De waterrampen van IN ederland D Z WITS AL Steeds weer in de loop der historie zaaide de erfvijand dood en verderf maats* Poging tot oplichting verzekerings- VMENS^^EENF/^fNEUS SIROOP Er is een leed i Even een puzzelde! 1 JEUK f I ladie Programma Donderdag 5 Februari 1953 Nimmer eindigend helden-epos 1651 deed het IJ voor Amsterdam nog hoger stijgen dan bij de Allerheiligen vloed van 1570. De Watergraafsmeer liep onder. Rondom Haarlem leek het een zee en de omgeving van Hoorn stond eveneens blank. Op Sint Nico- laasavond in 1665 bezweek de IJdijk en Waterland werd in een wezenlijk waterland herschapen. Stormvloed uit Noord-Westen OP 5 en 5 Nov. 1675 moest Neder land een zware stormvloed uit het Noordwesten doorstaan. Noord- Holland, 't Gooi en Utrecht hadden het zwaar te verduren. Vele plaatsen kwamen onder water. *7O lang Nederland bestaat, heeft het een strijd op leven en dood moeten voeren tegen het ivater: zijn beste vriend en tevens zijn ergste vijand. Door het water is ons land groot en rijk geworden. Doch het moet voort durend op zijn qui-vive zijn, want. de waterwolf slaapt nooit en is er voort durend op uit, het op hem veroverde terrein terug te winnenEn als de Noordwesterstorm huilt en de zee en de grote rivieren in hevige beroering worden gebracht, dan probeert hij steeds opnieuw zijn slag te slaan. Dit moge blijken uit de volgende rampen, die bekend zijn uit de geschiedenis. Orkanen, dijkdoor braken, vloedgolven zonder tal /~\P 18 November 1421 richtte de St. y* Elizabexhsvloed verwoestingen aan in tal van plaatsen en deed de Bies- bosch ontstaan. Op 16 October 1502 teisterde een grote vloed de dijken bij Medemblik, Muiden, Amsterdam en Spaarndam. Op 16 October 1508 had Noord-Hol land sterk te lijden: overal braken dijken door. Op Paim-Zondag 1509 braken de dijken bij Schardam door. Op 24 September 1509 brak de dijk tussen het IJ en de Haarlemmermeer door. Op 29 of 30 September 1514 richtte een hoge vloed in Noord-Holland zware schadeaan. Bij Hoorn en Spaarndam braken de dijken door. Op 5 November 1530 braken de dijken bij Hoorn cn Enkhuizen door. Op 1 November 1570 teisterde een der grootste overstromingen West- Europa van Het Kanaal tot aan Jut land. Bij deze Allerheiligenvloed, die vier dagen duurde, liep het water in Noord-Holland een halve meter over de dijken, die op vele plaatsen door braken. Een groot gedeelte van Gro ningen, Friesland en bijna alle Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden liepen onder water. Enkele stukken land gingen voorgoed verloren, zoals delen van verschillende dorpen langs de (Hdllandse kust, de Broodeloospolder bij Tholeri en het eiland Wulpen bij Cadzand. Op 15. Augustus 1597 liep Waterland igeheel onder tengevolge van een hoge springvloed bij Noord-westerstorm. In November 1601 joeg een'storm uit het Noordwesten het water in Noord-Holland tot zulk een hoogte op, dat de dijken op vele plaatsen be zweken. Op 22 en 23 Januari 1609 steeg het water van de Zuiderzee zo hoog dat een gedeelte van Amsterdam onder kwam te staan. Bij de storm van 23 Januari 1610 stond het water zelfs van Amsterdam tot Leiden. De pas droog gemaakte Beemsver l'iep onder water. Op Nieuwjaarsdag van 1616 braken de dijken van het IJ op drie plaatsen door. In September 1621 spoelde een watervloed de Velzerdijk geheel weg. Ook toen stond het water tot in Am sterdam. In Februari 1625 werden Amster dam, Haarlem en Monnikendam zwaar geteisterd. De pas drooggemalen Pur- mer liep weer onder water. De St. Pexrivloed op 22 Februari Nadat op 5 April 1702 de dijk bij Muiden was doorgebroken was 't land van Amersfoort en Utrecht tot aan. Haarlem herschapen in een binnenzee. Bij de Kerstvloed van 1717 braken de Assendelfer en Uitgeesterdijken- op acht plaatsen door. In Mei 1773 