Dreigt nieuwe storm op te steken in Indonesië? In politieke kringen duurt de gisting voort GRAHAM SUTHERLAND: SCHILDER VAN DE BEWUSTWORDING Onbarmhartige Visie Regering tussen twee vuren Dividendstop nog 1 jaar Zeegaten afsluiten Schade door dijkdoorbraak niet gedekt door verzekering De Drummer der Demonen Bredase oorlogs misdadigers Verder herstel in de Britse rayonindustrie in Dec. TROITW Donderdag 5 Februari 1953 (Van een bijzondere correspondent) TERWIJL het Indonesische schip van staat zijn koers vervolgt door de zee van problemen en moeilijkheden, met overal nog de verraderlijke klippen, en het kabinet-Wilopo, dat op de brug staat, een flauw lichtend sterretje heeft kunnen schieten, doe men aan stuurboord weer enkele onweerswolkjes op als mogelijke voorboden van een naderende storm. Het lichtpuntje, dat de regering even een zucht van verlichting heeft doen slaken, is het besluit van de militaire chefs der territoria, voorshands in de geschapen situatie te berusten en voor alles de ver? storing van orde. rust en veiligheid te voorkomen. In het leger koe len de verhitte gemoederen af en beginnen zich, althans tegen de buitenzijde aangezien, tekenen van een wederintreden van stabiliteit te vertonen. De in feite als militair commandant van Oost-Indonesië gehandhaafde kolo nel Warouw erkende zijn indisciplinair optreden, doch wees er tevens op. dat de ondertekenaars van de petitie, wel ke aan president Soekarno als opper bevelhebber van de strijdkrachten werd voorgelegd en waarin de ontbin ding van het parlement werd geëist, evenzeer buiten hun boekje waren ge gaan en dus even schuldig zijn als hij zelf. Uiteraard mag dit nimmer als excuus worden aangemerkt, doch maatregelen legen Warouw genomen, zouden, consequent doorgevoerd, moe ten leiden tot maatregelen tegen de ondertekenaars vn de petitie, waar door het leger ineens een flink aantal officieren zou moeten missen. Buiten het leger heeft men zich ech te.' allerminst bij de geschapen toe stand neergelegd en is men allesbe halve tevreden met de door de rege ring gevonden modus vivendi, als zij het tijdelijke oplossing van de vr -.agslukken rondom de landmachts affaire. Deze ontevredenheid uitte zich in het parlement, dat de regering om klare taal verzocht bij de opheldering van de vragen, of er op de 17e Octo ber 1952 wel of niet sprake is ge weest van een poging tot een staats greep, wie daarvoor verantwoordelijk kunnen worden gesteld en of de rege ring bereids maatregelen heeft getrof fen voor het instellen van een gerech telijk onderzoek in deze affaire. Premier Wilopo, momenteel ad in terim eveneens de portefeuille van Defensie beherend, zegde toe namejns de regering een verklaring in de volksvertegenwoordiging hierover te zullen afleggen. De premier hield ech ter een slag om de arm door er op te wijzen, dat het onvol trokken proces volledigheid hieromtrent onmogelijk maakt. Zondenbokken Inmiddels richten de acties, onder nomen binnen het raam van de alge mene eis tot herziening van het defen siebeleid en doorvoering van mutaties in de opperste leiding van de land macht, zich op twee figuren: mr. AU Boediardjo. secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, en generaal- majoor Simatoepang, chef staf van de strijdkrachten Hel aftreden van bei de functionarissen is geëist en als re den is daarvoor ditmaal aange voerd, dat beiden verantwoordelijk regelen die de regering tot dusver ten aanzien van de landmacht en het ministerie van Defensie heeft getrof fen. Inmiddels Is men er zich in parle- mentskringen van bewust, dat een doordrijven van de eis tot ontslag van Ali Boediardjo en Simatoepang de val van het kabinet ten gevolge kan heb ben. De kans is dan namelijk zeer groot, dat de beide