Schiedam opent de deuren voor 800 evacué s Zierikzee: In twee dagen evacuatie van 10.000 mensen C J s Gisteravond arriveerden bewoners van Abbenbroek en Schouwen-Duiveland Talloze schepen wachten op de Wester-Schelde ACKNDA Indrukwekkende inzameling van goederen in Vlaardingen Schiedam gaat Goudswaard nu al adopteren Donderdag 5 Februari 1953 Door de stille straten van de stad zijn we vannacht om twee uur terug gekeerd uit het Schiedamse evacuatiecentrum, dat gisteravond toch nog tamelijk onverwachts in gebruik werd genomen. Meer dan tweehonderd slachtoffers van de watersnood, afkomstig van het eiland Putten en Schouwen en Duiveland, hebben we in „Irene" aan de Nieuwe Haven zien arriveren. Zij konden er even op verhaal komen om kort na aankomst al weer op weg te gaan. nu naar hun Schiedamse tehuis dat voorlopig onder dak zal blijven tot nadere beslissingen worden genomen, "t Was een bar droeve stoet die we in een periode van meer dan vijf uur voorbij zagen trekken. Volwassenen en kinderen, zij allen droegen nog duidelijk de e, zo aangrijpende cerrompelende water dat kwam en waaraan niet was te ontkomen In Oosterland bemerkte men er eerst Zondag wat van. Een veehouder ver telde ons hoe een buurman hem kwam waarschuwen voor de dijk doorbraak, waarvan in de vroege morgen van die dag in dit dorp vrij wel nog niets was te bemerken. Men is in het Hollandse en Zeeuwse wa terland vertrouwd met 't altijd blij vende gevaar van het water en wel licht dat daaruit teveel vertrouwe lijkheid voortvloeide? In Oosterland heeft men in ieder geval niet direct de nood beseft. Toen met de tegen Zondagavond komende vloed het water op het. eiland naar het Oosten voortstuwde, werden de bewoners nog betrekkelijk verrast, "t Ging alle maal nog zo snel dat er vaak geen kans was het vee los te snijden in de stallen, waar het nu onder de ogen van hen die er dagelijks mee omgin gen. een bange dood tegemoet ging ..Meneer als ik daar nog aan denk." zegt een van de mensen met tranen in de ogen. Zijn paard kon hij nog naar een hogere plek brengen, een eind van de boerderij vandaan Toen I het water begon te rijzen keerde het I beest terug en begon om het huis te zwemmen en tegen de deuren te rammen. Zevenmaal zou het nog rondgaan, voor het voorgoed onder water verdween I Duizenden cadavers van vee. snel i in ontbinding overgaand, drijven tus- j sen en in de woningen en bedrijfs- DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2116 Na een paar uur zet Bill zijn onderzoe kingstocht voort De bark zeilt nog steeds lang zaam voort onder klein zeil. Op de brug is het roer onbemand. De eer ste stuurman heeft ken nelijk tot het laatst ge poogd het schip in zijn koers te houden en is tenslotte ook neergeval len. Wat moet Bill be ginnen? Hij voelt zich nu weer volkomen fit. maar hij kan in zijn een tje onmogelijk het grote schip een haven binnen brengen. Trouwens, hij weet absoluut, niet waar hij zich bevindt en van na vigatie heeft hij geen tafel. „Goddank, jongen, dat jij tenminste nog verstand. Ziin enige hoop is. dat vandaag of mor- i komt uit de hut van de kapitein Bill holt gen een ander sehin aan de horizon opdoemt. heerf rukt de deur open en ja. de kapitein leeft leeft.zegt hij, „maar wat moet er van ons wor- Maar dan hoort Bill opeens een menselijke nog. Maar hij zit ziek en wanhopig achter zijn aen?' stem! Is hij dan toch niet alleen? Het geluid 1 sporen van bange herinnering en zorg om een toekomst die op dit moment gebouwen of spoelen aan tegen de voor de meesten geen enkele zekerheid biedt. Aangevoerd met twee autobussen kwamen de eerste