1269 Nieuwe dijkdoorbraken bedreigen rampgebied RILLAND: WAAR ZWIJGEN HET WELSPREKENDST IS.... Hulp blijft stromen Dr. Loudon f Gesloten kustlijn voor Zeekind Vlieger bracht redding op duister Schouwen SNEL RECHT TEGEN PLUNDERAAR Abbenbroek HERHALINGSOEFENING AFGELAST MET MAN EN MACHT STOPT MEN GATEN ZONDAGMORGEN WAS R.V.D. PARAAT Amerikaan viel uit voedselvliegtuig ,-..DANK. PRINSES Hulp onderweg uit Italië -HELP- GIRO 9575 OVERSTELPEND Geld Biesbosch dreigt donderdag 5 februari 1953 de courant—nieuws van de dag DEN HAAG, 4 Febr. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gestegen tot 1269. Wij geven een geheel overzicht van alle plaatsen waar slacht offers zijn gevallen. Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischor 15 Fijnaard 46 Geersdfi'k 1 Goeree en Overflakkee 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Hellevoetsluis 5 Heusden en Altena (definitief) 3 Heüningen 25 Hoeksche waard7 Hoedekenskerke 1 Hondsbossche- zeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp Samswaarde) 8 Klundert 13 Kortgene40 Krabbedyke 4 Kruiningen11 Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw. Neuzenpolder 1 Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13 Nieuwe Tonge 75 Nw. Vossemeer50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossen isse1 Ouddorp 1 Ouderkerk a. d. IJsel 2 Oudelande 2 Ouds Tonge 300 Papendrec'ht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Stavenisse 200 Steenbergen 33 Stellendam27 Sliedrecht 1 Stormpolder 6 Streijen 20 Terneuzen 4 Texel 4 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg3 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 9 Yerseke 10 IJselmonde 3 Zierikzee 15 Zuidland 20 B'J KU-CAND &AXH DE FATALE- 5FRIN6V-OED Aardappelpositie DEN HAAG, 4 Febr. Er be hoeft geen vrees te bestaan, zo i werd ons van bevoegde zijde i verzekerd, dat er in Nederland 1 een tekort aan aardappelen zou I komen door de overstromings ramp. Hoewel de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden bekend staan als centra voor de klei-aard- appelenteelt, zijn er thans vol doende aardappelen voorhanden in ons land. Doordat de aardappelhandelaren zich nu voor de naaste toekomst zullen dekken, zijn er geruchten ontstaan, dat er een aardappel- tekort op komst is- Door stopzetting van de aard appelexport en vaststelling van maximumprijzen heeft de 1 regering preventieve maatrege len getroffen. Het is normaal, dat tegen de zomer er steeds een periode ontstaat, dat men op zandaard- 1 appelen en andere sóórten moet overschakelen, (Van onze speciale verslaggevers) BERGEN OP ZOOM, 5 Febr. De dreiging van nieuwe catastrofen heeft Woensdagavond wederom de hoogste alarmtoestand geschapen op alle Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. De evacuatie van de weinige nog door het water gespaarde dorpen en stadjes in het rampengebied schijnt van nog dringender noodzaak te worden. flakkee op dijk en dak zoveel NU in de duisternis, in nieuwp wind- en regenvlagen, pro beert men inderhaast de be dreigde plekken in de weinig overgebleven dijken te versterken en de gaten enigszins te vullen. De vliegtuigen hebben tiendui zenden zakken uitgeworpen en schepen hebben deze aangevoerd die door slechts weinige dijk werkers kunnen worden gevuld. Zandzakken en schoppen, zullen zij voldoende zijn om de dreigen de ramp te keren? Een ware luchtvloot van de meest verschillende vliegtuigen helicopters. lesvliegtuigen, Mitchell-bommenwerpers, sport- vliegtuigen etc. en de steeds groeiende armada van allerlei schepen het Haringvliet leek meer scheepsdek dan water hebben Woensdag overdag dui zenden en nog eens duizenden naar die weinige droge plaatsen toegebracht. Het was gisteren de dag van de schepen en de vliegtuigen. Een totaal van 30 Amerikaanse. Briise en Nederlandse helicopters meer dan er ooit in Nederland aanwezig zijn