Haringvliet en Hollands Diep vol boten met vluchtelingen Willemstad kwam met veel waterschade vrij Franse troepen bieden hulp „Hyena" noemde officier de man. die in Ahoy'-hal jassen stal Aantal slachtoffers 1272 Gevaar is nog lang niet geweken Pag. 3 Donderdag 5 Februari 1jo3 Evacuatie uit noodgebieden in volle gang A. B. „VONDELINGENPLAAT",, Haringvliet, Woensdagmiddag. Als men op de aanlegsteiger naast de haven van het ondergelopen Willemstad staat, is het Hollands Diep een schouwspel van druk scheep vaartverkeer. Rijnaken, de Rode Kruisvlag in top, sleepboten, die een hele serie kleine schepen door het woelige water trekken, plezierjachten en kleinere motorbootjes, alles stampvol met mannen, vrouwen en kinderen, die hun huizen temidden van het water hebben verlaten. De grootste tragiek was wel die van de rijnaak met vluchtelingen die, na uren tegen de golven te hebben opgebokst, het moest opgeven en die via de radio sleepboothulp aanvroeg. Toen deze mededeling in Willemstad door een ontvangtoestel werd opgevangen dat is overigens de enige communicatie voor deze zwaargetroffen stad en toen even later de melding kwam, dat het betreffende schip zinkend was, snelde alles wat varen kon, toe. Nadere berichten over de juistheid van deze verontrustende geruchten kunnen wij op het ogenblik van schrij ven op de motorboot Vondelingen- plaat" van Spidotemidden van vluch telingen uit Flakkee, die naar Rot terdam gaan niet krijgen. Maar wel kunnen we u verzekeren, dat het schip, zo hetin nood mocht zijn ge weest, een zo grote hulpvloot om zich heen heeft gevonden, dat er geen gevaar meer is. Dat brengt ons overigens op een an dere kwestie, de geruchten, die er de voornaamste oorzaak van zijn, dat de organisatie van het reddingswerk in het algemeen zo moeilijk geregeld kan wor den. Wij noemen een voorbeeld: In Din- lelsas, de haven van Dinteloord in Noord-Brabant troffen we het derde Franse genie-bataljon uit Mezière Char- leville in de Franse Ardennen, ongeveer 500 mannen, die hunkeren om de han den uit de mouwen te steken en „ces Jiauvres hollandais" te helpen uit hun age landen aan de zee. Een deel van hen ging met een veerpont over naar Flakkee. met platte bootjes en ander materieel. Zij voeren daar rond, maar konden niet helpen. „De mensen waren daar al lang weg gehaald", vertelde ons de caporal-chef Jean Paul Prud'home uit Mohon in Noord Franrijk, „en de lui die er nog zitten, wilden blijven om te proberen het vee te redden en bezittingen te be schermen. We willen zo graag helpen. Nu brachten ze, met de veerboot te ruggekeerd in Dintelsas, de platte boten weer aan land en probeerden zij zich nuttig te maken in het ondergelopen land van Brabant. Er komen nog meer Fransen; twee bataljons zijn onderweg. Maai- waar zul len zij worden ingeschakeld, en waar zullen zij effectieve hulp kunnen ver lenen? De „wilde hulp", het zonder naden ken toesnellen van particulieren, kan tot excessen leiden. Zo maakten wij Willemstad mee, dat bij het bericht, dat het schip met evacué's in het Haringvliet in moeilijkheden was, twee schippers naar de steiger snel den, daar op een vrijwel onbemande motorboot sprongen en zonder over leg met de schipper die overigens op de wal was om daar te vragen, lioe hij zich nuttig maken kon, van wal staken om „te helpen". Van schepen onderweg moesten zij ho ren, dat er al genoeg boten bij het be dreigde schip waaen en dat het trouwens toch te ver weg was (bijna twee uur varen!) om op tijd te arriveren. De schipper van de gestolen boot was on dertussen op een rijnaak gestapt om zijn boot terug te halen en toen hij zijn boot had gepraaid en tegen de onbezon nen schippers begon uit te varen, kreeg hij te horen, dat hij