Springvloed bij stormweer Overweldigend is de hulp die uit het buitenland geboden wordt groot gevaar voor dijken en polders Eerste lijst van slachtoffers Millioenen guldens zijn al opgehaald en.... de acties beginnen pas Straf voor militairen, die pas Zondagavond terugkeerden DE HONGAARSE G ALE1SLAAJF Dordtsch Dagblad Pag. 5 Donderdag 5 Februari 1953 Nergens ter wereld moeten op zo'n klein gebied zoveel bescher mingsmaatregelen tegen het water worden genomen als in de lage landen. Nergens ook is aan haar kusten de zee zo onrustig en gevaar lijk. Bij stormweer kunnen de golven van de Noordzee door de vele ondiepten niet vrij op en neer bewegen. De dalen van de golfbeweging worden bij de zandbanken geremd, waardoor de zo gevreesde branding ontstaat. Behalve de golven, veroorzaakt door de wind, loopt er door de Noord zee twee keer per etmaal een kilo meters lange vloedgolf. Tweemaal per dag zien de bewoners van deze lage -•-bieden langs de Noordzee de vloeo stijgen tot hoogwater, elke 12 uur, 25 minuten. Tweemaal daags valt het water gedurende eb weer te rug tot zijn laagste stand. Elke dag echter is het ongeveer 50 minuten la ter hoogwater dan de vorige dag. Hieruit blijkt de samenhang met de maanstanden, want de hoogste stand van de maan. de maansdoorgang, verschilt elke dag ook 50 minuten. De vloedgolf in de Noordzee is een z.g. „vrije" getij golf. welke gevormd wordt door verhoging van het water niveau. Deze wordt veroorzaakt door de „staande" vloedgolf, welke in de Atlan tische Oceaan ontstaat onder de invloed van de maan- en zonstanden ten opzich te van de aarde. Door de Britse Eilan den gehinderd in haar loop, buigt zich deze Atlantische golf om het Noorden en het Zuiden om deze eilanden heen. Bei de golven krijgen onderweg meer ruim te en verzwakken daardoor; op onge veer 53 gi Noorderbreedte (ongeveer bij den Helder) ontmoeten zij elkaar weer en langs de Noord-Friese Eilan den. door zichtbaar uitgehold. Zij loopt de nauwere zeegaten en riviermonden binnen en wint daar aan hoogte, wat aan breedte verloren gaat. Naar ge lang van het verscnil in breedte van de rivieren en waterwegen is ook het verschil in waterhoogten. Te Zierik- zee is dit 2.80 m, Bergen op Zoom 3.70 m. Hansweert 4.20 m. Te Den Helder is het bewegingsver mogen van de vloedstroom uitgeput door de draaiing van de helling van het golfvlak. Liep "de laatste aanvankelijk naar het Noorden, door de ontmoeting met de Atlantische vloedgolf uit het Noorden, gaat het in Oostelijke richting verder. Het golfdal komt nu ongeveer bij Den Helder aan de Zuidzijde van de golf. waardoor de getijstroom terug gaat lopen (eb). Waar de stromen in hun vaart door de bodem van zee en ri vier worden gestuit, bezinkt veel slib en ontstaat dus een ondiepte. Bij de vloedstroom gebeurt dit ver binnen waarts het land in; bij de ebstroom voor de mond der zeegaten, waar het aflopend water botst tegen de ebstroom der Noordzee en in Zuidelijke richting wordt meegevoerd. Daardoor komt het dat de zeegaten alle naar het Zuidwes ten wijzen. Springtij Onder de invloed van nieuwe en volle maan ontstaan de, in ons pol- In bijgaande tekening zijn de ver schillende vloedstromen aange geven. (Voor de duidelijkheid iets overdreven.) derland zo gevreesde springvloeden. Gevreesd, omdat reeds enige malen in onze geschiedenis deze springvloe den samenvielen met stormgetij. Het zijn vooral de landwaartse stormen, die op deze momenten voor onze kus ten en dijken gevaarlijk zijn. De stor men op onze kusten komen gewoon- j lijk uit het ZW, W, en NW, waardoor: vaak stormvloeden ontstaan die 2 tot 3 meter boven de gewone vloedstan den uitkomen. Bij de vreselijke ramp, die thans ons vaderland heeft getrof fen, heeft de stormvloed de ongeme ne hoogte van bijna 4 meter boven de normale hoogwaterstand bereikt. In het binnenland waren de gevolgen hiervan catastrophaal. Het