geweest hebben ontelbare vluchten gemaakt en honderden geëvacueerde boeren overgevlogen naar de droos ge bleven centra in dit gebied: Zie rikzee, de stad Tholeo enz. Gistermiddag konden de pilo ten ons op het vliegveld Woens- drecht met een gerust hart ver klaren. dat allen, die in het ge teisterde gebied van Schouwen en Duiveland en Goeree en Over- 1>T> DEN HAAG, 4 Febr. In ver band met de uitgebreide noodbe- richtendienst, welke de Regerings Voorlichtingsdienst via de radio heeft ingesteld, om het Neder landse volk kennis te geven van voor bepaalde gemeenten of stre ken belangrijke mededelingen, is er een misverstand gerezen, om- DEN HAAG. 4 Febr. Dr. Alexander Loudon, voorzitter van het Residentie-orkest, secretaris generaal van het Int. Hof van Ar bitrage en oud-ambassadeur te Washington, is tijdens het concert van het Residentie-orkest in het gebouw van K. en W. te Den Haag, plotseling ten gevolge van een hartverlamming overleden. Voor de aanvang van het con cert, dat onder leiding stond van de Oostenrijkse dirigent Rudolf Moralt, had dr. Louaon nog het woord gericht tot het publiek i. v. m. het concert, dat Zondag ten bate van het Nationaal Rampen fonds door het Residentie-orkest zal wordei ven. Tevi deel den gegev< de hij mede, dat het con cert zou be ginnen met het Air uit de suite in d- dur van Bach, ter nagedach tenis van de slachtoffers van de ramp. Dr. Loudon begaf zich vervolgens naar zijn loge, waar hij tij dens het spe len van 't Air onwel werd. Ondersteund door mevr. Loudon ver- loge. ^waarna D'- AL°VDON een hartverlamming een einde maakte aan zijn leven. De directeur van het Residen tie-orkest, mr. Evert Cornelis, deelde, nadat de ouverture „Der Freischütz" en de Burlesque van Richard Strauss waren gespeeld, het ontstellende nieuws aan het publiek mede. Hoewel mevrouw Loudon de wens te kennen had gegeven, dat het concert voortgang zou vinden, verlieten de toehoor ders verbijsterd en diep onder de indruk door dit tragische sterfge val de zaal. Onder de talrijke Haagse vrien den van dr. Loudon, die 60 jaar was en zich reeds lang voor zijn hart moest ontzien, heerste grote verslagenheid. dat men van de verkeerde ver onderstelling uitgegaan is, dat de R.V.D. een nieuwsbureau zou zijn. De heer G. v. d. Wiel. een der afdelingschefs van de R.V.D., ver klaarde ons met nadruk, dat de R.V.D. op Zondag geen functie had, daar hij het nieuws aan het A.N.P. overlaat. Wel echter was de R.V.D. reeds Zondagmorgen om 6 uur paraat en fungeerde het gebouw aan de Wassenaarseweg 40 als centrum voor de 12 film- équines. die naar de noodgebieden trokken. Van Maandag af werd de nood- berichtendienst op de snelste wijze georganiseerd, maar, de heer v. d. Wiel onderstreeDte dit nog eens. er werd de grootste zorg aan besteed, om elk nieuwsele- ment buiten de berichtendienst te houden. Wij van de R.V.D. zijn, wat nieuws betreft, alleen maar door gangshuis. Dag en nacht heeft men met de beschikbare krachten gezwoegd, om de talloze binnen stromende oproepen en noodtij- dingen te verwerken en dankbaar is men gestemd t.a.v, vele jour nalisten, die vrijwillig deel heb ben genomen aan de redactionele taak en van de mensen van de radio-nieuwsdienst. Uiteraard is de organisatie van de R.V.D. niet berekend op een ns deze week ge- de staf heeft dan ook niet voldoende omroepers. Gelukkig hebben omroepvereni gingen daadwerkelijke hulp ver leend. Maar voor Donderdag zit ik weer met mijn handen in hei bange uren hadden beleefd, waren verlost. Hun werk werd ondersteund en aangevuld door de bijna 200 toe stellen van allerlei grootte en soort, die opstegen van Woens- d recht, Ockenburg. Schiphol en Gilze-Rijen en gebruik maakten van geïmproviseerde landing strips op Schouwen en Goeree. Duizenden gered Gisterochtend bleken er nog slechts U00 van dc 35.000 bewo ners van Goeree en Overflakkee geëvacueerd