evacué's via de Ahoy'hal in Rotterdam naar de Nieuwe Haven, waar ze zwijgend werden uitgeladen en zwijgend naar binnen stapten. Zoals ze in Abben broek overhaast in de auto hadden moeten gaan omdat het nu dubbel gevreesde water het dorp dreigde te overspoelen, zo arriveerden ze nu in Schiedam, niet veel meer meenemend dan er in een hand te dragen viel. Veel handen, in het begin zelfs even teveel, werden toegestoken om de Abbenbroekers neer te zetten en een kop koffie aan te dragen. Het waren hoofdzakelijk mannen die we zagen. Hun vrouwen en kinde ren waren meestal reeds eerder weggezonden in verband met de dreigende toestand van het water. ..We hadden er nog wel kunnen blijven, maar het werd bar gevaar lijk in verband met het opkomende tij. Vooral omdat er weer sprake was van een springvloed, hebben ze ons laten vertrekken." zo vertelde ons een hunner. Waar z'n vee was, hebben we gevraagd aan deze boer. die z'n bedrijf wel in het water zag komen te staan, maar die toch allé tijd had om het in veiligheid te brengen. De koeien bleken in Hil- legom op stal te staan. In Abben broek had de familie naast de meeste persoonlijke bezittingen ook nog een aantal varkens moeten ach terlaten. Wat ermee gaat gebeuren? Niemand die het nu weet, de eige naar zelf wel het minst. Met het verwerken van de eer ste van de in totaal 212 evacué's die Woensdagnacht arriveerden, moest ook al direct de ziekenzaal, provi sorisch ingericht met een kleine dertig bedden, in gebruik worden genomen Een vrouw uit de omgeving van Middelharnis, die voor deze dag haar wóonplaats vrijwel nog nim mer had verlaten en het. gebruik van een autobus zelfs niet kende, bleek physiek zo geschokt dat drin gende rust geboden was. Met. haar reisden een oude vader en een broer, die ook geen weet had van Wat men Tentoonstelling: 30 Januari16 Februari. Stede lijk Museum, da. 105, Zo. 25 uur: 100 Prenten van Wout v. Heusden. Toneel: 5 Februari. Passage-theater, 8 u: Schied. Kunstkring Ned. Come- die brengt: „U spreekt met Uw moordenaar". Films: Monopole. Da. 2, 7, 9 uur: Dossier 212 van Tokio (14 jr.). Eerste paal R.K. ULO-seliool Wethouder Sabel heeft in het noor delijk deel van de polder Nieuw'.and rog voorbij de in aanbouw zijnde Technische School, de eerste paal ge heid voor een achtklassige ULO- school, die daar voor rekening van de St Willebrordusstichting wordt ge bouwd De school, die werd ontwor- Sen door het architectenbureau De ongh—Taen—Nix te Rotterdam, zal ook de beschikking hebben over een physica-lokaal terwijl ruimte voor een gymnastieklokaal gereserveerd blijft. Er wordt naar gestreefd de nieuwe school met September gereed te hehben. De ULO-school gaat een onderdeel uitmaken van het R.K. Centrum, dat op deze plaats ook nog de beschik king krijgt over twee lagere scholen, een huishoud- en industrieschool voor meisjes, een V.L.O.-school, een parochiehuis en een kerk. In het mid den van- het complex is plaats voor twee speelterreinen. Burgerlijke Stand Geboren: Maria J. H. d. v. M. A. Vallenduuk en H. Peters. Overleden: C P. v. Gulik. 