ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Nieuwe dijkdoorbraken op Schouwen Bij doorbraak Hoge Zeedijk was alleen Den Haag drooggebleven Overige dijken hielden het vannacht Harde wind ging bijtijds liggen STEEDS MEER SLACHTOFFERS Millioenen voor het Stavenisse meest beproefd Alle bioscopen Zondag dicht Reeds 1320 slachtoffers Zonda» algemene gedenkdag Nederland geeft Gevaar nog niet geheel geweken Donderdag 5 Febr. 1953 Bureau Schiedamsevest 1, hoek Binnenweg Telefoon 29220 (5 lijnen) Na 17.30 uur uitsl. 29221 Giro No. 11000 Directeur: D. BROEREN 75ste Jaargang No 22487 Hoofdredactie: LEO OTT en H. W. ELDERMANS Prijs lOeent per nummer Verschijnt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS: per week 0.47 per maand2.00 per kwartaal5.85 per post p.m2.25 De door velen gekoesterde hoop, dat zich in de loop van de nacht nu de wind was gaan liggen en het hoge water niet met kracht werd opgezweept geen nieuwe dijkdoorbraken zouden voordoen, is niet vervuld. Wèl hebben Je meeste zwakke plaatsen in de bedreigde dijken het water weerstaan, maar na de oorspronke lijke gunstige tijdingen over een overwinning over de gehele linie bereikten ons alarmerende berichten van Schouwen-Duiveland. De Neder landse territoriale bevelhebber deelde mee, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe was doorgebro ken en dat onmiddellijk assistentie werd ge vraagd bij de evacuatie van dit gebied. Opnieuw heeft het water dus ten Noorden van Zierikzee toegeslagen en zijn weer groepen bewoners van dit toch al grotendeels overstroomde eiland in gevaar gaan verkeren. Uit latere berichten bleek, dat ook de dijk ten N.O. van Zonnemaire en die ten Oosten van Brouwershaven uiteen waren geslagen. De toestand in het land van Heusden en Al- tena, waarvoor óók gevreesd werd, is op het ogenblik goed te noemen. Met zakken zand wordt koortsachtig gewerkt aan de versterking van de dijken. Op Tholen, bij Papendrecht en Zeeuws- Vlaanderen, hielden de dijken, voorzover her steld, het uit. Uit andere streken bereikten ons eveneens gunstige berichten. Nationaal Rampenfonds De hagelbuien van gisteren maakten vanmorgen plaats voor vrien delijke zonneschijn, welke een stimulans kan zijn voor de honderden, die nog steeds op redding wachten. Een stimulans ook voor de opbouw en herstel èn een stimulans tot geven, geven, geven. Nu is ruim zeven mil- lioen bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen voor de driehonderd duizend, die alles kwijt zijn en het millioen mensen, dat in nood ver keert. Ook uit het buitenland stromen de millioenen binnen. Zwitserland alleen bracht ver over het millioen francs bijeen. Voortdurend stijgen nog de dodencijfers. Nu reeds zijn 1320 doden te betreuren en men wéét, dat nog velen op de droeve lijsten bijgeschreven zullen moeten worden. Systematisch is men nu in de zwaarstgetroffen gebieden, zoals Schou wen-Duiveland en Tholen. de woningen aan het doorzoeken om ook de laatste achtergeblevenen, die soms zelfs de kracht niet meer hebben om hulp te roepen, op te sporen. Zo werd een man gered, die zeventien uur aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. De overstroomde streken bieden één troosteloos beeld van verwoesting en ellende. Van de driehonderd polders in Zeeland staan er 40 blank, Schou wen-Duiveland slaat voor vier-vijfde onder water, Noord Beveland voor de helft. In Stavenisse alleen al zijn ver moedelijk driehonderd doden te betreu ren en geen enkel huis is onbeschadigd. De burgemeester noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Stromen evacué's blijven uit deze ge bieden komen. Hulp is er in overvloed en dat medeleven, die bijstand, kan wel- licht iets wegnemen van de nameloze I ontzetting, die al de overlevenden van j deze ramp van het gezicht te lezen is. Geen stormgevaar meer Vanmorgen heeft het K.N.M.I. Ln De Bilt een telegram gezonden aan de groep Zee- jland, luidend: „noodsein neer". Dit bete- kent, dat thans alle waarschuwingen met I betrekking tot de windkracht zijn inge- trokken. HET BELANGRIJKSTE: giiro 9575 van het Nationaal Rampenfonds Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft vanmorgen besloten in verband met de algemene gedenkdag Zon dag a.s. alle voorstellingen in de bioscopen af te gelasten. Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg, mr C. de Koning, heeft meegedeeld, dat het do dencijfer op Texel thans vijf bedraagt. