Overzicht van de situatie Spontane drang tot helpen in de gehele wereld Coördinatie! Getuigenis van internationaal sa a m h origheidsge voel Heel de wereld ziet ramp op witte doek lief schroef vliegtuigen doen prachtig werk Kleren zijn er Voetbal en de noodtoestand r - -5 genoeg Donderdag 5 Februari 1953 Het medeleven in de wereld met de natuurramp, die ons land heeft getroffen, en dc bereidheid om daadwerkelijk te helpen, openbaren zich m een stroom van goederen- en materiaalzendingen, m geldschen- kingen en -inzamelingen, 111 toezeggingen van opname voor evacué's, vooral kinderen, uit vele landen, en uit talrijke boodschappen van staatshoofden. In veel van deze uitingen van internationaal saamhorig heidsgevoel treft vooral de behoefte om te getuigen, hoe zeer men in andere omstandigheden de van harte gegeven Nederlandse hulp aan oorlogs- en andere slachtoffers op prijs heeft gesteld. In dit licht kan men b.v. de spontane drang tot hulpverlening van Wenen zien en van organisatie in die stad. De stad Wenen heeft Woensdag 500 000 schilling ter beschikking ge steld van een Oostenrijkse hulpac tie ten behoeve van de Nederlandse slachtoffers. Bovendien bereidt de gemeenteraad een plan om duizend Nederlandse kinderen onderdak aan te bieden. De provincie Tyrol heeft 100.000- schilling gegeven. De Oos tenrijkse Socialistische Partij be sloot 100.000 schilling uit haai- ver kiezingsfonds te storten voor de Nederlandse slachtoffers. De Oos tenrijkse Volkspartij schonk 120.000 schilling, de Oosterijkse coöperaties. 100.000 schilling en de Weense socia listische vereniging „Kinderfreude" eveneens 100.000 schilling. Het Oos tenrijkse Vakverbond besloot 250 Nederlandse kinderen uit de nood- gebieden uit te nodigen voor een verblijf van twaalf weken. De bond schonk voorts 500.000 schilling. In Italië stromen zowel van par ticulieren als van bedrijven aanbie dingen en toezeggingen voor hulp verlening binnen. De Italiaanse re gering geeft daarbij het voorbeeld. Vandaag komen op het vliegveld Valkenburg vier Italiaanse vliegtui gen aan, waaronder dat van presi dent Einaudi. met levensmiddelen en kleding. Overal in Italië wil men Nederlandse kinderen onder dak verschaffen. De geest, waarvan de hulpverle ning in West-Duitsland doortrok ken is, wordt gekarakteriseerd dooi de volgende woorden van de so ciaal-democraat Carlo Schmidt in de West-Duitse Bondsdag: „Wat tot nog toe van onze zijde is aangeboden is niet genoeg. Ofschoon wij ons eigen vluchtelingenprobleem hebben door de stroom van mensen uit de Sowjet-zone is het onze plicht hen bij te staan, die door de catastrofe buiten onze grenzen getroffen zijn. Deze hulp mag met slechts 'n geste intern, hoffelijkheid zijn. maar ben geleden". Geweldig is de activiteit, die in de Scandinavische landen wordt ontwikkeld, om Nederland in zijn nood bij te staan. Uit België dat zelf grote schade geleden heeft, komt veel hulp van particulieren en officiële instanties. Op de Ne derlandse ambassade en het Neder lands consultaat te Brussel stromen de gaven en toezeggingen van alle zijden binnen. Men heeft nauwelijks handen genoeg om alles te sorteren en voor verzending gereed te ma ken. In Amerika werken de Neder landse consulaten onder hoogspan ning en het consulaat-generaal te New-York ziet er uit als een pak huis. Alle goederen zijn gratis naar New-York vervoerd. Vandaag neemt de KLM. eveneens kosteloos, de eerste zending mee naar Nederland. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft eenstemmig besloten cm president Eisenhower telegra fisch te verzoeken, een onbeperkt aantal door de watersnood getrof fen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naai de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. De regering van Saarland heeft besloten een trein met steenkool en een trein met levensmiddelen naar Nederland te zenden. Er is eer. hulpfonds gesticht, waarin de Saar- 1 landse regering als eerste bijdrage i een millioen francs heeft gestort. Verder heeft Saarland aangeboden om keukenwagens te zenden met j personeel, met de bedoeling, dat de i proviandering uit Saarland zal ge- schieden. De Deense luchtmacht zal een 1 Cataline-vliegboot naar ons land zenden met twee ton dekens en kle ding aan boord, verzameld