85 j vr. van A. Valk. A. var. Waart 75 j. RF.PKTITIE EN FEESTAVOND VAN „GEMENGD KOOR" Van de zijde van het bestuur ver zoekt men ons mede te delen dat de repetitie van het Gemengd Koor op ?'ianriag a s. niet zal doorgaan. Ook de feestavond die op 13 Februari zou worden gehouden, is uitgesteld. de verblijfplaats van zijn eerder geëvacueerd gezin. Terwijl daarbinnen de kopjes kof fie met iets erbij werden rondge- dijk. Dezelfde veehouder vertelt van een varken dat op een mesthoop klom. er enkele dagen mee bleef ronddrijven en toen zo aan het wroe ten ging dat hij zijn enige beveiliging uri,ereSede„ei8S"apdc!déVavCrr-! ver,oo, z'n eigen boerden, m«„- raden enkele hoognodige kleding-J de men de voltallige veestapel reeds clnlflf„n 1lit7nrht urne rto chof van innn nieinvnn wrtrt stukken uitzocht, was de chef van het Bureau Bevolking, de heer Van Oudenhoven, met zijn staf bezig de nodige formulieren in te vullen, j Waren deze gereed, dan duurde het meestal niet zo erg lang. of de auto 1 reed voor om de gasten naar een i van de dezer dagen spontaan opge geven adressen te brengen. Bij dit vervoer hadden ook tal rijke stadgenoten zich ingezet. Zij zorgden voor een perfecte regeling die de afwikkeling van de zaken in i het evacuatiecentrum zeer ten goe- j de kwam. Boot uit Schouwen- Duiveland verdronken, toen gisteren nog 'n var ken in doodsnood z'n snuit door het dak van de boerderij werkte, zich door het gat werkte, maar daarmee z'n leven niet kon redden. 't Leed. diep leed, van mens en dier. waarmee we worden geconfron teerd Vaak heeft men het alles nog nauwelijks kunnen verwerken. Baby's en kinderen kijken ver dwaasd om zich heen of zetten het op een krijsen in de voor hen vooral zo vreemde omgeving, die met vrien delijke woorden poogt binnen te dringen in hun wereld Ergens zitten twee oude mensen die eerst hun zol der niet hadden willen verlaten om dat hun zoon van huis was en die Een aantal Schiedammers trok en kele dagen geleden op hulpverle ning uit. De bedoeling was een boot te charteren, doch dit misluk- te. Men liet. zich er echter niet door later. blJ het wegvaren hadden moe- afschrikken en zocht nieuwe moge- j ten zien hoe deze dood in een boom lijkheden bij welk pogen zelfs de I hing. De boot was doorgegaan zonder commandant van de „Karei Door- i man" werd ingeschakeld Het resul- te st°PPen taat van alles was de terugkeer DE STROOM GAAT DOOR met een boot vol evacue s in de j richting Rotterdam. I Vanmorgen vroeg konden in Ire- Ook deze groep van ca negentig j ne alweer evacué's worden ont- mensen, nog erger getroffen dan die vangen. In de loop van de och- ya„ het eiland Putton, kwmi in d werden meCr d8„ 120 pefs0_ a,.,ew,ehtdeïï van alles jlerool: nen ondergebracht Het Staal- den het. evacutiecentrum zag betre- aantal evacues in Schiedam zal den. zal het niet licht vergeten. In 1 hiermee circa 800 zijn geworden wat lakens, een deken en soms een Er bevinden zich in Kethel mo- oude koffer voerde men het gered- menteel 285. terwijl bij familie en de met zich mee. In Oosterland. kennissen buiten het evacuatie- plaatsen hun eiland hadden" zij "niets "n^n'^nTlaTts hSb^aerondan meer te vinden. Eerst in de nehtend-Plaa,s "*bbcn gevonden, uren vaak van de zolder van hun Vanmorgen is een vrouw, die woning gehaald, waren zij in boten gisteravond irt een ziekenzaaltje geladen die hen naar Zierikzee was opgenomen, voor nadere ob- brachten, waar de „Koningin Wilhel- servatie. naar het Gemeentezie- mina" wachtte voor 't verdere trans- kenhuis gebracht, waar men op port Eén van de vrouwen d» we aile eventualiteiten voldoende is zagen binnenkomen, had niets anders Vr,nrhp,-Piri in haar armen dan een kleedje dat zij •- ,,wn,..h(;nd d]at waarschijnlijk zelf knoopte 'ag in de verwachting, dat Er was even tijd om te informeren I 111 Qe loop van hedenmiddag nog naar de trieste ervaringen van de j meer groepen vanuit de Ahoy'hal laatste dagen. En weer is het hetzelf- 1 naar Schiedam zouden komen Voorlopig geen evacues Nadat men in Vlaardingen Dins dag een collecte heeft gehouden, zamelde men gisteren kleding, schoeisel, meubilair en dekking in. Om negen