Stoottroepers wederom soldaten van eerste uur Inwoner van Oude Tonge vertelt Thermogene LAXEER-AKKERTJES Dijken beschermdduizenden zakken zand verwerkt ALS U in deze benarde tijd, overdag of 's nachts liet landelijke hoofdkantoor van de Stichting Bond van Oud-Stoottroepers, Verwerstr. 24 in Den Bosch, binnenloopt, dan wordt U daar geconfronteerd met velerlei activiteiten, alle draaiende rond de nationale ramp, die ons land getroffen heeft. Chauffeurs, zojuist terug uit het rampgebied, wachten op nieuwe orders, Stoottroepers lopen af en aan, mensen uit heel het land komen hoe men aan het adres komt is vaak onnaspeurlijk hier hun diensten aanbieden, in liet „hoofdkwartier" staat de telefoon niet stil, daar vraagt Dussen om méér zakken zand, daar meldt Halsteren nieuwe onheilen; zo maar in een van de vertrekken vonden uitgeputte werkers onder enkele velddekens enige rust, een bus brengt mannen, die zich komen afmelden, een andere bus Kinderen en bejaarden de slachtoffers Zondag algemene gedenkdag Donderdag 5 Februari 1953 (Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid Zondag geen hockey- en kolfbalwedstrijden In verband met de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, zijn voor het komende week-eïnde alle korfbal- en hockeywedstrijden afge last. De K.N.V.B. zal vandaag beslissen over de voor Zondag vastgestelde voetbalwedstrijden. Verder zijn ook alle handbalwed- strijden afgelast en de NTTB deelt mede, dat alle voor Zaterdag en Zon dag vastgestelde taf el tenniswedstrij den zijn afgelast. KLUNDERT GEëVACUEERD Situatie in Abbenbroek kritiek Klundert is geheel geëvacueerd. Het dorp staat voor negentig procent onder water. Op het ogenblik is het water zak kende. Er is thans geen direct gevaar. Honderden mannen van de genie en bur gers werken aan de dijken. Veel huizen zijn ingestort en veel vee is verdronken. Blijkens een door de radio omgeroe pen, van de R.V.D. afkomstig, bericht is de situatie in Abbenbroek zeer kri tiek. Met de evacuatie moet worden be- gonèn, Er bevinden zich duizend mensen die geëvacueerd moeten worden. I Advertentie) Inwendige zuiverheid I is het behoud van Uw gezondheid. I Neem eens per week één of twee ondergebracht enig idee te geven van hoe er geholpen is en wordt. Het is nog minder geschreven om U te ont moedigen, iedereen kan niet op de ma nier van de Oud-Stoters diensten ver richten, wél kan iedereen helpen. Hoe? dat zal uw goede hart u wel vertellen! Even op het landelijke hoofdkantoor B.O.S. te Den Bosch (Van een onzer redacteuren) vertrektin één woord, op Verwerstraat 24 klopt het hart van de zo spontaan opgezette hulpactie van de Oud-Stoottroepers. Amersfoort, troffen wij gistermorgen in de Verwerstraat. Ze waren de vorige dag niet naar bed geweest en reeds voor de vierde keer met een lading zakken, door militairen in de Vu-ghtse Frederik Hendrikkazerne gevuld, naar de Kornse sluis en de Almse sluis onderweg. Tus- die bedrijven door werden door bet hoofdkantoor duizenden lege zakken naar Fijnaart, Zevenbergen enz. gedi rigeerd, werd twee „ducks", die regel recht uit Den Helder kwamen de weg gewezen, moest de bemanning van de vrachtauto mét motorvlet, die uit Tien hoven (Utrecht) midden in de nacht 'naar diensten kwam aanbieden naar het rampgebied gestuurd worden en werd een met kleding en schoeisel geladen schip per telefoon naar de meest geschikte losplaats gedirigeerd Pater Goossens weer onder zijn jongens /*3\EEN marmeren hal, geen geluid- dempende kleden en loper^, geen up-to-date kantoorinstallatie maar: er wordt „gepionierd", en hoe! Toen wij er binnen vielen was de voorzitter, de heer B. Arts, na dagenlang in touw ge weest te zijn, juist naar Ravenstein ver trokken en ook de secretaris van de stichting, de heer M. Remmers, van Zon dagmiddag practisch dag en nacht in functie, was voor wat welverdiende rust naar huis. Zijn plaats was ingenomen door de heer A. v. d. Heijden, alsmede door de heren W: Lievens en Eerden en anderen, allemaal