door het Deense Rode Kruis. De bemanning heeft opdracht gekregen om zich met het toestel ten dienste te stel- i len van de Nederlandse autoriteiten die belast zijn met de reddings werkzaamheden. Een van de piloten is de in Nederland geboren luite nant-vlieger H. Steinbeck, die als tolk dienst kan doen. HAARLEM. Slachtoffers teerden gered uit bomen en van de daken van woningen WOENSDRECHT. De Amerikaanse en Engelse hefschroefvliegtuigen. die thans in het noodgebied zijn ingezet, doen prachtig werk. Zij zyn in staat om boven de in bomen of op daken geïsoleerde slachtoffers van de watersnood in de lucht stil te staan en hen naar binnen te hijsen. De ca paciteit van de toestellen is niet groot en daarom bepalen zü er zich toe om de geredden naar een veilige plaats te brengen, vanwaar zü kunnen worden vervoerd. Daarna gaan zü er op uit om nieuwe slachtoffers op te halen. Een der toestellen bleek bij het invallen der duisternis al zijn ben zine opgebruikt te hebben. Bij Zijpe werd een noodlanding ge maakt en de bemanning heeft daar temidden van de geëvacueerden de nacht doorgebracht. De hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht kunnen betrekkelijk weinig benzine me- denemen Reeds na ongeveer eer uur moet het reddingswerk wor den gestaakt en de terugreis naar de basis worden gemaakt. Om het tijdverlies, dat het laden van brandstof met zich brengt, zoveel mogelijk te beperken, heeft men thans te Melissant (Flakkee), dat in de onmiddellijke nabijheid van bet operatieterrein ligt, een ben zinedepot ingericht, zodat de toe stellen vrijwel zonder onderbre king in actie kunnen blijven. Van Woensdrecht uit opereren voorts zeven Engelse hefschroef vliegtuigen, terwijl er nog vier toe stellen worden verwacht. De En gelse toestellen zijn wat groter van formaat, doch kunnen niet meer Dinsdagmiddag arriveerden op de vliegbasis Woensdrecht acht Amerikaanse hefschroefvliegtui gen, die elk drie personen kunnen vervoeren en 'n groot Amerikaans toestel, met een vervoerscapaciteit van acht personen. Vijf minuten hadden de Amerkanen nodig om benzine te laden en onmiddellijk daarop zijn zij vertrokken naar de punten waar hun hulp dringend nodig was. De Amerikanen wer ken door, totdat zij juist voldoende benzine hebben om de terugreis naar de basis te maken. Met iedere beschikbare camera legt Polygoon-Pro- PRINS BERNHARD is giste ren vroeg op Schiphol aangeko men. Hij u-as kennelijk verrast, dat Koningin Juliana op het vliegtrelcl was om hem te ver welkomen. Beiden waren ken nelijk diep onder de indruk van de vreselijke gebeurtenissen in de overstroomde gebieden. Voor de microfoon vertelde de prins, dat van hel ogenblik af. dat de slag. die Nederland beeft getrof fenin Amerika bekend u-as hem een overuioed van mede leven was betuigd tele foon liectt ntet stilgestaan Ik geloot, dat er op grote schaal hulp zal worden geboden." zei hij. Ter begroeting van prins Bernhard icaren op Schiphol eveneens aanwezig minister prof. Bec! en de staatssecretaris van Algemene Zaken mr. C. L. W. Fock. moet een echte hulp betekenen oni€ „„„„„„fc ramp op J^en^tn meiers filmband vast. De her- personen vervoeren clan de Ame- Wij mogen met vergeten hoeveel hulp wij hebben ontvangen van volken, die door ons toedoen heb- Beraad nver. steun en programmaverloop j l i. ii. i j rikaanse. Wel hebben zij een gro- innermg aan deze droeve gebeurtenis zal voor het nageslacht bewaard tere benzjnetank. zodat zij langer blijven. Sinds Maandagmorgen wordt het kantoor in Haarlem over- in de lucht kunnen blijven. stroomd met telegrammen, waarin filmmaatschappijen uit alle delen i Er bevinden zich hier verder nog twee hefschroefvliegtuigen van de Sabena, die op eigen initia tief aan het reddingswerk deelne men. De operaties van deze toe stellen worden door het basiscom mando gecombineerd met die van het overige maJjeieeJ DEN HAAG Het bestuur van de eerste 7 minuten durende film de KNVB komt vandaag in een pvér de ramp vertoond Onimddel- hijzondere vergadering bijeen ten- ji.'k daarna werd en wordt in de einde zich te beraden over het or- oioscopen gecollecteerd. Niemand ganiseren van een steunactie voor iaat de bus passeren zonder iets te de getroffen gebieden alsmede over offeren. het al of niet