uur 's morgens startten niet minder dan ruim vijftig auto's met daaromheen vele dames en schoolkinderen. Het resultaat van deze inzameling is indrukwekkend. In tegenstelling tot gisteren lopen de geruchten, deelde men ons van morgen van officiële zijde mede, dat evacué's voorlopig niet te verwach ten zyn. De inzameling van goederen is hier in Vlaardingen een zeer groot succes geworden! Het was ontroe rend te zien hoe de tientallen vrachtauto's, afgeladen met alle mo gelijke soorten artikelen, zich naar de pakhuizen begaven, waar tien tallen dames klaar stonden om de goederen te sorteren Er waren hele rijen kinderwagens, stapels schoenen, hele ameublementen, her gen babykleertjes en kleding voor ouderen. Er waren kleren, die totaal versleten waren, maar deze vorm den toch niet het grootste deel. Over het algemeen waren de ge schonken goederen van goede kwa liteit. Er waren ook bontmantels bij. De jeugd heeft bij de inza meling' uitstekende diensten bewe zen. Op verschillende plaatsen morgen geen verandering gekomen. Wel worden bij het gemeentebe stuur voortdurend inlichtingen ge vraagd omtrent personen, die als gevolg van de watersnood van huis en haard zijn verdreven. Teneinde aan dergelijke verzoeken te kunnen voldoen, is het noodzakelijk, dat het gemeentebestuur beschikt over de gegevens van hen, die er in geslaagd zijn in deze gemeente huis vesting te vekrijgen. Het is om deze redenen, dat het gemeentebestuur een dringe.nd beroep doet op allen, die als evacué in deze gemeente verblijven, zich zo spoedig mogelijk aan te melden op de secretarie, af deling Bevolking. Markt 17. te Vlaardingen. Degenen, die geëva- cueerden in hun huis hebben opge nomen worden verzocht er aan mee te werken, dat aan dit verzoek gevolg wordt gegeven. Nutsspaarbank in Januari Ingelegd in 8310 posten 500.634.40; terugbet. in 2983 posten 358 521,52. Meer ingelegd dan terugbetaald 142.162,88, Gespaard met spaarbus- jes in 350 ledigingen f 5.733,29 en in de stad stopten de auto's en de 400 posten door jeugdspaarders jeugd zwermde uit in de straten, "j die in bepaalde wijken waren inge deeld. De goederen werden in grote kisten gestopt en zo zag men in Vlaardingen kans in enkele uren tijd vele tonnen goederen in te zamelen. Hel ziet er naar uit. dat er voor lopig geen evacué's in Vlaardingen zullen komen Gisteren werd de be volking per circulaire verzocht zich op te geven, wanneer men een of 13.000.—. Betaald voor inleggers aan belastingen in 580 posten f 22.101.40. Aantal nieuwe rekenin gen in Januari 59. Per 1 Februari verschuldigd aan 13.516 inleggers 5.287.888, VDL-Excelsior uitgesteld In verband met de ontstellende be richten over de watersnood op de acué's kon herbergen en eiland heeft het bestuur van Excel- kerken werden ontvangstcentra sior gemeend, de wedstrijd VDL (Van een onzer verslaggevers) SCHOUWEN EN DUIVELAND, Woensdagavond. Toen ik gisteravond met een rijnaak Zierikzee verliet, scheen hét zeer zwaar getroffen eiland Schouwen en Duiveland in staat van oorlog te verkeren. Bussen en vrachtauto's brachten duizenden ouden van dagen en kinderen naar de haven. Een oude man meldde zich bij een luitenant van de Koninklijke Marine met een zakje appelen in zijn hand. „Hier ben ik", zei hij. Inderdaad, hier waren zij. De inwoners van Zierikzee, Serooskerke en Brouwershaven, twintigduizend mensen, bijeen gedrongen op een klein duingebied rond Haamstede en in een deel van het stadje Zierikzee. Op de paar vierkante kilometer, welke de zee heeft overgelaten van Zierikzee, „huizen" twee duizend mensen meer, dan vroeger de hele stad