socialistische ministers Soemitro (Financiën) en Loekman Wirladinata (Justitie) hun ontslag zullen aanbieden. En dit acht het parlement voorshands niet ge wenst. Het kabinet ziet zich bij dit alles tussen twee vuren geplaatst: aan de ene zijde de wens van de volksver tegenwoordiging tot snelle maatregelen ten aanzien van het defensiebeleid en in eerste instantie de ontheffing uit hun functie van Ali Boediardjo en Simatoepang en aan de andere zijde het volkomen ontbreken van juridisch steekhoudende argumenten hiervoor en de wetenschap van een innerlijke gespletenheid. De verwachting, dat de regering Wilopo ook in dit geval naar een gul den middenweg zal zoeken ligt geheel in de lijn van de tot dusver door haar gevoerde politiek. Deze middenweg zal de regering wellicht vinden in de be noeming van een staatscommissie, die dan zal worden belast met het onder zoeken van de juistheid van de tegen Ail Boediardjo en Simatoepang inge brachte beschuldigingen. kunnen worden gesteld voor de af faire op 17 Octo ber 1952, waarbij men voor wat be treft generaal- majoor Simatoe pang nog aanvoer- de, dat de gehele Generaal-majoor functie van chef- Simatoepang staf der strijd krachten dient te worden opgeheven om „de werkzaamheden der chefs van staven van land-, zee- en luchtstrijd krachten te vereenvoudigen." Deze argumenten nu vormen niets anders dan een nieuwe stok, die de tegenstanders van beide functionaris sen hebben opgeheven om hen van het toneel te doen verdwijnen, een wens die zij reeds lang koesteren. Toen in de motie-Sophiaan, die door het parlement weid aangenomen, mutaties werden geëist in de leiding van het ministerie van Defensie en in die van de Landmacht, waren er on miskenbaar tekenen, die wezen op een streven, zowel de secretaris-generaal van defensie als de chef staf der strijd krachten te „liquideren" De stok die toen tegen hem werd opgeheven be stond uit de aantijging dat zowel mr. Ah Boediardjo als generaal-majoor Simatoepang. „hun posities misbruik ten om de belangen van de socialisti sche partij, de PSI te behartigen" Dit dienen van de belangen van de PSI zou onder meer zijn geschied door het storten van gelden, bestemd voor aankopen ten behoeve van de strijd krachten, in de kas van deze partij Voorts door het doelbewust „wegpro moveren" van Islamietische officieren uit bepaalde sleutelposities in het leger De belangrijkste promotors van deze actie waren de Masjoemi en de links georiënteerde partijen. In het parle ment drongen zij aan op 't in de kortst mogelijke tijd tot stand komen van een defensiewet De werkzaamheden ter voorbereiding van deze wet zouden echter door secretaris-generaal Ali Boediardjo en chef staf Simatoepang met succes zijn belemmerd. Tivee vuren Het feit dat beiden nu nog in func tie zijn moet dan ook als een der hoofd motieven worden gezien waarom de volksvertegenwoordiging niet genegen blijkt zich neer te leggen bij de maat- De IJmuidenaar G. Huizing, die op z'n eentje met een bulldozer naar het rampgebied was vertrokken, heeft het gat in de zeedijk langs het Volkerak bij fort De Hel gedicht. Uren achtereen is de heer Huizing alleen bezig geweest het gat met aarde op te vullen. Zijn doorzettingsvermogenwerd rijkelijk beloond, want de dijk is dicht! Het water geeft zich nog niet gewonnen Volgens opgave van de Provinciale Waterstaat Noord-Brabant te 's-Her- togenbosch is er over het algemeen weinig verandering gekomen in de toe stand van het water in de noodgebieden. De waterstanden regelen zich naar eb en vloed en van winst in de strijd tegen het water is nog geen sprake. De oude Fijnaart-polder en het Oudland van Standdaarbuiten in West-Brabant zijn tot op heden droog gebleven. Het hevigst woedt het gevecht met het water op