F® RM AM INT Antwoord op vraag of tegen humanisme moet worden opgetreden is regeringsbeleid Voorkom BESMETTING fp NEDERLANDSE TEKST VAN EUROPESE VERDEDIGINGSVERDRAG IS BEKEND Burgers van Oostenrijk gaan 22 Februari een nieuw parlement kiezen Chinees voorstel tot staking van het vuren in Korea Bossche hond van de K.A.B, in het goud Radic- pcóqeamma Gevraagd jongens GRATIS •-'"'V»^v548 BBSS® 22fB-- aïï2S22.--"-' De besje waai én... de laagste pV Donderdag 5 Febr. 1933 Pagina 6 Minister Staf in Eerste Kamer Nog altijd is het plan het hele N.A. V.O.-gebied te verdedigen, maar vraag blijft of het kan (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 Februari In de Eer ste Ivamcr stond minister Staf voor de moeilijke vraag, of tegen de activiteit van het humanisme in het leger zal moeten worden opgetreden. „Daar zyn ook andere ministers bij betrokken en dan wordt het een kwestie van rege ringsbeleid", aldus de bewindsman. Daarnaast staat te beoordelen de hou ding, die deze minister zélf op het ogen blik inneemt. Hierover liet hy de sena toren niet in het onzekere. „Onze taak is de christelijke waarden te behouden en te versterken. Ik stel als eis, dat de humanistische bezinningsbijeenkomsten de christelijke waarden niet in twijfel trekken. Het humanistisch thuisfront kan niet verlangen, dat zijn werk gelijk wordt gesteld met dat van de kerken en vast moet staan, dat het niet 't or gaan is voor de verzorging der buiten kerkelijken". Minister Staf herhaalde de voorwaar den. waarop in beperkte mate humanis tische bezinningsbijeenkomsten kunnen worden gehouden. Minderjarigen kunnen er niet aan deelnemen zonder toestem ming van ouders of voogden; de bijeen komsten 'zyn niet voor militairen uit ker kelijk milieu maar alleen voor degenen, die verklaren zich uitsluitend op het hu manisme te willen bezinnen; aanvragen moeten worden gedaan bij de comman danten. Feller nog dan de katholieke senator Ruys de Beerenbrouck en de chrïstelijk- historisehe Vixebokse had zich de anti revolutionaire mr, Algra tegen het hu manisme gekeerd. Wel sprak Ruys de Beerenbrouck van „grotere faciliteiten" voor de humanisten, maar dit werd later door de minister duidelijk tegengespro ken. De liberale mr. Wendelaar nam een neutraal standpunt in. maar zou toch ..extra" faciliteiten niet hebben goedge keurd. Ernstiger waren de voorbeelden van bepaalde anti-christelijkheid, die mr. Algra uit een bezinningsbijeenkomst voor militairen wist te geven en dit wuifde de minister dan ook niet luchtig jes weg. Ir. Staf zal zich op de hoogte laten houden van hetgeen op de bijeen komsten wordt gedaan en gesproken. Hij meent echter geen termen aanwezig, om het humanistisch thuisfront binnen scherp omlijnde grenzen te laten wer ken, mits zou worden ingegaan tegen de erkenning van de christelijke waarden. Minister Staf noemde zelf het onder werp ..geestelijke verzorging" uiterst moeilijk. Om de antirevolutionnairen (die het minst verdraagzaam blijken te zijn de wind uit de zeilen te nemen, citeerde de minister een brochure van de a.r. se nator prof. Diepenbrock, die het huma nisme voor uitgesproken niet-christenen die daar zélf om wagen, niet van de har.d wees. Het is duidelijk, dat minister Staf, zelf overtuigd christen, in deze hele aan gelegenheid moet trachten de mogelijk heden van samenwerking in het kabinet, waarin principiële humanisten zitting hebben, niet af te snijden. Hij staat op het standpunt, dat ook door pater Stok man nog is uiteengezet op de Partijraad an de K.V.P., dat het humanisme voor de christen onaanvaardbaar is, maar dat om politieke redenen in onze constellatie van politieke groepen de verdraagzaam heid betracht moet worden voor zover dat mogelijk is. In antirevolutionaire kring is men geneigd verder te gaan: als het om een zó gewichtig principe gaat, menen