BUITENLAND HELPT ONS OP ALLE MOGELIJKE ONTROEREND MEDELEVEN IN DE SCANDINAVISCHE LANDEN Grote hulpactie in -Duitsland Minister Staf brengt hulde aan de militairen Amerikanen vragen open deur voor getroffen Nederlanders België en Luxemburg helpen ons TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Grootscheepse oproep per radio Tien radiozenders van Europese omroepen, I Anidel (Assosiazinne Nazionale Imprese In Duitsland. Oostenrijk. België. Frankrijk. Distribntrici Energia Elettrica) 20 jongens Nederland. Italië. Luxemburg. Monte Carlo. en 30 meisjes, in de vacantickolonie van Saarbriickcn en Zwitserland zullen een ge- deze organisatie en de gemeente Vcrbania zamenlijke oproep tot hulp uitzenden. Ten (aan het Lago Maggiore) 20 kinderen, behoeve van het Nationaal Rampenfonds - heeft het Internationaal Kindernoodfonds T?0,™ s %a" de v»n de Verenigde Nulles (Vnieeil nl.und '1 .r"' T gedaan van rün aandee. de inra- S<,cdere" dnd" Spanje en Portugal meling van de nationale commissie vluchtelingenhulp. Dertien landen schonken het internatio nale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dol lar, waaronder een Italiaanse gift van 350.000 dollar. Van verscheidene landen zijn nog betuigingen van deelneming ontvan gen. Frankrijk. Het Nederlandse consulaat te Marseille kreeg veel aanbiedingen van on derdak voor kinderen Tot gisteren heeft de Bank Jordaan te Parijs 2 mïllioen francs ontvangen De Franse brandstoffenhandela- ren schenken hun getroffen Nederlandse collega's 300.000 francs. Het Franse Rode Kruis heeft een lange lijst met adressen, waar Nederlandse kinderen onderdak kun nen krijgen. Te Madrid zijn door Nederlanders en Spanjaarden 500 kg goederen bijeenge bracht. Verscheidene grote winkels hebben nog met de Nederlandse legatie contact op genomen en kleine g.ften van particulieren stromen daar binnen. De Nederlandse kolo nie ;n Portugal heeft vandaar 12 grote pak ken kleding en dekens verzonden. Australië In Perth i6 een Comité voor hulp aan slachtoffers van de Nederlandse watersnood opgericht, dat alle inwoners van Neder landse afkomst in West-Australië verzocht een dag loon af te staan. In West-Australië wonen ongeveer 8.000 personen van Neder landse afkomst Ook zal een beroep worden gedaan op andere Australiërs. Nederlandse immigranten in Australië hadden gisteren reeds 5.010 Australische ponden bijeengebracht. Elders in (le wereld Ook het Zuidafrikaanse Rode Kruis heeft uit hel gehele land giften ontvangen voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, België en Engeland. De Neder landse consulaten, de burgemeesters van verscheidene steden en andere lichamen hebben hulpfondsen gevormd. De Neder landers in Japan hebben een inzameling georganiseerd. Saarland. De regering van Saarland heeft de intekenlijst voor een hulpfonds geopend met een millioen francs. Voorts zal Saar land een tre:n met steenkool en een trein met levensmiddelen naar Nederland sturen. Ook zijn vrachtauto's met een mobiele keu ken, personeel en levensmiddelen voor 800 personen aangeboden. Oostenrijk. De gemeenteraad van We nen besloot 1 000 Nederlandse kinderen naar Wenen te laten komen. De socialistische „Kinderfreude" eveneens. Kardinaal-aarts bisschop Innitzer van Wenen stelde 14 000 gulden ter beschikking van de bisschoppen in Nederland. Hel provinciaal bestuur van Tirol heeft 100.000 schilling, de gemeente Innsbruck 40.000 schilling geschonken. De Oostenrijkse socialistische partij heeft 100.000 schilling uit het verkiezingsfonds ge geven. de Oostenrijkse coöperaties deden er eenzelfde bedrag bij. de Oostenrijkse volks partij schonk 120.000 schilling en de Oosten rijkse