In de loop van Maandag is landmacht tot meer georganiseerde hulpverlening overgegaan NOORSE ijsclub Sandefjord nam voorbeeldig initiatief DE WEST HELPT PRACHTIG MEDEDELING Stopzetting inzameling kledingstukken en gebruikt meubilair Evacués komen volkomen versuft aan - - - --- DROEVE LIJST mBBHBraia TEXEL: vijf doden OP HOEKSE WAARD ZIJN ONGE VEER 150 PERSONEN VERDRONKEN POLYGOON LEGT MENSELIJK LEED OP DUIZENDEN METERS FILM VAST Oranjehuis troost getroffenen Britse oostkust vreest nieuwe ramp Donderdag 5 Febr. 1953 Pagina 7 Aantal ingezette militairen wisselt voortdurend, doch schommelt tussen 10- en 20.000 DEN HAAG, 4 Febr. Nadat reeds gedurende de eerste dag van de ramp en in de nacht van 1 op 2 Februari in vele bedreigde plaatsen duizenden Nederlandse militairen van de Koninklijke Land macht een aandeel hadden geleverd in de hulp verlening en de bestrijding van het water, is men in de loop van Maandag tot een meer georgani seerde hulpverlening kunnen overgaan. Aanvan kelijk was het initiatief meestal aan de garni zoenscommandanten en onderdeelscommandanten overgelaten ,doch spoedig werd door de volledige inschakeling van land-, zee- en luchtmacht onder de staf Ned. territoriale bevelhebber tot coördi natie van de hulpverlening overgegaan. Op 3 Februari waren van de le militaire afdeling bijna 5000 militairen rechtstreeks bij de hulpverlening betrokken. Een aandeel hierin hadden o.m. troepen van het Regt. Zware Luw Renen uit Den Haag, die bij den Helder, Rozenburg, Heenvliet en Abbenbroek meehielpen. Genie-detachementen uit Soesterberg werkten bij 's-Gravendeel, Spijkenisse, Heenvliet en Oud-Beierland, genie uit Gorinchem bij Hardinxveld, de verbindingstroepen uit Utrecht bij Stolwijk en het regt. technische troepen uit Utrecht bij Middel- hamis. Extra'Ije voor soSdaten de Een groot contingent van het regt. In tendance troepen uit Amsterdam arri veerde te Dirksland, terwül de L.U.A. uit Bussum bij Rockanje werd ingezet. De Kon. Marechaussee had een aandeel bij Rotterdam en Abbenbroek, terwijl de A.A.T. en de vaartuigendïenst van de K.L. overal rond en op het water op volle toe. ten werkten. In de 3e militaire afdeling zijn direct in het noodgöbied detachementen geplaatst, die in ploegen elkaar steeds afwisselend, overal behulpzaam zijn waar hun dit wordt opgedragen. Zo levert het korps commandotroepen uit Roozendaal zijn aandeel bij Kruin in gen, Fijnaart, Lage Zwaluwe en Waspik. Het 1ste en 2e regt. genietroepen wenkt bij Steenbergen, Ril. land Bath, Heiningen, Zevenbergen, Wa genberg, Almkerk, Dussen, Terheijden Zervenibergse Hoek. Bijzonder flink hebben zich %ook ge weerd óe jonge militairen van oe onder- officiersschool uit Weert die na een tien- Urige tocht uit'België mét 300 man in de omgeving van Temeuzen hun steentje bij droegen. Het regt. LUA Waalhaven uit Breda werkt bij Fijnaart en Klundert. De artil. lerieschool uit Breda helpt bij Lage Zwa. luwe. Zevenbergen, Sprang-Kapelle, Hank en Standaardbuiten. Een belang rijk aandeel in dit gebied hadden van 'het begin af aan reeds onderdelen behorende tot de 33ste regt. gevechtsgroep, gelegerd te Oirschot. Grote detachementen zijn in gezet bij Steenbergen, Hoofdplaat, Waal wijk en omgeving, en Fijnaart. Het regt. LUA Kornwerderzand is bij Halsteren in actie. Het regt. veldartillerie Prins Fre- derik werkt met detachementen bij Ber gen op Zoom, Rilland Bath, Halsteren. Dit regt. heeft met beihulp van zijn High Speed Tractors (rupsvoertuigen, waarin de motor hoog is ingebouwd) uit over stroomde delen van Brabants Noord westhoek talrijke mensen uit hun benar. de positie kunnen bevrijden. Voorts wer ken. aan het waterfront troepen mee van het regt. Menno van Coehoorn uit Maas. WILLEMSTAD5 Febr. De directie van de Bataafse