te zijn. Gisteravond waren het er vele duizenden meer, dank zij de schepen, die oprukten vanaf de vaste wal en de haven zelf in het bedreigde gebied naar deze plaatsen. De tachtig mannen, die na de grootscheepse evacuatie van Stavenisse daar nog waren gebleven, om de lijken te bergen, zijn gisteren op vijf na. wegge bracht. Deze vijf zullen de be waking vormen van een uitgestor ven dorp. Het restant van de ach tergebleven inwoners van Krui ningen is vandaag in zijn geheel weggehaald. Hun plaats is ingenomen door arbeiders, Franse en Nederlandse militairen, die in allerijl verster kingen aanbrengen, en kadavers bergen. Commando-troepen met roeiboten en Amerikanen met amphibievoertuigen hebben rond om Nieuwerkerk en Oosterland geopereerd. De bevolking van deze plaatsen is in haar geheel afgevoerd naar Zierikzee. Bij Oosterland alleen al werden 50 personen van een dijk gehaald met helicopters. Ook in. Renesse hebben de he licopters prachtig werk verricht. Britse helicopters brachten twin tig mensen, die in Dreischor op Duiveland in een onhoudbare po sitie verkeerden, in veiligheid. SCHIPHOL. 5 Febr. Bij het uitwerpen van voedsel uit een Amerikaans vrachtvliegtuig boven de getroffen gebieden is gisteren een Amerikaans militair uit het toe§tel gevallen. De man kwam van enkele tientallen meters op de grond terecht, maar is niet ge dood. Hij brak armen en benen en is in zorgwekkende toestand naar een hospitaal vervoerd. NEW YORK, 4 Febr. De vroegere economische adviseur van de Amerikaanse regering Wil lem W. Remington, is vandaag tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld daar hij meineed heeft ge. pleegd tijdens een onderzoek op zijn politieke betrouwbaarheid. (Van onze speciale verslaggevers) RILLAND, 4 Febr. Woensdagmiddag, ruim drie etmalen nadat bet water de polders en wegen rondom Rilland-Bath verzwolg, draaiden de eerste colonnes Franse legerwagens bij Rilland de weg op naar Krabbendijke en Kruiningen. Een deel der ruim elfhonderd Franse militairen reed de Zuidbevelanders te hulp, die beducht voor nieuw hoog watermet alle man die een schop kon vasthouden de gaten in de dijk dichtten en be dreigde plaatsen versterkten. Over de smalle separatiedijk naar Krabbendijke, grens van en borstwering tegen het water, gingen langzaam de silhouet ten van vele honderden. Militairen, DUW-arbeiders, studenten. In troepjes. Getweeën. Gedrieën. Achter en tussen hen: leger trucks, personenwagens, alle volgeladen met manschappen. Ondertussen sleepten arlilleriemensen de veecadavers bij tientallen uit de omgeving van Rilland weg naar het kruispunt van de wegen naar Krabbendijke, de separatiedijk en de pro vinciale weg naar Bath. Weinige inwoners van Rilland, die even terug waren gekomen om nog wat van hun bezittingen te bergen, keerden terug naar hetzelfde punt. Met nog wat kleren en wat schoeisel. In een tevensmiddelendoos of in een op gevouwen deken. In de avondschemering lieten zij Rilland achter zich. Een petieterig silhouet aan de einder, achter een breed watervlak. CEEN DIJKVERHOGING, MAAR: (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL,, 4 Febr. „several months" zegt een rustige stem, de stem van een kundig en langjarig ingenieur, een die het water kent, in antwoord op een vraag, hoe lang het zal duren, voordat het overstroomde gebied, dat voor droogmaking in aanmerking komt, weer 'n beetje droog kan zijn. En of het misschien .jaren zal duren." De vraag werd gesteld door een lid van het gezelschap ambassa deurs en andere leden der buiten landse vertegenwoordigingen ir Den Haag, dat vergezeld door enkele K.L.M.