STADSNIEUWS In Dubbeldam: evacué's helpen en kadavers bergen In Papendrecht wordt koortsachtig gewerkt De Bovenhoek liet niets door Autodak boven water Murw gebeukt Massa-begrafenis in Dordt Inzameling voor Rampenfonds Marine- en brandweermannen in Strijen en 's Gravendeel Poldergemaal heeft electro-motor nodig Dordt—Baanhoek heropend Boerenleenbank 's Gravendeel Zakkend water in 's Gravendeel Wie geeft zich op als collectant j Honderden evacues komen langs Dordt T elef oonmisère Val de P.T.T. niet lastig Beroep op Dordrechts naastenliefde Keer het tij! D.F.C.—Emma voor het goede doel DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA ERGENS OP DE RIJKSWEG bij Willemsdorp steekt het blauwe dak van een volkswagen boven de watervlakte uit. Een auto in een verloren land. Een auto, die zeer waarschijnlijk een Belgisch nummerbord draagt en drie verdronken inzittenden telt; twee Belgen en een Hollander. Niemand weet eigenlijk precies wat na het droogvallen van dit part van ons Eiland tevoorschijn zal komen uit die auto. Het zijn vermoedens, maar er staat een Belgische volkswagen als vermist te boek Wel zijn er vlak bij de Moerdijkse brug in Willemsdorp enkele grote land mijnen gevonden. Ze lagen bij de oprit en de er op aangebrachte letters en tekens waren nog zeer duidelijk te lezen. Waar ze vandaan zijn gekomen? Ook dit weet niemand. Vermoed wordt, dat ze zijn losgespoeld onder de oprit van de brug. De Mijnopruimingsdienst is gewaarschuwd. Of hij komt? Ook dat weet niemand. Aangstwekkende en ook opbeurende to neeltjes hebben zich in het Dubbeldamse land afgespeeld. In de rampzalige nacht hebben vader, moeder en zoontje Ten Haaf byna zes uur in het beukend orkaangewcld gezeten in een vletje, dat achter hun schip was gebonden. De boot was tegen een due- ten. Alle drie vonden ze de beschutting onder één jas. Geestelijk en lichamelijk murw zijn ze later in het slechts twintig meter verder gelegen stoomgemaal veilig binnengekomen. Slechts luttele meters had den hen gescheiden gehouden, maar wie durfde in het barbaarse geweld zelfs zo'n kleine afstand te nemen? Op de Kleine Rug, een buitenpolder, heeft, moeder Spuibroek met twee zoons (van 12 en 16) urenlang op zolder ge zeten. Vader is ziek en wordt buiten de stad verpleegd. Moeder moest het maar al leen zien te redden en zij heeft met felle angstogen het water zien komen en haat- huisje zien insluiten. Gegild heeft ze, maar zij en haar kinderen zijn gered door middel van een roeiboot. Trieste sleep Dubbeldam heeft het zwaar gehad en in feite heeft het dit nog, al was het alleen maar de zorg om de evacué's zo goed mo gelijk te huisvesten en zoveel mogelijk ka davers weg te halen. Stoere sjouwers zijn het verdronken land ingevaren met de vlet. Ze hebben jammerlijk omgekomen koeien en varkens achter het vaartuigje gebonden. Zo trok er een trieste sleep door de pol ders. waarop eens vredige tafereeltjes waren te zien van grazende koeien en rennende paarden. En toch, men is daarginds dankbaar, dat er nog betrekkelijk weinig vee is omgeko men. De „hoofdmacht" immers concentreert zich rondom het Visschertje. dat voor het watergeweld gespaard is gebleven. Ontroerd luistert men naar de onopge smukte verhalen over dieren, die nog ge tracht hebben zich te redden. In doodsnood hebben varkens enkele uren lang gezwom men rond een stee, die driekwart onder het water was verdwenen. Enkele uren lang het dier in nood. Geharde boeren zullen het u vertellen met een van tranen verstikte stem, die in gebroken woorden er nog aan toevoegt, dat die varkens allemaal verdronken zijn. Er zjjn paarden ontdekt in een onder gelopen stal, drie op een rijtje. Het water stond deze edele dieren tot de hals, waar