I West Brabant O'FiRMAMINT Bosschenaren aan liet front Bossche Rode Kruis-colonne naar Brabants worsteling met het water Voorkom BESMETTING Stallen vol verdronken vee met inzameling kleding stukken en meubilair Donderdag 5 Februari 1953 Het opzetsysteem van de aannemers Hoge Raad nam conclusie De advocaat-generaal bij de hoge raad, prof. Langemeijer, nam conclusie in de zaak van de aannemer G. te Mijdrecht, die vorig jaar door het ge rechtshof te Amsterdam als enige van een aantal inschrijvers werd veroordeeld voor het bij aanbesteding van het tehuis voor bejaarden „Avond licht" aldaar toegepaste opzetsysteem. Prof. Langemeyer merkte op, dat hij het oordeel van het Hof voor onjuist zou houden indien dit zoals requi- rant betoogt had uitgemaakt, dat prijsvorming met een „opzet" onder uitzondering in strijd is met het prijs- vormingsbesluit, ook bij onberispelijk resultaat. Het Hof heeft echter beslist, dat de prijs in dit geval een bestand deel bevatte, dat geheel staat buiten de kosten van het werk, daarin begrepen het aannemersloon. Het Hof heeft met het volste recht uit feiten kunnen vast stellen, waaruit het de conclusie kon trekken van een wijze van prijsvorming, die uit haar aard een met het algemeen belang stijdig resultaat moest hebben, De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De hoge raad zal arrest wijzen op 3 Maart. Uitslagen tafeltennis Afd. N.-Brabant Dames 2e kl. C: De Kring 2ROTA 3-2; Vice Versa—RKC 4-6. Dames 3e kl. E: RKC 2—VVitesse 3 9-1. Dames 3e kl. F: De Ruyterslag-De Zwaantjes 4-6; OTTCActie 9-1. Heren 2e kl. B: TECOCor du Buy 2 6-4; Never Down 4KAT 2-8; Be Quick 2—Tilburg 2 3-7; Irene 2—NVR 8-2. 2e kl. C.: CarringtonAtoom 2 3-7; De KringHelmond 3 8-2; Be Fair 2 Veghel 3-7. 2e kl. D: OTTC 2—KAJ 2 5-5; De Kring 2—OTTC 2 3-7; Helmond 2— PSV 3 9-1; PNEM—KAJ 2 8-2. Heren 3e kl. C: KAT 2—RKC 5-5; Tilburg 3—Irene 6 7-3; Ready—KTC 2 3—7. 3e Kl. D: Irene 4Taxandria 4-6. 3e Kl. E: VitesseNever Despair 3 7-3; Carrington 2Rivals 2 10-0 (regl.) Never DespairDe Zwaantjes 6-4; Scin- leSilva 3 64. 3e Kl. F: OTTC 3—PNEM 2 0-10; Ne ver Despair 2Silva 2 5-5; De Kring 3 Rivals 1-9; Silva 4Animo-Advance 3 7-3. 3e Kl. G: JCV—DAF 2 10-2; KAJ VughtParia 5-5; TTOVAnimo-Ad vance 4 3-7 Heren 4e kl. G: NVR 3—RKC 2 4-6; RKDTC 2Excelsior 3 5-5 (onder pro test van RKDTC 2); BeatrixOns Ver zetje 2 64. 4e Kl. H: Barna :51Sorry 8-2; HTTC 2Branding 0-10; Excelsior 2RKDTC 4—6. 4e Kl. K: Beatrix 2Ons Verzetje 8-2; Excelsior 4Brarvding 2 7-3. 4e Kl. L: OTTC 6—Vitesse 4 10-0; Never Despair 5—RTV 3-7; JCV 3— Vice Versa 4 6-4; Silva 5Animo-Ad vance 6 6-4. 4e Kl. M: Animo-Advance 8JCV 4 De Bossche afdeling van het Rode Kruis is Dinsdag met een colomie bestaand uit zn zestig perso nen, dames en heren-, enige bussen en vrachtauto's en een aantal personenauto s naar het rampgebied in West-Brabant ge gaan. Wij geven daar van twee plaatjes het ene de stoet vlak voor het vertrek; het tweede de laatste toebereidselen, inla den van dekking, kle ding en materiaal xcorden gemaakt. Bossclie veemarkt Op de Bossche veemarkt v.an Woens dag werden aangevoerd 2629 stuks vee, zijnde: 808 runderen, 131 vette kalve ren, 868 nuchtere kalveren, 169 zeugen, 76 lopers, 485 biggen, 92 schapen. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 8o0 tot f 1225 per stuk; Guiste koeien van f 600 tot f 775 per stuk; Kalfvaarzen van f 825 tot f 1125 per stuk; Kalfvaarzen van f 700 tot f 800; Guiste vaarzen van f 515 tot f 675 per stuk; Pinken v.an f 400 tot f 525 per stuk; Graskalveren van f 225 tot f 340 per stuk; Fokkalveren van f 85 tot f 145 per stuk; Nuchtere slachtkal- veren van f 30 tot f 40 per stuk; Zware soorten van f 52 tot f 62 per stuk; Lo pers van f 65 tot f 80 per stuk; Biggen van f 32 tot f 47 per stuk; Drachtige zeugen van f 220 tot f 270 per stuk; Schapen van f 60 tot f 70 per stu.:; Vette schapen f 90 per stuk; Vette lam meren van f 70 tot f 85 per stuk. Aanvoer van slachtvee: 576 stuks. Prijzen: Ex'tra kwaliteiten tot f 3 le kw. f 2.30—f 2.90, 2e lew. f 2.50—f 2.60, 0-10; RTV 2—De Zwaantjes 2 8-2; OTTC 7—PNEM 4 6-4. 