herbergde. Burgemeester Schuurbeque-Boeye wil in twee dagen ten minste tienduizend personen evacueren. Het kleine haventje van Zierikzee ligt stampvol schepen, rijnaken, botters, schokkers, loggers, ple zierboten, een veerpont, motorsloepen, de „Prince Charles" van de Britse Marine. Op de Oosterschelde dansen in het duis ter tientallen lichten van schepen, die wachten om binnen te kunnen lopen. Twee jongens brachten een zoek licht mee. Verder, behalve de be manning. Scheveningse vissers, die gingen kijken of men in Zeeland stevige knuisten kon gebruiken. Op de Oosterschelde zoeken we contact met het kabelschip „Pool ster", welk schip als contactschip dienst doet. „Voorlopig voor anker gaan," luidt het consigne. „Doktoren en andere helpers overstappen op een schokker". We stappen over. De loods laveert ons binnen. Ttvintig gaten Links en rechts stroomt het water in tomeloze vaart door de twintig of misschien dertig gaten in de dijken de haven in. Het is laag water. Negen uur later golfde het water weer door de gaten de pol ders in. Een dertigtal mannen tracht drie grote gaten vlak naast elkaar te dichten. Tot hun middel staan zij in het bruisende water en heien palen. Als deze herstelling lukt. blijven er nóg twintig of dertig De schokker loopt vast. Een sleepboot uit Sliedrecht trekt ons Ik kwam tot voor de Oosterschel de met de Scheveningse logger Sch. 79, de „Wassenaar", convooileider van een aantal schepen in dienst van het Rode Kruis en geladen met levensmiddelen en kleding Die nacht was de Noordzee voor Zee land druk als een grote verkeers weg rond het etensuur. Honderden groene, rode en witte lichten repten zich in de richting van de Ooster en Westerschelde, Hulp. hoe dan ook. Maar de Schelde is gevaarlijk. Vastlopen staat gelijk met de on dergang van het schip. Diep in de nacht kwam bij boei HK 5 een loods aan boord. Voor de Ooster schelde werd het anker uitgewor pen. De haven van Zierikzee was vol. Achter en naast de Sch. 79 schommelden botters en schokkers uit Katwijk en Urk. Achtti'n man kon de Sch. 79 hebben. Er waren er vijf en dertig aan boord. Dokter Frazer uit Delft had zijn praktijk achtergelaten, zijn voorraad penicilline en wat instru menten gepakt en was naar Sche- veningen gekomen. De semi-arts De Jong uit Den Haag deed hetzelfde. er af. Dan Zierikzee. Kreunend en krimpend van de slag. Hele straten omgewoeld. Diepe voren onder scheefgezakte huizen. Onder water staande kelders. Een amphibievaar- tuig, een tros marinemannen met zwemvesten om. hangt er aan, Bo venop een oranje rubberboot. Auto's van een wasserij en een kolenhan del. een rode krulsvlag over de neus, brengen zieken naar een poli- tieboot. Evacuatie. Een zoon brengt zijn oude vader op een handkar. De burgemeester beveelt Een man met een bel loopt de. rest van Zierikzee rond. „De burge meester beveelt in verband met een nieuwe Noord-Wester storm de directe evacuatie van de stad." Een vrouw barst in snikken uit. Een bakker blijft doorgaan zandzakken voor zjjn huis te leggen. Hij wil blijven. Zo zijn Zeeuwen. Blijf bij je land. dan zie je tenminste wat er mee gebeurt De Britse helicopters, welke zijn ingezet voor Schouwen en Duive land doen waarlijk groots werk. De toestellen landen op een veld van veertig vierkante meter naast de molen. Een hemd aan een molen wiek geeft de windrichting aan. Men schat het aantal geredden door helicopters deze dag alleen al op vijfhonderd. Door en door ver kleumde kinderen met een versufte moeder komen van een brok dijk op Tholen. De waarnemers in de helicopters, die haken nauwkeurig naar een dak mikken, denken niet