HET ROTTERDAMSCH PARGDl 9575 NIEUWE DIJKDOORBRAKEN VERGEN DRIE DODEN IN HET LAND VAN ALTENA Algemene gedenkdag op Zondag a.s. Rampenfonds: thans zeven millioen Polder bij Klutsdorp onder; op Schouwen verbeten gevecht om de laatste dijk Dodencijfers Bij Haamstede 15.000 zand zakken gedropt Snel recht Dodencijfer thans 1272 Roerend weerzien na mateloos leed Prins Bernhard treedt als voorzitter op vJ 13e Jaargang, no. 30* Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Donderdag o Februari 1953 NOG altijd wordt nieuwe ellende gevoegd bij die, waarin Zuid-West Nederland sedert de noodlottige stormnacht van 31 Januari op 1 Februari j.l. werd gedom peld. Gisteravond hebben opnieuw dijkdoorbraken plaatsgevonden, ditmaal in het land van Altena, waar de waterkering tussen Werkendam en Hank aan de Bergsche Maas op enkele plaatsen bezweek onder het geweld van de water massa's. Als gevolg hiervan zijn in het dorp Nieuwendijk drie doden te betreu ren. Er werd in dit plaatsje enorm veel schade aangericht. De huizen staan half onder water en men heeft een noodziekenhuis moeten inrichten in de Gerefor meerde pastorie. Eerder op de dag werd bij Klutsdorp, 9 km ten noorden van Bergen op Zoom een gat geslagen in een binnendijk. De daarachter gelegen polder van 50 ha. stroomde onder en de bevolking van dit gebied moest worden geëvacueerd. Militairen waren Woensdagavond, onder leiding van de Rijkswater- slaat, bezig dit gat te dichten. Eigenlijk mag men zich nog gelukkig prijzen, dat het hierbij is gebleven. Het weer in de omgeving van het Noordzeegebied onderging Woensdag een belangrijke verslechtering. De lucht- drukverschillen namen toe en men verwachtte als gevolg daar van wederom stormachtige winden uit het Noordwesten. In verband met het opkomend getij vreesde men hiervan de rampzaligste gevolgen voor de verbrokkelde en verzwakte dij ken. Algemeen werd de toestand als hoogst critiek beschouwd. Hieronder volgt een opgave van de tot dusver bekende aan tallen doden, die bij de overstro mingsramp te betreuren vallen, gespecificeerd naar de diverse plaatsen. Deze lijst is bijgewerkt tot op Donderdagmorgen 9 uur. Abben broek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruin isse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischo - 15 Elfplaat, gem. Poortugaal, 7 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goedereede 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Heinenoord 2 Hellevoetsluis 5 Heijningen 25 Hoedekenskerke 1 Hondsbossezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp. Samswaarde) 8 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Sint Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw Neuzenpolder 1 Nieuwendijk (Land van Altena) 3 Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13 Nieuwe Tonge 75 Nw Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Ouderkerk aan de LTssel 2 Oudelande 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonkveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Stavenisse 200 Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrecht 1 Stormpolder 6 Stry'en 20 Terneuzen 4 Texel 5 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 9 Yerseke 10 IJsselmonde 3 Zierikzee 15 Zuidland 20 totaal 1272 Bij Burgh ®n Haamstede op het eiland Schouwen bestond het ge vaar van dijkdoorbraak. In verband daarmee werden Woensdagavond om half tien op het vliegveld Haam stede vijftienduizend zandzakken, gedropt. Tussen het waterschap Noord-Schouwen en het waterschap- Schouwen verdedigden honderd mi litairen en ingenieurs, in een zware wind. die het reddingswerk zeer bemoeilijkte, de laatste dijk. die eveneens gevaar liep. Zeer kritiek was ook de toestand aan de andere kant van het eiland, waar zich nog vele mensen bevonden in een ge bied, dat gemakkelijk onder water zou kunnen komen. Gelukkig hebben zich hier geen nieuwe catastrofes voorgedaan. Eer vanmorgen vroeg de vloed op zijn hoogst was, nam de wind in kracht af. Maar dit wil natuurlijk niet zeg gen, dat men niet op zijn hoede zou moeten blijven. Dr ir Van Veen. hoofdingenieur van de Rijks waterstaat. heeft gisteren verklaard, dat het gevaar nog lang niet over is. Vandaar dan ook. dat op vele punten van de noodgebieden nog altijd een verbeten gevecht met het water wordt gevoerd. Inmiddels vormt het koppige wa ter niet de enige bedreiging. On- telbaren zijn ook bezweken tenge- I volge van uitputting en koude. Dat is vooral het geval geweest in de nacht van Dinsdag op Woensdag. Het menselijk uithoudingsvermogen is nu eenmaal beperkt. Na dagen lang wachten zijn mannen, vrou wen en kinderen op zolders en da ken gestorven. