DoriHscl) Dagblöö Massale evacuatie uit getroffen gebieden Totaal aantal doden steeg reeds tot 1272 Midden-Schouwen de meeste doden? Autoriteiten nemen geen nieuwe risico's ZONDAG algemene gedenkdag Internationale strijdmacht redde vele mensenlevens v_ Dijk bij Renesse brak door STAVENISSE 300 DODEN Opheldering nodig 29ste Jaargang No. 7650 Bureau: Scheffersplein hoek Groenmarkt, Dordrecht. Abonnementsprijzen: per week 0.47; per maand 2.per kwartaal 8. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Giro 194262. Telefoonnummer#: Directie en admin. 3370. na 5.30 uur 7302. Redactie 5920. Klachtendienst abonne menten (van 6 uur tot half 8) telefoon 6877 Hoofdredaetewr Dr. E. DIEMEB PIaats*J, Direetetjfr P. A. JOETN Chel-stadsredaclie: B. MENSEN Christelijk-Nationaal Dagblad voor Dordrecht en Omstreken „StanhjasÜcb is gfjeMewen mijn bert in tpgbenspoeh Donderdag 5 Februari 1353 Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 EVREESD wordt, dat het aantal slachtoffers op het eiland -Schouwen en Duiveland, dat voor meer dan vier/vijfde deel onder water staat, zeer hoog zal zijn. Slechts de duinen bij Haam-; stede en Renesse staan nog hoven water. Zwermen vliegtuigen heb ben gisteren en vandaag boven geheel Zeeland gekruist om de vaartuigen naar de geïsoleerde vluchtelingen te dirigeren. Vooral bij Schouwen en Duiveland is de strijd om het behoud van mensen levens in volle gang. Tientallen schepen, variërende van Urker vissersboten tot mijnenleggers van de Koninklijke Marine Ameri kaanse, Britse en Franse amphibievoertuigen, waarvan vooral de Amerikanen met hun fel-oranje-kleurige zwemvesten in staat bleken de zwaarste hindernis te overwinnen, en de tienlallen vliegtuigen! en helicopters, vormden tezamen met de bemanningen een inter- j nationale strijdmacht, die talloze mensen in veiligheid heeft ge-1 bracht. Gisteren bleek het gevaar voor uitbreiding van de ramp echter nog niet afgewend. Integendeel: het water dreigt steeds weer: nieuwe overwinningen te behalen. Daarom heeft men besloten, alle i bewoners van het eiland, ook die zich te Zierikzee bevinden, te evacueren. Slechts een kern van de bevolking zal achterblijven voor j dijkherstel en voor het bestuursapparaat Het valt niet mee, de be volking van de noodzaak van evacuatie te overtuigen De mensen willen liever blijven. In Haamstede, waar een uitste kende organisatie is opgebouwd, verklaarde burgemeester Röell nog niet te kunnen begrijpen, waarom eerst Maandag tegen het middag uur een vliegtuig boven West- Schouwen verscheen. Daardoor moest het tot Dinsdagochtend du ren, voordat de eerste steun dit getroffen gebied bereikte. Z'n ambtgenoot van Renesse deelde deze mening. „Men had moeten be grijpen" zo zeide hij, „dat door het lange uitblijven van enig bericht dezerzijds alle contact met de bui tenwereld verbroken was en dat de toestand ernstig moest zijn". Overigens is Renesse zelf gespaard gebleven, omdat dit dorp 4'A meter boven de zèespiegel ligt. Veestapel Volgens de heer Mulder, gemeente secretaris van Zierikzee, is de vee stapel van Schouwen en Duiveland niet geheel verloren gegaan, hetgeen als een schraal lichtpuntje wordt be schouwd. Op de Noordierdijk zijn 3000 stuks vee bijeengedreven. Een groot probleem vormt de afvoer van gedood vee. Bovendien levert de voeding van de levende have grote moeilijkheden op, als gevolg van ge brek aan voeder en het feit, dat de voederputten onder water staan. Voorts moeten de boeren bij ge brek aan emmers alle melk van de koeien weg laten lopen. In Zierikzee zelf staat de zware schade, die het geweld van het water heeft aan gericht in de straten direct achter de haven, in schrille tegenstelling tot de grotendeels ongeschonden huizen en ge bouwen in de daarachter gelegen wij ken. Om het stadhuis te bereiken moet men door een gapende opening, waar eens een grote spiegelruit is geweest, in een café klimmen, van waaruit via de kelder in een straat