vakbond schonk 500.000 schilling en wil 250 kinderen gedurende 12 weken huis vesten. Italië. Vier Italiaanse vliegtuigen zijn vandaag aangekomen om bij evacuatie en opsporing te helpen en op de terugweg kin deren moe te némen. De Italiaanse Katho lieke Actie stuurt hygiënisten naar de Ne derlandse noodgebieden. Vaticaanstad stuurt sinaasappelen en na een radio-op roep heeft het volk reeds 10 millioen lire bijeengebracht. Vliegtuigen van 't Italiaan se Rode Kruis komen verweesde kinderen halen. De Italiaanse gezant heeft onze mi nister-president Italiaanse hulp aangeboden tot herstel van de vernielde landbouwbe drijven. Zowel van de zijde van particulie ren als van bedrijven komen aanbiedingen binnen om hulp van allerlei aard te ver lenen. Zo heeft de firma Alemanni te Mi laan 10 grote kantelvrachtauto's met gespe cialiseerd personeel aangeboden. Voorts zijn tal van aanbiedingen ontvan gen om kinderen met hun begeleiders gast vrijheid te verlenen. Het directoraat-gene raal voor dc emigratie van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken is bereid 1000 a 1200 kinderen op te nemen te Tir- renia, de gemeente Milaan 100 verweesde kinderen, de firma Olivetti te Ivrea 100 kinderen, te Marina di Massa (Toscane), de Een Zweed trok 'zijn winterjas uit Door Zweden gaat een golf van medelijder, met de catastrophe, die Nederland heeft getroffen. Gistermiddag kwam de 10-jarige prinses Christina, de jongst* dochter van prinses Sibylla (de weduwe van wijlen de erfprins Gustaaf Adolf) en zusje van de 6-ja- r>ge kroonprins, eer. bezoek brengen bij de Nederlandse gezant, de heer Daniels. Zij werd vergezeld door haar onderwijzer en een aantal klasscgcnotcn en overhandigde de op brengst van een collecte, die op haar initiatief in haar school was georganiseerd. I)c stroom van goederen lakens, dekens, schoenen, kleren, waaronder verscheidene bont jassen begon Dinsdagmorgen te 8 uur bjj de in de pers gepubliceerde adressen binnen te vloeien en duurde aan een stuk voort tot 's-avonds 9 uur, toen men, om het binnenge- komene althans enige mate te kunnen verwerken, dc deur moest sluiten. Een Phillps- vrachtwagen verzamelde goederen aan de adressen, die telefonisch waren opgegeven. Oude vrouwtjes gaven wat zij missen konden. Een onbekende Zweed, die op een der adressen hoorde, hoe zwaar de vloedgolf Nederland had geteisterd en wat daar nodig was, ontdeed zich van zijn winterjas, maakte een buiging naar de sorterende dames en verdween weer in de kou van Stockholm. Dekens en bont jassen Van Zweden zijn per Scandinavië-express 25.000 dekens verzonden. Het lijnvliegtuig der K.L.M. heeft 18 pakketten niet kleding meegebracht, beschikbaar gesteld door een Zweedse firma. Verder heeft Zweden aange boden, personeel met uitrusting naar Ne derland te. sturen om i^ Nederland zélf kin deren te verzorgen, die op enigerlei wijze de zorg van hun ouders moeten missen. De Zweedse minister van buitenlandse zaken. Oesten Unden, betuigde Woensdag de Nederlandse en de Britse ambassadeur te Stockholm het medeleven van zijn rege ring. De Zweedse regering besloot Woens dag als aanvuliing op de 25.000 dekens die Dinsdag werden afgezonden, nog 75.000 de kens te zenden. In Zweden zijn lot nu toe 564.000 kronen, w.o. een koninklijke gift, in gezameld. De Zweedse coöperatieve verenigingen hebben hel Rode Kruis een half millioen kronen ter beschikking gesteld ten behoeve van de Nederlandse overstromingsslacht offers De Leeuwenclub :e Joenkoeping (Zweden) stuurt een particulier vliegtuig met genoeg melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15.000 kronen. Zaterdag vertrekt uit Joenkoeping Denemarken In