DE EVACUATIE VORDERT ZEER SNEL 1372 Slachtoffers tot heden geteld Deze zomer kans op herstel van dijken Toenemende wind b jicht nieuwe zorgen De droeve statistiek Prins Bernhard boven het overstroomd gebied Koninklijke ernst Lichte vorst Nieuw gat in dijk van de Waterweg Parachutisten komen in actie EFFECTIEF Luclitbeveiligingsdienst legt radionet over noodgebied Dijkbreuk bij Noord-Gouwe Dr ir v. Veen: Zeegaten moeten dicht Vermoedelijk 300 doden in Stavenisse Zondag algemene gedenkdag Steun aan het Rampenfonds Evacué's-stroom houdt aan Wind neemt af De Dotfdteiiaar DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT Donderdag «5 èbraari 1953 8e Jaargang No. 30 Verschijnt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS 47 CENT PER WEEK Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM. Gisteren is het aantal slachtoffers van de watersnood met enige honderden gestegen. De geruchten, dat de toe stand bij Oude en Nieuwe Tonge op Flakkee zeer ernstig zou zijn werden bevestigd. Uit Oude Tonge moesten 240, uit Nieuwe Tonge 75 slachtoffers worden opgegeven. Gistermiddag, toen de wind weer opstak en een stormachtige nacht dreigde, vreesde men dat voor zover de dijken nog intact waren deze het niet meer zouden kunnen houden. Algehele evacuatie zou dan nodig zijn. Het aantal beschikbare schepen werd daarvoor echter voldoende geacht. Reeds is besloten alle vrouwen en kinderen van het eiland te halen. Gisteravond heeft de burgemeester van Ooltgensplaat meegedeeld, dat de toestand in Nieuwe Tonge zeer kritiek is. Evacuatie van de bevolking door hefschroefvliegtuigen is dringend gewenst. De Bilt verwacht gelukkig' dat luchtdrukstij gingen boven Scandi navië zich naar het Zuiden zullen uitbreiden en er oorzaak van zullen zijn dat de wind in onze omgeving naar Noordoost gaat ruimen en in kracht zal afnemen. Goeree is weer een eigen eiland ge worden met het duingebied boven zee uitstekend. Ook Schouwen en Duive- land heeft alleen het duingebied nog over als vaste grond. De veronderstelling dat op dit eiland de veestapel geheel verloren zou zijn gegaan is niet juist. Op de Noorden- dijk zijn 3000 stuks vee bijeen gedre ven. Nog steeds is het niet mogelijk het juiste aantal slachtoffers op Schou wen en Duiveland op te geven. Tenge volge van uitputting en vooral toen het gisternacht ook nog vroor zijn er nieu we slachtoffers gevallen. Gisteravond was de toestand van ae dijk bij Zierikzee zeer critielc en ook in het gebied van Burgh en Haamstede werden doorbraken gevreesd. Gevaar liep eveneens de dijk tussen de water schappen Schouwen en Noord-Schou wen. Honderd militairen met ingenieurs verdedigen deze dijk. De gehele bevolking van Zierikzee wordt geëvacueerd. De evacuatie van Brouwershaven en Drieschor (dat geheel onder water staat) is thans in volle gang. Een deel van de bevolking is reeds ingescheept. Brou wershaven is grotendeels Weer droogge vallen. -1 N Op het eiland Tholen wordt hare gewerkt aan dïjkdichtingen. In Poortvliet staat het grootste deel van het dorp onder water. In St. Maar tensdijk zijn alle dijken bezweken, be halve de laatste keerdijk voor de kom. Met man en macht wordt er aan verster Voor zover ons bekend geven wij hier de lijst van verliezen in de onderscheidene geteisterde plaatsen geleden. Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse Burgsluis 10 Binteloord 3 Dreischor Fijnaart Geersdijk 1 Goeree en Overflakkee 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Heinenoord 2 Hellevoetsluis 5 Heusden en Altena (definitief) 3 Heijningen 25 Hoedekenskerke 1 Hondsbosschezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp, Sams- waarde) 8 Ierseke 10 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbenaijke 4 Kruiningen 11 Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw. Neuzenpolder 1 NieuwerkerkOuderkerk 13 Nieuwe Tonge 75 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse Ouddorp 1 Ouderkerk a. d. IJssel 2 Oudelande 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 Poortugaal 7 St. Pliilipsland 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 i Stavenisse 300 Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrecht 1 1 Stormpolder 6 Strijen 20 Tern eu zen 4 1 Veere 2 1 Vlissingen 3 Wagenberg Willemstad 12 Wolfaartsdijk 9 ÏJsselmonde 3 15 1372 king gewerkt. In St. Annaland loopt het water weg uit het dorp. Er bestond gis teren geen gevaar meer. In Oud-Vosse- meer stond nagenoeg geen water. De Schevening'se vissers, die uitgerust met 19 sloepen hulp hebben verleend aan de inwoners van Abbenbroek, Ouden hoorn en Zuidland op Putten hebben hun taak volbracht. Zij zijn in Scheveningen teruggekeerd en wachten daar op nadere instructies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemees ters ruim 2000 mensen uit het verdron ken gebied rondom genoemde gemeen ten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft in Zuidland. Abbenbroek is geheel geëvacueerd. De Haasdijk, de slaperdijk van die polder van Abbenbroek ten Noordwesten van Zuidland, is door studenten en an dere vrijwilligers gedicht. Deze afsluiting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Abbenbroek gedicht. De centra van Zuidland en Abbenbroek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn mili tairen thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. Het; water op het eiland teutten isSffis- ■rcKeiv iels ''geza-R-t. in -xfersuiteiderië 'verla ten boerderijen is het electrische licht plotseling aangefloept. De achtergebleve nen in Zuidland behoeven niet te worden geëvacueerd. In Spijkenisse is de toestand thans vrij gunstig. Men wacht in spanning af hoe de provisorisch herstelde dijken het zullen houden. Met man en macht is men bezig de dijken te versterken. In West-Noord-Brabant In West Noord-Brabant, waar Blun dert voor negentig procent van de ge meente onder water staat is de gehele bevolking geëvacueerd. Honderden man nen van de genie en burgers werken er aan de dijken. Veel huizen zyn ingestort en veel vee is verdronken. Gisteravond werd een hevige strijd geleverd voor het behoud van de dijken. In Zevenbergen is de toestand niet veranderd. Terugkeer van évacués kan daar nog niet geschie den. Wel kan dit in Wagenberg by Ter- heyden. Alle woningen zijn vry van wa ter. In het Land van Altena dreigt nog steeds gevaar van de zijde van de Bies- bosch. De dijk is zo slecht, dat de burge meester van Almkerk de bevolking heeft; aangespoord te evaeuëren. In Nieuwen- dijk staan de huizen half onder water. De dijken zijn op enkele plaatsen door gebroken. In de Hoekse Waard waar ongeveer ROZENBURG (A.N.P.) In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg bij de Bospolder is gisteren een nieuw gat van vier meter gesla gen. De oorzaak is vermoedelijk het snelle langsvaren van de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg. Er is een begin gemaakt .net het dichten van de gaten in de dijk van de Nieuwe Waterweg bij de Kroon- polder op Rozenburg. Er is gebrek aan spoorrails, draglines en bulldo zers. Honderd man genietroepen bie- VALKENBURG. Vandaag zal in de hulpactie door de lucht een aantal parachutisten worden in geschakeld, die daar zullen worden neergelaten, waar hun hulp het dringendst gewenst is. Voor bij zonderheden hierover zie het ver slag over de hulp vanuit de lucht op pagina 3. Hoe doeltreffend de hulp uit de lucht is, moge blijken uit de volgende cyfers: In een tydvak van zes uur loierpen vliegtuigen boven de getrof fen gebieden uit: 59.700 zand zakken, 11.150 broden, 2000 liter drinkwater en voorts nog grote hoeveelheden voed sel. dekens en paketten van het Rode Kruis. JftO .mensen he* ievcn lieten, zitten er it