aan slaap. „It 's awful", zegt een Engelse piloot en hij beschrijft de honderden kleine stipjes op een duintop of op een dak, die hunke rend naar hen zwaaien. Sommigen zitten apathisch vastgeklemd aan hun laatste bezit, dat zij onder zich ten onder voelen gaan. De boerde rijen worden systematisch door het golvende water ondermijnd. Een van de hefschroefvliegtuigen heeft de bekleding van de staart in de wind verloren. Het toestel stijgt toch op De piloot haalt alleen maar zijn schouders op, als omstanders hém op de schade wijzen. Rode Kruis legde het eerste contact In een Woensdagmiddag gehou den vergadering hebben B. en W besloten de gemeente Goudswaard in Beijerland te adopteren. Dit be sluit is voortgekomen uit het al gemene streven van gemeenten in Nederland om de zorg op zich te nemen voor plaatsen in het getrof- fén gebied. Tijdens de hulpactie heeft het Schiedamse Rode Kruis vooral reeds contact gehad met Gouds waard Colonnes waren er werk zaam. Ook zijn enkele schepen met gevraagde goederen derwaarts ge gaan. Gistermiddag is opnieuw een boot van de Havendiensten uitge rust. die vanmorgen vroeg naar Goudswaard vertrok. Onder andere was gevraagd om kleding en bed- degoed. Ook gummihandschoenen zijn verzonden, om dienst te doen by het opruimen van de aanwezige cadavers De gemeente Goudswaard die 1400 inwoners telt. is per boot via Oude Maas en Spui in nog geen drie uur bereikbaar. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur zich zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van de toestand Daarnaast wordt vooral gedacht aan het leveren van technische bijstand. Dat Schiedam geen grotere ge meente heeft geadopteerd vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het gemeentebestuur ook de zorg heeft voor schade in het eigen ge bied. Naar wij vernemén zal men zo- ingericht. Toch. daar men ons gis teravond meedeelde is er in Vlaar dingen het stellige bericht, ontvan gen. dat er geen evacué's zullen komen. In deze toestand was van- Excelsior, die Zaterdag reeds zou worden gespeeld ten bate van het Nationaal Rampenfonds, te moeten uitstellen tot over een of twee weken. Bedden en dekens dringend nodig De inzameling van kleding e.d. is voorlopig stopgezet. Dit geldt echter niet voor dekens, bedden en babykleding. waaraan nog een grote behoefte bestaat. Het is gebleken, dat talrijke op gegeven adressen zelf niet over voldnende legering beschikken. Ook het Rode Kruis kan echter in zeer beperkte mate bijspringen. Het Bureau Bevolking acht het wel gewenst.dat men zich alleen voor huisvesting van evacué's op geeft. wanneer voldoende bedden en dekens aanwezig zijn. veel mogelijk tegemoet willen ko men m de schade, die o.a. aan het Hoofd is geleden Welk bedrag hiermede gemoeid zal zijn. is nog niet bij benadering te zeggen. Droeve ervaring Het onderbrengen van de hon derden evacué's is tamelijk vlot in zijn werk gegaan, maar toch niet zonder dat nog weer enkele te leurstellingen moesten worden ge boekt. Zo kon het vannacht niet minder dan zes maal voorkomen, dat evacué's bij het wegbrengen op de aangegeven adressen te ho ren kregen, dat het op dat moment „erg moeilijk" was. Zonder be zwaar zond men de mensen terug! Gelukkig beschikt, men in Irene over voldoende adressenmateriaal om toch een oplossing te vinden, maar 't hoeft hier niet te worden gezegd hoe een dergelijke houding wordt afgekeurd. In enkele geval len betrof het hier woningen, die zelfs ruimte boden voor een meer voud van het aantal mensen, dan waarvoor men zich had opgege ven. Ook bij de aanbieding van huisvesting heeft men bij het bu