Het kleine Denemarken offert 2,2 millioen Geeft dekens en beddegoed dolven geven prooi SMARTELIJKE TONELEN SPELEN ZICH AF Ook redders lieten het leven terug ntroerend en IwtieWteritend WERK AAN DE BEDREIGDE DIJKEN -ïf"" VANDAAG EERSTE LIJST VAN VERLIEZEN Overzicht van situatie in Zeeland Kleding en meubelen genoeg Chinees voorstel vuren staken Parijse jongetjes kwamen met hun spaarpot TROT (Van een speciale verslaggever) In de kleine dorpjes in Brabants Noord-Westhoek, die gespaard bleven voor het geweld, rusten in de kerken, in de gemeentehuizen en in de dodenhuizen de lichamen van de aangespoelde slachtoffers. Hun aantal neemt toe met het wisselen van de getijden. Honderden zijn het er reeds en zij vertellen het zwijgende, meest verschrikke lijke verhaal, dat ooit verteld kan worden. Zij spoelen aan te midden van de dode dieren, zij worden opgehaald door kleine zoekende boten en iedereen in de getroffen gebieden leeft in de vreselijke zekerheid dat er nog meer zullen komen. Dramatisch zijn de ooggetuigenver- halen van mensen, die machteloos moesten toezien hoe hun buren, hun beste vrienden, hun kinderen of hun ouders verdronken. Daar is de brand meester uit Halsteren Hij was de eerste, die Zondagochtend in zijn dorp alarm sloeg en met de brandweerwa gen uitrukte. Haliverwege in de polder werd de auto overvallen door het om hoog spuitende water en de brand meester liet de auto onmiddellijk te rugkeren. Hij zelf wilde echter achter blijven om de mensen en het vee te helpen redden. Twee vrijwilligers sloten zich bij hem aan. Zij beseften geen van allen het aanstormende ge vaar van het water en werden er door verzwolgen. Slechts één vrijwilliger wist levend terug te keren. Terug om de dood van zijn chef en zijn kame raad te melden aan de burgemeester van Halsteren. In Rilland moesten de buren van een oude alleenwonende vrouw toe zien hoe zij in haar slaap verdronk. Vergeefs poogde men haar huis bin nen te dringen en toen men eindelijk via het dak naar binnen was gekomen stond haar slaapkamer reeds geheel onder water. Ook de burgemeester van Rilland, de heer J. A. de Goffau, is gebleven in de vloed Hij was in de nacht mee gereden met een der bussen, waarmee hulp zou worden gehaald Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam toen plotseling een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur kon op het dak van de bus klimmen, vanwaar hij later gered werd De burgemeester van Nieuwe Tonge, de heer Van Hofwegen, is eveneens verdronken toen hij anderen wilde helpen Het brandweerkorps van Nieuwe Tonge aeeft verscheidene slachtoffers. De burgemeester van Sommelsdijk. de heer D. Rijnders wordt vermist. Huis stortte in In de Theodoruspolder zagen solda ten in een reddingsgroep hoe eer huis instortte, enige minuten voor zij de helpende hand Konden reiken. Vader, moeder en vijf kinderen kwamen voor hun ogen jammerlijk in de golven om. Een vader liep uren lang door het water met zijn dochtertje van drie jaar in de armen. Toen hij uitgeput op de veilige dijk ineenzeeg, bleek het kind reeds te zijn ov€<rleden. Ze had te veel water binnen gekregen toen ze, verward in het looptuig in haar bedje, niet snel genoeg bevrijd kon worden. Een bleke, vermoeide dokter schudde stil zijn hoofd Hier kon hij niets meer doen. En zo brengen al die ontzielde licha men van ouden en jongen, kinderen en grootvaders hun eigen vreselijke woordeloze geschiedenis naar de wal. Wijziging treinendienst Het baanvak 's HertogenboschGeertrui den berg is weer beschikbaar voor de goede rentreindienst. Wijziging in de loop van enige d-treinen tengevolge van de watersnood. In de dienstregeling van de internationale treinen zijn, wegens het uitvaiien van de voor enkele dezer treinen gebruikelijke route via DordrechtLage Zwaluwe. wijzigingen aangebracht. Voor reizie.rs uit Rotterdam, Dordrecht. Den Haag, Deüt en omstreken zijn deze wijzigingen het belangrijkst. Rustig in Almkerk In Almkerk in het Land van Heusden en Altena was hedennacht niets aan de hand, in tegenstelling tot een eerder be richt dat over evacuatie melding maakte. Het weer is rustig in Almkerk, het woei er om half twee vannacht minder dan in de vooravond en het was er droog. Er staat nog evenveel water rondom als in het begin van de overstroming, ir er is niets verontrustends. Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg, mr C. de Koning heeft gisteravond medegedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf bedraagt. Het vijfde slachtoffer is de landarbeider W. Bernardus uit de Waal. De familieleden zijn ingelicht. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. In verband met de opnieuw opgesto ken storm heeft de burgemeester van Den Burg het nodig geoordeeld de centraal- post in het gemeentehuis weer te betrek ken, ten einde voorbereid te zijn op eventuele nieuwe moeilijkheden. Op de dijken, die nog niet definitief waren her steld, zijn wachten geplaatst. Voorts word* een groep werkers, die direct aan de arbeid ka:, gaan, in reserve gehouden. De burgemeester heeft huis aan huis in de polder het Noorden door waarschuwing laten mededelen, dat het 1 verstandig wordt geacht het vee uit deze polder te evacueren. Meeste slachtoffers in middendeel van Schouwen en Duiveland Een ruwe schets van de situatie in Zeeland, die vannacht werd gegeven is als volgt: Schouwen en Duiveland staat voor 4/5 deel onder water, Noord-Beveland voor de helft. St. Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid- Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuwsch-Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten ln de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Terneuzen, Breskens, Ossenisse, Kruiningen en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen en Duiveland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. Evacuatie bijna voltooid Op Duiveland heeft men gisteren alle huizen honderden doden moeten worden geborgen. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Dooi de sterke stromingen wordt het werk, dait duizenden eilandbewoners en hulp- fc&ntoritaTh u izen"svstematisch af- krachten aan de open geslagen dijken „EI verrichten zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen ge werkt aan het dichtmaken van de dijken. De verwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. 40 Polders blank Van de ongeveer 300 polders in Zee land staan er 40 blank. De conclusie die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken dat het grootste deel van Zeeland niet door de watersnood is getroffen is bepaald onjuisit wanneer ■men bedenkt dat de grooH/te van de polders varieert van 20.000 ha tot 100 en minder hectaren. Zo staat bv de 16.000 ha grolte polder Schouwen geheel blank, maai- ook de Kattepolder, die een opper vlakte heeft van 100 hectaren. gezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde doet men vandaag op Schou wen. Een deel van de bevolking is achtergebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden die aller- wege reeds zijn aangevangen. In Zierik zee, Renesse, Bruinisse en Haamstede is het' grootste deel van de bevolking nog aanwezig. De evacuatie is geschied van uit Bruinisse, Zierikzee en Brugsluis. De geëvacueerden zijn getransporteerd naar Rotterdam, vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden ver- voerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Ook en kele plaatsen in Zeeuwsch-Viaanderen zijn gedeeltelijk geëvacueerd. Met angst en vrezen heeft men giste renavond het weersverloop gade gesla gen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieuwe gevallen van dijkdoorbraak. Gelukkig is de wind later op de avond gaan liggen. Er werden geen nieuwe gevallen van dijkdoorbraak geregistreerd. De meeste slachtoffers in Zeeland zijn vcrmoededlijk te betreuren in het mid dendeel van het eiland Schouwen en Duiveland. Het gebied achter de Weste lijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en-een halve meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk dat zich in en om de in dit gebied bevindende boerderijen en Zaaivoorziening voor nood- gebied De voorzitter van de Vereniging voor de Teelt van en Handel in Tuinbloem- zaden verzoekt de zadenhandelaren, die uit de geteisterde gebieden zijn of wor den geëvacueerd, dan wel in hun woon plaats zijn gebleven, zich in verbinding te stellen met het secretariaat der ver eniging, Elandstraat 