kan worden geklom men, die aan beide zijden geflankeerd wordt door geheel vernielde huizen en waarvan het plaviesel is verdwenen. Een zwaar bombardement zou wellicht een effect kunnen hebben, dat met deze ravage kan worden vergeleken. Frangois van der Velden uit Den Haag laat een vijfjarig meisje in de Ahoy'-hal, dat daar alleen aan kwam, eens drinken, Men weel niet of de ouders van het meisje verdronken zijn of misschien trgens anders zijn ondergebracht. Tholen De juiste toestand op het eiland Tholen zou op het ogenblik als volgt zijn: Stavenisse zwaar getroffen. Het aantal doden wordt hoger dan 200 ge schat. Bij een dijkdoorbraak stortte de vloedgolf zich recht op de twee voornaamste straten van het dorp. Slachtoffers in andere gemeenten zijn vrijwel uitsluitend in de polders verdwenen. In het stadje Tholen staat geen water. Het ontvangt evacué's uit Stavenisse. Zwaargewonden en ern stige zieken zijn in amphibievoertui gen naar Bergen op Zoom gebracht. In Oud-Vossemeer staat nu nagenoeg geen water. Het raadhuis van St. Annaland is beschadigd; in deze plaats staat weinig water. Bij de ha ven van St. Maartensdijk sloegen twee huizen weg tijdens hoog water. Het dorp staat thans droog. Poort vliet is gedeeltelijk onder water ge raakt. In Steenbergen zijn lijken aan gespoeld, die waarschijnlijk uit Nieuw-Vossemeer of de omgeving daarvan afkomstig zijn. In Poortvliet zijn geen mensenlevens te betreuren. Nog steeds vecht men op Tholen tegen het watei'. De zeedijk langs de Zuid- en Zuidwe«tzijde van het eiland is wegge slagen. Op de Noordpunt er van is bij het Mastgat een gat geslagen. Voor het merendeel kómt de bescherming van het eiland neer op de binnendijken. Er is een nijpend gebrek aan materiaal ter verste viging en instandhouding van de dijken. Enkele polders op Tholen zijn droog gebleven. Een convooi platboomschuiten lag gis teren gereed met 100 man commando troepen en 100 man van de Franse genie, die over prachtig materiaal beschikt, om naar Tholen te vertrekken. Hier zal men de binnendijk in de meest Zuidoostelijke punt van het eiland gaan versterken. De rest van het eiland, ongeveer 80 pet zal voorlopig worden prijsgegeven. Ellende Zuid-Beveland Zij, die pe- auto van Brabant uit Zee land binnenkomen en verwachten, dat thans weer de normale overland-verbin- ding met deze provincie tot stand is ge komen, vergissen zich terdege, want die verbinding bestaat al niet meer. Het is overigens geen ritje, dat men iemand kan aanbevelen Een aantal kilometers na Woensdrecht duikt de grote weg het water in en bij laag water kan men dan via een omweg, langs de berm van dijk- i jes voorwaarts kruipen onder een hoek j van dertig graden. Achter Kruiningen kan men dan weer op de grote weg rijden, met uitzondering van een deel over de dam tussen Zuid-Beveland en Walcheren waar het weer dijkjeswerk wordt. Een verslaggever, die deze tocht had gemaakt en langs dezelfde weg wilde terugkeren, werd bij Kruinin gen teruggestuurd, omdat de weg een meter onder water stond. Hij moest terug via Vlissingen, Breskens en Antwerpen, zonder paspoort en andere officiële papieren. De Belgi sche en Nederlandse douaniers we ten het daar al: van Zeeland uit mag vrijwel ieder er door en ook bij binnenkomen in Nederland worden vrijwel geen moeilijkheden in de weg gelegd, mits men kan aantonen, dat men inderdaad uit Zeeland komt. Het is niet doenlijk, het leed te be schrijven, dat men ook in het Zuiden van Zeeland ziet en men wil het de men sen ook niet vragen. Wat moet men vra gen aan een man. die z'n vrouw en twee kinderen voor z'n ogen heeft zien ver drinken7 Walcheren In de Vlissingse binnenstad heef Zondagochtend tot Maandagmorgei meter water gestaan. Dit is nu voor een belangrijk deel verdwenen. De boule vard is op vele plaatsen zwaar bescha digd. doch voor het overige is Vlissin gen, gezien de omstandigheden, een dei- meest bevoorrechte plaatsen in Zeeland. Het leven is