Een wereldomspannend programma lot verhoging van de levensstandaard Geluksridders zoeken olifanten-kerkhoven Executie geheel van Derek Bentley bracht Engeland in opschudding „Gezanten in hemds- mouwen JAPANSE PREMIER ROERT ZICH Amerika stelt vliegtuigen aan Chinese nationalisten beschikbaar Fins schip met olie naar rood-China BENDE KOFFIESMOKKELAARS VOOR DE ZUTPHENSE RECHTBANK DE BRES IN DE DIJK WORDT GEDICHT Wassenbeeldenkabinet dreef onbeschaamdheid ten top Donderdag 5 Febr. 1953 (lz' Pagina 9 Vier jaar „Punt Vier" programma 'dit alle delen van de wereld kwamen berichten die het succes meldden WASHINGTON, 4 Febr. Ruim 4 jaar is het thans geleden, sinds president Truman op 20 Januari 1949 in zijn openingsrede voor het congres de hulp verlening aan technisch minderontwikkelde landen als onderdeel van zijn programma uiteenzette: „Wij moeten een groot nieuw programma ter hand nemen, om de resultaten van onze wetenschappelijke en technische vooruit gang ook voor de verbetering en het gedijen van minderontwikkelde gebie den productief te maken". Daar deze eis onder punt 4 van zijn buitenlands programma verscheen, is ze langzamerhand als „Point IV program" een in de gehele wereld bekend begrip geworden. Wat is er nu in de loop van de laatste vier jaar practisch gebeurd? Eerst verstreken er 16 maanden, eer het congres zich bereid verklaarde de nodige financiële middelen ten bedrage van voor lopig 34,5 millioen dollar ter beschikking te stellen. Sinds September 1950 is de actie echter in volle omvang in werking gesteld, met het resultaat, dat tot dusver 340 millioen dollar in deze ongeëvenaarde, wereldomspannende poging tot verhoging van de menselijke levensstandaard geïnvesteerd werd. gen. In het middel van dit jaar zullen er 2500 Amerikaanse experts in de be trokken landen werkzaam zy'n, gedeelte lijk onder buitengwoon moeilijke om standigheden, of ze nu moeten werken in gebieden, die door malaria geteisterd worden, zoals in India, of in zuurstof- arme streken zoals op de hoogvlakten van Peru of in politiek onrustige landen als Birma, waar al eens een Amerikaans geoloog der communistiche opstande lingen vermoord is. Niet ten onrechte heeft men deze vaak met idealisme aan het werk tijgende technici „gezanten in hemdsmouwen" genoemd. Omgekeerd krijgen de begaafdste van de inheemse technici spipendia, die hen in staat stel len hun studie in de Vér. Staten zelf voort te zetten. Op het ogenblik zijn dit er meer dan 2S0O. DE RESULTATEN Het eerste overzicht over dö succes sen van het Point IV program heeft thans de „New York Times" met ver slagen van zjjn correspondenten uit alle 35 landen gepubliceerd. Enkele resulta ten, waaruit ook de wyze van hulpver lening blijkt, die natuurlyk aan de indi viduele behoeften van de betrokken lan den aangepast is, mogen hier vermeld worden. Van „investeren" kan hier zeer zeker gesproken worden, want 't gaat hierbij geenszins om een charitatieve daad, maat om ecu pclitiek-economische on derneming op lange termjjn, die even zeer in het belang van de Ver. Staten als in het belang van de begunstigde vol keren ligt. Ten eerste is 't de bedoeling door de verbetering van de levensom standigheden by die. grotendeels In armoede en ellende levende volkeren het communisme de wapens uit de hand te slaan, anderzyds door de opbouw van nog onontwikkelde vreemde economieën nieuwe markten te scheppen voor de hoogontwikkelde staten cu zodoende ook voor de Ver. Staten. Het ligt voor. de hand, dat voor een dergelijk veelomvattend programma de middelen van de Ver. Staten alleen nooit voldoende kunnen zyn. Het wel slagen van het programma hing dus bij voorbaat af van de medewerking van de te ontwikkelen landen zelf. Inderdaad hebben deze van hun kant bij 't boven genoemde bedrag tot dusver nog eens 200 millioen dollar ter beschikking ge steld, zodat men thans kan zeggen, dat er tegenwoordig rond 2 milliard gulden in 35 verschillende landen voor een meestal op lange zicht opgebouwde ont wikkeling in het kader van dit speciale programma werkzaam is. Wat de Ver. Staten niet willen en niet kunnen, dat is de financiering van alle projecten met Amerikaanse staats- en belastinggelden. Het gaat hun veeleer om het scheppen van de voorwaarden voor die zelfwerkzaamheid van alle