geheel Denemarken worden door het Rode Kruis en personeel van de burgerver dediging en de burgerwacht inzamelingen ten bate van de overstromingsslachtoffers gehouden. In schouwburgen, eetgclegenhe- den en bioscopen zijn collectebussen opge steld. De S.A.S., K L M. en Sabena vervoe ren voor overstromingsslachtoffers be stemde goederen kosteloos. Ook per trein zijn goederen uit Denemarken naar Neder land gezonden. In geld is tot nu toe vier millioen kronen bijeengebracht. Daar hel Britse Rode Kruis heeft verklaard, dat het niet nodig is kledingstukken enz., naar de Britse overstromingsslachtoffers te zenden, richt de Deense hulpverlening zich thans op de Nederlandse getroffenen, Willem van Ottcrloo zal Zaterdag 14 Fe bruari in de grote hal van het gebouw der Deense omroep het Deense nationale orkest dirigeren tijdens een uitvoering ten bate van dc hulpverlening aan ons land. Dc Deense luchtmacht heeft een Catalina-vlieg- boot naar ons land gezonden met twee ton dekens en kleding aan boord, verzameld door het Deense Rode Kruis. Dc Deense luchtmacht en dc Deense genie hebben 54 rubberboten beschikbaar gesteld, welke per Deens militair vliegtuig naar Valkenburg zijn vervoerd. Noorwegen De groot loge van Noorwegen van de vrij metselarij heeft een vliegtuig met dekens aan haar vertegenwoordiger bij het Groot Oosten der Nederlanden, de heer J. C. Spaan te Hilversum, gezonden met de opdracht, deze ter beschikbaar te stellen voor de ge troffen Nederlandse bevolking. Noorwegen heeft aangeboden drie systeemwoningen te zenden. Per vliegtuig zijn uit Noorwegen dekens en beddegoed aangekomen. De re derijen Fred Olsen en Co te Oslo en de Det Borgenske Dampskip Selskab te Bergen heb ben ieder 10.000 gestort voor het Rampen fonds. Ontelbare bossen vlas drijven rond het woonhuis van de molenaar te 's Graven deel. Het plaatsje, dat het middelpunt is van de vlasmdustrie zag zijn oogst geheel verloren gaan Bericht voor gedupeerde zadenhandelaren De voorzitter van de vereniging voor de teelt van en handel in tuïnbloemzadep ver zoekt de zadenhandelaren, die uit de geteis terde gebieden zijn of worden geëvacueerd, dan wel in hun woonplaats zijn gebleven, zich in verbinding te stellen met het secre tariaat der vereniging. Elandstraat 42, Den Haag. tel. K. 1700 - 331881. Een hulpactie der collega's wordt voorbereid in de vorm van zaaizaadvoorziening in matereaal en voorraden. „Die door ons toedoen hebben geleden o In verband mei het instellen van de lucht brug op Zeeland heerst er hoopspanninp op het vliegveld Valkenburg, waarvan de vliegtuigen vertrekken en waar zij aanko men. In de afdeling Operations worden de vluchten voorbereid. Vijf slachtoffers van hun hulpbetoon (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft zich gisteren in dc lersle Kamer aangesloten bij de hulde aan de hulpverlening van de militairen en b\| dc woorden van deelneming met hen, die daarbij het leven hebben verloren. Drie sol daten en twee matrozen zijn omgekomen. In de loop van Zondag hebben alle mili tairen opdracht gekregen naar hun garni zoenen terug te keren ofschoon toen de om vang van de ramp nog bij benadering niet was tc overzien. Met lofwaardige grote spoed is aan die opdracht voldaan, doch helaas is in enkele gevallen er geen gevolg aan gegeven- Tegen deze militairen zullen maatregelen worden genomen, waarbij in overweging zal worden genomen het doel waarvoor zij werden opgeroepen. Marine en luchtmacht hebben Zondag ook direct alle materieel ter beschikking ge steld. Dc samenwerking is uitnemend. Van het eerste moment af is aan militaire zijde het standpunt ingenomen dat men bijstand had te verlenen, zodat