er niets mee te maken had.. Kracht verspild Wij weten natuurlijk best, dat bij de huidige toestand van de communi catiemiddelen overleg en ordening onmogelijk is. Maar een enkel radio bericht, een gerucht, mondeling en verminkt overgebracht, brengt zoveel handen onnodig in beweging, dat hier genist van krachtsverspilling kan wor den gesproken, van nutteloos verspilde energie. Het ware wenselijk, dat ten minste radioberichten zo geredigeerd waren, dat dit voorkomen wordt. We zitten nu, met de schrijfmachine op de knieën, temidden van enkele tien tallen boerengezinnen uit Flakkee, die we met onze gecharterde boot uit de Sluishaven op Overflakkee hebben weg gehaald en die met ons meevaren naar Rotterdam, waar ze of bij familie .wil len blijven, of willen doorreizen naar verwanten en kenissen in het land. Zij hebben hun bedrijven in deplorabele staat achtergelaten, de koeien en paar den tot de buik in het water, auto's en tractoren verzakt in de golven, de hui zen omspoeld door het met eb en vloed trekkende water. „We willen zo gauw mogelijk terug'", is de algemene onder toon van de drukke gesprekken. „De huizen zijn nog heel, al is meubilair en bekleding naturlijk waardeloos ge worden. Wij hebben er gelukkig het le ven bij behouden, al scheelde het niet veel. Het water? Dat blijft r.og wel twee maanden zo staan. U moet maar reke nen, dat de buitendijken open liggen en we hebben het water van de Noordzee zo in het land.Bij Noordoostenwind loopt er wat uit, bij Zuidwestenwinden loopt er wat binnen. Velen van hen hebben langer dan een dag op de daken gezeten, op zol ders en in de nokken van de schuur. ,We hadden wel niets te eten bij ons. maar we hadden geen honger ook. Wc waren veel te nerveus, begrijpt u wel." Er is veel vee verdronken op Over flakkee, want de dieren, die na het door breken van de dijk uit de stallen wer den gejaagd, bleven bij de schuren slaan en verdronken daar. „Ver zwemmen de beesten niet", horen wjj een boer vertellen, die al zijn vee en zijn bedrijf heeft moeten achterlaten, om rich met rijn vrouw en kinderen te laten redden, „ofschoon de dijk enkele tientallen me ters ver was. zwommen de koeien en paarden wat heen en weer, lieten de koppen hangen en verdronken". Het klinkt allemaal zo nuchter, zo koud. Maar de mensen zijn zo blij, ge red te zijn. in een warme kajuit op weg te zijn naar een plaats waar men hen kan helpen en onderbrengen, dal ze de dingen niet zo dramatisch meer zien, als ze in werkelijkheid geweest zijn. De toestand op Overflakkee is nu vrij constant. In Oude Tonge. over welk dorp de wildste verhalen de ronde deden er zouden 150 mensen op een dijk zit ten, geïsoleerd aan beide kanten is geen bewoner meer aanwezig. Alles is door hulpkrachten, o.a. uit Rotterdam, weggehaald en de mensen, die nog op de boerderijen in de omtrek verblijven, zijn daar vrijwillig achtergebleven om een oogje te houden op hun bezittingen. Lange stoet Over de dijk bij Sluishaven trekt een lange stoet van koude en ont moedigde mensen. Ze dragen hun schamele eigendommen in slopen, zakken en kartonnen dozen bij zich en hebben kinderen in dekens ge pakt op de arm. Voetje voor voetje schuifelen ze over de halfvernielde landingsbrug naar de scheepjes, die daar in het woelige water klaar liggen om hen naar Dinteloord te brengen, centrum van doorzending naar droge oorden. Een oud boer tje, het zijden petje met een kin bandje op het grijze hoofd veran kerd, een polderwerker, die gróte stappen in de zware laarzen regelt naar die van een oude vrouw, wier witte haren wapperen in de wind. Twee jonge vrouwen die een in doeken gewikkelde reis- wieg even op de dijk zetten om hun mannen goedendag te kussen; die blijven achter om nog