Tholen en in het land van Heusden en Altena. De zeedijk langs de Zuid- en Zuidwest-zijde van Tholen is weggeslagen. Voor het merendeel komt de bescherming van het eiland neer op de binnendijken. Er is een nijpend ge brek aan materiaal ter versteviging en instandhouding van deze dijken. Enkele polders op Tholen zijn nog droog geble- Zuidelijk van de Maas bij Sprang in de omgeving van Waalwijk is nog een kritiek punt. Het ligt in de bedoeling, de evacué's zo dicht mogelijk bij hun woonplaatsen onderdak te verschaffen. Een groot aantal gezinsverzorgsters staat in Brabant gereed, om, wanneer het water verdwenen zal zijn, met de geëvacueerden terug te gaan en hen de helpende hand te bieden. Uit alle delen van het land komen karavanen met goederen. Als opslagplaats van dekens, spontaan aangeboden goederen, zijn de veemarkt hallen in Den Bosch aangewezen. KOU en GRIEP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SHAAKLOOS EH GEMAKKELIJK INNEMEN De Eerste Kamer heeft Dinsdag het ont werp tot verlenging van de Wet op de dividendbeperking met één jaar met 31 tegen 15 stemmen aanvaard. Tegen stemden prof. Hellema (A.R.), de CJ1., de V.V.D. en de heren Regouh, Van Veldhoven, Mertens en Sassen van de K.V.P. De toekomstige Duitse ambassadeur De Wesiduitse regering heeft hel voor nemen dr Hans Mühlenfeld. de fractie leider van de Duitse partij in de Bonds dag. te benoemen tol ambassadeur in Den Haag. Alhoewel het in Bonn betreurd wordt, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend dat aan de Nederlandse regering om het agrement voor dr Mühlenfeld Ls verzocht. De Duitse partij is de kleinste der drie regeringspartijen en een der partijen, die zich er op hebben toegelegd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroe gere nationaal-sociallsten. Dr Mühlenfeld behoort evenwel tot de conservatieve politici, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde ons, dat het agrement gister avond is gevraagd. Dr. Loudon overleden tijdens concert Tijdens een concert van het residentie orkest in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Dei Haag is gister avond overleden dr. A Louaon, secreta ris-generaal van het permanente hof van arbitrage en voorzitter van het residentie orkest. Voor de aanvang van het concert had dr. Loudon de bezoekers opgeroepen tot steun aan de slachtoffers van de natio nale ramp. Kort voor de pauze werd hij1 in zijn loge onwel. Enige tijd later over leed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar oud geworden. Dulles en Stassen naar Nederland Gisteren is officieel het programma be kend gemaakt, dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken John Fos ter Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A.), Ha rold E. Stassen, deze week tijdens hun bezoek aan Nederland zullen afwerken. Zij zullen onder meer in Den Haag door Hare Majesteit Koningin Juliana ir audiëntie ontvangen worden en bespre kingen voeren met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. „Ik wil het wezen der dingen weergeven, ook al is hun vorm gewijzigd door de gevoelens die ik erin uitte", aldus schrijft Graham Sutherland, een vooraanstaande Engelse kunstenaar die thans, tot 16 Febr., exposeert in het Stedelijk Museum. Het is merkwaardig dat het hém gaat als ons, wanneer wij zijn werk voor het eerst zien: „Indien ik voel dat ik de dingen die ik zie ln een ander beeld moet weergeven, dan is het omdat dat mij een plot selinge verrassing geeft een nieuwe waardering van de dingen alsof ik ze nooit eerder gezien had". Inder daad, hier staan we voor een in vormen en kleuren uit gesproken werkelijkheidsbesef, dat de werkelijkheid on dergaat als iets wreeds, iets dat ons bedreigt. Plotseling krijgen soms heel gewone dingen