de verdere organi satie werd overgelaten aan de burgerlijke autoriteiten. Warme dank bracht minister Staf aan de hulp van onze bondgenoten. Zondagnacht Post voor geëvacueerdcn De P.T.T. verzoekt alle geëvacueerdcn hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij poslzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijd schriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adreswijzi ging, die aan alle postkantoren verkrijg baar zijn. De correspondentie voor gc- evacaeerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in dc Amerikaanse staat Michigan heeft Woensdag in een speciale vergadering eenstemmig besloten, president Eisenhower tele grafisch te verzoeken een onbeperkt aantal door dc watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. Afschriften van het telegram, dat onmiddellijk werd verzonden, zijn toegezonden aan de senatoren van Michigan in het Congres en aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. In alle delen van de Verenigde Staten wordt spontaan gereageerd op de oproepen tot hulp, die zijn gepubliceerd in de Ame rikaanse pers en door de televisie. In het gehele land werken de Nederlandse con sulaten onder hoogspanning om de toevloed van pakjes en geldbedragen, variërend van vijf tot duizenden dollars, te verwerken. Hét consulaat te New York ziet er uit als een pakhuis. Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen zorgen voor gratis vervoer van Detroit, Chicago, Denver. Los Angeles, San Francisco en andere grote plaatsen naar New York. In Baltimore is zoveel ingezameld, dat. de Amerikaanse regering is gevraagd een spe ciaal legervliegtuig beschikbaar te stellen voor de verzending Hedenochtend is in New York een comité opgericht ter coördi natie van alle hulp in de stad, Vele voor aanstaande Amerikanen en Nederlanders hebben zilting in dit comité. Amerikaanse steden willen Nederlandse noodgemeenlen adopteren. kwamen reeds de Amerikanen met amphi- bie-vaartuigen, helicopters en zandzakken; de Britten kwamen ook direct met helicop ters, de Belgen kwamen met boten om bij de dijken te werken, de Fransen kwamen met motorvletten, de Denen met rubber- vlotten Het is slechts een vluchtige en on volledige* opsomming. Ten behoeve van dc vluchtelingen zijn kazernementen beschikbaar gesteld waar door de herhalingsoefening van de 44ste regimentsgevechtsgroep niet zal kunnen doorgaan. Bti de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine hadden verscheidene leden geklaagd over het bijzonder verlof dat minister Stal heeft verleend aan militairen om bezinningsbijeenkomsten van het Huma- I nistisch Verbond bij te wonen. Er werden daarbij soms krasse termen gebruikt. Minis ter Staf protesteerde er tegen dat er een voorstelling van zaken wordt gegeven alsof iedere soldaat, die een paar dagen vrij wil hebben, naar een bijeenkomst van het Hu manistisch Verbond kan gaan. Hij heeft slechts toestemming verleend voor 12 bij eenkomsten per jaar van 30 man. Daarbij zijn voorwaarden gesteld. Jongelui uit ker kelijk milieu mogen er niet aan deelnemen. De bezinningsbijeenkomsten mogen zich niet richten tegen éen erkenning van de Christelijke waarden. Minderjarigen moeten schriftelijke toestemming van hun ouders hebben. Humanistische organisaties kunnen en worden met gelijk gesteld met Christe lijke organisaties. Vooral de K V.P. keert zich thans fel tegen hel humanisme. De heer Algra (AR) herinnerde er aan dat zijn partij dat zeer principieel in 1949 reeds heeft gedaan en ook de heer Vixseboxse (CHU) wil niets van het humanisme weten. De heer Wendelaar (VVD) wenst in ieder geval geen bevoor rechting van humanistische organisaties