te redden, wat er te redden valt. Ze zijn in schikkelijk genoeg en nemen met een plaatsje op een koffer, een kist in de kajuit genoegen. De wind komt weer opzetten uit het Westen. Het Haringvliet, het Hollands Diep en de Zeeuwse wateren zetten wit te kuiven op hun golven en breken ir witte waaiers uiteen op de resten van de dijken. Dreigt er gevaar? Zijn de evacué's niet bang, dat het land, dat zij nu gelukkig verlaten hebben, weer opnieuw te lijden zal hebben van gol ven, die boomstammen de huizen doen vernielen en wrakhout tegen gammele schuren doen beuken? De kleine scheep jes, die ter redding zijn uitgevaren, tor nen met hoge ooeggolven op tegen de golven, tussen Franse landingsvaartui gen, Britse marineschepen, politieboten, Duitse kotters, trawlers en salonboten. Hoe ziet Flakkee er morgen uit? En Duiveland, en Tholen? Niemand kan het zeggen. Over Willemstad zijn maar weinig be- ricaten binnengéKomen. Hel ligt geïso leerd in het water van het acnterland. Veel valt er ooit niet te berichten uit de stad. Er is één huis, naast het ho telletje op ae hoek bij de naven, inge stort, omuat het door net water was on dermijnd. ue rest van de stad lieeft turüjK Dlank gestaan, maar nu is alles weer aroog. De muzen neDDen wat wa terschade gehad, de Gereformeerde kerk was ondergelopen (zodat de nervormde kerk, wier- gemeente zolang in de Ge- retormeei u<_- t»euv gas,, neeit ge noten, nu iets terug nan doen, want de icoepeiKeiJt. is vonvo.iien uruug geuie- ven), de school, waar de juffrouw als laatste woorden op het bord had ge schreven „De school van Lies is hier", moest woraeh ontruimd en ae oestrating is op verschillende plaatsen vernield. Belevenissen Dit is een verward verhaal. Het zijn dan ook de belevenissen van deze Woens dag, toen wij met unueKende De stemming uit de Rotterdamse haven vertrokken, in Willemstad op de kerk klommen en het wijae, ondergelopen land van West Noord-Brabant overza gen, een vlakte van rimpelend water, toen wij tegen nel getij uyn.ruisien naar de Sluishaven op üverlakkee, daar de boot vol mensen namen en naar Dintel sas voeren, toen wij met een kleiner aantal naar Rotterdam voeren en daar in de avond nog hielpen met het be stellen van taxi's, het wijzen van de weg. Het is verwarrend, al deze indrukken. Elke evacué heeft een droef verhaal van zijn belevenissen, iedereen weet iets te vertellen van hel uorp, de polder of de buurt, waar hij vandaan komt. Velen van hen voelen zich in de Ahoy'-hal in de Maasstad als bannelingen, die zo gauw mogelijk weer naar huis kunnen. Moge liet -, hun-gave f;en zijn, spoedig eer óp hun "erve?5^Kr-$si&n en over' hun droge landerijen uit te kijken, mogen zij veer plannen maken voor opbouw en herstel. Want dat is htm liefste wens. Politierechter gaf hem maximumstraf: zes maanden Izaak van der Staal, een 26-jarige timmerman uit Rotterdam-Zuid, was de eerste, die zich wegens diefstal bij watersnood voor de rechter had te verantwoorden. „Een hyena" noemde de officier van Justitie deze man, toen hij gistermiddag voor de Politierechter te Rotterdam terecht stond en het speet hem ten zeerste, dat hij geen hogere straf dan zes maanden kon eisen. Dat is namelijk de maximumstraf, die de Politierechter kan geven. „Iedere kwalificatie voor deze verdachte, die in de Ahoy'-hal zich vergreep aan goederen, die voor de gedupeerden zijn bestemd, is te zwak", merkte de officier op. Heel de vlasoogst van 's-Graven- deel en omgeving ging verloren. Ontelbare bossen vlas drijven rond het huis van de molenaar. „Ik heb de jassen gekregen. Wij schreven reeds, dat deze man op Februari werd aangehouden, daar men hem er van verdacht drie jassen te hebben gestolen in de Ahoy'-hal, waar toen een stroom van goederen, ingezameld en spontaan gegeven door de Nederlandse bevolking, binnenkwam. Een behanger stelde zich in verbinding met de politie, daar hij de man nie't vertrouwde. Toen een rechercheur de verdachte in de kraag greep en vroeg hoe hij aan de jas kwam, die hij droeg, was het antwoord van de verdachte, dat hij rieze had weggenomen. Bij huiszoe king'bleek liij -icfrrïug eei. demi - regenjas te hebben toegeëigend. Tijdens de zitting kwam ter sprake, dat de vrouw van verdachte wel voelde. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gestegen tot 1272. Wij geven hieronder een overzicht van de plaatsen, waar slachtoffers zijn gevallen: Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse Burgsluis Capelle Dinteloord Dreischor Fijnaart Geersdijk Goeree en Overflakkee Goese Sas 's-Gravendeel Halsteren 17 Hellevoetsluis 5 Nieuwendijk (Land van Heusden en Altena) (de finitief) 3 Heinenoord 2 Heijningen 25 Elfplaat (gem. Poortugaal) 7 Hoedekenskerke 1 Hondsbossezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8 Klundert Kortgene Krabbendijke Kruiningen Maartensdijk Maassluis l Moerdijk 13 Nw. Neuzenpolder Nieuwerkerk (Ouderkerk) Nieuwe Tonge Nw. Vossemeer Numansdorp 67 Oosterland Oosterschelde Ossenisse Ouddorp Ouderkerk aan de IJsel Oudelande Oude Tonge Papendrecht St. Philipsland Raamsdonkveer Rilland Rotterdam Serooskerke Stavenisse Steenbergen Stellendam Sliedrecht Stormpolder Strijen Terneuzen Texel Veere Vlissingen Wagenberg Willemstad Wolf aartsdijk Yerseke TJsselmonde Zierikzee Zuidland dat er iets niet in de haak was, want zij had de regenjas verstopt. Thans verklaarde de verdachte de jas sen te hebben gekregen. „Ik was er op uit gegaan om te helpen en verspeelde mijn colbertje en jas. Dit vertelde ik tegen een chauffeur, die met goederen aan kwam rijden en deze heeft mij toen de jassen gegeven." Niet geloeid De officier, noch de politierechter, wenste dit te geloven en wel aan de hand van de verklaring, die de ver dachte eerst tegenover de rechercheur had afgelegd, Bovendien staat helemaal niet vast, dat verdachte zijn eigen spul len is kwijtgeraakt en zou dit wel het il»zijn_geweest, dan h^h -\iij nog nie't jen "stëien. WiKTe 2ov>'. beetje een voorraad vormen", zei de politierechter, die er aan herinnerde, dat verdachte ai eerder met de rechter in aanraking is geweest. In zijn requisitoir zei de officier o.m. dat de Rechtbank in gevallen als deze een maximumstraf van zes jaar kan ge ven. ..Ik heb gemeend, dat deze man zo spoedig mogelijk voor de rechter moest verschijnen, opdat het publiek zal we ten. dat de justitie niet zal aarzelen mensen als deze direct aan de kaak te stellen", aldus de officier. De politierechter meende, dat er voor verdachte genoeg clementie aanwezig is door het feit, dat hij voor hem en niet voor de Rechtbank moest verschijnen. Hij veroordeelde de man conform de eis tot zes maanden gevangenisstraf zonder aftrek met het bevel, dat de in- beslaggenomen jassen aan het Rode Kruis teruggegeven moeten worden. Beurs voor meubelen en woningtextiel gaat door Ons wordt medegedeeld, dat de beurs voor meubelen en woningtextiel, welke a.s. Maandag te Utrecht aanvangt, in ieder geval doorgaat. Vacantiedag voor rampenfonds Zoals bekend, zijn door de Stichting van de Arbeid enkele maatregelen voor gesteld. die als eerste bijdrage ter voor ziening in de ontstane nood aan het ge organiseerde bedrijfsleven zijn aanbe volen. Het dagelijks bestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich bera den over de wijze, waarop op korte termijn het agrarisch bedrijfsleven hulp zou kunnen bieden. Het verrichten van overwerk ten bate van het nationale rampenfonds is in de landbouw in de ze tijd