doorgaan van het Woensdag draaide reeds de twee- wedstrijdprogramma voor Zaterdag de aflevering der reportage, waar- 7 en Zondag 8 Februari. in de eerste luchtopnamen voorko- De Kon. Ned. Korfbalbond en de rnen. Men ziet er o.a. opnamen in Kon. Ned. Hockeybond zullen van het zwaar getroffen Halsteren, Vrijdag een beslissing nemen over van papendrecht. van 's Graven- het al of niet doorgaan van de voor deel en van Zeeuws-Vlaanderen. Zondag vastgestelde wedstrijden. jje eerste reportage van 7 minu- Nader vernemen wij dat alle ten is samengesteld uit 2000 meier korfbalwedstrijden voor het komen- lilrn die Maandagmorgen binnen de weekeinde zijn afgelast. kwam. Afdrukken gaan niet alleen Nader wordt ons meegedeeld dat naar alle bioscopen in de wereld, ook de Kon. Ned. Hockeybond alle doch bovendien naar de regering, wedstrijden voor Zaterdag en Zon- j die smalfilms heeft besteld voor al- dag heeft afgelast. Ie Nederlandse ambassades en ge- I zantschappen. Al meer dan één millioen in Groningen GRONINGEN. In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollec teerd voor het Nationale Rampenfonds. Voor zover thans bekend werd in totaal de één millioen reeds overschreden. DE bereidheid tot hulpverlening van de getroffen gebieden is ontzaglijk en ontroerend. Gewel dige bedragen komen binnen, onge looflijke hoeveelheden kleren en an- j dere dfingend nodige zaken worden ter beschikking gesteld, hele vloten spontaan afgestane schepen varen naar de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, de aanmelding van rollend materiaal en van werkkrachten ge schiedt op zo grote schaal, dat men soms -niet weet wat er mee aan te vangen. De practijk leert thans, dat het eerst nodige is: coördinatie van de hulp. Elk schip dat niet vaart of ver keerd vaart, elke gulden die ondoel- i matig wordt uitgegeven, ejke hoeveel- j heid kleren of andere hulpmiddelen, die op de verkeerde plaats terecht komt, is een onnodige verliespost. Verwarring moet tot iedere prijs worden voorkomen en iedere vertra ging kan noodlottig blijken. Het is daarom dat wij er met de allergrootste klem op willen aandringen, de hulp verlening over één lichaam te laten lopen. Of dat het Rode Kruis is of het Rampencomité of een geïmproviseerd bureau van alle hulpverlenende in stanties, doet er weinig toe. Hoofd zaak is, dat het gebeurt en wel zo spoedig mogelijk. Men kan voor dit j doel ongetwijfeld beschikken over zo- i veel organisatorisch bekwame krach ten uit het bedrijfsleven als men maar wil. Niets mag meer verloren gaan: geen hulp, geen tijd. Eén gebouw, één telefoonnummer, een postadres voor alles wat met hulpverlening heeft te maken en wel op de kortst mogelijke termijn 1 van de wereld dringend re portage films van de geteisterde gebieden vra gen. Sinds Maandagmorgen worden de films per vliegtuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands nationale ramp trekt, thans in hon derdduizenden bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op hef witte doek aav. het. publiek voorbij. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land ..Soms" zegt chef-cameraman Piet Buis, „was het moeilijk om koel bloedig en nuchter je camera te richten op zoveel menselijk leed. Ik heb mezelf ingeprent: het buiten land moet dit ook weten, er moet hulp komen." Slachtoffers helpen slachtoffers DEN HAAG. De opvarenden van het s.s. ..Carthage" uit Tunis, dat tijdens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is gewor- i pen en daar thans muurvast ligt. hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zij hebben Woensdag een geldinzameling gehouden. KONINGIN jüLIANA, zowel als prinses Wiiheltnina hebben, ieder op eigen gelegenheid, haar medeleven betoond bij de ramp die Zeeland en ^aid-Holland hebben getroffen. De Koningin maakte een vliegtocht boven de geteisterde gebieden en bezocht verscheidene plaatsen, onder andere Fijnaart. Men ziet de Koningin hier bij het vei laten van het stadhuis van Fijnaart. Prinses Wilhelmina debarkeerde Dinsdagavond te Bergen op Zoom nadat zij gedurende twee dagen verscheidene eilanden en Zie rik zee had bezocht. Rode Kruis verzoekt: STUUR DEKENS" DEN HAAG. Het Rode Kruis meldt, dat er op 't ogenblik genoeg kledingstukken en meubilair bin nen zü'n om