42, te Den Haag, tel K1700—331881. Een hulpactie onder de collega's wordt voorbereid, ten einde de zaaizaadvoorziening in materiaal en voor raden ter beschikking te stellen. Voorbeeld ter navolging Van correspondent Op een inwoneraantal van ruim 6000 zielen heeft de gemeente Westerbork een bedrag van ongeveer 39.000 als bijdrage voor de rampgebieden bijeengebracht. Verder is een grote vrachtwagen vol met nieuwe en zo goed als nieuwe kleding spontaan door de inwoners gegeven. Wij ontvingen het volgende communiqué van het Neder landse Rode Kruis: Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Neder, landse Rode Kruis de massale stroom van goederen, die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp in ontvangst ge nomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en ge bruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aange nomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingeza. meld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, Flu welen Burgwal 19, Den Haag. Het Rode Knus moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opof feringsgezindheid van het Nederlandse volk. Londen zegt: Inaanvaardbaar' Tsjoe en Lai, dChinese premier ei minister van Builandse Zaken, heeft gisteren een onm'ellijke staking van het vuren in Ko. voorgesteld op de bestandsvoorwaarn, die reeds met de verbondenen zijn ereengekomen. Het staken van het vut zou meteen worden gevolgd door eeniolitieke conferentie van elf landen ov de nog onopgeloste kwestie van de ratriëring der krijgs gevangenen. aldusieldi radio-Peking. Tsjoe verklaard' dat dit voorstel de weg zou openen t besprekingen over een bestand in Kea en andere proble men in het Verre asten. Het voorstel is gedaan binnen 48 u- na president Eisen hower's mededelin dat hij besloten had tot opheffing va de neutraliteit van Formosa. Tsjoe zeide. datle bestandsbesprekin gen te Panmoenjonnvoorwaardelijk her opend dienen te vrden. Hij voegde er aan toe dat, „inèn de Amerikaanse regering niet vannlan is deze bespre kingen te herópem en de Koreaanse oorlog wil uitbreid!, China volledig be reid is verder te trijden". Een woordvoerdc van het Britse mi nisterie van Buiteilandse Zaken heeft het voorstel van Ts.w.en Lai voor Enge land volkomen onaanraardbaar genoemd. Volgens hem is het'n wezen hetzelfde ais het voorstel, dat vrvat is in de Sow- jet-resolutie over bëindiging van de strijd in Korea, die d Algemene Verga dering der Verenigde Naties reeds voor Kerstmis heeft verwepen. In Poortvliet geen doden De burgemeester val Poortvliet meldt, dat in Poortvliet hari wordt gevochten voor de dijkdichting, net krachtige hulp van de genie. Inwomrs en gemeentebe stuur van Tholen en Sfcherpenisse werken mede. Het grootste deel van het dorp staat onder water. Dit betreft 2000 ha land. De bewoners zijn met uitgeworpen rubberboten en boten van Tholense vis sers uit de bedreigde huizen en boerde rijen gehaald. Bij laag water komt een deel van de weg naar Scherpenisse vrij. Ook Tholen is dan met hoge wagens te hereiken. Men wordt krachtig gesteund door vliegtuigen, wat van groot moreel belang is voor de bevolking. Er is in Poortvliet geen verlies van mensenlevens. Hulp uit Indonesië van Nederlanders De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. graaf van Bylandt, hééft het erevoorzittersohap aanvaard van het „Centraal Comité Wa tersnood Nederland 1953", dat in een door hem geleide vergadering Dinsdag middag werd gevormd. De president-directeur van de Neder landse Handel Maatschappij. J. H. van der Laan, nam als penningmeester zit ting in het comité, iat alle schakeringen van de Nederlandse gemeenschap in In donesië vertegenwoordigt. Er bleken reeds enige initiatieven genomen te zijn om hulpacties op touw te zetten. De Vereniging van Huisvrouwen te Djakar ta riep alle leden op om hulp te ver- alle delen van de wereld is men buitenlandse zijde, dan is hi met het lot van Nederland begaan, op het ogenblik het volgende. Het is tegelijk ontroerend en hartver-! In het kleine Denemarken, dat niet sterkend om te vernemen, hoe in tal- i de helft van het aantal inwoners van loze landen acties op touw worden ge-' Nederland heeft, is reeds 2.2 millioen zet