4e Kl. N: Vitesse 5KAJ 4 Vught 5-5; JCV—St. Jan 2 9-1; OTTC 4—Never Despair 7 10-0; Silva 6RTV 3 6-4. 4e Kl. O: Actie 2Never Despair 6 0-10; Vitesse 3—JCV 2 3—7; PNEM 3— OTTC 5 5-5 4e Kl. P:' UTTC 2—Actie 1-9; Veghel 2Never Despair 4 3-7. OVERZICHT VAN OE WATERSNOOD IN ENGELAND NEOERLANO EN BELGiE WATERSNOOD-POSTZEGEL Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een. spe ciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijg baar zullen zijn, volgt nader bericht. 3e kw. f 2.30f 2.40. Worstkoeien f 2.05 f 2.20, vette stieren f 2.50f 2.55, ailes per K.G. geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van f 1.95 f 2.30 per K.G. lev. gew.; Vette kalveren zware van f 2.50f 3.05 per K.G. lev. gew., prima boven notering; Nuchtere siachtkalveren van f 1.05f 1.15 per K G. lev. gew.; Zware soorten van f 1.25 >f 1.50 per K.G. lev. gew.; Slachtzeu- gen van f 1.50f 1.56 per K.G. lev. gew. Kortere aanvoer van, rundvee als ge volg van dc Nationale Ramp. De handel in melk- en kalfkoeien verliep flauw- duur. Kalme handel in guiste koeien, prijzen moeilijk te handhaven. Korter aanvoer van jongvee, weinig vraag, waardoor flauwe handel met aflopende prijzen. Vette kalveren handel redelijk goed met vaste prijzen. Nuchtere siacht kalveren minder handel met dalende prijzen. Weinig aanvoer van schapen en vette lammeren, vette soorten prijs houdend, mindere soorten lagere prijzen. Korte aanvoer van lopers en biggen, biggen vlugge handel, lopers matige handel. Weinig aanvoer van drachtige zeugen, kalme handel. De handel in slachtvee was over het geheel iets vlug ger met stijf-duurdere prijzen. Worst koeien goede handel met oplopende prijzen. Slachtzeugen vlugge handel met iets oplopende prijzen. WF/r-DUlTSLAND BOUWDE 400.000 WONINGEN In de West-Duitse Bondsrepubliek zijn in 1952 ongeveer 400.000 woningen ge bouwd. In het nu begonnen jaar hoopt men tot een even hoge bouwbedrijvig- heid te komen. Drie-vierde der wonin gen wordt met overheidssteun gebouwd. Uit openbare middelen wordt dit jaar 1,8 milliard voor de woningbouw be schikbaar gesteld. De kosten van het gehele bouwpro- gram worden op ruim vijf-milliard mark geschat, 'het gemiddelde per woning op 14.000 mark. Ten behoeve van de wo ningbouw uit privé middelen worden belastingfaciliteiten verleend. VLIEGTUIGEN MET FANTASTISCHE SNELHEDEN Generaal James Doolittle, voormalig bevelhebber van het achtste Ameri kaanse luchtvaartkorps, heeft in een artikel, gepubliceerd in het tijdschrift „Planes" verklaard, dat Amerikaanse vliegtuigbouwers plannen uitwerken voor een vervoersvliegtuig, dat in vier uur over het Amerikaanse vasteland zal kunnen vliegen. Hij voegde hieraan toe, dat Ameri kaanse militaire deskundigen het mo-1 gelijk achten dat in de toekomst vlieg tuigen zullen worden gebouwd, die 32.000 K.M. per uur zullen kunnen af leggen, hetgeen vijftien maal zo snel zou zijn als de omwentelingssnelheid der aarde. „Planes" wordt uitgegeven door' de vereniging der Amerikaanse vliegtuigindustrie. „GEZINSZORG" „Een voorloper van de gezinszorg" is de titel van het pas bij de Paters Assump- tionisten Procuur „Stapelen" te Boxtel verschenen boekje, dat kersvers zijn in trede doet in de boekenmarkt. Op een 75 pagina's beschrijft het op ontroerende wijze de engelen van liefdadigheid en naastenliefde in een wereld van ar moede en ellende, van troosteloze gees telijke ontreddering. Vooral voor hen, die maar iets te maken hebben met gezinszorg, maat schappelijk werk, Kath. Actie of ander charitatief werk, wordt het lezen van dit boekje warm aanbevolen en kan van groot nut zijn. Voor dezen zal het dikwijls dienen als leidraad bij het uitoefenen van hun verheven taak. TIELSE VEILING Het veilingberiöht van de Tielse Vei ling Septer van Woensdag luidt: Appeien: BelleSleur, Brab. 414; Bellefleur, Eng./Kon. zuur 1017; Goudreinetten V 1533, 528; Golden Delicious 732; Jasappel 516; Jona thans V 2234, 930; Keulemans. Rode 414; Laxton Superb. 