minderontwikkelde landen. Ze willen niet het tot dusver ontbrekende initiatief van de anderen vervangen, maar op wekken! Zodoende staat op de voor grond van al hun bemoeiingen het uit zenden van deskundigen, die de beste inheemse vaklieden de kennis van de .moderne methoden op technisch, hygië nisch en sociaal gebied moeten bijbren- Nog deze maand confe rentie handelsverkeer Oost en West? GENEVE, 4 Febr. Dq economische commissie voor Europa van de Verenig de Naties (E.C.E.heeft bekendge maakt, dat de meeste van de 27 aange sloten Europese landen thans inge stemd hebben met een conferente over het handelsverkeer tussen Oost- en West-Europa. Zaterdag j.l. werd mede gedeeld, dat. de Sovjet-Unie accoord ging met de datum van 25 Februari voor de conferentie. De E.C.E. deelde mede, dat een aantal westelijke landen van mening waren, dat deze datum niet voldoende tijd voor voorbereiding liet. De secretaris van de E.C.E. heeft thans half April als datum vastgesteld. Tijdens de conferentie zal vermoedelijk gesproken worden over de levering van granen, hout en kolen door Oost-Euro pa en auto's tractors, texteil en ver- bruiksgoederen door West-Europa. Arrestaties van com munisten in Peru LIMA, 4 Febr. Uit officiële bron is te Lima vernomen, dot de Peruaanse politie op verchetdéne plaatsen in het land, in het byzonilïr te Arequipa, raz zia's heeft uitgevoerd en een aantal ar- beidsleiders heeft gearresteerd. Een officiële woordvoerder deelde mede, dat uit gevonden documenten is gebleken, dat er een plan voor interna tionale communistische actie bestaat om de Peruaanse regering omver te werpen. Het voornaamste centrum van acti viteit der Peruaanse communisten ligt, aldus deze woordvoerder, in Bolivia, waar verscheidene anti-Peruaanse or ganisaties werken. Gemeenteraadsver kiezingen in Frankrijk PARIJS, 4 Februari De Franse ministerraad heeft Woensdag bepaald, dat op 3 en 10 Mei a.s. in Frankryk ge meenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden. TOKIO, 4 Febr. Premier Josjida van Japan heeft verklaard dat, hij alles in het werk zal stellen om „de terugkeer van Zuid-Sachalin en de andere voormalige Japanse gebieden" bij Japan te bewerkstelligen. Deze verklaring heeft te Tokio des te meer verrassing gewekt, daar een woord voeder van het Japanse ministerie van Buitenlandse zaken onlangs ver zekerde dat Japan geen aanspraken zou laten gelden op de Koerillen en Zuid-Sachalin en niet op herzienning van het vredesverdrag van San Fran cisco zou aandringen. In diplomatieke kringen in de Ja panse hoofdstad wijst men er op, dat de Westelijke mogendheden de over eenkomst van Potsdam, waarbij schikkingen ten aanzien van genoem de gebieden werden getroffen, als een voorlopige regeling beschouwen, ter wijl de Sovjot-Unie te kennen heeft gegeven, dat zij de bepalingen als definitief beschouwt. Men trekt in ge noemde kringen een vergelijking tus sen de toestand aan de Duitse Oost grens met de Oder-Neisse-linie en de positie van de Koerillen en Zuid- Sachalin. In India, dat met bijna 100 millioen dollar het leeuwenaandeel gekregen heeft, zyn op het gebied van de land bouw 35 ontwikkelingsprojecten ter hand genomen, waarvan elk project 300 gemeenten omvat, die als modeldor pen ingericht zuilen worden, Elf millioen mensen zullen daarvan voorlopig direct profiteren. In Pakistan is men met de bouw van een kuristmestfabriek begon nen, nie 12 miliicen dollar zal kosten en c!ie een zeer belangrijk aandeel zal hebben in de verhoging van de landbouw- produotie. In Bnma. is men bezig de door de oorlog verwoeste havens vol gens de modernste inzichten te herstel len, Zelfs in het afgelegen Nepal worden nieuwe verkeerswegen en stuwdammen voor het reguleren van de rivieren aan gelegd. De ten Westen van Alexandrië gelegen Egyptische Woestijn wordt zo danig bewerkt, dat ze de kudden van de Arabische Bedouinen weer voedsel zal bieden. In Ecuador is door de chemische bestrijding van schadelijke insecten de aardappeloogst verzesvoudigd, in El Sal vador de maisoogst vervijfvoudigd door het kweken van een nieuwe soort, die een veelvoud van de tot dusver bekende inheemse soorten oplevert. In Peru wordt een geheel nieuw schoolsysteem ingericht, om de kinderen eerst maar eens te Ieren lezen en schrijven. In de jugle van