die hij al zo vaak zag, een intense realiteit voor hem, die hij niet kan omzeilen ze worden als het ware tot symbolen voor de werkelijk heid zelve, en dan moet hij dat, wat „geheimzinnig en ontastbaar is, reëel en tastbaar maken", om nogmaals hemzelf te citeren. Het is een yersohrikkelijke, wrede wereld die hij ons openbaart, een wereld die hard is, keihard, onbarmhar tig en zonder genade. De natuur als onze vijand, stekelig als de doornen die hij zo vaak schildert, vol dissonanten als de kleuren die hij toepast. Niets van een vervagende en ijle geheimzinnigheid die men soms bij de romantiek tegenkomt, neen, hard en wreed en het tegendeel van liefelijk, zoals ook het karakter is van veel moderne mu ziek. Zijn vormen, gegeven met een onbarmhartige plasti citeit, maken zich los van het meest egale fond waar- Itegen hij ze schilderde: ze zijn gegroeid op een manier |van de planten, van het organische daarin ligt zijn overeenkomst met Henry Moore maar soms zien we daarin ook iets dat de machine suggereert, het mecha- nieke dat de keiharde stof leven geeft, onverwinbaar, onomkoopbaar. Hoe is in een boomwortel, de gouache cat.-no. 3, de geheimzinnige macht van de natuur gegeven, en hoe is dat alles veel harder, meer dan staal, geworden in het overeenkomstige schilderij inderdaad, hier zien we voor ons de werkelijkheidsbeleving van de moderne mens, voor wie de natuurkraohten, die hij met al z'n weten schap zo mooi meende meester geworden te zijn, iets ge kregen hebben van de worgende handen van een natuur die hem, juist met haar wetmatigheden, worgt en zijn vrij heid vernietigt; de moderne mens die vrij wilde zijn, vindt op zijn weg de natuur als een macht die hem zijn il- Sutherland: Boomwortel. lusies berooft, een macht die hem tot vijand is gewor den in plaats van tot slaaf. Dit werkelijkheidsbesef is de beleving van de hel, nu en hier, omdat de moderne wereld de autonome mens op de troon wilde zetten en noch zichzelf, noch de schepping wilde zien als schepsel Gods. Of Sutherland dan geen mooie kunst maakte? Mooi Is het zojuist beschreven werk niet, maar men moet wel een groot kunstenaar zyn om zijn belevingen zó te kun nen verbeelden. Of er niets te genieten valt? Zeker, al« we hem zien daar waar hij zich houdt aan het natuur lijk gegeven: in het portret van Somerset Maugham en van Lord Beaverbrook, portretten zoals er in onze eeuw maaT heel weinig geschilderd zijn. HJLR. VERZOEK AAN DEN HAAG De Nederlandse Vereniging voor Land aanwinning heeft het volgende telegram gestuurd aan de president van de raad van ministers, waarvan een afschrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat: „De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de omvang van wa tersnoodrampen als de huidige aanmer kelijk beperkt kan worden door afsluiting van zeegaten in het Zuidwesten des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het Noor den des lands, dringt er bij de regering op aan- de besluitvorming hiertoe en de noodzakelijke voorstudie zoveel mogelijk te bespoedigen". Militaire mutaties Kapitein-luitenant-ter-zee-vLieger J. M. van Olm is met ingang van 16 Februari a.s. belast met de functie van commandant van het marine-vliegkamp Valkenburg. Hij volgt kapt.-ltz-vlieger jhr. P. J. Elias op, die bij de marinestaf wordt geplaatst. Kapt.-ltz-vlieger Van Olm was tot nu toe verbonden aan het defensie-studiecentrum- Express Genua Amsterdam ontspoord De tender en zes wagons van de Genu?