750; May Queen 68; Present v. Engeland 418; Ster- appel 425; Winterdheer 1640; Nota risappel 1820; Zuur knoet per 100 kg. f 3; Zoet kroet per 100 kg. f 1.502.10. Peren: Beurre de Merode 20; Brederoae 310; Conference 414: Comtesse de Paris 514; Gieser Wildeman 1018; Kamperveen 25; St. Remy 37; Win- terjan 36; IJsbout 28; Zwijndreohtse wijnpeer 15; Perenkroet per 100 kg. f 1.50. Groenten: Knolraap 56. Alles in ets. per kg., tenzij anders vermeld. V is verpakt fruit. Frankrijk heeft <met ingang van Vrij dag 6 Fabr. de invoer van 1000 ton pe ren vrijgegeven. IN MF-MORIAM PATER G. C. BEZELMANS In de morgen van de 4e Februari overleed in de Abdij van Berne de Zeereerw. heer G. C. Bazelmans. Hij werd 13 Januari 1888 te Zeelst geboren en ontving 3 October 1907 het witte habijt. Na zijn priesterwijding (17 Mei 1913) werd hij benoemd tot Conrector var. de Latijnse school te Gemert. Hij was de grondlegger van de Bernse mis sie in India en schreef een interessant boek over de godsdienstige en culturele toestanden in dat rijk. President Syngman Rhee van Zuid-Korea, heeft de doodstraf inge steld voor burgers, die Noordelijke ont snapte krijgsgevangenen helpen. Tengevolge van een vulkanischs uitbarsting in September 1952 is aan de Japanse Zuidkust een nieuw eiland ontstaan, aldus hebben geleerden Maan dag te Tokio medegedeeld. Het eiland heeft de naam Myodjimsje gekregen. Volgens de geleerden is het 250 meter lang en heeft het twee kraters. KOUenGRieP&iy? kunt U bestrijden met de §1 gig zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET I A WAARBORGT F Wf SMAAKLOOS EK GEMAKKELIJK INHEMEH Toestand Land van Heusden en Altena kritiek VOLGENS opgave van de Provinciale Waterstaat Noord-Brabant tc 's-Her- togenbosch is er over het algemeen weinig verandering gekomen in tic toe stand van het water in de noodgebieden. De waterstanden regelen zich naar eb en vloed en van winst in de strijd tegen het water is nog geen sprake. De Oude Fijnaart-polder en het Oudland van Standdaarbuiten in West-Brabant zijn tot op heden droog gebleven. Het hevigst woedt het gevecht met het water op Tholen en in het land van Heusden en Altena. De zeedijk langs de Zuid- en Zuid-West zijde van het eiland Tholen is weggeslagen. Op de Noord punt van het eiland bij het Mastgat is een gat geslagen. Voor het merendeel komt de bescherming van het eiland neer op de binnendijken. Er is een nij pend gebrek aan materiaal ter vevste- ging en instandhouding van deze dijken. Enkele polders op Tholen zijn nog droog gebleven. TN het land van Heusden en Altena is de dijk, waarover de verkeersweg De mond- en keelontmnettende tabletten loopt van Keizersveer naar Sleeuwijk»^ uiterst zwak. Ook hier wordt een zvyare strijd tegen het koppige water gestre den. Zuidelijk van de Maas bij Sprang in de omgeving van Waalwijk, is even eens nog een kritiek punt. In de loop van de dag werden uit vliegtuigen zandzakken geworpen op verscheidene plaatsen in de noodgebie den. De hulpverlening aan de slacht offers wordt met een maximum aan in spanning voortgezt. De evacuatie wordt in hoofdzaak geregeld van de vier grote centra Bergen op Zoom, Ossendrecht, Breda en 's-Hertogenbosch uit. Het ligt in de bedoeling de evacué's zo dicht mogelijk bij hun woonplaatsen onder dak te verschaffen. Wanneer de opname capaciteit van het ene centrum over schreden dreigt te geraken, of anders zins de hulpverlening minder snel zou verlopen, wordt overgeschakeld op een volgend centrum. 