Panama heeft men onder de In'dianen een grootscheepse inentings actie tegen tuberculose op touw gezet, waarbij1 men vanwege het wantrouwen van de inboorlingen de schijn van de oudte toverformules moest bewaren. Deze Hjst kan tot in het oneindige voortgezet worden en bewijst de veel vuldigheid van de werkzaamheden, die onder „Point IV" vallen. Soms gedraagt de inheemse bevolking zich niet alleen wantrouwend, maar zoals gedeeltelijk in Abessinië het geval was, zelfs vijandig. Maar dit zjjn utzonderingen. In het alge- men bestaat er slechts één vijand, wie deze werkzaamheden een doorn in het oog zjjn: het communisme. Want waar nood en ellende plaats maken voor wel vaart en gedijen, tRaar heeft de wereld revolutie een slag verloren. WASHINGTON. 4 Febr. De democra tische senator Fulbright heeft Woensdag in een verklaring voor de pers voorge steld, dat de Ver. Staten vliegtuigen aan de Chinese nationalisten ter beschikking- stellen, opdat zij de verbindingen van de communisten in China, zouden kunnen bombarderen. Hoewel dé senator toegaf, niet op de hoogte te zijn van de militaire problemen, die een dergelijke maatregel zou meebrengen, Verklaarde hü niet in te WASHINGTON, 4 Febr. Naar in officiële Amerikaanse kringen wordt vernomen, heeft de Amerikaanse re gering te Helsinki en Ankara stappen gedaan het vervoer van 7.000 ton brandstof voor hun straalvliegtuigen naar communistisch China tegen te gaan. De Finse tankboot „Wilma" is met deze lading, die uit Roemenië af komstig is, op weg naar het Verre Oosten. Het schip zou zich thans in 't gebied van het Suez-kahaal bevinden. De Finse en de Turkse regering zouden echter hebben meegedeeld, dat zij niet kunnen ingrijpen. Men weet te Washington nog nieti wat de Amerikaanse regering nu zal doen. In welingelichte kringen spreekt men over het instellen van- een blokkade langs de kust van communistisch China. Naar een woordvoerder van de nationalis tis oh - C hinese ambassade te Washington meedeelde, zal de na tionalistische vloot pogen de Finse tankboot op te vangen, wanneer deze Formosa passeert. Er zijn reeds meer van dergelijke schepen aangehoud.en, aldus de woordvoerder. Penningmeester Afri kaanse nationale congres gearresteerd lMAFEKING, 4 Febr. Dr. S. M. Mole- ma, algemeen penningmeester van het Afrikaanse nationale congres, is Dins dag te Mafeking krachtens de wet op de onderdrukking van het communis me gearresteerd. Hij zal op 10 Februari voor liet gerecht te Kirnber Ley, ver schijnen. Dr. Molema werd gearresteerd toen hij een patiënt bezocht. A.F.L. heeft critiek op Eisenhowers boodschap MIAMI, 4 Februari Het dagelyks bestuur van het Amerikaanse vakver bond A.F.L., dat te Miami byeen is, heeft verklaard dat Eisenhowers bood schap over -de toestand van de V.S. aan toont, dat de president „veeleer de me ning van de meerderheid in het congres dan zijn eigen' opvattingen vertolkt". Het bestuur oefent critiek op de be schikkingen der regering ten aanzien van de contröle op lonen en prijzen. Voorts worden de aanbevelingen van de president betreffende de sociale voor zieningen „zwak en onvoldoende" ge noemd. Vincent van Gogh-herden- king op Drakenburgh BAARN, 4 Febr. Ter gelegenheid van het feit, dat Vincent van Gogh honderd jaar geleden werd geboren, zaJ van Zaterdag 28 Februari tot en met Zon dag 1 Maajrt op volkshogeschool Dra kenburgh een weekeinde worden gewjjd aan zijn leven en werk. Inleidingen zullen worden gehouden over de betekenis van Van Gogh voor de moderne kunst, over verwante stro mingen in de letterkunde en over de invloed van de moderne profane kunst op de ontwikkeling van de hedendaagse religieuse kunst. Het programma zal worden gecompleteerd met een herden kingsconcert. Sprekers zijn dr. J. Poll- mann, Bernard Verhoeven en Jan Bee- rends. Het Engelse ministerie van finan ciën heeft bekend gèmaakt, dat in Januari de goud- en dollarreserves van Engeland en hét overige sterlinggebled met 132 millioen dollars zyn toege nomen. Zij kwamen daardoor op 1978 millioen dollar. zien waarom hü niet zou kunnen worden toegepast, daar de Russen de Chinese communisten voorzagen van jachttoestel- len en toestellen voor de opleiding van vliegers. Hij voegde er evenwel aan toe, geen Amerikaanse piloten voor luchtaanvallen op Chinees gebied