springtij uit het Zuiden, teruggestuwd dooi een bulderende orkaan uit het Noord westen had, mede ook door de zeer lage luchtdruk in het nauwe gedeelte van de Noordzee een buitengemeen hoogwaterniveau tengevolge. Het wa ter, dat geen andere .snellere, uitweg had, drong zich met geweld in de zee gaten en riviermondingen, waar het wederom in de steeds nauwer wor dende waterwegen in het binnenland tot nog grotere hoogte kwam. De eer ste berichten van dijkbreuken en overstromingen kwamen dan ook van plaatsen waar het water practisch geen uitweg meer had. Wie heeft Bijbel of Psalmboek te missen Ieder die een Bijbel of psalmboek of nog liever deze beide in een band ge bonden te missen heeft, zende deze aan Bi.ibelhulp, Postbus 78 te Arnhem ten behoeve van hen die door de waters nood deze verloren hebben. Aanvra gen om deze kerkboeken ten behoeve van getroffenen kunnen eveneens aan dit adres worden gericht. Evacuatie Texels vee Als voorzorgsmaatregel is de boeren van de Texelse polder ..Het Noorden" in overweging gegeven het vee uit deze pol der te evacueren. Toen Zondag j.I. de dijk van polder ..De Eendracht" bezweek, werd de Noorderdtjk. een vr(j zwakke zanddijk, aangewezen tot bescherming van de polder „Het Noorden". Voor een zeehaven aan de Noordzee treedt de hoogste waterstand in, zodra de top van de vloedgolf daar is aan gekomen. Het is voor de scheepvaart van zeer veel belang te weten, wanneer dit geschiedt, want tal van diepgaande vaartuigen kunnen bepaalde zeehavens ilechts bij hoog water bereiken (vloed havens). Als we ons van Calais naar D=n Helder bewegen, wordt het uur van de vloed steeds later; Hoek van Holland en den Helder verschillen on geveer 5 uur. Deze verschillen worden veroorzaakt door het afstromen van het water in de golf zelf, welke langs cle kusten de snelheid van de golf vermin deren. Bij beide golven, zoals die, welke door de wind worden veroorzaakt, heeft het water geen tijd om van de top naai beneden te vloeien. Bij de vele kilome ters lange vloedgolf echter wel. Het wa ter van de top vloeit over grote afstand af naar de dalen, waardoor een krachti ge stroom ontstaat. Deze stromen noemt men getijstromen. Wanneer het getij opkomt, heet deze vloedstroom. Bij af nemend getij, als de top van de vloedgolf al voorbij is, loopt de getij- stroom nog door. Deze is dan tegenge steld aan de richting van de vloedgolf en neemt steeds af in kracht; dit is dan de ebstroom. Getijstroom Voor de lage landen is de getij stroom, die wordt veroorzaakt door het Zuidtij. van zeer veel belang. Ge lijk iedere beweging op het Noorde lijk halfrond, wijkt de vloedgolf, on der de invloed van de aardrotatie naar rechts af en dringt zich tegen de Belgische en Nederlandse kust. In de loop der eeuwen is de laatste hier- De kracht van het opkomende water bij springtij. Opnieuw moeilijkheden te flbbenbroek Te Abbenbroek op Voorne en Putten is de toestand weer zeer critlek. De gehele bevolking- moet worden geëva cueerd. Er bevinden zich te Abben broek nog ongeveer duizend mensen. Door de harde wind gedurende de af gelopen nacht zün gevaarlijke situaties ontstaan op de zwakke punten in de dük. Te Spijkenisse is men eveneens koortsachtig bezig aan versterking van de dijken. De toestand is op het ogen blik vrij gunstig, maar men wacht nog in spanning af. hoe de dijken zich zul len houden. Voor de achter gebleven inwoners van Zuidland bestaat geen gevaar. Fr behoeft hier niet tot evacuatie te wor den overgegaan. Verbinding Gorinchem- Dordrecht hersteld Van hedenmorgen acht uur af zullen voorlopig slechts tijdens daglicht weer treinen rijden op het baanvak Dor drechtBaanhoek. De bedoeling is deze treindienst op een autobusdienst tus sen Baanhoek en Gorinehem te doen aansluiten, waarmede de verbinding DordrechtGorinehem is hersteld. Het Nederlandse Bode Kruis doet de volgende eerste opgave van in verschil