zij niet verdraagzaam te mogen zijn. Zij achten het niet verantwoord, dat overheidsgelden worden besteed om humanistische bijeenkomsten mogelijk te maken. De socialistische senator mr. In 't Veld. zelf voorzitter van het Humanis tisch Verbond, is uiteraard van mening, dat alle thuisfronten eenzelfde bewe gingsvrijheid zouden moeten hebben in het leger, al zei hij dit niet in deze dui delijke worden. Zijn wapen is steeds, dat het humanisme de christelijke waarden i-especteert, de christelijke beschaving als een kostbaar bezit beschouwt en als grote doel heeft de niet-kerkelijken te behoeden voor nihilisme. Hij meent voorts, dat het Humanistisch Verbond evenals de kerkgenootschappen moet kunnen werken onder de buiten-kerkelij ken, omdat vele buiten-kerkelijken de boodschap van de werken afwijzen. Tijdens de replieken bleek mr. Algra nog even standvastig in zyn mening, dat het humanisme ongeloof predikt en liy verweet jhr. Ruys de Beerenbrouck, dat ook het standpunt van pater Stokman te slap is. Hiertegen meende jhr. Ruys te moeten protesteren, maar mr. Wende- laar constateerde toch ook iets onlogisch in het principiële afwijzen van de ka tholieke senator en een gelijktijdig be oefenen van de deugd van verdraag zaamheid. Overigens betreurde mr. Wen delaar het, dat de begroting van de mili taire departementen, waarbij het om enorme bedragen gaat en waar het volk aaneengesloten achter moet staan, ge heel wordt opgehangen aan een debat over liet humanisme. De meningsver schillen over dit belangrijke vraagstuk zouden nu teruggebracht kunnen wor den op de zaak, waar het eigenlijk om moest gaan: om de begroting. 'Tenslotte zegde minister Staf nog toe, dat alle maaregelen t.a.v. de humanis tische activiteïtsmogelijkhedcn in een legerorder zullen worden omschreven èn dat hij in het kabinet klaarheid over het beleid in deze kwestie zal trachten te krijgen. Een andere belangrijke aangelegen heid, <lie ook op de Partijraad d prof. Romme is aangesneden, is «1e ver dediging van Nederland, waarover op nieuw ongerustheid is gekomen. Ei een vaste wil, aldus ir. Staf, om het ge hele NAVO-gebied volgens een plan te verdedigen. De deelname van Duitsland aan de verdediging is hierby van het grootste belang. De vraag is echter of het mogelyk is en wat de vyancl doen. In ieder geval is het niet de be doeling de toegangspoort tot Frankrijk te verdedigen maar de toegangspoort tot het NAVO-gebied. In het begin van zijn redevoering heeft minister Staf woorden van hulde gesproken aan het adres van alle mili tairen, die hun menslievend werk in watersnoodgebieden verrichten. Hij be tuigde deernis met de drie soldaten en (le twee mannen van de marine, die liet leven daarbij lieten. Ook de hulpverle ning van de bondgenoten werd door de minister met warmte besproken. De begroting van de beide militaire departementen werd aangenomen met een aantekening, dat de communisten tegen zyn. (Advertentie). met '"V De mond- en kéelontsniettenile tabletten Wetsontwerp beslaat vijf artikelen DEN HAAG, 4 Febr. Dat dc pu- hlicatie van de Nederlandse tekst van liet Europese Verdedigings verdrag' thans zoals gemold bij de Tweede Ka mer ter goedkeuring ingediend, zo lang op zich hee't laten wachten heeft een louter technische oorzaak gehad, aldus is ten departemente van buigen landse zaken neder toegelicnt. Bij de ondertekening, tot aan dc vooravond waarvan de onderhandelingen wer den gevoerd, was namelijk nog slechts een niet-officiëls tekst voorhanden. De daarna gemaakte Franse tekst bleek vele fouten te^heyatten en het nam vele maanden tP^'in beslag om tot een officieel gewaarwerkte Ne derlandse vertaling te komen. Bij de onderhandelingen heeft de Nederlandse delegatie in het bijzon der aangedrongen op het vermijden van een aantal te krappe integratie, welke de militaire doeltreffendheid