AL 7.000.000 ABBENBROEK IN NOOD Rotterdams vol getroffen mensen IN DE AHOY-HAL Mateloze tragiek Onmeetbare NAAMLOOS, tAA K VEILIG j SNEL RECHT TEGEN PLUNDERAAR Hulp onderweg uit Italië 6 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 3 Febr. Cornelis Braber, polderwerker, is met zijn oudste zoon op Ooltgensplaat gebleven om te redden, wat er te redden valt. Moeder Braber is met de overige 8 spruiten (van 20 jaar tot 9 maanden) in de Akoy Hal aangekomen. „Het water stond manshoog in ons huis. Twee dagen en nachten hebben wij met 16 mensen op zol der gezeten. Buren waren over het dak gekomen. Ten slotte wij hadden nauwelijks meer iets te drinken of te eten kwamen er Maandagmiddag 3 roeiboten. Wij moesten ons door het kleine dakraam wringen. In onze boot zaten 3 vrouwen elk met een baby. Nu zijn we hier en we hebben al onderdak ook. Straks worden we afgehaald". Moeder Braber is niet bedrukt. De middenmoot der kinderen ver orbert dikke boterhammen en sinaasappels. De oudste is in formaties inwinnen en je kunt hem om een boodschap sturen! De baby wordt op de baby-afdeling door handige Rotterdamse meisjes gewassen. Zieliger is de weduwe M. Knape er aan toe, hoewel haar geval, ver geleken met tientallen andere, nog niet zo heel tragisch is. Met haar heldere muts („het is mijn goeie niet, want ik kon niet meer in huis!") en een geleende mantel zit zij als een zieke vogel in elkaar gedoken Zij mompelt iets over 35 kippen, die verdronken zijn en een schoondochter, met wie zij tegelijk uit. Middelharnis is vertro.-tken, maar die zij is kwijtgeraakt. Zij is in een heel vreemde wereld te land gekomen, „Ik kan niet lopen", zegt ze .en ze wijst op haar benen. „Ik blijf hier de hele nacht zitten". Maar als ik enkele uren later over de enorme slaapzaal wandel, waar honderden brancardbedden staan opgesteld, zie ik haar midden in de kussens zitten oreren tegen een geduldige verpleegster. Er zijn mensen, die je niet durft aanspreken. Hun duidelijk zicht baar verdriet verbiedt elke toena dering. Zij zijn getekend door een afschuwelijk lot, dat velen heeft geslagen maar hén heeft gegeseld: een jongeman, die rusteloos rond loopt, wachtend op zijn vader, moeder, broers en zusters. Zij zijn allen verdronken, maar niemand heeft het hem tot dusver durven zeggen. Een omstreeks 17-jarige jongeman op de ziekenzaal, waar vooral de vele oudjes een tragi sche indruk maken. Ook hij is de enig overgeblevene van een groot gezin, hiog zijn zijn voeten ver stijfd. Ook hij zou verdronken zijn, als zijn hond hem niet uit het water had gesleept. Een oud opa- tje naast het ziekbed van zijn nog iets oudere broer. Hij heeft een adres gekregen, maar wil zijn broer met achterlaten. Onbezorgd in de wieg Dan is er nog een babytje van vier maanden, die er helemaal nog niets van begrijpt. Het ligt te kir ren in een wiegje, ergens achter in-4e grote zaal, waarin nog vlag gen hangen van een feest, dat hier eens is gehouden. Het maakt on bezorgde pretgeluidjes, maar in tussen weet niemand, hoe het heet en bij wie het hoort. „Ik beu oud en een Drecs-man- netje", zegt G. de Boer uit Mid delharnis. Er zijn echter ook mensen, die graag toegesproken worden. Zij willen hun hart uitstorten. Het lucht nen op en sommigen vinden ook, dat zij er bijzonder goed afge komen zijn. De oude G. den Boer, uit Middelharnis, maakt bepaald een glundere indruk. „In mijn huis staat 1% meter water zegt hij met een gezicht, alsof het zilver geld is. „Maar meneer, ik heb wei nig te verliezen. Ik ben oud en een Drees-mannetje." Toch blijkt zijn opgewektheid ergens anders op te berusten; Naast hem zitten zijn twee schoonzoons, elk met een slapende, pas gewassen baby op de knie; zijn beide dochters zijn zich even opknappen. „Straks komt mijn zoon ons