aan nog het touw zat, dat ze aan banden had gelegd. De baas kwam terug en dacht de kadavers te vinden. Maar neen. drie paardenhoofden waren constant opgeheven en angstig snuiven leerde de baas. dat zjjn viervoeters nog leefden. Ongelooflijk! Ont roerend! We hebben nog niet zoveel geleden, zeggen de betrokkenen. In Zeeland en op ce Zuidhollandse eilanden is er nog wel meer gebeurd. Zie, dat getuigt van een ongeschokt mo reel. Dat zijn opmerkingen, die het hart «pbeuren. Burgemeester Beelaerts is er gistermid dag weer op uitgetrokken om te zorgen, dat de geïsoleerde Willemsdorpers verlost zouden worden. Een duck is uit Dordt naar de punt van het eiland gevaren, maar kwam terug met slechts enkele vrouwen en kinderen. De mannen bleven, wilden een voudig niet weg, want „zo hopeloos was het ook weer niet". De burgemeester wil niet dwingend optreden. „Ze doen het voor eigen risico", zegt hij en er klinkt ondanks alles iets van bewondering in zijn stem. Naar het gat Om twaalf uur gistermiddag we schre den het al was er weer veel mankracht nodig aan de Bovenhoek. Het al met dui zenden zakken gedichte gat moest verstevi ging ontvangen. Enkele gemeente-ambtena ren gingen het dorp door, vertelden wat er de hand was en binnen het kwartier en er vierhonderd man present, onder wie talrjjke schoolkinderen, die de zand zakken gingen vullen. Tienduizend van die zakken zijn alleen gisteren de binnenkade van de Bovenhoek komen versterken en drieduizend werden er nog eens naar de Prinsenpolder ver voerd. Auto's reden af en aan en het werk verliep bijzonder vlot. ~De eendracht blijft in Dubbeldam heersen, wat er ook gebeuren mag. Maar de dijk heeft het wéér gehou den; zé doorstond de harde wind van gis teravond. De héle nacht is er dijkwacht geweest. Met diezelfde eensgezindheid verzorgen de Dubbeldammers de ongeveer twee hon derd vijftig geëvacueerde en bij Dubbel damse particulieren ondergebrachte 's Gra- vendelenaren. Ze hebben het best, deze vluchtelingen, en ze laten duidelijk hun dankbaarheid blijken. Geen klacht komt over hun lippen en verlegen zelfs aanvaar den ze materiële hulp, geboden door het Roode Kruis Dordt. Zeven trucks zijn er dezer dagen in Dub beldam binnengereden, volgeladen met kle ding, schoeisel, dekens en wat al niet meer. Twee werden er afgeladen aan de school Tweede Tol, drie in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school en twee inde raadzaal van het gemeentehuis. In deze laatste lokaliteit bijvoorbeeld lig gen honderden paren schoenen, grote en kleine, en bij niet één ontbreken de veters. Voedselpakketten zjjn er ook al gekomen, voornamelijk voor de grote 's Gravendeelse gezinnen, die ergens in Dubbeldam „wo nen". En tussen al die bedrijven door ver scheen er nog een wagen van de Radio- Unie, die burgemeester Beelaerts een blik- sem-interview afnam in verschillende talen. De ondervraagde doet zo iets niet graag, maar omdat er. dankzij dit vraaggesprek, dat naar het buitenland wordt uitgezonden, gewezen kan worden op de Hollandse nood. heeft hij geantwoord op wat de reporter hem vroeg, ergens in het geteisterde Dub beldamse gebied. Vanmiddag zouden ongeveer 200 slachtoffers uit Tholen op de Alge mene Begraafplaats, alhier, voor lopig ter aarde worden besteld. Het betreft hier voornamelijk inwoners van Stavenisse. Boten zouden de ontzielde lichamen aanvoeren. Uit een oproep, die elders in dit blad ge publiceerd is, blijkt, dat zich op uitnodiging van burgemeester Van der Dussen een co mité gevormd heeft, dat onder het motto: Keer het tij, een inzameling van gelden voor het Nationaal Rampenfonds 1953 organi seert op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari, respectievelijk door middel van een