werd de Zuiderzee zo hoog opgestuwd dat het water over de Slaperdijk bij Spaarndam golfde. Onberekenbaar was de schade en boven alle beschrijving de ellende in Holland, ten gevolge van de overstro mingen op 14 en 15 November 1775. Er was nauwelijks een stad, die van het water verschoond bleef. De eilanden Wieringen, Marken, Urk cn Schokland werden geheel overspoeld. In Npvember 1776 liepen bij Haar lem de polders ónder water. Op 1, 2 en 3 Februari 1791 werd het gebied rondom het IJ zwaar geteisterd. Op 15 Januari 1808 werden alle huizen op Marken vernield door de storm en 't water. De Zuiderzeedijk brak op ver scheidene plaatseri door. Bij de Noord- Westerstorm. begin Februari 1825 ont stond zulk 'een overstroming, dat 800 personen en 46.000 stuks vee om het leven kwamen. De schade die deze ramp aan Nederland bracht bedroég acht millioen gulden. De watersnood van 1916 hebben wij Maandag j.l. reeds beschreven. Bossche Gerechtshof Hoger Beroep(s]- klanten Voor de vierde maal werd de zaak behandeld tegen een Bosch echtpaar dait zich schuldig zou hebben gemaakt aan een poging tot oplichting van een ver zekeringsmaatschappij. Op 23 Februari 1951 vloog in de vroege ochitend een auto vol textiel in brand en volgens de vrouw, die de auto bestuurde, ging de hele lading textiel verloren. De verze keringsmaatschappij bij wie de goederen voor f 15.000 verze- kerd waren vroeg een opgave van de verloren gegane goederen. Deze werd opgegeven voor een waarde van f 19.000. De verzekeringsmaatschappij geloofde niet dat een dergelijke hoeveelheid goederen in de auto had gezeten en het justitieel apparaat kwam in beweging. Door de rechtbank werd het echtpaar veroordeeld, de vrouw tot 3 maanden gevangenisstraf, de man tot 6 maanden gevangenisstraf. Bezwarende omstan digheden waren: de auto zou het opge geven aantal niet hebben-.kunnen be vatten; een voorbij gang ar had" in de verlaten auto slechts een paar hoopjes as gezien; de auto was in de kortste ke ren gesloopt; de opgegeven hoeveelheid wol kon nooit zo snel zijn verbrand, enz. Het Hof vond het nódig nóg een des kundige te raadplegen, die onder meer verklaarde dat 'n hoeveelheid van 2 ku bieke meter, bestaande uit de opgege ven goederen een gewicht zou hebben van 2000 kilo, wat gelijk is aan 25 man en daar zou zo'n auto onder bezwe ken zijn. (AdvertenUe) Van „luchtjes" gesprokenof U nu op het platteland woont of in de nabijheid van een fabriek, U houdt uw huis op elk uur van de dag fris en verzorgd door Air-Wiek, dat alle onaangename luchtjes prompt wegneemt. De Advocaat-Géneraal, Mr. S. J. v. d. Hoeven, vond in het verhaal van ver dachten veel onjuistheden. Een derge lijke hoeveelheid kón er volgens hem niet in de auto gezeten hebben. Hij eiste bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr. M. Verbruggen, vroeg zich o.a. af of liet hier alleen maar een onjuiste opgave dan wel een op lichting betrof. Verdachten hadden een ruwe schatting moeten maken. Hier was geen sprake van een samenweefsel van verdichtselen noch van listige kunst grepen. Hij vroeg vrijspraak. DE ONVERBETERLIJKE RIJ Verder werd er een ontstellend aan tal zaken behandeld tegen bestuurders van auto's, rijwielen en bromfietsen, die min of meer onder invloed hun voertuig (je). hadden bestuurd. Het liep allemaal uit op gevangenisstraf, va riërend van 7 dagen tot 6 weken. Er was een dorpeling, bij die in zijn handjes had- mogen knijpen omdat hij er met een .geldboete van f 300 afgekomen was en .de .Advócaat-Generaal vroeg zich toch =werkelijk-af Wat-die" man in hoger beroep deed. De men deed het ene rare verhaal na het andere, betrapte zich zelf zelfs ,pp'!' leugens cri sprak dan weer sussend met het Hof mes, kortom hij vei'weerde, .zich .als een vlieg in een strooppot, maai toch eiste