Verbijsterende vernietiging op Schouwen-Duiveland Advies van P.T.T." aan vluchtelingen WILLEMSTAD VERWACHTTE DE AANVAL EN WAPENDE ZICH „Ga maar door jongens, ivij redden 'f weV Aasgieren aan 't werk Hoofdstad voteert f 500.000 NOG ONZEKERHEID OVER TALLOZEN Herstel schijnt nauwelijks mogelijk te zijn Postverbinding steeds beter Minister Algera in Zierikzee Prinses Wilhelmina schenkt bijdrage ddelen voor de wer- alsmede le^ kers naar beneden. Het haventje waarin massa's water, dan naar binnen, dan naar buiten worden gestort, heeft een zó straffe stroomversnelling dat zelfs een krachtig marine-vaartuig er bijna niet tegenop kan tornen. Op de grote watergebieden achter de binnendijk waar het water vele meters hoog staat, varen vletten rond op zoek naar overlevenden op afgelegen boerde rijen. Kadavers drijven hier bij tien tallen. Onrustbarend Op Oude Tonge Is de evacuatie voor het grootste deel achter de rug. Van of ficiële zijde deelde men ons mede dat het geconstateerde dodencijfer hier 362 bedraagt. In Nieuwe Tonge beloopt dit aantal bijna honderd. Helicopters doen in dit gebied prachtig werk. Zij pikken op ge- isoleerde plaatsen de mensen op en la ten ze op veiliger oorden weer zakken, vanwaar ze verder worden vervoerd. De nieuwe huizeniwijk te Oude Tonge is compleet weggevaagd en het typische verschijnsel doet zich voor dat zeer oude woningen, die na aan afbraak toe werden geacht, het nog houden. Ook vletten zijn in dit gebied veel inge schakeld. Legio boten en bootjes bevinden zich in de buurt van Goeree en Overflak- kee, ook vissersscheepjes uit Elburg en Spakenburg. Maar voor de directe hulp- Advertentie EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls hef begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende Hoeksche Waard en Voorne en Putten Toestand stabiel In de Hoekse Waard en op Voorne en Putten is de toestand stabiel. In Rockanje is men gerust, in Abbenbroek verblijven nog 75 mensen, die ter plaatse aanwezig moeten zijn. Mocht de toestand slechter worden, dan zullen ook zij naar elders worden overge bracht. Het contact over land met Gouds waard is hersteld. Via Piershil kunnen auto's dit dorp bereiken. Er zijn geen berichten binnenge komen van nieuwe dijkdoorbraken op de Zuidhollandse eilanden. Numansdonp is thans geheel ge- evacueerd. In de afgelopen dagen zijn ongeveer 3500 inwoners naar veiliger oorden vervoerd. Ben klein aantel men sen is achtergebleven. Het water in het dorp staat nog één tot anderhalve meter hoog. Met man en macht wordt gewerkt aan het herstel- en de ver steviging van de dijken. Men heeft te kort aan materiaal. In de haven is plaats voor een groot aantal schepen. In Spijkenisse is de toestand thans vrij gunstig. Men wacht in spanning af hoe de provisorisch herstelde dijken het zullen houden. Met man en macht is men bezig de dijken te versterken. Penning Watersnood 1953 De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen beschikbaar ge steld en de netto-opbrengst zal ter be schikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach i; bereid gevonden het ontwerp hiervoor l; maken. De P.T.T. verzoekt alle ge- evacueerden htm nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij posteenctingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adres wijziging, die aan alle post kantoren verkrijgbaar zijn. De correspondentie voor geëvacu- eerden, diie door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, ten einde dezen niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op post stukken is thans nog meer nodig dan anders. Zo vliegen de helicopters over de geteisterde gebieden in Engeland en Nederland om de geïsoleerde bevolking uit haar benarde posi tie te redden. Loodrecht daalt, het toestel tot op enkele tientallen me ters hoogte om te redden, wat er nog te redden valt. Aan de lier wordt een kabel met gordel om laag gebracht. Verkleumde han den gespen de gordel om. het mid del. Alweer een mensenleven gered.... „We zijn niet van gisteren, we kennen het water", vertelt cns een oudere inwoner van Willemstad, het plaatsje aan de Moerdijk, dat geheel ligfc-geïso- leerd. „Zaterdagmiddag zijn we al met zandzakkenvuilen begonnen, want we verwachtten het allerergste. Daaraan is het waarschijnlijk te danken geweest dat het water hier niet hoger dan een halve meter kon stijgen. Binnen 24 uur was het er al weer uit". Willemstad, hoewel aan alle zijden omringd door water is zelf kurkdroog, de schade is niet omvangrijk de vernieuwde Hervormde kerk