te willen gebruiken. De senator zeide ook gekant te zijn te gen het beginsel van eventuele steun van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten voor nationalistische aanvallen tegen de Chi nese kust. Een aantal Amerikaanse congresleden heeft uiting gegeven aan zijn ongenoe gen over de in Britse kringen uitgespro ken vrees met betrekking tot de aange kondigde deneutralisatië van Formosa. De republikeinse afgevaardigde Short en zijn democratische collega Richards ver klaarden, dat het Huis van Afgevaardig den geenszins geneigd is, zich door de Britse houding te laten beïnvloeden. „De Engelsen proberen éénvoudig Hong Kong te redden en hun handelsbelangen in China", aldus Richards. „Hoe eerder zij beseffen, dat zij een illusie najagen, 'hoe beter". Volgens Short, die voorazitter is van een commissie voor de strijdkrachten het Huis, zijn „vele leden van het congres" van mening „dat wij genoeg concessies aan Engeland gedaan hebben". De Japanse minister van buitenlandse zaken O'kazaki verklaarde Woensdag voor de commissie voor buitenlandse za ken van de Japanse Rijksdag géén reden te zien waarom geallieerde vliegtuigen, als vergeldingsmaatregel voor luchtaan vallen der communisten over de Jaloe, waarbij de aanvallers opstijgen van Mandsjoerijese vliegvelden, niet zouden overgaan tot het bombarderen van deze RADIO BELGRADO BEWEERT: Joods leider was eerst Gestapo-agent LONDEN, 4 Febr. Radio-Boedapest heeft medegedeeld, dat Lajos Stoec- kler, een onlangs te Boedapest gear resteerde Joodse leider, een voormali ge agent van de Gestapo is, die met Kaltenbrunner, de plaatsvervanger van Himmler, heeft samengewerkt. Volgens radio-Boedapest is het Zio nisme „een Joodse burgerlijk nationa listische beweging in dienst, van het Amerikaanse imperialisme". „Voor de eerste wereldoorlog heeft het Zionis me zijn steun aan het Duitse imperia lisme gegeven en na de tweede werden dé Zionisten Britse agenten", aldus radio-Boedapest. Ook deelde de radio mede, dat Ja- cobson, het voormalige hoofd van het agentschap van de vereniging „Joint" in Hongarije, die in 1949 uit het land werd gezet, in April 1950 in een toe spraak te Toronto heeft toegegeven tijdens zijn verblijf in Hongarije „in contact gestaan te hebben met impe rialistische agenten". De Europese samenwer king op verkeersgebied BONN, 4 Febr. Door de Westduitse minister voor verkeer, dr. Seebohm, is omtrent de op de internationale ver- keersconferentie te Parijs bereikte re sultaten nog medegedeeld, dat ook n internationale financiering van de aan koop van spoorwegmateriëël en een electrificatie van de spoorwegen in de bedoeling ligt. Aangezien de huidige financiële positie der meeste landen een volledige ^verwezenlijking der plannen uit eigW middelen met toe laat, zal een commissie uit de betrok ken staten worden opgericht, die de uitbreiding der internationale wegen zal coördineren en voorstellen moet doen voor een internationale finan ciering. Onderzoek doelmatigheid van hulp van M.S.A. WASHINGTON, 4 Febr. Een woord voerder van het bureau voor weder zijdse beveiliging heeft te Washington medegedeeld dat leidende Amerikaan se zakenlieden en financiers een be zoek aan een twaalftal landen zullen brengen om een onderzoek in te stel len naar de waarde en de doelmatig heid van de Amerikaanse hulp. De landen die zij zullen bezoeken zijn onder meer Groot-Brïttannië, Frankrijk, Italië, West.-Duitsland, De nemarken, Nederland, België, Turkije, de Philippijnen, Indo-China en For mosa. De woordvoerder zei dat het plan afkomstig is van Harold Stassen, de nieuwe administrateur van het bureau. Het proces tegen de 13 Amerik. communisten NEW YORK, 4 Febr. Zeven Ameri- kaanse communistische leiders zijn tot j drie jaar gevangenisstraf en een boete van 6000 dollar elk veroordeeld. Vijf andere leiders zijn veroordeeld tot twee jaar en 4000 dollar boete. Een beschul digde kreeg een jaar en 2000 dollar boete, de besohuldiging luidde; „samen zwering teneinde de gewelddadige om verwerping van de regering der V. S. te propageren". Veiligheidsmaatregelen in de Ver. Staten WASHINGTON, 4 Febr. In de Ver enigde Staten zij" Dinsdag twee be langrijke maatregelen genomen op het terrein van de binnenlandse veiligheid. President Eisenhower besloot de re geringscommissie