Provinciale NoorchBrabantse Courant Het Huisgezin Machtige reddingsvloot vecht om mensenievens Vliegers van vier naties speuren over de waterwoestenij Tragisch epos van leed en heldendom nadert hoogtepunt Vliegtuigen zoeken overal De situatie hedenochtend Actie Watersnood r Aantal slachtoffers thans 1272 Directeur; A, SCHOTTEN Hoofdredacteur: Drs. JOEP NAN1NCK PRO ARIS ET FOCJS KANTOREN VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: EMMAPLEIN 2, 's-HERTOGENBOSCH TEL. K 4100-8259 (2 lijnen) GIRO 438100 ABONNEMENTSPRIJS 42 ct. per week, t 5.45 per kwartaal plus 10 cent Incasso; FRANCO PER POST f 5.85 Kleine advertenties „Provinciaaltjes" bij vooruitbetaling f 1.voor de eerste 10 woorden, leder woord meer 10 cent; brieven onder nummer 25 cent extra Donderdag 5 Februari 1953 181e Jaargang No. 3i "y/XIEGERS van vier naties, Nederlanders, Amerikanen, Britten en Belgen, speuren van het krieken van de ochtend tot de avond invalt over de waterwoestijnen van Goeree Overflakkee, Schouwen Duive- land, St. Philipsland en Tholen. Snelle jagers, zware transporttoestellen en amphibievliegtuigen, zeer lichte „pipercups" en zeer fragiel lijkende hefschroiefvliegtuigen, ongeveer 130 bij elkaar, doen bun >verk krachtig en moedigs-verbonden door krakende en gonzende radioverbindingen. Hier worden zand zakken, voedsel of medicamenten afgeworpen, daar duiken de verkenners diep naar het gore water. Een waarschuwing, en kort nadien komt een helicopter aan. Ergens op een dak zit een eenzame mens, ver kleumd, wanhopig te hidden tot het eindeloze watervlak. „Was hij eerst ook alleen, daar op dat dak?" vraagt men zich af. Misschien misschien ook nietLangs een ladder, onder dl© nu stilstaande heli copter, laat een man zich zakken. Hij helpt de eenzamen, de naamlozen en duizenden ellendigen. Een der redders moet op de plek, waar een slachtoffer gevonden wordt, achter blijven, omdat er voor hem in het vliegtuig dan geen plaats meer is. Later wordt bij wel weer opgepikt. De naamloze van bet dak is dan allang veilig. fiVERAL ziet men de vliegtuigen zoeken en helpen. Zieken worden ge- transporleerd, gezonden naar veiliger haven gebracht. De verkennings vliegtuigen dirigeren ook de Ducksde amphibiewagens, die als slakken over de verdronken eilanden kruipenDeze varende wagens zijn een ware uitkomst bij het reddingswerk. Velen kunnen thans bereikt ivorden, die anders reddeloos verloren zouden zijn. Met veertig tegelijk kan men de slachtoffers snel en veilig vervoeren. Eerst ging het transport over de ondiepe wateren met roeiboten, doch ook deze staken soms nog te diep om geïsoleerde plaatsen te bereikenBij tientallen varen grote en kleine schepen op de Zuid-Hollandse en Zeeuivse stromen. Het iveer tvas gistermiddag nog kalm. Vele schippers,' die met deze wateren niet bekend zijn, hebben hun iveg niet kunnen vindenSommige boten zijn vastgelopen, enkele blijken bij eb boven op een zandbank te zitten. Velen sterven van uitputting "OOND het middaguur klinkt een nood- kreet van het Haringvliet: schip in nood. Verkenners, Helicopters en een Amphibievliegtuig spoeden zich er heen om assistentie te bieden. Zo wer ken schepen, vliegtuigen en ducks -aan alle kanten samen om te helpen, waar tnood heerst. Ons verkenningsvliegtuig, bestuurd door een jonge kundige vlie ger, scheert over Flakkee. Van Ooltgens- plaat tot voorbij Middelharnis en Som- melsdijk is dit een watervlakte, waaruit de daken van boerderijen, huizen en schuren, of zeer vaak slechts de resten daarvan, steken. Tussen Dirksland en Neliszand zien wij een droog polder- nog slechts boven het water uitsteekt. Verkenning boven Schouwen-Dui- vel&nd bevestigt de berichten, dat dit eiland op de duinenrij na, die tot onge veer Renesse, Haamstede en Bungh reikt, vrijwel totaal -door de zee ver zwolgen is. Brouwershaven, Zierikzee, Bruinisse en alle andere