/— Amsterdam-express zijn gisteren, kort na half vier 's middags, op de brug over de Ourthe. ongeveer 20 km ten Zuiden van Luik, uit de rails gelopen. Slechts 3 van de 600 passagiers werden licht gewond door vallende bagage en door dat zij tegen de zijwanden van de compar timenten werden geslagen. De locomotief bleef in het spoor en trox de ontspoorde wagons tegen de brug op. waar zij tegen de leuning bleven hangen, boven het voortsnellende water van de Ourthe, Ruim 250 meter van het baanvatc is vernield. ASSURANTIEMIJEN VERGOEDEN WEL TRANSPORT- EN BEDRIJFSSCHADE In verband met de ramp, die velen getroffen heeft door de dijkdoorbraken, Is de vraag gerezen of niet een belangrijk deel van de schade door verzekering zou zijn gedekt. Helaas blijkt dat niet het geval te zijn. Tegen schade ten ge volge van dijkdoorbraak is noch hier te lande, nóch in het buitenland, ver zekering mogelijk. In de z.g. AZ en gecombineerde polissen is zelfs een clansule opgenomen waarin bepaald is, dat schade, ten gevolge van dijk doorbraak, niet onder de bepalingen van de polis vallen. Stormschade daar entegen kan wel worden gedekt. Echter bedraagt de vergoeding uit dezen hoofde doorgaans niet meer dan 10% van het totaal verzekerde bedrag. Op het platteland is men meestal af kerig van de uitgebreide polissen. Dit is een gevolg van de hoge bosten, wel ke hieraan verbonden zijn. De verze keringen op het platteland betreffen vrijwel uitsluitend brand en inbraak. Wel zijn in de dorpen en op kleinere plaatsen door de Nederlandse verzeke- ringmaatschappijen polissen met uitge breide risico's afgesloten. Echter heb ben deze vrijwel geen betrekking op de verwoeste gebieden in ons land. Uit dezen hoofde zullen de verzeke ringmaatschappijen dus weinig schade moeten vergoeden. Zulks neemt niet weg, dat reeds be langrijke claims uit anderen hoofde zijn binnengekomen. In de eerste plaats be treffen deze de verzekering in verband met bedrijfsstagnatie. Verder zullen ook belangrijke schadevergoedingen betaald moeten worden voor de trans portverzekeringen, Goederen welke tij dens het transport aan de wal lagen en waterschade e. d. hebben geleden, moe ten worden vergoed. Vergeleken met Britse goud- en dollar reserves gestegen De goud- en dollarreserves van Engeland en het sterlinggebiea hebben in Januari een vrij belangrijke toeneming vertoond. Zij zijn gestegen met 132 millioen tot 1.978 mil- lioen. Van de stijging komt 44 millioen voor rekening van de hulp van Amerika, terwijl 58 millioen het surplus in de EBU over December vertegenwoordigt. Volgens de voorlopige cijfers beliep het voordelig saldo van Engeland in de EBU ge durende Januari 9.2 millioen tegen 29.5 millioen in December. Eind Maart 1952 be liepen de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied 1.700 millioen. Naar de Engelse minister van Financiën, Richard Butler, in het Lagerhuis heeft medegedeeld, is de ttoeneming der reserves niet zodanig geweest dat tot verzachting van de invoerbeperkingen kan worden overge gaan. de totale schade in ons land zal het door de verzekeringmaatschappijen uit te keren bedrag maar een zeer klein percentage uitmaken. Het zal misschien verwondering wek ken dat het in ons land met zijn vele dijken en water niet mogelijk is een verzekering tegen dijkdoorbraak af te sluiten. De verzekeringmaatschappijen voelen echter zeer weinig voor dit soort verzekeringen. Het risico wordt te groot geacht. Betrekkelijk weinig men sen zullen geneigd zijn een dergelijke verzekering af te sluiten, tenzij zij in de „gevarenzone" wonen. Alleen zij, die het grootste gevaar voor dijkdoor braak lopen, zullen eventueel bereid zijn zich te dekken. De assurantiemaat schappijen zouden zodoende alleen de kwade kansen te verzekeren krijgen. Het zou niet mogelijk zijn een zo groot aantal polissen af te sluiten, dat het risico niet onevenredig groot wordt Het zou overigens ook de vraag zijn of de verzekeringmaatschappijen bij een ramp mei een omvang als de hui dige in staat zouden zijn de schade te