van de organisatie zou sohaden, en HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELUK INNEMEN Het bezoek van Dulles en Stassen aan Nederland DEN HAAG, 4 Febr. Vandaag is officieel het programma bekend ge maakt, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdese veiiigheid (MSA), Harold E. Stassen, deze week tijdens hun bezoek aan Nederland zullen af werken, zij zullen onder meer in Den Haag door Hare Majesteit koningin Juliana in audiëntie ontvangen wor den en besprekingen voeren met ver tegenwoordigers van de Nederlandse regering. Minister Dulles en de heer Stassen zijn Vrijdag uit Washington vertrok ken voor een oriëntatiereis door West- Europa. Het doel van hun reis is het verzamelen van gegevens en niet het nemen van beslissingen of het doen van toezeggingen. Ambassadeur Lamping biedt geloofsbrieven aan BONN, 4 Febr. Ambassadeur A. Th. Lamping, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Bonn, heeft vandaag, Woensdag, zijn geloofsbrieven aan president Theodor Heuss aangeboden. Geen sabotage aan boord vein Queen Elizabeth" SOUTHAMPTON, 4 Febr. Vast gesteld is, dat de (beperkte) brand in het reusachtige Britse passagiersschip Queen Elizabeth", welke in de afge lopen week plaats vond, niet door sa botage is veroorzaakt. Als Kremlin geen verrassingen heeft, zal charmantste rommelboel van Europa in Wenen blijven voortbestaan WEENEN. Op 22 Februari zullen de burgers van Oostenrijk voor de derde keer onder de ogen van de vier bezettende mogend heden een nieuw parlement kiezen. Daar de Gealliëerde Raad in Wenen zodanig geconstrueerd is, dat alleen eenstemmigheid de werkzaamheden van de Oostenrijkse Bondsregering kan verlam men, zullen de democratische spelregels van het Westen onder de ogen van de Sovjets toegepast worden. Tengevolge van een vulkanische uitbarsting in September 1952 is aan de Japanse zuidkust een nieuw eiland ontstaan, aldus hebben geleerden te Tokio medegedeeld. Het eiland heeft de naam Myodjimsje gekregen. Volgens de geleerden is het 250 meter lang en het heeft twee kraters. Het is hier dus zo, dat de stadhouders van het Kremlin heel goed weten, wat \vy allemaal onder persvrijheid, geheime verkiezingen, vrijheid van spreken en dergelijke verstaan. .Vis ze desondanks over het algemeen nagelaten hebben plompe aanvallen op dit staatsapparaat te ondernemen, dan geschiedde dit, om dat ze er alle reden voor hadden te ver mijden, dat Oostenrijk aan de Erins In tweeën gedeeld zal worden Toch doen ze natuurlijk hun uiterste best om hun Oostrijkse partijvrienden tenminste aan een prestigesucces te helpen. Hun VO-teken, de afkorting voor het als „Volksoppositie" betitelde linkse blok ,is met dit oogmerk op alle muren en schuttingen in het land aan gebracht. In het kiesdistrict van Wiener Neustadt zullen de Russen bovendien alles doen .wat ze maar kunnen om de „Volksopposiiie" aan een grondmandaat to helpen, omdat' ze anders hun over blijvende stemmen bij de verdeling van de mandaten zouden verliezen. De uit 165 zetels bestaande Nationale Raad bestaat op het ogenblik uit 77 ver tegenwoordigers van de Burgerlijk- Christelijke partij van de Bondskanselier Figl, uit 67 sociaaldemocraten, 16 onaf- haakelijken en 5 communisten. De so ciaaldemocraten behaalden met de ver kiezing van hun candidaat generaal Körner tot staatshoofd voor de duur van de zittingsperiode van de parlemen ten een duidelijk succes, dat ze in de eerste plaats te danken hadden aan dc onenigheid in het burgerlijke leamp. Want de onafhankelijken, die de „Groot- duitse traditie voortzetten, hebben meer gemeenzaam met de ÖVP dan met de socialisten. Uit de partij Figl scheidde zich bovendien als splinterpartij d? Jonge, vooruitstrevende vleugel af onder leiding van Strachwitz, ridderkruis- drager, en lid van de Nationale Raad, die de door hem