de Doofdti'atcilkert» g mmjteua «ienti; breuken; up sommige plaatsen bonder den meters breed. In de polder Hogezand brak deze waterkering Zondag over een lengte van twee kilometer door en ver raste een grote vloedgolf de bewoners. Daar zijn 67 slachtoffers. Dank zij prachtige samenwerking kon Oud-Beyer- land worden behouden. Dat is thans het voorzieningscentrum van de Hoekse Waard. Op het eiland Tiengemeten heeft zich nog een aantal bewoners kunnen hand haven. Dat is op het Oostelijk stukje. De rest is geëvacueerd. Gisteren konden we al hoopvol nieuws melden over de dichting van het grote gat in de dijk waardoor de Alblasser- waard gedeeltelijk onderliep. Het twee de zinkstuk zit nu in de bres. Vanavond hoopt men zover te zijn dat er geen water van betekenis meer de Alblasser- aard zal binnenkomen. In dn c('r- 'il.n.-scnoot *eV Kerlr- plein t« ■'■Zi*sri$s*ni órSi t.Voeder ijs wordt binnengebracht. Ze is zo juist, te Zierikzee binnengebracht uit Oosterland. Sinds Zaterdagnachthad dit vrouwtje met haar familie in de balken van een dak gehangen en was uitgeput. Canadese bijstand OTTAWA (Reuter). Walter Harris, de Canadese minister voor immigratie, heeft bekend gemaakt dat er bijzondere bijstand zal worden verleend aan slacht offers van de overstromingen in Enge land, België en Nederland die wensen te emigreren naar Canada. In het bij zonder zal er financiële hulp worden verstrekt voor de overtocht van gehele gezinnen. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Gistermiddag is prins Bernhard in het ministerie van binnenlandse zaken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampen fonds. Na de korte plechtigheid is het bestuur ogenblikkelijk met het werk begonnen. De Prins was 's morgens om half acht met de Olivier van Noort uit New York op Schiphol geland. Koningin Juliana was daar ter verwelkoming aanwezig. Het was een ernstige Koningin, die ver volgens met de Prins naar de microfoon liep waardoor prins Bernhard een korte toespraak hield. Hij vertelde van het grote medeleven en de warme sympathie die men in Amerika meer dan ooit thans voor Nederland voelt. Voor de microfoon van de BBC richtte de Prins zich vervolgens tot de Engelse luiste raars. In de wachtkamer bespraken de Ko ningin, de Prins en minister Beel, die eveneens, aanwezig was, de plannen voor de komende dag. Kort daarop zijn ko ningin Juliana en prins Bernhard in een hofauto naar Soestdijk gereden. Verbetering in berichtendienst Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Voor een vlugge en doeltreffende hulpverlening is het de ondergelopen gehieden ontvangt. Tot nog toe zijn er vele punten, waar mee de verbinding is verbroken. Om hierin verbetering te brengen is thans ook de luchtbeveiliging van de rijks luchtvaartdienst ingeschakeld bij het reddingwerk. Verscheidene mobiele stations staan in verbinding met het centrale station in Den Haag Ook het centrale station te Vlissingen is in het ~et opgenomen. Semi-permanente stations zijn opge. steld te Helievoetaiuis en aan boord ^an een sleepboot, welke bij Battenoord op de Zuidkust van Goeree en Ovèr- flakkee, ongeveer tegenover Bruinisse ligt. Aan boord van een politieboot, welke aan de Zuidkust van Tholen ligt, heeft een leerling van de rijks luchtvaartschool, die radio-amateur is, zijn installatie opgesteld. Ten slotte is er nog een station aan boord van een schip te Bruinisse. Het station op het vliegveld Gilze-Rijen is tevens inge schakeld. Nog twee stations waren gisteren onderweg, respectievelijk naar Schou-, wen en Duiveland en Tholen. Waar deze stations precies zullen komen is nog niet bekend. In ieder geval zal na aankomst van deze stations het geihele noodgebied kunnen worden bestreken met het radionet van de Luohtbeveili- gingsdienst. De Prins is maar kort op het Paleis geweest want reeds om kwart