van het jaar niet wel mogelijk. Mede daarom gaan de gedachten van het dagelijks bestuur vair de Stichting voor de Landbouw uit naar een oproep tot het ter beschikking stellen van de waarde van één vacantiedag. Voor de vaste arbeiders zou. dit kun nen worden gerealiseerd via de werk gever. die te zijner tijd de vacantiedag zou moeten doorbetalen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking zou moeten stellen van het nationale ram penfonds; voor de losse arbeiders zou hetzelfde kunnen worden bereikt door het ter beschikking stellen van enige vacantiebonnen ter waarde van één dag loon. Voor de nadere uitwerking en orga nisatie van deze maatregelen, die in be ginsel door het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw zijn aan vaard, zijn enkele dagen nodig. Vandaar dat thans wordt volstaan met deze algemene mededeling. Zeer binnenkort hoopt de Stichtin" voor de Landbouw-een concrete ooret-y hieromtrent ter" kennis van de bedrijfs- genoten te brengen. Nieuwe storm aan Engelse kust In de afgelopen nacht heeft een nieuwe storm gewoed langs de gehele Oostkust van Engeland. Een tweede ramp heeft zich tot nu toe niet voor gedaan. De politie heeft pchter een waarschuwing doen toekomen aan de 35.000 personen die in het gebied Var. de rivier de Ouse (Norfolk) wonen. Het stijgende water heeft reeds een gat van dertig meter in de dijk ge slagen, waardoor de hele Ousevalei met overstroming wordt bedreigd. Men tracht het gat te dichten. Gister avond werden op de kust van York shire windsnelheden van ruim hon derd kilometer per uur gemeten. De Britse vissersvloot heeft weinig te lijden gehad van de storm in het afgelopen weekeinde. Het merendeel slaagde er in een haven te bereiken. Voor zover bekend zijn geen schepen over tijd. Rijkspolitie in ramp gebied wordt versterkt Ter versterking van de Rijkspolitie in het rampgebied is ongeveer 1000 man Rijkspolitie uit het niet-getroffen deel des lands opgeroepen. Van dit aantal be vinden zich reeds 650 man in het ramp gebied, terwij] de overige gereed staan om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de Rijkspolitie in het rampgebied nog verdere versterking nodig zou hebben en deze niet meer ge vonden zou kunnen worden in de Rijks politie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaatsvinden uit de ge meentepolitie. Daartoe zullen dan tij dig aanwijzingen worden gegeven, zodat zelfstandige aanbiedingen aan de nood gebieden uit gemeenten met gemeente politie hoezeer de goede bedoeling daarvan wordt gewaardeerd in het belang van de goede gang van zaken achterwege dienen te blijven. Helpende militairen krijgen extra-zakgeld De minister van Oorlog heeft goedge keurd. dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de noodgebieden. tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ontvangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten. Deze maatregel geldt met terugwerkende kracht van 1 Febru-1 ari af. De directeur-generaal van het rijks arbeidsbureau deelt mede, dal de ar beidsbureau^ te Dordrecht, Sliedrecht, Gorinchem, Rotterdam, Maassluis, Den Haag, Delft, Leiden, Gouda, Utrecht. Zeist, Den Bosch. Almkerk, Tilburg. Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom tot 11 uur 's avonds geopend zijn voor het in ontvangst nemen van aanvrage om arbeidskrachten roer de noodgebu den. Grenzen vallen weg Dijken misschien deze zomer weer dicht Het gevaar is nog lang niet geweken. Dit heeft dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, gisteren duidelijk gemaakt aan de veertig diplomaten, die op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken twee uur lang boven het geteisterde gebied hadden gevlogen en bijzonder onder de indruk waren van hetgeen zij hadden gezien. Dit betekent, zo zei dr Van Veen, dat de boerderijen en huizen, die nog niet zijn bezweken, nog meer schade zal worden toegebracht Zo diende men voorbereid te zijn op de storm, die in de loop van gisteravond zou kunnen opsteken. Aangenomen kan worden, dat 300.000 mensen alles hebben ver loren. Naar schatting is een gebied van 160.000 ha overstroomd Land geheel van de zee afsluiten De heer Van Veen hoopt, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. De gebieden zullen na een of twee maan den weer drooggemalen zijn, Er kan. bhame veel smeller worden gewerkt dan na de oorlog, omdat men thans veel beter geoutilleerd is en veel hulp kan verwachten. Er kan nog niet wor den gezegd, hoe het met de landbouw- is gesteèd. Veel hangt er van at, of er veel vers waiter in de gebie den is, dat de verrilting kan tegen houden. Verkenmiingsfoto's moeten nu uitwij zen, waar de dijkdoorbraken allereerst moeten worden aangepakt. Dan za.1 ook worden bezien, wanneer kan worden gebruik gemaakt van de hulp, die uit vele landen werd aangeboden. Als de«e springvloed veertien dagen later zou zijn gekomen. z»u het water nog hoger zjfn geweest, zo zed de heer Van Veen Het water kwam ditmaal hoger dan ooit tevoren en er zal dus straks meer gedaan moeten worden. De ronddrijvende cadavers van verdronken vee vormen een gevaar voor de volksgezondheid. In het zwaar geteisterde 's-Gravsndeel worden ze daarom zoveel mogelijk opgevist. Wil men het water er uit houden, dan zal men 't land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzondering van de Nieuwe Waterweg en de Schelde, zo zei de heer Van Veen. Hij verklaarde, dat de ramp nog groter afmetingen zou hebben aangenomen, wanneer de dijk ten Westen van Rotterdam, de Schielandse hoge zeedijk, was doorge broken. Deze dijk begon het op een pun.t te begeven en er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dich ten. Als men dynamiet bij de hand had gehad, zou men zelfs een kerkge bouw hebben laten springen, om dich tingsmateriaal te hebben. Indiien deze dijk het begeven had, dan zou een groot gebied van Zuid- en Noord-Hol land zijn overstroomd. Dan zouden drie miillioen mensen gevaar hebben ge lopen, Ir. Van Veen was er van overtuigd, dat het land teruggewonnen wordt. Het kleine land zal zioh weer groot tonen. De Belgische ambassade te 's-Graven- hage deelt mede. dat de Belgische doua ne- en grensautoriteiten de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse nationaliteit, die zich uit Nederland over België naar de ge- teitsterde gebieden van Nederland be geven en die in de huidige omstandig heden geen identiteitsbewijzen of pas poorten kunnen overleggen. Facliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen welke goederen transpor teren die bestemd zijn voor hulp aan deze gebieden, Gat bij Papendrecht vandaag dicht Het plaatsen van het tweede zink- stuk in de bres van de dijk bij Pa pendrecht is uitstekend geslaagd. Het gat is nu reeds gehalveerd en de werkzaamheden vorderen uitstekend. De binnenkomende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te on gunstig ziin en ook het tijd geen grote moeilijkheden biedt, kan vandaag nog het gat zo goed als gedicht worden. Oproep voor familie van zeevarenden Het bestuur der Nederlandse reders- vereniging verzoekt de naaste familie leden van zeevarenden uit de noodgebie den, die de opvarenden van Nederland se koopvaardijschepen van hun toestand >n kennis willen stellen, rich in verbin ding te stellen met de rederijen, waar toe het schip waarop zij varen, behoort. De betrokken rederijen zullen zorgen voor doorzending van dei* berichten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2