lende gemeenten geïdentificeerde over ledenen tengevolge van de watersnood. De mededelingen hieromtrent komen uit de gemeenten en zijn verder niet door het Rode Kruis gecontroleerd. De lijst wordt in de komende dagen zoveel mogelijk aangevuld. Achter de namen van de slachtoffers vermelden wij tussen haakjes het adres, waar zij het laatst hebben gewoond in de gemeente, welke genoemd wordt. DINTELOORD. Martin us Janssen, geb. 21-8-1904 (C. 57); Jan de Vos, geb. 1-6-1894 (C. 56); Jaatje Vissers, geb. 27-2-1898 (C. 56). FIJNAART. Leendert van de Meeberg, geb. 13-8-1898 (D. 231); Wilhelmina Andrea Kloet, geb. 20-11-1906 (D. 231); begraven in Dinteloord; Johanna Francisca Maria van Opdorp, geb. 11-12-3944 (D. 228); Adriana Wilhelmina Slikboer, geb. 18- 11-1904 (C. 123); Adriana Johanna Po lak, geb. 22-8-1906 (D. 241); Maria Hollemans, geb. 15-6-1946 (D. 160); Pieternella Adriana Hartvelt, geb. 15- 1-1910 (D. 169); Leendert Machiel de Geus, geb. 22-4-1936 (D. 169); Ohris- tiaan de Geus, geb. 26-7-1946; Jan Dirk de Geus. geb. 5-1-1948 (D. 169); Gerrit Johannes van Mourick. geb. 13- 1-1924 (D. 161); Hermanus Leendert Hollemans. geb. 12-5-1943 (D. 160); Maria de Wit. geb. 5-10-1926 (D. 161); Antonia Elisabet Suykerbuvk, geb. 17- 7-1876 (D. 195); Johanna Adriana Knook, geb. 26-2-1924 CD. 183); Jan Olivier Driesprong, geb. 1-7-1874 (C. 141); Petrus Gerardus Adriana Koet- senruyter, geb. 2-4-1950 (D. 248); Lu cia Adriana Maria Koetsenruyter, geb. 29-8-1951 ((D. 248); Peter George Mackay, geb. 7-10-1943 (D. 166); Mar- tinus Lijdekker, geb. 28-5-1880 (D 250); Jannetje Driesprong, geb. 31-1-1906 'C 141); Teuntje Knook. geb. 20-10- 1900 (D. 182); Martha Eland, geb. 9- 7-1892 (D. 104). KLUNDERT. Johannes Adrianus Blommers, geb. 12-1900 (Krugerstr. 6). Mej. J. (Zandpad 6) MAASSLUIS, der End, geb. RILLAND-BATH. de Goffau, burgemeester. ROTTERDAM. d. Starre uit Sliedrecht. Duitse Bondsdag herdacht slachtoffers Q VERWELDIGEND is de hulp die het buitenland ons biedt nu wij Duizenden militairen helpen mee Duizenden en nog eens duizenden militairen van land-, zeej en luchtmacht hebben de laatste dagen de handen meer dón vol met de hulpverlening aan de getroffen landgenoten. De Koninklijke Landmacht heeft een aantal ingezet, dat voortdurend wisselt, maar steeds tussen de 10 en 20.000 man schommelt en de Koninklijke Marine steekt met 2000 man de handen uit de mouwen. De Landmacht komt uit alle delen van ons land en heeft voortreffelijk werk gedaan. Er werd door de civiele autoriteiten een graag gebruik gemaakt van het materieel, dat de troepen mee brachten. en dat maar al te goed te pas kwam. en er bestaat niets dan lof over de prestaties van de jongens. De Koninklijke Marine heeft nu 100 motor vaartuigen ingeschakeld, waarvan 12 mijnenvegers, Sinds Maandag is de activiteit verlegd naar SchouwenDul- veland en Stavenisse. Ook de Marine Luchtvaartdienst is uitermate actief geweest. Gas en electra weer normaal te Rotterdam De werkzaamheden bij het gemeen telijk energiebedrijf te Rotterdam zijn nu zo ver gevorderd, dat het, mede door de van elders via het koppelnet verkregen hulp, mogelijk is gebleken, de beperkende bepalingen voor het electricïteitsverbruik met ingang van hedenochtend op te heffen. Het gemeentelijk gasbedrijf te Rot terdam is thans de moeilijkheden ge heel te boven en werkt nu weer op volle capaciteit. door zulk een zware ramp getroffen zijn. Uit steeds meer landen van de wereld komen tientallen berichten over kleinere en vaak zeer grote acties. Algemeen is het grote medeleven in het leed van Holland. Italië, Duitsland, Zweden en Denemarken staan wel bovenaan, maar zelfs uit de mede getroffen landen Engeland en België komt hulp opdagen. Protestantse kerken in Schotland, Duitsland en Canada zonden telegrammen en gaven, en de Paus, die reeds 30.000 ter beschikking stelde, stuurde nog een treinlading citrusvruchten. Ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds heeft het Internat. Kïndemoodfonds de Ver. Naties afstand gedaan van zijn aandeel van 40 pet. in de inzameling van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Vervolgens geven we opnieuw een korte opsomming van hetgeen in andere landen voor de nood in ons land gedaan wordt. ITALIë: er is al bijna 15 millioen live bij- >n. Twee vliegtuigen zijn gestuurd.o.a. om kinderen te halen. Honderdvijftlg brand weerlieden komen bij de wederopbouw in Nederland helpen. De afd. Verona van de Ital. Parachutisten vereniging bood hulp aan. Het ministerie van Landbouw wil bemidde len bij het herstel van de vernielde land bouwbedrijven. Vele honderden kinderen kunnen in vacantiekolonies terecht. Ladin gen eerste-hulpgoedereo kwam?;» ,-.:ida?g Ital. mihtatrc vliegt;-.-gv^i op Valkenbu Een Milanese firma bond tier. grote kantelurachtauto's met personeel aan. De Vereniging van Jonge Europese Federalisten heeft in zest.ig steden centra geopend voor Inzameling. Een halve dag na een radio-op roep was in Milaan 4 millioen lire bijeen. 100.000 Dekens Cornelia Maria Wilhelmina Raats. geb. Raatsf^geb 'f-S-lSS' m"nüÜt^"vï^^"^vikTn^rg EtokkitVb 7-V-1918b""d ana Maria Schillemans, geb. 25-6-1914 B 337). HOEDEKENSKERKE. J. Leys. NIEUW NEUZEN-POLDER. Smallegange, baby 3 maanden. HONTENISSE. Maria Isabella Leeraert, 65 jaar; Agnes Mathilde Mattheyssen, 33 jaar; Roza M. Daalman, 8 jaar; Theophyl S. C. Daalman. 6 jaar; Desyre Smit, 68 jaar 'vermist); Louisa Maas, echtgen. van Desyre Smit. 66 jaar (vermist); René G. de Smit, 37 jaar (vermist); Agnes Maria de Smit, 24 jaar (vermist). Hubregt Leeman, geb. 4-5-1874; Johanna Theune, geb. 21-11-1869 (A. 88). VLISSINGEN. Petrus Martinus van Beers, geb. 23-5- 1883 (Groenewal 36); Johann Verha gen, geb. 15-10-1910 (Boul. Bamkert 106); Franciscus de Jonge, geb. 5-3- 1904 (Vrouwenstraat 16). ZAAMSLAG. Jacobus Jan Alten, geb. 20-2-1949. Verlaten liggen de woningen in 's-Gravendeel in het water, dat in deze gemeente zoveel onheil stichtte. 's-GRAVENDEEL. J Groot (Langestraat)mej. St. Nik laas en dochter vermist) (Gorstdijk 50); meisje Kranenburg. 12 jaar. met moeder en zusje (Pr. Bernhavdstr. 141; heer Van Appeldoorn (Molendijk 50); mej. Van Steensel (Renoyshoek 53). Met grote waarschijnlijkheid omgeko men: mej. Kruythof (Achterdijk 26); wed. v. d. Wulp met 3 kinderen (Mo lendijk 20); mej. Van Verk met 2 of 3 kinderen (Molendijk 68); heer en mevr. Brand (Molendijk 72); wed. Verdonck met dochter en 3 kleinkin deren. genaamd De Zeeuw (Molendijk 70); mevr. Kraak (Molendijk 80); kind van C. Heidemolen (Molendijk 51). middag van hun zetels op, toen president dr Hermann Ehlers de zitting van de Bondsdag in Bonn begon met een herdenking, van de slachtoffers in Nederland, Engeland en Bel gië. De Bondsdag heeft eenstemmig een voor stel van alle partijen aanvaard, waarin de regering werd opgedragen zoveel mogelijk hulp te zenden. De Bondsdag begroette met applaus van alle banken de mededeling van bondlcanselier dr Konrad Adenauer, dat. de regering reeds haar hulp had aangeboden. Hij zei dat nog meer Duitse rivierboten naar Holland zouden worden gezonden, na dat de eerste tien Dinsdag reeds waren ver trokken. De .Duitse steden Bielefeld. Hamm. Aken. Munster. Krefelö en enige kleine plaatsen hebben aangeboden Nederlandse kinderen onderdak te verlenen. De Volkswagenfabrie ken borier. -ranmnsse-- eerambulant- dr Dreës aan. Het Düiise soc. vakverbond schonk t 45,000. Duitsland zond broeiglas ter waaide van 20.000. De Westduitse bladen zouden vandaag op de voorpagina's een op roep tot hulp publiceren. Op het gebouw van de Nedersaksische Rijksdag werd de vlag halfstok gehesen- D'e bevolking van Frank fort e.o. stuurde een vliegtuig vol dekens en medicamenten. De Bayerfabriek te Lever- kusen schonk 28.000 aan medicamenten. meld. De