lijsten en van een buscollecte. Naast de in de op roep genoemde personen hebben in het werkcomité zitting de heer J. Sanders, 2e voorzitter; M. Scheepbouwer, secretaris; mevrouw mr D. M. Henny-Van Randwijk, 2de secretaresse: T. Bleeker; ir, W. den Boer: H. van Gijn: J. D. van Hal; II. van der Houwen: J. P. de Klundert; C. A. Lan- gerak: W. P. E. Looman: C. M. Dicke: K. J. J. Lotsy en A. H. D. Wepster. Brand op geïsoleerde boerderij Vanmorgen brak brand uit op de kapitale boerderij van de heer Keiler in Willems- dorp. De boerderij is geheel door het water geïsoleerd en dus kon de brandweer de plaats der onheils niet bereiken" en moest onverrichter zake naar Dordt terugkeren. De brand, die in een schuur door hooibroei was ontstaan, werd door de bewoners met schuimblusapparaten bestreden en bedwon gen Zwakke schakels in de Noordendijk. Op de voorgrond: wat e Roodnat was. t het hoenderpark van Het is nog steeds critiek aan de Strijen- sedijk, de schakel tussen verdronken 's-Gra- vendeel en half verdronken Strijen. De dijk is op vele plaatsen ondermijnd, doordat het water aan twee zijden het met betonplaten bedekte lichaam omspoelt. Het water knab belt niet alleen aan beide voeten, maar evenzeer aan hetgeen onder de betonplaten ligt, wnardour die platen gaan verzakken en de grond daaronder wegdrukken. Aan de dijk kan niet gewerkt worden, want zoals overal in het overstroomde ge bied moet onze erfvijand eerst op de vlucht zijn geslagen, met andere woorden moet hij geloosd zijn op het buitenwater. De dringende aetheroproep om brand- weermaterieel te zenden, werd in ruimte mate beantwoord en vooral uit de omge ving van Hilversum snelden vele wagens naar het s'-Gravendeelse Veer en ook de Dordtse brandweer vaardigde onmiddellijk twee zuiger wagens af. Tal van brandweer lieden zijn gisternacht overgezet naar 1-Iet Nest, een polder in de buurt van het Veer, naast hel, Haventje; nauwelijks een kwartier na aankomst gierden de generatoren en snorden motoren. De brandweermannen, die hier werken, staan voor niets en zul len niet; tevreden zijn als alleen Het Nest leeggepompt is. Ze zullen doorgaan totdat alle bereikbare polders drooggevallen zul len zijn. Bij vloedstanden staat het water in de 's-Gravendeelse polders gelijk met dat in de rivier, maar gedurende de eb ligt het binnenwater veel hoger dan het Kihyater: Hulp voor Strijen De marinebasis te Loosdrecht zorgde na de oproep van de stoere vrijwilligers in Strijen voor gemotoriseerde boten en gister avond om 10 uur verscheen er een colonne militaire wagens voor het Veer, geladen met acht motorboten, die diensten zullen verrichten bij bergings- en reddingswerk. Aanvankelijk had men gedacht, nog via de dijk in Strijen te kunnen komen, maar deze poging mislukte, omdat deze water kering in een zeer slechte toestand ver keert, Even voorbij 's-Gravendeel zijn de boten afgeladen en elk bemand met twee mariniers. Zo koersten ze naar Strijen. Vee geëvacueerd Onafgebroken hebben talrijke veewagens gisteren en vannacht het traject *s-Graven- deelBodegraven gereden en al het vee, dat zich nog in 's-Gravendele bevond, naar dro ger oorden overgebracht. Op een gegeven moment stonden er -bijvoorbeeeld in de EDAD-garage te Wieldrecht 400 koeien. De veestapel in het zwaar getroffen dorp thans nagenoeg geheel geëvacueerd. Angstig vraagt men zich af, wat men nog zal ontdekken aan kadavers, als eenmaal het water zal verdwijnen. Naar schatting ver wacht men zeker nog 1000 kadavers te zul len aantreffen, voornamelijk in stallen en hokken, die meteen na het springtij werden geïsoleerd. Levend vee zal cr zeker niet meer zijn. zo neemt men te 's-Gravendecl aan, want de golfslag in de ondergelopen polders bedraagt