is ongeschonden en eten heeft men voorlopig genoeg. Er is geen dode in de stad gevallen, aanval op hun post en de vrouwen en Alle mannen waren tijdens de water- kinderen naar de hoogste dijk of de nog hoger liggende bunker overge- Op het vliegveld Valkenburg is het een enorme drukte. Allerhande goederen worden voor de z.g. droppingsge reed gemaakt. Dat mond voorraad in de eerste plaats aan de orde komt. daarvan getuigt deze foto, Brood wordt in waterdichte zakken In het zwaar getroffen 's-Graven- deel bevinden zich 1000 inwoners, die, 5f niet geëvacueerd wilden worden of terugkwamen. Vijl' onverlaten, die zich aan plun deren schuldig maakten, zijn gearres teerd en opgesloten in het Huis van Bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Graven- deel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van halfzeven 's avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht ge kregen om na de eerste sommatie te schieten. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden zon der aftrek wegens diefstal van drie jassen, enige dagen geleden gepleegd in de Ahoy-hal uit goederen, bestemd voor de vluchtelingen uit de geteister de gebieden. De officier had eveneens zes maan den geëist, zeggende, dat het hem speet, niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalifi catie te gering is. Er werd een wetsartikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aan dacht komt, nl. een artikel betreffende diefstal bij watersnood. Ongeluk helicopter met dodelijke afloop Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, een van de bewoners van dit plaatsje, die de lading had gadegeslagen, door on oplettendheid achteruit op de staart- sohroef ingelopen, De man werd door de met razende snelheid ronddraaien de propeüerbladen gegrepen en ge- i dood. (Van een onzer redacteuren). Aan het begin van de Amster damse raadszitting van gistermid- j heeft de burgemeester, mr. d'Ailly, de ramp herdacht, die een groot deel van ons land heeft ge troffen. Aan het einde van zijn toespraak nam de raad z.h.st. eest voorstel aan om f 50.000 beschik baar te stellen om die maatregelen te nemen, die nodig zijn. (Van een speciale verslaggever) MET het gloren van de dag stonden wij gistermorgen op de kleine kotter, die ons van Ierseke naar Schouwen en Duiveland voer de. Op heel Zuid-Beveland, dat voor een deel zelf zo zwaar is getrof fen, was er in de opvangcentra in Goes, Middelburg en andere plaatsen de hele nacht gewaakt en gevlerkt. Nu ging het toeer naar het op zo verbijsterende wijze geslagen Schouiuen en Duiveland. Nog tegen de vorige avond was het gelukt weer een aantal telefoonver bindingen met Zierikzee tot stand te brengen. Maar iemand die met veel moeite kans had gezien om een gesprek met de burgemeester van die plaats te mo gen hebben, kreeg op al zijn vragen omtrent de toestand op andere plaat sen, geen of een triest klinkend ant woord. De burgemeester kon niets zeggen over Sint Jansland, Dreischor of Nieuwerkerk. Onbegrijpelijk, dat de nu zo stille Schelde deze verbijsterende vernieti ging heeft kunnen veroorzaken. Kun nen deze drie gulpende gaten, die wij ontwaren niet meer gedicht worden? Zal Schouwen en Duiveland worden opgenomen onder de namen der ver dronken landen. Wie de gruwel in zijn nu stille grauwheid ziet, kan nauwe lijks nog aan herstel geloven. Op Zijpe is men ook thans weer be zig nog achtergeblevenen van Ooster- land en Sint Jansland aan te voeren, te verzorgen en vervolgens per schip naar veiliger plaats te vervoeren. Ook uit Dreischor en Nieuwerkerk worden er aangevoerd. Verwanten, wie 't thuis te zwaar is geworden nog langer te wachten of zij die al eerder werden gered, staan te wachten Namen worden gevraagd. Men weet meestal met zekerheid te zeggen wie er omgekomen zijn en wie er nog leven. Doodgewaanden blijken soms nog te leven, terwijl andere namen worden genoemd, die de verslagen heid voor anderen groter maken. Nog Is de blijdschap om het feit. dal men zelf is gered, te groot om de grootte van het verlies van een ander of ook het eigen verlies aan have en goed volledig te beseffen. De evacuatie verloopt nu, na de blijkbaar noodzakelijke stroefheid, al weer veel beter, De helicopters heb ben het reddingswerk blijkbaar aan de kleine bootjes kunnen overlaten, Hier in deze omgeving althans beperken zij zich tot verkennings-, voedsel- en me- dicamentenvhichten. Geen wonder trouwens, want in de middag versche nen de Amerikanen met een machtige colonne ducks. Het lijkt er op dat zij