WAARDERING IN EERSTE KAMER VOOR HULP VAN MILITAIREN DE NATUUR Extra soldij Per telefoon Kleding is er voldoende Uit de Kerken Nu ook alle mensen weg uit Abbenbroek Dr A. Loudon overleden Radio verwerkt berichten op soepele wijze D-trein van Bazel naar Amsterdam bij Luik ontspoord Selden Cbapin zag de erschrikking met eigen ogen onbereikbaar Post voor evacué's Reddingwerk eist mensenlevens Geen formaliteiten aan de grens Eerste lijst van slachtoffers van de watersnood Nuraapscjiorp thans geheel ontruimd In één oogopslag Dp ebde MuA&eZtehd De Dordtenaaf Donderdag 5 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 2 Herhalingsoefeningen op 1 Maart van 44ste regiment gevechtsgroep gaat niet door DEN HAAG (A.N.P.) Nadat de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging: van de wet op de bedrijfs organisatie, strekkende tot verlenging van overgangsbepalingen voor de Woltersomse organisaties had goedge keurd, heeft de kamer de begrotingen voor oorlog en voor marine in behan deling genomen. De heer De Dreu (p.v.d.a.) bracht als eerste spreker dank voor de militaire hulp in de watersnoodgebieden. Hij zou door vrijwel alle sprekers in dit voetspoor worden gevolgd. De heer De Dreu kon volkomen instemmen met het nieuwe legerplan. Hij waarschuwde te gen het terugtrekken zonder enig overleg van de Nederlandse mili taire missie uit Indonesië. De heer Ruys de Beerenbrouck (k.v.p.) vroeg aandacht voor het gebrek aan beroepspersoncel. Onaanvaardbaar is voor hem dat door maatregelen van de minister de militairen zijn blootge steld aan de werfkracht van het hu manistisch verbond, gesteund door vergaande faciliteiten. Gelijkstelling met religieuze verzorging is voor de heer Ruys de Beerenbrouck eveneens onaanvaardbaar. De heer Vixseboxse (c.h.) was van me ning. dat men er goed aan zal doen niet vast, te houden aan het plafond van 1500 millioen voor militaire uitgaven. Men houde zich aan vervulling van verplichtingen voor de N.A.V.O. De heer Geugjes (c.p.n.) vond een dienst tijd van een jaar voldoende, hij wilde verlaging van oorlogsuitgaven ten be hoeve van waterstaatswerken. De heer Wendelaar (v.v.d.) had lof voor het beleid van de minister. Hij drong aan op een ruimere munitievoorraad en versterking van de luchtafweer. De territoriale troepen komen volgens hem teveel achteraan. Wijziging van de of ficierssalarissen moet niet te lang in overweging blijven. De heer Algra (a.r.) meende dat vooreen grondige wijziging van het officieren corps rekening zal moeten worden ge houden met een wijziging der oplei ding, een radicale wijziging in de pro motie en het scheppen van de moge lijkheid uit te wijken naar een andere bestemming in het bedrijfsleven. Hij wilde deze wijziging doen bezien door een commissie uit het bedrijfsleven, het leger en het departement van fi nanciën. Hij vroeg voorts maatregelen tegen groepjes militairen die Zondag niet naar hun kazernementen zijn te ruggekeerd. De heer In 't Veld meende dat er gele genheid is voor het humanistische thuisfront tot een bevredigende modus vivendi te komen. De minister Minister Staf sloot zich aan bij woorden van waardering voor de militai ren voor hun menslievend hulpbetoon. Hij deelde mee, dat drie soldaten en twee leden van het marinepersoneel zijn om gekomen of worden vermist. Tegen enkele militairen die achter zijn gebleven na de oproep van Zondag zullen maatregelen worden genomen. Nabij noodgebieden zijn kazernementen beschikbaar gesteld voor evacué's. De herhalingsoefening van het 44e regiment gevechtsgroep, die 1 Maart zou begin nen, kan niet doorgaan. In verband met opmerkingen over Ne derlanders die onder commando van Amerikaanse officieren zijn gesteld, zei minister Staf, dat 5000 Amerikanen ons dezer dagen zijn te hulp gesneld. Zonder meer zijn ze onder