halen", zegt de oude Den Boer, terwijl zijn ver eelte hand over een speelgoed beestje aait. „Hij is politieagent in Rotterdam". „Mijn pensioentje en Drees sa men, dat is ongeveer 20 gulden in de week. Daar kan ik heel aardig van komen", zegt de gewezen koster en doodgraver van Oolt gensplaat, B. Dorstman, peinzend. „Er zijn bij ons drie mensen ver dronken. Er wonen er 3200, met Achhuizen en Langstraat mee, ze ker 3600. Tja, ik was al mijn kle ren kwijt. Maar kijk eens, wat ik hier teruggekregen heb. Het is ge weldig. Ik heb twee verschonin gen". Snel komen, snel gaan In de reusachtige hal zijn maar betrekkelijk weinig brancard-bed den bezet. Het aantal mensen, dat uit het gehele land naar de Ahoy- Hal stroomt om slachtoffers af te halen en op te nemen, is zó groot, dat velen hunner in een bliksem- tempo weer naar elders verdwij nen. Het gezin Ravia uit Zierik- zee, bestaande uit ouderpaar en 9 kinderen, wil bij elkaar blijven? Geen nood. Overschie helpt.hen uit de brand. Eén familie neemt de ouders plus drie kinderen op, een andere vier kinderen en de reste rende twee komen ook al in de buurt terecht. Je kunt vaak niet krijgen, wat je hebben wilt of ber gen kunt. Een bar-keeper uit Am sterdam is met zijn broer overge komen om twee kinderen of een moeder met een kind te halen. Maar dat valt nog niet eens mee. Toch blijven er mensen achter in de hall en na halftwaalf mogen ze niet eens meer mee. „Eerst uitrus ten!" Oude mensen liggen steunend op de matras; jonge mensen staren peinzend naar het hoge plafond; kinderen spelen tussen de bedden. Een jongen van een jaar of zeven schiet met knikkers in een bak, r een stel speelt een soort vader en moedertje, een 5-jarige Elisabeth uit Stavenisse, die mij trots ver telt, dat zij een heel klein broertje heeft, speelt met zand, dat tussen de stenen vandaan komt. Kinde ren, die al weer een eigen wereld bouwen, een wereld, waarin wa terlanders even erg zijn als over stromingen, waarin het verlies van een pop even tragisch is als het verlies van een veestapel voor de ouders. Even hevig, even tra gisch, maar veel kortstondiger. Adrïanus Sebastianus de Visser staat er bij te kijken. Hij is van daag 60 jaar geworden. Gefelici teerd, Adrianus. Hij is scharen sliep en woonde in Middelharnis in een pracht van een woonwagen, die verloren is gegaan. Hij heeft hem niet eens kapot zien slaan door de golven. Zijn buurman wel. Devies: niet praten, dóen! Zo zien wij in enkele gevallen het lot van duizenden slachtoffers, die via of in de Rotterdamse Ahoy' Hal, een onderkomen vinden, weerspiegeld en krijgen we een idee van het werk, dat daarvoor verzet moet worden. Een vaag idee nog maar, want noch de tra giek, noch de hulp is te meten. Het is een wonder, dat alles zo gesmeerd loopt. "Wat vergt niet al leen het transport aan organisatie en arbeid. De keuken stort een overvloed over de slachtoffers uit. Voortdurend zwermen mannen en vrouwen de zaal in met bladen vol eten en drinken. De afdeling tex tiel is over het algemeen rijkelijk voorzien. Op lange rijen hangen keurige mannen- en jongenspak ken, jassen en jurken. Lakens en handdoeken mocht men wel wat meer hebben en aan luiers en cor- setten heerst gebrek. (Knoop dat in uw oor!) In sommige costumes worden briefjes gevonden in de trant van: „Misschien wilt u uw adres opgeven, dan kunnen wij meer voor u doen." Iemand, die van verrassingen blijkt te houden, deed snoepjes in een zending kin dersokken. Er is een uil gebreide medische afdeling in de hal, twee ziekenzaaltjes, een kapper, die heel wat te doen heeft, een lriein kinderbibliotheekje en een baby afdeling, waar het bepaald bedrij vig en lustig toegaat. Rotterdamse mannen en vrouwen slapen soms maar 2 3 uur per nacht om hun Zeeuwse landgenoten aan een on derkomen te helpen. Praten doen zij er niet over. Zij hebben aan doen genoeg en genoeg te doen. „Ik kan niet lopen. Ik blijf hier de hele nacht zitten", zegt de weduwe H. Knape, die haar schoondochter zoekt en na vele dagen van spanning eindelijk rust vindt. Een oude Zeeuwse boer wacht geduldig tot hij wordt afgehaald. RAMPENFONDS (9575) DEN HAAG, 5 Febr. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot Woensdagavond 7 uur reeds een bedrag binnengekomen van f 7.131.000, gestort via de Ne- derlandsche Bank, Postcheque- en girodienst en aan contanten. In het perceel aan de Statenlaan 81 werken 20 werkers dag en nacht door om de binnenkomen de gelden te registreren en ad ministreren. Ontroerend zijn de bewijzen van deelneming, die de doodvermoeide werkers van het Nationaal Rampenfonds dage lijks meemaken. Vrouwen komen binnen en schui ven haar gouden trouwringen van de vingers, geven colliers en kostbare armbanden af. Een onbekende gever liet een kost bare postzegeLverzameling, waar hij jarenlang- zijn zorgen aan had besteed, bezorgen om te gelde te laten maken voor het fonds. Prinses Wilhelmina schonk f 25.000 aan het fonds, in Lisse (10.000 inwoners) werd f 100.000 ingezameld, in Sassenheim (7.000 inwoners) werd f 70.000 bijeengebracht, Leiden gaf f 70.000, Alphen a. d. Rijn f 40.000, Katwijk f 34.000, Bo degraven (7000 inw.) f 30.000, Het NVV verhoogde het toegezeg de bedrag van f 100.000 tot f 250.000 en stelde tevens het Troelstra-oord ter beschikking voor evacué's. Arbeiders en beambten van Wilton-Fijenoord te Schiedam, offerden ruim 100.000, waar aan de directie nog 150.000 toevoegde. Het personeel van de B.P.M. op de Ned. Antillen za melde reeds 250.000 in en deel de mede, dat er nog meer kwam. De directie der B.P.M. te Den Haag stelde mede namens de Ne derlandse dochterondernemin gen 500.000 beschikbaar voor een rikzee gedreven en voor lopig bij de Grote Kerk on dergebracht. Links dé be kende Grote Toren, vroeger verbonden met de in 1832 afgebrande St. Lievens- of Monsterkerk, waarvoor de Grote Kerk in de plaats is gekomen. Luchtlolo K L M. het Rampenfonds en de Neder landse Aard-Olie Mij. schonk f 25.000. (Van onze speciale verslaggever) DORDRECHT, 4 Febr. „Toestand te Abbenbroek zeer kritiek. Alle reddingscolonnes moeten direct beginnen met de evacuatie van 1000 mensen". Keer op keer wordt deze nieuwe Jobstijding vanavond door de radio omgeroepen. Daarmede is plotseling de. aandacht van het Nederlandse volk weer gevestigd op de Zuidhollandse eilanden Vuorne en Putten, vanwaar in de laatste 48 uur slechts weinig be richten waren binnengekomen. Vrouwen en scholieren werken aan de dijken ABBENBROEK, midden in het overstromingsgebied van Put ten, een polderdorpje van zeven honderd zielen, werd gedurende de eerste nacht van de ramp reeds geheel door het water ingesloten. Het dorp zelf stond Zondag ten dele blank. Tal van woningen moesten worden ontruimd en het vee de rijkdom van Putten moest naar het' droge gedeelte rond de eeuwenoude kerk worden overgebracht, 's Maandags, toen het water steeg,, ontstond er ge vaar voor de binnendijken, Haag se scholieren en vrouwen hielpen de bedreigde punten met honder den zandzakken te versterken, maar het woelende water won.de strijd. Dinsdag werden er in de Haas- dijk en de Slaperdijk brede bres sen geslagen en er ontstónd op nieuw een hachelijke situatie. Een legertje vrijwilligers, hoofdzake lijk uit studenten bestaande, slaagde er in de gaten te dichten en het grootste gevaar af te wen den. Er kon evenwel ieder ogen blik mee worden gerekend, dat de dijken nogmaals voor het wa ter zouden bezwijken en de mees te bewoners van Abbenbroelc wa ren dan ook blij, toen Scheve- ningse vissers met 19 sloepen over het ondergelopen land kwamen