heeft Woensdag 500.000 gulden (Ned. Courant) laten oi'-irschrij ven op de rekening van 't Rampenfonds In Nederland. In Curasao is tot op he den in totaal bijeengebrachte 708.000 gul den Ned. Courant, waarby nog komt het op Aruba ingezamelde bedrag ad 55.000 gulden Ned. Courant Naast de geldinzameling is Woensdag middag, na ontvangst' van een desbetref fend verzoek, een grote inzameling be gonnen van lakens, dekens, lantaarns, rubberhandschoenen en rubbersehorten. Binnen enkele uren was reeds duizend kilo de beschikbare ruimte in het eerst vertrekkende K.L.M.-toestel bij elkaar. De grote stoot moet echter nog komen. Woensdag zijn uit Curasao verzonden lampjes en batterijen en 100 dekens. Twee uur na binnenkomst van het verzoek was reeds de eerste kist met 100 lakens dichtgespijkerd en klaar voor ver zending. Curacao is trots, maar nog niet voldaan. De acties worden onverzwakt voortgezet. Ook op Aruba en Bonaire. Herhalingsoefeningen (44e gevechtsgroep) afgelast DEN HAAG, 4 Febr. De herha lingsoefeningen van de 44e gevechts groep die in Maart gehouden zouden worden, zijn afgelast. De kazernemen- ten waar deze troepen gelegerd zou den worden zijn namelijk ter beschik king gesteld voor het reddingswerk en de hulpverlening. triüht, die zich weren bij Krafobendijke. terwijl het regt. Chassé uit Grave in de omgeving van Rucphen een evacuatie- kamp heeft ingericht. De AAT uit Til burg verricht overal zijn diensten. Het regt. stoottroepen helpt bij Moerdijk en Lage Zwaluwe. Van het derde regt. genietroepen, gele gerd in Wezep zijn eveneens grote afde. lingen met zwaar materiaal naar het noodgebied gedirigeerd. Het ligt voor de hand dat het civiele gezag graag gebruik heeft gemaakt van 't bij de genie, de tech nische dienst en de artillerie aanwezige zware materiaal. In het bovenstaande is slechts een glo baal overzicht gegeven van de hulp wel. kc vanwege de Kon. Landmacht is ver strekt. Het totale aantal ingezette mili tairen van de K.L. wisselt natuurlijk voordurend, maar het schommelt steeds tussen de 10 en 20.000. Intussen heeft de minister van Oorlog goedgekeurd, dat militairen, die daadwer. kelijk optreden in de noodgebieden, toi nader oreder per dag extra zakgeld zullen ontvangen van een gulden, alsme de een pakje sigaretten, zulks met terug werkende kraCht van Zondag 1 Febr. af. van het Nederlandse Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis schrijft ons: DEN HAAG, 4 Febr. Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de waters noodramp, in ontvangst genomen. In verband met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoot kan worden voorzien, moge met klem v/orden verzocht de inzameling van deze goederen in het ge hele land tot nader order thans stop te zetten opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ont vangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het Ned. Rode Kruis in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestur van het Ned. Rode Kruis, Fluwe len Burgwal 19, Den Haag. Het Rode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik ma ken vast een eerst© woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. BERGEN OP ZOOM, Febr. In het patronaatsgebouw te Bergen op.