bevel van luitenant- generaal Buurman van Vreeden gesteld. De minister achtte onmiddellijke pa raatheid van grote betekenis. De vliegvel den worden bewaakt en de paraatheid van bepaalde onderdelen wordt opge voerd. Minister Staf verwachtte dat de volks vertegenwoordiging het de Regering mo gelijk zal maken het herstel in de nood gebieden krachtig aan te pakken. Daar voor zijn zeer grote bedragen nodig. De ze zijn niet afhankelijk van de uitgaven voor de defensie. De minister deelde mee dat een aantal overgangsvliegtuigen met straalaandrij ving besteld is. De koopvaardijvloot beschikt over een groeiend geoefend personeel ter bedie ning van de bewapening. Dit jaar komen er honderden kanons voor de koopvaar dijschepen. DEN HAAG. De berichtendienst van de regeringsvoorlichtingsdienst, die zcÊÊf men weet 'atfi meldingen betre^pide de reddingsactie over de radio bekendmaakt, heeft gisteravond een afzonderlijk telefoonnummer ge kregen: Den Haag K 1700-116130. De dienst is verder gisteren voor zien van een speciale centrale, die de technici van de P.T.T. in twaalf uur in elkaar hebben gezet, van een aparte redactie voor het bewerken van de binnengekomen berichten en van een telefoondienst voor die berichten, die rechtstreeks met de betrokkenen kun nen worden behandeld. Met deze uit rusting is men nu op de Wassenaarse- weg in Den Haag in staat om de nog steeds voortvloeiende stroom van mededelingen op soepele manier te verwerken. Op Zondag en Maandag zijn de De- richten over de ramp en de hulpver lening over de radio bekend gemaakt door de radio-nieuwdienst van het A.N.P. Toen in de loop van Maandag de stroom berichten steeds meer zend tijd in beslag ging nemen, heeft de heer S. Witteboon, chef van de dienst, het initiatief genomen om overleg te plegen met de heer A. van den Dool, het hoofd van de afdeling radio van de R.V.D. Zonder Avro Ook de heer J. Broeksz, programma- commissaris van de Nederlandse radio- unie, verleende hieraan zijn medewer king. Men besloot de centrale voor het doorgeven van deze soort berichten van Hilversum tc verplaatsen naar Den Haag, dit met medewerking van de om roepverenigingen, behalve echter van de A.V.R.O. De heer De Clercq, voor zitter van de A.V.R.O.. bleek nl. op het standpunt te staan, dat alle berichten die in de zendtijd van de A.V.R.O. zou den moeten worden omgeroepen, aan hem moesten worden voorgelegd, zodat hij de verantwoording er voor kon dragen. Dit bleek Dinsdagochtend. Toen is van regeringswege de maatregel getroffen dat alle berichten over de ramp zou den worden omgeroepen in zendtijd van de regering, voor dit doel gevor derd. Dit gebeurt nu nog steeds en in samenwerking met de drie omroepver enigingen, die daarvoor hun omroepers afstaan. LUIK. (A.P.) De D-trein van Bazel naar Amsterdam is op twintig kilometer voor het station van Luik ontspoord. Enige reizigers werden licht gewond door stukken bagage die uit de netten werden geslingerd of doordat zij vielen door de schok. De passagiers zijn met een extra-trein naar Nederland verder vervoerd. De tender en zes wagons zijn bij het passeren van een brug uit de rails gelopen. Het is niet bekend wat daar van de oorzaak was. Bij Rijkspostspaarbank f 8 millioen gespaard AMSTERDAM (A.N.P.). Ook voor de Rijkspostspaarbank is Januari een gunstige spaarmaand geweest. Begrij pelijkerwijs zijn van de overstroomde gebieden nog geen exacte cijfers be schikbaar, maar volgens de voorlopige berekening werd 38 millioen inge legd en 30 millioen terugbetaald, het geen een positief saldo van 8 millioen heeft opgeleverd. SCHIPHOL. „Ik kom zojuist uit Pa rijs en het vliegtuig heeft op die reis een speciale tocht gemaakt over de door de watersnood geteisterde gebie den Voor de verschrikking en ellen de, die ik vanuit de lucht heb gezien, zijn