ruim 80 cm. Noorderkerkstem in nieuw gewaad Het maandblad ten dienste van wijk IV der Ned. Hervormde Gemeente te Dor drecht, dat de naam De Noorderkerkstem draagt, heeft een opmerkelijke uitbreiding ondergaan, die het blad in alle opzichten ten goede is gekomen. De omvang van hét blad is door vergroting van de drukspiegel toegenomen en daarmede is de gelegenheid geschapen om het aanlal rubrieken uit te breiden. In zijn „Ter introductie" schrijft de wijkpredikant, ds L. A. Bodaan, dat de uit breiding van wijk IV (met de Vogelenbuurt) hiermede verband houdt. Het doel van het blad is, naar ds Bodaans woorden „alleen dit, dat we in de minste betekenis en in de wijdste kring het Evangelie van Jezus Christus willen dienen en uitdragen Een mooie foto van de jachthaven siert de voorpagina en als nieuwe rubriek treft men in het blad „Werkers in dienst van Kerk en Koninkrijk" aan. De eerste figuur, die in de vorm van een vraaggesprek be sproken wordt, is de dominee zelf. Voor het overige is De Noorderkerkstem gevuld met de gebruikelijke gegevens en berichten uit eigen kring. Nadat de hoofden van het gat. dat in de dijk op de Noordhoek is geslagen, met honderden zandzakken was afgeschermd, heeft een grote kraan reusachtige basaltblokken bjj de ingang van het gat geworpen, met daartussen in kleinere basaltblokken. De openingen daartussen worden met klei gedicht. Deze klei wordt gehaald uit een naast de kraan liggende bak. Zandaulo's in groten getale halen het zand van twee kanten weg en storten hun inhoud zonder tussenpozen in het gat, waarvan de buitenkant onmiddellijk met klei wordt bedekt. Honderden mensen zijn bezig met zakken zand en grint het water te bedwingen. De krioelende mensen geven de indruk van een reusachtige mierenhoop. Ieder staat op zijn plaats en weet zijn werk. De verbindingen Zevenbergen—Lage Zwa- luwe en BredaLage ZwaluweDordrecht zijn voor reizigersverkeer nog steeds ge sloten. Van hedenmorgen 8 uur af rijden, voorlo pig slechts tijdens daglicht, weer treinen op het baanvak DordrechtBaanhoek. Tussen Baanhoek en Gorinchem wordt de dienst met een autobus onderhouden. De organisatie van het werk is in goede handen. De fa. Dekker doet haast het on mogelijke om het gat zo gauw mogelijk te dempen. Voor een buitenstaander is het on gelofelijk. dat binnen zo'n korte lijd zoveel materiaal bijeen kon worden gegaard. Zo zagen we de fa. v. d. Vlies uit Sliedreeht bezig met het vervaardigen van zinksluk- ken. Een drietal van deze kunstwerken lag reeds in het gat en het was een imposant, gezicht te zien. hoe de mannen, schouder aan schouder staande deze gevlochten stuk ken met basaltkeien, die van hand tot hand gingen, bezwaarden. Het mag een groot ge luk genoemd worden, dat de dijkvoet niet geheel is weggeslagen, zodat men wel door het water wadende, bij laag water van het ene hoofd naar het andere kan lopen. Was ook deze voet weggeslagen, dan zouden de moeilijkheden veel groter zijn geweest. Toch bestaat er in deze gemeente een geheel verkeerde indruk van de toestand van de dijk daar ter plaatse. Men moet niet denken als b.v. Zaterdag het gat gedicht is, dat men er dan direct met een auto over heen kan rijden. Zo is het niet. Het voor naamste doel blijft, te beletten dat er weer water in de Alhlasserwaard kan stromen. Het afwerken volgt later, Een feit is. dat er ontzettend hard door iedereen wordt ge werkt. Wanneer dat gebeurd is. dan komen er andere problemen aan de orde. Een dezer problemen, waaiwoor men zich geplaatst ziet. is het overtollige opperwater (onge veer honderd millioen m3) te spuien. Het gemaal van de polder Papendrecht, dat zich op ongeveer honderd meter van bet geteis terde gedeelte bevindt, zal natuurlijk