plaatsen daar tussen zijn geheel of gedeeltelijk over stroomd. Men kent ze aan de kerkto rens en vormen van de havens. Het eiland biedt hetzelfde beeld als Flakkee met zijn rampzalige plaatsen als- Oude en Nieuwe Tonge. De havens- liggen vol schepen. Vliegtuigen speuren en hei pen. Roeiboten, ducks en ook rubber boten trachten geïsoleerde stakkers te bevrijden. Hulpverlening en evacuatie zijn in volle gang. En tegen de duinen en dij'kresten ligt, de zee, die als een bruut beest, gezweept door de felle or- eiland. Gered? Het is de vraag, want de jkaan, al deze ellende veroorzaakte.... polderdijken, die het niet hielden, zien O er zwak en afgekalfd uit. Vliegtuigen werpen er balen met zandzakken af. Men ziet de bevolking graven van hun nog van de vloed verschoonde grond om ze te vullen. Die dijken moeten ver sterkt worden. Schouwen Duiveland vrijwel totaal verzwolgen |VER groae trajecten is de zee dijk van Flakkee weggeslagen. Op enkele stukken gespaarde polder wij ken grazen hier en daar wat runderen. Hun aantal wordt verre overtroffen door de cadavers, die her en der met van het water opgeblazen lijven tegen de dijken gespoeld liggen. Enorme hoeveel heden wrakhout, stro, dode kippen en varkens, kleren en huisraad werden door de wind tegen de dijken en hui- zenresten geblazen. De lijken der be woners zijn zoveel mogelijk uit deze rampzalige ravage opgehaald. Stellen dam ligt achter zijn haventje levenloos tussen water en slijk. Deze door Urk geadopteerde vissersplaats is noch aan het Haringvliet, noch aan het Springers- diep meer door dijken beschermd. Goeree is daardoor weer een apart eiland geworden, waarvan de duinrand Chinees voorstel: Staking vuren in Korea Tsjou en Lai, Chinees premiex* en minister van buitenlandse zaken, beeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voor gesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van bet vuren zou moe ten worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repa triëring der krijgsgevangenen, aldus meldt radio-Peking. Brits commentaar Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken is het voorstel van Tsjou en Lai voor Engeland volkomen onaanvaard baar. Volgens hem is het in wezen het- zèlfde als het voorstel, dat vervat is in ide Sowjet-resolutie over beëindiging van de strijd in Korea. Dit is reeds door de algemene vergadering der V.N. vóór Kerstmis jJ. verworpen. Duizenden en duizenden DUIZENDEN en duizenden slachtof fers van de stormvloed worden van de eilanden gehaald. Duizenden ver lenen hulp bij transport, verpleging en onderdak. Ook de hier gearriveerde Amerikanen sj'ouiwen en sloven bij het reddings- en herstelwerk. Zo doen ook de Britten, de Fransen, de Belgen en de Nederlanders. Zo zullen de helpers, van andere nationaliteiten doen, die thans in aantocht zijn. Grote colonnes stromen naar de uiterste randen der geteisterde gebieden met voedsel, kleding, medicamenten en materialen. Daar wordt het transport voortgezet met boten, schepen en vlieg tuigen, die dan weer met tientallen ongelukkigen terugkomen. Met het uur zwelt deze stroom. Ze ontvangen kle ding, voedsel, medische zorg en gaan dan slapen. Nadien vertrek naar een evacuatie- oord. Zo geldt het in de opvangcentra, waar artsen, verpleegsters, het rode kruis, militairen van alle wapenen"-?- 'andere vrijwilligers van divoyse saties dag en nacht in de weer zijn. On danks de onvervaarde aanpak, ondanks de hechte nationale en internationale samenwerking is toch nog de hulp voor velen te laat gekomen. Uitputting TJfET menselijke uithoudingsvermogen is beperkt. Na dagenlang wachten zijn mannen, vrouwen en kinderen van uitputting op zolders en daken gestor ven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, zijn- slacht offers gevallen. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicopters gebracht naar geïsoleer de zieleen, die dringend hulp behoeven. Iedereen spant zich tot het uiterste in om levens te redden en te behouden. De levens van hen die van al-le aardse bezit zijn beroofd. Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolking zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk „Het Gat" te Papendrecht te dichten Diep ontdaan verlaat H. M. de Koningin het schoollokaal te Halsteren, waar de doden liggen opgebaard. Burgemeester Eikhuizen (rechts) begeleidt de vorstin. Hij heeft haar slechts zeer trieste mededelingen te doen. Stavenisse tlians geheel geëvacueerd Hedenochtend is men begonnen' met de 500 inwoners van Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Zeeland waar van de 1700 inwoners vermoede lijk meer dan 300 om het leven kwamen, naar Bergen op Zoom te evacueren. Alle overlevenden in Stavenisse op het eiland Tholen zijn dan geëvacueerd. Slechts vijf man zijn in Stavenisse achtergebleven, voor bewaking, want hoe gek het mag glinken, het blijkt dat er schuimers zijn, die er met bootjes op uit trekken om de huizen te plunderen. Te Bergen op Zoom zijn weer drie van deze piraten gearresteerd. Zwermen vliegtuigen hebben Woens dag de gehele dag boven Zeeland ge kruist om de vaartuigen de weg naar de geïsoleerde vluchtelingen te wijzen. Schouwen en Duiveland is vrijwel ver zwolgen door de zee en nog slechts de duinen bij Haamstede en Renesse staan boven water. In een binnendijk bij Klutsdorp, 9 km ten noorden van Ber gen op Zoom is een gat geslagen, waar door de achtergelegen polder van 50 ha. onder water is gelopen. De bevol king uit de polder wordt geëvacueerd. Militairen waren Woensdagavond bezig dit gat te dichten. Een convooi platboomschuiten ligt lllllllllllllllllllllllllll11 III 11111111111111 III IL Giften voor deze actie aan ons blad bezorgd worden door ons overgedra gen aan het Nederlands R.K. Huisves tingscomité te 's Hertogenbosch dat deel uitmaakt van het Nationaal Ram penfonds. Volledigheidshalve laten wij hier een eerste lijst volgen van alle giften, die tot nu toe voor deze actie bij ons zijn binnengekomen. Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch f 10.000. Directie „Prov. N.-Brab. thans gereed met 100 man commando troepen en 100 man van de Franse genie, die over prachtig materiaal be schikt, om vandaag naar Tholen te vertrekken. Hier zal men een binnen dijk in de meest zuidoostelijke punt van het eilend gaan versterken. De rest van het eiland, ongeveer 80%, zal voorlopig worden prijsgegeven. In het patronaats'geibouiW te Bergen op Zoom waar alle vluchtelingen hun aankomst worden verzorgd, alvo rens doorgezonden te worden naar Den Bosch, heerst een grote bedrijvigheid. De slachtoffers van de overstroming ontvangen hier kleding en eten, terwijl een medische staf de gewonden ver zorgt. Speciale verpleegsters houden zich hier bezig met babies en jonge kinderen. Men beschikt hier ook over een kortegolf ontvang- en zendtoestel, waarmee Scheveningen wordt opge vangen. „Als de mensen -nier aankomen", zo vertellen kapelaan Smits en de leider van de auto-colonne, Adema, „zijn ze nog volkomen versuft en wij kunnen bijna geen woorden uit ze krijgen". De meesten verkeren in het onzekere over het lot van hun naaste familie. Woensdagmorgen werd een jongetje van 10 jaar uit Halsteren binnenge bracht, die zijn vader, moeder en 7 broertjes en zusjes voor zijn ogen had zien verdrinken. Honderden lifters staan bij Vlissingen en bij Breökens en zelfs bij de Ant werpse tunnel. Het zijn voor een groot deel vrijwilligers uit de rest van het land, die aan de dijken hebben gewerkt en na een paar dagen worden afgelost. Soms is er dan geen transport terug en gaan zij op eigen houtje liften. Het ernstigste is de situatie op Schou.