reau Bevolking wonderlijke erva ringen opgedaan. Zo kreeg men bijvoorbeeld te horen, dat men veel prijs zou stellen op „eerlijke mensen" Een Schiedammer maak te het zelfs zo bont, dat hij wel een baby op wilde nemen mits het van Hervormde huize was. In verband met het gebeurde van vannacht verzoekt het Bureau Bevolking degenen, die achteraf huisvesting toch minder gewenst zouden achten, dit ogenblikkelijk op te geven in de Nieuwstraat, tel. 69051. Ook aanmelding van nieu we adressen kan aldaar plaats vinden, Men dient hiervoor niet meer naar het politiebureau te gaan. Nationale Reserve stond aan de dijk Tachtig manschappen van de Na tionale Reserve m Schiedam heb ben zich Maandag onmiddellijk voor de werkzaamheden ter versteviging van de Pendrechtsedijk aangemeld. Een dag en een nacht heeft men hier zijn krachten gegeven. Vier manschappen bleven achter om de wacht te houden. ten minste geen storm opsteekt. Het weerbericht is slecht. Sneeuw en hagelbuien, storm uit het Noord westen. Een van de weinige dijken, welke totnogtoe heeft standgehou den, ligt tussen Zierikzee en Brou wershaven. Ja. deze dijk is nog in tact, maar vraag niet hoe. Scheu ren en verzakkingen, dreigende doorbraken op verscheidene plaat sen. Als deze dijk breekt, is het met Schouwen en Duiveland gedaar.. Het aantal doden bedraagt alleen in Zierikzee al vijftien. Van talrijke alleenwonende gezinnen op boeren hofsteden heeft niemand iets meer Geen gas Aan de haven ontmoeten wij de heer Kleijn. technisch ambtenaar bij de Gasstichting in Den Haag. Met een Beechcraft is hij direct toen Zierikzee om een gasdeskundige verzocht. van IJper.burg naar Woensdrecht gevlogen. Een helicop ter zette hem bij de molen neer. „De gashouder staat in het water, de fabriek is voor een deel ondergelo pen. Voor reparatie zou een wee* nodig zijn. Twintig mannen zouden er aan moeten werken. Dan nog is het de vraag of we de nodige hulpmid delen hier spoedig kunnen krijgen". De heer Kleijn schudt zijn hoofd. „Nee", zegt hij. „dat komt niet voor elkaar". De Grachtwal kan ik slechts een honderd meters aflopen. Ook de dijken aan de Noordzijde van het eiland zijn bezweken. Een on afzienbare watervlakte strekt zich voor mij uit. Hier en daar steekt een dak van een boerderij boven het ater uit. In de domineeswoning, aan de rand van het water, zitten een vijftiental mensen om de tafel. Zij zeggen niet veel. Wat is er nog te zeggen? Iedere inwoner van Zie rikzee denkt hetzelfde, maar zij kij ken mij boos aan, als ik de nood lottige vraag stel. „Zal Zierikzee behouden blijven of zal het van de landkaart worden weggevaagd?" Eén storm en de nog resterende dijken zullen het ongetwijfeld be- feven. In de noodlottige nacht van aterdag op Zondag hebben zij te veel geleden. Dan helpen geen zand zakken en geen bazaltblokken meer. geeft is het leed niet te overzien. Het bevel van burgemeester Schuurbeque Boeve is het enige juiste. Ieder die gemist kan worden weg. Zo spoedig mogelijk. Ze gingen. Toen de duisternis Zie rikzee in zijn bezit nam. trokken rijnaken in de richting van Rotter dam. Een moeder met een kindje van zes dagen, een zestigtal ouden van dagen, een gezin met vier kinderen. Alles liggend in de buik van de rijn aak „Bastina Adriana" Dokter Broe kaart uit Gouda stelt de huilende kinderen gerust. Rode Kruishelpers en inwoners van Zierikzee dragen stro aan. Dekens en blikken erw tensoep, flessen melk en tientallen broden gaan mee. Met mij gaan ook dokter Frazer en de semi-arts De Jong aan boord. Het ziekenhuis heeft geen behoefte meer aan doktoren. De zieken en ge wenden zijn voor