de laatste dagen vrij wel niet uit de kleren geweest. Al deze mensen, die in normale tijd in over heidsdienst of in het particuliere bedrijf werkzaam zijn, hadden van hun chefs en directeuren onmiddellijk verlof gekre gen om aan de dringende oproep van Zondagmiddag gehoor te geven. Waalwijk Halsteren DN ondertussen kwamen steeds nieuwe ■*-* oud-Stoters hun diensten aanbieden. Zo kwam er Maandagochtend 5 uur een bus vol materiaal en Stoters uit Noord- Limburg, die in Zevenbergen werden tewerk gesteld en Dinsdagmorgen 6 uur verscheen de bekende Pa'ter L. A. M. Goossens met liefst 75 Stoottroepers uit Boxmeer en Cuij'k, die bij Halsteren werden ingezet Toen de kerels 's avonds rond 9 uur terugkwamen, waren ze prac tisch, de Pater incluis, onherkenbaar van vuil en slik. Dertig van hen zijn, na wat rust, opnieuw naar het ramp gebied vertrokken. Ook kring Gemert van de Bond van Oud-Stoottroepers 'kwam, met 50 man helpen, evenals Box meer en de kring Breda. Tussen neus en lippen werden dan nog tientallen klei ne karweitjes opgeknapt, to.v. 62 Oblikken levensmiddelen van Wageningen naar Roosendaal brengen, binnenbanden vervoeren, behulpzaam zijn bij de steunactie van de Delftse studenten en bij andere acties van derden. Zo stro men de aanbiedingen binnen v,an alle kanten en wordt er via het B.O.S.- kantoor te Den Bosch en de telefoon post in Drunen waar mogelijk hulp geboden. Gratis! "BLTET mooiste is wel dat vrijwel nie- mand om betaling vraagt: aan ver goeding van reisgeld is het hoofdkan toor niet meer danf 7.50 kwijt! Zo werkt de B.O.S. in nauwe samen werking met Prov. Griffie, Rijkswater staat en bevrachtingscommisssaris, om land en volk van de getroffen gebieden te helpen en vormt zij een gewaardeer de schakel tuisen de mensen in nood en zij die willen helpen. Ook nu weer hebben de Stoottroepers zich strijders van het eerste uur getoond, Strijders in moeilijke dagen, vechters, die hun fiere embleem en devies 'trouw bleven. Dat zij die op het hoofdkantoor de touwtjes in handen hadden, dit dag en nacht hebben kunen doen, danken zij van de menselijke en materiële kant bezien mede aan de voortreffelijke (en be langeloze!) hulp van de heer Gielen, uit de Kruisstraat in Den Bosch. PJIT artikel hebben wij niet geschre- ven tot meerdere eer van Oud- Stoottroepers maar wel om onze lezers en de geëvacueerden in onze streek \T7AN.T met die oproep van half vier om in de Bossche stationsrestau ratie bijeen te komen was het begonnen en voor 8 uur waren reeds 250 man aan de bedreigde dijk even voorbij Waalwijk. Op eigen gelegenheid waren deze 250, soms liftend, uit alle delen van het land naar Den Bosch gekomen, onet wagens van de gemeente Den Bosch en auto's van particulieren werden zij naar de bedreigde dijk vervoerd. Ook dat vervoer was spontaan aangeboden, zoals alles hier spontaan, in zijn werk is gegaan. De dijk werd behouden en het gevaar voor de verbinding Den BoschLangstraat, van zo groot belang in deze dagen, afgewend. Thans patrouil leren er nog slechts enkele dijkwachten, De oud-Stoottroepen, geholpen door militairen, waren hier practisch 12 uur onafgebroken in dienst geweest, toch ging er nog een groep van deze vechters naar Zevenbergen. Dussen TITAANDAG kreeg het landelijk kan- toor opdracht duizenden zakken zand naar diverse bedreigde punten te laten brengen. Alle lege zakken in Oost- Brabant werden bijeen gescharreld (de firma Meulemans uit Ravenstein werd „geplunderd") en bij Malpertuis (Her pen) met zand gevuld. Duizenden volle zakken werden daarna vervoerd. Ook in de Drunense Duinen was het hoogspan ning. Daar werden eveneens duizenden zakken gevuld, hier door middel van een Jacobsladder door Directeur Keule- mans van de Osse Publieke Werken ten dienste van de Stoottroepers gesteld. Vrachtwagens uit alle delen van Bra bant hielpen bij het vervoer. Toen kwam plotseling een briefje van de burge meester van Dussen het hoofdkantoor binnendwarrelen met het verzoek om. 10.000 zakken zand! In