vergoeden, indien eer. verzekering te gen dijkdoorbraak mogelijk zou zijn geweest. Een voorbeeld hiervan is vóór de oorlog Japan geweest. De verzekering maatschappijen in dat land hadden in dertijd verzekeringen afgesloten waar bij ook schade ten gevolge van aard beving zon worden vergoed. Bij een van de aardbevingen in de dertiger jaren was de schade zo omvangrijk, dat de Staat heeft moeten bijspringen en ongeveer negen tienden voor zijn rekening heeft moeten nemen. KEMO CORSET 9,4 PCT DIVIDEND De N.V. Kemo Corsetfabriek te Amster dam zal voorstellen over het boekjaar 1952 een dividend uit te keren van 9,4 pet, in contanten. 112 DIRECT wakker, zet meneer Bel zijn kopje neer Wat? Hebben we hier toch nog een mannetje zitten? Maar dan zakt zijn belangstelling al direct weer Van de dominee o nee. dan wordt het natuurlijk niks. Je moet niet denken, dat dominees warm lopen voor een dorpsfanfare. Hij pakt zijn kopje weer op. Nee. dat wordt al direct niks. „Laten we d'r maar geen dominees inhalen....", mompelt hij teleurge steld „Daantje was anders destijds dikke vrienden met Loede, niet vrouw? Ze moeten destijds samen...." „Waren die twee bevriend?" hapt meneer Bel weer „Bevriendbevriendsust lange Van Leeuwen. „Hij moe! om zo te zeggen zijn eerste trommel van Loede van de weduwvrouw Donners gehad hebben lk weet dat hierom zo precies omdat het juist op die dag was, dat de freule Hinderwachten Molen' beeck „Juist-ja," begrijpt meneer Bel de rest dan wel. „En by die gelegenheid heeft dat zoontje van de dominee Maar de dominee zelf zal er natuur lijk niet het minste voor voelen, dat zijn zoon. Daar weet Van Leeuwen ook geen antwoord op. Je zou het hem zelf moe ten vragen, anders weet je het niet. Het is een zaak van het bestuur na tuurlijk, maar als er dan nog licht brandt in de pastorie, kan hij het toch niet laten. Je weet immers nooit, hoe je achter talent komt. Dat kan nou net zo goed in een pastorie wonen als ln een arbeiderswoning En iaat jij dat eens over aan bakker De Gierst, om zo iets uit te zoeken! Die kwam een maand of wat geleden z'n nieuwe knecht voorstellen. Een merakel, zo als die jongen zingen kon, en of dat nou niks was voor de fanfare Ineens besloten, gooit hij z'n fiets tegen het hekje van de pastorietuin. Wil er nog iets van de defileermars terechtkomen, dan moet er erg vlug een slagwerker van formaat bijkomen. Theo staat wel even raar te kijken, want nee, vader ls niet thuis, maar als ik „Uw moeder dan?" „Moeder? Neemoeder ls jaren dood. „Pardondraalt meneer Bel. „Is er dus niemand, wie ut iets zou kun nen vragen over.... ik meen dait een broer hebt.... of slaat n zelf de kleine trom misschien? „Nee, dat is m'n jongste broer, maar als u.'t Ja, alleen mijn opa is thuis, misschien dat u het met hem zou kun nen bespreken?" Pas nu het over Daantje en over de trommel gaat. begrijpt hij, dat dit me neer Bel moet zijn Nooit geweten, dat die man zó klein was Als hij in de muziektent staat, lijkt het nog heel wat. En vroeger leek hij toch stellig groter „Heel graag," aanvaardt de dirigent snel Zelfs de kleinste aanwijzing fn de richting van een maatgevoel als van Loede. zou al welkom zijn Die jonge jongen, die hier voor hem staat, zal daar zo geen verstand van heb ben, maar misschien dat zo'n ouwe heer Hij staat al op de ruige vestibule- mat, Royaal ouderwets huis hebben zulke dominees op het platteland toch. „Of u even binnen wilt komen, me neerehaarzelt Theo nog. „Heel graag.zeer vereerd." buigt meneer Bel. „Bel is mijn naam." „U staat me wel toe, dat een oud man blijft zitten," glimlacht opa, als hij dat stukje bedrijvigheid binnen ziet komen. „De jicht plaagt me...." „Voortreffelijk," voorkomt de ander. „Blijft u toch zitten, meneer, blijft u zitten. Op