr.iuagavond in Sande- tjord rijden. De geheie opbrengst komt ten goede aan de getroffen gebieden in .Nederland. Indien het weer Vrijdagavond gunstig is, wordt er te Sandefjord gerekend met een netto opbrengst van meer dan 10.000 Noorse kro nen Woensdag startten enkele Ne derlandse rijders op tweedaagse wedstrijden te Tongsberg. In het algemeen klassement heeft, Finn Hodt de leiding met Anton Huis kes op de tweede nlaats, Mcnama- ra als derde en Kees Broekman als vierde. De uitslagen luiden: 500 m - 1. Finn Hodt (Noorw.) 43.0 sec i nieuw baanrecord i; 2 Roald Konsmo (Noorw. i 43 7. 3 Mcnamara (VS.) 44 3 4. Anton Huiskes (Ned) 451; 5. Kees Broekman (Ned.) 45.8: 7 Wim van der Voort (Ned 46.2 3000 meter; 1. Kees Broekman 5 min. 08.8 sec.; 2. Anton Huiskes 5.11.8; 3. Finn Hodt 5.13.9; Wim van der Voort werd twaalfde in 5.24.3, Na de eerste dag van de wedstrijden te Tonsberg is de stand; 1 Fin Hodt 95.317 pnt.; 2. Anton Huiskes 97.067 pnt 3 Mcnamara iVS.) 97.117 pnt; 4 Kees Broekman 97.267 pnt 5. Odd Pedersen 99.217 pnt.; Wim van der Voort nam met 100.250 pnt. de achtste plaats in. Gerard Maarse vierde te Drontheim DRONTHEIM. Van tweedaagse schaatswedstrijden te Drontheim, waaraan ook enkele Nederlanders deelnamen, luidt het eindklassement: 1. Haugli 198.776 punten; 2. Offeh- berger 202.290; 3. Stene 202.533; 4. Maarse 204.107; 5. Dahlberg 205.090, 6. Oedegaard 205.177; 7. Van 't Oe ver 205.423; 8. Schuier 206.027; 9. Mannsbarth 207.360; 10. Merenyi 208.776; 11. Vaarvik (Noorw.) 209.290; 12. Hearn 209.710; 13. Loerinc 210.446; 14. De Graaf 213.230 pnt. Cup-voetbal in Engeland LONDEN. De uitslagen van de voetbal-wedstrijden, welke voor de vier de ronde van de F. A. cup werden over gespeeld. lulden Birmingham City- Sheffield United 3—1; Brentford—Aston Villa 12; Luton TownManchester City 5—1: Tottenham Hotspur—Preston North End 10; West Bromwich Albion —Chelsea 00, na verlenging, Laatste partij om schaak titel van Rusland MOSKOU. De zesde en laat ste partij van de tweekamp tussen Botwinnik en Taimanov is na vijf uur afgebroken in een gecompli ceerde stelling, met aan weerszij den 15 stukken op het bord. Botwinnik, die met wit speelde, deed herhaaldelijk pogingen om 'n doorbraak te forceren, maar Tai manov pareerde alle dreigingen. Aan de Parkhaven te Rotterdam meerde gistermiddag om even over halftwee de „Piet Hein". Door het koninklijk echtpaar is het jacht ter beschikking gesteld om ingescha keld te worden bij de redding van de slachtoffers. Het zal dienst doen als hospitaalschip. In Amsterdam is het schip voorzien van een chi rurgische uitrusting. In de salon is een tiental bedden opgeslagen om ernstige zieken of zwaargewonden op te kunnen ne men. Op het divanbed in de slaap hut zijn dekens en bedden opgesta peld. Voorts is het jacht voorzien van een mobilofoon om communi catie met instanties te kunnen on derhouden. Om drie uur gooide men de t rossen los met de opdracht naar Zierikzee te vertrekken. Tito naar Turkije BELGRADO. President Tito van Joego-Slavië zal een bezoek aan Tur kije brengen als de omstandigheden hem zulks veroorloven, zo is te Bel grado meegedeeld. Orgelleerlingen in de Nieuwe Zuiderkerk De orgelklasse van het Rotter damse Toonkunst Conservatorium mag er zeker zijn. Woensdagavond in de Nieuwe Zuiderkerk kwamen 1 leerlingen van Piet van den Kerk- 1 hoff bewijzen, dat er ernstig ge- j werkt wordt en dat er resultaten worden bereikt, die leraar en leer- lingen voldoening kunnen schenken i De voordrachten van werken van Pachelbel Buxtehude en Bach ge tuigden dan ook heel dikwijls van veel technische vaardigheid en ta lent Soms was er w<-l eens een mo ment dat ten gevolge van een ze- kere spanr.ing en nervositeit min of 1 meer onevenwichtig klonk, maar zonder uitzonderin bewezen de executanten