nauwelijks woorden te vinden" aldus gaf gistermiddag in het restau rant van Schiphol de heer Selden Cha- pin, ambassadeur van de Verenigde Staten zijn ervaringen weer. „Ik heb steeds het gevoel gehad volle dig met de ramp op de hoogte te zijn, maar nu pas, nadat ik het met eigen ogen heb kunnen aanschouwen, ken ik de juiste omvang van de rampzalige watersnood. Mijn regering heb ik reeds ingelicht, maar ,ik zal dat. na mijn vliegtocht van vandaag, nog volledi ger kunnen doen. Wij zullen alles :r het werk stellen om zoveel mogelijk hulp te verlenen", zei de heer Chapin. De Nederlandse vereniging van groot handelaren in reclame-artikelen is te Rotterdam opgericht De naam van de vereniging luidt: Verecla. De schoenfabriek van de firma ge broeders Leyten te Dongen is vrijwel uitgebrand. De schade wordt geraamd op f 300.000. in en om uw huis Wie nog vruchtboompjes wenst te po ten. dient ze nu zo spoedig mogelijk te bestellen, over enkele weken kan er dan bij open weer geplant worden. Voor kleine stadstuinen neemt men op zwak ke onderstammen veredelde bomen: die kunnen binnen een paar jaar al een aardige opbrengst geven. Di levensduur van deze bomen is ongeveer veertig jaar en soorten, die op sterke onder stammen zijn veredeld, kunnen wel een leeftijd van ongeveer tachtig jaar be reiken. doch mer moet lang wachten voordat er van een behoorlijk, produc tie gesproken kan wo.der Ah men vruchtboompjes in kleine tuintjes aan plant. alleen maar voor liefhebberij, aeeft men geen zin er zo veel jaren op te wachten, doch dan wi! men direct resultaten zien: dus poot dar op zwakke onderstammen verede'de soorten; de vruchtbomenkweker weet wel wat hebben moet De minister meende, dat getracht moet worden te komen tot een bredere oplei ding der officieren. Met de verbetering der promotiekansen moet men voorzich tig zijn. Voor de suggestie ener commissie uit het bedrijfsleven met vertegenwoordi gers van de militaire departementen en financiën gevoelde de minister niet veel. Over het humanistisch thuisfront zei de minister, dat dit nuttig werk zaam kan zijn, maar dat betekent geen gelijkstelling met de godsdienstige ver zorging door de kerkgenootschappen. De begrotingen zijn zonder hoofde lijke stemming aangenomen met aan tekening van tegenstemmen door de c.p.N. Dinsdag komt de begroting van landbouw aan de orde. DEN HAAG. Aan de militairen, die deelnemen aan de hulpverlening in de getroffen gebieden, wordt van Zondag 1 Februari af een gulden extra per dag uitbetaald en bovendien krijgen zij ook een pakje sigaretten per dag. Dit is ook aangeboden aan alle Ame rikaanse militairen, die op het ogenblik hier aan het werk zijn. Een vertegen woordiger van de minister van oorlog, die hiervan mededeling deed in het Ame rikaanse hoofdkwartier, kreeg van bri gadier-generaal Raleigh Hendrix ten ant woord, dat men dit edelmoedige aanbod bijzonder waardeerde, maar de generaal verzocht deze gelden weer ter beschik king van de Nederlandse regering te stel len ten behoeve van het doel, dat de regering daarvoor zou kiezen. DEN HAAG. Om het reddingwerk zo min mogelijk te belemmeren, wordt particulier interlocaal telefoonverkeer stilgezet met Goeree-Overflakkee, Voor- ne-Putten, Hoeksewaard, IJsselmonde en de Alblasserwaard. Gisteren warerr de telefoonverbindingen verbroken met de volgende plaatsen: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jaco- bapolder Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Haamstede, Colijnsplaat, Drei- schor, Drogendijlc, Duivendyke, Dirks- land, Ellemeet, Éllewoutsdijk, 's-Gra- vendeel. Hank. Heiningen (N.