voor elf is hij met Gerben Sonderman in een Dakota van Soesterberg opgestegen ten einde een vlucht te maken boven het door het water getroffen gebied. Prinses Wilhelmina heeft aan het Na tionaal Rampenfonds een gift van f 25.000,geschonken. Tevens heeft Zij haar particuliere auto ter beschikking gesteld van het ziekenvervoer. De auto is inmiddels, gevuld met levensmiddelen, naar het geteisterde gebied vertrokken. Nieuwe dreiging DEN HAAG. De Nederlandse territoriale bevelhebber heeft medegedeeld, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen- Duiveland (ten Noorden van Zie rikzee) is doorgebroken. Schepen die in de buurt zijn, is verzocht zich onmiddellijk hierheen te be geven om te helpen bij de evacua tie. In aansluiting op het bovenstaande over een nieuwe dijkdoorbraak op Schouwen blijkt thans dat drie nieuwe dijken zijn doorgebroken, namelijk de dijk ten Noordoosten van Zonne- maire, die ten Oosten van Brouwers haven en die op ongeveer 1 km ten Westen van Noordgouwe. Ook bij Renesse is vanmorgen een nieuwe dijkdoorbraak geconstateerd. De toestand is zeer precair. De burgemeester van Stavenisse heeft medegedeeld, dat in zijn ge meente vermoedelijk 300 doden te betreuren zijn. Hij noemt Stave nisse de zwaarst getroffen ge meente. Een groot gedeelte der ge meente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Onmiddellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe Tonge Hedenochtend vroeg heeft de mili taire commandant in Den Bommel de onmiddellijke evacuatie van Oude Nieuwe Tonge gelast. Nieuwe Ton ge heeft bij deze ontruiming voorrang. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Za ken, heeft het vrijwel voltallige corps diplomatique gistermorgen met de' D.C. 6 Abel Tasman een vliegtocht boven Zeeland, Brabant en Zuid- Holland gemaakt. Omstreeks elf uur steeg de machine op en na terugkomst tet^en half één heeft dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat zijn lezing over de ramp gegeven. Men verwachtte vroeger, dat iets der gelijks als thans het geval is, maar eens in misschien 500 jaar zou kunnen voorkomen en later dat een dergelijke vloed maar eens in de 350 jaar moge lijk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moeten doen. Hij gewaagde van de plannen, die er jor deze ramp bestonden, tot één gro te afdijking. Wil men het water er uit houden, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uit zondering van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. De heer Van Veen ontkende, dat de dijken zijn gesneuveld tengevolge van de schade, welke er door het_ oorlogs geweld aan is toegebracht. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de bin nenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. Hij hoopte, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen zijn. Hy merkte op, dat men thans sneller kan werken dan on middellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd Is en veel hulp kan verwachten. Hoe het met de landbouwgronden zal zyn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting te genhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout er uit hebben. Thans gaat dat met de moderne hulpmiddelen vlugger. Als dit alles zou zyn samengegaan met de vloed van de Ryn, dan zou het hopeloos voor het hart van Holland zyn geweest. Maar ongetwijfeld zullen wy het land terugwinnen, zei de heer Van Veen. Generaal Ridgway boven geteisterd gebied SCHIPHOL (ANP) Generaal Ridg way heeft vanmorgen van Parijs uit een rondvlucht over de geteisterde gebieden gemaakt. Om 11.20 uur is de Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht met de generaal op Schiphol geland. Generaal Ridgway zal vanmiddag be sprekingen in Den Haag voeren over mo gelijke hulpverlening. Hij is vergezeld van militaire vertegenwoordigers van verscheidene landen. Na de besprekingen zal de generaal i Parijs terugvliegen. r Prins Bernhard is gistermorgen met een K.L.M.