- wen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen-Duiveland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men gisteren alle boer derijen en huizen systematisch afge zocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. Met angst en vrezen heeft men gis terenavond het weersverloop gade ge slagen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieuwe gevallen van dijkdoorbraak. Gelukkig is de wind later op de avond gaan lig gen. Er werden geen nieuwe gevallen van dijkdoorbraak geregistreerd. De meeste slachtoffers in Zeeland zijn vermoedelijk te betreuren in het mid- Courant Het Huisgezin" 3.000.— Studenten M.T.S. Den Bosch - 300.— Zusters van het St. Carolus Ziekenhuis Den Bosch 250.— Uit 's-Hertogenbosch 10.— Uit 's-Hertogenbosch 25.— Van de leerlingen der Rijks Hogere Burgerschool te 103.50 Den Bosch N.N. Den Bosch 10.— Filiaal Albert Heyn, Den Bosch: van Personeel 26.15 Idem van Directie 26.15 Biljartclub M.A.B. Den Bosch 50.— Vader van zes kinderen. Invaliditeitsrente van één week 25.— L. B., Den Bosch 10.— N.N., Den Bosch 10.— N.N., Vuglit - 10.— Giftten ter leniging van de nood kan men onder het motto Actie Waters nood" op de volgende wijze aan ons doen toekomen: door storting op de giro-rekening- van ons blad: postgiro no. 438100; door overmaking per postwissel: door uw .bijdrage te bezorgen op onze bureaux: Margt 42 en Emmaplein 2 in Den Bosch en Hooghuisstraat 12 te Oss. MORGEN EERSTE VRIJDAG dendeel van het eiland Schouwen-Dui veland. Het gebied achter de Westelijke duinenreeks tot Zonnemaïre staat ge heel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en-een halve meter 'hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk dat in en om de in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderden doden moeten wor den geborgen. De verwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. Gehele huizenblokken zijn door de zware golfslag totaal wegge vaagd. De Hoofdpoortstraat, de nieuwe Boogertsitraat en de Venkelstraat bie den de meest troosteloze aanblik. In Zierikzee is een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrin kingsdood te redden. GEZIN MET ZEVEN KINDEREN OMGEKOMEN In Klundert zijn zeker 13 doden te betreuren, aldus deelt de burgemees ter van deze gemeente mede. Een wo ning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waar bij de heer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevrouw Van Wensen- Tolenaars en zeven kinderen in de wa termassa omkwamen. De inwoners vani Klundert zijn voor driekwart geëvacu eerd. Het woord is aan: SCHILLER In de nood alleen blijkt de adel van grote zielen. ITet aantal slachtoffers van de overstromingen was heden-morgen drie uur gestegen tot 1272. Wij ge ven op verzoek een geheel overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, BurgsluiS 10, Capelle 3, Dïnfeloord 3, Drei- schoor 15, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goeree en Overflakkee 40, Goese Sas 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Heusden en Al- tena (Nieuwendijk) 3 (definitief), Heijningen 25, Heinenoord 2, Poor- tugaal 7, Hoedekenskerke 1, Honds- bossezeewiering 1, Hon'tenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8, Klun dert 13, Kortgene 40, Krabbedijke 4, Kruiningen 11 Maartensdijk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nw. Neu- zenipolder 1, Nieuwerkerk (Ouder kerk) 13, Nieuwe Tonge 75, Nw. Vossemeer 50, Numansdorp 67, Oosterland 40 Oosterschelde 4, Os- senisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk ,aan de IJsel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St. Phi lipsland 1, Raamsdonksveer 2, Ril land 1, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Storm- polder 6, Streijen 20, Temeuzen 4, Texel 5, Veere 2, Vlissingen 3, Wa genberg 1, Willemstad 12, Wol- fa arts dijk 9, Yersekfe HO, XJssel- monde 3, Zierikzee 15, Zuidlan'd^O. In deze lijst zijn enige correcties op vroegere opgaven verwerkt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1