-Br.), Her- kingen, Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kats, Kerkwerve, Kinderdijk. Kortge- ne, Lage Zwaluwe, Langewég, Maas dam, Moerdijk, Nieuwerkerk (Zeeland), Nieuwe Tonge. Nieuw Vossemeer, Noordgouwe, Nooidwelle, Numansdorp, Nieuw-Lekkerland Nieuwenhoom, Nieuwendijk, Ooltgensplaat, Ooster- land, Oud-Alblas. Ouddorp, Oude Ton ge, Ouwerkerk, St. Philipsland, Put- tershoek. Poortugaal. Renesse, Rilland, Scharendijke. Schuddebeurs (Sch. en Dv.), Serooskerke^TSch. en Dv.), Sir- jansïand, Stad a.&T Haringvliet, Stave- nisse, Stellendam, Strijen. Tiengemeten, Waarde. Welberg, Willemstad, Wisse- kerke, Wolphaartsdijk, Zonnemaire. In Kruiningen zijn alleen de burgemees ter en het postkantoor bereikbaar, in Middelharnis alleen de burgemeester. P.T.T. wijst er met nadruk op, dat met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voorkomen, uitsluitend offi ciële gesprekken gevoerd kunnen wor den. Behoefte aan matrassen en heddegoed DEN HAAG. Het Nederlandse volk heeft in nog geen drie dagen tijds zo veel kleding en schoeisel, linnengoed en meubelen geschonken, dat het Roode Kruis gistermiddag al kon laten weten, dat het voldoende was. Deze beslissing was voor het hoofd bestuur van het Roode Kruis, dat in de centrale opslagplaatsen in Den Haag de Houtrusthallen en het circus te Scheveningen o.a. zijn hiervoor beschik baar meer dan tienduizend ton goederen had ontvangen, wel zeer moeilijk, daar men vreesde de spon tane vrijgevigheid en het ontroerende medeleven van het hele Nederlandse volk onrecht te zullen aandoen. Maar het kon niet anders. Het was allemaal te overstelpend. Bovendien stelde het buitenland zo veel in het vooruitzicht, niet alleen geld, maar ook allerlei goe deren, zoals kleding, dekens, matrassen en meubelen, alles splinternieuw, recht streeks van de fabrieken en magazij nen, dat voornamelijk in het belang van de getroffenen zelf werd besloten eerst eens rustig te proberen een over- DEN HAAG. De P.T.T. verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tïjdsehrif-' ten. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adres wijziging, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zün. De correspondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders wor den terugzonden, teneinde dezen niet in onzekerheid te laten omtrent het lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te We- zepe P. M. v. Waarde, Kuinre: Bedankt voor Kampen H. Stol'k, Scheveningen; Benoemd tot vicaris te Den Ham W. v Heunekeler, Nijkerk; tot vicaris te Am sterdam (wijkgemeente Oude Kerk) J. v d. Heide, cand. Geref. Kerken Beroepen te Murmer- woude W. v. d. Zwaan. cand. Middelburg te Ens H T. v. Bochove, Een; Aange nomen naar Middelharnis G. C. Mun- tingh. Bergentheim. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Wildervank A. W. Drechsel, cand. Am sterdam; te Ouderkerk a.d. Amstel K. G. v. Smeden, Utrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Vlaardingen H. Llgtenberg, Rotterdam; te Meliskerke J. W. Kersten, Genemui- den. Doopsgezinde Broederschap Viertal te Leeuwarden E. Daalder, Dantuma-' woude, H. J- v. d. Sluis, Alkmaar, Th. v. Veen, Texel en H. Wethmar, Zaandam. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam (2e pred. pi.) I J. Vas- seur, Kampen (nadere beslissing). zïchJt te verkrijgen van wat er aan gedragen kleding en gebruikt meubi lair was binnengekomen. Wel heeft het Roode Kruis nog grote behoefte aan beddegoed, lakens en slopen en ook matrassen. De inzameling van deze goederen kan dus voortgaan. Adres: intendance hoofdbestuur N.RX., Fluwelen Burgwal 19. Den Haag. Ruim vierduizend ton is per schip en met vrachtauto's afgevoerd naar de plaatsen, waar men het goed nodig had. Deze afvoer gaat vrijwel dag en nacht door. DEN HAAG (A.N.P.) Tijdens de hulpverlening in de buurt van Klun- dert is de dienstplichtige soldaat E. Kasan (legernr 260724240) verdronken. Hij was afkomstig uit Amsterdam en diende bij het regiment zware lucht doelartillerie