geleide ..actie" met de „Bond van de onafhankelijken" tot een „Sociale Vernieuwingsbeweging" heeft, samengesmolten. Onder het teken E, dat als symbool voor Eutopa, Eendracht. Erneuerung (vernieuwing) en Entsche»- dung) (beslissing) bedoeld is„ beginnen ze de strijd, zodat men nu verschuivin gen in het burgerlijke kamp kan ver- Sportnieuws Veertig landen naar het wereld-voetbaltournooi ZÜRICH, 4 Febr. Voor het tournooi om wereldkampioenschap 1954 (coupe Jules Rimet)waarvan de eindronden in Zwitserland worden gespeeld, hebben de volgende veertig landen ingeschreven Zwitserland, Zweden, W. Duitsland, Haiti, Oostenrijk, Brazilië, Frankrijk. Engeland, Portugal, Finland, eire, Italië. De Saar, Ver, Staten, Luxemburg, Chili. Z. Slavië, Korea, Polen, Egypte, Honga rije, China, India, Wales, Israël. Grieken land, Spanje, Mexico, België, Roemenië, Turkije, Japan, Schotland, N. Ierland, Peru, Bulgarije, Ts. Slowakije, Noorwe gen, Vietnam en Uruguay. Jein Kuyten uit Nuenen wielrenner af NUENEN, 4 Febr. De Nuenense ama teur Jan Kuyten moet op doktersadvies de wielersport vaarwel zeggen. Kuyten is in 1946 aan de wielrennerij begonnen. De laatste maanden ondervond hij regel matig last van buikkrampen, die ten slotte zo ernstig werden, dat hij zich on der doktersbehandeling moest stellen, voor een specialistisch onderzoek in het ziekenhuis werd opgenomen, daar een kuur moest ondergaan en met het gebod de wielersport vaarwel te zeggen huis waarts werd gezonden. wachten. Men' rekent erop, dat de onaf hankelijken ln plaats van met 16 mi» stens met 25 30 zetels in het parle ment zullen terugkeren. Hierdoor zouden de socialisi'en in plaats van de ÖVP mis schien de sterkste partij worden. Sinds 1945 wordt Oostenrijk geregeerd door de coalitie van de twee grote par tijen, waarin beide trachten hun pro gramma te verwezenlijken. zodat het land tegenwoordig gedeeltelijk volgens de principes van de geleide economie, gedeeltelijk volgens die van de vrije eco nomie bestuurd wordt. De spiraal van lonen en prijzen werd in beweging ge houden. zolang de Verenigde Staten met. aanzienlijke dollartoewijzingen de lon gen van de Oostenrijkse staatshuishou ding oppompten. Sinds de dollarzegen begint te verminderen en er geen kans bestaat het grote gat in de handels balans te stoppen door grotere exporten, strijdt het burgerlijk kamp wanhopig tegen de inflatie, terwijl de socialisten de deficitaire economie onder het aan trekkelijk devies van de volledige werk gelegenheid- willen voortzetten. De echt Oostenrijkse aanleg tot „voorttobben" die een regeringsmaxime geworden was vond geen uitweg meer voor het budget voor 1953. Er komt nog bij, dat het coa litiesysteem in Oostenrijk geleid heeft tot een bezeltng van alle posten en D-trein Bazel-Amsterdam bij Luik ontspoord GEEN DODEN UTRECHT, 4 Febr. De D-trein van Bazel naar Amsterdam via Luik- Maastricht is 20 km voor Luik ont spoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden enige reizigers licht gewond. Of zich hieronder Ne derlanders bevinden, is nog niet be kend. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Neder land vervoerd. Personenvervoer spoorlijn Budei-Hamont wordt stopgezet BUDEL, 4 Febr. Door de directie van de Belgische Spoorwegen werd besloten met ingang van 17 Mei a.s. het personen-vervoer op het traject Budel-HaHamont stop te zetten. Ook de N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft daartoe besloten, daar dan het reizigers vervoer door het wegverkeer zal kunnen worden opgevangen. Door de Kamer van Koophandel zal Zon dag 15 Februari met de betreffende ministers van Nederland, België en Duitsland te Keulen besprekingen worden gevoerd om niet tot stopzet ting over te gaan. Faciliteiten voor getroffen adspirant-emigranten DEN HAAG, 5 Febr. Het commissa riaat voor emigratie deelt