direct ingeschakeld moeten worden, doch dit ge maal, dat door een electro-motor wordt ge dreven, heeft eveneens onder water gestaan en de keider, waarin de motor is geplaatst, loopt bij hoog water nog onder. Het was Het is de kassier van de Boerenleenbank i 's-Gravendeel gelukt zijn gehele admini stratie in veiligheid te brengen. Deze is nu ondergebracht bij de Boerenleenbank te Zwijndrecht, Rotterdamseweg 79. De kan tooruren zijn Maandag, Woensdag en Vrij dag van 10 tot 12 uur. In 's-Gravendeel zakt het water thans 1 centimeter per uur. Zestien brandweerwa gens, waarvan twee zuigers uit Dordt, pom pen in de omgeving van de Molendijk op het hoogste toerental. Van vannacht vier uur, toen men hiermee begon, tot vanmorgen tien uur, Was er een val van zes centimeter geconstateerd. Het water ligt hier als het ware in een kom en men hoopt nu vurig, dat het sneller zal gaan zakken als eenmaal een val van enkele decimeters over deze op pervlakte is ingetreden. In dit gebied woon den 1500 mensen. Hoe sneller het water zakt, hoe groter de kans is, dat zij hier weer kunnen worden gehuisvest. De huizen zou den het dan nog kunnen hebben houden. BEZOEKUREN WEIZIGT De bezoekuren van Weizigt in de M.T.S. zijn, in tegenstelling tot vroegere berichten, van 3 tot 3.30 uur op Woensdag, Zaterdag en Zondag. verblijdend te merken, dat reeds stappen zijn ondernomen om de motor zo gauw mo gelijk weg te halen om deze bedrijfsklaar te maken. Ook de gemalen in de buurt zullen zo snel mogelijk meehelpen het water in zijn oorspronkelijke bedding te krijgen. Het zal voor een ieder duidelijk zijn, dat, nu het poldergemaal ook onklaar is ge raakt, de droogmaking aanzienlijk vertraagd wordt. Daarom zal een krachtig beroep ge daan moeten worden de bevoegde instanties en verder op allen, die het- polderbestuur uit zijn moeilijkheden kan helpen door het beschikbaar stellen van een electro-motor. Immers, het is van het grootste belang, dat de polder zo spoedig mogelijk droog wordt om de schade aan huizen en schuren te be perken en de grote voorraden veevoeder etc. voor bederf te vr-waren. i macht werd er gewerkt in de omgeving van de Bovenhoek. Voor een goed geregelde uitvoering 1 van de buscollecte op Zaterdag is dringend behoefte aan collectanten. Leerlingen van scholen, die ouder zijn i dan 14 jaar, zullen Zaterdagochtend vrijaf krijgen, als ze aan deze collecte j meehelpen. Willen collectanten zich j uiterlijk Zaterdagochtend 8 uur melden bij de heer C. J. Ruurs, Johan de Witt- 5 straat 8? Voorts is natuurlijk iedereen als collectant van harte welkom. Ook voor de lijstencollecte van mor- 2 gen (Vrijdag) kunnen niet genoeg col- lectanten zich opgeven. Ze kunnen he- denavond tussen 7 en 9 uur reeds op i de Johan de Wittstraat 8 terecht i voorts Vrijdagochtend van 9 uur af. LEG UW GELD KLAAR Het zou te betreuren zijn als de grote in zameling ten bate van het Nationaal Ram penfonds 1953 in Dordrecht vertraging zou ondervinden. We doen daarom een drin gend beroep op alle Dordtenaren om reke ning te houden met de collecte, die morgen en Zaterdag in onze stad zal worden gehoit- den. Leg uw geld klaar, zodat de collectan ten geen oponthoud ondervinden bij hun werk. Er wordt veel van u gevraagd, om dat er veel geleden wordt! Voor bijzonder- hedeh verwijzen wij naar 't 'n dit nummer geplaatst Beroep op Dordrechls Naasten liefde. Prachtig werk van Rode Kruis De Binnenkalkhaven is nog steeds het centrum voor de schepen, die af en aan varen van en naar de geteisterde ge bieden in Zeeland en West-Brabant. Gis termiddag en -avond tot tien uur arri veerden in deze haven ongeveer 1000 evacué's, afkomstig uit Brouwershaven, Oosterland, Zierikzee, Bruinisse, Haam