-officials en ver tegenwoordigers van nationale pers en wereldomroep, en onder leiding van dr. Visser van het Dep. van Buitenlandse Zaken, die hier als chef van het protocol fungeerde, een luchttocht boven onze verdronken polders en eilan den had gemaakt. De regering had de KLM verzocht deze rondreis te organiseren. Men vloog over Schiedam en het eiland IJsselmonde naar 's-Gravendeel, van daar naar Raamsdonksveer, Sleeuwïjk en Sliedrecht, passeer de andermaal 's-Gravendeel, na dus een lus te hebben gemaakt, zag Willemstad. Dinteloord, Nieuw Vossemeer, Halsteren, Ril land Bath, Kloosterzande, Ter- neuzen, Breskens. Arnemuiden, Kortgene (Noord-Beveland), Sta venisse (Tholen), St. Philipsland, Zierikzee en Brouwershaven op Duiveland, Stellendam, Middel- harnis, Tiengemeten, Zuidland en Abbenbroek op Putten en keerde ever het eiland Roozenburg en De Hoek langs de kust naar het veilige Schiphol terug. Men was dus boven alle getroffen plekken, maakte uiteraard geen tussenlanding, vloog op 150 meter hoogte en kreeg te zien wat er behalve grauw water en reddings boten nog was te zien. Een Waterstaatman pleegt lang technisch te blijven, maar dr. Van Veen ging zijn wetenschappelijke zelfbeheersing verliezen, toen ik hem naar die several months ging vragen. Hij heeft alles van zeer nabij meegemaakt, nu al vier dagen lang en met ogen die meer zagen, dan de ellende van het ogenblik, en dan gaat het hart spreken. Daarbij kwam, dat al wat hij had gezegd tot zijn aan dachtig auditorium, dat een goed deel van de wereld vertegen woordigde, sloeg op de toestand van het ogenblik, die elk uur bij elke windstoot van de sterker wordende Westenwind kan ver slechteren. Waar het nog droog is, staat dikwijls het water tot de dijkkruin, of moeten enkele meters grond of zandzakken in de haastig gedichte bressen het geweld bui ten houden. De zwakke buik van Zuid-Hol land achter de Hollandsche IJsel- dijken, IJsselmonde en meer polders zijn bij lange niet safe. Wat is wel safe in dit gebied, waar de dol geworden waterwolf rondloert naar rotte steen openingen. „Verscheidene maanden om het land terug te winnen?" „Als alles meeloopt." „Dat betekent dus,_ dat al dit verdronken land in 1953 niet meer zal deelnemen aan de productie?" „Het is nu zelfs nog onmogelijk te zeggen wanneer wij het eigen lijke dichtingswerk kunnen aan vangen. Met die werkzaamheden gaat natuurlijk gepaard de droog legging, hetzij door natuurlijke afvloeiing van het water dan wel door pompen. £n er staan gebie den onder zout water, maar ook onder zoet en ook dat maakt onderscheid niet waar?" Zullen de dijken dan worden verzwaard of verhoogd? „Nee, alles moet dicht. Behalve dan de Nieuwe Waterweg en de Westcr-Schelde." Dr. Van Veen zegt dit kort en krachtig. Er zal dus toch nog een tegenwaarde zijn van deze vrese lijkste en duurste aller nationale rampen: Een provincie Zeeland met een gesloten kustlijn. Rubberboten met lange touwen uitgegooid DEN HAAG, 5 Febr. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op Sdhouwen en Duiveland een aantal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoe dige optreden van een reserve- kapTein-vlieger van de lucht macht, die met een sportvliegtuig drie rubberboten afwierp tijdens een moeilijke vlucht in het duis ter, deze reserve-officier, de heer J. Hoekstra, die zich thans niet in actieve dienst bevindt, stelde zic/.i met zijn Faircihild-vliegtu g be schikbaar voor reddingswerk op punten, waarvan bekend was, dat zij tot de zgn. noodadressen be hoorden. Hij voerde drie rubber boten mee. voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de ochtend van 4 Februari met succes op een benarde plaats op het eiland Schouwen en Duive land heeft Kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om verbinding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak cn de reddingboten, die in de nabijheid in het water terecht kwamen. Dank zij deze touwen konden de in nood verkerenden de boten naar zr'ch toetrekken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te verwijderen. Dezelfde vlieger heeft reeds vóór dit nachtelijk avontuur daadwerkelijk en vrij willig aan het reddingswerk uit de lucht deelgenomen en is ook tlhans nog op dit gebied actief, GOES, 4 Febr. In een be stelwagen reed H.K.H. prinses Wilbelmina gisteren Zierikzee binnen. Op het havenplein van het stadje drong de bevolking rondom de wagen. Mannen en vrouwen schreiden als kinde ren en drukten woordeloos, de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.