Leeuwenclub te Joenkoeping stuurde vandaag een vliegtuig met ge noeg melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15 000 kro nen. Zaterdag vertrekt uit Joenkoeping een colonne vrachtauto's met goederen voor 100.000 kronen. De Zweedse coöpe ratieve verenigingen hebben een half miUioen kronen geschonken. De Zweedse regering besloot gisteren als aanvulling op de 25.000 dekens die Dinsdag werden afgezonden, nog 75-000 dekens te zenden! Vele fabrieksarbeiders offeren het loon van een dag. NOORWEGEN: de rederijen Fred Olsen en Co te Oslo en Det Bergenske Dampskibs Selskab te Bergen stortten ieder f 10.000. Vliegtuigen vol dekens en beddegoed zijn verzonden. DENEMARKEN: in geld is tot nu toe 4 millioen kronen bijeengebracht Dat 2,2 millioen gulden, terwijl de bevol king half zo groot is als de onze. De Haagse dirigent Willem van Otterloo zal op 14 Fe bruari het Deense Nationale Orkest dirige ren ten bate van het Rampenfonds. Lucht macht en genie stuurden 53 rubberboten. BELGIë: medicamenten, kleren, fruit, chocolade en biscuits zijn uitgedeeld. De be woners van Sint Nicolaas boden onderdak aan voor evacué's uit St. Philipsland, St. Maartensdijk, St. Annaland, St. Laurens en Scherpenisse. Een Nederlandse kapper In Brussel heeft een complete inrichting van een kapsalon voor een gedupeerde kapper aangeboden. De Sabena bracht 2500 paar rubberlaarzen- De Nat. Dienst voor de Jeugd stuurde heel zijn kampeermaterlaal, I beslaande uit 300 bedden. 3GO matrassen en 600 dekens. LUXEMBURG: de regering bood 2500 de kens aan; de inzameling van geld en goe deren is pas in vollle gang. I OOSTENRIJK, dat zich herinnert hoe in I de eerste wereldoorlog honderden van zijn hond kan 250 kinderen 12 weken verzorgen), de Socialistische Partij 100.000 schilling, de Volkspartij 12.000 en de coöperaties 100.0U0 schilling, en kardinaal aartsbisschop Innit- Wenen eveneens 100.000 schilling. De vereniging Kinderfreude en de gemeen teraad van Wenen nodigden ieder duizend Ned. kinderen uit. ZWITSERLANDhier is 1:198.000 francs bijeengebracht. Het Rode Kruis stuurde rubberkleding en beddegoed en vandaag kwam er een Zwitserse helicopter aan. spe ciaal uitgerust voor reddingswerken met de mogelijkheid op het water te landen. De z.g- Glückskette heeft een soort sneeuw bal ontketend ten bate van de slachtoffers i Nederland en Engeland en tot dusver iet minder dan f 850.000 opgebracht! FRANKRIJK: de organisatie van brand- stoffenhandelaren stelde 300.000 francs ter beschikking voor getroffen collega' SAARLAND: de regering zal een trein met steenkden en een trein met levens middelen naar Nederland zenden en stortte een hulpfonds als eerste bijdrage eei millioen francs. 100.000 DOLLAR VER. STATEN: Het Amerikaanse Rode Kruis heeft 100.000 dollar beschik baar gesteld als een eerste bijdrage. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in Michigan besloot Eisenhower te ver zoeken een onbeperkt aantal door de watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emi gratie naar de Ver. Staten. In het ge hele land werken de Ned. consulaten onder hoogspanning om de toevloed van pakjes en geldbedragen, variërend van vijf tot duizenden dollars, te ver werken. Het consulaat in New York lijkt wel een pakhuis. Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen -JöVgCTi v-ior gratis vervoer -naar New York en de K.L.M. zorgt voor verder transport. In Baltimore is zoveel ingezameld dat de Amerikaanse regering is gevraagd een spe ciaal legervliegtuig te sturen om het op te halen. De Save the Children-federatie zal zes ton nieuwe kleding naar Nederland sturen. CANADA: 250 kisten met kleding die het Rode Kruis in Genève had opgeslagen, zijn op weg naar Nederland; de K.L.M. voert bovendien nog 40 dergelijke kisten uit Toronto. VIA 10 ZENDERS 10 Radiozenders in Duitsland, Oostenrijk, België, Frankrijk. Nederland, Italië. Luxem