uiw leeftijd „Wat voert u hierheen? U bent Im mers de dirigent van onze dorps fanfare?" Zelf glimlacht hij om dat ónze. Het is immers duidelijk, dat wij allebei stedelingen zijn? „Van de dorpsfanfare, zeker," be vestigt meneer Bel. „De belangen van de fanfare voeren me hierheen „Mijn kleinzoon sprak daarover," knikt opa. „U wilde over Daantje spreken." „Als dat de jonge tamboer is zeker, Daantje, ik wilde u namelijk over Daantje spreken, nu Hij kijkt even onzeker de kamer rond, weer naar de oude heer in z'o makkelijke stoel, „....nu meneer de dominee niet thuis is." Daarna gaat hij wat meer op z'n gemak zitten. Ai kijk. de familie heeft ook een harmonium. Als het nu zo te regelen was, dat ik op Donderdagmid dag na schooltijd aan die jongen maar tegelijk orgelles gafHet wonen op een dorp heeft me altijd sterk aan getrokken en als je nu toch zo'n ouderwets-deftig huis ziet „Misschien weet u, of het bij deze Daantje méér is dan.... laten we zeggen: Spielereial ls dat mis schien het juiste woord niet Voelt u wat ik daarmee zeggen wil?" „Zeker-zeker," glimlacht opa. „Nu, wat dat betreft kan ik u volkomen gerust stellen, want eerder ls al het ander spel voor mijn kleinzoon, maar zijn trommel Is zijn alles. Hij wil drummer worden, niets meer of min der das drummer,". „Kijk eens aan!" glundert de diri gent. „Meneer Van Leeuwen zei me al. dat we hier een mooie kans mdken om een vervanger te vinden voor de jonge i Donners.U kent Donners? Nee, laat u maar, ik heb er zo het een en ander van vernomen.... Hoe het zy: ik möoht die jongen, want hij heeft maatgevoel. Ik mag zonder overdrij ving zeggen: Hij heeft méér maatge voel dan één van de andere leden van] het orkest.... de fanfare wil ik zeg-' gen „Toch?" vuurt opa hem aan. De kleine dirigent komt overeind. Zijn ronde armen zwaaien wild in de lucht. „Meneer," roept hij. „maandenlangI studeer ik met deze mensen op de defileermars van HazebroekU kent de defileermars van Haze broek?Nee, Iaat u maar. ik be-, grijp het welEn ik durf wel zeg gen: geef me tien man met hart voor de zaak. zoals die jonge Donners, en ik lever u een fanfare, die op ieder. op iéder concours met de eerste prijs gaat strijken. En zo'n jongen halen ze me juist nü weg. In plaats van dat ze zo'n koekebakker weghalen als die voorzitter, of die twee jonge klungels, die de kleine trom slaanmaar nee, uitgerekend Donners. de beste van het hele stel." i „Jageeft opa toe. „Maar...." „Ik weet wat u will zeggen Laat u maar. meneer, ik begrijp het zeer terdege, en het recht moet ook z'n loop hebben. Vandaar, dat ik ook bij u gekomen ben, om te vragen of uw kleinzoonU zou me zeer ver plichten. wanneer Ik er op mocht re kenen, dat die rakker volgende week „Ik kan daar natuurlijk niet ln be slissen," remt opa, „maar „Zeer verplicht, meneer, zéér ver plicht" juicht meneer Bel. „Ik weet wat u zeggen wilt, maar de dominee zal toch geen bezwaar maken tegen een zó onschuldig vermaak als een doiipsfarafare." Minister Meyer oven De Nederlandse regering heeft om uit levering van de ontsnapte Bredanaars gevraagd daar naar algemeen ook in hei volkenrecht erkende beginselen de uit wijzing niet gebruikt mag worden als een middel om een eigenlijk ontoelaat bare uitlevering toch te verkrijgen, zo heeft een deskundige van hel Wesiduitse ministerie van Justitie, H. Meyer, gis teren in het bulletin der regering mee gedeeld. Meyer schrijft, dat de uitlevering, waar geen verdrag bestaat, mogelijk is door een voor een concreet geval geldende overeenkomst in de vorm van een uit drukkelijke verklaring over de waar borging der wederkerigheid. De grondslag voor een uitleveringsovereenkomst moet in dit geval de Duitse Uitleveringswet van 1929 zijn. Volgens deze wet beslissen niet de