Waalhaven. Twee mili tairen van hetzelfde onderdeel worden vermist. Het zijn dpi. soldaat N. F. Berg uit Den Haag (legemr 310401011) en dpi. soldaat A. Zwarts uit Delft (legemr 310501440). Tegemoetkoming aan adspirant-emigranten die gedupeerd zijn Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het commissariaat voor emigratie deelt mede: Als onder deel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten, die getroffen zijn door de overstromingsrampen en in wier voornemen tot emigratie geen wijziging is gekomen, zoveel mogelijk faciliteiten worden verleend ten be hoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonderlijk geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmeldingskantoren der geweste lijke arbeidsbureaux of van de par ticuliere emigratie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevin den. Indien dit niet mogelijk is, kun nen zij zich telefonisch in verbinding stellen met de Stichting Landverhui zing Nederland in Den Haag, tel. K. 1700-392380, toestel 55. Rijst, suikerwaren, vis, meel en grutten naar Duitsland o BONN. (A.NJP.). De invoercommis- sie van de Bondsrepubliek heeft 2.3 mil lioen mark vrijgegeven voor invoer uit Nederland. Daarvan is 1.57 millioen ma-k bestemd voor rijst, 325.000 mark voor suikerwaren, 250.000 mark voor zoet watervissen en 150.000 mark voor boek weiten eel en grutten. Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM. Daar de burge meester van Abbenbroek wegens de verslechtering van het weer gistermid dag de toestand voor de nog gebleven mannelijke bewoners van Abbenbroek kritiek vond, heeft hij tot onmiddel lijke ontruiming van zijn gemeente besloten. -Mi t Met vlfftï&i autobussen 'van de R.E.T. is dit geschied. De bussen kon den over de Groene Kruisweg Heen- vliet bereiken en ook de weg naar Abbenbroek bleek berijdbaar. De meeste mannen die evacueren moesten voelden daar niets voor, ze wilden op hun grond blijven. Er moest selfs door de politie worden opgetreden. Maar het eind was toch, dat de chauifeurs van Genereus Belgisch gebaar Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De ambassade van België in Den Haag deelt mee, dat de Belgische douane- en grens- auloriteiten de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse nationaliteit, die zich uit Nederland over België naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en die in de huidige om standigheden geen identiteitsbewij zen of paspoort kunnen overleggen. Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen, welke goederen transporteren die bestemd zijn voor hulp aan deze gebieden. HOGER ONDERWIJS Amsterdam (G.U.) Bevorderd tot arts de heer J P Rijken. Beverwijk, artsex. Ie gedeelte mej E M L Buwalda. mej F Abra hams en de heren K L Peper. J van Dongen. Amsterdam en Th E Sparrius. Heemstede. de Rotterdamse bussen met de Abben- broekers in Rotterdam kwamen. Eén van de vele bijzondere opdrachten in dei.e dagen daarmee vervullend. In Nieuwenhoom is all het vee uit de stallen weggevoerd. Via Den Briel zijn de beesten over de buitendijk via Heenvliet naar Rotterdam gedreven. REGISTRATIE VAN GEËVACUEERDEN ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam brengen ter kennis van alle geëvacueerde personen, die tijde lijk in Rotterdam onderdak hebben gevonden, dat zij zich voor registratie moeten aanmelden op het stadhuis, bureau Bevolking. Spoedige aanmelding is vooral ook ten behoeve van het verstrekken van inlichtingen omtrent de verblijfplaats van de geëvacueerden zeer gewenst. Het bureau bevolking op het stadhuis zal voor dit doel heden en volgende dagen geopend zijn tot negen uur des avonds. Het Nederlandse Rode Kruis doet de volgende eerste opgave van in verschil lende gemeenten geïdentificeerde over ledenen tengevolge van de watersnood. De