„Ik kan niet anders zeggen, dan, mijn innige deel neming." Aan boord van een vaartuig van de marechaussee ging dè Prinses vervolgens naar Tho len. Vlak voor de plaats waar eens Stavenisse stond passeer de een Amsterdamse rond vaartboot met tientallen Aankomst van H.K.H. prinses Wilhehnina in Bergen op Zoom. vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses, wind en regen trotserend. De vluchte lingen zagen haar. Mannen namen de hoofddeksels af een vrouw riep: „Dank Prin ses." Toen stokten haar woor den, die meer vertelden dan een redevoering. In Stavenisse ging de Prin ses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. MAXIMUMSTRAF (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 5 Febr. „Het spijt mij werkelijk niet verder te kunnen gaan dan het opleggen van zes maanden ge vangenisstraf", aldus Woens dagmiddag de politierechter mr. Enschede, tegen de 26-jarige koopman v. d. Staal, „en ik gelast uw directe gevangenne ming". Diepe minachting en verontwaardiging spraken er uit die woorden, evenals tevoren reeds de officier, mr. C. W. ba ron van Dedem, deze tot uiting had gebracht door de verdachte een hyena te noemen. De man. die reeds een flinke straflijst had, was op heterdaad betrapt, toen hij van ingezamel de kledingstukken voor de slachtoffers van de watersnood, bij de Rivièrahal een jas weg nam. Bij huiszoeking werden een winterjas er. een regenjas aan getroffen, oie hij zich Zondag reeds had toegeëigend. Zijn verweer was, dat hij dc ja..;en gekregen had, omdat hij bij de hulp die hij verleend had, zelf zijn jas en een colbert zou zijn kwijtgeraakt, Maandag was hij teruggegaan om weer naar zijn eigendommen te zoeken, omdat er in zijn colbert nog f 13 50 gezeten had. Hij zou toen maar weer om een jas ge vraagd h°bben en prompt ge kregen. Maar tegen de politie had hij gezegd, dat hij de jas weggenomen had en zijn ver- w-er werd dus niet aanvaard. „Ik heb dit snel recht ge wild", aldus de officier, „om onmiddellijk een voorbeeld te stellen, zodat voor dit feit, waarop z$s jaar staat, thans slechts zes maanden kan wor de;-. opgelegd. De politie zal niet aarzelen om in nogmaals voorkomende gevallen zeer streng op te treden". Kerkcollecte in België Zondag 8 Febr. wordt in alle R.K. kerken in België gecnllec- teerd ten bate van de slachtoffers der natuurramp in België, Neder land en Engeland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 5 Febr. Naar wij hedenavond van het Italiaanse gezantschap vernamen, zal de Italiaanse regering drie militaire vliegtuigen naar Nederland stu ren benevens 'n aantal genietroe pen en een speciaal korps brand weerlieden ter sterkte van 150 man, die morgen naar Nederland zuilen vertrekken en uitgerust zijn met amphibievervoermidde- len voor de hulpverlening in de overstroomde gebieden. Tussen de Nederlandse en de Italiaanse regering wordt nog overleg gepleegd waarheen deze troepen gedirigeerd zullen wor den. Bovendien heeft de Italiaanse regering 200 miilioen lire ter be schikking gesteld van het Rode Kruis in Italië voor de aankoop van dekens, kleding, fruit enz. voor de getroffen bevolking. OVERSTELPEND dat woord geeft nog maar nauwelijks weer, hoe indrukwekkend groot de hulp is, die uit gans Europa en daarbuiten aan ons geteisterde land wordt gegeven. Door de lucht grommen van alle kanten vliegtuigen naar Schiphol en Valkenburg, volgela den met dekens, kleren, fruit, voedsel. Over regenachtige wegen daveren vrachtauto's uit Noord en Zuid en