boven kerkelijke organisaties. Alleen de heer In 't Veld (P.v.d.A.) verdedigde het Humanistisch Verbond. Minister Stat verklaarde dat de vraag of er tegen het humanisme moet worden opge treden een zaak ;s van net kabinet. Er zal op deze kwestie nog wel eens worden terug gekomen, want er zit principiële politiek in. Het was gisteren zeker niet de tijd de rege ring aan het wankelen te brengen. PRINSES WILHELMINA SCHENKT 25.0ÜJ) Prinses Wilhelmina heeft aan het Natio naal Rampenfonds een gift van f 25 000 ge schonken voor de getroffenen in de geteis terde gebieden. Vierhonderd afgevaardigden en vele honderden toehoorders rezen Woensdag middag van hun zetels op, toen president dr Hermann Ehlers de zitting van de Westduitse Bondsdag begon met een herdenking van de slachtoffers van de overstroming in Nederland, Engeland en België. De Bondsdag heeft eenstemmig een voorstel van alle partijen aanvaard, waarin de bondsregering werd opge dragen zoveel mogelijk hulp naar de getroffen landen te zenden. De Bondsdag begroette met applaus van alle banken de mededeling van bondskanselier dr Konrad Adenauer, dat de regering reeds haar hulp aan de drie landen heeft aangeboden en dat de Nederlandse regering de eerste geweest is, die deze hulp aanvaard heeft. De kanselier voegde er aan toe, dat nodpneer Duitse rivierboten naar Nederland zouden worden gezonden, nadat de eCTSte tien reeds zijn ver trokken. Het voorstel der partijen om de regering op te dragen alle mogelijke hulp te bicden werd ingediend door professor Carlo Schmid van de sociaul-dcmocratischc frac tie, die betoogde: „Wtf mogen niet verge ten hoeveel hulp wjj hebben ontvangen van volken, die door ons toedoen hebben ge leden". De Westduitse bladen roepen vandaag het Duitse volk op. giften en goederen in te zamelen voor Nederland, België en Enge land. De Nedersaksische Rijksdag hing Woens dag dc vlag halfstok. De regering van Ne- dcr-Saksen maakte bekend, dat hulp zal worden geboden. Van het vliegveld Frank fort is Woensdag een vliegtuig met dekens en medicamenten, bijeengebracht door de bevolking van het gebied rondom Frank fort, vertrokken. Verscheidene dokters in Hessen hebben hun diensten aangeboden. De regering van Baden-Württemberg stelde een groot aantal dekens beschikbaar. De Bayer-fabriek te Leverkussen in het Rijn land bood medicamenten ter waarde van f 28.000 aan. Het Nederlandse consulaat te Essen ontving vele giften in geld en natura. De Duitse posterijen hebben zich bereid verklaard, telecommunicati'emiddelen en voertuigen ter beschikking te stellen. Uit Rijnland-Westfalen zijn ambulances aangekomen. De stflden Bielefeld. I-Iamm, Aken, Munster, Krefeld en enige kleinere plaatsen in West-Duitsland hebben aange boden, gedurende verscheidene weken Ne derlandse kinderen onderdak le verlenen. Op het Nederlandse consulent-generaal te Frankfort zijn sinds Maandag talrijke aan biedingen voor hulp aan de Nederlandse getroffenen binnengekomen Aan geldelijke bijdragen is reeds ruim duizend mark ont- vaneen. Dinsdag is een K.L.M.-toestel met kleding, dekens, linnengoed en geneesmid delen naar Nederland vertrokken. De fabriek van fhyssen te Hamborn en de gasmaatschappij van het Ruhrgebicd te Es sen zullen mobile ploegen voor het repare ren van water-, gas- en electricltcitsleidin- gen sturen. Op hel vliegveld Valkenburg wordt brood in waterdichte zakken gedaan. Korte tijd later zal dit voedsel worden „gedropt" boven gebieden waar er zo dringend behoefte aan is. Een vervoersdienst naar de Zeeuwse eilanden De Nederlandsehe Spoorwegen hebben, in samenwerking met Van Gend en Loos, in gaande heden. 