de Advocaat- Generaal tegen hem 2 weken gevange nisstraf en 1. j.aar ontzegging van het rijbewijs. Moge dit wederom een ern stige waarschuwing zijn. Uitspraken over 14 dagen. (Advertentie) Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind ^bedreigende gevaren bestrijden met:j IN JANUARI WERD 8 MILLIOEN GESPAARD Ook voor de Rijkspostspaarbank is Januari een gunstige spaarmaand ge weest. Begrijpelijkerwijs zijn van de overstroomde gebieden nog geen exacte overstroomde gebieden nog geen extra cijfers beschikbaar, maar volgens de voorlopige berekening werd 38 mil lioen gulden ingelegd en 30 millioen gulden terugbetaald, hetgeen een positief saldo van 8 millioen betekent. Registratie van geëvacueerd vee De Voedselcommissaris voor de Pro vincie Noord-Brabant maakt de volgen de belangrijke mededeling bekend. In de gebieden, waar geëvacueerd vee is ondergebracht, wordt een inventarisa tie van dit vee gehouden naar soort en aantal volgens de toestand op 5 Februari 1953. Het is van groot belang zowel voor de getroffen landbouwers als voor de genen, die het vee hebben opgestald dat deze inventarisatie zo juist en volle dig mogelijk wordt verricht en het daar op betrekking hebbende formulier tijdig, dat is vóór 7 Februari 1953, bij de bu reauhouder wordt ingeleverd. Wanneer landbouwers, die geëvacu eerd vee op hun bedrijf hebben, geen formulier ontvingen, dienen zij zich, ter verkrijging hiervan, DIRECT te wenden 1 tot hun burcauhouder. H. VADER ZENDT SPECIALE AFGEVAARDIGDE Naar het K.N.P. verneemt heeft Z. H. de Paus mgr. Lambertini, auditeur bij de Apostolisch Nuntiatuur tc Parijs belast om uit Zijn naam een bezoek aan Neder- land te brengen en de overstroomde ge bieden te bezoeken, teneinde zich ter plaatse te overtuigen op welke' wijze de H. Stoel nog verdere hulp aan Nederland zal kunnen verlenen. GIFT VAN PRINSES WILHELMEN A Prinses Wilhelmina heeft aan liet Na tionaal Rampenfonds een gift van f 25.000 geschonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden, Er is een leed, dat stom geleden wordt Verbeten trek om fel verstrakte mond; Het werk van jaren in één nacht kapot! Vergeefs ivas 't zwoegen in de taaie grond! Er is een leed, dat stil geleden wordt Door haar, die sussend warme dekens slaat Om 't angstig kroost, dat over 't water tuurt Of nou de reddingsboot nog komen gaat. Er is een leed, dat saam gedragen wordt Door 't groot en dapper volk van Nederland Dat Noord cn Zuid zo hecht verbonden iveet In liefdevolle troost en gulle hand. Ons volk, dat bidden, kan, is vroom cn goed l Weet God nabij, bij al wat komen moet! De overstromingen in Engeland 546 Doden, 1000 Vermisten De hoge zeeën, die Zondagnacht tot 8 kilometer diep 'landinwaarts zijn ge drongen hebben in huizen en op gezon ken schepen in 'totaal 546 mensenlevens geëist. Volgens ni et-officiële tellingen zijn 377 mensen omgekomen door de overstro mingen, die dit weekend de Oost- Engelse kust teisterden, terwijl 169 per sonen bij scheepsrampen verdronken. Bovenden worden naar schatting nog 1000 personen vermist, terwijl 30.000 anderen geen dak meer boven hun hoofd Hebben. Gevreesd wordt, dat op het eiland Ganvey ten minste 130 mensen omge komen zjjn. Op het eiland Canvey vónden leden Vmt een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeinig van acht weken. De wieg was blijven han gen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. In België drie mi lliard francs schade In Oostende, de Belgische stad, die het meest van de overstromingen te lij den heeft gehad, hebben brandweerlie den uit alle delen van België en solda ten gewerkt aan het leegpompen van souterrains en het verwijderen van be dorven overblijfselen om het versprei den van ziekten tegen te gaan. Grote 'hoeveelheden bedorven voedsel en ka potte