-Zoom, waar alle vluchtelingen na hun aan komst worden verzorgd, alvorens door gezonden te worden naa.r Den Bosch, heerst een grote bedrijvgheid. De slacht offers van de overstroming ontvangen hier kleding en etenterwijl een medi sche staf de gexoonden verzorgt. Speciale verpleegsters houden zich hier bezig met babies en jonge kinderen. ,A.ls de men sen hier aankomen"zo vertelde kape laan Smits en dc leider van de auto colonne Adema. zijn ze nog vólkomen versuft en wij kunnen bijna geen woor den uit lien krijgen. De meesten verke ren in het onzékere over het lot van hun naaste familie. Woensdagmorgen een jongetje van 10 jaar uit Ha cn 7 broertjes en zusjes x had zien verdrinken.. De mensen zijn dolphin, ze verder gpécac' zijn ogen *-rden, want zij de plaats des^&fiïïïsUs. Woensdagmorgen kwam er een echtpaar, dat drie dagen. zonder enige beschutting op enkele vier kante meters droge grond temidden van de klotsende golven had doorgebracht.. Het was alles kwijt en verkeerde in een toestand, die iedere beschrijving tart. Hulp aan het kind Bizonder begaan, uiteraard, Is men mei het lot van de Nederlandse kinderen, die door de watersnood getroffen zyn. Uit vele landen komen hartelijke en spon tane aanbiedingen om kinderen op te nemen. Oostenrijk en Italië spannen hier ongetwijfeld de kroon). Het directoraat-generaal voor de emi gratie van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken is bereid 1000 tot 1200 kinderen op te nemen te Tirrennia. De gemeente Milaan wil 100 kinderen opnemen, de firma Olivetti te Ivrea 100 kinderen te Marina di Massa (Toscane), de Anidel (assosiazione nazionale im- presse distributrici energia electrica) 30 jongens en 30 meisjes in de vacantie- kolonie van deze organisatie en de ge meente Verbania (aan het Lago Mag- giore) 20 kinderen. De bevoegde Neder landse autoriteiten worden van deze aan biedingen óp de hoogte gehouden. Wenen wil duizend kinderen laten overkomen. Het Franse Rode Kruis heeft talloze aanbiedingen gekregen om onderdak te geven aan Nederlandse dakloze kinde ren. Het Bretonse comité voor bescher ming van de jeugd heeft 50.000 francs beschikbaar gesteld. Limet in België biedt aan dertig kin deren onderdak te verschaffen. Z.H. de Paus heeft aan de hulpverle ningscommissie van Vaticaanstad opge dragen een treinlading sinaasappelen, speciaal bestemd voor de kinderen, te zenden naar de getroffen gebieden. DEN HAAG, 4 Februari Het aan tal slachtoffers van de overstromings- ramp was Woensdagavond gestegen tot 1272. Hieronder volgt een overzicht van alle plaatsen waar de slachtoffers op die avond geteld waren. Nog lang niet alle cyfers zyn definitief. Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischoor 15 Fynaart 46 Geersdyk 1 Goeree en Overflakkee 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Heinenoord 2 Hellevoetsluis 5 Nieuwendyk 3 Heijningen 25 Hoeksewaard 7 Hoedekenskerke 1 Hondsbossezeewiering 1 Hontenisse 8 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbedijke 4 Kruiningen 11 Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw. Neuzenpolder 1 Nieuwerkerk 13 Nieuwe Tonge 75 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1. Ouddorp 1 Ouderkerk aan de IJsel 2 Oudelande 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonkveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Stavenisse 200 Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrecht 1 Stormpolder 6 Streijen 20 Temeuzen 4 Texel 5 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 9 Ierseke 10 IJsselmonde 3 Zierikzee 15 Zuidland 20 Buitenlandse sportwereld leeft mee Benefiet-wedstrijden in Bislet eerst na wereldkampioenschappen TONSBERG, 4 Febr. Op initiatief van een der bladen uit Oslo zou Woensdagavond in het Bisletstadion te Oslo een internationale wedstrijd worden gehouden, waarvan de netto-opbrengst bestemd u,, zi.)n voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden in Neder- 300 lakens, 300 zaklantaarns met. reserve*^.land. Men kon natuurlijk rekenen op de medewerking van de JNe- ---- v-i.