in staat zullen blijken deze evacuatie aanzienlijk te versnellen. Zullen zij ook de laatste mensen, die zo ver knocht zijn aan hun huis, dat zij tot nu toe weigerden het te verlaten, kun nen overhalen (of dwingen?) hun al te gevaarlijke woonplaats te verlaten? Niemand kan nog zeggen hoevélen er alleen in Schouwen en Duiveland zijn omgekomen. Hoe gering het aan tal koeien en varkens is dat de ramp heeft overleefd. Urkers, Groningers, onze Marine, de Amerikaanse Franse helpers, zijn nog bezig. Maar niemand twijfelt er aan, dat de schade hier een nog niet te benaderen mil- lioenenbedrag zal zijn. In verband met het instellen van de luchtbrug op Zeeland heerst er hoogspanning op het vliegveld Valkenburg vanwaar de vliegtuigen ver trekken en waar zij aanko men. In de afdeling Ope rations worden de vluchten voorbereid. D De postverbindingen per trein van het Westen met Westelijk Brabant en Zeeland via UtrechtDen BoschRoo sendaal worden steeds beter, in het bij zonder des nachts, zo deelt de PTT mede. Van R'd a m uit worden de Zuid- hollandse eilanden per auto en bediend Het contact met het Roozenburg en met het Oostelijk deel van de Hoeksche Waard is opnieuw ge legd. Met enkele plaatsen op Goeree- Overflakkee bestaan slechts incidentele postverbindingen. Van Dordrecht uit wordt de Al- blasserwaard eenmaal per dag bediend. Zulks geldt ook voor Sliedrecht en Hardinxveld. Van Roosendaal uit wordt N.W. Brabant met auto-, rijwiel-, boot- voetdiensten bezorgd. Voorts tweemaai daags een geregelde autodienst via Antwerpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Noord- en Zuid-Beve land. Bergen op Zoom verzorgt de post voor Tholen, waarmee postverbin ding per roeiboot bestaat en voor Schouwen-Duiveland, voor welk ge bied al het mogelijke wordt gedaan. Van Zierikzee uit is via Bergen op Zóom post verzonden. De eerste gemeente, die de minister vgn Verkeer en Waterstaat, mi Algera, op zyn tocht door de geteister de gebieden gisteren heeft bezocht, Zierikzee. De bewindsman en autoriteiten van de Rijkswaterstaat, die hem vergezellen, hebben een spreking gehad met het college B. en W van Zierikzee. De vroede vaderen van Zierikzee zijn gisteravond in vergadering bijeen geweest. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, deel de mee, dat Woensdag het zwaar ge troffen stadje voor de tweede maal in negen jaar zou moeten worden evacueerd. Een kern uit de zal achterblijven. Deze personen zijn noodzakelijk voor het dijkherstel en het bestuursapparaat Het grootste ge deelte van de bevolking blijkt gekant te zyn tegen de evacuatie Zy verlaten het eiland liever niet De gemeentesecretaris van Zierik zee. de heer Mulder, vertelde, hij onmogelijk een schatting kon ma ken van de aangerichte schade op het eiland. Hij verzekerde, dat tn tegen stelling met vele veronderstellingen de veestapel niet geheel gegaan, hetgeen als een schraal punt wordt beschouwd. Op de Noorderdyk zyn 3000 vee bijeen gedreven. Het aantal slacht offers in Zierikzee bedraagt 15. bracht. Het water in het achterland, eerst vier meter hoog, staat thans een meter lager. Daar vielen veel slachtoffers, vooral in Fijnaart en Heiningen. De meeste slachtoffers worden niet naar Wilemstad, maar uiteraard naar het Zuiden overgebracht. „Inderdaad, als de storm weer de kop opsteekt is het leed niet te overzien", zegt de man. „Ook hier in de buurt zyn veel gaten in de bovendijk. Maar voorlopig gaat het nog. We zitten zon der gas en licht". Er stevent een boot van de Rijkswa terstaat tot vlak voorbij de aanlegstei ger van het stedeke. Door een luidspre ker van boord klinkt een stem: „heeft Willemstad nog hulp nodig en is er eten genoeg?" Waarop de oude haas aan de wal met gerechtvaardigde trots ant woordt: ,,ga maar door jongens, wij redden ons wel Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van f 25.000 geschonken voor de getroffe nen in de geteisterde gebieden. De Prinses heeft tevens haar parti culiere auto, een „Cadillac", ter be schikking gesteld voor ziekenver- voer. De auto is inmiddels naar de geteisterde gebieden vertrokken. De auto was gevuld met levensmiddelen. Sigarettenindnstrie schonk 3.000.000 sigaretten Nederlandse slga- 1 Koningin Juliana in het 1 I gebied van de ramp. H.M M j ontzag zich niet om door het g J ivater te waden, wanneer het B een hoeveelheid j§ er om Qing slachtoffers van 3.050(100 sigaretten beschikbaar |g de overstroming te bezoe- 1 behoeve van de slacht- ken. Ij

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3