nauwe samen werking met de Rijksverkeersinspectie, de R.V.I., heeft men toen de nodige wa gens bijeen gebracht. Zo kwamen er uit het rayon van de R.V.I. te Utrecht alleen al tien 6-tonners mét chauffeurs! ,-y Fijnaart T^WEE van hen, de heren Dusschoten en Baadjes van de firma Kortes uit Van onze speciale verslaggever) (~\M vier uur luidde de klok en een kwartier later ivist iedereen in Oude "VJ Tonge, dat de dijk het had begevenToen het vijf uur was stond ZicA water tot de vijfde traptrede van bovenaf. Het zal anderhalf uur later'zijn ge weest- toen het hoogste punt werd bereikt. Tot bovenaan de trap klotste het waterDat ivas Zondagnacht in Oude Tonge, het plaatsje- op Overflakkee, dat met tweehonderd zestig slachtoffers een gruwelijke tol heeft moeten be talen aan het water. Een van de inwoners van het stadje is in Den Haag en hij vertelt het verhaal van de overstroming, triest en sober, zonder opsmuk „Vier straten in het nieuwste gedeelte van het dorp lopen parallel. De eerste is de Julianastraat. Toen het water met tomeloze kracht kwam toestormen, werd de ene kant van deze straat, die de eerste stoot moest opvangen, geheel weggevaagd. Het water golfde voort en steeds meer huizen werden ondermijnd. laten wegvoeren naar veiliger oorden. In Oude Tonge hebben de inwoners tus sen de 15 en 55 jaar het minst geleden. De slachtoffers zijn grotendeels gevallen onder de kinderen onder de vijftien jaar en de oudere mensen boven de vijf en vijftig. „Met de baggerboot van de gemeente zijn er weggegaan. De mensen hebben zichzelf en anderen gered met roeiboten en buiten de kom hebben de helicopters en watervliegtuigen prachtig werk ver richt. Daar moesten we er veel meer van hebben. De militairen verzetten ook bergen werk; prachtkerels,die van geen ophouden weten". De boeren in Oude Tonge zijn niet pessimistisch. De Gronkoude Tonge is een landbouwgemeente, kan weer spoe dig bomvrij p worden gemaakt. „In een paar uur was liet gebeurd" TN een paar uur was het gebeurd. An- -®1- derhalve straat stond nog droog, de Molendijk, Oostdijk en het voorste ge deelte van de Zuiddijk met het dorps plein, dat daartussen ligt. Daar zijn drie café's, een paar winkels en wat huizen. In die kleine ruimten zat de bevolking van Oude Tonge, ten minste drie ge zinnen in één huis en de rest opgepropt in de café's en de winkels. „Ik vermoed, dat het water op bepaal de punten over de dijk is gestroomd. Zo moet het begonnen zijn. Het Oude Land. een polder, kwam het eerst onder water te staan en daar woont driekwart van de bevolking. Veel huizen, waren niet hoog genoeg, zodat de mensen geen ge legenheid hadden om naar boven te vluchten. De oude boerderijen zijn in elkaar gezakt, de nieuwere hebben het veelal kunnen houden". Er is geen paniek geweest in Oude Tonge. De mensen hebben hun lot aan vaard, zoals dat in zoveel steden en dorpen is gebeurd, dof, men zou haast zeggen zonder belangstelling. De slag had hen verdoofd en zij hebben zich Baby in wieg bleef drijven. Slechts langzaam is Oude Tonge leeg gestroomd. Er waren er, die bang waren voor de nacht en liever de volgende dag afwachtten en die weggingen als het vloed was, want Oude Tonge is een tijhaven en kan alleen met hoog water worden bereikt. Tweehonderd zestig zijn niet weggekomen. Dat aantal kan wel worden aangenomen, want Maandag is er aan de hand van de lijsten nog een geïmproviseerde volkstelling gehouden. Wonderbaarlijk beschermd was een baby in de wieg. Die is blijven drijven, waar door het kindje gered kon worden. Het is een wees, want vader en moeder zijn omgekomen in het water, dat het s+adje óp Overflakkee ontzettend heeft geteis terd. Het gevaar nog niet voorbij Na de vlucht, welke door een veertig tal diplomaten boven de getroffen ge bieden in een D.c. 6 van de K.L.M. werd gemaakt, heeft dr. ir. Van Veen, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat de ambassadeurs, gezanten en vertegen woordigers van de diplomatieke missies in ons land, nog een korte uiteenzetting gegeven aan de hand van genomen luchtfoto's. Hij deelde tijdens die uiteenzetting mede, dat het gevaar nog lang niet over is. Hij verwachtte nog meer gevaar. Dat betekent, dat aan de boerderijen en huizen, die nog niet zijn bezweken, nog meer schade zal worden toegebracht en de materiële verliezen nog groter zul len worden. Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden gemaakt met het herstel van de dijken. Hij gewaagde van de plannen, die er vóór deze ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men het water eruit hou den, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzonde ring van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. RAMPENFONDS: RUIM ZEVEN MILLIOEN Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een be drag van f 7.131.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, de postcheque en girodienst, en aan contanten. Woensdagmorgen vroeg is Z.K.It. Prins Bernhard met een K.L.M,-toestel uit New-York, weer in Nederland aange komen. De Prins heeft zijn bezoek aan Amerika afgebroken, en is zo snel mogelijk naar ons land teruggekeerd in verband met de watersnood. Prins Bernhard legt een verklaring af voor de radio, na zijn aankomst op Schiphol. Naast hem H. M. Koningin Juliana en minister Beel, die ter verwelkoming aanwezig waren. Tragisch zijn de toestanden waaronder vele vluchtelingen naar de Ahoy-hal te Rotterdam komen. Allen hebben zij dringend behoefte aan hulp, die hen daar liefderijk wordt geboden. Een oude vrouw van 90 jaar K. A. Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter (op de voorgrond) uit het overstroomde gebied is gered, xoordt door enige soldaten geholpen, in de Ahoy-hal te Rotterdam. ITALIAANSE KATHOLIEKE CHARITAS HELPT GETEISTERDE JEUGD De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen waarop de inwoners van het stadje met slechts weinige van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oordenEen triest beeld van de bittere ellendedie door de mensen in de noodgebieden geleden wordt. DE regering deelt mede: in verband met de ramp welke Neder land heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere ver ootmoediging tot gebed en tot offer. H. M, de Koningin zal zieb om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen v/an herdenking van en bezinning op het geleden leed. De redering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het open bare/leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Trein met sinaasappelen en verblijf voor 2.000 kinderen Het Landelijk Sociaal Charitatief Cen trum te 's-Hertogenbosch heeft van Mgr. Baldelli, voorzitter van de Pauselijke Commissie voor Hulpverlening (de ka tholieke charitasorganisatie in Italië) gisteren een telegram ontvangen, dat in vertaling ongeveer aldus luidt: „De Italiaanse bevolking, onlangs ge troffen door een zelfde ramp, begrijpt smart en offers, die uw edelmoedig volk treffen in deze tragische uren. In de geest bij U zijnde, bidden wij om godde lijke vertroosting en om een spoedig herstel der situatie. Als tastbaar bewijs van dankbaarheid en Christelijke solidariteit bieden wij aan, voornamelijk voor kinderen en zie ken, een trein met sinaasappelen en citroenen, onmiddellijk tot vertrek ge reed. Bieden tevens aan volledige gastvrij heid voor 2.000 Nederlandse kinderen voor verblijf aan zee of in de hergen (in Italië). Voorts ontving het Landelijk Centrum een telegram met betuigingen van deel neming van de internationale Katho lieke Charitas organisatie, ondertekend door Mgr. Baldelli en Mgr. Bayer. Men weet het niet, maar vermoedelijk is dit kleine meisje 5 jaar. Geheel alleen kwam het kind in de Ahoy-hal aan. Men weet niet, of haar ouders zijn omge komen, of nog leven, of zij nog familie leden heeft, men weet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. Een soldaat uit Den Haag heeft zich bij de aankomst over het.kind ontfermd en laat het drinken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2