talentvolle eigenschap pen 4 bezitten. Na de pauze hoorde men nog een door Ton Kramer zeer goed uitge voerd Koraal van Hendrik Andries- sen en het Allegro Maestoso uit de derde symphome van Louis Verne, dat Jet Dubbelman speelde op een wijze, die veel beloften inhield. Afwisseling m het programma bracht de koorklasse met werkjes van Preatorius en Bach, die een zeer goede uitvoering kregen en een lierling uit de vioolklasse van J- Wulff. die blijkbaar weinig contact met het orgel had. doch niettemin verdienstelijk een Air van Mathe- son voordroeg. H. v. B. door Constance en Givenyth Little Ik wikkelde zorgvuldig, kocht vloeipapier en versiersels, en Doris en ik werkten een paar dagen hard om alles in gereedheid te brengen. Op Woensdag 23 December zag het huis er bijna feestelijk uit. Me vrouw Ballinger was in haar schik omdat alles er duurder uitzag dan het was geweest Ik was ook blij en vond dat ik latente goocheltalenten had getoond Wij hadden die avond bij het eten een goede bui en zaten juist genoegelijk te kletsen toen het eerste telegram arriveerde. Me vrouw Ballinger nam het aan door de telefoon en ik hooi'de aan haar stem. dat iets haar hevig overstuur maakte. Zij kwam aan tafel terug met een tragische allure en ik was ervan overtuigd, dat een van de nichten of neven was gewond. „Slecht nieuws?" vroeg ik, op alles voorbereid. „Ja," Zij liet zich zwaar in haar stoel vallen en staarde dof naar ha?>- koffie.- „Wie?" „Berg." „Ach. wat spijt mij dat." Ik meen de het werkelijk Berg was altijd zo vrolijk, lachend en ondernemend. „Wat wat is er gebeurd?" vroeg ik bang. „Hij brengt een vriend mee." „Hij wat?" hijgde ik. haar aan starend. „Hii brengt een vriend mee. Daar heeft hy beslist niet het recht toe Ik heb nooit gezegd, dat hij dat mocht doen en ik verfoei het." Ze roerde woedend met bet lepeltje in haar kopje. Jones", mopperde ze, „zo'n or dinaire naam," „Jones?", herhaalde ik zwakjes. Ik was nog steeds bezig mijn voor stelling van Berg, voor dood liggend in een ziekenhuisbed te corrigeren. „Bergs vriend heet Richard Jones. Als het mijn naam was, zou ik hem hebben laten veranderen." Ik trok mijn neus op en gaf geen antwoord, ik heet Leigh Smith Zij keek me even aan. „Je kunt wel weer gewoon kijken, m'n beste Ik wéét dat je Smith heet die naam zou Jk ook hebben laten verande- Ze dronk haar koffie op en zette de kop hard neer. „Nu. we hebben meer dan ge noeg slaapkamers. We maken de oorties dan maar wat kleiner, want ik ga er geen eten bij kopen." Ze werd weer wat opgewekter en we gingen naar de zitkamer. Haar moeilijkheden waren echter nog niet ten einde Er volgden nog twee telegrammen vlak na elkaar Het eerste was van Rhynda en kondig de zonder meer aan dat zij ene mevrouw Rosalie Hannahs zou mee brengen. Het tweede berichtte ons dat Amy vergezeld zou zyn door een zekere Donald Tait Mevrouw Ballinger kreeg het biina op haar zenuwen „Ik moet ze telefoneren," zei ze wild, „ik kan al die mensen er on mogelijk bil hebben „De telefoonkosten" zei ik haas tig. „Dat zou meer worden dan het eten, dat u moet bijbestellen." Dat gaf ze tooe en ging toen weer zwaar in haar stoel zitten met wanhoop op het gelaat. Ze zweeg enige tijd en ik be dacht plezierig, dat het leuk zou zijn, wat nieuwe gezichten te zien. Maar ik hield mijn gelaat in een ernstige, wat verdrietige, plooi. Plotseling zei mevrouw Ballin ger; „Ik zal ze allemaal telegrafe ren of brieftelegrammen. zijn die niet goedkoper? Die krijgen ze op tijd." „Dat gaat niet." zei ik wanhopig. „Ze zullen gewoon doen. alsof ze het niet hebben ontvangen. Of ze worden kwaad en komen zelf ook niet. Dan zijn al het eten en de cadeautjes weggegooid geld en het dak zal blijven lekken." Woedend wierp ze mij een vlam mende blik toe en hervatte ver volgens het