burg. Monte Carlo. Saarbrücken en Zwitser land. zullen een gezamenlijke oproep tot hulp uitzenden. Paus Pius XII gaf een bijzondere afgevaardigde opdracht in Belgie en Ne derland te gaan bezien hoe het Vaticaan verder kan helpen. De Canadese minister voor Immigratie, Harris, kondigde aan dat speciale hulp zal worden verschaft om gedupeerden van de watersnood in Engeland en het, Europese vasteland naar Canada te laten emigreren. De centrale verkooporganisatie van Roer- kolen bood een millioen zakkenstrlppen voor het dichtnaaien van zandzakken aan. Uit Frankfort vertrok een vliegtuig met dekens en medicamenten; uit Arpajon (Fr.' twee hefschroefvliegtuigen en een Dakota; uit Genève een colonne Rode Kruisauto' enkele fabrieken sturen mobiele ploegen voor het repareren van water-, gas- electriciteitsleid ingen DE KERKEN De Verenigde Kerk van Canada maakte 10.000 dollar naar Nederland en Engeland over De moderator van de Kerk Schotland zond een telegram van mede leven en voorbede aan de praeses van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk en de Evangelische GeselJschal't te Stutt gart vroeg de Hervormde synode hoe zij kan helpen. Op aansporing van de wnd. Hoge Com missaris van Indonesië zal de Mohamme daanse Raad in Nederland op Zondag a. om 12 uur een bidstond houden op de residentie van de Hoge Commissaris, Backershagen te Wassenaar, voor de slacht offers van de ramp Vertegenwoordigingen van Pakistan. Perzië. Egypte en Turkije zullen de bidstond bijv.- De burgemeester van Amsterdam heeft gisteren een evacuatie-commissie geïn stalleerd. Deze commissie, bestaande kinderen in Nederland Hetd0provineiaaTestuu*r SS S 'SV en particuliere instëUingen. is opgericht 100.000 schilling en de gemeenteraad van °m voorbereid te zijn voor het geval Innsbruck 40.000 schilling beschikbaar; de j Amsterdam aangewezen Oostenrijkse vakbond óOO.flOO schilling (de vangstcentrum. wordt als ont- 17 HALSTEREN. Petrus Maas. geb. 23-6-1951; Maria Wil helmina Van Tiggelen, geb. 24-4-1919; De heer Algra in Eerste Kamer: In de Eerste Kamer, die giste ren de behandeling van de begro tingen van Oorlog en Marine heeft voortgezet, heeft de heer Algra (a.r.) aan minister Staf gevraagd, of er maatregelen zullen worden genomen tegen de militairen, die zich Zondag ochtend niet terstond naar hun kazer- nementen hebben begeven, maar "s avonds nog door de politie aan hun plicht moesten worden herinnerd. Dit vond hij een schandaal. De heer Algra heeft gevraagd, of de gehele voorbereiding, waarom het nu gaat, wel voldoende wordt gedragen door net besef, dat allereerst rekening moet worden gehouden met de dodelijke ge volgen van een strategische overval. Hij wenste een onmiddellijke militaire paraat- Thomas haalde de schouders op. „Precies ken ik de weg hier ook niet. Ik weet alleen, dat je bij de stadsmuur komen moet." ..O!" Meer zei zijn neef niet. Hij keek oplettend rond, als wilde hij zich deze buurt goed in het geheu gen prenten. Dus die stegen gingen naar de stads muur... De achtergevel van de gevangenis was hoog. met vierkante venstergaten, waarin dikke, ge kruiste tralies waren aangebracht. „Wist ik maar. waar vader zit", mompelde Lajos. Thomas hoorde dat wel maar Thomas ging er niet op in. Het was hier op straat de plaats niet om over die dingen te praten. „We moeten op huis aan", zei hij, „het zal toch heid. De officieren moeten bij de troep'tegen etenstijd wezen eer we daar zijn." zijn. en vitale objecten dienen scherper j „Goed, oom." te worden bewaakt. De heer Algra vond Nog nooit had Lajos zo nauwkeurig op de weg het. verontrustend, dat de aanmelding gelet die hij ging, als dit keer. Dit keer, nu het voor de opleiding tot beroepsofficier be-de weg was tussen de gevangenis van zijn vader i'iL0"V„°'d°e"dt Vr-een Sro"d'S= en het huis van zijn oom. wijziging van het officierencorps zal F iprriand 0„ Thomas Aczél te wachten rekening moeten worden gehouden met!, LI iemay>a. °P i nomas /\czei te vacnten een wijziging van de opleiding, een radi- 9er? d? twee thuis kwamen. Een jonge vent. Ma- cale wijziging in de promotie en het I na had hem in de huiskamer gelaten en Lajos scheppen van de mogelijkheid, uit teherkende hem onmiddellijk wiiken naar pen andprp hpetommino in ..Hé. iii hier?" zei hii en De ander hoorde dat gemompel wel, maar ver stond het niet. „Ik zoek werk", wendde hij zich tot de oudere man. „Ik ben schrijnwerker en terug van mijn handwerkreis. De vrouw hij knikte in de rich ting van Maria zei, dat u misschien iemand gebruiken kon." „Ik heb er wel eens over gedacht", antwoord de Thomas. Hij sprak langzaam trachtte zich te herinneren, of Lajos iets over die vreemde verteld had Maar de vreemde legde dat lang zaam spreken anders uit. Natuurlijk had die reis- DOOR H. te Merwe ,Hé, jij hier?" zei hij en zijn oom hoorde ver wonderd op van de toon, waarop dat werd gezegd Want die klonk wel verrast, maar niet bijstei verheugd. „Kennen jullie elkaar?" vroeg Thomas, van de een naar de ander kijkend. „We hebben een stuk van de reis naar Buda u» rciaiciniiiE VdU uc lUUlldlWCHlI De territoriale troepen, die z.i. te veelsamen gemaakt zei de vreemde. „Maar ik wist achteraan komen, zag hij als het zwakke i niet. da* we elkaar hier zouden treffen." punt in de legerorganisatie. -.Allicht niet", mbmnelde Laic wijken naar een andere bestemming in het bedrijfsleven. De heer Wendelaar (vvd) die consta teerde, dat sedert het optreden van minister Staf de toestand van de krijgs macht met sprongen omhoog is gegaan, drong aan op een ruimere munitievoor- raad en versterking van de luchtafweer. „Allicht niet", mompelde Lajos. iezel van hem alles van de reis verteld ook an hun gesprek aan boord. „Ik zie het al", zei hij. „D'r zal voor mij hier /el geen werk te krijgen wezen." „Waarom zou dat niet?" De onvriendelijke ver- nderstelling verbaasde Thomas. „Nu je merkt, dat je bij een ketter bent, zul ie hier wel geen werk willen hebben", viel Lajos uit. „Je wou immers niet eens met ketters ver der varen!" „Met dat varen hoefde ik de kost niet te ver dienen met werken wil ik dat wel", gaf de handwerksgezel terug. „Je kunt ook bij anderen werken", meende Lajos. „Als dat jullie laatste woord is..." en de vreem de stond op. Maar Thomas kwam tussenbeiden. „Van wat jullie zegt, begrijp ik niet veel", zei hij. En tegen Lajos: „Hoe kennen jullie elkaar?" „We hebben samen gereisd. Hij was ook aan boord van de schuit, waarvan ik u vertelde." „Laat maar. Je hoeft de meester niet verder over me in te lichten. Want hij neemt me na tuurlijk toch niet aan." „Allicht niet", snauwde Lajos. „Dat heb jij niet te beslissen, jongen, zou ik denken", wees Thomas terecht. „Maar wend de hij zich tot de ander voor ik beslis, moet ik natuurlijk meer van je weten." „Dat zal hij wel vertellen", en de handwerks man wees naar Lajos. „En hij zal het wel zo ver tellen, dat ik geen schijn van een kans maak. Ik w.il jullie groeten." Hij liep naar de deur ging zonder verder een woord de kamer uit. de winkel door. naar buiten. De drie in de kamer keken hem na: Thomas en Maria met blikken van niet-begrijpen; hun neef met iets triomfantelijks in zijn ogen. „Wat...?" begon Thomas. „Da's een ketter-hater, zo fel. als je maar den ken kunt, oom. Aan boord..." En toen kwam het verhaal. „Ja, dan is het misschien beter, als ik hem met in dienst neem", zei Thomas. „Maar, jongen, je had dat zaakje wat kalmer moeten opknappen. Je had me immers onder vier ogen kunnen in lichten." „Zeker, dat was beter gewest", gaf Lajos toe. Maar zo erg was het nu toch ook weer niet, dat het wat heftig was gegaan. Als hij geweten had (Wordt vervolgd) Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg (Texel), mr. C. de Koning, heeft gister avond medegedeeld, dat het