het grootste deel al weg. Het schamele bezit ligt naast de evacué's in het stro. Een verpleeg ster maakt een warme kruik voor de baby. Een vrouw van drie- vier en twin tig jaar zucht verlicht als de „Bas tina" de Oosterschelde opdraait. Ze heeft twee dagen met haar kinderen en haar ouders op een vlot rondge zworven. Toen de wind toenam en het vlot gevaar liep te zinken, sprong zij er af en zwom naar een boomtop. Een dag heeft zij daar in gehangen. Zij werd gered. In Zierikzee trof zij haai- vader en moeder met de kinde ren. Tegen negen uur meert de „Bas tina" aan de Parkhaven in Rotter dam. Op de kade staan zeker vijftig particuliere auto's te wachten om de getroffenen zo spoedig mogelijk weg te brengen. Enkelen hebben familie in de Maasstad, anderen gaan naar elders; een deel blijft in de Ahoy- hailen. Schouwen en Duiveland is 'n spookbeeld van ellende. Ik heb deze dag niet veel mensen zien lachen. Een enkeling trachtte zich goed te houden en pro beerde het. Maar het was Cadav ers Cadavers van verdronken koelen en varkens, gezwollen, de rug om hoog. plonsen door de gaten uit de polders de Oosterschelde in en ver dwijnen in de richting van de zee. Op de kade tegenover de Haven kant liggen de dode dieren opge stapeld. De mannen van de Zierikzeese brandweer werken koortsachtig door. Zand. palen, stenen, tonnen, zeilen-, alles kan diénst doen als be scherming tegen de zee. Zolang er wrang en oneerlijk. Gulden extra zakgeld voor militairen, die hulp bieden „Foor Rampenfonds' stelt genie Soesterberg voor DEN HAAG. De minister van Oorlog heeft goedgekeurd, dat mili tairen die daadwerkelijk optreden in de noodgebieden. tot nader order per dag f 1.extra zakgeld zullen ontvangen èn een pakje sigaretten, zulks met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af De afdeling van de S.R.O.G. uit Soesterberg heeft voorgesteld, die extra gulden af te staan aan het Rampenfonds. Maassluis en De Hoek herstellen zich (Van een onzer verslaggevers! Zowel in Maassluis als in Hoek van Holland is men druk bezig de door de storm en springtij geleden schade te herstellen. Van der Tak's Ber gingsbedrijf heeft bergingspompen geleverd en daarmee wordt de on dergelopen Nieuwlandsepolder leeg gepompt In het stadje zelf is alles droog. Wel heeft men gisteravond enigszins in angst gezeten toen de vloed zo hoog kwam opzetten. Alle nodige maatregelen werden getroffen, die gelukkig overbodig bleken. In Hoek van Holland is de Fa. Hij mans begonnen met het herstel van de kade langs de Berghaven Ook de fruitsteiger wordt hersteld. SCHIEDAM cA-, C^I cmmnHHO e&b Permanent-Wave, compleet f 5.75. Ook speciaal alle kleuren haarverven. Kap salon „Alida". Grote Visse rijstraat SE (hoge stoep). Tel. 33762, Rotterdam. 4 chique salon fauteuils met riet opzij, prachtige bekle ding, zwaar verend 250. 310.—. 380.—. Wilson, Gr. Visserijstraat 80, 97, 99. 101. Rijwielen, compleet, vanaf 135.—. Betaling desgewenst in overleg. Frans Waltman. Rotterd.dijk 240 a. TeL 68948 Geslepen legplaten voor Uw meubelen, etalages, etc. le vert tegen concurrerende prijzen van Katwijk's Glas- nandel. Lange Kerkstr. 38. tel. 68735 het oudste adres. Grote serie verstelbare Li berty fauteuils in prachtige modellen, compleet m. kus sens vanaf 37.50. Wilson, Grote Visserijstraat 80, 97, 99 en 101. Ter overn. aangeb. wegens plaatsgebrek: zeer mooi lits-jumeaux: tevens 3 paar overschoenen -f laarzen, m. 35 a 36. Tuinlaan 56 c. Gevraagd ter ovem.: zeer keurige jongens winterjas, leeft 10 jaar. Brieven onder no. S 732 bur. v. d. blad.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3