die is belast met het onderzoek naar de trouw van regerings ambtenaren aan de staat, te ontbinden en haar te vervangen door functionaris sen die direct onder de minister van justitie staan. De senaat nam verder maatregelen tot de vorming van een commissie van tegen leden die belast zal worden met het leiden van de strijd tegen de com munisten in de Verenigde Staten. Tot dit doel werd een bedrag van 219.000 dollars ter beschikking gesteld. IVOOR: een schaars artikel Millioenen liggen in de jungle verborgen KAAPSTAD, Siiuls enige tijd bewegen de ivoor- prijzen zich in stijgende lijn. Men verwacht, dat ze nog ver der zullen stijgen, omdat, naar beweerd wordt, door de wilde jacht op olifanten het ivoor, dat afkomstig is van de slagtanden van de dikhui den. een schaars artikel is. In werkelijkheid ziet de kwestie, er echter geheel anders uit. De koloniale bestiiursinstan- ties houden scherp toezicht op de olifantenjacht en eisen voor ieder geschoten dier een hoge premie. Voor de echte sport.jagers, die overigens in de na-oorlogse jaren nog slechts zelden in Afrika aan getroffen worden, betekent deze premie niet veel, want voor hen is de geschoten oli fant op zichzelf het doel van de jacht, maar voor degenen, die er op uit zyn geld te ver dienen aan de slagtanden van de reusachtige dieren, bete kent de schietpremie een ver mindering van hun verdien ste, nog afgezien van het feit, dat het verboden is meer dan één olifant te schieten. De strenge bepalingen, die de koloniale besturen uitgevaar digd hebben, zyn dus de hoofdoorzaak van het stijgen van de ivoorpryzen. Het is dus niet zo erg ver wonderlijk, dat er in Afrika een ijverige jacht op dit waardevolle, schaarse artikel ontstaan is, die dikwijls ge bruik maakt van niet geheel faire methoden en waarvan de inboorlingen het slachtof fer zijn. Bij de jacht op ivoor spelen mensenlevens vaak geen rol. De avonturiers, die op de een of andere manier in het. bezit willen komen van het' kostbare materiaal, deinzen voor niets terug. Vooral proberen zij, die op snelle wijze veel geld willen verdienen, de inboorlingen 't geheim te ontfutselen, waar de legendarische olifanten- kerkhoven zich bevinden, dan wel of er ergens in het oer woud een bepaalde grote plaats is, waar de olifanten zich terugtrekken, als ze hun einde voelen naderen. HET „IVOORDAL" Over het „ivoordal", zoals deze geheimzinnige plaats ook wel genoemd wordt en die in Oeganda of Kenia te zoeken zou zijn, worden reeds sinds eeuwen geruchten verbreid. Afrikanen en jagers op groot wild zijn soms honderden kilo meters ver de sporen van de dwalende olifanten gevolgd, maar dan waren ze plotseling verdwenen. Hoewel sinds het indringen van de blanken in Afrika al heel wat tijd ver streken is en Afrika in de loop der jaren voor een groot gedeelte ontraadseld werd, kan geen enkele blanke man zich er tot dusver op beroe men ooit ook maar één cada ver van een olifant gezien te hebben. De inboorlingen ver klaren, dat' ze ook nog nooit een stervende olifant gezien hebben. Maar kan men. hen geloven? Een Britse ontdek kingsreiziger, die zich lang beziggehouden heeft met het geheimzinnige sterven van de Afrikaanse olifanten, heeft eens geschreven, dat de in boorlingen de olifanten als bondgenoten in hun strijd te gen de blanke indringers be schouwen en dat hun nooit het „ivoordal" zullen tonen. Merkwaardig is het in ieder geval, dat de negers onophou delijk ivoor aanvoeren. Welis waar bekommeren ze zich niet om de jachtbeschermingswet- ten van de koloniale bestu ren. Waar het oerwoud be gint heersen andere wetten, maar toch is nauwelijks aan te tonen, dat ze de vele oli fanten, die ze hun slagtanden afgenomen hebben, zelf ge schoten hebben. Eerder kan men aannemen, dat deze van stervende dieren afkomstig zijn. Men schat het aantal olifanten, dat tegenwoordig nog in de Afrikaanse oei wouden rondloopt, op rond 200.000. Daarvan moeten er alleen in Oeganda 20.000 zijn. Bij een gemddelde leeftijd van 100 jaar zo oud wor den de in de wildernis leven de olifanten sterven er ieder jaar ongeveer 2000 dik huiden. Waar blijft dit aan zienlijke aantal ten dode op geschreven slurf dragers Dat is de vraag, die honderden op geld beluste avonturiers van oudsher in alle delen van de wereld beziggehouden