-::- derlanders, voorts op die van Hjalmar Andersen, die voor dit doel gaarne bereid zou zijn geweest de Noren in letterlijke en figuurlijke zin aan te trekken. Maar de Noorse schaatsenrijdersbond kon zich met de wedstrijd, die niet op de kalender voorkwam, niet verenigen. Wel hebben de Noorse officials in beginsel zich bereid verklaard na de wereldkampioenschappen, welke 14 en 15 Februari te Helsinki worden gehouden, een datum vast te stellen voor een benefietwed strijd in het Bisletstadion. De mogelijkheid is groot, dat deze wed strijd nog op 20 Februari zal plaats vinden. In verband met het feit, dat de Ne derlanders Zaterdagmiddag te Avesta Stockholm, in de landenwedstrijd te gen Zweden moeten starten, waren er heel wat reismoeilijkheden te over winnen, want in principe ging men na tuurlijk onmiddellijk accoord met dit initiatief. Ook deze reismoeilijkheden konden worden opgelost, immers, de club van Sandefjord stelde voor na de wedstrijd Vrijdagavond met een extra taxi over 150 km de Nederlandse rij ders terug te brengen naar Oslo. Za terdagochtend zouden de jongens dan per vliegtuig, dat eveneens door San defjord zal worden betaald, van Oslo naar Stockholm reizen en dan gaat het verder per trein naar Avesta, waar onze landgenoten nog juist op tijd kunnen arriveren voor de landenwed strijd tegen Zweden. Indien de weers- Op vele plaatsen op de Zeeuw se eüanden zijn de dijken doorge broken en is het zeewater de pol ders ingestroomd, de dood bren gende aan vele inwoners en aan ontelbare stuks vee. Een der Zeeuwse kanalen tussen twee overstroomde polders. (Luchtopname ANP-foto) Nederlanders rijden momenteel in Tonsberg Toen nam de ijsclub van Sandefjord het initiatief over. Sandefjord is een stadje, dat 30 km. ten zuiden van Tonsberg ligt. De voorzitter van de ijs club, de heer Reidar Thilert, heeft Woensdagavond een langdurig onder houd gehad met Klaas Schenk. Hij stelde onze landgenoot voor, dat Kees Broekman, Anton Huiskes en Wim van der Voort Vrijdagavond in Sande fjord zouden rijden en dat de gehele opbrengst ten goede zou komen aan de getroLen gebieden in Nederland. De rijders konden zelf hun afstanden kie zen. omstandigheden Vrijdagavond gunstig zijn, wordt er te Sandefjord gerekend met een netto-opbrengst van meer dan 10.000 Noorse kronen. NAAR TONSBERG Zo trokken Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes Woensdag van Hamar naar Tonsberg, ten zuiden van Oslo gelegen, waar de plaatselijke club elk seizoen een be langrijke wedstrijd organiseert, Woensdagavond met deelname van de drie Nederlanders. Op de 500 meter won de Noor Fin Hodt, Huiskes werd 4e, Broekman 5e en Van.der Voort 7e. Op de 3000 meter zegevierde Broek man voor Huiskes, die 2e werd. Van der Voort eindigde als 12e. Na de eer ste dag is de stand: 1 Finn Hodt 95.317 pnt.; 2 Anton Huiskes 97.067 pnt.: 3 McNamara 97.117 pnt.; 4 Kees Broekman 97.267 pnt.; 5 Odd Pedersen 99.217 pnt. Wim van der Voort neemt met 100,250 pnt. de achtste plaats in. Intern. Kindernoodfond® helpt Nederland DEN HAAG, 4 Febr. Ten behoeve van ■het Nationaal Rampenfonds heeft het internationaal kindernoodfonds van de Verenigde Naties (Unicef) afstand ge daan van zijn aandeel (40 percent) in dc inzameling van de nationale commissie voor vluchtelingenhulp. Hoe groot het bedrag is. dat daardoor aan het Ram penfonds kan worden afgestaan, kan thans nog niet worden bepaald, aange zien het totaal van de inzameling, die met het oog op de ramp in eigen land werd stopgezet, nog niet bekend is. Grenzen vallen weg... DEN HAAG, 4 Febr. De ambassade in Den Haag deelt mee, dat de Bel gische douane- en grensautoriteïten de gewenste faciliteiten zullen ver lenen aan personen van Nederlandse nationaliteit, die zich uit Nederland over België naar de geteisterde ge bieden van Nederland begeven en die In de huidige omstandigheden geen identiteitsbewijzen of paspoorten kunnen overleggen. Faciliteiten zul len eveneens worden verleend aan personen, die goederen transporteren bestemd voor hulp aan deze gebieden. "TEXEL, 4 Febr. De burgemeester van Den Burg, mr. C. de Koning, heeft me degedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf bedraagt, Het vijfde slacht offer Is de landarbeider W. Bernardus uit De Waal. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. In verband met de opnieuw opgesto ken storm heeft de burgemeester van Den Burg het nodig geoordeeld de cen traal post in het gemeentehuis weer te betrekken, ten einde voorbereid te zrjn op eventuele nieuwe moeilijkheden. Op de dijken, die nog niet definitief waren her- steld, zijn wachten geplaatst. Voorts wordt een groep werkers, die direct aan de arbeid kan gaan, in reserve gehouden. De burgemeester heeft huis aan huis in de polder Het Noorden door waarschu wing laten mededelen, dat het verstandig wordt geacht het vee uit deze polder te evacueren. OP BOERENLEENBANK Geëvacueerden kunnen 250 per week opnemen DEN HAAG, 5 Febr. Namens de bel de centrale boerenleenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt meegedeeld dat geëvacueerden op hun spaarboekjes 250 gulden per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke boerenleenbanken, aan gesloten bij een der beide genoemde centrales. Indien ook het spaarboekje ontbreekt, kan door de desbetreffende boerenleenbank zo nodig een bijzondere regeling worden getroffen in overleg met de centrale bank, waaronder deze boerenleenbank ressorteert. DE OMGEVING van het plaatsje King's Lynn in Engeland staat onder water. Vélen zijn uit dit gebied gevlucht naar het plaatsje, xoaar zij werden ondergebracht in scholen en by particulieren. In een voor het doel overhaast ingericht klasse lokaal, worden de evacué's verzorgd, door Rode-Kruis-zusters. Een baby krijgt de fles, een oude vrouw wordt i» bed geholpen. Gevreesd wordt, dat aantal nog hoger is OUD BEYERLAND, 4 Febr. Hoeksche Waard met haar 23.000 cultuur grond, plm. 40 grote en kleinere polders, veertien gemeenten en verschei dene buurtschappen met gezamenlijk 40.000 inwoners, is zeer ernstig getroffen door de watersnood; 25 grote en kleinere polders zijn geheel overstroomd, 8 pol ders staan dras en slechts 5 geheel droog. Vier van de 14 gemeenten heb ben geen last van het water. In de tien andere zyn vele woningen overstroomd. Het ergste zyn Ntnnansdorp, Stryen, 's Gravendeel en Goudswaard getroffen. In de drie eerstgenoemde gemeenten zyn vele slachtoffers te betreuren. In Numansdorp telt men thans 67 overle denen. allen bewoners van de polders Het Hogezand, waar de hoofdwaterke ring over een lengte van plm. 2 km is doorgebroken en de bewoners door een grote vloedgolf moeten zijn verrast. In 's-Gravertdeel zyn 57 slachtoffers en In Stryen Is het aantal reeds boven de 20 gestegen.. In totaal zyn op Hoeksche Waard, voor zover thans bekend is, plm. 150 personen verdronken. Men vreest dat dit aantal nog zal stijgen als overal naspeuringen zijn verricht. In de hoofdwaterkering, die de Hoek sche Waard moet beschermen, zijn min stens 30 breuken, op sommige plaatsen kilometers breed. Het aantal gaten in de binnendijken is nog niet bekend, maar het is zeer groot. Honderden stuks vee zijn verloren gegaan, terwijl de materiële schade zeer aanzienlijk is. Boerderijen en huizen zijn ingestort. De bevolking heeft bijzonder hard gevochten om te behouden, wat behouden kon worden. Dank zij een prachtige samenwerking kon o.m. Oud-Beyerland droog gehouden worden, welke gemeente thans het voor zieningscentrum van het eiland is. waar levensmiddelen, brandstof, materieel enz. worden aangevoerd en verder getrans porteerd naar de gemeenten, waar be hoeften bestaan. Waterschapsbestuur en burgerlijke overheid doen met behulp van technici van buiten het eiland, al het Geredde honden schudden hun vacht uit en sprongen in het water om terug