mededelingen hieromtrent komen uit de gemeenten en zijn verder niet door het Rode Kruis gecontroleerd. De lijst wordt in de komende dagen zoveel mogelijk aangevuld. Achter de namen van de slachtoffers vermelden wij tussen haakjes het adres, waar zij het laatst hebben gewoond in de gemeente, welke genoemd wordt. DINTELOORD. Martinus Janssen, geb. 21-S-1904 (C. 57); Jan de Vos, geb. 1-6-1894 (C. 56); Jaatje Vissers, geb. 27-2-1898 (C, 56). FIJNAART. Leendert van de Meeberg, geb. 13-8-1398 (D. 231); Wilhelmina Andrea Kloet, geb. 20-11-1906 (D. 231); begraven in Dinteloord; Johanna Francisca Maria van Opdorp, geb. 11-12-1944 (D. 228); Adriana Wilhelmina Slikboer, geb. 18- 11-1904 (C. 123); Adriana Johanna Po lak, geb. 22-8-1906 (D. 241); Maria Hollemans, geb. 15-6-1946 (D. 160); Pieternella Adriana Hartvelt, geb. 15- 1-1910 (D. 169); Leendert Maehiel de Geus, geb. 22-4-1936 (D. 169); Chris- tiaan de Geus, geb. 26-7-1946; Jan Dirk de Geus, geb. 5-1-1948 (D. 169); Gerrit Johannes van Mourick, geb. 13- 1-1924 (D. 161); Hermanus Leendert Hollemans, geb. 12-5-1943 (D. 160)-; Maria de Wit, geb. 5-10-1926 (D. 161); Antonia Elisabet Suykerbuyk, geb. 17- 7-1876 (D. 195); Johanna Adriana Knook, geb. 26-2-1924 (D. 183); Jan Olivier Driesprong, geb. 1-7-1874 (C. 141); Petrus Gerardus Adriana Koet- senruyter, geb. 2-4-1950 (D. 248); Lu cia Adriana Maria Koetsenruyter, geb. 29-8-1951 ((D. 248); Peter George Mackay, geb. 7-10-1943 (D. 166); Mar tinus Lijdekker, geb. 28-5-1880 (D 250); Jannetje Driesprong, geb. 31-1-1906 (C 141); Teuntje Knook, geb. 20-10- 1900 (D. 182); Martha Eland, geb. 9- 7-1892 (D. 104). 's-GRAVENDEEL. J. Groot (Langestraat)mej. St, Nik laas en dochter (vermist) (Gorstöijk 50); meisje Kranenburg, 12 jaar. met moeder en zusje (Pr. Bemhardstr. 14); heer Van Appeldoorn (Molendijk 50); mej. Van Steensel (Renoyshoek 53). Met grote waarschijnlijkheid omgeko men: mej. Kruythof (Achterdijk 26); wed. v. d. Wulp met 3 kinderen (Mo lendijk 20); mej. Van Verk met 2 of 3 kinderen (Molendijk 68): heer en mevr. Brand (Molendijk 72); wed. Verdonck met dochter en 3 kleinkin deren, genaamd De Zeeuw (Molendijk 70); mevr. Kraak (Molendijk 80); kind van C. Heidemolen (Molendijk 51). HALSTEREN. Petrus Maas, geb. 23-6-1951; Maria Wil helmina Van Tiggelen, geb. 24-4-1919; Cornelia Maria Wilhelmina Raats, geb. 20-1-1950 (B 308); Petrus Johannes Raats, geb. 7-8-1945; Philomena van Elzakker, geb. 7-9-1918 (B 340); Adri ana Maria Schillemans, geb. 25-6-1914 B 337). J. Leys. Eigen Nienwsdlenst NUMANSDORP. Numansdorp is thans geheel geëvacueerd. In de" af gelopen dagen zijn ongeveer 3500 in woners naar veiliger oorden ver voerd. Een klein aantal mensen is achtergebleven. Het water in het dorp staat nog één tot anderhalve meter hoog. De achtergeblevenen werken aan het herstel en de versteviging van de dijken. Er is tekort aan mate riaal, dat in de haven van Numans dorp, waar plaats is voor een groot aantal schepen, kan worden aange voerd. NIEUW NEUZEN-POLDER. Smallegange, baby 3 maanden. HONTENISSE. Maria Isabella Leeraert, 65 jaar; Agnes Mathilde Mattheyssen, 33 jaar; Roza M. Daalman, 8 jaar; Theophyl S. C. Daalman, 6 jaar; Desyre Smit, 68 jaar (vermist); Louisa Maas, echtgen. van Desyre Smit, 66 jaar (vermist); René G. de Smit, 37 jaar (vermist); Agnes Maria de Smit, 24 jaar (vermist). KLUNDERT. Johannes Adrianus Blommers, geb. 19- 12-1900 (Krugerstr. 