stede, Burgli, Scharrcndijke, Ooltgens- plaat en Goeree en Overflakkee. De zieken ondfer deze geëvacueerden wer den door het Rode Kruis opgevangen en per ambulance naar hét Gemeentezieken huis gebracht, waar deze ongelukkigen verder worden gedistribueerd over de ver schillende gebouwen in Dordrecht, waar men verpleeghulp kan aanbieden. Na tien uur arriveerden gisteravond geen schepen meer, daar de lichten op de Kil zijn uitgevallen en er dus met gevaren kon worden. In de morgenuren van vandaag ar riveerden gisteravond geen schepen meer, daar de lichten op de Kil zijn uitgevallen en er dus niet gevaren kon worden. In de morgenuren van vandaag arriveerden twee coasters en enkele kleine scheepjes in de Kalkhaven met 275 geëvacueerden uit de opgesomde plaatsen. Onder hen bevonden zich veel mensen uit Oosterland. Na in warme kleding te zijn gestoken en uitstekend door het Rode Kruis te zijn ver zorgd, zijn deze door het water verjaagde mensen naar Utrecht overgebracht per autobus. De geëvacueerden uit Zuid-Hol land werdén doorgebracht naar Rotterdam, waar hun onderdak wacht in de Ahoy'-hal. Vanmiddag werd in dc Kalkhaven het Hospitaal-Kerkschip De Hoop verwacht met zieken aan boord uit Noord-Schouwen. Deze mensen zijn afkomstig uit het zieken huis van Noord-Schouwen, dat gezien de criticke toestand met de meeste spoed ont ruimd moest worden. Vanavond en van nacht verwacht men geen schepen met ge- evacueerden meer. Van de zijde van de Dordtse P.T.T. wordt ons het volgende medegedeeld: Bij het publiek heerst de mening, dat het niet functionneren van een groot deel van het telefoonnet in onze stad een gevolg is van het blokkeren van de toestellen, in ver band met het bezet houden van lijnen voor officiële en hulpinstanties. Dit is ten enenmale onjuist. De oorzaak ligt in het door de overstroming goeddeels defect geraakte kabelnet, waardoor overal aansluitingen zijn uitgevallen. Er wordt met man en macht aan het herstel gewerkt, maar het kan wel enige (lagen en misschien nog langer duren voordat alle abonné's weer normaal kunnen telefoneren. Het heeft dus geen enkele zin tot P.T.T. aanvragen te richten om „alvast" één toe stel aan te sluiten. EEN JAMMERKREET weei-klinkt door ons vaderland. Duizenden en nog eens duizenden hebben have en goed verloren en het dodencijfer stijgt ieder uur. Wij, Dordtenaren. die aanvankelijk meenden het beklagens waardige slachtoffer te zijn van de watervloed, hebben de kreet gehoord van de schier ontelbaren, met wier lot het onze eenvoudig niet te verge lijken is. En wij beseffen, dat het ons geenszins zou sieren veel woorden te spenderen aan de schade ons toegebracht, waar hele dorpen en eilanden onder het woest geweld van de golven verdwenen. Waarlijk, dit is, zoals Z.K.H. Prins Bernhard zeide, de grootste natuurramp, die ons vacVi'land sinds de middeleeuwen getroffen heeft. MET ONTROERING hebben wij kennis genomen van de spontane hulp, die tot zelfs van ver buiten onze grenzen geboden is om de nood te lenigen. Zai er wel iemand in onze stad gevonden worden, die zich niet op de een of andere wijze bewust is geworden, dat wij de plicht hebben het offer van daadwerkelijk medeleven en van dankbaarheid mogen brengen? Velen ónzer weten uit ervaring mee te spreken over de ellende, die de watervloed over de mens kan doen gaan. Is het te veel verondersteld, als de burgers van Dordrecht meer dan wie ook begrijpen, wat hun thans te doen staat? Dordrecht zal een ereplaats innemen temidden van de steden en dorpen, die hun menslievendheid demonstreren door te doen, wat verwacht wordt. DE NOOD is zo hoog, dat het bijna ondenkbaar is er het hoofd aan te bieden. Heel Nederland en zeker Dordrecht zal het uiterste doen om het