mede: als on derdeel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten. die getroffen zijn door de overstromingsrampen en in wier voornemen tot emigratie geen wijziging is gekomen, zoveel mogelijk faciliteiten worden verleend ten behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonderlijk geval zal hierbij de door slag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmeldingskantoren der gewestelijke arbeidsbureaux of van de particuliere emigratie-organisatie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevinden. Indien dit niet mogelijk is, kunnen zij zich telefonisch in verbinding stellen met de Stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag. tel K. 1700392380, toest. 55. baantjes volgens het proportionele systeem, met het gevolg, dat blijkens een officiële statistiek het aantal arbei ders met 13 percent, het aantal zelf standigen met' 10 percent gedaald is, maar het aantal kantoorbedienden met 44 percent toenam. Iedere zesde Oos tenrijker is in dienst van de staat. Verbazingwekkend blijft zij bij dit alles de lankmoedigheid van de bevol king, die zich door de grote corruptie affaires van de beide regeringspartijen, het geval Krauland van de ÖVP en het Steyrermühl-schandaal van de socialisten wehjks in de war laten brengen bij het uitbrengen van hun stem. Dat ac tieve ministers verleden herfst voör de •echtbank onder ede elkaar tegenspre kende verklaringen konden afgeven, be hoort tot de speciale onberekenbaarhe den van het politieke leven in Oosten rijk. Als het Kremlin geen verrassingen in petto heeft, kan men verwachten, dat de charmante rommelboel van Europa in Wenen voorlopig wel zal blijven voortbestaan. verder op het behoud van een be paalde controle door de nationale ver tegenwoordigers ter behartiging van gerechtvaardigde nationale belangen alsmede op het tot stand brengen van een doeltreffende verbinding met de Noordatlantische organisatie. Men meent te mogen constateren, dat deze Nederlandse verlangens in de tekst van het verdrag tot hun recht zijn gekomen, en dat een goed uitgebalan ceerde verhouding tussen de nationa le en de gemeenschappelijke bevoegd heden is geschapen. Het is de taak van de raad van mi nisters, het beleid van het commis sariaat en de politiek der regering met elkander in overeenstemming te brengen en verder heeft deze raad recht van voor afgaande instemming met bepaalde handelingen en beslis singen, van initiatief tot het treffen van regelingen en tot het geven vaD bindende aanwijzigingen. WAT HET WETSONTWERP OMVAT Het bij de Tweede Kamer ingedien de wetsontwerp inzake de Europese defensiegemeenschap beslaat vijf ar tikelen, het verdrag tot oprichting van de E.D.G., de overeenkomst be treffende de rechtspositie, het verdrag tussen het verenigd koninkrijk en de E.D.G., het protocol de E.D.G. en een algemene maatregel van bestuur in verband met eventuele wetswijzigin gen. De regering vraagt namelijk de bevoegdheid om in spoedgeval bij het vaststellen van algemene maatregelen van bestuur voor de uitvoering van het verdrag zo nodig af te- mogen wij ken van de geldende wetten Daarna gesprek over onopgeloste kwesties TOKIO, 4 Febr. Tsjou en Lai, Chinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag: een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorge steld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeen gekomen. Het staken van het vuren zou meteen worden gevolgd door een politieke con ferentie van elf landen over de nog on opgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt radio-Pe king. Tsjou deed dit voorstel Woensdag op de vierde zitting te Peking van het politieke volkscomité, het voornaamste politieke orgaan tot de bijeenxoeping van een volkscongres (parlement) het volgende jaar Hij verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een