wanhopige staren. „Luister", zei ik na een ogenblik, „ik heb het allemaal uitgekiend. Geeft u mij vier dollar en negen endertig cent, dan zal ik de extra levensmiddelen en nog drie cadeautjes kopen meer kost het u niet." Ze zei drie keer dat dat niet kon, gaf me toen het geld en kikker de op. De volgende morgen nam ik de bus naar het dorp en gaf vijftien dollar uit. Het verschil paste ik bij van m'n eigen geld, kuste net vaarwel en hoopte dat het feest het waard zou zijn. Ik haastte me naar huis. pakte de drie cadeautjes in en maakte in ijltempo de drie extra slaapkamers gereed. Na een hap lunch maakte ik toilet en genoot er intens van. dat er weer eens iets was om me voor te kleden Ik kwam net op tijd beneden om de eerste gasten te begroeten. Het waren John en Rhvnda Ballinger, Freda Ballinger en Rhynda's vriendin Rosalie Han nahs. Freda kuste haar tante, gaf mi; een hand en ging toen aan de kant staan. De mensen namen zelden notitie van naar. Zij was niet knap. ze kleedde zich niet goed en was een tamelijk kleurloze per soonlijkheid. Toch merkte ik, dat ze deze keer wat zorg aan zichzelf had besteed. Ze droeg een helgroene mantel, een sjaal en handschoenen van oranje wol en een veelkleurige wollen muts waarin echter on gelukkigerwijs blauw overheerste. Rhynda zag er natuurlijk even verzorgd en aantrekkelijk uit als altijd. Zij droeg donker tweed die er duur uitzag en haar kastanje bruin haar onder een opvallende vilten hoed gaf het geheel een ef fectievere toets van kleur, dan Freda's gehele combinatie. Mevrouw Hannahs bleek iemand van even in de veertig, zij kleed de zich druk en veel te jeugdig. Zy bewerkte mevrouw Ballingc-r met de stroopkwast en zei dat het schattig van haar was, een wild vreemde in haar lieve, oude huis te ontvangen. Mevrouw Ballingers glimlach zag er uit alsof haar ge zicht gevallen en bij die gelegen heid gebarsten was. Ze zei stijfjes: „Oh het betekent niets", en wend de zich onmiddellijk tot John, die haar gunsteling was. Hij was een knappe kerel, plezierig en rustig. Hij ging te weinig uit naar Rhyn da's zin. waardoor zij veel met an dere mannen uitging, maar dat scheen John niet te deren In de afgelopen zes maanden hat hij vrijwel het hele huis voor zijn tante gerepareerd en hy was meer dan ooit haar uitverkorene Ik ga- loof dat. liefde voor gereedschap en reparatieklusjes ziin vorm van ont snapping waren Hij scheen dat na zyn zaken veel rustgevender ie vinden dan het sociale leven waar Rhynda belang in stelde Dikwijls verdwijnt hij meteen als hij zijn jas en hoed had afgelegd om aan het werk te gaan. 1. EVACUé'S: Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben ter open bare kennis gebracht dat alle ge- evacueerde personen, die tijdelijk in Rotterdam onderdak hebben gevonden zich voor hun registra tie moeten aanmelden op het Stadhuis (bureau bevolking). Spoedige aanmelding is, vooral ook ten hehoeve van het ver strekken van inlichtingen omtrent de verblijfplaats van de geëva cueerden zeer gewenst. Het bureau bevolking op het stadhuis zal voor dit doel van heden af enige dagen geopend, zyn tot negen uur des avonds. 2. AANVOER EVACUé'S PER SCHIP: Liefst uitsluitend aan de Spido- ponton en ponton Rivierpolitie Parkhaven. 3. VRIJWILLIGERS KUNNEN ZICH MELDEN: a. Grondwerkers: Gewestelijk Ar beidsbureau. Ie Middellandstraat 103. Telefoon 35945. b. Studenten: Rode Kruis, gebouw Unilever, tel. 114400. c- Medische krachten: Gemeente lijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst, telefoon 25000. d. Sorteerders: Rivièrahal, telefoon 40035. 4. AFGIFTE KLEDING: Kleren en alle andere goederen waaronder ook levensmiddelen, kunnen worden afgegeven aan ae Rivièra-hal (Diergaarde), of in overleg met de heer Van der Ploeg te bepalen andere plaatsen. Telefoon 25657. 