ruimschoots in de eer ste behoefte te voorzien. Het ver- zoekt met klem de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zet ten. Wat tot nu toe ingezameld is, kan men uiteraard nog naar het Ned. Rode Kruis sturen. Wel, is er grote behoefte aan de kens, overig beddegoed en matras- sen. die alle gestuurd kunnen wor den naar de intendanee van het Ned. Rode Kruis, Fluwelen Burg wal 19. Den Haag. Man geraakt door de propeller van hulp biedende helicoptère WOENSDRECHT. Kort nadat te j Oude Tonge op Goeree en Overflak- I kee een met medicamenten en war me kleding geladen hefschroefvlieg- tuig aan rle grond was gezet, is een i van de bewoners van dit. plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onoplettendheid achteruit op de staartsehroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid j ronddraaiende propellerbladen ge grepen en op slag gedood. Penning Watersnood 1953 voor Rampenfonds DEN HAAG. De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de wa tersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijg baar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het Natio naal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid ge vonden het ontwerp hiervoor te ma ken. Op grond van de gegevens, die tot dusver binnen zijn ge komen, kan van de situatie in de rampgebieden het volgende globale overzicht worden ge geven: ZEELAND: Oost-Zeeuws Vlaanderen: Toestand bevredigend. Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten van de gaten in de zeedijk. Onder water staan 2727 ha. West-Zeeuws Vlaanderen Situatie ongewijzigd. Onder water staan 300 ha. Walcheren: Vlissingen is een der meest be voorrechte plaatsen m Zeeland. De 3»,2 meter water, die in de straten der stad heeft gestaan, is voor een belangrijk deel weer verdwenen. Het leven is vrijwel normaal en alleen het weinige drinkwater is nog een handicap. In Middelburg is het water gerantsoeneerd Vijf duizend zandzakken zijn onderweg vanuit Antwerpen. Van het eiland staan 1220 ha onder water. Noord-Beveland: In Cats. Colünsplaat. Wissekerke en Kamperland is de voedselvoor- ziening gewaarborgd met behulp van vliegtuigen. In Kats is alles droog en er is weinig in deze plaats voorgevallen. Onder water staan 2400 ha. Zuid-Beveland: x Geen verandering in de toestand. Ónder water staan ten westen van het Kanaal 2075 ha. en ten oosten van het Kanaal 3960 ha. water. Ook op andere gedeelten van j het eiland zijn hulpverlening en evacuatie in volle gang. De havens liggen vol schepen. Vliegtuigen i speuren en helpen. Roeiboten, ducks en rubberboten trachten geïsoleerde personen te bevrijden. De kern van j Zierikzee heeft weinig geleden. De wijk direct achter de haven is zwaar beschadigd. Op het vliegveld Haam- stede zijn Woensdagavond om half tien. 15.000 zandzakken uitgeworpen, omdat de situatie er critiek werd. I Bij Zonnemaire aan de andere kant van het eiland, dreigde eveneens I een dijk te bezwijken. Honderd man zijn naar hot bedreigde punt gezon den. Van Schouwen staan 11.890 ha. onder water, van Duiveland 5040 ha. ZUID-HOLLAND: Goeree-Overflakkee: De toestand in Nieuwe Tonge is zeer kritiek. Evacuatie van de be volking door middel van storm boten wordt ter hand genomen Van Oolt- gensplaat wordt de gehele bevolking geëvacueerd. Voorts zullen van het gehele eiland Goeree en Overflak- kee alle vrouwen en kindei en wor den geevacueerd. Reeds zijn vele bewoners in veiligheid gebracht. Er zullen er maar zeer weinig achter blijven. Drie kilometer ten zuid westen van Den Bommel bevinden 2ich mensen geïsoleerd op een dijk. Tien Gemeten: Tholen: Stavenisse is geheel geëvacueerd door het regiment Prins Frederik, Commandotroepen en honderd man van de Franse genie. Het aantal doden in Stavenisse wordt hoger geschat dan 200. Stad Tholen ont vangt enkele evacué's uit Stavenisse. Het plaatsje staat niet onder water. Oud-Vossevneer heeft nagenoeg niï<. van het water te lijden gehad. In St. Annaland is het raadhuis be schadigd Er staat weinig water. St. Maartensdijk is thans droog ge komen. Van Poortvliet staat het grootste deel onder water. De be woners zijn met uitgeworpen rub berboten en vissersvaartuigen uit hun huizen gehaald. Bij laag water komt een deel van de weg naar Scherpenisse vrij. In