voorwerpen werden op stapels geworpen en met kalk bedekt. Wegens de aanwezigheid van een groot aantal ratten is men zeer op zijn hoede. Eon van de wethouders van Oosten de, Wroome, schatte de schade in Bel gië op drie milliard Belgische francs. Hij zei, dat men zich geen zorgen voor het komende vacantieseizoen behoefde te maken, Tegen Juli ?ou, Oostende weer een „parel voor toeristen" zijn. Horizontaal: 1. krantenjongen, 4. pl. in België, 7. spoedig, 10. koning (fr.), 11. en andere, 12. goud (fr.), 13. soort rubber, 14. ge luidloos, 19. koningin, 20. deel van Noordbrabant, 21. iedere, 23. zangnoot, 24. familielid, 26. ijzerhoudende aarde,. 28. vruchtvliesje, 29. bevél, 30. opper- vlaktemaati Vei'ticaal: 1. groet, 2. eng, nauw, 3. onder andere, 4, de oudere, 5. uiteinde der aardas, 6. houding, 8. pl. in N.-Holland, 9. groot bouwwerk, 14. groet, 15. staf, 17. dui- venwoning, 18. schrijfbehoefte (eng.), 20. jongensnaam, 22. zwijn, 23. klein plantje, 25. eng. drank, 27. dwarshout, 28. familielid. Oplossing voor Woensdag: Horizontaal: 1. orde, 4. gras, 7. ps, 8. el, 9. ai, 10. pp, 11. Is, 13. si, 14. dol, 15. als, 17. Utrecht, 18. ski, 20. aap, 22. as, 25. nr, 26. na, 27. re, 23. au, 3'0. il, 31. spat, 32. knie. Verticaal: 1. Oslo, 2. de, 3. els, 4. gal, 5. ri, 6. spil, 12. sluis, 13. satan, 14. das, 16. sop, 19. kaas, 21. arie, 23. pet, 24. tak, 27. ra, 29. un. (Advertentie) Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep In de huiriporiën. Vrijgave van tot Duits vijandelijk vermogen behorende Duitse in Rijksmarken luidende effecten Op verzoek Van het Nederlandse be heersinstituut te 's-Gravenhage geeft de vereniging voor de effectenhandel kennis van de volgende mededeling van dit instituut: Ingevolge een overéénkomst tussen de Nederlandse staat en de bondsrepu bliek Duitsland d.d, 13 en 20 Juni 1952 worden alle in Rijksmarken luidende effecten, in Duitsland uitgegeven voor instellingen, welke thans gevestigd zijn in West-Duitsland of West-Berlijn, en aangetroffen in Duits-vijandelijke ver mogens, .op verzoek van de voormalige Duitse eigenaars en na betaling van de daarop gevallen kosten, vrijgegeven. In verband met deze kosten dienen de bankinstellingen zich, bij voorkomende gevallen, te wenden tot 'het Nederland se beheersinstituut. Schatkist heeft hijna 1 millioen gulden saldo De goudvoorraad is deze week onver anderd gebleven op f2149 millioen. Er hebben dus geen omzettingen plaats gehad van convertible valuta in het gehele m>*.eriaal. Daarentegen vertoont de netto deviezenreserve een behoor lijke stijging. Namelijk van f 1588 tot f 1650 millioen. Goud en deviezen samen bedagen nu f 3799 millioen. Onder invloed van de ultimo zijn voorschotten in rekening-courant met f 7 millioen toegenomen en is de bil jettencirculatie weer boven de f 3 mil' liard uitgekomen. Opmerkelijk is de toeneming van het saldo der schatkist, dat thans bijna f 1 milliard groot is. De veronderstel ling lijkt gewettigd, dat deze stijging via afgifte van schatkistpapier afkom stig is van de saldi der banken, die met een gelijk bedrag circa f 60 millioen zijn gedaald als het saldo schatkist is toegenomen. De geldmarkt blijft ruim. Weinig publieke belangstelling STEMMING VERBETERD AMSTERDAM, 4 Febr. De w.are animo ter beurze ontbreekt nog steeds en ook vandaag was de belangstelling van het publiek gering. De activiteit bleef dan ook beperkt, doch de stemming was verbeterd en aan de vaste kant. Geen enkele rubriek bleef achter. Na onver anderde openingskoersen ging het in opwaartse richting, mede door aankopen voor buitenlandse rekening. De afkon diging van het wetsontwerp inzake de dividendheperking had geen enkele in vloed. Na aanneming in de Tweede Kamer had men hier al rekening mede gehouden. Twee. textielbedrijven hebben