doden cijfer op Texel thans vijf bedraagt. Het vijfde slachtoffer is de landarbei der W. Bernardus uit de Waal. Er wordt echter nog steeds één persoon op het eiland vermist. De burgemeester heeft huis aan huis in de polder Het Noorden door waar schuwing laten mededelen, dat het ver standig wordt geacht het vee uit deze polder te evacueren. r A Toch is het zo (257J. Er is een lijd geweest dal geleerden en leken het zich nogal gemakkelijk maakten met allerhande gfstammingstheorieën. We zullen daarop thans niet dieper ingaan, want in de toekomst zal zich waar schijnlijk nog wel een gelegenheid voordoen, daarover een en ander te zeggen. Voldoende zij, dat zo'n halve eeuw geleden, vele lijsten werden geproduceerd, waarin haar lijn weid aangetoond dat de mens en de aap in een nauwe familie- relatie tot elkaar stonden, en hoe deze familieleden alslamden van gemeenschappelijke voorouders. Zoals gezegdwe zullen ons daar niet verder in verdiepen, wanf al dergelijke theorieën sterven hun natuurlijke dood en de meeste onderzoekers zijn al reeds tol het inzicht gekomen dat het leven mysterieuzer is dan zij oorspronke lijk wilden aannemen. We wilden het in dit verband alleen maar hebben over de hond. Immers, wanneer de afstamming van de mens zo nauwkeurig kon geschieden, dan zal de aikomsl van de hond toch wel in bet geheel geen moeilijkheden hebben opgeleverd? Inderdaad, de zaak was gauw be keken. want men nam als vanzelf sprekend aan. dal de wolf tof de verre voorvaderen van de hond heelt behoord, dat dit dier door de mens getemd werd en dat in de loop van vele duizenden jaren hieruit de verschillende honden rassen en -typen zijn voortgekomen. U ziet, de theorie was gauw opge steld. Maar zoals met zovele vraag stukken op dit gebied, was ook in dit geval de kwestie wat minder eenvoudig dan velen gemakshalve hadden verondersteld. Laten we kort zijn: Zelfs van een zo simpel iets als de afstamming van de hond kan totaal niets worden aangetoondl Bij alle goede eigenschappen die de hond sieren, heeft hij één be zwaar en wel, dat zijn geraamte snel verteert. Daarom zijn de over blijfselen van dit huisdier uit het verre verleden betrekkelijk zeld zaam. In de collectie van millioenen verbeende en versteende overblijfse len die de wetenschap van alle mogelijke diersoorten in de laatste anderhalve eeuw met grote zorg en nauwkeurigheid uil oude aardlagen heelt opgediept, ontbreekt de hond echter niet geheel. Bijna een eeuw geleden leidde de lage waterstand van de Zwitserse meren tol hef vinden van overblijfselen van paal woningen. Door de ligging aan de oevers der meren, bleek in de modder veel bewaard te zijn ge bleven. dat anders verloren zou zijn gegaan. Behalve sporen en restanten van hout, vlechtwerk, nelten en ge weven stoffen, werden hier ook hondenbeenderen gevonden. Nadien zijn in de ..keukenafvalhopen" die in Denemarken en Schotland zijn aangetroffen eveneens restanfen van de hond uil het Nieuwe Stenen lijd- oerk gevonden. Uit onderzoekingen •s toen gebleken, dat de hond die destijds de mens vergezelde, niet méér op een wolf gefeek dan thans. Het hondenras uit de Steentijd had de meeste overeenkomst met de Keeshond en algemeen wordt (hans aangenomen dat de tegenwoordige Ffees de rechtstreekse afstammeling is van de hond uit de Zwitserse paalwoningen en dat dit dier met de paalbouwers uit Azië is ge komen. De Kees was vroeger meer dan thans in geheel Azië en Europa de bewaker van huis en erf, en in China van de rijstvelden. Kenners zullen in de Chowcbow en de Scmojedenhond ongetwijfeld ge meenschappelijke gelaatstrekken iet de Keeshond kunnen ontdekken. En nu we de Samo/eden hebben lenoemd. kunnen we wel even overstappen naar de Eskimo's, welk volk een scheldnaam draagt, doch een taal bezit waarin als uitzon dering geen enkel scheldwoord voorkomt. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3