be. stand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Ma Tse Toeng is voorzitter van het co mité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. Het voorstel is gedaan binnen 43 uur na president Eisenhowers mededeling, dat hij besloten had tot opheffing van neutraliteit van Formosa. BRITS COMMENTAAR Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het voorstel van Tsjou en Grotewohl valt een van zijn ministers aan BERLIJN, 4 Febr. De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse „volkskamer", bij de behandeling van de begroting voor 1953, een hevige aanval gedaan op de minister van fi nanciën, dr. Hans Loch. Hij verklaar de dat op het ministerie van financiën „op bureaucratische en kapitalistische wijze wordt gewerkt", zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". VIERINGEN TE TILBURG EN DEN BOSCH Op 17 Mei zal het vyftig jaar geleden zyn, dat in het Bisdom 's-Hertogenboscb „De Centrale Bond van R. K. Werk liedenverenigingen" (thans Bossche Dio cesane Bond van de N.K.A.B.) iverd op gericht, Tegelijkertijd zal de K.A.J., voor de oorlog de Jonge Werkman, haar zilveren jubileum vieren. De voorbereidingen voor deze viering zijn reeds in volle gang. De „Bossche Bond" zoals de Bossche Diocesane K.A.B. altijd kortweg genoemd wordt is momen teel met haar dochterorganisaties verre weg de grootste diocesane bond met zijn 95.000 leden. Men hoopt echt'er het gou den feest met 100.000 leden te vieren, en alle tekenen wijzen erop, dat het die kant uitgaat! In het kader van de voorbereiding op de fesetviering is n.l. een grootscheepse ledenwervingsactie gaande onder het motto: „Naai' de honderdduizend". Deze actie belooft' succesvol te verlopen, daar niet alleen Credo Pugno- en Vakbonds propagandisten, doch daarnaast ook kajotters en vrouwen van de K.A.V. enthousiast en vasthoudend aan deze wervingsactie deelnemen. De feestviering zelf draagt een twee ledig karakter. Op 25 Mei (2de Pink- sterdag) zal in de Stadsschouwburg Met'ropole te Tilburg een herdenkings-, vergadering gehouden worden. Deze ver gadering wordt voorafgegaan door een Pontificale H. Mis, opgedragen door Zijne hoogwaardige excellentie mgr. W. P. A. M. Mutsaerts. De herdenkingsbij eenkomst zal worden opgeluisterd door het Gemengd Koor van dc K.AJB.-afde- ling Tilburg, in samenwerking met het Tilburgs Symphonie Orkest. Onder lei ding van dhr. J. Jansen zullen de „Ru benscantate" van Peter Benoit en hel' „Te Deum" van Ant. Bruckner worden uitgevoerd. De feestrede zal worden uit gesproken door de geestelijk adviseur van de bond, rector W. M. Bekkers. Na afloop van deze herdenkingsbijeenkomst zal het bondsbestuur eveneens in de Metropole recipiëren. Op 19 Juli zal in het Stadion „Dc Vliert" te 's-Hertogenbosch de massale viering plaatsvinden. Deze viering, door de mannen en vrouwen, jongens en meisjes uit alle afdelingen, krijgt een groots karakter. Rector Bocx te 's-Hcr- togenbosch en Ad Bevers te Amsterdam zijn met het' schrijven van een massa spel reeds ver gevorderd. De regie is in de beproefde handen van dhr. Ant. Sweers te Bussum. Zij, die belang stellen in het leven en streven van de Bossche Bond zullen in Mei a.s. kennis kunnen nemen van de inhoud van een prachtig uitgevoerd jubileumboek, geschreven door de bekende historicus W. G. Ver sluis. Belgische weerstand tegen E.V.G.