te keren naar huis Overal op wereld is ramp op witte doek te zien AMSTERDAM, 4 Febr. Met iedere be schikbare camera legt Folygoon-Profilti de nationale ramp op duizenden meters filmband vast. Deze ramp zal in al zyn oneindigde droefheid voor het nage slacht bewaard blyven. Sinds Maandag morgen wordt het kantoor in Haarlem overstroomd met telegrammen, waarin filmmaatschappen uit alle delen van de wereld dringend reportagefilms van de geteisterde gebieden vragen. Sinds Maan dagmorgen worden die films per vlieg tuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands nationale ramp trekt thans in honderdduizenden bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorby. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land de eerste 7 minuten durende film over de ramp vertoond, een extra editie van Polygoon- Profilti. Onmiddellijk na de vertoning •an deze extra editie wordt in de bios copen gecollecteerd. Niemand laat de bus passeren zonder iets te offeren. Van- DEN HAAG, h Febr. Ongetwijfeld zal iedere waarachtige Nederlander in deze droevige dagen weer gevoeld hebben, ivat het Koningshuis voor ons betekent. Het is niet mogelijk om zonder ontroering te vernemen hoe intens de leden van het Koninklijk Huis meeleven met de slachtoffers van de nationale ramp. Heel Nederland ziet met diep respect op naar Haar, die eens onze regerende Vorstin was en een halve eeuw lang moedig en Wijs ons land bestuurde: prinses Wilhelmina. Twee dagen lang bezocht deze 72-jarige Vrouw het geteisterde Zeeland. Heel Nederland staat stil en eerbiedig achter zyn koningin, die onder de ge troffen mensen rondgaat om troost en bemoediging te brengen. Heel Nederland neemt, met grote bewondering kennis van de onvermoeibare activiteit van zijn prins. Nauwelijks terug uit de Verenigde Staten stelde hij zich Ier beschikking van het reddingswerk. Enige uren nadat liij op Schiphol landde was de prins reeds weer op weg naar liet geteisterde gebied. Van het vliegveld Soesterberg vloog hy over de Ablasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree en OverflakkeeSchouwen en Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuws-V laanderen cn daarna terug over Walcheren, Noord-Beveland. Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflakkee, om dan over Rotterdam en de Alblasserwaard naar Soes terberg terug te keren. De Dakota vloog op een hoogte van ongeveer 600 meier, zodat de prins een goed overzicht verkreeg. De prins ivas bijzonder onder de indruk van het. beeld, dat hy zag. Tijdens de vliegtocht zag men bij Vreeswijk de „Piet Hein", die als hospitaalschip op weg is naar de geteisterde gebieden. daag draait reeds de tweede aflevering der reportage, waarin de eerste "lucht opnamen voorkomen. Men ziet er o.a. opnamen in van het zwaar getroffen Halsteren, van Papendrecht, va,n 's Gra vendeel en van Zeeuws Vlaanderen. Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen have en goed een boerenfamilie er toe brengt slechts opa en oma aan de red dingsboot af te staan, terwijl alle andere familieleden wuivend op de paar vier kante meter droge grond op hun hoeve achterblijven, hoewel ze volkomen door het water zijn ingesloten. En men ziet hoe het verdronken vee wordt wegge sleept, omdat het in het water rottend een gevaar voor de volksgezondheid vormt. Uit de 2000 meter film, die Maandag morgen werd gebracht, is de eerste re portage van 7 minuten samengesteld. Op hoogspanning draaien de machines bij Polygoon, waarmede afdrukken worden vervaardigd. Die afdrukken gaan niet alleen naar alle bioscopen in de wereld, doch bovendien naar de regering, die smalfilms heeft besteld voor alle Neder landse ambassades en gezantschappen. Vandaag, drie dagen na hun vertrek, zijn de eerte reportagewagens even