's-Hertogenbosch is voorlopig het laatste opvangcentrum. De gemeente Eindhoven blijft in reserve, of is eveneens gereed om ongeveer 1200 evacué's op te nemen. Een groot aantal gezinsverzorgsters staat in Brabant gereed, om straks wan neer het water verdwenen zal zijn met de geëvacueerdcn terug te gaan en hen tie l.:lpendc haml te bieden. Door het Provinciaal Opbouworgaan werden 15 centrale magazijnen voor goederen in gericht. De noodgebieden worden zoveel mo gelijk telefonisch bewerkt om de be hoefte aan de goederen op te vragen. Door de vele aanbiedingen van rollend materieel kunnen de goederen onmid dellijk worden verzonden. In duizenden gevallen werd reeds op efficiente wijze hulp geboden. Uit alle delen van het land komen karavanen met goederen. Het verkeer naar en van de noodgebie den wordt dikwijls door deze karavanen belemmerd. Als opslagplaats van dekens, spontaan aangeboden goederen, zijn de veemarkthallen in Den Bosch aange wezen. Definitief staat vast, dat in het land van Heusden en Altena drie slachtoffers zijn te betreuren. FERD'NAND Eindelijk (Van een onzer redacteuren) JN hotel De Beurs in Fijnaart ligt een man met liet hoofd op tafel te. slapen; het is zijn eerste rust sinds Maandagmorgen. In liet geëvacueerde plaatsje heersen de toestanden van een frontlinie: auto's met militairen rijden af en aan, geniewagens met aanvalsboten manoeuvreren door de straten. Het zijn echter niet alleen militairen die met man en macht werken aan de redding van mensen en vee in het verdronken laud van West-Brabant: in het hotel ontmoeten we de dodelijk vermoeide leden van de Bossche zeil vereniging Neptunus, die met tienen sinds Maandag onafgebroken in touw zijn geweest met genieboteu, door Neptunus van buitenboordmotoren voor zien. Bijgelicht door schijnwerpers van auto's hebben ze nog laat in de bange avond door de overspoelde gedeelten van bet dorp gevaren. Gruwelijk zijn de verhalen die ze geven van de stallen vol koeien cu varkens, welke hebben aangetroffen; met vreugde echter maken de mannen melding van de redding van negen militairen, gesneden toen een dijk het begaf. Wets-Brabant vol colonnes Op het ogenblik van ons bezoek aan Fijnaart zijn cle Bosschenaren en de geniemannen bezig met het leggen van een telefoonverbinding naar Willemstad, dat volkomen geïsoleerd is. De leiding van de operaties is in handen van drie genie-sergeants uit het kamp Witten berg. Of er nog mensen in nood verkeren, vragen we de heer De Jong van Nep tunus. Niet meer, is het geruststellende antwoord: alle overstroomde delen van de gemeente zijn per boot gecontroleerd, maar nergens heeft men nog personen aangetroffen. Ook Fijnaart heeft echter zijn slachtoffers: twee kinderen zijn Zondagmorgen aan het water ten offer gevallen. De ouders waren naar de kerk gegaan; toen ze terug wilden keren was het huis reeds door het water ingesloten. Per boot heeft de vader de lijkjes van de kinderen, ongeveer 2 en 6 jaar oud, geborgen. die bij liet reddingswerk werden af- Friese hulp Heel West-Brabant is vol colonnes. Onderweg naar Breda hebben we lange tijd in een Friese hulpexpeditie gereden, een eindeloze stoet vracht- en veewa gens, beladen met de gaven van de Noorderlingen. We lazen de namen van allerlei firma's, uit Leeuwarden, uit Har- degarijp en al wat daartussen ligt. Wat ze vervoerden bleef meestal verborgen, maar uit een der wagens staken een wieg en een kinderwagentje. Duizenden zandzakken Het water bedreigt de weg van Zeven- bergse Hoek naar Terheijden; duizenden zandzakken liggen op de berm opgesta peld en militairen werken met man en macht om de aangevoerde zandzakken te plaatsen. Langs de weg naar Langeweg ligt een vrachtauto van v. Gend en Loos met de kop in een sloot, uitgeschakeld. De weg naar Klundert is door het water stukgeslagen; militairen zijn druk doen de, het gat met zandzakken te dichten. Aan de andere kant van de dijk is men bezig een huis te bouwen Als we, in files Roode-Kruiswagens met evacuerenden, de terugtocht maken, ont moeten we om kwart voor vijf bij Til burg de eerste Amerikaanse colonne amphibievoei tuigen, op weg aaar West- Brabant en Zeeland. Misschien nog red ding voor hen die in onbeschrijflijke nood nog steeds op bevrijding wach ten M.T.S.