aanroeien om de bedreigde plaats te evacueren. Bijna allen maakten van de gelegenheid gebruik om zich in veiligheid te laten bren gen. Ze werden ondergebracht te Rotterdam. Vandaag wakkerde de wind'zo danig aan, dat honderden bewo ners van gehuchten en verspreid liggende boerderijen uit de omge ving naar Abbenbroek zijn geko men. In totaal bevinden zich thans ongeveer duizend mensen in het droogliggende centrum van het dorp, maar het drinkwater raakt op en ieder ogenblik kunnen de laatste waterweringen het bege ven en een ramp zou onvermijde lijk zijn. Tot overmaat van ramp func- tionneert de electriciteitsvoorzie- ning gebrekkig, zodat het red dingswerk in een zwiepende ijs koude regen en vaak in het on rustige schijnsel van lantaarns moet plaats hebben. Het alarmerende bericht over de toestand te Abbenbroek bewijst dat het gevaar voor nieuwe ram pen nog lang niet is geweken en dat het reddingswerk met de spoed moet worden voort- op Voorne en Putten toestand niet wezenlijk veranderd. Vrijwel geheel het gebied ten Oosten Kanaal, staat van die van in to men sen door de ngse vissers gered. Het water is iets gezakt. Uit verscheidene plaatsen wordt gemeld, dat er voor nieuwe dijk doorbraken wordt gevreesd. Zo deelt bijvoorbeeld de burgemees ter van Oude Tonge (Overflakkee) mede, dat de nog intact zijnde dij ken rondom het dorp dusdanig zijn verzwakt, dat zij zeer waar schijnlijk voor een tweede storm tij zouden bezwijken. In dat ge val zou een algehele evacuatie nodig zijn. Er zijn evenwei vol doende schepen ter plaatse, om deze actie te kunnen uitvoeren. Ook is er genoeg voedsel, zodat droppings voorlopig kunnen wor den gestaakt. Er worden ongeveer 260 personen vermist, van wie Imoet worden aangenomen, dat zij 'allen zijn verdronken. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kun nen bergen, maar er drijven tal rijke lijken langs de dijken, die niet geborgen kunnen worden om dat de dorpsbewoners na al de doorgestane ellende moreel niet in staat zijn, dit werk te verrich ten. Daarom wordt verzocht per soneel te zenden, om deze taak op zich te nemen. Ook zijn er dringend mensen nodig om de 500 Lot 600 ronddrijvende kadavers van vee te bergen en onschadelijk te maken. Mensen uit de bomen Uit Woensdrecht wordt bericht, dat op Schouwen-Duiveland en óp Goeree-Overflakkee eindelijk de meeste mensen van de daken en uit de bomen zijn gehaald. Binnen enkele uren hebben Amerikanen en Engelsen gisteren met behulp van hun helicopters honderden van deze stakkerds kunnen red den. Er bevinden zich evenwel nog vele slachtoffers op de zol ders. Gevaar voor de dijken wordt gemeld uit Burgh en ^Haamstede, de beide plaatsen aan de voet der deels weggeslagen duinen op Schouwen. Het zal noodzakelijk zijn er zandzakken te,, droppen. Ook in het gebied tussen de wa terschappen Noord-Schoüwen en Schouwen wordt voor het behoud van de dijken gevreesd. Op laatst genoemde plaats zijn honderd sol daten en ingenieurs bezig met het verdedigingswerk, hetwelk zeer wordt bemoeilijkt door de zware wind. Zandzakken worden even eens aangevraagd door Brouwers haven. De dijk. die hier op bre ken staat, beschermt een gebied, waar zich nog vele mensen be vinden. Evacuatie van Zierikzee Te Zierikzee heeft vandaag de burgemeester jhr. mr. J. Schuur- beque Boeije in een gemeente raadsvergadering medegedeeld, dat het grootste deel van de be volking het stadje zou moeten verlaten. Bij de bevolking bestaat er evenwel weinig animo voor dit evacuatieplan. Volgens de ge meentesecretaris, de heer Mulder, bedraagt het aantal slachtoffers te Zierikzee 15. Het eiland staat voor viervijfde onder water. Het aantal slachtoffers van geheel Schouwen- Duiveland is nog niet bekend, maar de vrees bestaat, dat het do dencijfer zeer hoog zal