6). MAASSLUIS. Mej. J. van der End, geb. 14-8-1883 (Zandpad 6). RILLAND-BATH. J, A. de Goffau, burgemeester. ROTTERDAM. A. v. d. Starre uit Sliedrecht. VEERE. Hubregt Leeman, geb. 4-5-1874; Johanna Theune, geb. 21-11-1869 (A. 88). VLISSINGEN. Petrus Martinus van Beers, geb. 23-5- 1883 (Groenewal 36); Johann Verha gen, geb. 15-10-1910 (Boul. Bankert 106); Franciscus de Jonge, geb. 5-3- 1904 (Vrouwenstraat 16). ZAAMSLAG. Jacobus Jan Alten, geb. 20-2-1949. Q TEL uw daad niet uit te k-5 tot morgen als u tóch g van plan bent geldelijk g- -S bij te dragen tot leniging u- van de nood! Het giro- j: nummer van het Natio- f. naai Rampenfonds is g te 9575. De receptie en verdere festiviteiten van de Nederlandse kappersbond, afde ling Rotterdam, die op 10 en 17 Febru ari in Odeon zouden worden gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan, zijn uitgesteld tot nader bericht. De toegangskaarten blijven geldig. Het balmasque van Mutua Amieitia dat op 7 Februari in de Revïèrahal te Roterdam zou worden gehouden gaat niet door. De propagandafeestavonden van de vereniging Volksonderwijs gaan niet door. Het Zweedse s.s. Rane, waarvan men drie dagen niets had gehoord, is nu Vlissingen gepasseerd op weg naar Gent. Advertentie Van „luchtjes" gesproken niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. '°0^M£NSt^^EEN^£NElj5 Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? 'Neem dan toch Kruschen 'Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op levei, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie him bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Tijdens concert Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Tijdens het concert van het Residentie Orkest gisteravond in het Gebouw voor kunsten en weten schappen in Den Haag, is overleden dr A. Loudon, secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage. Tevoren had hij het publiek in zijn functie van voorzitter van het Resi dentie Orkest nog toegesproken en het opgewekt tot bezoek aan het con cert, dat Zondagmiddag door het Residentie Orkest wordt gegeven ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het concert van gisteravond, dat ter herdenking van de ramp was geopend met Air uit de Derde suite van Bach en geleid werd door Walter Moralt, werd na de bekendmaking van de dood van dr Loudon door mr Evert Comelis afgebroken. Dr. Loudon ging in 1934 als gezant naar Bern, waar hij tevens fungeerde als vertegenwoordiger va-n ons land bij de toenmalige Volkenbond. In 1938 ging hij als gezant naar Washington, waar hij gedurende de oorlog bleef. In 1942 werd dit gezantschap gepromoveerd tot ambassade. In 1947 teruggekomen in ons land, werd hij na het verlaten van de diplomatieke dienst benoemd tot lid van de Raad van State. naar de beroemde avonturenroman vun Alexander üumas 97. d'Artagnan had dan nu eindelijk het hoog tepunt in zijn verliefdheid voor milady be reikt, waarnaar hij in zijn eerzucht had ge streefd. Niet langer onder de aangenomen naam de Wardes was hij thans oi bezoek, maar onder zijn eigen naam, een belangrij ke vooruitgang dus, waarover hij ondanks al zijn wraakplannen oprecht trots was. Zijn me deminnaar was opeens niet meer in tel, hij was degene geworden, die op duidelijk zicht bare wijze de belangstelling en genegenheid van deze raadselachtige vrouw had gaande gemaakt. De begroeting was dan ook uitste kend te noemen. Milady viel hem om de hals met al da hartstocht van een eerste liefde, vertroetelde hem, liefkoosde hem en fluisterde hem allerlei vleiende dingen toe. Diep in hem was een stem die zei, dat dit niet allemaal echt kon zijn, dat hier op een gruwelijke wijze comedie werd gespeeld, althans door een der beide partijen en dat hij het hoofd koel moest houden. Maar die stem was gauw het zwijgen opgelegd. Over tuigd van zijn eigen onweerstaanbare per soonlijkheid, waarbij vergeleken een scharmin kel als de Wardes ver in de minderheid moest blijven, en gezegend met dat zelfver trouwen dat jongelieden in dwaze avonturen stort, wist d'Artagnan onomstotelijk dat mi- lady zelf in de strik was geraakt die ze voor hem gespannen had en dat zij een ho peloze passie jegens hem koesterde. Het