-verdrag BRUSSEL, 4 Febr. In zijn advies op het wetsontwerp houdende goed keuring van het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap, dat giste- en ter goedkeuring bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers is ingediend, komt de Belgische raad van state tot de conclusie, dat de principes van de Belgische grondwet „niet in overeen stemming te brengen zijn met de be palingen van dit verdrag, dat supra nationale gezagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen," Ook de bevelvoering over het leger wordt de koning voor dit verdrag ontnomen en de kamers liezen de controle op de defensiepoli tiek, doordat het leger opgenomen wordt in het Europese leger", zo heet het verder. De raad van state is dan ook van oordeel dat de grondwet zich verzet tegen goedkeuring door het parlement van bedoeld verdrag. Te Londen is Maandag medege deeld dat sir Harold Farquhar, van 3948 tot 1951, Brits ambassadeur in Zweden op 58-jarige leeftijd is over leden. Lai voor Engeland volkomen onaan vaardbaar. Volgens hem is het in we zen hetzelfde als het voorstel, dat ver vat is in de Sovjet-resolutie over be ëindiging van de strijd in Korea, dit is reeds door de algemene vergade ring der V.N. vóór Kertmis j.l. ver worpen. Spanning langs Israëlisch- Jordaanse grens LONDEN, 4 Febr. Er heerst spanning langs de Israëlische Jordaan se grens. Er heeft in de laatste tijd 'n aantal grensincidenten plaats gevon den. Eén hiervan is het, in de nacht van Maandag op Dinsdag nabij de Jordaanse grens opblazen van een Israëlische goederentrein. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er violen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beiden klachten ingediend bij de bestandscommissie voor Pales tina der Verenigde Naties. De Israëlische minister-president en minister van landsverdediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is, verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeenkomst van het Israëlische-Jordaanse kabinet, waarop de gespannen toestand langs de Isra- elische-Jordaanse grens zal worden besproken, naar Jeruzalem terugge keerd Frankrijk demonstreert verzet tegen E.V.G.- verdrag PARIJS, 4 Febr. De commissie voor Buitenlandse aangelegenheden van de Franse Nationale Vergadering heeft de socialist Jules Moch, voorma lig minister van Landsverdediging, aangewezen als rapporteur over za ken, verband houdende met de voor gestelde Franse bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag. De commissie voor de strijdkrach ten heeft haar voorzitter generaal Pierre Koenig, een aanhanger van ge neraal de Gaulle, aangewezen als rap porteur over dezelfde aangelegenheid. Moch en Koenig zijn beiden tegen standers van het É.V.G.-verdrag in zijn huidige vorm. Men beschouwt de hun verstrekte opdrachten als een aanwijzing van de kracht van het ver zet 'in de Franse nationale vergadering tegen bekrachtiging van dit verdrag. VRIJDAG 6 FEBRUARI Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuws, 7.13 Gram., 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gram., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.05 Gram., 9.40 Voor de kleuters. VPRO; 10.00 Causerie, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram., 10.30 Schoolradio, 10.50 Gram., 11.25 Voordracht, 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. AVRO: 12.00 Zigeu- nermuziek, 12.30 Land- en tuïnbouw- meded., 12.33 Sport en prognose, 12.48 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelin gen of gram., 13.20 Dansmuziek, 14.00 Kookpraatje, 14.20 Pianotrio, 14.50 Voordracht, 15.10 Fluit en piano. 15.40 Orgel en viool. VARA: 16.00 Gram., 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Kinderkoor, Muzikale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 Hoorspel, 19.00 Gram., 19.10 Klankbeeld. VPRO: 19.30 Causerie, 19.50 Berichten, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.15 Zang en piano, 20.30 Causerie, 20.40 Causerie. VARA: 21.00 Cabaret, 21.30 Klank beeld, 21.50 Gram., 22.05 Buitenl. over zicht, 22.20 Lichte muziek. VPRO: 22.40 Causerie, 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws, 23.15 Causerie, 23.30 Gram. Hilversum H 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram., 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gram., 7.45 