-toestel uit New York op Schiphol teruggekeerd, na zijn bezoek aan Amerika in verband met de luatersnood te hebben afgebroken. De Koningin was ter verwelkoming aanwezig. DEN HAAG. De Regering deelt mee: In verband met de ramp welke Nederland heeft ge troffen hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich Zon dag om één uur door middel van de radio tot ons volk richten. De programma's der omroep verenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De Regering spreekt de ver wachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag reke ning zal worden gehouden. 45 millioen - 35 millioen - 25 millioen- 15 millioen - 5 millioen 50 millioen 40 millioen 30 millioen 20 millioen 10 millioen Gisteravond werd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op f 7.131.000.Dit is hier boven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond f 6.000.000 ondet of in verzameling is, hetgeen is gegeven met een gearceerd blok. Zie verder pag 7. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Stqtenlaan 81, 's-Gra- venhage. WIJ publiceren op pag. 2 de eerste lijst van namen van slachtoffers, die bij de waters nood om het leven zijn geko men. Met nadruk wijzen wij er op dat deze lijst niet door het Rode Kruis is gecontroleerd. De namen zijn opgegeven door de getroffen gemeenten. Vannacht en vanmorgen is de evacuatie van de bewoners uit Zeeland steeds doorgegaan. Aan Merwekade arriveerde gisteravond laat een schip met circa 70 ouden van dagen die direct naar school Miïhring werden vervoerd. Op het Hollands Diep lagen vannacht de Coasters Audacia en Amazone voor anker. Deze boten hebben het krie ken van de dag afgewacht plvo- rens zij' de Kil doorkwamen: De kapiteins durfden geen risico te nemen aangezien de boeien niet verlicht zijn. Om half 9 meerden de beide coasters die 375 evacué's meebrachten aan de Buiten Kalk- haven. Snel werden de vluchtelin gen van boord gehaald en gepakt en gezakt verdwenen zij in gereed staande toeringcars. Brood en soep werd uitgedeeld waarna de wa gens vertrokken naar Utrecht. De gehele morgen bleef de drukte aan de havens voortduren en ook van middag en vanavond worden nog vele schepen verwacht. Tankers met olie in geteisterde gebied ROTTERDAM. De Shell heeft tan kers met olie ge9tationneerd bij Brui nisse en andere centrale punten in de geteisterde gebieden. De tankers staan ter beschikking van de motorvaartuigen, die bij het reddingwerk helpen. Zij kunnen dus bunkeren zonder een grote afstand te moeten afleggen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die over Noorwegen en Zweden naar het Zuidelijk deel van de Oostzee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag in het Zuidelijk deel van de Noord zee stormachtige Noordwestelijke tot Noordelijke winden. Koude uit de poolstreken afkomstige lucht dringt nu steeds verder naar het Zuiden over België, Frankrijk en Duitsland door. In de koude lucht komen sneeuw en hagelbuien voor. Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dus verre weinig activiteit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing ver oorzaakte enige luchtdrukdalingen op de Britse eilanden, terwijl tege lijkertijd de barometerstanden in Denemarken wat hoger werden. Dit had tot gevolg, dat de windkrach ten in het Noordzeegebied nu weer kleiner zijn geworden. Daar er de komende nacht in ons land flinke op klaringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte vorst worden gerekend. Verwachting tot Vrij dagavond. Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige, maai- aan de kust tijde lijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noor# en West. Siïo 9SÏ5. ECn fliak be'iras slortel1»

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1