heeft en waar dezer dagen opnieuw over gediscussieerd wordt, ondanks de Mau-Mau en de vele moeilijkheden, die bij het zoeken naar het olifanten- kerkhof in het zwarte we relddeel ondervonden worden. Afrikaanse jagers op groot wild verklaren, dat aange schoten of zieke olifanten steeds trachten diep water te bereiken en ze vermoeden, dat de olifanten, als ze mer ken, dat ze moeten sterven, zich zelf verdrinken aan de oevers van de sterk gezwol len rivieren of in de Oost- Afrikaanse meren. Maar be wezen is hiervan nog niets. Daarom zal het zoeken naar de legendarische olifanten kerkhoven doorgaan, vooral thans, nu het ivoor zulke goe de winsten oplevert. Staat dagvaart de Panamese rederij ROTTERDAM, 4 Febr. Naar wij ver nemen zal de Staat der Nederlanden dezer dagen de dagvaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de „Faustus", die in de nacht van 6 op 7 November j.l. in de Nieuwe Wa terweg bij Hoek van Holland is ver gaan. Het bestuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de „Faustus". Het andere schip is in Januari j.l. ver kocht. De eigenares van deze rederij schijnen Grieken te zijn en wonen in En geland. De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en het wegwerken van het wrak. ZUTPHEN, 4 Febr. Vcor de Zutphen- se rechtbank is de vermoedelijk groot ste smokkelzaak na de oorlog behan deld. Het betrof een voorraad koffie van 32.000 kilo en 250 damesmantels, die uitgevoerd waren en 47.000 shawls die uit Duitsland waren ingevoerd. Toen in Duitsland koffie in beslag werd genomen, afkomstig van de kof- fiebrander H. uit Hengelo en diens vertegenwoordiger T., en deze heren van de inbeslagneming hoorden, trok ken zij brutaal de grens over om pools hoogte nemen. Zij werden daar ge- Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolking zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk ,Het Gat" te Papen- drecht te dichten, met welk werk men reeds goede vorderingen maakt. Een over zicht van de werkzaamheden. MoordenaarsDe nazi's hang je niet op' Vertwijfelde ouders deden alles wat mogelijk was om hun zoorte redden (Eigen correspondentie) LONDEN, 30 Januari. Een moordenaar, die geen wapenen droeg en een kwartier voor de moord reeds was gearresteerd en weg geleid, werd Woensdagmorgen onder protest van tienduizenden opgehangen in de Wandsworth gevangenis te Londen. De rechter had hem even verantwoordelijk bevonden als de minderjarige Chris Craig, die de feitelijke moord bedreef in een vuurgevecht met de politie, doch volgens de Engelse wet te jong was om de doodstraf te krijgen, gelijk wij weken geleden uitvoerig hebben gemeld. Zijn 19-jarige medeplichtige, Derek Bentley, had door zijn aanmoedi ging „Geef ze er van langs, Chris" de dader aangespoord op zulk een duidelijke wijze, dat hij volgens de rechter de wil had om te doden. Terwijl Craig veroordeeld werd tot gevangenisstraf, welke zolang zal duren als het Hare Majesteit behaagt, werd Bentley ver oordeeld tot de galg. Naarmate de dag van de executie na derde, begon het Engelse volk, onder de Invloed van de dagelyks uitvoeriger en sensationeler wordende berichtgeving, te wankelen tussen een gevoel van meely en de meedogenloze toepassing van de wet. Deze onevenwichtigheid leidde tot duizenden protesten, tot onenigheid in het Lagerhuis en ten slotte tot luid ruchtige demonstraties en handgemeen met de politie. In drie dagen rijds ver wekte het vonnis van Bentley zoveel op spraak dat het een der meest omstreden doodvonnissen werd, welke in deze eeuw in Engeland werden geveld. Het maakte op de natie zulk een Indruk, dat het zyn doel, een harde les voor de verwaar loosde jeugd, althans naar buiten uit, volkomen heeft bereikt* HET GRATIEVERZOEK Gelijk in de meeste van dergelijke gevallen ging ook Bentley In hoger be roep, hetgeen werd verworpen en in be roep bij' de juridische commissie van het Hoge Huis, hetgeen geweigerd werd. Toen bleef hem nog een gratieverzoek over aan Hare Majesteit. Met dit gratieverzoek begon de deel name van duizenden Engelsen. De pers maakte bekend dat de vader van Bent ley handtekeningen verzamelde om het gratieverzoek te ondersteunen. De dag dat het verzoek werd ingediend, Maan dag 26 Jan. j.l. ging het vergezeld van 14.000 brieven en telegrammen. De pers begon