Een wcord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek, 8.45 Gram., 9.00 Voor de zieken, 9.30 Voor de huisvrouw, 9.35 Gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 Viool en piano, 11.30 Gram., 12.30 Land- en tuinbouw- meded., 12.33 Gev. muziek, 12.59 Klok gelui, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte mu ziek, 13.45 Gram.. 14.00 Schoolradio, 14.30 Gram., 14.45 Harp, fluit, viool, altviool en cello, 15.15 Voordracht, 15.35 Gevarieerde muziek, 16.00 Cau serie, 16.15 Zuid-Afrikaans program ma, 16.30 Gram., 17.00 Harp-ensemble, ble, 17.30 Militaire causerie, 17.40 Mili taire causerie, 17.40 Gram., 17.45 Fries programma, 18.00 Vocaal dubbelkwar tet. 18.30 Causerie, 18.35 Gram., 18.40 Kamermuziek, 19.00 Nieuws en weer berichten, 19.10 Regeringsuitzending, 19.30 Gram., 20.00 Radiokrant, 20.20 Gram., 20.50 Causerie. 21.10 Neder landse kamermuziek voor blazers, 21.40 Strijkorkest, 22.15 Kunstoverzicht, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws "l.O.S.-berichten, 23.15 Het Evange lie i Esperanto, 23.30 Gram. Brussel 324 m. 11.45 Omroeporkest, 12.30 Weerberich ten, 12.34 Gram.. 13.00 Nieuws, 13.15 Orgelspel, 14.00 Schoolradio, 15.30 Symphonie-orkest en solist, 16.00 Ge varieerde muziek, 16.55 Gram., 17.00 Nieuws, 17.10 Koor en orgelconcert, 18.05 Gram., 18.25 Causerie. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.40 Gram., 19.50 Causerie, 20.05 Gram., 20.15 Sym phonie-orkest en solist, 21.45 Gram., 22.00 Nieuws, 22.10 Causerie, 22.15 In- tem. Radio Universiteti, 22.45 Gram., 22.55 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.10 Gram., 17.00 Nieuws, 17.15 Gra- mofoon, 17.30 Pianorecital, 17.50 Gra- mofoon, 19.45 Nieuws, 20.00 Omroep orkest, 22.00 Nieuws, 22.10 Kamermu ziek, 22.40 Gram., 22.50 Nieuws. ROOMIJS De Roomboterfabriek te Gilze vestigt Uw aandacht op haar gerenommeerde Amerikaanse Room- en consumptieijs, en zoekt over het gehele ver spreidingsgebied v.d. dagblad WEDERVERKOPERS Brieven aan L. Brekclmans Leenderweg 178 Eindhoven - Telefoon 8524 Depothouder Okay IJsproducten van 14 en 15 jaar J. H. de Wit Zonen N.V. Kanaaldijk 12B HELMOND Aanmelden tussen 5 en 6 uur bij de portier. LEARBUCH, „de" autonj school die „les" geeft. Tel. 7950, St. Rochusstraat 6, Eindhoven. U wordt gratis gehaald en gebracht. RADIO DEFECT? Bei op 3427. Radio Techn. Bureau Wiener, Kruisstraat 61 Eindhoven. NAAIMACHINES in ruime keuze. 0:k Zig-Zag en elcc- trische koffermach. Eigen reparatie-inr. Tielemans, sinds 1908, tel. 3692, hoek Wocnselsemarkt 65, Eind hoven. ONZICHTBARE STOP- PAGE maardan ook werkelijk onzichtbaar. Lau rens Bijnen. Hoogstraat 47A, telefoon 2141 Eindhoven. Klcdingreparatics, Kleding- veranderingen. passend ma ken, moderniseren, picpac- knopen, ceintuurs, ritsslui tingen,' schoudervullingen. KOOPT EEN RITSE.MA. Altijd goed. Alleenverkoop Stofzuigerhuis Legger, Stra- tumseind 8. telef, 4840, naast stadskerk. Eindhoven. PIC PAC KNOPEN, gespen, ceintuurs, siersluitingen. De allernieuwste modellen. Bin nen 24 uur klaar. Liberty, Nieuwst raat 11A, Eindhoven. tel. 5565. VOLKSWAGENS zonder chauffeur, erkende rijschool gediplomeerde instructeurs. ..Grote Berg" 99B. Tel. "038 WONINGINRICHTING A. P., Woenselsestraat 417. Eindhoven, telefoon 8708. buslijn 7. AUTORIJSCHOOL Th. v. Gemert, Edelweisstraat 72. Eindhoven. Tel. 7743. ALLEEN Zooystraat 4, tel. 8140, Eindhoven, te bezichti gen moderne kippenhokken, vanaf 293,—. Verder bun galows, werkplaatsen enz. EEN PRACHTIG BADHANDSCHOENTJE bij elke twee stukken heerlijke TOILETZEEP 34 ct Geldig ven 2 tlm 7 Februari MI EDAH JAM haal zon voordek P leverpastei P'k»"1 METWORST .pot45 200 gfam .100 gram bak „oortrell* ZACHTE ZEEP an J- Uaaste pr'ls bewijs van weer een 500 gram 1 pot t is voordeel

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4