Oost naar'onze grenzen, en ook zij brengen de soelaas, welke tienduizenden van huis en erf verdrevenen zo dringend be hoeven. Het is ondoenlijk een volledig beed te geven van de veelheid van aanbiedingen. Het moge blij ven bij een enkele indruk van de spontaneïteit, waarmee West- Europa aan zijn ontzetting over de ramp in onze Zuidwesthoek tast bare vorm wil geven. In Brussel biedt een Nederlandse kapper een collega-slachtoffer een volledige kapsalon aan. Kinderen zowel als volwassenen kunnen bij duizen den een tiidelijk tehuis vinden in België, Duitsland, Oostenrijk. Frankrijk. Italië. In Denemarken dirigeert Willem van Otterloo Za terdag 14 Febr. een concert van het nationale orkest ten bate van de hulpverlening. De Deense luchtmacht zendt een Catalina- vilegboot, met twee ton dekens en kleding aan boord en o.a. bemand met de in Nederland geboren vlie ger H Steinbeck. In Zweden kwam een onbe kende naar een verzamelkantoor in Stockholm, trok zijn winterjas uit, boog naar de dames en ver dween weer in de kou Het Drinsesje Christina (10) bracht met haar klasgenootjes naar de Nederlandse gezant de opbrengst van een collecte od haar school. Potige mannen, die hulp willen komen brengen, staan in tal van landen te wachten op het eerste sein. De Saar wil een mobiele keuken zenden. In Milaan hebben de tramconducteurs een uur loon afgestaan. Zelfs op zee wordt op schenen seld ingezameld. En ook in Amerika, Australië en Japan is de hulpactie in volle gang. millioTSTstenen Het verkoopkantoor voor de kalksteenindustrie te Hilversum heeft een miilioen kalkzandstenen voor het rampgebied beschikbaar -oriel d. IN een soort van gelukkige ver bijstering nemen wij waar dat er geld is in Nederland en dat iedereen er af wil. Dat, wat wij zo gaarne aan de fiscus ohthouden, geven wij met graagte aan ons Rampenfonds en zo stromen de millioenen toe gelukkig. Er zal nog oneindig veel meer geld no dig zijn natuurlijk, doch men vraagt zich af waarom er ander half milliard per jaar uitgegeven moet worden voor de verdedi ging van een land, dat op zijn meest kwetsbare punt niet te ver dedigen blijkt. En of het niet be ter zou zijn in de eerste plaats daaraan onze gelden te besteden, want zoals terecht is opgemerkt: zodra er oorlog ontstaat richt de vijand zich op onze dijken wor den wij bezet dan worden zij stuk gegooid door onze bondgenoten. Met deze mogelijkheden voor ogen zouden wij het een en ander moe ten doen... ik weet niet wat. Maar gebleken is dat wij eigenlijk meer behoefte hadden aan heli- coptères dan aan straaljagers en dat een grondige organisatie (overkoepelend heet dat tegen woordig) van ons reddingswezen ontbreekt. Er is bij ons gered, doch het geschiedde op improviserende manier. Wij hadden eerder geld uit moeten geven, bijvoorbeeld om het Rode Kruis zo uit te bouwen, dat het onmiddellijk in staat was alle hulp aan te trekken en te co- ordineren. Dat is in vredestijd een tamelijk kostbaar ding, maar het komt mij voor dat deze assurantie penningen goed besteed zijn, doch dat wij ons op een koopje verze kerd hebben. Het is vermoedelijk nooit tot iemand doorgedrongen dat burgemeesters van gemeenten, die zonder electriciteit zitten, in de onmogelijkheid verkeren naar de berichtenzendingen te luisteren en dat zij evenmin in staat zijn zelf mededelingen te doen vla de aether. Dit betekent dat er een or ganisatie moet zijn, die in deze dingen voorziet op het ogenblik dat zij niet nodig zijn. En dat wij dus ook geld moeten uitgeven op het ogenblik dat wij menen dat. dit niet nodig is. Als ooit het Rode Kruis zijn nut van bestaan heeft bewezen, dan is het wel op dit ogenblik. Zodra de gevolgen van deze ramp enigszins te boven ziin, zal het een nationale zaak zijn deze organisatie uit te bouwen en zijn coördinerende taak vast te stellen, met alle bevoegd heden die daarvoor nodig zijn. Het zal de