dergelijke brieven af te drukken en de openbare mening werd beïnvloed door een verhouding van vier tegen een ten gunste van de veroordeelde. Doch ook het gratieverzoek werd van de hand gewezen. Terstond daarna ver zamelde het socialistische parlementslid, Sydney Silverman, de handtekeningen van vyftig andere leden van het Lager huis. Hieronder waren tien gewezen ministers. Op deze wijze wilde hfj een motie indienen tijdens de zitting van de volgende diag. In deze motie werd de juistheid van het standpunt van de minister van binnenlandse zaken, die in gratieverzoek Hare Majesteit moet adviseren, „op respectable wijze" be twijfeld. Moeder Bentley zond In het verloop van de namiddag' een telegram aan de koningin, „van moecter tot moeder" en •ader Bentley richtte zicli telegrafisch tot premier Churchill, die onderweg was van New York naar Londen. Minister Churchill antwoordde de zelfde avond dat hij het telegram had doorgestuurd aan de verantwoordelijke minister van binnenlandse zaken. Met toenemende spanning wachtte het Engelse volk op de Dinsc'agzittmg van het Lagerhuis. HET PARLEMENT Doch de motie stond niet op de agenda. Zij kon volgens de speaker niet behandeld worden, omdat een discussie in het par lement over een vonnis niet geoorloofd is zolang een gratieverzoek nog han gende is. En dit blijft hangende tot het vonnis is voltrokken, of opgeheven. Nu zond vader Bentley een telegram aan koningin Mary. Hij bracht de afgevaar digde Silverman zogenaamde nieuwe be wijzen voor de onschuldi va.n zyn zoon. Het aantal handtekeningen was intus sen gestegen tot 22000 en het Lagerhuis had 2300 telegrammen ontvangen. Nadat de vertwijfelde ouders Dinsdag namiddag een laatste bezoek hadden ge bracht aan de Wandsworth-gevangenis en de moeder haar zoon een rozenkrans had gegeven, trok mr. Bevan aan het hoofd, van zes socialistische afgevaar digden met een petitie, welke door twee honderd leden van het Lagerhuis was ondertekend, naar de minister van binnenlandse zaken. De minister ont ving hen bereidwillig en nam de petitie in overweging. Voor het Lagerhuis verzamelde zich een aanzienlijke menigte en toen om half elf de zoveelste weigering kwam, begon de menigte te demonstreren. Zij schreeuwde: Bentley mag niet hangen!, entrok door Whitehall naar het mini sterie van binnenlandse zaken, waar zij een spreekkoor vormde. Een uur later omsingelde zij een huis in de Great Peter Streat vermoedend voor de wo ning te staan van de minister van bin nenlandse zaken. Deze was echter se- ert 18 maanden verhuisd. Rond midder nacht loste de menigte zich op in klei ne groepen, die luidruchtig verdween in vele richtingen. Die avond voor de executie zond vader Bentley zijn laatste telegram aan de koningin: „Help my, a.u.b." LAATSTE DEMONSTRATIE Maar de morgen daarop doken de demonstranten uit de schemering naai de Wandsworth-gevangenis. Zij werden een menigte van vijfhonderd, welke be stond uit mensen van elke leeftijd^ zelfs uit baby's die op de arm werden meege dragen. Een kwartier voor het moment der executie, welke was vastgesteld op ne gen uur, verscheen de befaamde propa gandiste voor de afschaffing van de doodstraf, Mrs; Van der Eist in haar Rolls Royce. Zij klopte op de gevangenis poort en riep: „Deze knaap wordlt ver moord. 200 afgevaardigden kunnen het niet verhinderen. Ik wil de directeur spreken". En het volk viel haar by, roepend: „Moordenaars. De Nazi's hang je niet op!" Om negen uur werd de massa stil. „In dit uur van grote nood zullen wij bij hem zijn", sprak mrs. Van der Eist. De mannen ontblootten him hoofd en allen zongen: „Verlaat mij niet" en de 23ste psalm: „De Heer is mijn Herder". Nadien werd de menigte weer luid ruchtig. Zij bègon op de poort te bonzen. En toen éen dér bewakers naar buiten kwam om de zwart omrande bekend making dat het vonnis voltrokken was, op te hangen werd liy en enige politie agenten bestormd. Het vuistgevecht duurde vijftien minuten. Om half tien hing de half vernielde bekendmaking achter stukgeslagen glas scheef langs de verlaten gevangenispoort. Een half uur later ging in het hart van Londen de deur open van de gruwel- kelrtjr van Madame Tussaud. Voor een shilling kon men in was, levensgroot en levensecht de laatste Engelse gehangene zien in haar museum van „grootheden": Derek William Bentley, een 19-jarige knaap, van welgevormde gestalte, be schaafd uiterlijk en knap van gelaat, slachtoffer van de „moderne goedheid" van helemaal niet boze ouders. Toen zyn mededader, de 16-jarige Craig op de po litie stond te schieten dacht hy, naar hij later verklaarde: „Het is als in de film". Werkelyk, deze gehele historie was als een film, tot het bittere einde toe. arresteerd en zullen zich voor de recht bank te Munster te verantwoorden hebben. De Duitse douane heeft de Neder landse recherche een tip gegeven. Die ontdekte bij de koffiebrander H. in Hengelo een administratief tekort van 32.000 kg. koffie. Toen is naar de smokkelaars gezocht, die gevonden wer den in Eibergen, Winterswijk, Enschede en zelfs in Staphorst. Zy allen, vijftien in totaal, hadden zich voor de Zutphen^ se rechtbank te verantwoorden. De hoofdverdachte was H. uit En. schede. By hem heeft men in beslag genomen twee auto's met een waarde van 15.000.Hij zou de koffie, man tels en andere waren onder de motor kap hebben gesmokkeld en bovendien langs verschillende wegen naar Duits land deze smokkelarij hebben bedreven. H. ontkende alles. Hy goochelde met - namen van mensen van wie hij goede ren had gekocht en ook weer verkocht, maar smokkelen was hem vreemd. De eis tegen hem luidde één jaar en drie maanden gevangenisstraf, plus 10.000 boete, subs. 6 maanden hechte nis met verbeurdverklaring van de twee in beslag genomen auto's. Mr. De Bruin achtte het tenlaste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling. De rechtbank wees dit af. Tegen de andere 14 verdachten wer den gevangenisstraffen variërende van 10 maanden tot één week geëist. Een hunner H. P. A. M. L. te Enschede hoorde bovendien verbeurdverklaring van zijn auto met een waarde van 3000.tegen zich eisen. Een paar verdachten zullen geldboeten moeten betalen. Uitspraak over veertien dagen. Verzoek tot vrijlating van de gearresteerde Indonesiërs AMSTERDAM, 4 Febr. De raadsman van de op 24 November j.l. gearres teerde Indonesiërs, de heren Go Gïen Tjwan en Sunito, heeft bij de recht bank te Amsterdam een verzoek inge diend om hun invrijheidstelling te ge lasten. In het verzoek wordt een be roep gedaan op een formele grond, dat de vastzetting onrechtmatig is en dat hun vastzetting niet op grond van landsbelang dringend geboden is. De raadsman deelde mede, dat op het request van zijn cliënten aan de minister van justitie om hen in af wachting van een definitieve uitwij zing vrij te laten, geen antwoord is ontvangen. Maastrichtse straatrover veroordeeld MAASTRICHT, 4 Febr. Op 18 De- cember was Maastricht in rep en roer geraakt, omdat bij de achtervolging van een ontsnapte arrestant de po litie na waarschuwingsschoten te heb ben gelost, op de vluchteling schoot maar een voorbijgaand jongetje raak te. Het betrof de 27-jarige G. K., zon der beroep, die was aangehouden na een straatroof, welke hij even tevoren op de St. Pieterskade had bedreven en waarbij hij een bejaarde dame van haar handtas met f 150.had beroofd. De verdachte had enkele weken tevo ren bij zijn vroegere patroon, de heer Prickaerts te Amby, ingebroken en toen een portefeuille met f 1050 ge stolen. Conform de eis is de verdachte, die voor de rechtbank een heel stugge houding had aangenomen, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN, 4 Febr. De invoercommis- sie van de Bondsrepubliek heeft heden 2,3 millioen mark vrijgegevenvoor invoer uit Nederland. Daarvan is 1,57 millioen mark bestemd voor rijst, 235.000 mark voor suikerwaren, 250.000 mark voor zoetwatervissen en 150.000 mark voor boekweitmeel en grutten. Soekarno in Makassar enthousiast ontvangen DJAKARTA, 4 Febr. President Soekarno, die een reis maakt door Celebes en Borneo is Dinsdag in Ma kassar zeer enthousiast ontvangen. In een rede, die hy voor ruim 100.000 toeschouwers hield, wees hij op de grootheid van Indonesië en op de mo gelijkheden, indien het volk werkelijk één is en er veiligheid heerst en in dien hard en gestaag wordt gearbeid aan de opbouw. Het herstel van rust en orde kost de Indonesische regering honderd millioenen rupiahs, die be steed zouden kunnen worden aan dp bouw van scholen, wegen en zieken- I huizen, zo zei Soekarno.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5