Poortvliet wordt hard gevochten voor de rink- dichting. Honderd man Commando troepen en honderd man van de Eanse genie versterkten vandaag n binnendijk in de meest zuid oostelijke punt van het eiland. De rest van het eiland zal voor'opig worden Drijsgegeven. Van het eiland staan 5810 ha onder water. St. Philipsland: Situatie ongewijzigd. Onder water staan 1400 ha. Schouwen en Duiveland: De evacuatie van Brouwershaven en Drieschor, dat geheel onder wa ter staat, is in volle gang. Een deel van de bevolking is reeds inge scheept naar veiliger oorden. Brou wershaven is grotendeels weer drooggevallen. Slechts de lagere de len van het dorp staan nog onder Geheel overstroomd. Op het oos telijk deel heeft een aantal bewo ners zich nog kunnen handhaven, Xoorne en Putten: De situatie in Abbenbroek is zeer kritiek. Er moet worden begonnen met evacuatie. Het gaat om dui- zend personen. Voor de achtergoble- i ven inwoners van Zuidland bestaat geen gevaar. Er zal niet lot eva- cuatie behoeven te worden overge gaan. In Spijkemsse is de toestand vrij gunstig. Men wacht in span ning, af hoe de provisorisch her- stelde dijken het zullen houden. Met I man en macht wordt aan het her stel van de dijken gewerkt. Hoeksche Waard: Vijf en twintig grote en kleinere polders zijn geheel overstroomd. Acht polders staan dras en slechts vijf zijn geheel droog. Van de 14 gemeenten hebben vier geen last van het water. In de tien andere zijn vele woningen overstroomd Het ergst zijn Numansdorp. Strijen, 's-Gravendeel en Goudswaard ge troffen. In de hoofd waterkering, die de Hoeksche Waard moet bescher men zijn minstens dertig breuken, op sommige plaatsen kilometers breed. Het aantal gaten in de bin- I nendijken is zeer groot Uit 's-Gravendeel. Strijen en Hei- nenoord is de bevolking voor rAn deel geëvacueerd. De materiële schade is er zeer aanzienlijk. Nu- mansdorp is thans geheel geëva- cueerd. Het water in het dorp staat nog 1 a Ui meter hoog. Met man i en macht wordt gewerkt aan het herstel en de versteviging van de diiken. In 's-Gravendeel zijn 1000 inwoners, die óf niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. A Ihlasseruaard i Het plaatsen van twee zinkstulf- ken in de bres van de dijk bij Pa- I pendrecht is uitstekend geslaagd. Het gat is nu reeds gehalveerd en j de werkzaamheden vorderen goed. i De binnenkomende hoeveelheden I water zijn reeds belangrijk minder. Men verwacht hedenavond zo ver te zijn. dat geen water van beteke nis meer binnenkomt. In Alblasser- dam heeft men de laatste dagen over een totale afstand van zes kilometer kaden aangelegd van een meter hoogte. Thans is men bezig z.g. 'ooezemkaden over een lengte van 3>i km een halve meter op te hogen. Gehoopt wordt op deze wijze stand te kunnen houden. BRABANT: Land van Altena: In Nieuwendijk zijn Woensdag avond op enkele plaatsen de dijken doorgebroken. Er vielen drie doden te betreuren. In Almkerk was het de afgelopen nacht rustig. Om half twee vanmorgen woei het er min der dan in de vooravond en het was er droog. Rondom het plaatsje staat nog evenveel water als in het be gin van de overstroming. West-Brabant: Bij Klutsdorp. 9 km ten noorden van Bergen op Zoom, is een gat ge slagen in een binnendijk, waardoor de achtergelegen polder van 50 ha onder water is gelopen. De bevol king uit de polder wordt geeva cueerd. Militairen zijn bezig het gat te dichten. Klundert. dat voor 90 onder water staat, is geheel geëvacueerd. Veel huizen zijn inge stort en veel vee is verdronken. Honderden mannen van de genie en burgers werken aan de dyken. Het gat in de dijk nabij de haven van Willemstad is gedicht. Vrijwilligers ziin druk bezig vijf gaten in andere diiken te dichten Er is voldoende voedsel. Er staat nog water. TEXEL: Als voorzorgsmaatregel Is de boe ren van de Texelse polder Het Noorden in overweging gegeven hun vee te evacueren. Enkele buien Weersverwachting geldig van i Donderdagochtend tot Donder- I dagavond 4 Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of 1 sneeuwbuien. Geleidelijk afne f mende en naar Noord-Oost rui- M mende wind. Dezelfde of iets g lagere temperaturen. 5 Febr,. zoo op 8 14 uur: onder fy 17 35 uur: maan op uur; on- der 9.48 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2