-CORPS Op een gisteren gehouden bestuurs vergadering beeft het bestuur van het MTS-corps besloten de Carnavalsfesti- viteiten, die gehouden zouden worden op Zaterdag 14 Februari af te gelasten, in verband met de ramp die ons land getroffen heeft. Met grote ontroering heeft bet hoofdbestuur van bet Netlcrlanse Rode Kruis de massale stroom van goederen die bet Nederlandse volk bijeen beeft willen brengen ten behoeve van cle slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met bet feit, dat op bet ogenblik liet aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair ecu dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in dc eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzameling van deze goederen in bet gehele land lot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste over zicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van liet NRK in ontvangst worden genomen. Wel is cr grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen. Het Rode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. Burgemeester van Mierlo gaat heen Bij Kon. Besluit is aan de heer A. H. Termeer, burgemeester der gemeente Mierlo met ingang van 1 Februari eer vol ontslag verleend uit zijn functie onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester Nijmegen leent een millroen De Nijmeegse gemeenteraad heeft, besloten een geldlening van een mil- lioen aan te gaan bij de postcheque- en girodienst tegen drie en een kwart pro cent. Het gemeentebestuur heeft een overeenkomst getroffen met de N.V. Rhenania te Sassenheim, die in het in dustriegebied langs het Maas-Waaika- naal de beschikking zal krijgen over 13.000 vierkante meter voor een buizen- fabriek. De burgemeester deelde mee, dat van het gemeentebestuur een voor stel zal uitgaan tot verlening van sub sidie aan het Oost-Nederlands Theater. [iedere VRIJDAG VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM HSnSET" Schoenfabriek te Dongen door brand vernield Door tot nu toe onbekende oorzaak is Dinsdagavond brand ontstaan in de schoenfabriek van de firma Gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Dongen. De brandweer kon door snel en krach tig optreden met veel moeite de belen dende gebouwen, waaronder hotel ..Musis Sacrum" behouden. Van de fabriek is weinig overgebleven. De schade wordt geraamd op f 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. HULP VAN DE DRIE MIDDENSTANDSBONDEN De Commissie van Overleg van de drie Centrale Middenstandsbonden, waar in samenwerken de Christelijke Mid denstandsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond en de Ned. Kath. Midden standsbond hebben gemeenschappelijk richtlijnen uitgevaardigd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Nederlandse middenstand in het ka der van de nationale actie tot steun aan de getroffen gebieden. Aan alle leden van de vak- en standsorganisaties dezer centrale mid denstandsbonden is reeds met grote klem verzocht zo ruim mogelijke steun te verlenen aan het Nationaal Ram penfonds. Daarbij is men aangespoord de suggesties te volgen, welke door de Stichting van de Arbeid zijn gegeven. Daarnaast zijn maatregelen getroffen om de door de samenwerkende vakbon- bonden in de afzonderlijke branches ondernomen steunacties ter voorziening van materialen en bedrijfsuitrusting voor de getroffen bedrijven aan te vullen met acties van de plaatselijke midden standsverenigingen. Richtlijnen hier voor zijn aan de plaatselijke afdelin gen verstrekt. Van de centrale organisaties en de organen van de vakbonden en de standsorganisaties uit worden boven dien middelen beschikbaar gesteld, welke steun aangewend kan worden om de ondernemingen weer op gang te helpen. ENGELAND

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3