naar Haarlem teruggekeerd. „Ik heb moeten filmen", zegt de chef cameraman Piet Buis, „maar soms was het moeilijk om koelbloedig en nuchter je camera te richten op zoveel menselijk leed. Ik heb mezelf ingeprent: „Het buitenland moet dit ook weten. Er moet hulp komen." „Ik heb roeibootjes aan zien leggen, waarin ook honden waren meegenomen. Die beesten sprongen er uit, schudden 't water uit hun vacht en sprongen dan weer het ijskoude water in óm terug te zwemmen naar hun huis. Onderweg wer den ze weer door andere bootjes opge pikt en dan herhaalde zich hetzelfde spelletje". De heer Buis is vandaag om half elf van het vliegveld Soesterberg opgeste gen in de Dakota, die prins Bernhard zelf bestuurde. Naast de prins nam ma joor-vlieger Gerben Sonderman plaats. „De prins heeft heel Zeeland overgevlo gen" vertelde Buis. „Hij was zichtbaar getroffen en zeide zich dit niet te hebben kunnen voorstellen. Op het vliegveld Valkenburg is de prins tenslotte geland. mogelijke om herstellingen te verrichten en uitbreiding van de overstroming te voorkomen. De stemming op het eiland is beheerst. Numansdorp is geheel geëvacueerd. In de afgelopen dagen zyn ongeveer 3500 inwoners naar veiliger oorden vervoerd. Een klein aantal mensen is achtergeble ven. Het water in het dorp staat nog één tot anderhalve meter hoog. Met man en macht wordt gewerkt aan het herstel en de versteviging van de dyken. Er is te kort aan materiaal. In de haven is plaats voor een groot aantal schepen. STORM STEEKT OP LONDEN, 5 Febr. Een uur na middernacht, in de nacht van Woensdag op Donderdag, is aan de gehele Britse oostkust een storm opgestoken. Men vreest een nieuwe ramp voor de reeds zwaar getroffen Britse gebieden. De vei ligheidsdiensten op het eiland Sheppey aan de zuidelijke oever van de Theems zijn gealarmeerd. Gemeente-V ereniging dringt aan op adoptie DEN HAAG, 5 Febr. In het nummer van het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, is de medede ling opgenomen ,dat de Vereniging be reid is ten dienste van de gemeenten alles te doen wat' nodig is. De Vereniging ziet op het ogenblik één concrete mogelijk heid, namelijk door bij adoptie van ge meenten de helpende hand te bieden. De leden der Vereniging worden opgewekt aan deze adoptie op grote schaal deel te nemen. Teneinde hierbij zo veel mo gelijk te coördineren verzoekt zij de ge meenten hun bereidheid tot hulpverle ning aan getroffen gemeenten aan het bureau der vereniging in Den Haag kenbaar te maken. Ook voor het „uit lenen" van gemeentepersoneel aan ge troffen gemeenten wil de Vereniging gaarne haar bemiddeling verlenen. Registratie van het geëvacueerde vee De Voedselcommissarls voor de pro vincie Noord-Brabant maakt de vol gende belangrijke mededeling bekend. In de gebieden, waar geëvacueerd vee is ondergebracht, wordt een Inventari satie van dit vee gehouden naar soort en aantal volgens de toestand op 5 Februari 1953. Het is van groot belang zowel voor de getroffen landbouwers als voor de genen, die het vee hebben opgestald dat deze Inventarisatie zo juist en vol ledig mogelijk wordt verricht en het daarop betrekking hebbende formulier tijdig, dat Is vóór 7 Februari 1953, by' de bureauhouder wordt ingeleverd. Wanneer landbouwers, die geëvacueerd vee op hun bedrijf hebben, geen for mulier ontvingen, dienen zy zich, ter verkrijging hiervan, direct te wenden tot hun bureauhouder. De Voedselcommissarls voor N oord-Brabant, L. F. A. VAN AGTMA VL. (Advertentie). Het w-eet tot hedenavond: Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of 6neeuwbqien. Gelei delijk afnemende en naar noordoost ruimende wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon op 8.15, onder 17.35 Maan op onder 9.48 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4