zijn. Dramatische ogenblikken wa ren het, toen vanavond de burger vader van Zierikzee een radiover slaggever te woord stond en met bewogen stem vertelde van de bange uren, die de stad en haat- bevolking in de rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag te bele ven kregen. Het is een Zondag dei- vertwijfeling geweest, gevolgd door een Maandag, der dankbaar heid. Dankbaarheid voor de krachtdadige hulo, die Zierikzee mocht ondervinden. De burge meester waarschuwde voor de ge varen, die nog altijd dreigen. En die waarschuwing geldt niet uit sluitend voor zijn eigen stad, maar voor heel Nederland, dat water land bij uitnemendheid, dat lage land aan, neen onder de zee MAXIMVM-STRAF ROTTERDAM, 5 Febr. „Het spijt mij werkelijk niet verder te kunnen gaan dan het opleggen van zes maanden ge vangenisstraf", aldus Woens dagmiddag de politierechter mr. Enschede, tegen de 26-jarige koopman v. d. Staal, „en ik gelast uw directe gevangenne ming". Diepe minachting en verontwaardiging spraken er uit die woorden, evenals tevoren reeds de off Lier, mr. C. W- ba ron van Dedem, deze tot uiting had gebracht door de verdachte een hyena te noemen. De man. die reeds een flinke straflijst had, was op heterdaad betrapt, toen hij van ingezamel de kledingstukken voor de slachtoffers van de watersnood, bij de Rividrahal een jas weg nam. Bij huiszoeking werden een winterjas en een regenjas aan getroffen, oie hij zich Zondag reeds had toegeëigend. Zijn verweer was, dat hij de ja.sen gekregen had, omdat hij bij de hulp die hij verleend had, zelf zijn jas en een colbert zou zijn kwijtgeraakt. Maandag was hij terug ie/taan om weer naar zijn eigendommen te zoeken, omdat er in zijn colbert nog f 13 50 gezeten had. Hij zou toen maar weer om een jas ge vraagd h°bben en prompt ge kregen. Maar tegen de politie had hij gezegd, dat hij de jas weggenomen had en zijn ver- w-er werd dus niet aanvaard. ..Ik heb dit snel recht ge wild", aidus de officier, „om onmiddellijk een voorbeeld te stellen, zodat voor dit feit. waarop zes jaar staat, thans slechts zes maanden kan wor de.. opgelegd. De politie zal niet aarzelen om in nogmaals voorkomende gevallen zeer streng op te treden". Een foto. zoals men er dui zenden. tienduizenden zou kunnen nemen. Een foto. waarbij woorden slechts te kort schieten om het grote drama weer te geven dat zich hier aftekent. Dit meisjehoe heet het Niemand weet het. Waar komt het vandaan? Niemand weet het. Hoe oud is het? Vijf jaar? Of vier sonis? Niemand weet het. Opeens was het in de Ahoy-halmeegezogen in de stroom van vluchtelin gen. Leven haar ouders nog? Zijn zij omgekomen? Heeft zij nog familieleden? Nie mand. die het kan zeggen. Maar hier, in deze grote ruimte, voelt het zich veilig. En een kind blijft onder alle omstandigheden een kind: de chocola is lekker, liet drinkt met volle teugen. De bruine drank druipt op de broek van soldaat Franqois van der Velden uit Den Haag. Het kind merkt het niet. De soldaat merkt hei niet. En wat doet in deze dagen een besmeurde uni form er ook toe? Barmhar tigheid, naastenliefde, hulp gaan vóór alles. DEN HAAG, 5 Febr. Naar wij hedenavond van het Italiaanse gezantschap, vernamen, zal de Italiaanse regering drie militaire vliegtuigen naar Nederland stu ren benevens 'n aantal genietroe pen en een speciaal korps brand weerlieden ter sterkte van 150 man, die morgen naar Nederland zullen vertrekken en uitgerust zijn met amphibievervoermidde- len voor de hulpverlening in de overstroomde gebieden. Tussen de Nederlandse en de Italiaanse regering wordt nog overleg gepleegd waarheen deze troepen gedirigeerd zullen wor den. Bovendien heeft de Italiaanse regering 200 millioen lire ter be schikking gesteld

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4