het di vidend over het verstreken boekjaar bekend gemaakt. Weyers betaalt 9 pet. over 1951/1952 uit de dividendreserve (de vooruitzichten worden gunstig ge acht) en Kemo corset, een nieuweling op de beurs, stelt 9,4 pet. voor over 1952. Beide dividenden hebben een be vredigende indruk gemaakt, vooral dat der laatstgenoemde, die drie punten ho ger was op 128. De internationale soorten trokken 2 tot 4 punten aan, scheepvaartwaarden eveneens beter. Cultures toonden een vaste ondergrond met hogere prijzen. In Staatsfondsen ging uiterst weinig om, op vrijwel onveranderde koersen. Pro longatie. 3 pet. Wij laten de publicatie van het radio programma achterwege tot dat dit weer normaal zal worden afgewerkt. (Advertent»») 7) Met uiterste zelfbeheersing wilde ik juist naar boven gaan om elk lijk te onderzoeken op een wond van een revolverkogel, om te kij ken wie van de mannen misschien niet opgezet was, doch doodgeschoten terwijl hij nog in een schietgat stond en toen was blijven hangen in een natuurlijke houding, toen ik de grootste klap kreeg die me die dag zou treffen. Want George, waar was mijn hoornblazer? Ik was overal geweest in het fort en reali seerde me nu pas, dat ik niemand gehoord of gezien had. „Hoornblazer, hoornblazer!" riep ik wanho pig. Ik rende naar de binnenplaats en riep weer tot mijn stem oversloeg. Geen beweging, geen geluid. En foen, als in paniek, rende ik naar de toe gangspoort, nam de afsluitbalken weg, trok de grendels opzij, draaide de sleutel om, en trok de deuren open op het ogenblik dat. mijn eskadron muilezels aankwam en de sergeant majoor hun het bevel gaf, om aam te vallen. Ik had me niet in het minst gerealiseerd dat de tijd verstreken was, maar ik moest weer 'n levend wezen zien, weer een menselijke stem horen na een kwartier in dat dodenhuis. Ik had een hevige behoefte om...." „Te ontbijten. Ik ook", zei Lawrence.droog, terwijl de trein vaart minderde. Na een bad en een ontbijt, lagen de twee compagnons de voyage gemakkelijk op hun banken, voorzover ze na drie dagen opsluiting in een benauwde coupé, in verstikkend stof en schroeiende hitte nog gemakkelijk konden lig gen en rookten zwijgend hun morgensigaar. Lang kon dit zwijgen echter niet duren, want de Beaujolais moest verder vertellen. „Geloof jij in geesten, duivels en spoken, George?" „Als je geestrijke dranken, duivelse chefs en spoken van schoonmoeders bedbélt, die heb ik zelf gezien", antwoordde de Engelsman. „Want dat was de enige oplossing, die mijn sergeant-majoor kon geven. „Geesten, duivels,, spoken", fluisterde hij, toen hij zich voorstelde dat de onderofficier blijkbaar door éen lijk ver-' moord was, en dat de hoornblazer in het niets opgegaan was, compleet met geweer en hoorn. Hier schoten we echter niets mee op en ik gaf de sergeant-majoor opdracht, in alle rich tingen wachtposten uit te zetten, en de mannen in groepen hun beesten te drenken en te ver zorgen. Ik gaf order vuren aan te leggen en soep te koken; over een uur echter, moest .de hele troep gereed zijn om met. het maken van graven te beginnen. Bij alarm moést iedereen het' fort binnengaan doch alleen bij alarm. Verder kwam. er niemand in. Bij de poort; moest een wacht gezet worden. „We zullen samen een onderzoek instellen", zei ik tot de sergeant-majoor, en wij namen een teug cognac uit mijn fles. Hemel, George, we hadden het nodig". Terwijl de man zijn bevelen gaf, wachtte, ik op het 'dak. Ik was liever in het zonlicht dan in het halfdonker van de kazerne. Ik keek aan dachtig naar het gezicht van de onderofficier: het was vertrokken van pijn, woede en haat, Het werd alweer erg warm en er kwxmen dui zenden vliegen op het dak af Het gezicht van de vermoorde observeerd' me; ik wendde het hoofd af en beschouwde d* man die dicht bij me