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. Bij het Nationaal Rampenfonds Is tot nu toe een bedrag van ƒ7.131.000.— binnenge komen aan geld. gestort via de Nederlandse Bank, rïc Postcheque en Girodienst, cn aan contanten. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gestegen tot 1320. Wij geven een geheel nieuw g. overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenb'-oek 1, Brandwijk 2, Brouwers haven 3, Bruinïssc 1, Burgsluis 10. Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 13, Fijnaart 46, Geersdqk 1, Goeree en Overflakkee 40. J Goese Sas 7. 's-Gravendeel 57, Halsteren 17, Hcllevoetsluis 5, Nïewaarsdfjk in Land van Heusden en Altena 3, Heinenoord 2, Hei- ningen 25, Poortugaal 7, Hoedekenskerke 1, Ilondsbossezeewering 1, Houlenissc (Kerk dorp, Samswaarde) 8, Klundert 13, Kort- gene 40. Krabbendijke 4, Kruiningen 11, Maartensdijk 4. Maassluis 1. Moerdijk 13, Nw. Ncuzenpolder 1, Niemvcrkerk (Zeel.) 13, Nieuwe Tonge 75, Nw Vosscmccr 50, Numansdorp 67, Oosterland 40, Oostcr- sehelde 4, Osscnisse 1, Ouddorp 1, Ouder kerk aan de IJssel 2, Oudelande 2. Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St Philipsland 1, Raamsdonksveer 2, Rilland 1, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenise 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Slormpol- der 6, Strijen 20. Terneuzen 4, Texel 5, Vecre 2, Vlissïngen 3, Wagenberg I, Wil lemstad 12, Wolfaartsdijk 9, Yerseke 10, IJsselmonde 3, Zierikzee 15, Zuidland 20. In deze lijst zijn enige correcties op vroe gere opgaven verwerkt. Doorbraak bij Renesse De Burgemeester van Renesse meldt, dat bij Renesse een nieuwe dijkdoorbraak is ge constateerd. De toestand is thans zeer precair. Renesse ligt op Schouwen aan ue Noordkust. zal de schade vermoedelijk nog grotere afmetingen krijgen. O o o o De regering deelt mede, dat, in verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen, de gezamenlijke kerken hebben be sloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Prachtige resultaten leveren de collectes op die overal in Nederland ten bate van het Nationaal Rampenfonds worden gehouden. Een opsomming is niet mogelijk, maar een uitzondering willen wq maken voor de streek Noordeïnde, behorende lot de ge meente Graft (N.H.). Dit gehucht telt 26 ge zinnen en 87 inwoners. De collecte heeft hier opgebracht 1077, dat is 41.42 per ge zin of 12.37 per inwoner. Herhalingsoefeningen in Maart afgelast (Van onze parlementaire redacteur). In de Eerste Kanier heeft minister Staf gisteren meegedeeld, dat de in Maart te houden herhalingsoefeningen van het 44ste regiment gcvechtstrocpcr. zijn afgelast, in verband met beschikbaarstelling van kazer nes en legergcbouwen in West-Brabant ten behoeve van de evacué's. Militaire slachtoffers Officieel word' medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt vermist de dpi soldaat J. E. Willemsen (reeds gemeld), afkomstig uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden korpo raal L. N. van Polanen. In totaal zijn thans van de landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden vermist Burgemeester van Soinmelsdijk niet vermist Men verzoekt ons mee te delen, dat dc burgemeester van Sommelsdijk, dc heer D. Rjjnders, niet wordt vermist. De helicopters zijn vrijwel de enige ver voermiddelen, die op vele plaatsen daadwerkelijke steun kunnen verlenen. Achter de molen van Zierikzee, die uit- staart over de haven en het water rond om, is tussen beddelakens een vliegveld gemaakt. De witte cirkel, die daardoor op het kleine eilandje, waarschijnlijk in normale dagen gebruikt als bleek, is ontstaan, is niet groot. Maar hij is groot genoeg om plaats te bieden aan een he licopter en die landt er dan ook elke tien minuten. Engelsen, Amerikanen, Belgen, Nederlanders, kortom, alles wat met zo'n vreemd toestel de lucht in kan, gaat er ook mee omhoog en als een com plete luchtbrug tussen de gebieden van Bruinisse, Oosterland en alle verdere polders, die zijn overstroomd, en Zie rikzee vliegen zij heen en weer met zie ken en gewonden, met ouden en jongen, met volwassenen en kinderen. Een treffend beeld van de evacuatie in Numansdorp, waar allerlei soorten vaartui gen worden gebruikt om de rest van de be volking (totdusver werden hier 67 slacht offers