5 Februari, een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoederen van en naar Zeeuws-Vlaan deren, Walcheren en Westelijk Zuid- Beveland. Voor deze verbinding kunnen alleen de volgende- goederen ter vervoer worden aan genomen: levensmiddelen voor mens en dier; geneesmiddelen; levensbehoeften, W.o. te verslaan: textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen,- pompen, motoren, lichtaggregaten en onderdelen daarvoor voor onmiddellijke hulpverlening: zendingen bestemd voor of afkomstig van het Rode Kruis, hulpcomité's of andere officiële instellingen tot hulpverlening. Met vertraging in de doorvoer moet re kening worden gehouden. De verbinding Dordrecht- (iorinchem hersteld Van heden, 5 Februari, acht uur af rjjdpn, voorlopig slechts by daglicht, weer treinen op het baanvak DordrechtBaanhnek De bedoeling is deze treindienst op een auto busdienst tussen Baanhock cn Gorinchem tc doen aansluiten, waarmee de verbinding DordrechtGorinchem is hersteld. Nieuwe commandant vliegveld Valkenburg Kapit in-Iuitenant-ter-zee-vlieger J. M. van Olm is met ingang van 16 Februari a.s. belast met de functie van commandant van het marine-vliegkamp Valkenburg Hij voigt kapt-luit-ter-zee-vlieger jhr P J. El las op, die bij de mannestaf wordt ge plaatst. Het Belgische Episcopaat verzoekt in een herderlijke brief alle Belgen, met geld cn alle mogelijke middelen te helpen. Een af vaardiging van het Belgische Rode Kruis uit Antwerpen heeft Bergen op Zoom en Halsteren bezocht en zeer welkome goede ren verstrekt. Dc Nationale Belgische Jeugddienst heeft kampecrmatoriaal ter be schikking gesteld. Dc Belgische gemeente Sint Nicolans wil de getroffen „Sint-ge meenten" -I'hilipsland, -Maartensdijk, -An- naland an -Laurens helpen, alsmede Scher- penissc. Op de Nederlandse ambassade en het con sulaat te Brussel stromen thans de brie ven en telefoontjes binhen an Belgen, die aanbieden vluchtelingen uit Nederland bij 2lch op te nemen. De burgemeester van Godinne aan de Maas heeft "oen weten, dat zijn gemeente 60 personen kan onderbren gen. De gemeente Limet biedt onderdak aan 30 Nederlandse kinderen aan. een naluur- vriendenhuis kan 100 personen opnemen enz. Het natuurpark Hofstede, nabij Brus sel, heeft de Nederlandse ambassadeur Dinsdag twee amphibievaartuigen ter be schikking gesteld. Deze werden onmiddel lijk naar Rergen op Zoom gedirigeerd en hebben zich Woensdagmorgen naar Zee land begeven De Belgische gendarmerie heeft wagens met radio-zendtoestellen aan geboden. Ook de Nederlandse kolonie in België laat zich niet onbetuigd. Dinsdag zijn twee wa gens met goederen naar Nederland vertrok ken, Woensdagavond drie vrachtwagens met goederen. Een Nederlandse kapper oiedt een colle ga-slachtoffer van dc ramp in Nederland zelfs een complete kapsalon aan in Brussel. Een door de Nederlandse consul-generaal te Antwerpen opgericht lulpcomlté heeft Dinsdag reeds een cheque van fr 150.000 naar Nederland kunnen zenden. Ook van Antwerpen uit worden vrachtauto's vol beddegoed, kleding, levensmiddelen en me dicamenten naar de geteisterde gebieden gezonden. Een Nederlands damescomité onder lei ding van de echtgenote van de ambassa deur. mevrouw Van Harinxma Thoc Sloo- ten, is dag en nacht bezig met het sorteren van de gaven die van Nederlanders en Bel gen bij het consulaat blijven binnenstromen. Ook in Luxemburg wordt een grote in zameling voor de geteisterden in ons land gehouden. Reeds is een pakhuis vol met kleding ingezameld De Nederlands-Luxem burgse vereniging organiseerde een inzame ling. De opbrengst daarvan kan op 't ogen blik reeds geschat worden op een bedrag in zes cijfers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5