lag. Ja, hij was zonder twijfel met eerbied neergelegd en verzorgd. Zijn handen waren op de borst gevouwen, zijn ogen gesloten, en onder zijn hoofd was een patroontas geschoven. Waarom was hij zo anders behan deld dan de anderen? En dan de dode wiens kepi afgevallen was en die blootshoofds over de woestijn ctond te staren? Alle anderen hadden hun kepi tot bijna over dé ogen geschoven, terwijl bij hem de schotwond recht tussen de ogen duidelijk zicht baar was. De twee kepi's lagen naast elkaar en opeens zag ik met verwondering dat de voering van één ervan losgetrokken was en de leren b.and naar buiten geslagen. Het was duidelijk ie zien dat dit heel kort geleden gebeurd was: het waren geen oude scheuren. Een kogel kon onmogelijk dit effect veroorzaakt hebben; de liggende dode was door de borst geschoten en de staande man was, zoals ik al zei, tussen de ogen getroffen en hij kon onmogelijk zijn kepi zo gedragen hebben dat die daarbij getroffen was. Van wie was de gescheurde pepi? Het was vreemd, zoals alles binnen dat fort vreemd was. De staande doden, de vermoorde commandant, de verzorgde dode, de verdwenen hoornblazer, de gescheurde kepi Ik kan niet zeggen waarom, maar van de kepi met zijn uit elkaar getrokken voering keek ik instinctief naar het papier dat de commandant in de hand geklemd hield. Was er misschien enig verband tussen deze dingen? Ik wilde het papier al pakken toen ik opeens bedacht dat ik beter op de sergeant-majoor kon wachten. Dit hioest gerechtelijk onderzocht worden en ik had een getuige nodig. Doch zonder het papier aan te raken, kon ik zien dat er in het Engels op geschreven was! (Wordt vervolgd). 143. Angstig weggedoken in een hoekje van het ruim wachtten bri-, gadier Piet en Wubbo Henstra het einde van de kolenlawine af. Ze zagen er nu nog zwarter en ontoonbaarder uit dan tevoren en hun kleren hingen hen aan flarden om het lijf. Doch het einde van hun jjden was nog niet in zicht, want lading na lading kolen werd in het •-'uim gestort. Langzaam maar zeker steeg het niveau van de kolen en even langzaam maar zeker klauterde Piet en Wubbo in hun hoekje mee omhoog. Op een gegeven ogenblik was de berg kolen al zo hoog geworden, dat ze zich er gemakkelijk achter konden verbergen, al vroegen ze zich in angstige spanning af of er nu niet eens een lading per ongeluk op hun kop terecht zou komen Endelijk scheen er genoeg geladen te zijn, want nu hield het storten van kolen op. Een zwaar gebouwde dekknecht kwam aanlopfcn en smeet onder donderend ge raas de stalen luiken op het ruim. Toen werd het st.il en stikdonker tegelijkeindelijk is het rustig, Wubbo. En we zitten hier veilig voor onze achtervolgers ook, want hier zullen ze ons vast niet zoeken". „Wat je maar veilig noemt", mompelde Wubbo. „Wie weet gaat deze schuit een reis om de wereld maak'n. Als we dan maandenlang zonder eet'n opgesloot'n blijv'n, dan vinden ze misschien onze kale skeletten weer terug als ze de luik'n eindelijk weer eens oop'en gooien." „Lieve hemel, man wat ben je somber," zei Piet„We blijven hier toch niet stilzitten. Hoor eens de boot vaart al." En brigadier Piet had voor de zoveelste maal eens gelijk. Het eentonige gestamp van de scheeps motoren vulde de donkere ruimte en uit het getril van de wanden en liet geklots van het water kon je duidelijk opmaken, dat de boot inder daad voor. Piet vond toevallig nog 'n doosje lucifers in zijn broekzak en stak er eentje aan. „Wat moe'j nou met die lucifers?' begon Wubbo weer. „Direct steek je nog de kool'n in de brand en dan. „Niks en dan," viel brigadier Piet hem in de rede. „Kolen steek je maar zo niet in de brand." Hij hield het flakkerende vlammetje van de luci fer omhoog en zei: „Kijk, daar zit een luikje."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4