om hulp en wel snelle hulp te gulden aan giften bijeengebracht. bieden. Zien wij een ogenblik af van de indrukwekkende militaire hulp van n, Met man en mucht wordt gewerkt or, de bedreigde dijken met zandbakken l versterken. In Sint Annaland zakt het water Uit Sint An-naland op het eiland Tholen wordt gemeld, dat het water thans wegloopt uit het dorp. Er bestaat geen gevaar meer. Bij aanhouden van het gunstige weer zal het aantal ver dronken stuks vee waarschijnlijk beperkt kunnen blijven tot 400. In St. Annaland heeft men nog geen berichten ontvangen over slachtoffers. Wel zijn Dinsdag zeven lijken geborgen van personen, die afkomstig bleken uit Stavenisse. In de Molendijk is een gat gedicht. Een ander gevaarlijk gat kan niet worden hersteld op de normale wijze. De aanvoer van zinkstukken en klei is noodzakelijk. Atlantische conferentie in Den Haag uitgesteld De Atlantische conferentie, georgani seerd door de Ned. Raad der Europese Beweging en de vereniging voor inter nationale rechtsorde, die op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari zou worden gehou den in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, is in verband met de noodtoestand uit- Getracht zal worden de Atlantische conferentie te doen doorgaan op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Maart a.s. Medeleven te Bazel De regeringspresident van de stad Bazel, dr. Schalier heeft in een tele gram aan de burgemeester van Rotter dam uitdrukking gegeven aan het mede gevoel van alle stadgenoten bij de overstromingsramp, welke Nederland getroffen heeft. Tevens deelde dr. Schalier mede, dat als eerste spontane gift 10.000 francs konden worden aan geboden. Militair vermist Vermist sinds Zondagavond in de om geving van Fijnaart de soldaat van het korps Commandotroepen J. E. Willem- sen, legernummer 320905414, afkomstig uit Didam (Gld.). Zeventien uur aan een staaldraad In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood le redden. Vandaag zal het Ned. Rode Kruis een eerste verlieslost uit geven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van per sonen, waarvan verluidt, dat zij om het leven zouden zijn ge komen o£ vermist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de directeur van het infor matiebureau van het Rode Kruis, de heer J. van de Vosse, zullen zoveel mogelijks dagelijks worden uitgegeven. De gege vens, die daarop voorkomen, zjjn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. In Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige autoritei ten, andere afkomstig van ooggetuigen, evacué's, militairen en burgers die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz. Daar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gege vens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toetsen, kunnen genoemde verlieslijsten dus alleen beschouwd worden als een voorlopige informatie, die voor correctie vatbaar is. Mannen en vrouwen, die pakjes naar het Rode Kruis brengen, zijn vertrouw de figuren in het stadsbeeld van Kopenhagen. De K.L.M., de Scandi navische S.A.S. en de Belgische Sabena brengen de vakjes kosteloos naar1 Nederland. In schouwburgen, restau rants en bioscopen zijn collectebussen neergezet. Willem van Otterlo zal Zaterdag 14 Februari in de grote hal van het ge bouw der Deense omroep het Deense nationale orkest dirigeren tijdens een uitvoering ten bate van de hulpver lening. De Deense luchtmacht heeft een Catalina-vliegboot gezonden met twee ton dekens en kleding, verzameld door het Deense Rode Kruis. De beman ning heeft opdracht gekregen zich met het toestel ten dienste te stellen van de Nederlandse autoriteiten die belast zijn met de reddingswerkzaamheden. Een van de piloten is de in Nederland geho- ren luitenant-vlieger H. Steinbeck, die als tolk dienst kan doen. Een ander Deens militair vliegtuig is gisteren met 53 rubberboten, ten dele uitgerust met pagaaien en ten dele met dollen en roeiriemen en alle met een zuurstofcylinder voor het opblazen, op Schiphol aangekomen. Zweden en Noorwegen Een golf van medelijden gaat door Zweden. Prinses Christina, de 10-jarige dochter van prinses-weduwe Sibylla, kwam bij de Nederlandse gezant de op brengst van een