geregistreerd) naar veiliger oorden te brengen. Nog is het gevaar voor enkele delen van het overstromingsgebied nier geweken, aldus dr ir Van Veen, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat in een uiteenzetting voor buitenlandse diplomaten. Er kan integendeel nog meer gevaar verwacht worden. Grote aandacht wijdde dr ir Van Veen aan het behoud van de Schielandse Hoge Zeedijk onder Rotterdam, want als deze was doorgebroken zou zoals wij reeds Maandag meld den een groot gebied van Zuid-Holland èn Noord-Holland zijn over stroomd. Alleen Den Haag zou gespaard zijn, omdat het op duinzand ligt. Drie millioen mensen hebben gevaar gelopen achter deze éne dijk, die op één plaats reeds bijna doorgebroken was! Ir Van Veen maakte het de buitenlanders duidelijk, dat het niet mogelijk is overal de dijken te verhogen en te versterken, daar veie sleden öp de dijken zijn gebouwd. Dor drecht kan men onmogelijk geheel gaan verwijderen. Een oplossing zou te vinden zijn in de richting van een algehele afdij- king van ons land, op de Schelde cn de Nieuwe Waterweg na. Op de vraag of de dijken bezweken zijn door de schade die er in oorlogstijd is ver oorzaakt, antwoordde de spreker ontken- Aasgieren gegrepen te 's Gravendeel In het zwaar getroffen 's-Gravcndeel- bevindrn zich 1000 inwoners, die, of niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zijn gearresteerd en op gesloten in liet huis van bewaring te Dor drecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in "s-Gravendecl een avondklok in le stel len. Het is verboden om half zeven avonds (ot zeven uur 's morgens zich op straat le bevinden, als men geen spe ciale toestemming heeft. De politie heelt opdracht gekregen om na de eerste som matie te schieten. De Groninger recherche heeft een 70-ja- rige man gearresteerd. Hij heeft geld. dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampen fonds, in eigen zak gestoken. Enkele Gro ningers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecte ren. Hij legde een volledige bekentenis af en zal voor de officier van justitie worden geleid. kend. Vrijwel alle dijken -ijn door het wa ter overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. Driehonderdduizend mensen, zo herhaalde spreker zijn uitlating van enkele dagen te voren, hebben alles verloren: één millioen mensen is in nood. Hij hoopte dat deze zo mer nog de dijken hersteld kunnen worden. Na één of twee maanden kunnen de gebie den drooggemalen zijn. Vroeger waren er zeven jaren nodig om het zout uit de bo dem te krijgen, maar tegenwoordig gaat dal sneller. Veertien dagen later zouden dc gevolgen van het springtij nog erger zijn 'geweest, omdat hel water dan nóg hoger zou zijn ge komen. Dit lijkt op nakaarten, maar het te kent de noodzakelijkheid de dijken aanzien lijk te verhogen. Het gehele tand zal van de zee moeten worden afgesloten. Hóe hoogst gevaarlijk de toestand bij de Schielandse Hoge Zeedijk wel is geweest, blijkt uit een uitlating van ir Van Veen. „Wanneer we dynamiet bij de hand had den gehad, zouden we zeifs een kerkgebouw hebben laten springen om materiaal voor het dichten van de dijk te hebben. Vannacht lichte vorst Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. IV eer overzicht Een depressie, die gisteren boven Scandina vië lag. trok in Zuid-Oostelijke richting en bevond ziclr vanmorgen boven Polen. Het front van deze storing bracht in Engeland. Neder land en Noord-Duïtsland regen of sneeuw. In Twen the lag vanmorgen zelfs een sneeuwdek van 5 cm dikte. De depressie veroorzaakte aan onze kust tijdelijk stormachtige winden en aan de Schotse Oostkust storm. Een storing trok langs de kust van Noorwegen naar het Zuiden Weerkundige waarnemingen. Hedenmorgen om 8.10 uur werden te Rotter dam de volgende weerkundige waarnemingen gedaan: Barometer: Wind: Temperatuur: Maximum temperatuur: 15.30 Minimum temperatuur: 24 Weersgesteldheid: 0 Februari Afnemende maan Zon op 08 15: onder 17.35 Maan op 01.IV onder <0 03 Watergetijden 6 Februari. I Rotterdam le tij 8.24 uur. 2e tij 20.48 uur. I Dordrecht le tij ».14 uur, 2e tij 21.38 uur. De pijltje, »tjre« in de «.indrieMlng De «l|te't b'i de lUtioni gaven lempe'elui 1000 mbar 750 mm druk W. de grond jlgemeden. m t - d» deprewe lou W.ndiltlle ^"C^Zwjkke —nd Sierm. i"ti

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1