5. ORGANISATIE INZAMELING: Voor het organiseren van inza melingen van goederen wende men zich tot de U.V.V. (Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Leiding mevrouw Sjollema). Tel. 25657. 6. VERSTREKKING VAN KLEDING ENZ.: Wanneer evacué's in het Ahoy'- gebouw binnenkomen, zal in de eerste nood worden voorzien. Al le overige verstrekkingen geschie den op bonnen van het Rode Kruis, onder overlegging van een bewijs van inschrijving als eva cué. Adres voor verdere verstrek kingen: Gebouw Umeïever, teL 114400. Aanvragen om verdeling van grote partijen goederen naar de getroffen gebieden te richten tot het Rode Kruis, gebouw Unilever, telefoon 114400. Deze partijen kunnen slechts op een verklaring van het Rode Kruis worden afge haald in het Groothandelsgebouw. Voor uitgifte van goederen voor individueel gebruik worden bon nen uitgegeven door hoofdpost Rode Kruis Ahoy'-hal) deze goe deren af te halen: 1. Voor kleding en schoeisel: Con- fectiemag. „De Ster". Mathenes- serlaan 17. (tegenover Museum Boymans) 2. Voor ongeregelde goederen tw. kinderwagens, dekens, bedden, enz. post Rode Kruis, Groot handelsgebouw. 7. ONDERDAK: Opgaven voor het vrijwillig on derbrengen van Evacué's worden uitsluitend in ontvangst genomen door de in alle wyken werkzame comités (voorbeelden Pro Rege, Oudedijk. Kerkgebouw Heyplaat, Schiebroek enz.). 8. AANVRAGEN VERVOER: Aanvragen betreffende perso nen- en goederenvervoer bij de Rijksverkeersinspectie. Leiding: De heer Oster, tel. 35843. 9. FINANCIëLE BIJSTAND: Voor geldelijke noodvoorzienin gen wende men zich tot de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken (de plaats van de hulp- bureaux zal nader worden bekend gemaakt). 10. ONDERDAK HELPERS: Helpers, die in de noodgebieden steun hebben verleend en des avonds in Rotterdam stranden, verwijzen naar het Rode Kruis- gebouw Unilever (onderdak, ben zine, enz.), tel. 114400. 11. Post Stadion is gesloten voor evacué's. 12. Voor voeding voor suikerziekten zal de GG en GD een regeling treffen. 13. Alle overige inlichtingen bij de Centrale Post, Stadhuis, telefoon 111380. Opgaaf voornaamste adressen en telefoonnummers: Stadhuis. Coolsingel, 111380: Rode Kruis. Gebouw Unilever, 114400: Evacuatiebureau, Stadhuis Cool singel. 111380: U.V.V.Eendrachtsweg 17, 25657; Rijksverkeersinspectie. Heem raadssingel 221, 35843; Gewestelijk Arbeidsbureau, le Middellandstr. 103, 35945; Centrale Post Inlichtingen, 111380; Hoofdbureau van Politie, 114000; Gem. Geneeskundige- en Gezond heids-Dienst. 25000; Goederen-depot (aanbieding Ri vièrahal) 40035; Goederen Depot (afgifte Rode Kruis, gebouw Unilever), 114400 Goederenvervoer voor Zeeland De N.S. hebbey, in samenwerking met van Gend Loos, ingaande Donderdag een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stuk goederen van en naar Zeeuws- Vlaanderen. Walcheren en westelijk Zuid-Beveland. Voor deze verbin ding kunnen alleen de volgende goederen ten vervoer worden aan genomen: 1. Levensmiddelen voor mens en dier. 2. Geneesmiddelen. 3. Levensbehoeften, waaronder te verstaan textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pompen, motoren, lichtaggregaten en onderdelen daarvoor voor on middellijke hulpverlening. 4. Zendingen bestemd voor of af komstig van het Roode Kruis, hulp- comité's of andere officiële instel lingen tot hulpverlening. Met vertraging in de doorvoer moet rekening worden gehouden. De geldende leveringstermijnen zijn voor dit vervoer niet van kracht. De fietsjongen P. N. uit de Floret straat reed gisteren, juist op zijn 16e verjaardag, met zijn fiets in het park in een singel. Een agent van politie bracht hem op het droge Op het bureau van de Rivierpolitie werd hij van droge (Wordt vervolgd.) kleren voorzien.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4