tmzegbare leed en het verbijsterend verlies enigermate te vergoeden. Denk aan de Iloeksche Waard' aan de Alblasserwaard, denk aan de Zeeuwse eilanden, denk aan de radeloosheid van hen, die zich beroofd zien van bloedverwanten, van huis en hof, van een moeizaam opgebouwd bedrijf Verplaats u in de smart en het gemis, uw landgenoten overkomen. Er vraag u zelf dan af, wat u te doen staat. KEER HET TIJ! Dat is wat u doen kunt. Een comité, dat op instigatie van burgemeester Van der Dussen in onze stad tot leven is geroepen, zal er u toe in staat stellen. Het organiseert e'en grootscheepse inzameling van' gelden voor het u uit herhaalde publicaties bekende Nationaal Rampen fonds 1953. Op Vrijdag 6 Februari (morgen) wordt er een lijstencollecte gehouden en Zaterdag 7 Februari een inzameling met bussen huis aan huis. De leiding voor deze inzameling is in handen van mevrouw J. J. van der DussenBiegel en de heer J. van Randwijk. Penningmeester is de heer C, J. RUURS - Gironummer 464818 ONDER HET hierboven genoemde motto Keer het tij gaat het comité aan het werk, zich verlatend op de naastenliefde en het plichtsbesef van alle Dordtse burgers. DE DORDTSE VROUWENVERENIGINGEN, die zich aanéén sloten tot één federatie, verklaarden zich daarbij bereid bij eventuele rampen met volle inzet van haar krachten te helpen. Met grote nadruk en in het volle vertrouwen, dat ieder zich van haar taak bewust is, roep ik alle leden der diverse vrouwenverenigingen op, om Vrijdag mee te helpen aan de grote collecte voor het Rampenfonds. Aanmelden Johan de Wittstraat 17 des morgens om 9 uur. Ook kan zulks heden (Donderdagavond) tussen 7 en 9 uur geschieden. J. J. VAN DER DUSSEN—BIEGEL Presidente. A.s. Zaterdagmiddag A.s. Zaterdag om 3 uur speelt D.F.C. 1 te gen Emma I op het D.F.C.-veld. De gehele opbrengst van de wedstrijd is bestemd voor het comité Keer het lij, dat in Dordt gel den inzamelt voor het Nationaal Rampen fonds 1953. CIRCUS KNIE Zoals ï-eeds is bekendgemaakt, zijn in verband met de ramp, welke ons land en onze stad hebben getroffen, de voorstellin gen van Inter Amicos van Circus Knie, welke op 2 en 3 Februari j.l. zouden zijn gehouden, tot nader order uitgesteld. Door het uitvallen van de technische outillage in Kunstmin was bovendien het bespelen van het gebouw op die data on mogelijk. De voorstolllingen zullen nu worden ge geven op 13 en 14 April a.s. Aan houders van kaarten wordt verzocht deze te bewaren en op nader bericht te wachten. Dr Drees voor de brug Door storing in de kabels van de centrale en het uitvallen van vele transformatoren ls de verkeersbrug over de Oude Maas naar Zwijndrecht ten zeerste gehandicapt. Tientallen schepen, die naar de geteis terde gebieden vertrekken en die er van daan komen, moeten onder deze brug door en daar vele schepen een respectabele hoogte hebben, coasters varen n.l. af en aan, moet regelmatig het bascule-deel om hoog worden gedraaid. Maandag knapte men deze karweitjes op met mankracht, maar gisteren heeft de PTT alhier een agregator beschikbaar kunnen stellen, zodat, men nu de brug weer met electrische kracht om hoog kan draaien. De capaciteit van deze stroomverwekker ls echter vrij gering en dus komt "net niet zelden voor, dat de klep 45 minuten tot een uur omhoog staat. Lange files auto's, die aan het reddingswerk deel nemen. worden hierdoor lange tijd opge houden. Minister-president dr Drees. die zich he denmorgen per auto naar de geteisterde Al hlasserwaard begaf, werd op tic brug even eens een klein uur opgehouden. Hij toonde zich zeer geduldig en hield zich tijdens het oponthoud onledig met het uitwisselen v*n gedachten met andere wagenchaoffeors.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5