er vrijwel normaal, het veer naar Breskens werkt en alleen het wei nige drinkwater is nog een handicap. In Middelburg, dat helemarl geen water heeft, zou men niets van de watersnood merken, als het er niet vol was van door reizende evacué's, die via Zeeuwsch- Vlaandeven Van het eiland Walcheren staan 1220 ha. onder water. Voor de overige eilan den zijn de cijfers: Schouwen 11.S9Ü, Duiveland 5040, Sl. Philïpsland 1400, Tholen 5810. Noord-Beveland 2400, Zuid- Beveland, West van het kanaal 2075, Oost van het kanaal 3960. West- Zeemvsch-Vlaanderen 300, Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen 2727. Tezamen in Zeeland dus een oppervlakte van ten minste 37.596. ha. Ruim 3 millioe .reiten voor Rode Kruis Het Ned. Rode Kruis deelt mede, dat de gezamenlijke Nederlandse sigaretten industrie 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar heeft gesteld ten behoeve van de slachtoffers. Nieuwe dijkdoorbraak bij Noord-Gouwe De Nederlandse territoriale be velhebber heeft medegedeeld, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen-Duiveland (halver wege Zierikzee-Bromvershaven) is doorgebroken. Schepen die in de buurt zijn, is verzocht zich onmid dellijk hierheen te begeven om te helpen bij de evacuatie. Nader wordt gemeld, dat er drie breuken zijn geconstateerd en wel in de dijk ten Noordoosten van Zonnemaire, in die ten Noorden van Dijkhuisjes, ten Oosten van Brouwershaven en in de dijk één km ten Westen van Noord-Gouwe, i fófAF •er--cww»¥>t dorp Statu'. nisse overgeef mulat d<f watervloed er--'ver heen gegac.: was. Sterker oeeld van dc ver woestende kracht van het water is haast niet denkbaar. Voordat gisteren berichten over een nieuwe dreigende storm bekend waren geworden, heeft het regiment Prins Fre- derik, bijgestaan door commandotroepen en 100 man van de Franse genie, alle overgebleven overlevenden van Stave nisse geëvacueerd. Slechts vijf mensen zijn achtergebleven voor bewaking, want hoe gek het ook mag klinken het blijkt, dat er schuimers zijn, die er met bootjes op uittrekken om de huizen te plunderen. Te Bergen op Zoom zijn ook al drie van die piraten gearresteerd. In Bergen op Zoom. waar de vluchte lingen liefderijk ontvangen zijn. heerst grote bedrijvigheid. Als de mensen er aankomen, zijn ze nog volkomen versuft en kan men geen woorden uit hen krij gen. De meesten verkeren in het onze kere over het lot van hun naaste familie. Gisteren werd een jongetje van 10 jaar uit Halsteren binnengebracht, dat z'n vader, moeder en zeven broertjes n zusjes had zien verdrinken. Even later arriveerde een echtpaar dat drie dagen en nachten zonder enige beschutting op enkele vierkante meters droge grond te midden van de klotsende golven had doorgebracht. Het was alles kwijt en verkeerde in een toestand, die Iedere beschrijving tart Een vreselijk vermoeden IN de loop van de ochtend ontvingen we nog een ruwe schets van de situatie in Zeeland. Hieruit blijkt, dat de meeste slachtoffers in Zeeland wellicht in het middendeel van het eiland Schouwen en Duiveland te betreuren zijn. Het gebied achter de Westelijke duinen reeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot drie en een halve meter hoog. Hoewel nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk, dat zich in en om de in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderden doden moeten worden geborgen. Daar men nog geen dijken heeft kunnen dichten, slijten deze nu ook aan de binnenzijde meer en meer uit. De evacuatie van Schouwen en Duive land is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de onge veer 20.000 bewoners van het eiland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men gisteren alle boer derijen en huizen systematisch afge- Ook bij Renesse op Noordwest- Schouwen is beden de dijk door gebroken. De toestand is uiterst precair, omdat vele honderden op- deze dijk een schuilplaats hadden jezocht. Bruinisse, Zierikzee en Burgsluis. De