gerechten doch de regering over de uitlevering. Indien de betrokkene zich echter niet met de uitlevering accoord verklaart, mag uitlevering echter pas plaats hebben nadat het gerecht haar toelaatbaar heeft verklaard. In het artikel wordt er op gewezen, dat de bezettingsautoriteiten iedere beslissing der Duitse instanties inzake uitlevering door een eigen besluit kunnen teniet doen. wanneer de Duitse beslissing on verenigbaar geacht zou worden met de eisen van veiligheid, met andere voor behouden bevoegdheden of met verplich tingen van de bezettingsautoriteiten met betrekking tot Duitsland. Scheepvaart bij Antwerpen hervat De Boyersluis bij Antwerpen is hersteld en de scheepvaart is Dinsdagavond hervat. De Kruisschanssluis werkt nog steeds in vertraagd tempo. De radio van het loodswezen heeft haar uitzendingen hervat. Het havenbedrijf ziet weder normaal uit. Productie gedurende 1952 kleiner Het herstel in de Britse rayonindustrie heeft zich' voortgezet. De productie in December vertoont een verdere toeneming tot 29,2 millioen lbs. Dit neemt niet weg, dat de totale productie in 1952, vergeleken met het voorafgaande jaar, met 26% is verminderd tot 282,8 (v. j. 383,9) millioen lbs In December werd 14,3 millioen lbs continu filament garen gemaakt tegen 13 millioen lbs in November, benevens 14.9 millioen lbs staple fibre tegen 14.8 millioen lbs in November. Enige producenten sloten hun fabrieken tijdens de Kerstdagen, zodat de dagproductie sterker is toegenomen dan blijkt uit de stijging met 5% van de totale productie. In October 1951 werd een toppro- ductie van 20 millioen lbs continu fila ment garen bereikt. Het productiepeil stond in de eerste maanden van 1952 nog op een peil, dat slechts weinig beneden de topproductie lag, doch na Maart ging het snel bergafwaarts tot in Juni het laagste peil sinds Septem ber 1945 werd bereikt op minder dan 10 millioen lbs. Van September af heeft de productie zich echter geleidelijk hersteld. De daling der productie van staple vezel verliep veel sneller. Terwijl in net eerste kwartaal nog belangrijk meer werd geproduceerd dan in de overeenkomstige periode van 1951, liep de productie terug van 15.6 mil lioen lbs in Januari tot 2.4 millioen lbs in Juni. Nadat in September verschei dene gesloten fabrieken waren her opend was in October het productie- peil van Januari weer bijna bereikt. In 1952 werd 28% minder aan con tinu filament garen afgeleverd dan in 1951, zodat de afzet in ongeveer gelyke mate afnam als de productie. In het laatste kwartaal werd echter meer af gezet dan geproduceerd. De binnen landse afzet daalde met 29%, de export met 19%. De grootste daling onderging de afzet geweven goederen, ondergoed gebreide goederen, maar, in de laat ste maanden trad hierin tevens het grootste herstel op, dat zelfs tot gro tere afzet leidde dan in de overeen komstige maanden van 1951. In tegenstelling daarmee daalde de afzet aan industriële verbruikers in het laatste kwartaal van 12.8 millioen lbs tot nauwelijks 10 millioen lbs. Klaarblijkelijk is dit afzetgebied afhan kelijk van de markt voor motorvoer tuigen. De vooruitzichten der Industrie worden momenteel bevredigend ge acht; voor het eerste halfjaar zijn er voldoende orders om de meeste afde lingen een betrekkelijk drukke tijd te verzekeren. Tito naar Turkije Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft een uitnodiging aanvaard om in de loop van dit jaar Turkije te bezoeken, als zijn bezigheden hem het toelaten, zo heeft het persagentschap „Tanjoeg" te Belgrado gemeld. Stefan Stefanopoulos, de Griekse mi nister van Buitenlnadse Zaken, is Dinsdag in Belgrado aangekomen om over defen sie-aangelegenheden te overleggen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3