collecte brengen, die zij op school had georganiseerd. De toe vloed goederen lakens, dekens, schoe nen, kleding en bontjassen, is overwel digend. Men moest 's avonds laat ophouden om de stroom te kunnen verwerken. Er stapte een Zweed binnen, die zijn win terjas uitdeed, een buiging naar de sorterende dames maakte en in zijn colbert in de kou verdween. Een vracht wagen van Philips haalde goederen op, die telefonisch werden opgegeven. Fa brieken organiseren collectes en vele arbeiders offeren het loon van een dag. Het lijnvliegtuig van de K.L.M. nam 18 pakketten met kleding uit Stockholm mee. De staatsspoorwegen 'vervoeren alle hulpgoederen gratis. Er zijn reeds 50 ton goederen onderweg. Kinderver zorgers met uitrusting voor wezen zijn aangeboden. De afgevaardigden in de Volksvertegenwoordiging hebben de slachtoffers staande herdacht. België en Luxemburg Een toestel van de SABENA bracht gisteren 2500 paar rubberlaarzen uit België op Schiphol. Een Nederlandse kapper in Brussel heeft een complete inrichting van een kapsalon aangeboden voor een gedupeerde kapper in het rampgebied. De Belgische jeugd heeft 300 bedden, 300 matrassen en 600 dekens voor Bergen op Zoom en Roosendaal aangeboden. Een colonne van het Ant werpse Rode Kruis is met voedsel en kleding in Bergen op Zoom aangeko men. Het Belgische Rode Kruis stuurde drie vrachtauto's met beddengoed en keukengerei. Sint Nicolaes wil evacué's opnemen uit Sint Philipsland. Sint Maartensdijk. Sint Annaland en Scher- penisse. Godinne aan de Maas kan 60 personen herbergen en Limet 30 kinde ren. Het natuurpark Hofstede bij Brus sel heeft twee amphibievaartuigen via Bergen op Zoom naar Zeeland gestuurd en de gendermerie heeft wagens met radiozendinstallaties aangeboden. Op de Nederlandse ambassade en het consulaat te Brussel komen talloze aanbiedingen binnen. Het Antwerpse hulpcomité heeft een cheque van fr. 15.000 overgemaakt. Een Nederlands damescomité sorteert de stromen gaven. Een militaire vrachtauto is met 2000 dekens uit Luxemburg in Den Haag aangekomen. Enzovoorts In Zwitserland werd 1.198.000 francs bijeengebracht. Dertien landen schonken in Int. Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, w.o. een Italiaanse gift van 350.000 dollars. Bij de bank „Jor- daan" te Parijs werd tot nu toe 2 mil lioen francs gestort, jeugdige inwoner- tjes van deze stad kwamen met hun spaamot aandraeen. Kardinaal Innitzer van Wenen gaf 100.000 Schilling. De be manningen van Amerikaanse torpedo boot jagers, die in Amsterdam liggen, gaven 1200 dollar. In geheel Italië is 15 millioen lire biieengebracht. Het pro vinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 Schilling en de gemeenteraad van Inns bruck 40.000 Schilling beschikbaar. Uit Marseille. Wenen, en vele andere plaat sen uit vele landen kwamen aanbiedin gen kinderen onderdak te verleen. Bui tenlandse steden boden aan Nederlandse steden te adonteren. VHeetnigen en au to's met allerhande goederen en medi camenten vertrokken uit diverse lan den naar de getroffen gebieden. Tien zenders van Euron°ce radio-ommenen zu'len een gezamenlijke oproep tot hulp uitzenden. En zo gaat het steeds door, Het is on mogelijk van al deze z.endingen van peld en goederen een overzicht te geven. Hier moet volstaan worden met enzovoorts... enzovoorts DEELNEMING UIT CANADA Gistermorgen ontving het algemeen bu reau der Geref. Kerken te Utrecht het vol gende telegram van de classis Alberta (Ca nada) der Chr. Reformed Church; „Onze kerken betuigen u hun harte lijke deelneming in de ontzettende ramp die uw land en volk heeft getroffen. Het medelijdend gevoel bij ons volk om u daadwerkelijk bij te staan werd reeds kennelijk gezien in het milde offer der liefdadigheid, u reeds toegezegd. Wij ge denken u in onze gebeden. Zegt dit voort via „Trouw". Namens de kerken van de classis AAberta, Canada, het classicaal bestuur ds. J. K. van Baaien, ds. J. C. Verbrugge en ds. J. Hanenburg." Langs de overstroomde wegen trekken de inwoners van Kruiningen op aller hande voertuigen naar veiliger gelegen plaatsen. Slechts weinig van hun be zittingen kunnen zij op deze tragische vlucht meenemen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4