geëvacueerden zijn getransporteerd naar Rotterdam, vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden voerd. De evacuatie van Schouwen was hel sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Ook en kele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gedeeltelijk geëvacueerd. Met angst en vrezen heeft men gister avond het weersverloop gade geslagen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieuwe geval len van dijkdoorbraak. Gelukkig is de wind later op de avond gaan liggen. Er werden geen nieuwe gevallen van dijk doorbraak geregistreerd. Hul^p daagt aan alle kanten. Scne- pen met voedsel, medicamenten en zandzakken spoeden zich naar de bedreigde plaatsen. Vanochtend heeft ons een tele gram bereikt van de burgemeester van Stavenisse, waarin hij mede deelt, dat in zijn gemeente ver- noedelijk 300 doden te betreuren zijn. Hij noemde Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der ge meente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. De regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal Zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk' richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzon dere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. STEEDS duidelijker blijkt het, dat de ramp van de watersnood ons land, hoezeer gelegen aan het water en hoezeer met het water .bekend, heeft overvallen op een wijze, die onvoorstelbaar was. Zeker, er wordt steeds krachtiger en steeds doeltreffender geholpen- De grootste eerbied, moet men hebben voor al diegenen, soldaten en bur gers, die dag en nacht doende zijn om alles te geven wat aan krachten in hen is. De militairen hebben reeds hun offers aan levens moeten brengen. Maar het is ook duidelijk, dat de hulp voor verscheidene streken eerst na enige tijd, soms zelfs na enige dagen, op gang is gekomen. Er zijn hele gebieden, waarvan men aanvan kelijk niets vernam en mogelijk heeft men toen verondersteld, dat ,,geen nieuws'' hetzelfde betekende als ,,geen slecht nieuws", om maar niet te spreken van ,,goed nieuws". Vandaar dat andere gebieden, waarvan men wel op de hoogte was, terstond in het middelpunt van de belangstelling kwamen te staan. En ongetwijfeld, daarbij waren ook ge bieden, waar de nood hoog was, zeer hoog ozelfs, maar er waren ook stre ken, waar de ellende niet haalde bij het leed dat sindsdien uit die ver geten oorden tot ons is doorge drongen. VAN vergeten oorden spraken wij Inderdaad, het had er alles van, dat deze oorden aanvankelijk waren vergeten. Wij denken aan Goeree en Overflakkee. Wij denken zeker niet minder aan Schouwen en Duiveland. Wat daarvan inmiddels tot geheel ons volk is doorgedrongen is in alle op zichten ten hemel schreiend. En nog ook hebben we van die streken het leed allerminst tot in zijn diepste diepte gepeild. Immers, noodmelding na noodmelding komt nog binnen en men hoort gewagen van cijfers, die kortweg ontzettend zijn. Vergeten oorden! Is het dan won der, dat ons vraag na vraag bereikt, hoe dat toch te verklaren valt. Hoe is het in ons dicht bevolkte land moge lijk, dat men eerst zo laat van de om vang der ramp op de hoogte komt? Koe is het mogelijk, dat men bijvoor beeld niet terstond op Zondagmorgen met vliegtuigen poolshoogte is gaan nemen? Eén vliegtuig was bepaald voldoende geweest om alle autoritei ten te melden, welk een catastrophe zioh daar had voorgedaan. En dan was de redding wellicht ook spoediger gekomen. Het is achteraf natuurlijk gemak kelijk praten. Maar dit alles ligt zo zeer voor de hand, dat men zich alleen maar kan afvragen, waarom het n i e t is gebeurd. Was ons volk ook in dit opzicht achter de slaper dijken aan het slapen gegaan? Dan is het nu wel op een verschrikkelijke manier ontwaakt. In de omgeving van Fijnaart wordt sinds Zondagavond vermist de soldaat van het korps commandotroepen J E. Willemsen, afkomstig uit Didvn «Hó.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1