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicoptères naar ge- isoleerde zieken gebracht, die drin gend hulp behoeven. Onafgebroken gaat het reddings werk door. Duizenden en duizenden slachtoffers van de stormvloed wor den van de eilanden gehaald, dui zenden verlenen hulp bij transport, verpleging en onderdak. Grote co lonnes stromen naar de rand dei- geteisterde gebieden met voedsel, kleding, medicamenten en materia len. Daar wordt het transport voort gezet met boten, schepen en vlieg tuigen, die dan weer met tientallen ongelukkigen terugkomen. De „luchtbrug" werd Woensdag morgen tot stand gebracht met 150 vliegtuigen, waarbij zich 15 heli coptères bevonden van verschillen de nationaliteit, welk aantal later tot 20 groeide. Woensdagmiddag wei-den in een tijd van zes uur boven de geteister de gebieden 59 700 zandzakken, 11.150 broden, 2000 liter drinkwater en voorts grote bussen voedsel, Roo- de Kruis-pakketten, dekens en rub berboten afgeworpen. Als gevolg van de overstromings ramp hebben 300 000 mensen alles verloren wat zij bezaten. Een mil- Jioen mensen is in nood komen te verkeren. DEN HAAG. Op Walcheren heb ben een beroepssergeant-majoor en twee beroepssergeanten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverle ningswerkzaamheden. waarvoor zij waren ingezet. Zjj zijn onmiddellijk gedegradeerd. DEN HAAG. Het aantalpersonen, van wie met zekerheid is komen vast te staan, dat zij bij de overstromingsramp het le ven hebben verloren, was volgens de gegevens, waar over men Donderdagmor gen om één uur 's nachts beschikte, gestegen tot 1272. r DEN HAAG. De regering deelt mede: in verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden» Prins Bernhard vloog boven noodgebied DEN HAAG. Prins Bernhard is Woensdagmorgen van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor het ma ken van een oriëntatievlucht over de getroffen gebieden. Gevlogen werd over de Alblasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaande ren, Walcheren, Noord-Beveland als mede Rotterdam, De Dakota, die de prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van ongeveer 600 meter. V Herstel eist vier keer zoveel werk als Walcheren DEN HAAG. Het herstel van de schade die thans is aangericht, eist zeker vier keer zoveel werk als de I drooglegging van Walcheren na de oorlog. Dit heeft ir Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, meegedeeld. Ir Maris merkte op. dat vanzelf sprekend de omstandigheden veel gunstiger zijn dan in 1945, maar dat niet lang moet worden gewacht met het herstelwerk om te voorkomen, dat de in de dijken geslagen gaten door het getij zullen worden ver groot. Dit is destijds op Walcheren ook gebeurd. DEN HAAG. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot V'oensdagavond een bedrag van 7.131.000 binnengekomen aan geld via de banken en de post cheque- en girodienst, gestort en aan contanten. Woensdagmiddag is Prins Bernhard geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in tegen woordigheid van de ministers Beel en Van Thiel. dit is thans het belang rijkste postgironummer. Op 9575 stort U Uw bij dragen voor het Natio naal Rampenfonds, Sta- tenlaan 81, Den Haag. Verscheidene lezers blij ven ons vragen of zjj ook bjj onze administratie gelden kunnen storten ten behoeve van de slachtoffers. Of schoon wij ons gaarne be schikbaar stellen voor het overmaken van geldsbedra gen aan het Nationaal Ram penfonds, lijkt het ons voor een snelle hulpverlening doeltreffender, de bijdragen meteen te storten op het gi ronummer van dit instituut. Inzamelingen'Woensdag in verschillende gemeenten gehou den bereikten per gezin een gemiddelde van 30.Op de „Willem Barendsz" en de vangstschepen in de Zuidelijke IJs zee heeft het personeel 14.385 bijeengebracht. Het personeel van Wilton-Fijenoord te Schiedam bracht ruim 100.000 bij een, waaraan de directie 150.000 toevoegde. In het bouwbe drijf is een actie begonnen tot steun aan het Nationaal Ram penfonds. De werknemers zullen acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zullen een gelijk bedrag eraan toevoe gen, De gezamenlijke organisaties van werkgevers en werk nemers in het bouwbedrijf hebben verklaard, dat deze actie tenminste een millioen gulden zal opbrengen. Het NW en de daarbij aangesloten Rampenfonds heeft het Internatio- organisaties zullen het bedrag van 100.000. dat ter beschikking zal wor den gesteld van het Nationaal Ram pen fonds, verhogen tot 250.000.—. Het verbondsbestuur heeft het Troelstra-oord in Beekbergen ter be schikking gesteld voor het onder brengen van evacué's. De Algemene Bond van Ambtenaren heeft voor hetzelfde doel zijn vacantieoorden in Uddel en in Ellecom aangeboden en de Algemene Bond Mercurius heeft het vacantie-oord in Lunteren be schikbaar gesteld. Verwacht mag worden, dat. indien alle werkgevers en werknemers aan de oproep gevolg geven, een bedrag van ongeveer 50 millioen voor het Ten behoeve van het Nationaal Nationaal Rampenfonds zal kunnen worden bijeengebracht. naai Kindernoodfonds van de Ver enigde Naties (Unicef) afstand ge daan van zijn aandeel (40%) in de inzameling van de Nationale Com missie voor Vluchtelingenhulp.- Hoe groot het bedrag is, dat daardoor aan het Rampenfonds kan worden afge staan, kan thans nog niet worden be paald, aangezien het totaal van de inzameling, die met het oog op de ramp in eigen land werd stopgezet, nog niet bekend is. Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van 25.000 geschonken voor de getrof fenen in de geteisterde gebieden. Het Duitse Vakverbond heeft het NW telegrafisch zijn deelneming betuigd en heeft als bewijs van soli dariteit 45.000 gulden overgemaakt. Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank ,r - Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 2S430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur, S|. vuil der Schaaf Vrij, Onverveerd Abonnementsprijs per week 47 ct: kwartaal ƒ6.05, losse nummers 10 ct

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1