ruime steun van de Overheid behoeven en het zal na tuurlijk moeten blijven bedelen, maar wij weten nu tenminste waarvoor. Wij hebben zoveel mi nisteries. laten er nu maar rus tig kosten van nóg een ministerie bijkomen. Geld moet er zijn en geld kan er komen. PASQUINO. veivoig van pagina 1 olkmg is geëvacueerd, teeds militairen bezig i de bevoll zijn nog steeds met het wegbrengen van het vee. De blank-staande kerk wordt ge bruikt als noodstal. Bij Heenvliet, de bekende paardenmarkt, is de gehele polder ondergelopen. De ruïne van Ravesteijn steekt als een rots uit het water. Alleen wat kleinvee verdronk. De helft van de bevolking moest de huizen ver laten, maar kon bij andere bewo ners van het plaatsje worden on dergebracht. Uit verscheidene plaatsen wordt gemeld, dat er voor nieuwe dijk doorbraken wordt gevreesd. Zo deelt bijvoorbeeld de burgemees ter van Oude Tonge (Overflakkee) mede, dat de nog intact zijnde dij ken rondom het dorp dusdanig zijn verzwakt, dat zij zeer waar schijnlijk voor een tweede storm tij zouden bezwijken. In dat ge val zou een algehele evacuatie nodig zijn. Er zijn evenwel vol doende schepen ter plaatse, om deze actie te kunnen uitvoeren. Ook is er genoeg voedsel, zodat droppings voorlopig kunnen wor den gestaakt. Er worden ongeveer 260 personen vermist, van wie moet worden aangenomen, dat zij allen zijn verdronken. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kun nen bergen, maar er drijven tal rijke lijken iangs de dijken, die niet geborgen kunnen worden om dat de dorpsbewoners na al de doorgestane ellende moreel niet in staat zijn, dit werk te verrich ten. Daarom wordt verzocht per- soneel te zenden, om deze taak op zich te nemen. Ook zijn er dringend mensen nodig om de 500 tot 600 ronddrijvende kadavers van vee te bergen en onschadelijk te maken. Eerste Kamer aanvaardt defensiebegrotingen DEN HAAG. 5 Febr. Na een langdurig debat, dat daags tevo ren al begonnen was, zijn Woens dagavond de begrotingen van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer z.h.s. aangenomen. Vóór de beantwoording van de vele sprekers uitte minister ir. C. Staf zijn grote waardering voor de zelfopofferende hulpverlening door de militairen van zee-, land en luchtmacht. Hij deelde mede, dat drie soldaten en twee leden van het marinepersoneel bij dit menslievende werk zijn omgeko men of vermist. weinige militairen, die aan de buitengewone oproep van Zon dag geen gehoor hebben gegeven, zullen streng worden gestraft. De staf van de Nederl. territo riaal bevelhebber en de vliegtui gen verrichten thans uitstekend werk bij de redding der getroffe nen. Ook uit het buitenland is er snel hulp gekomen met varend, rijdend en vliegend materieel. Vijfduizend Amerikaanse mili tairen hebben zich voor deze hulpactie onder de bevelen ge steld van de luit.-generaal Buur man van Vreeden. De herhalingsoefening voor de 44e regiments gevechtsgroep, die 'Maart zou beginnen, is in ver band met de buitengewone om- istandigheden afgelast. BREDA, 4 Febr. De burgen meester van Almkerk, in het land van Heusden en Altena, heeft vandaag in een proclamatie de bevolking aangespoord zoveel mogelijk te evacueren. De dijk aan de kant van de Biesbosch is zo slecht, dat doorbraak dreigt, waardoor het Land van Heusden en Altena hoog onder water zou kunnen komen te staan. Trein naar Bazel ontspoord (Van onze correspondent) UTRECHT, 5 Febr. Van de zijde van de Ned. Spoorwegen deelt men ons mede, dat Woens dagmiddag omstreeks vier uur de D-trein BazelAmsterdam over LuikMaastricht 20 km voor Luik is ontspoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden. Enkele reizigers zijn licht gewond. Het was 's avonds nog niet bekend of zich onder hen Nederlanders be vonden. De reizigers voor Neder land zouden per extra-trein naar ons land worden vervoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6