liefst wilde hij zich maar aan deze vermoe delijke feiten houden en de factor die deze vulkanische liefde moest bestendigen de dood van de Wardes graag vergeten. En dus bracht hij bij de eerste de beste gelegenheid een wending in de conversatie, waardoor hij mi- lady voorzichtig wilde voorbereiden op het geen hij beslist niet van plan was te doen. Die gelegenheid deed zich voor toen zij het duel in zijn herinnering begon te roepen, dat natuurlijk in een overwinning voor hem moest eindigen. Je weet dat het morgen de dag is, waar op je mij zou wreken, sprak ze zakelijk, Maar je praat opeens nergens meer over. Hoe zit het met je? Zal je hem doden? En wanneer? Deze bruuske uitdaging bracht d'Artagnan een beetje in verlegenheid. Die taal viel nog al uit de toon bij die, welke hij nog zoeven van zijn hartsvriendin had gehoord. Hij vond een uitvlucht in het late uur dat zich, naar hij verklaarde, niet goed leende voor ver handelingen van een dergelijk bloeddorstig karakter. Zeg eens ventje, viel milady geprikkeld en tegelijk angstig uit, je moet niet denken, dat je een spelletje met me kunt spelen. Je hebt je woord gegeven en daar ontkom je niet meer aan. Kijk eens, begon d'Artagnan met smachten de stem. Wat hebben we op het ogenblik ei genlijk nog met die de Wardes te maken? Moeten we door hem ons geluk laten versto ren? En dan dat duel, waar ik helemaal niet gebrand op ben! Wie zegt, dat ik zal winnen en niet hij? En wat schiet jij ermee op als ze mij stervend bij je binnen dragen? Nee, we moeten absoluut ons verstand gebruiken en bovendien het hart laten spreken. In de stemming waarin ik vanavond verkeer ben ik op slag bereid mijn grootste doodsvijand te vergeven en dus mag ik van je verwach ten dat jouw gevoelens van dezelfde aard zijn, als je tenminste werkelijk om me geeft. Wat kan die kerel je schelen" Hier ben ik, en dat is het voornaamste. Wat heeft die man je ten slotte helemaal gedaanl Hij heeft me zwaar beledigd en dat neem ik niet, zei milady stroef. Of jij hem schul dig acht, kan me niet schelen, maar voor mij is hij schuldig en daarom moet hij ster ven. Wat mij betreft, legde d'Artagnan galant uit, brengt de gedachte aan zijn dood me niet in het minste in geestdrift. Jouw kussen zijn me meer waard dan zijn bloed. Met andere woorden, vertaalde milady kwaadaardig, je ziet er van af. Durf je soms niet? Vrees, zei d'Artagnan plechtig, is een mus ketier des konings onwaardig. Maar er is misschien iets anders. Hoe zal ik het zeg gen. Sommige dingen zijn soms zo moeilijk onder woorden te brengen. Maar laten we nu eens even aannemen dat er een misver stand in het spel zou kunnen zijn. Niet dat dit hier mogelijk is, natuurlijk niet, maar ik geef het voorbeeld alleen bij wijze van spre ken. Stel dat die de Wardes veel minder schuldig zou blijken dan zo op het oog lijkt, dat hij zelfs misschien part noch deel aan die belediging zou hebben. De veronderstel ling is belachelijk en toch... en toch... In ie der geval mag ik die graaf wel, besloot de Gasconjer in verwarring. En waarom? snerpte milady, op wier ge zicht zich een grote onrust aftekende. Omdat, zei d'Artagnan met heldenmoed, ik de enige ben die weet, dat hij inderdaad onschuldig is aan de belediging, waarop jij de doodstraf hebt gezet. Bagijnhof 31 - Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 uur 's Zaterdags: 8.15—13.— uur TELEFOON: Advertentie-afcL 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen afdeling 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie 5844 Klachtendienat (18.30 —19.30) 6939 Poetbus 54 Giro Nr. 510835 Bankiers: Twentsche Bank Ned. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 ct. per week, 2.p. maand; 6. p. kwartaal. Postabonnement 6.75 p. kwartaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2